PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acheson verwacht geen conflict in naaste toekomst De evacuatie-geschiedenis van Zeeland D£ BILT Verslag aan het Amerikaanse Congres Vandaag NOTARIS STAK ZESTIGDUIZEND GULDEN IN EIGEN ZAK Vastgelegd in een dik boek 193e Jaargang - No.126 Dagblad, uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKSN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 Mei 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Waistr. 58—60, teL 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 29S4; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Zonder defensiemaatregelen zou snel een bedreiging onts taan Minister Acheson heeft het Amerikaanse Congres in een rede verslag uitgebracht over zijn besprekingen te Londen. ,,Uifc niets van hetgeen op deze conferentie door wie dan ook is gezegd, blijkt dat een oorlog op han. den is", aldus Acheson. „Wij waren van mening, dat dit het vraagstuk is. Als wy geen maatregelen nemen tegen mogelijke agressie zal een drei- ging ontstaan, waaraan niet het hoofd kan worden geboden". Het is inmiddels gebleken, ging Acheson verder, dat de defensietaak van de Atlantische organisatie zo om vangrijk is en dat de kosten van man schappen en materiaal zo hoog zijn, dat alleen nauwe samenwerking doel matig kan zijn. Als beginsel is aanvaard, dat elk land zijn strijdkrachten in het geheel zrl doen passen, niet dat elk land naar volledigheid in alle onderdelen zal streven. De Ver. Staten zullen hun aandeel ten volle moeten bijdragen, aldus Acheson, anders kan het werk niet goed ten einde worden gebracht. Een aanvaller mag niet in de gele genheid zijn het ene land na het an dere land te overweldigen. Een even tuele aanvaller moet zich gesteld zien tegenover de gezamenlijke hulpbron nen van de Atlantische Staten en te genover een op evenwichtige wijze sa mengestelde strijdmacht. „Ieder op zichzelf is geen der At lantische landen in staat „het verloop van de toekomst te bepalen", doch tezamen, geschraagd door de toewij ding van vrije mensen, kunnen zij er op vertrouwen, dat de toekomst be hoort aan de vrijheid. Gebrek aan Service Er arriveerden Maandagmiddag in Vrouwenpolder bij de terreinkampi- oenschappen Belgen en bezoekers uit Zeeuwsch Vlaanderen op een zodanig tijdstip, dat zij nog juist de winnaar van het hoofdnummer zijn ererondje konden zien rijden. Deze bezoekers bevonden zich reeds om kwart voor twaalf in Breskens waar toen een eindeloze file van auto's stond! Uren wachten werd het, voor de overkant bereikt kon worden. Het doel van de tocht zagen deze reizigers op het mo ment, waarop daar niets meer te zien viel. Er heeft in Breskens Maandag vrij wel de gehele dag een file van om streeks 50 a 80 auto's staan wachten, geduldig, totdat de „schakel tussen Noord en Zuid", de „band tussen Ne derland en België" weer een zeventig auto's naar de overkant bracht. Ook in Vlissingen was, naar wij persoon lijk constateerden, het aantal wach tende auto's bij herhaling groter, dan het aantal, dat vervoerd kon worden. Nu beschikken de Provinciale Stoombootdiensten tegenwoordig over een goede reserve. En men wist na tuurlijk, dat de Pinksterdagen voor Walcheren drukke dagen zouden wor den. Als tot dusver op dagen met druk verkeer de diensten onvoldoende ser vice boden, gold steeds het excuus, dat men of niet over voldoende per soneel, of niet over voldoende schepen beschikte om de drukte op te vangen. Tegenwoordig heeft men beide. Daarom vragen wij ons in gemoede af, waarom men in het welbegrepen provinciaal eigenbelang, ziende dat er files wachtende auto's stonden, geen pogingen heeft gedaan behal ve het even inzetten van de kleine Koningin Wilhelmina om de servi ce aan het binnen- en buitenlands pu bliek te bieden, die hier vereist was. Nog immers komen de toeristen. Zij komen niet omdat Walcheren en Zee land zo mooi zijn, maar omdat het bij ons goedkoop is. Onze prijzen lopen op en de veerponten gaan een aardig duitje kosten. Hoe lang zullen wij nog goedkoop zijn? Als wij dit niet meer zijn en bovendien geen service bie den, zal de toerist zijn genoegen el ders zoeken en niet meer in Zeeland. Wij zijn er van overtuigd, dat de thans ingaande veertarieven, (die waarlijk niet laag zijn, zoals beloofd was, maar particulieren en bedrijven, die vaak van de veren gebruik ma ken, aardig wat geld kosten!) het verkeer zullen doen verminderen, tot schade van Zeeland, dat slechts bij 'n intensief verkeer gebaat is. Als men nu bovendien de toeristen geen ser vice biedt, ook op de veerponten, zal dit, gevoegd bij de veertarieven, een klap zijn voor het vreemdelingenver keer. Wat de tarieven aangaat, de diffe rentiëring tussen de drie Wester- Schelde-overgangen achten wij on juist, wij schreven dit reeds. Even zeer achten wij het onjuist, dat alleen het motorisch vervoer betalen moet. Een vaalt geuite klacht was, dat velen pleziertochtjes Vlissin gen—Breskens maakten zonder de veerboot zelfs maar te verlaten. Een tweede klacht was: teveel fietsen, die het aantal voor vervoer in aanmer king komende auto's beperkten. Het waren de voornaamste klachten. De veertarieven brengen hierin geen ver andering. Ook dit lijkt ons onjuist. Daarom lijkt het ons gewenst, dat provincie en Rijkswaterstaat de tarie ven-kwestie opnieuw onder de loupe nemen. En tevens de service op recorddagen bevorderen! Of werken de Prov. Stoombootdiensten daar te stroef voor? De meesten van ons hebben ge hoopt dat de veiligheid der lanaen zou worden bereikt binnen het kader der Ver. Naties. Thans ziet men evenwel in, dat geen der samengestel de en ons vaak verbluffende proble men uitsluitend door nationale krachtsinspanning kan worden opge lost." Acheson wijdde verder nog enige woorden van lof aan het plan Schu- man, dat volgens hem het begin van een nieuw Europees tijdperk zou kun nen betekenen. Staking in Belgische textielindustrie. Meer dan 100.000 arbeiders in de Belgische textielindustrie hebben Maandagmorgen het werk neerge legd. De staking is, met uitzondering van de spinnerijen, de jute-industrie en de breigoederen-industrie, vrij al gemeen. Te Verviers wordt normaal gewerkt. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 8 procent en mi nimumlonen van fr. 16 per uur voor mannen en fr. 12,50 per uur voor vrouwen. Op het ogenblik zijn de minimum lonen in het algemeen fr. 13,50 voor de mannelijke en fr. 9,18 voor de vrouwelijke arbeiders. Het besluit tot staking is geno men, nadat langdurige onderhande lingen tussen de werkgevers en de vakbonden op een mislukking waren uitgelopen. Het beste in hel Westen. Vier leden van de Oost-Duit se Volkspolitie, die Maandag illegaal de Amerikaanse zóne binnenkwamen, zijn gisteren weer naar de Sowjet-zöne te ruggezonden. Een van hen verklaarde, dat zij alleen maar gekomen waren om weer eens bier van voor oorlogse kwaliteit te kunnen drinken. Politieke bedoelingen zaten er niet achtei*. „Leugenontdekker"bij verhoor dr. Fuchs. De „leugenontdekker" een ap paraat dat vaststelt of iemand liegt zal, zij het alleen met toestem ming van de ondervraagde, worden gebruikt bij het verdere verhoor van dr. Fuchs, de Britse atoomgeleerde, die wegens verraad van atoomgehei men aan Rusland 14 jaar gevange nisstraf uitzit, door de Amerikaanse geheime dienst (FBI), zo weet de „Daily Graphic" te melden. Nieuw spionnageproces te Praag. Radio-Praag kondigde Dinsdag avond weer een nieuw spionnagepro ces aan, dat Woensdag zal beginnen. Dertien Tsjechoslowaken zullen erin terecht staan. Volgens de door Radio- Praag gepubliceerde tenlastelegging, hebben zjj zich schuldig gemaakt aan spionnage, terreur, sabotage en an dere tegen de staat gerichte activi teit. Zij zouden dit hebben gedaan met de bedoeling „een nieuwe impe rialistische oorlog voor te bereiden". In de tenlastelegging worden onder meer de namen genoemd van drie Fransen, onder wie de voormalige Franse ambassadeur te Pra^g, de Bel gische militaire attache, acht Ameri kanen, onder wie de voormalige am bassadeur, en drie Engelsen. Tragische dood van een balletdanser. In een schouwburg te Tampere (Zuid-Finland) rende Maandagavond een figuur hfet toneel op in lichter laaie met een reusachtig masker. De acteurs sprongen hevig verschrikt opzij en angstkreten stegen uit het publiek op. Het was de balletdanser Aimo Ny- man. Terwijl hij achter de coulissen wachtte, had hij een sigaret opgesto ken. Hierbij dacht hij er echter niet aan, dat zijn costuum van cellophaan was vervaardigd. Brandende as deed het ontvlammen. Geen der andere ac teurs kon Nijman helpen omdat hun costuums eveneens van cellophaan wa ren gemaakt. De balletdanser rertde naar buiten en rolde zich over de grond om het vuur te doven. Hij had echter zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat hy in het ziekenhuis overleed. Franse franc thans even „hard" als de dollar. Voor het eerst sedert de tweede wereldoorlog was de Franse franc Dinsdag op de valutamarkt te Parijs even hard als de dollar. In de zwarte handel noteerde de dollar 350 francs, vergeleken met de officiële koers op de vrije markt van 349.90 francs. De Franse munt heeft zich gedu rende de afgelopen 16 maanden ge leidelijk hersteld en is voortdurend sterker geworden. Deze ontwikkeling wordt bevestigd door de aanhoüdende daling van de geïnflateerde goudprij zen in Frankrijk. „WaarheicP-versfaggever uil Frankrijk gezel. Een speciale verslaggever van „De Waarheid" die Maandagavond in Pa rijs was aangekomen, zogenaamd om voor zijn krant het koninklijk be zoek te verslaan, is daar Dinsdag morgen door de Franse politie opge pakt. 's Mans aanwezigheid in de Franse hoofdstad werd niet oppor tuun geacht en het Franse ministe rie van buitenlandse zaken had be paald, dat de verslaggever nog de zelfde dag over de grens zou worden geleid. Hetgeen prompt is geschied, aldus bericht de „Volkskrant". Hofstede, bij Assen verbrand. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, is gisteren te Assen 'n grote boerderij totaal afgebrand. On danks de krachtige bestrijding van 't vuur door de Asser brandweer, kon slechts het woonhuis gedeeltelijk wor den behouden, doch dit gedeelte werd totaal onbewoonbaar. De schade, die zeer groot is, wordt door de verzeke ring gedekt. bestaat de Unie van Zuid- Afrika dertig jaar; is het 20 jaar geleden, dat wijlen Koning Albert van Bel gië de eerste spade in de grond stak voor het Albertkanaal. dat nu het industriegebied van Luik met de haven van Antwerpen verbindt. Ramp op hel Hollandsch Diep plechlig herdacht Onder grote belangstelling, zowel uit Nederland als uit België, zijn in Willemstad het erekerkhof en een monument ter nagedachtenis van de bijna 200 Belgische krijgsgevangenen die in Mei 1940 by een ramp op het Hollandsch Diep om het leven kwa men, ingewijd. Tevoren werd aan boord van een salonboot op de plaats, waar destijds de „Grebbeland" op een magnetische mijn liep, door de „schipperspastoor" J. Hamerlynck een mis opgedragen. Op het kerkhof verrichtte minis ter Schokking de opening van de ere begraafplaats, terwijl zijn Belgische collega, minister Vleeschauwer het monument onthulde. Nadat de aan wezige autoriteiten kransen hadden gelegd waarbij één namens H.M. de Koningin hebben vele particu lieren bloemen op de graven gelegd. Vooral uit België was er voor de plechtigheid grote belangstelling. Daarenboven pleegde hij valsheid in geschrifte. Drie jaar geëist. Een krankzinnige oude dame, waar over hy curator was en een charita tieve instelling waren de voornaamste slachtoffers van de Haagse notaris A. J. M. K., die bekend heeft gelden van zijn cliënten voor zichzelf te heb ben gebruikt. Wegens ambtsmisdrijf ring van 60.000 werd voor de Haagcs valsheid in geschrifte en verduister rechtbank gisteren drie jaar tegen hem geëist. De tekorten by deze notaris kwa men eind 1949 aan het licht, toen een jonge accountant-assistent de jaar stukken van 1946 af in orde moest gaan brengen. B\j een officieel onder zoek bleek, dat 100.000 niet ver antwoord was, posten waren niet of fictief geboekt. Volgens K. bedraagt het tekort cir ca 60.000. Hij erkende reeds in de oorlog valse handtekeningen van een oude dame te hebben gezet om privé geld uit te kunnen geven en toch een kloppende boekhouding te hebben. Uit 't vermogen van een krankzinni ge vrouw heeft hij revenuen in eigen zak gestoken. De finish van de Derby Zaterdag te Epsom in tegenwoordigheid van de Engelse Koninklijke familie gehouden met Rae -Johnson op het Franse paard Calcador (eigenaar M. Boussae) in de eindspurt de favo riet Prince Simon (eigenaar do Amerikaan W. Woodward), bereden door W. H. Carr, met een hoofdlengte Slaand. Calcador won behalve de Derby ook de Oaks-race. Nederlanders uit handen van guerilla's bevrijd. Alle zendelingen, missionarissen en zendingsonderwyzers uit West-Torad- jaland zijn met hun gezinsleden te Makassar aangekomen. Na door onge regelde benden in het gebied van Mamasa gevangen te zijn genomen, is de groep, bestaande uit ongeveer 25 Nederlanders door de APRIS be- vryd en naar Makassar afgevoerd. Wapens gelost in Rotterdam. Maandag zijn wederom twee sche pen, de „Robin Goodfellow" en de „Southland", ten dele met Amerikaan se wapens geladen, de haven van Rot terdam binnengelopen. Zij zijn op nor male wijze door havenarbeiders gelost. Familiedrama in Oudenbosch. Naar eerst thans bekend geworden is, heeft zich in de late avond van de tweede Pinksterdag in de Klinker straat te Oudenbosch een familiedra ma afgespeeld, dat het leven kostte aan de 50-jarige A. L. Deze kwam dronken thuis, waar hy spoedig on enigheid kreeg met zijn vrouw en kin deren. Toen het tot handtastelijkhe den kwam, ging moeder L. de hulp inroepen van 'n nabijwonende schoon zoon, de 34-jarige C. H. Deze raakte met zijn schoonvader slaags. Al vech tend liepen de mannen naar buiten, waar de schoonzoon plotseling een puthaak greep en daarmede zijn schoonvader op het hoofd sloeg. L. overleed weinig ogenblikken later. Er is een kwarto-formaat boekwerk verschenen van respectabel ge wicht en meer dan 600 bladzyden omvang. Dat boekwerk is uitgegeven door het ministerie van binnenlandse zaken en het werd geschreven door het lid van de „Commissie burgerbevolking", de heer J. Koolhaas Revers, De meesten zullen vermoedelyk niet direct weten wat die Commissie Burgerbevolking deed. Het was de commissie, die in 1939 en 1940 de eva cuatie van de burgerbevolking uit de oorlogsgebieden voorbereidde. Nu wij dat verteld hebben zullen velen in Zeeland zich plotseling deze commissie wel herinneren, omdat zij ook geëvacueerd geweest zyn. Wij vinden het jammer, dat een zo omvangrijk boek verschenen is, over alle details van de evacuaties 1940. Al die arbeid had naar onze mening nuttiger besteed kunnen zijn en het moge dan waar zijn, dat het vastleg gen van de ervaringen een leiddraad kan zijn voor hen, die in de toekomst wellicht geroepen zullen worden tot het leiden van evacuatie's wij voor ons zyn er van overtuigd dat de hoofdpunten van deze ervaringen beter in een boekje van 40 bladzijden vastgelegd konden zijn, dan in een omslachtig verhaal, dat zo ongeveer de halve oorlogsgeschiedenis van Ne derland binnen het kader der evacua tie-historie trekt. Temeer treft deze uitvoerigheid, om dat critische opmerkingen over bepaal de krijgshandelingen niet ontbreken en het een open vraag is, of die critische opmerkingen in dit boek op haar plaats zijn. ZEELAND. Dertig bladzijden in dit omvangrijke boek zijn gewijd aan de evacuatie-ge schiedenis van Zeeland. De schrijver wijst al direct op de ze kerheid, dat het oorlogsgeweld in Zee land zou komen en dat het onderbren gen in Zeeland van evacué's uit ande re delen des lanas beschouwd moest worden als een geval van force ma jeure: het aantal gebieden waar de af- gevoerden een veiliger verblijf hadden kunnen vinden, was onvoldoende. EERSTE ONTRUIMING. De eerste evacuatie in Zeeland begon op 10 Mei te Krabbendijke, Waarde en Rilland Bath. Om één uur des middags kon de eerste autocolonne afreizen naar Hoedekenskerke voor de over tocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen. In tussen maakte ook Yerseke zich gereed voor een evacuatie, waarbij de vissers- vloot een hoofdrol zou spelen. Men kwam op die eerste oorlogsdag maar gedeeltelijk klaar en dus werd op de 11de Mei de evacuatie van een aan tal Oostbevelandse gemeenten zo snel mogelijk voortgezet. De mensen gingen naar de evacuatiegemeenten op Weste- lijk-Beveland en Noord-Beveland. De ze ontruimingen hielden verband met de inundaties en met de verdediging van de stellingen bij de Zanddijk enz. Wonderlijk doet de opmer king aan, dat op de eerste oor. logsdag te Vlissingen een Engels vernielingsdetachement arri. veerde, dat „enige vernielingen verrichtte en vervolgens in hoofdzaak zijn aandacht w(jdde aan het requireren van een voet. hal. Toen deze pogingen met succes waren bekroond, werd onmiddellijk begonnen met een party voetbal". Tot zover is de opmerking wellicht nog humoristisch. Maar dan zegt de schrijver, dat na het sportieve treffen 't detachement weer werd ingescheept, „aldus een kortstondige periode van Britse hulp te land afsluitend". Zulke opmerkingen overschrijden naar onze mening de grenzen van een evacuatiegeschiedenis. Uitvoerig worden daarna de evacua ties van Vlissingen en Middelburg be schreven, waarbij plotseling massa-vei- plaatsingen uitgevoerd moesten wor den, dié niet waren voorzien, maar die er gelukkig toe geleid hebben, dat het aantal oorlogsslachtoffers onder de burgerbevolking laag bleef. BEVREDIGEND. Geconcludeerd wordt, dat het eva- cuatlegebeuren in het algemeen op de Zeeuwse eilanden een bevredigend verloop heeft gehad. Zelfs enkele wil. dc vluchten zyn, mede dank 2ij het schitterende voorjaarweer, vrij vlot en zonder grote ongelukken verlopen. IN Z..VLAANDEREN. Tenslotte wordt de evacuatie in Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen aangeduid als een wirwar. Daar verliepen de evacuaties heel anders dan de Commissie Afvoer Bur gerbevolking zich in rustiger dagen had voorgesteld. Vooral de gemeente Axel kreeg een stroom evacué's te verwerken. Terneu zen moest grotendeels ontruimd wor den. waarop niet was gerekend en de geevacueerden vonden bij duizenden een tijdelijk onderkomen in Hoek. In Zuiddorpe kreeg men plotseling een vluchtelingenstroom uit Westdorpe te verwerken, terwijl men bovendien nog Bredase vluchtelingen uit Ant werpen moest ophalen, die in de Sinjo renstad geen onderdak konden vin den. Ook in Vogelwaarde en Overslag heeft men heel wat vluchtelingen ge huisvest. In West Zeeuwsch-Vlaanderen bleek, dat de evacué's, die uit andere provin cies zouden komen, niet meer zouden arriveren, maar ook daar hadden on verwachte evacuatie's plaats o.m. van Breskens en Schoondijke. IJzendijke kreeg behalve een aantal Bredanaars, vluchtelingen uit Sas van Gent en Terneuzen te herbergen. Tenslotte zijn in Oostburg nog heel wat vluchtelingen terecht gekomen. BETERE ORGANISATIE. Totzover het verslag, waaraan wij slechts enkele summiere gegevens ont leenden. Na woorden van lof voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de conclusie getrokken, dat het beter zou zijn geweest indien de cen trale leiding voor Zeeland gesplitst was geweest en in Zeeuwsch-Vlaanderen een eigen commissariaat voor afvoer burgerbevolking had bestaan. J. Koolhaas Revers „Evacuatie's in Nederland 19391940. Staatsdrukke rij en uitgeversbedrijf 's-Gravenhage. Een getuige-deskundige vertelde, dat het notariaat van verdachte in 1938 niet rooskleurig was. De officier van justitie zeide met nadruk, dat de notaris geen clementie toekomt. K., die een deemoedige houding in nam, ontkende met klem zich in de oorlog aan „zwarte" transacties schuldig te hebben gemaakt. De verdediger, mr. Van Haersma Buma, wees op het totale gebrek aan verantwoordelijkheid bij zijn cliënt en op het oordeel van een psychiater, dat hij ten enen male ongeschikt is voor het notarisambt. Uitspraak 13 Juni. De Koningin onlvangt mevrouw Roosevelt. Tijdens haar bezoek aan ons land zal mevrouw Roosevelt Maandag 19 Juni door H.M. de Koningin worden ontvangen en op paleis Soestdijk di neren. Extra sigaretten voor de troepen in Indonesië. De verstrekking van sigaretten aan de militairen overzee ondervindt nog steeds moeilijkheden. Tengevol ge daarvan moesten de rantsoenen worden verlaagd. Bovendien zyn de prjjzen aanmerkelijk gestegen, het geen uiteraard ook van invloed is op de grootte van het rantsoen sigaret ten, dat de militairen zich kunnen veroorloven. In overleg met de welzijnsverzor- ging heeft de Niwln, dank zij het succes van de „laatste loodjes-actie" behalve de reeds in het schema van deze actie opgenomen artikelen nog een extra aankoop kunnen doen van vier en een half millioen sigaretten en 30.000 pakjes shag, welke ten spoedigste naar Indonesië zullen worden verscheept. De haringvloot voer uit. Maandagmorgen om 8.27 uur voer de Katwijkse haringlogger K 18 „Hollandia" als eerste de pieren van IJmuiden door achter het hospitaal kerkschip „De Hoop", dat ook dit jaar de geestelijke en medische ver zorging van de haringvloot op zich zal nemen. Direct daarop maakten 36 Katwijkse en 2 IJmuidense log gers zich los uit het gewemel van de vlaggen aan de kade en nage wuifd door duizenden belangstellen den kozen zij zee. Twee mijnenvegers der Koninklyke Marine begeleiden de haringvloot, waarbij zich de boten uit Vlaardingen en Scheveningen zouden voegen, tot Texel. Vrijstelling van het bedrijfs pensioenfonds in de landbouw. Bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, waarvan de deelneming verplicht is. heeft zich de vraag voor gedaan of van deze verplichting vrij stelling kan worden verleend ten be hoeve van een bedrijf, dat aantoont dat de premiebetaling economisch te bezwaarlijk is. Dit vraagstuk is dooi de minister van Sociale Zaken ter advies voorgelegd aan de Stichting van den Arbeid. Naar wij vernemen heeft het Stich tingsbestuur tegenover de geopperde gedachte, dat aan een onderneming, die aantoont economisch zwak te staan, vrijstelling te verlenen, een af wijzend standpunt ingenomen en de minister geadviseerd dergelijke ver zoeken om vrijstelling niet in te wil ligen. Bevin weer in hel ziekenhuis. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, zal drie tot vier we ken wegblijven van zyn ministerie in verband met een tweede operatie we gens aambeien. Hij is gisteren in het ziekenhuis opgenomen. 's Werelds eerste helicoptère- diensl wordt geopend. Helicopters met accommodatie voor 35 passagiers, voortbewogen door straalmotoren, zullen over enige ja ren het luchtruim doorkruisen. Deze mening is verkondigd door het hoofd van de afdeling vliegtuigontwikkeling van de British European Airways, de heer N. E. Rowe. Overigens bieden de helicopters van het type Sikorsky, waarmee op 1 Juni aanstaande 's werelds eerste geregel de helicopter passagiersdienst zal worden geopend, elk slechts plaats aan drie passagiers. Deze dienst zal met ingang van Donderdag worden onderhouden tussen Liverpool en Car diff. Smuts heeft longontsteking. De tachtigjarige generaal Jan Smuts lijdt aan longontsteking. Smuts was reeds verscheidene dagen bedle gerig als gevolg van aanvallen van heupjicht. Zijn toestand is bevredi gend. VOORSPELT: MEER ZONNESCHIJN Droog weer met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land nog overdrijvende wolkenvelden. Overi gens vrij zonnig weer en iets warmer dan gisteren. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1