PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koninklijk Paar bezocht stadhuis van Parijs en de studentenwijk Meer eenheid en zelfbewustzijn voor Zeeland nodig DE BILT ECONOMISCHE ONTWRICHTING NA EINDE DER MARSHALLHULP "V. r Marshall-dollars voor Suriname? SAMENVOEGING VAN FRANSE EN DUITSE ZWARE INDUSTRIE Westduitse Bondsraad vóór toetreding tot Raad van Europa Vandaag 193e Jaargang - No.123 Directie. F van Oe Velde en F. ts den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred.. G. Balllntljn. PLverv.s W. Leertouwer en EL A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 Mei 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels f L—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 23 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 58—60. tel 2353. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerljstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Sprookjesachtige gala-soirée in de opera Fraai juwelenkistje als geschenk voor de K oningin alléén Een enorme mensenmassa boog- zich Donderdag over de stenen balustra des van de Seïne-oever te Parjjs, toen H.M. de Koningin en Prins Bernliard per sloep arriveerden aan de kade van het Paryse stadhuis. De sloep van Hare Majesteit was onderweg begroet met origineel eerbetoon van de Paryse brandweer. Bij de Pont du Louvre opgesteld, spoot deze een gor dijn van waterstralen op het moment, waarop de boot passeerde. Twee kilometer lang stonden overal vlaggende mensen langs de kades opge steld, waarvan er velen de verbondenheid der landen wilden demonstreren door het heffen van de groene vlag der Europese beweging. Aan de ingang van het fraai ver sierde stadhuis werden de gasten on der een rood fluwelen baldakijn met gouden borduursels ontvangen door de burgemeester van Parijs, Pierre de Gaulle, en door de prefect van het departement Seine. De receptie in de feestzaal van het stadhuis werd door duizend genodig den bijgewoond. Op de erezetels zat president Auriol in het midden, met rechts van hem de Koningin en links de Prins. Nadat burgemeester De Gaulle een korte begroetingsrede had uitgesproken nam de Koningin het woord om dank te brengen voor de grootse ontvangst en hulde aan Parijs. Haar stem klonk kristalhelder door de grote zaal en haar woorden maak ten kennelijk diepe indruk. Na deze plechtigheid, die 25 minuten duurde, leidde burgemeester de Gaulle de Ko ningin en de Prins naar de salon Jean-Paul Laurens, waar zij het gou den boek der stad tekenden. De onderburgemeester baande zich met moeite een weg door de talrijke genodigden, om de Koningin een ju welenkistje van grijze zijde aan te bieden. De Koningin bekeek met kennelijk genoegen het geschenk en fluisterde daarop glimlachend in het Frans tot prins Bernhard: ,,Dit is nu niet voor jou, maar alleen voor mij". BIJ DE STUDENTEN' In de loop van de namiddag bx-acht het Koninklijk Paar een bezoek aan de Cité Universitaire, de Paryse stu dentenwijk. Bij binnenkomst van het gebouw van het Nederlandse college hieven de studenten het „io vivat" aan, dat 'de Koningin uit volle borst spontaan meezong. In een eenvoudig menselijk woord vroeg zij daarna de jeugd mee te werken aan de grondlegging van een nieuwe en betere wereld. „De vroegere geslachten hoewel ook zij waren bezield door de bran dende wil de wereld te verbeteren hebben gefaald, omdat zij niet defi nitief halt hebben gezegd tegen de machten der vernietiging. Dit te doen is nu precies de taak van de tegen woordige generatie", aldus de Ko ningin. De ontvangst in de Cité Universi taire had verder een werkelijk stu dentikoos karakter. GALA-SOIREE Een aardig moment was het, toen Koningin Juliana haar vroegere Fran se lerares, mej. Costerlee, omhelsde. Mej. Costei-lee is thans directrice van het kasteel Meridon, waar geëmi greerde Nederlandse landbouwers on- deri-icht in Frans wordt gegeven. 's Avonds werd ter ere van de Ko ninklijke gasten een gala-soirée ge geven in de Academie de Musique et de Danse. Het met grote luister om geven schopwspel maakte een diepe indruk. Het koper van de kapel der Re publikeinse garde weergalmde om precies tien. uur tot in alle hoeken van het operagebouw, ten teken, dat Frankryks gasten Parijs' tempel der Brits Commissaris verbiedt luchtvaarttentoonsteiling De Bi-itse commissaris voor Neder- saksen heeft een tentoonstelling van modellen van zweefvliegtuigen, geor ganiseerd door een Duitser, Héns Deutsch, verboden. Het verbod is ge grond op de bepalingen van de wetten van de geallieerde bestuursraad, waar bij onderzoekingen eix werkzaamheden van Duitsers op het gebied van de luchtvaart zijn verboden. Meer dan 1000 ontwerpers van modellen voor zweefvliegtuigen uit alle streken van West-Duitsland hadden reeds bericht gezonden aan de tentoohstelling te zullen deelnemen. Lie ziet de toestand hoopvol in Trygve Lid keerde Donderdag le New" York terug van zijn besprekingen te Londen, Parijs en Moskou. Hij ver klaarde tegenover verslaggevers, dat hij „geen reden had om teleui'gesteld te zijn" over zijn reis. Lie zeide, dat hij spoedig een be spreking met pres. Truman en de mi nister van buitenlandse zaken Acheson hoopte te hebben. Toen een verslaggever hem vroeg, hoe het vooruitzicht op vrede of oor. log was, verklaarde Lie: „Ik zie de hele toestand erg hoopvol in". muzen hadden betreden. Bronsgroen was het tulen avondtoilet, waarin de jonge Koningin aan de arm van Frankrijks grijze president door een erehaag van de Garde Republicain de hal van het operagebouw betrad. Prins Bernhard, aan de zijde van mevrouw Auriol, was deze avond ge kleed in het galauniform van generaal der Grenadiers. De manneren trap- penhal bood een overweldigende aan blik. Onder de kristallen kronen blon ken de geelkoperen helmen van de gardisten, wier felkleurige uniformeu en rode en zwarte pluimen contras teerden tegen de zachte marmentin- ten. De erewacht was opgesteld langs de hoofdtrappen naar de eerste gale rij, waar .de militaire kapel van Frankrijks befaamde corps was opge steld. Daar rondom heen verdrongen zich de genodigden in de bonte kleur schakering van een weelde van avond- costumes. Het was voor allen, die zich op de vijf galerijen verdrongen, een beleve nis, toen de vorstelijke gasten en hun gevolg, de twee en dertig ti*eden, die naar de hoofdgalerij leiden, bestegen onder de nog steeds klinkende fan fare. De praal, waarmede deze Ko ninklijke entree was omgeven, wekte herinneringen op aan Parijs' meest glorievolle tijden. De spanning ontlaadde zich in minu ten lange ovaties. Staande in de loge nam het vorste lijke echtpaar deze spontane hulde in ontvangst. Voor hen strekte zich een vijf meter breed bloemenkussen uit van chrysanten, rozen en anjers. Plechtig als een gebed klonk het Wil helmus, gevolgd door de juichende tonen van de Marseillaise. VOOR DE PRINSESJES. De prinsesjes wacht menige ver rassing, wanneer de Koningin en de Prins van hun driedaags bezoek aan Parijs terugkeren. Onder de vele ge schenken, die uit verschillende delen van Frankrijk in deze dagen naar het paleis van het Etysee zijn gezon den. zijn er namelijk vele, die voor de jonge Oranjetelgen bestemd zijn. Daarbij zijn poppen in vele traditio nele klederdrachten van de verschil lende departementen. Voorzorgsmaatregelen zullen noodzakelijk zijn Rapport over de economische toestand van Europa Het zal nodig z(jn, dat de West- europese landen maatregelen nemen om een kritieke ontwrichting van handel en productie te voorkomen wanneer de Marshallhulp eindigt. Indien deze maatregelen niet geno men worden, dan zal de Amerikaan se uitvoer naar Europa waarschijn lijk moeten dalen tot een waarde van 2 milliard dollar per jaar, dat wil zeggen 2/3 van het vooroorlogse vo lume. Deze ernstige woorden zijn te lezen in een rapport van de economische missie der Verenigde Naties over de economische situatie in Europa. Het vooruitzicht bestaat, aldus het rap port, op een toeneming van het we- relddollartekort, die wellicht een be perking van de Europese invoer uit Am&lka met V/z milliard dollar nood zakelijk zal maken. In Europa be staat het risico, dat de huidige „adempauze" voorbij zal gaan, zonder dat er internationale overeenstem ming over de economische politiek is bereikt. DE PRODUCTIE In het rapport wordt voorts medege deeld, dat de industriële productie van Europa (excl. de Sowjet-Unie) in 1949 gemiddeld 14% hoger was dan in 1948 en 10% hoger dan in 1938. Wan- Luchtballet van vliegtuigen. Tijdens het vliegfeest op het vliegveld Orly bij Parijs op 11 Juni zullen vier helicopters het eerste luchtballet ter wereld uit voeren. Sei-ge Lifar, choreograaf van de Parijse Opera heeft hel ballet ontworpen en de bestuur ders der vliegtuigen geïnstru eerd. Het repertoire der helicop ters omvat marsen, walsen, ga vottes en quadrilles. De toestel len zullen gevlogen worden door instructeurs van de luchtvaart- school van Orly. Er komt een nota over de werkloosheidbestrijdlng. In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de voorzitter Donderdag medegedeeld, dat de door de heer Nederhorst (Arb.) aangevraagde in terpellatie nopens de bestrijding der werkloosheid negentien vragen om vat. Deze zijn van zodanige aard, dat zij zich voor een mondelinge behan deling nauwelijks lenen. De minister president heeft doen weten, dat het de regexing doelmatig voorkomt, dat zij haar standpunt over dit vraag stuk in een nota uiteenzet. Deze nota zou dan een onderwerp van beraadslaging in de Kamer kunnen vormen. De heer Nederhorst (Arb.) ver klaarde zich met deze gedachte te kunnen verenigen. Wél achtte hij het van belang, dat deze nota niet be langrijk vertraagd wordt, zodat de beraadslaging nog vóór het reces kan geschieden. neer Duitsland buiten beschouwing wordt gelaten, dan heeft de Europese" productie het vorig jaar het vooroor logse peil xnet 25% overtroffen. Dé agrarische productie in Europa is in minder sterke mate toegenomen en was in 1949 nog 10% lager dan voor de oorlog. In het rapport wordt voorts mede gedeeld, dat de werkloosheid ernsti» ge omvang heeft aangenomen in België, West-Duitsland en Italië. Aanbevolen wordt om in het gemeen, schappelijk belang van Europa maat regelen te nemen om de deflatoire invloed, die van deze werkloosheid uitgaat, te bestrijden. Spoorwegarbeider door trein gegrepen De 54-jarige spoorwegax-beider A. Beuker uit Purmerend werd door een trein uit Amsterdam gegrepen en op slag gedood. Koningin Juliana stal harten der Parijzenaars. Koningin Juliana heeft de hax-ten der Paryzenaars ver overd, aldus de correspondent van Reuter. Niets heeft de Pa rijse bevolking meer getroffen dan de ongekunsteldheid waarmede de Koningin zicIP verlaat op de steun van haar echtgenoot en de oplettendheid, waarmede Prins Bernhard de Koningin bijstaat bij het ver vullen van haar Koninklijke plichten. Het is de duizenden, die het Koninklijk paar bij de verrich te plechtigheden van moment tot moment volgden, niet ont gaan, dat de Koningin er steeds op bedacht was dat de Prins haar volgde en dat Pi-ins Bern hard zich geen ogenblik door officiële personen uit het gezel schap van de Koningin liet scheiden. Bij het graf van de pnbekende soldaat en op de trappen van het Grand Trianon te Versailles, wanneer de Ko ningin de auto verliet of in stapte, was de Prins er steeds om haar bij de aim te steunen en haar te geleiden. Het Franse protocol heeft bij verscheidene gelegenheden moeien wijken voor Prins Bernhards volhardende wil om aan de zijde van zijn echtgeno te te blijven. De heren Lawrence Norton en Atherton Lee van de E.C.A., die een onderzoek hebben ingesteld naar de mogelijkheid, om ook voor Suriname een deel der Marshalldollai's beschik baar te stellen, zijn naar Den Haag te- ruggekeerd. Zij verklaarden van me ning te zijn, dat door mechanisatie al le mogelijkheden van het land veel beter kunnen worden uitgebuit en zij zijn bereid de E.C.A. te adviseren gel den ter beschikking te stellen. Naar hun mening bezit Suriname nog na- tuui-lijke hulpbronnen, welke men nog niet ten volle waai-deert. Verder ver klaarden de vertegenwoordigers, dat. gezien de betrekkelijk kleine bevol king, op landbouwgebied een maxi mum aan mechanisatie gebx*uikt moet worden. Harry Gold de tweede, wie de derde man? H,et Amerikaanse F. B. I.. hééft met de arrestatie van Harry Gold, de handlanger van Fuchs, een goe de vangst gedaan. De man, aan wie Gold op zijn beurt belangrijke inlich tingen doorgaf wordt de Ixoofdagent van de Russische spionnagedienst in Amerika genoemd. Gold ontmoette Fuchs voor het eerst te New York in het begin van 1944, toen hij als chemicus werkzaam was voor een suikeirraffinaderij, die rum en alcohol maakte. Het F.B.I. moest 1200 verdachten de revue laten passeren, voordat men Gold vond. Fuchs zou zich bij de ondervraging door de twee leden van het F.B.I. de naam van degeen, aan wie hij de ge heimen uitleverde, niet herinnerd, doch Gold aan een foto herkend heb ben. In ambtelijke kringen te Washington verwacht men nog een tiental arrestaties in de zaak-Fuchs. mm Sa de kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe en het bezoek aan de Temple de l'Oratoire, bezochten de Ko- ninklyke gasten Woensdag Versailles. Koningin Juliana en president Auriol, gevolgd door de andere leden van het hoge gezelschap, tijdens de rondgang door het paleis. Rechtstreekse onderhandelingen Naar van gewoonlijk betrouwbare zijde te Londen wordt vernomen, heeft Engeland Donderdagavond Frankrijk voorgesteld, dat Frankrijk en Duitsland rechtstreekse onderhandelingen zullen beginnen over het plan- Schuman en Engeland bij deze besprekingen tegenwoordig zal mogen Z(jn. opdat het zal kunnen besluiten of het zal deelnemen aan de in het plan- Schunxan voorgestelde fusie van de Franse en Duitse zware industrie. nog meer bijzondei'heden over het plan wenst te krijgen alvorens zich tot deelneming te verplichten en ten tweede, dat de Britse regering geen tijd wil verliezen en niet de indruk wil wekken, dat zij een beslissing wil uitstellen. Indien de Frans-Duitse onderhan delingen doox-gaan zal het de eerste keer zijn, dat de regering van de Bondsrepubliek rechtstreeks met eexi buitenlandse regering mag onder handelen over een belangrijke kwestie van bxxitenlandse politiek. Te Londen wordt bevestigd, dat de geallieerde Hoge Commissie in Duitsland de Westduitse l egering reeds formeel toestemming heeft ge- gaven om rechtstreeks besprekingen met Frankrijk te voeren over het plan-Schuman. De Hoge Commissarissen behou den zich echter het recht voor de eventuele resultaten goed of af te keuren. De Britse ambassadeur te Parijs, Sir Oliver Harvey, zou dit voorstel aan de Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, heb ben medegedeeld. Men gelooft, dat de Britse sug gestie is ingegeven door twee over wegingen: ten eerste, dat Londen De Westduitse Bondsraad (de Se. naat, waarin vertegenwoordigers der staten zitting hebben) heeft Donderdag met 27 tegen 16 stemmen gestemd voor het toetreden van West-Duitsland tot de Raad van Europa. Men verwacht, dat de Bondsdag (de volksvertegenwoordiging) spoedig ha Pinksteren ook voor toetreding zal stemmen. Bondskanselier Adenauer, was van zijn ziekbed opgestaan en woonde tegen het advies van zijn dokter de zittiixg bij. De 74-jarige zag er vermoeid en bleek uit. VER. VAN NED. GEMEENTEN Beleid van provinciaal bestuur is thans daarop gericht ,,MoBe het groeiend besef van eenheid en het groeiend Zeeuwse be- wustzyn, helpen tot het vormen van een Zeeland, beter dan vandaag. Een goed land, dat met een variant op een tegengestelde nitspraak min der Zeeuwen dan tot dusver, willen ruilen voor de „heikant". Met deze woorden besloot de heer H. Pieters, wnd. biblothecaris van de Prov. bi bliotheek, zijn interessante inleiding over het onderwerp „De eenheid van Zeeland". Deze inleiding hield h\j Donderdag op de jaarvergadering van de afd. Zeeland van Ver. van Xed. Gemeenten In het „Schuttershof" te Goes. Bij de opening van deze drukbe zochte vex'gadering kon de voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, o.m. het col lege van G.S., met uitzondering van de heren mr. A. van der Weel en A, Philipse, welkom heten. De Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembx-oot, verscheen enige tijd la ter ter vergadering. In zijn geestige openingsspeech merkte de voorzitter op, dat soms gesproken wordt over de vadex-lijke zorg van G.S. voor de ge meentebesturen, doch hij vroeg dit college de gemeentebesturen ook de gelegenheid te geven zelfstandig te le ren lopen. Na nog verschillende hoof den van dienst, alsmede wethouder J. H. Roose namens het gemeentebestuur van Goes, welkom te hebben geheten, wees mr. Mes op de goede verhouding met de Verenigingen van Burgemees ters en Secretarissen en op de grote en belangrijke problemen waarmee de gemeentebesturen heden ten dage hebben te worstelen. Met trots mag worden vastgesteld, dat in Zeeland reeds veel tot stand is gekomen, zodat men op verschillend gebied vóór is op andere delen van het land. Nadat de secretaris, Jhr. mr. J. Schuux-beque Boeije, de notulen van de voi'ige vergadering had gelezen, de rekening over 1949 met een batig sal do van 2919.02 was aangeboden en de heer J. Ph. Koene bij acclamatie als bestuurslid was herkozen, was het woord aan de heer H. Pieters voor zijn hierboven genoemde inleiding. De aangekondigde lezing van ir. P. 't Hooft kon door ziekte van de spre ker geen doorgang vinden. DE EENHEID VAN ZEELAND Omstreeks 1200 werd in een oorkon de het eerst gesproken, aldus de heer Pieters, over Zeeland als eigen naam. Als een groep lagen de eilanden daar, ter weerszijden van de tegenwoordige Oosterschelde. Reeds in de tijd van de invallen der Noormannen waren zij aantrekkelijk. Ten Zuiden en ten Noorden van dit „Niemandsland" was de grote macht van het graafschap Vlaanderen en het graafschap Hol land aan het opkomen. In 1012 of 1018 ontving de graaf van Vlaanderen Wal cheren en enkele andere eilanden in leen. Ruim een eeuw later, in 1167, sloten de graven van Vlaanderen en Holland een overeenkomst over het bezit van de eilanden ten Zuiden van de Schelde. Hiermee kwam een rust poos na een langdurige strijd, welke eindigde met de overheersing op de Zeeuwse eilanden door de Hollandse graven. Dat Zeeland nooit een eigen gra venhuis heeft bezeten, is volgens spr. van grote invloed op de ontwikkeling van Zeeland geweest. Dit is een van de factoren die de eenheid in 'Zee land hebben tegengehouden. Ook de wijziging in de 19e eeuw van de hoofdrichting van het verkeer van Noord-Zuid en Zxxid-Noord naar West-Oost en Oost-West heeft de cen trumvorming in deze provincie niet bevorderd. TWEE ZEELANDEN Zo graag wordt ook gesproken over Zeeland als handelsgebied in de latere Middeleeuwen. De handel concen treerde zich echter te Zierikzee, Vee- x-e, Vlissingen, Middelburg en de stad jes aan het Zwin. De rest van Zee land was in hoofdzaak agrarisch ge bied. In de loop van de tijd zyn deze twee Zeelanden scherp tegenover elk aar komen te staan. Het agrarisch Zeeland was conservatief en hoofdza kelijk Katholiek, terwijl het handel drijvend Zeeland vooruitstrevend was en een voedingsbodem bleek te zijn voor de opkomende Reformatie. Spr. legde hiertussen geen causaal ver band, doch er zijn parallellen. Agrarisch Zeeland bleef langer trouw aan de Koning van Spanje, terwijl handeldrijvend Zeeland met Vlissingen als eerste Nederlandse stad zichzelf bevrijdde, en zich tot Holland aangetrokken gevoelde. Een moeilijke strijd is gevoerd om de twee Zeelan den te verenigen. Het is vooral aan de grote staatsmanswijsheid van de wordt Koningin-Moeder Ma ry van Engeland 83 jaar; is het 250 jaar geleden, dat graaf von Zinzendorf, de stich ter der Hernhuttersgemeenten, werd geboren. v Bloedplasma naar Berlijn. VOORZORGEN VOOR DE PINKSTERDEMONSTRATIES Het Zwitserse Rode Kruis heeft op verzoek van het Duitse Rode Kruis apparatuur en bloed voor bloedtrans fusies naar Duitsland gezonden als voorzorgsmaatregel in verband met eventuele gevechten bij de Pinkster demonstraties, zo wordt te Bern ver nomen. toenmalige dijkgraaf van de Breede Watering, Joh. Adr. Blanck, te danken geweest, dat op 15 Sept. 1577 het nieu we Zeeland als zelfstandige republiek in de Ver. Republiek der Nederlanden werd gesticht. In de tweede helft van de 17de eeuw kwam er een kentering. Meer en meer werd rekening gehou den met de belangen van agrarisch Zeeland. In de 13de eexrw gingen de steden hun karakter verliezen, ter wijl de handel zich boven de rivieren ging concentreren. Aan géén van de Zeeuwse steden is het gelukt zodanig uit te groeien, dat zij het aangewezen centrum werd, zoals bijv. Groningey en Leeuwarden. Het gevolg hiex'van is, dat de Zeeuwse centra elkaar blij ven bekampen. Al deze factoren heb ben de groei van Zeeland tegengehou den. (vervolg op pagina 2) VOORSPELT: PLAATSELIJK BUIEN. Geldig tot Vrijdagavond. Over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige, verandex- lijke wind. Temperaturen gelijk aan of iets hoger dan die van gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1