C.V.O.-Schooldag in Zeeland Asthma in 30 seconden verlicht. WAAROM VLISSINGEN WATER PER TANKBOOT AANVOERT Zuinigheid, die de wijsheid bedriegt T.B.C.-VRIJE VEESTAPEL EIST KRACHTIGE SAMENWERKING Start voor de Pavilion d'Or 1950 weer in Terneuzen DAME OP BAH BEZIT EEN VLISSINGSE DRANKVERGUNNING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1950 Waarom Christelijk Volksonderwijs Meningen in Ned. Herv. kringen Vele bestuursleden en leerkrachten van de Zeeuwse C.V.O.-scholcn waren Vrjjdag In „De Prins van Oranje" te Goes byeen op de eerste Schooldag na 20 jaar, welke de Vereniging voor Christelijk Volksondcr- •tvjjs In deze provincie belegde. Een tweetal sprekers heeft hier de aan wezigen bezonnen op de taak, welke het Chr. Volksonderwijs bjj de op voeding van de Nederlandse jeugd te vervullen heeft. De secretaris van de C.V.O., mr. A. Evenhuis uit 's Gravenhage, hield des morgens een cau serie over „De eigen taak van C.V.O.", terwijl de heer J. W. van Hulst, directeur der Hervormde Kweekschool tie Amsterdam in de middagverga dering een lezing hield over het onderwerp „De godsdienstige opvoeding van do jeugd". Na opening met zang en gebed, -spx-ak de inspecteur van C.V.O., de heer D. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren uit Driewe gen, een welkomstwoord, waarin hjj er op wees dat 1950 eon belangrijk jaar voor C.V.O. is, daar zestig jaar geleden de Vereniging werd opge richt. Vele moeilijke jaren heeft C.V. O. meegemaakt ook ln de bezet ting, toen de vereniging werd opge heven en ondergronds moest worden voortgewerkt doch het werk is ge stadig gegroeid. Nadat enkele meisjes van de Herv. school uit Goes een tweetal liederen hadden gezongen met piano- en viool begeleiding, was het woord aan de eerste spreker, mr. A. Evenhuis. „DE EIGEN TAAK VAN C.V.O." Spreker begon met de beantwoor ding van de vraag wat de taak van Christelijk Volksonderwijs is. De ge meenschap van Hervormden voelt zich verantwoord voor de Christelijke opvoeding van de kinderen. Sedert de Reformatie was de band tussen kerk en school zeer nauw. Het onderwijs op de overheidsscholen was van die aard. dat van Hervormde zijde daar weinig bezwaar tegen kon worden gemaakt. Die situatie werd anders toen de overheidsschool onder libe rale pressie werd geneutraliseerd. De Bijbel moest uit de school verdwij nen; alleen kon hoogstens gods dienstonderwijs worden gegeven door godsdienstleraars. Van Hei-vormde zijde werd dit gezien als een ont kerstening en het ontnemen van het recht aan de ouders om hun kinderen een christelijke opvoeding te doen geven. Heden ten dage is men ook in sommige vrijzinnige kringen in de Ned. Herv. kerk het er wel over eens, dat neutraliteit in de opyoeding on bestaanbaar is. Aanvankelijk was men van mening dat de overheids- school herkerstend zou kunnen wor den, doch hiervan kwam niets te recht en persoonlijk twijfelde mr. Evenhuis eraan of dit in de toe komst ook wel mogelijk zal zijn. HERKERSTENING. Niettemin zijn er in Herv. kringen nog voorstanders van herkerstening van de overheidsschool. De noodzaak om bijzondere scholen te stichten, is ons daarom opgelegd, aldus spr. Hierna kwam hij tot de beantwoor ding van de vraag: „Waarom niet alleen christelijk onderwijs, doch ook Hervormd onderwijs?" Hij ging hier bij de geschiedenis van de Chr. Na tionale school na. Aanvankelijk was het doel van C.N.S. zeer ruim en het was practisch 'een Hervormde ver eniging. Bij de Doleantie in 1886 kwam C.N.S. echter in handen van de Dolerenden. Hoé langer hoe meer kwamen scholen, welke gesticht wa ren met het geld van Herv. kerk voogdijen, in het bezit van Gerefor meerden. Tenslotte kwam men in 1890 tot de conclusie, dat men zelf standig moest gaan werken, gezien de houding van de Herv. kerk en om verdere afsplitsing te voorkomen. In de afgelopen zestig jaren heeft C.V.O. alty'd in een dwangpositie ver keerd, met aan de ene zijde de open bare school en aan de andere zijde het Geref. onderwijs. OPENBARE SCHOOL. Over de openbare school merkte spr. op, dat deze nog teveel beheerst wordt door Volksonderwijs. Na de oorlog leek er een verbetering op til, doch thans is Volksonderwijs vol gens spr. weer op haar starre hou ding van voorheen teruggevallen. Spr. waarschuwde zijn gehoor er echter voor, niet antithetisch te staan tegenover het openbaar onderwijs. Er wordt niet gewerkt voor eigen zaak, doch om de jeugd in aanraking te brengen met het Evangelie. De hevigste asthma-aanval kan nu in 30 seconden tijds tot staan ge bracht worden, dank zij de beroemde Adozo tabletten tegen asthma. On telbaar velen vonden reeds door Ado zo verlichting van hun lijden. Waar om U niet? Neemt zelf 'n proef met Adozo. Wacht niet, haal vandaag nog een flesje Adozo bij Uw Apotheker; 9 tabletten 1.27 tabletten 2.50. AANBESTEDING. Te Heinkenszand werd aanbesteed de bouw van een preparatieloods voor uien. Er werd als volgt inge schreven A. Blankenberg, Nieuw- dorp, f 24.380; J. de Jonge, Biezelin- ge, f 23.500; fa. v. d. Poel, Oudelan- de, f 23.500; Gebr. Verheijke, Elle- woudsdijk, f 23.324; C. Beenhakker, 's- H. Arendskerke, f 23.200; P. En gelse Hz., f 23.100; A. J. Rijks Hz., f 23.000; J. Ie Grand, Hoedekensker- ke, f 23.064; A. v. d. Linde, Wemel- dinge, f 22.919; Gebiv.Pieterse Hz., f 22.783; J. C. Engelebërt, 's Heeren- hoek, f 22.472; Gebr. Jansen, Nisse, f 22.410; J. Priem, Ovezande f 22.200; D. Priem, Ovezande, f 21.794; C. Priem, Lewedorp, f 21.700. Gegund aan D. Priem, Ovezande. Sprekende over de samenwerking in het Chr. onderwjjs merkte spr. nog op, dat deze wordt opgedrongen door hen die veelal op andere terreinen niet willen samenwerken. Eerst een heid in de kerk, de school volgt dan vanzelf, aldus spr. Samenwerking is mogelijk, wanneer men oog heeft voor de situatie in de Ned. Herv. kerk en niet een deel hiervan wordt uitgesloten. De taak van C.V.O. samenvattend: het stichten van Herv. scholen, veel in overleg met de plaatselijke ker- keraden, het bijbels getuigen aan gaande Jezus Christus ten volle tot zijn recht doen komen en door gebed en lied de waarachtige Chr. sfeer in de school scheppen, verklaarde spr. tenslotte, dat er zo gezien, nog een en ander te doen is. Vooral door ver dieping van het christelijk karakter op de scholen, opdat dit niet verlo ren gaat. Op deze causerie volgde een drukke bespreking. MIDDAGVERGADERING. Nadat een aantal meisjes van de Herv. school te Goes enkele volks dansjes hadden uitgevoerd, was het woord aan de tweede spreker van de ze dag, de heer J. W. van Hulst. De godsdienstige opvoeding van de jeugd zag hjj als een dynamisch probleem, omdat ook het leven dynamisch is. Men moet zich oriënteren op het le ven zélf en op de structuur-van het culturele leven van onze tjjd. Over wogen moet worden, op welk niveau ons volk zich beweegt en welke ten- denzen in onze cultuur verborgen lig gen. De kinderen moeten met deze cultuur geconfronteerd worden om na te gaan of deze cultuur kan wor den aanvaard. Het Nederlandse volk, het volkskind en ook de Chr. school zijn in nood. Het Chr. onderwijs wordt aangevochten van binnen en van bui ten. In Amsterdam bezoekt ruim 50 pet. van de kinderen de bijz. school en nog slechts 1 pet. van de lidmaten weet daar nog de weg naar de Ned. Herv. kerk te vinden. Spr. riep zrjn gehoor op, zich te bezinnen op de mo gelijkheden tot verbetering van het chr. onderwijs. Na o.m. gewezen te hebben op de noden in het gezinsleven, vestigde spr. de aandacht op de waarde van het gebed. Ook is het de taak op school het leven en werken van de kerk te bespreken. Het bjjbels onder richt is de koning van de leervakken. De school heeft zich hierbij in de eerste plaats te bezinnen op de bij belse boodschap. Volgens spr. moe ten grote beperkingen worden toege past bij het behandelen van dogma's en catechismus. Verder heeft het kind zo van harte het gesprek in de klas nodig. Daarmee kan het kinder hart worden veroverd. Een eerlijk gesprek met een kind in nood, is van meer waarde dan tien referaten over godsdienstige opvoeding, zo besloot spreker. De inleider ging op verzoek van enkele vragenstellers op enkele fa cetten van dit probleem nog nader in. Tenslotte sprak de voorzitter een dankwoord, waarna de heer Van der Hulst met dankgebed eindigde. Nieuwe bulzen werden afgekeurd Ruim 17.000.heeft de gemeenteraad van Vlisslngen Vrijdagmiddag uitgetrokken voor aanvoer van drinkwater per tankboot uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Op vragen van de heren M. J. Corveleijn (KVP), drs. P. Theune (WD) en ir. M. A. L. Beun (PvdA), gaf burgemeester mr. B. Kolff een uit voerige uiteenzetting over de watermisère. Er zijn teveel waterleidingbedrijven in midden-Zeeland. Gestreefd wordt naar een fusie voor Walcheren, uitge zonderd Middelburg. De bestaande maatschappijen hebben tegenover Vlissingen aan hun contractuele ver plichtingen voldaan. De vraag is ge steld of men tijdig maatregelen had kunnen nemen om de watervoorzie ning te verzeuren. Spr. wees er op, dat men overal in binnen- en buiten land moeilijkheden met de watervoor ziening heeft, omdat er gebrek is aan materiaal. Voor Walcheren gaat het thans in de eerste plaats om de aanleg van 4% km transporleiding bij Rilland, op dat de Waterleiding Mij Zuid-Beve land meer water kan aanvoeren van Ossendrecht. De buizen daarvoor zouden 1 Dec. j.L geleverd worden. Er ontstond ver traging doordat andere bestellingen vóór moesten gaan. In April bleek, dat de nieuwe bui zen, die te Rilland reeds langs de weg lagen, afgekeurd moesten worden. Intussen had de directeur van de waterleiding te Vlissingen plannen uitgewerkt voor de aanvoer van water per tankboot uit Zeeuwsch-Vlaande- DEVIEZENVERKEER MET BELGIE EN LUXEMBURG. De Staatscourant van Vrijdag bevat een devlezenbekendmaking, houdende bij zondere bepalingen met betrekking tot het reisverkeer met België en Luxem burg. Niet-ingezetenen, wonende of gewoon lijk verblijvende in België of Luxem burg, die bij binnenkomst in Nederland langs een doorlaatpost, slechts binnen landse betaalmiddelen tot een bedrag van ten hoogste f 100 en buitenlandse betaal middelen tot een bedrag van ten hoogste 5000 Belgische of Luxemburgse franken per persoon invoeren, mogen volstaan met een mondelinge opgave aan de amb tenaren der invoerrechten en accijnzen van de in te voeren betaalmiddelen. Zij zijn verplicht deze betaalmiddelen aan bedoelde ambtenaren op hun verzoek te tonen. Ingezetenen, die van Nederland naar België gaan met een pas voor grensver keer. mogen zonder vergunning geen geldswaardige papieren of buitenl. be taalmiddelen uitvoeren. Uitvoer en we derinvoer van binnenlandse betaalmidde len is aan bedoelde ingezetenen zonder vergunning toegestaan tot een bedrag van ten hoogste f 10. Niet-ingezetenen. wonende of gewoon lijk verblijvende in België of Luxemburg, die van België naar Nederland gaan met een pas voor grensverkeer, mogen zon der vergunning geen geldswaardige pa pieren invoeren. Invoer en wederuitvoer van binnenlandse betaalmiddelen is aan bedoelde niet-ingezetenen zonder vergun ning toegestaan tot een bedrag van ten hoogste f 20. De middelen mogen in Ne derland worden besteed. Invoer en we deruitvoer van buitenlandse betaalmid delen is zonder vergunning toegestaan tot een bedrag van ten hoogste 250 fran ken in betaalmiddelen van België of Luxemburg. INVASIE VAN ZWARTE VLIEGEN Op het eiland Tholen is er thans een ware invasie van zwarte vlie gen. Deze zjjn echter niet schadelijk voor de landbouw maar wel zeer hinderlijk voor de bevolking en voor het verkeer, voornamelijk het motor en rywielverkeer. ren, want het stijgend chloorgehalte in het water van het pompstation Big- gekerke wees uit, dat ook dit pomp station niet de hoeveelheden water zou kunnen leveren, welke men van daar nodig had. Dit pompstation is het vorig jaar overbelast geweest en blijbaar is het waterwingebied nadien niet voldoen de tot rust gekomen. Spr. meent, dat noch de gemeente, noch de directeur van de waterleiding enig verwijt treft en hij rekent er op, dat volgend jaar de waterkwestie ge heel opgelost zal zijn. Op een vraag van de heer Beun, in hoeverre het keuringsbureau, dat de buizen vóór de verzending naar Ril land keurde, in die taak tekortschoot, verklaarde dq burgemeester tenslotte, dat dit bureau de buizen had goedge keurd, maar later, toen de directeur van de Waterleiding Mij Zuid-Beve land en de directeur van de Vlis- singse Waterleiding, de buizen af keurden, zich bij die afkeuring aan sloot. De arbeid van dit bureau is niet zodanig geweest als men had mo gen verwachten. Canadees muziekcorps naar Middelburg Vrijdag 30 Juni zal in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg een concert worden gegeven door het Ca nadese harmoniegezelschap „Vancou ver Boys Band". Dit gezelschap maakt onder auspiciën van de Cana dese regering een tournee door Euro pa en zal in Middelburg de gast zijn van de muziekvereniging „Excelsior" Voor de nieuwste heren-modeartikelen naar VAN WESTEN GOES. Lexers schrijven Beter had ik het geacht als U in uw artikel van 24 Mei, over de colorado kevers, gezwegen had over die vergoe ding voor het zoeken. Maar nu U, waarschijnlijk beïnvloed door de P.D., of in. ieder geval eenzijdig ingelicht, deze vergoeding aansnijdt, voel ik me verplicht deze zaak eens anders te be lichten. In de eerste plaats gaat het niet aan steeds onder schooltijd kevers te gaan zoeken. Wij hebben op school nog meer te doen. Zo'n invasie duurt meestal 3 of 4 dagen en soms 2 a 3 maal per jaar. We kunnen hoogstens eens om half drie gaan en een enkel gymnastiekuur benutten. De kinderen moeten de kevers hoofdzakelijk in hun vrije tijd rapen. Ze kruipen daarvoor over 't strand van Westkapelle tot Vlissingen. Weer of geen weer. In re gen en wind! Vaak komen ze 's avonds laat onder de stookolie thuis. Zou het dan zo erg zijn. dat er als stimulans hiervoor een kleine vergoeding werd gegeven? Waarom bent U daar op tegen? Ik ver onderstel dat het ministerie van Land bouw wel eens onnutter kapitalen heeft uitgegeven. Wat U wil doen voorkomen, dat het hele kapitalen zou kosten, is ten enen male onjuist. Wij rapen hier al kevers van vóór 1940. De vergoeding voorheen beliep per jaar voor plm. 100 kinderen enkele tientallen guldens per jaar. De heren van de P.D. werken toch ook niet gratis voor het landsbelang? Ik gun ze echter hun salaris van harte. Maar 't is een koud kunstje om met een wandelstok, per auto. eens even naar 't strand te komen kijken. Laat ze het strand ook eens afkruipen van Westkapelle tot Vlissingen. Dan zullen ze wel anders praten. Op 't ogenblik is het de tijd van sui kerbieten verdunnen. Dan verdienen ze tot 50 ct. per uur na schooltijd. En je krijgt je kleren niet eens vol stook olie. Thans heeft men 't strand één keer bestoven. Dat heeft geen nut daar er doorlopend kevers aanspoelen over de hele breedte van het strand. Neen de heren wisten het 't vorig jaar veel beter. Er zouden vlammenwerpers en een hefschroefvliegtuig komen. Maar nu de nood aan de man komt. turen we tèvergeefs in de lucht. Jarenlang hebben de schoolkinderen van Zoutelande het strand schoonge- houden van kevers. Maar de heren van de P.D. wisten het beter. Een zeer kleine vergoeding daarvoor is zeer op zijn plaats. Die andere praat, kent de praktijk van het leven niet. Op 't ogenblik is het hier hopeloos. Er spoelen regelmatig kevers aan en er is niemand die er naar omziet. Dat is de zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Er was best een regeling te vinden, maar de heren weigeren mede te werken aan een redelijke oplossing. Met dank voor de plaatsing! 25 Mei 1950 A. Janse, H. d. S., Zoutelande. (Zo bekeken: ja. de heer Janse heeft gelijk. Zuinigheid, die de wijsheid be driegt. is uit den boze. Red. P.Z.C.). Vereniging tot verbetering van Rundvee vergaderde in Aardenburg Financiële positie gezond Meer activiteit is gewenst, aldus luidde het oordeel van de vele aanwe zigen, die de vergadering van de Ver eniging tot Verbetering van Rundvee in Zeeland, die Vrijdagmiddag in ho tel „De Rode Leeuw" te Aardenburg werd gehouden, bijwoonden. De voorzitter, ir. W. Kake- beeke, uit Rilland-Bath, was het daarmede volkomen eens en zegde toe, dat nu de financiële positie van de vereniging kerngezond is, men de gelden niet zal „oppotten", maar op nuttige wijze zal besteden, b.v. door het bevorderen van keuringen en tentoonstellingen, het organiseren van cursussen enz. De rijksveeteelt-consulent, de heer C. Zwagerman, was er èveneens van overtuigd, dat meer actie gewenst is, doch hij schetste het vele en nuttige werk, dat door de vereniging nu reeds bijna 40 jaar wordt verricht. Besloten werd f 150 subsidie te ver lenen voor de tentoonstelling van de Z.L.M., dié in Oostburg gehouden zal worden en waarvoor reeds meer dan 200 stuks rundvee zjjn ingeschreven. Aan de commissie voor de vetvee- markten te Oostburg zal f 150 subsi die verleend worden voor het houden van de jaarlijkse vetveemarkt. De contributie voor 1950 werd vast gesteld op f 2.50, waarvan door de kringen aan de vereniging f 2 zal worden afgedragen. BESTUURSVERKIEZING. In de plaats van de heren P. J. J. Dekker te Wemeldinge en I. M. Ha- ge te St. Maartensdijk, die als zoda nig bedankten, werden in het bestuur gekozen de heren W. Minnaardde Graag, 's Heer Abtskerke en P. J. Goorden te Oud-Vossemeer. De heer Zwagerman zelde te verwach ten. dat West Zeeuwsch-Vlaanderen een gebied zal worden, dat na Walcheren, ge heel t.b.c.-vrij zal zijn. Het ziet er naar uit, aldus spreker, dat Zeeland binnen kort zal kunnen voorzien aan een ernsti ge vraag naar goede kalfvaarzen. De veestapel in Walcheren en in West Zeeuwsch-Vlaanderen staat op een hoog peil en het Is van het grootste belang, dat er een krachtige samenwerking is op het gebied van de t.b.c.-bestrijding, wel ke samenwerking de vereniging kan en zal bevorderen. Over dit onderwerp werd uitvoe rig van gedachten gewisseld, waarbij bleek, dat nog grote moeilijkheden moeten worden opgelost, temeer om dat een Gezondheidsdienst rekening moet houden niet alleen met de be langen van de fokkers, doch ook met die van de vetmesters. Thans is het hejaas zö, dat speciaal O. Zeeuwsch- Vlaanderen en in mindere mate ook Z. Beveland als vuilnisbelt worden ge bruikt. De voorzitter deelde mede, dat er Het worden goede dagen in de eerste week van Au gustus Vele watersportliefhebbers zullen zich de bijzonder gezellige sfeer her inneren, die in Terneuzen heerste tijdens de bijeenkomst voor de start van de Pavilion d'Or 1948, toen talrijke buitenlandse zeewaardige jachten en het'bont gewemel van de in zeiler scostuum gestoken opvarenden een geheel apart aanzien aan de Terneuzense haven en binnenstad gaven. Het is daarom bijzonder prettig, dat het Watersportcomité te Terneuzen het bestuur der Pavilion d'Or heeft we ten te bewegen om de start van deze internationale motorboot-stertocht, welke dit jaar naar Luik gaat, weder om in Terneuzen te 'krijgen. De Pavilion d'Or ontleent zijn naam aan de door de Union Interna tionale Motonautique uitgeloofde wisselprijs de Gouden Wimpel welke wordt toegekend aan het jacht dat de verste weg naar de start plaats heeft afgelegd. Daarnaast worden prjjzen uitgeloofd voor de langste non-stopreis over zee, het kleinste jacht dat over zee is geko men, de grootste afgelegde afstand over binnenwateren, het grootste aantal gepasseerde sluizen, het groot ste aantal deelnemers van één jacht club, enz. HET PROGRAMMA. De start van de deelnemers vindt te Terneuzen plaats op Woensdag 2 Uitsterfsysteem voor vergunningsrecht De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich Vrijdagmiddag met een meerder heid van 12 tegen 6 stemmen uitgespro ken voor handhaving van het zoge naamde uitsterfsysteem voor drank vergunningen. Dit systeem, dat in 1935 door de raad werd vastgesteld, voor ziet in een geleidelijke vermindering van het aantal vergunningen. De meerderheid van B. en W. wilde daarvan thans afstappen en had by de raad een voorstel ingediend om het aantal vergunningen vast te bepalen op 46. Names de P.v.d.A.-fractie verklaarde de heer M. A. van Poelje zich tegen dit voorstel. De fractie is voor het uitsterfsy steem. Spr. wees op het euvel van het verpachten of verhuren van vergun ningen. Er is een juffrouw op Bali, die al jaren lang 15.- per week trekt van een vergunning, welke haar destijds in handen viel. Nadat verscheidene leden hun stem tegen of voor het voorstel hadden ge motiveerd, bepleitte wethouder L. P. van Oorschot handhaving van het uit sterfsysteem. Er zijn 46 vergunningen, dat is 1 per 500 zielen en dat is te veel! Burgemeester mr. B. Kolff, verdedig de het voorstel van B. en W. Als er een nieuw hotel zou komen, dat een vergunning nodig heeft, dan zal dat bij het uitsterfsysteem uitermate moei lijk zijn. Aan de heer van Poelje zegde de burgemeester toe, dat B. en W. de aandacht van de bevoegde instanties zullen vragen voor de wantoestanden bij het verhuren en verpachten van vergunningen. Bij de replieken kwam naar voren, dat men „vreemdelingenverkeer", dat zou komen om de borrel, minder op prijs stelde. Augustus 1950. De Engelse deelne mers zullen wellicht tevoren deelne men aan de op 27 Juli te houden Wed strijd EngelandOstende, vanwaar deze deelnemers Maandagmiddag 31 Juli te Terneuzen arriveren. In de middag van 31 Juli wordt voor de deelnemers een demonstratie gegeven van een boogschutterswed- stryd door leden van boogschutters verenigingen uit Zuid-Beveland. Des avonds is er een concert van de Har monie Terneuzen op de markt. De voormiddag van 1 Augustus is bestemd voor geldwisselen, winkelen en approvianderen. Des middags gaan de deelnemers met autobussen naar de boerdery van de heer J. de Putter te Ax,el om kennis te maken met een Zeeuwsch-Vlaamse boei'de- rij, de Zeeuwse paardenfokkerij en de Nederlandse veestapel. Tijdens dit bezoek worden door in Axels costuum geklede dames wafels met koffie aangeboden. Des avonds vindt de officiële ont vangst der deelnemers plaats, waar bij namens het gemeentebestuur van Terneuzen aan de deelnemers een herinneringstegel wordt uitgereikt. Hierna wordt aan de deelnemers een filmavond aangeboden met films over Nederland; Aangezien de feestelykheden ter ere van de Pavilion d'Or aansluiten by de feestelijkheden van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer en de Winkelweek van de Middenstands vereniging, beloven het genoegeljjke dagen te worden. Beroving in Middelburg. Een inwoner van een Uer Wal- cherse dorpen, die dezer dagen op be zoek was by de dames O. te Middel burg, ontdekte bjj zyn thuiskomst dat van de f 500,die hij bij zich had, er f 200.-— waren verdwenen. Hij deed aangifte en er wei-d proces verbaal opgemaakt tegen de beide dames C. O. en .T. O. De man van een van beiden, B. S., werd wegens heling verbaliseerd. een plan is om landelijk de gehele veestapel t.b.c.-vrjj te maken, zodat men daarom niet moet trachten de zaak te forceren. Tenslotte werd be sloten om namens de vereniging bij de Gezondheidsdienst de wenselijk heid naar voren te brengen deze zaak te bespoedigen. RUNDVEESTAMBOEK. Daarna volgde de districtsvergade ring van het Nederlands Rundvee stamboek onder voorzitterschap van de heer F. J. Alderkamp. In bespre king kwam een eventuele herziening van de puntenschaal bjj de keurin gen. Na toelichting sprak de verga dering zich uit voor zodanige wjjzi- ging, dat de puntentelling zal komen te vervallen. Tenslotte werd een film vertoond van de jubileumtentoonstel ling, die in September te 's-Herto- genbosch werd gehouden. Ter aarde bestelling J. A. Raaymakers Vrijdagochtend werd onder grote belangstelling op het R.K. kerlchof te Terneuzen het stoffeljjk overschot van de heer J. A. Raaymakers, in leven directeur van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, ter aarde be steld. Aan de groeve spraken achter eenvolgens mr. P. H. W. F. Teilegen, de heer J. H. Valk, directeur Cen traal Bouw-pen Woningtoezicht op de Bevelanden en de heer D. v. d. Berg, districtshoofd van het Cen traal Bouw- en Woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Een broer van de overledene sprak een dankwoord. Distritcs- E.H.B.O.wedstrijd Het District Zoeland van de Neder landse Vex-eniging voor E.H.B.O. hield haar 4e districtswedstrijd van dit seizoen in de Bogardzaal te Mid del burg. De voorzitter, de heer C. Vader, heette alle aanwezigen en in het bjj- zonder de doktoren van Gelderen, me vr. VermaasKonjjnenburg eïi En- tink, welkom. De heer L. Vliesdrager- wekte al le aanwezigen op tot bijwonen van de Nationale wedstrjjd, welke op 2 Juni a.s. te Eindhoven zal worden ge houden. De leiding van de wedstrjjd be rustte bjj dokter van Gelderen, die ook de opgave had samengesteld. Na afloop besprak deze de oefening, die niet zeer zwaar was en wees op de gemaakte fouten. De uitslag luid de: Oostlcapelle, 47 p.; Vlissingen, 45; Middelburg, 44 en Wolfaartsdjjk, 37 p. Oostkapelle werd dus winnaar, terwjjl Het hoogste aantal Jeiders- punten aan Wolfaartsdjjk werd toe gekend. Oostkapelle werd aangewezen om het district Zeeland op de Nationale Wedstrjjd te vertegenwoordigen. Tot slot dankte de voorzitter, de heer C. Vader, alle aanwezigen, en in het bjjzonder de doktoren voor hun medewerking aan het welslagen van deze avond. Drukke dagen in Axel. Steeds is Axel met de Pinkster dagen de trekpleister voor de Oost- Zeeuwsch Vlamingen geweest en ook dit jaar zullen de verschillende ge beurtenissen een grote toeloop ver oorzaken. Op 2e Pinksterdag worden er dra- verjjen en rennen gehouden, op het terrein van de V.V.Z.F., waaraan door 40 der beste Belgische renpaar den zal worden deelgenomen. Er is 2000 aan prijzen beschikbaar ge steld. Dezelfde dag is er ook een voet balwedstrijd tussen het Maastrichtse M.V.V. (met Van Bun en Ravesteyn) en de S.K. St. Niklaas (o.a. met van Steelandt en De jonge van Hooft). Voor de Dinsdag na Pinksteren staat weer de traditioneel geworden baankoers voor nieuwelingen op het programma. Het parcours is hetzelf de als vorige jaren en reeds hebben 80 renners ingeschreven. In „Het Centrum" treedt die da gen een kleinkunst-ensemble op, dat een bonte avond onder het motto „Pinksteren Drie" verzorgt. Na af loop is er bal. Tenslotte wordt op de Dinsdag na Pinksteren de 3-daagse bazar in de Chr. Bewaarschool geopend, ten bate van het Protestants Ziekenhuis te Terneuzen. Jaarvergadering C.B.T.B. afd. Zeeland. De jaarvergadering van de afd. Zee land van de C.B.T.B. zal ditmaal te Axel worden gehouden, nl. op 20 Juni a.s. Nadat in de morgenvergadering de huishoudelijke zaken zullen zijn afge handeld, spreekt des middags prof. mr. P. S. Gerbrandy. Na afloop van de vergadering wordt een rondrit door Oost-Zeeuwsch-Vlaan- gemaakt. Folder van Sluis. De V.V.V. te Sluis heeft een nieuwe folder uitgegeven ter stimulering van het plaatselijk toerisme. De voorzijde bevat in 2 kleurendruk het beeld van Jantje van Sluis, het manneke dat zo parmantig zwaait met zijn hamei-, de binnenzijde is verlucht met een aantal foto's van Sluis en St. Anna ter Mui den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2