LEXINGTON Het loonzakje van de voetbalprof. Waf verdient een beroepsvoetballer eigenlijk? PARKEN EN WOESTIJNEN IN DE MEIMAAND OP EEN ZEEUWSE BOERDERIJ 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1950 Adüertentt# ENGELAND BETAALT HET SLECHTST. door M. J. Adriani Engels. Wanneer men in on» land discussieert over beroepsvoetbal, premiestel sel en amateurisme, dan blijkt vaak, dat zeer velen slechts een vaag idee hebben van wat een beroepsvoetballcr in het buitenland verdient. Men schat z-ijn salaris óf veel te hoog óf veel te laag, want de juiste bedra gen vindt men zelden of nooit genoemd in de Nederlandse sportpers. Vandaar dat we hier eens „het loonzakje van de voetbalprof" aan een nadere inspectie zullen onderwerpen. Volledig beroepsvoethal treft men in Europa slechts aan in Italië, Spanje, Frankrijk en Groot Brittannië; in andere staten heeft men hoogstens een premiestelsel, zoals in België. In de Rjitse voetballanden (Enge-1overwinning en 50 gulden per gelijk land. Ierland, Schotland en Wales) spel bedragen. In bijzondere gevallen drag, de meesten tiHIven er verre na werkt men het uitkomen van bui-j stijgen deze premies nog aanmerke- jder, terwijl ze officieel geen cent tenlandse beroepsvoetballers tegen, lijk, Toen Internationale dit seizoen ontvangen van de enorme „trans- omdat men er van mening is, dat de <le plaatselijke ontmoeting tegen de I fer"-bedragen, waarvoor ze van de aanstelling van een buitenlander de grote concurrent Mllano. waarin de j ene cjub naar de andere verkocht werkloosheid van een Brits onder- Zweden Gunnar Nordahl en Gren worden Omdat ze zich door het te- daan beduidt. Er is daarom de be- spelen, gewonnen had, kreeg elke kenen van hun profcontract als het perking gemaakt, dat men twee jaar speler G00 gulden «Is overwinning*- „-are met handen en voeten aan hun op Britse bodem mootjyonen. aIvo- j premie. jclub gebonden hebben, kunnen 220 gulden per maand in een kleine stad en minstens 265 gul den per maand in een grote stad ontvangen benevens klasse mentspremies, overwinningspremies en waardepremies. In de twee maan den zomervacantie gaat het salaris gewoon door. Een middelmatig eer ste klasse-speler In Frankrijk ont vangt ongeveer 5U00 gulden per jaar, een speler, die tot.de nesten van zijn elftal behoort, ongeveér 7000 gulden, een international nog aanmerkelijk meer. ENGELAND HET LAAGST! Veel en veel lager is de salariëring van een Brits voetballer, hoewel in Engeland het beroepsvoetbal reeds j in de vorige eeuw bestond. Maximaal mag een Engelse voetbalprof 12 I pond per week 125) gedurende h.»t winterseizoen en zeven pond per I week (f 75) gedurende de drie zo- I mormaanden verdienen, wat 'n jaar- j salaris van 6800 gulden beduidt, doch islechts een enkeling haalt dit be yens men als buitenlander een prof licentie kan aanvragen. Desgewenst 00k faas Wilkes, die een contract i betalende vasteland van Europa gaan twee iaar ama-i leur in een Britse club spelen In deze club Internazionale speelt Britse profs niet op het veel beter dat beeft twintig jaar geleden ook onze landgenoot Keizer (Ajax) ge daan als amateurkeeper van Arse nal's eerste elftal gedurende een half seizoen maar een buitenlander, die in zijn eigen land reeds beroeps voetballer is, zou twee jaar rust moe ten nemen, omdat h\j niet zolang als amateur kan uitkomen. Dat doet na tuurlijk geen sterveling! Van de tweejaRrsbepaling profiteerde dit seizoen de Duitse keeper Trautmann, die een profcontract in Engeland kon tekenen omdat hij als krygsgc- vangene het vereiste aantal jaren op Britse bodem had doorgebracht. Ook in Spanje doet men weinig aan „voetbalimport". Bijna alle Spaanse beroepsvoetballera zijn ge boren en getogen Spanjaarden; de enkele buitenlanders (De Fransen Domingo en Ben Barek benevens de Zweed Carkson spelen in Madrid) mogen gelden als de uitzonderingen, die de regel behoren te bevestigen. DE TWEE IMPORTLANDEN, Daarentegen zijn. Frankrijk en Ita lië de lanaen. waar veel buitenland se beroepsvoetballera uitkomen, ook onze vijf landgenoten De Harder, Wilkcs, Appel, Van Lent en Timmer mans. Een Franse club mag hoog stens twee buitenlanders per elftal opstellen, een Italiaanse club maxi maal drie, nadat een voorstel om dit aantal tot vier te verhogen verwor pen was. Men kan in Frankrijk deze bepalingen overigens gemakkelijk ontduiken door de buitenlanders de Franse nationaliteit te laten aanvra gen, zoals tientallen Poolse voetbal lers gedaan hebben. Binnen twee maanden is men Frans staatsburger! In Europa vindt men de hoogstbe- aaide beroepsvoetballers in Italië, In de club Internazionale te Milaan ontvangt de mfdvonr Amadei 600 gulden per maand aan vast salaris henevens «Je wedstrijdpremies, die voor deze rijke club 100 gulden per oor de tijd van twee jaar afsloot, spelen, waarbij hij, naar verluidt, 60.000 gul den aan handgeld ontving. Zijn sala ris bedraagt er 500 gulden per maand plus premies. Toen we hem enkele weken geleden spraken, vertelde hii ons, dat hij aan het einde van net volgende seizoen, als zijn contract af gelopen is. geheel vrij man zal zijn en dan zal zien of hij opnieuween contract met Internazionale zal gaan afsluiten met opnieuw 'n hoog hand geld of ergens anders in Frankrijk of Italië zal gaan voetballen. VEEL LAGER De kleinere clubs in Italië betalen veel en veel lagere salarissen. Het bedriegelijke van deze sommen is. dat de salarissen onderling zoveel verschillen, dat zelfs bij de rijke club Internazionale de reservespelers slechts 200 gulden per maand ont vangen en met meedelen in de pre mies. tenzij ze een keer meespelen. IN* FRANKRIJK. In Frankrijk is het onderling ver schil tussen de salarissen veel min der groot, omdat de topsalarissen lager zijn en de „kleine salarissen" hoger liggen, wat ook veel beter is. De zevenhonderd binnen- en buiten landse beroepsvoetballers van Frank rijk moeten contractueel minstens VREES EN ENGELAND. Maar sinds kort zjjn de Britse profclubs opgeschrikt door de vlucht van enkele cracks naar Columbia, het enige voetballand ter wereld, dat niet bij de wereldvoetbalbond, de F. I. F, A., is aangesloten en daarom overal vandaan spelers kan kopen, zonder dat hun vroegere clubs dat via de F. I. F. A. kunnen verbieden. Neil Franklin, de spil van het En gelse elftal, verdient thans in Co lumbia 500 gulden per week! Stoke's rechtsbuiten Mountfort ging met hem mee en een paar dagen later volgde de Evertonspeler Higgins, die voor 10.000 gulden handgeld en 300 gul den weeksalaris ook in Columbia gaat voetballen. Franklin maakt school Het is met dat beroepsvoetbal in Columbia wel iets eigenaardigs. Men betaalt er zulke hoge salarissen, dat de buitenlandse spelers overal van daan komen, Toen dit seizoen de be kerfinale in Columbia gespeeld werd, was van de winnende club alleen de keeper Columbiaan, terwijl in de verliezende ploeg zelfs geen enkele Columbiaan speelde, want dat elftal was samengesteld uit zes Argentij nen, twee Peruanen, twee Uruguay- ers en een Braziliaan! (Nadruk verboden) IMPORT CIGARETTES - 85 ct. Advertentie Veranderen de mannen Opvallend is het, hoe veerkrachtig op het ogenblik weer de manier van lopen van de Nederlandse mannen is. Ten dele is dat het gevolg van de steeds beter wordende voeding. Maar voor een ander deel maakt ook de nieuwste manier van scboenfabricagc het lopen lichter en gemakkelijker Swift in Nijmegen maakt thans de nieuwe Super Swift, een schoen, die iedere beweging van de voet volgt en die vermoeienis letterlijk uitsluit. Fijne leersoorten en mooie modellen droe gen er toe bij om de Super Swift, dit toppunt van gemak, in verrassend snel tempo populair te maken- M?n vindt de Super Swif thans in alle goede Nederlandse schoenwinkels. LEZERS SCHRIJVEN-.. HET FRANSE KERKHOF KAPBLLE Velen zullen met mij jl. Zondag een bezoek gebracht hebben aan het Fran se kerkhof te Kapeile Wat my zo diep trof was het rumoer en het hardop praten met elkaar. Toen ik het kerkhof bezocht was er een heer, die voor de graven eerbiedig zijn hoed afnam en bij het monument enkele ogenblikken stilstond. Maar van al die andere heren zag ik dat niet. Kunnen wij dan niet enige mo menten stil en eerbiedig zijn, of was het beter dal net als op de Grebbeberg een bordje wordt geplaatst waarop te lezen staat, dat men stil een eerbie dig moet zijn en dat alle mannelijke personen hun hoofd moeten ontbloten? Dit zou waarlijk niet te veel geelst zijn van ons voor „hen die voor ons vielen". gH NOGMAALS „DE RIT VAN HET BOERTJE." Uw bijzonder mooie weergave van de „Rit van het boertje" tydens de oovlogsverschrikkingen in 1940 te Middelburg, heeft allenveg© belang stelling getrokken en niet minder het sympathieke, onopge»-* kte re laas van de heer Eoone zelf. Bij het lezen hiervan komt men zeer* onder de indruk van deze hel dendaad in de" ware zins des woord*. M. d. R.. tot mijn grote verwonde ring heb ik nooit er van gehoord, dat deze held begiftigd is met een ridderorde. Zeer waarschijnlijk zal de heer. Boone deze niet verlangen, maar als er één man is, die een ere teken verdient, dan is hot toch wel hij, die met inzet van zijn eigen leven een daad van barmhartigheid jegens z(jn medemensen betrachtte. 'Er worden er wel geridderd, die niet in de schaduw van deze man kunnen staan! VI. M. HERINNERING AAN EEN OCHTENDUUR. Het was op Bali. Dicht in <le buurt van een kleine kampong bij een vi'ii grote tempel, gewijd aan een of andere Godheid, De nacht lag een klein uur achter ons, maar de dag was nog niet begonnen. Het was dat verrukkelijke, lichte, zilverwitte, transparante uur, dat zo vaak daar op do evenaar aarzelt tussen dag en nacht, Het uur, waarnaar alle oud- Indischgasten hunkeren en verlangen. Het uur, waarin alles jong Is en puur, zuiver en stralend. .Ik zag een heel jong Balinees meisje naar die tempel lopen. Maar dat lopen was een gesublimeerde vorm van voortbewegen. Dat meisje danste ais het ware naar die tempel. Daar was aan dat lopen niets bestudeerds, niets aangeleerds, niets onechts. Zo was dat meisje. Die tempel moest men opgaan langs een stenen trap. Zo deed ze. En toen ze bovenaan was braeiit ze haar offer. Aan die Godheid waarschijn lijk. of misschien wel aan de dag, aan het licht of aan nog iets anders. Dat offer was een klein, kinderlijk klein, boeketje witte bloemen. En dat stond reohop tussen de slanke, bruine vjngers van het meisje. Ze legde die kleine offerande neer en ging weer terug. De trap af, de kampong in. Even later laaide de zon over Bali. Het werd heet. Er was nog maar één troost daar: het zoeken naar schaduw. Dit kleine tafereel kwam me, na 't twee jaar vergeten te hebben, voor de geest, toen ik een paar dagen gele den Indonesiërs zag dansen in het Amsterdamse theater „De la Mar" Het gezelschap van India Kamadjojo, dat dans, zang en muziek uitvoerde Ik dacht aan die morgen op Bali, aan dat meisje, haar bloemen en haar lo pen. En ik wist dat het daar, op Bali, duizendmaal schoner, echter, lieflijker was dan dit alles in het theater De la Mar. Hoe goed bedoeld ook, hoe verzorgd gebracht voor een blank. Westers publiek. De bedoeling van dit dansen en mu siceren bleef ons verre. Het kwam uit een andere wereld, die ondanks drie eeuwen contact goeddeels gesloten bleef voor hen, die er tijdelijk heen gingen. Men vond het, die avond van de week, interessant, exotisch op windend soms, bizar. Maar men bleef verre van de binnenkant van dit al les. Men kon het van buiten bekijken. Wat daar van binnen was bleef vreemd en onbekend. Dat kon ook niet anders. Wat wil men Indische dansers in Amsterdam! In dit land, dat te grijs is en te nauw, te klein en te zwaar, te log en te hard voor deze ragfijne, geciseleerde, broze Balinese kunst. Hoe kan zo'n dans, vergeestelijkt en los van de aarde, bloeien en gedijen in een stad van klinkers en vette polderklei? In een stad. die raast en bulkt van bebop en boogie woogie? In een stad van huurkazernes en mensenreservoirs? Neen, zo'n dans en zulke muziek bloeien hier niet. Het is al even on mogelijk sals het vasthouden van wat Indische sfeer door middel van wa jangpoppen, Makassaarse mandjes en ebbenhouten olifantjes uit Port Said in onze dichte, als cellen gebouwde, knullige Hollandse binnenhuisjes. Dat alles overdenkt een mens zo'n avond in het theater De la Mar. En men ziet de moeite aan, die deze In donesiërs zich getroosten om een sprankel Indonesië, een glimp van de evenaar, hier over te planten. En men ziet hóe grandioos zoiets mislukt. Om dat iedere poging bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. Eén ding is daarbij soms een mo ment. een seconde, verbijsterend: hoe ver we daarvan afstaan. Hoe mate loos wijd hun wereld en de onze ge scheiden zijn. Door zeeën en bergen en valeien en dan nog eens door zeeën en bergen en valeien. Hun wereld en de onzedie niets van elkaar begrijpen. Die elkaar in wezen vreemd gebleven zijn. Drie eeuwen is lang en kort tege lijk. In ieder geval waren ze aanzien» lijk te kort om ook maar een uiterst gering gedeelte van deze wonderlijke muziek cn dat vreemde, donkere, zwaarmoedige dansen te leren ver staan. Dat dansen en die muziek zijn ons te stil. Te naar binnengekeerd. Te veel ingehouden. Tc weinig materie en te veel geest, droom, bezonkenheid, meditatie. Want wij kennen de stilte niet meer, in de stoomcaroussel die ze de naam „Amsterdam" gaven. En wat de natuur aangaatdie werd kunstmatig verankerd in Bosplan Zuid en Vondelpark. Maar wat wil men in een stad van N.V. NOURYRHARMA'DEVENTER VOEIBAl Engelands voetbalpreskient wil ander puntensysteem Tydens het banket, dat gehouden werd na afloop van Engelands 4—1 overwinning op België, bracht de president van de Football Associa tion, de heer Arthur Drewry de sug gestie naar voren om het* huidige puntensysteem voor voetbalwedstrij den te veranderen. Naar zyn mening moet men meer de nadruk gaan leg gen op het aantal gescoorde goals. Zyn idee werd echter niet zo enthou siast door de aanwezige voetbalof ficials ontvangen. Eén der directeu ren van Tottenham Hotspur wilde liever het oude 60-jarige puntensy steem van twee, één of geen punt (en) voor resp. een gewonnen, ge lijkgespeelde of verloren wedstrijd handhaven, evenals de secretaris van Charlton, Maar de secretaris van Chelsea was voor elke verandering als deze maar een verlevendiging van het spel zou brengen Eén van de systemen, waarover men in sommige voetbalkringen be raadslaagt, houdt In, dat één punt wordt toegekend voor een gelijk spel, twee punten voor een gewonnen par tij met een goal verschil, drie pun ten voor twee goals verschil en zo vervolgens. Men meent dat een der gelijk systeem een levendiger spel type, waarbij meer gewaagd wordt, in de hand zou werken. BILJARTEN Kampioenswedstrijden tweede klasse kader 38/2 gestart. Te Souburg werd in het café van de heer Korff Maandag met de biljart wedstrijden om de persoonlijke kam pioenstitel tweede klasse kadre 38/2 begonnen. De vier deelnemers, de he ren v. d. Velde, Gabriëlse. Verhulst en Bruynzeel spelen een dubbel rooster met het volgende aantal punten: 250, 250, 300 en 250. Woensdag en Vrijdag worden de partijen voortgezet. De fi nale wordt dan Zaterdag gespeeld. Uilslag van de twee eerste gespeelde wedstrijden: Verhulst 300 10 115 30 Bruynzeel 83 10 36 8.80 Gebriëlse 250 16 48 15.62 v. d. Velde 133 16 36 8.31 Amsterdamse Beurs 23 Mei 24 Mei Nederland 1948 (3%) 100%' 100% dito 1947 (3Va3 98% 98% dito 1?37 3 98 97% Dollar-lening 1947 3% 98% Investeringscel t. 3 99 99% Nederland 1982—84 99% 99% Nederland 1962—84 99% 99% Nederland N.W.S. 21 i 81 Ws Spaarc. f 100 100% 100% Indië 1937 A 3 94% 95 Grootboek 1946 9 98 Ned. Ind. Hand. B 78 81% Ned. Handelmij. 136% 139 AKU 167% 167% Bergh's Jurgens 312 313% Calvé-Delft 126% 127 Centrale Suiker 171% 174 Kon. Ned. Hoogovens 156 155% Unilever 202% 202 Ned. Kabelfabriek 272 272 Philips 224 223 Wilton Feyenoord 146% 146% Biiiton 280 287 Kon. Petrol. Mij. 278% 279% Amsterdam Rubber 119% 118% H.A, Lijn 158% 159 Kon. Paketvaait 114% U«% Ned. Scheepv. Unit 123 136% Rotterdamse Ltoyd 126% 128% Stv. Mü. Nederland 140% 143% Handelsver. A"dam U6% 114% Deli Batavia Mij. 88% Deli Mij. 110% 113% Anaconda 33% 33% Bethlehem Steel 113 114% General Motors 88% 90% Kennecot 58 58% Shell Union 44% «4% Baltimore Spw. 11% Miss K.T. Spw. i New York Centr. Spw. 14% 14% Pennsylvania 18 17% Min of meer tegen de draad in was de stemming, die Woensdagmiddag op het Damrak werd aangetroffen. Was uit de regeringsnota over de toestand in In donesië somberheid en teleurstelling te lezen, de beurs scheen hieruit vertrou wen te putten, dat het juist nu beter zou kunnen gaan. Des ochtends was de uit werking op het koerspctl ietwat depri merend, maar op de officiële beurs viel de stemming erg mee. De opening was aarzelend, maar geleidelijk trad een her stel in tot dicht bij het vorig koerspeil, dat hier en daar nog overschreden werd. klei, veen en baksteen! In een woestijn van beton, verbruikte benzinestank en stadsstof! Daar ranken geen bloe men uit de parken van de evenaar, daar staan geen tempels, waar jonge meisjes in betoverd morgenlicht bloe men brengen aan een ernstige, pein zende God. Daar waar heel de wereld nog is één ontzaglijk wijd Bosplan, drijvend in de diepe, blauwe Indische zee. Zo vreemd hun onze woestijnen ble ven, zo vreemd hun parken ons! En hun zang, dans en muziek. ANTHONY VAN KAMPEN 26 Mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierlkzee Wemeldinge HOOQ WATER u.+NAP U.+NAP LAAG WATER u.—NAP u NA* 9.10 934 9.57 10.13 10.29 1.46 1.67 1.83 1.26 1.43 21.32 22.00 22.17 22.35 22.56 1.31 1.53 1.67 1.00 1.18 2.44 3.10 3.44 3.34 3.45 1.71 1.90 2.05 1.52 1.73 15.15 15.41 16.16 16.13 18.26 1.42 1.60 1.75 1.20 1.39 Wat een natuurliefhebber ziet Tja, lezers, wat ben ik begonnen met naar die koekoeksroepa te In formeren. Het koekoeksklokje zelfs moet er aan te pas komen, want het 1» nu al een paar weken lang één en al koekoek „wat de klok slaat." Inder daad, voor m'y even gezellig, als dat klokje zelf. Met zekere angst stapte ik eens het redactiebureau binnen, niet anders gelovend, dan dat mij tegemoet zou klinken „Barend, als je nog eens wat weet Loop naar de koekoek met je koekoek Maar dat liep nogal mee en Barend kon opstappen meteen paar nieu we koekoeksroep-meldingen in de reeds uitgezakte binnenzak van z'n colbertje. Nou, dat was dan de schaduwzijde, het ergste En de keerzijde? De „lichtende" kant Wel, Barend (want hij wordt hier en daar zo maar bij zijn voornaam ge noemd hoe durven ze ontvangt ongevraagd inlichtingen, tips en zelfswordt hij hier en daar ter loops op de koffie genodigd. (Met bij bedoeling Enfin, ik ben eens ergens op de kof fie gegaan en ik moet zeggenhet is me best bevallen. Allerminst kwam tk er „op de koffie". IN DE KLEI. Kwam ik daar op zo'n echt ouder wets gedoetje terecht, midden in de vruchtbare klei. De boer, een echte Zeeuw, en zijn vrouw Zeeland's wel varen. met kant en goudmet bloed koralen. met doek en beuk, met keus en schort, met kleppende muiltjes en een zonnige lach, veel sprekender en levendiger dan de lach van de zon zelf, die, na enige vacantie in April zich weer in al haar schoonheid toonde bo ven de bloeiende appels en peren. Maar die tuin, die boerenhof Het „kort" bezoekje dijde uit tot een vrij langdurig verblijf, waarbij de „vrouwe" nog eens kwam kijken, wat ik toch zoal „uitvoerde", maar geluk kig liet ze me stil begaan. Daar was dan eerst een net paadje, met tegels belegd en daarlangs, beider zijds, een haagje van palmstruikjes. In 't midden van dat pad een cir kelvormig perk met Engels gras en blauwe di-ulfjes en achter de haagjes allerlei bloeiende en uitgebloeide plan ten, die bij zo'n oud gedoetje behoren. De brede, glanzende bladerdotten van de vette steenbreek, een paar keizers kronen met al verdroogde kelken, natuurlijke „bakkruidjes" en narcis sen en Geums en viooltjes. OP DE BLEEK. Naast het pad rechts een juweeltje van een Zeeuwse bleek met het be kende palmet van kousenlatten, waar (ook al heel natuurlijk) enkele paren zwarte benen-etuii's geleken op de om- hooggestoken benenparade van een lichaamloos monster. Sappig groen lag het blcekveldje daar, maar 't stond er nog vol met madelieven, paardebloe men en frisgroeiende pinksterbloe men, want de zeis had het gras nog niet beroerd. De bruingouden voorjaarbij zweef de over de paarse kelkjes, maar de haren waren al wat verbleekt en dit prachtige diertje zou spoedig haar taak hebben volbracht. Gele insecten, kleine wespen ge lijk, speurden ijverig rond om in de nu haast voltooide nesten van die bijtjes, nog gauw hun parasieten-eie ren te kunnen afzetten. DE HAAG. Een brede tanishaag sloot de bleek aan de andere zijde af. Die haag trok mijn aandacht door een blauw vlin dertje, dat in de wandeling blauwtje" heet, veel van de zon houdt en de warmte zoekt op de naaldachtige bla deren van de taans. Dat blauwtje vloog natuurlijk weg. toen Zwerf- mans' donkere schaduw naderde, maar diens blikken, die het diertje volgden in zijn vrolijke, kleurige vlucht, pas seerden een geel, bewegend plekje tussen de naalden. Dat bleek oen wespenkoningin (Duitse wesp), die erg gek zat te doen. Ze stak de kop tussen zo'n propje naalden en haalde die er weer uit, zonder dat er een verklaring voor die handelwijze was te vinden. Zo nu en dan deed het insect een paar schreden terug om dan weer dezelfde stand in te nemen en weer een poosje te blijven zitten. Wat weten we toch nog weinig van het intieme leven van dergelijke die ren. Achter in de tuin was een rommel- hockje. Daar stond (zoals de boerin mij later vertelde) een bloeiende kers appel. „Als die rijp waren, namen we vroeger zakken vol mee naai" school", glunderde ze. „maar de meester was er niet vóór, dat begriep je wel Ik kon het me voorstellen, maar nü bloeide dat boompje prachtig en de schoonheid werd nog vérhoogd door de donkere massa van een oude kastanje, waartegen klimop groeide en die tot steun diende voor een leger, tje oude bonenstaken. Vroeger was daar nog een hoekje bloementuin geweest. Nu was 't ver. anderd in een wildernisje met bijzon- dere schatten. En hoewel alles in 't rond getuigde van bijzondere zorg voor de grond en zijn voortbrengselen (de moestuin zag er keurig uit met z'n bedjes spinazie en de pas opgekomen slaplantjes) had men dit plekje een beetje expres aan z'n lot overgelaten, LELIETJES DER DALEN, Er stonden toefjes lelietjes der da len, met nog maar een enkel knopje geopend uiteengezakte bladerbossen van de herfstyloos, die de plaats aan wezen, waar over een half jaar de bladerloze, teergekleurde bloemen- groepjes zullen prijken daar kwamen de nog doorschijnende bladeren van de lampionsplant al fleurig uit de grond kijken; daar vulden de bonte bladeren van een aronskelk levendig open plekjes cn stond hier en daar een dorre varenklomp te prijken met de zich geleidelijk ontrollende veren. „Ja", zei de boer, zich veront schuldigend, „dat is nou een plekje in m'n hof, waarom ze me wel eens „een vulen boei-" zullen durven noe men, maar 't is nog van een voorgan ger en ik kon het niet over mijn hart krijgen om dat hier eens „op te poessen". Je ziet er elke keer weer andere dingen". VARENVEER. En Barend nam een varenveer en liet de boer eens zien, hoe mooi dat hele blad in z'n knop zit samengevou wen eerst het geheel in een warm kleed van dicht opeengepakte schub ben dan elk blaadje weer apart op een eigen plaatsje in de opgerolde spi raal, die schoner is, dan de mooiste bisschopsstaf. We waren het samen eens, dat. ais de mensen zo iets „vuulte" willen noemen, ze eerst maar eens moeten proberen het na te maken. Met al de 6ntlui kendft varen i/«tr«rt wonderlijke doelmatige inrichtingen er bij, die de levensprocessen in zulk een plant tot het juiste doel helpen lei den die bovendien alle de juiste tijd kennen, waarop zij hun actie moeten beginnen en eindigen. Lezers, om alles te vertellen, wat dat boerderijtje Zwerfmans te genieten gaf. ik zou er meer dan deze hele pa gina voor nodig hebben. Laat ik liever besluiten met een „bravo" voor mijn vboer en zijn vrouw, voor hun lekkere koffie en eindigen met de meergeuite mening, dat smaken blijkbaar steeds moeten blijven verschillen. Wat weer onderstreept werd door het schitterend gele kwikje, dat ik onderweg nog waarnam, genoeglijk staartwippend op de rand van een cirkelvormige, donker-olijfkleurige baar opperbest naar zijn zin had. koeienvla, waar het vogeltje het blijk- En natuurlijk riep de koekoek nog even uit een ver verwijderde boom gaard Zwerfmans een „wel thuis" toe. BAREND ZWERFMANS. KLANKEN uit DE AETHER VRIJDAG. Hilversum I: 7. 3. 13, 19, 20 en 23 Nw«. 7.15 Sidney Torch en zijn orkest. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9 Moe ders wil is wet, 9.45 Hobo's, fagotten en hoorns. 10 Operaklanken. II De Zonne bloem. 11.40 Orgelconcert. 12.03 Lunch concert. 12.43 Lunchconcert. 13.20 Metro- pole orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14 Ne gen heit de klok, 14.45 Symphonie-orkest. 15.35 Sopraan en orgel. 16 De Zonne bloem. 17 Vertellingen na schooltijd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Politiekapel. 19.15 Re geringsuitzending. 19.45 Uit het land van Hertog Jan. 20.05 De gewone man. 20.12 Lichte muz. 20.30 Ja. zo was 't... klank beeld. 21.30 Obroeporkest. 22.45 De zin van het huwelijk. 23.15—24 Amus. orkest. Hilversum II: 7. 8, 13. 18. 20 en 23 Nws. 7,15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muz. 8.18 Gram. muz. 9 Parijs Conservatorium orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.43 Schubert-concert. 11.05 Radiofeuilleton. 11.20 André Kostelanetz en zijn orkest. 12 Zonnig Italië. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Sprookjesmuziek. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Renée Lebas zingt. 14 Kookkunst. 14.20 Sopraan en piano. 14.40 Boekenschouw. 15 Kamerorkest. 16 Filmland presenteert. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17 Dubbelkwartet. 17.20 Wij en de muziek. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 Denk om de bocht. 19.15 Orgelspel. 19,50 Op bezoek bij anderen. 19.45 Itadiokrabbel. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Pianovoordracht. 20.35 De bedreiging der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur, causerie. 21 Men vraagt.... en wij draaien. 21.40 De Ducdalf. 22 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Swing and sweet. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.15—24 Symphonic orkest. ZON EN MAAN. 28 Mei. Zon: op 4,32 onder 20.42 Maan: op 14.01 onder 2.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4