Gouddorst Vechtende jeugd in New-York JIMMY BROWN, sportheld no. 1 In 1950 vielen er 12 doden! Nieuwe president van Turkije gekozen TEXTIEL KOMT IN OVERVLOED OP DE MARKT Soekarno handhaaft zijn aanspraken op West Nieuw Guinea Zeeuwse Almanak ns DONDERDAG 25 MEI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 10.000 KINDEREN INDE STRIJD BETROKKEN. (Van onze correspondent). NEW YORK, Mei. Dezer dagen werd hier een 18-jarige jongen, Ja mes Fortunate, door zijn vriendjes dood geschoten. Zeker, er kwam een element van toeval aan te pas: in die zin, dat het wonderbaarlijk was. dat er gisteren niet meer van zijn kameraden op de begraafplaats ter ruste werden gelegd. James Fortunate stierf namelijk op een slagveld in de strijd tegen „vijanden", wier ernstigste misdaad was, dat zij een paar straten verder woonden. Sedert het begin van dit jaar woedt er een „koude oorlog'' in de straten van New York. waartegen de politie en de autoriteiten machteloos schijnen te staan. Of „koude oorlog" wel de ge ijkte term voor dit verschijnsel is. mag men zelfs betwijfelensinds 1 Januari sneuvelden 12 jongens tussen de 14 en 18 jaar en het aantal slachtoffers van messteken en schampschoten loopt in de drie cijfers. BENDEWEZEN. In deze stad, waar men voor een glaasje bier van één dubbeltje een hele middag in een kroeg naar de tele visie kan kijken of 's avonds de base ballwedstrijden-bij-kunstlicht kan vol gen. tiert thans het bendewezen onder de jongeren als zelden tevoren. De vraag wat hiervan de oorzaak is, kan men gemakkelijk beantwoorden. New York moge de hoofdkantoren van de grootste bedrijven ter wereld binnen de stadsmuren gevestigd weten het moge een centrum zijn van moderne kunst, van sport van toerisme, het heeft echter een nijpend gebrek aan speelplaatsen, aan parken, waar- De bankier Celal Bayar De leider van de democratische partij in Turkije Celal Bayar, een 63-jarige bankier, is tot president van Turkije ge kozen. De nieuwe nationale vergadering kwam Maandag voor het eerst bijeen om de vele nieuwe leden te beëdigen en de nieuwe president te kiezen. Luide toejuichingen weerklonken toen Bayar van de tribune naar be neden stapte, nadat hij als lid van de Assemblee was beëdigd. Dit laatste is volgens de Turkse grondwet noodza kelijk, voordat iemand tot president kan worden gekozen. Belgische heffing op leaasimport ingetrokken. Blijkens een regentbesluit van 17 Mei 1950 is de Belgische heffing op ingevoerde kaas, dus ook Nederland se, ingetrokken. Nu de heffing is in getrokken, heeft de Belgische rege ring de bescherming van de kaas producenten gevonden in een over heidssubsidie. Dit subsidiestelsel zal eveneens voor producenten van melk poeder en condensmelk gelden. aan de opgroeiende jeugd zozeer be hoefte heeft. Een open plek in het stadsbeeld wordt prompt ten nutte ge maakt als een parkeerterrein in stede van een speelplaats. Het gevolg is, dat de „teenagers", de jongens en meisjes tussen de 10 en 20 jaar, aangewezen zijn op bioscoop, biljartzaal, de kroeg en de straat. Meer dan in Nederland speelt de straat een grote rol in het dagelijks bestaan van onze stad. In de Italiaanse en Poolse buurten bijv. en in vrijwel alle dicht bevolkte centra, waar meer mensen per kamer zyn samengepakt, dan wel wenselijk is. „leeft" men op straat. In de zomeravond neemt men de keuken stoel mee naar het trottoir, leest, speelt kaart, luistert er naar de radio, dis cuteert over de problemen van de dag, speelt er „rolschaatsen-hockey" of sticht er vuurtjes. GEVAARLIJK LEVEN. Enkele vechtlustige elementen kun nen een rustige buurt in een wilde mans-omgeving omtoveren. Aangetrok ken door het „gevaarlijke leven" of be wogen door machtswellucht-dromen. behoeft er slechts één fantasierijk jong mens te zijn, om een „jeugdbende" te stichten. Het begint met een groep, die elkaar „eeuwige trouw" zweert, maar daarna blijkt het een tamme boel te zijn en de leider ziet de noodzaak in zijn mensen bezig te houden. Dus verzint hij een „vete" tegen de jon gens van de aangrenzende straat. Die „vete" kan veroorzaakt zijn, omdat men hem zijn meisje heeft afgetrog geld, of weigerde hem een plaats in te ruimen in het achool-basebaU- elftal OORLOG Secondanten trekken er op uit met een oorlogsverklaringde volgende avond om een bepaalde tijd, zal men elkaar in een aangrenzende straat ont moeten. Al spreekt men af zoals veelal het geval is dat drie man van iedere partij in handgemeen de vete zullen beslechten het verloop van deze tournooien is steeds het zelfde de supporters van de verliezen de partij werpen zich in de strijd, mes sen worden getrokken en als de po litie niet ijlings ingrijpt, komen de am bulances er aan te pas. Hetgeen thans maar al te vaak het geval is. DIEFSTAL. Gedurende de laatste maanden heeft dit bendewezen zich in ongunstige zin ontwikkeld. Diefstal werd één van de motieven en ook variaties op het the ma van de Sabijnse maagdenroof de den zich voor. In plaats van zakmes sen werden slagersmessen gebruikt. Een thuis vervaardigde pistool, de z.g. „zip-gun" (een spijker wordt door een sleuf gecatapulteerd en aan het einde van de baan komt de scherpe kant in aanraking met een .22 kogel), veroor- zakte de dood van Fortunate. Verschillende benden hebben onder linge afspraken om elkaar te steunen of zich niet op eikaars operatie-terrein te begeven. Wanneer op een gegeven ogenblik een der beide partijen zich niet langer hieraan houdt, is een nieu we aanleiding ontstaan voor een bloe dig gevecht. Naar officiële schatting zijn er 10.000 jongens bij deze benden betrokken en zoals wij de meisjes van het V.H.K. en de Marva kennen, zo heeft menige bende „vrouwelijke hulptroepen", die hand- en spandiensten verlenen. De politie erkent machteloos te staan (Nadruk verboden) door David Dodge Met de K. L. M. Convair, die Dinsdag om 2 uur van Schiphol was ver trokken, zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard twee uur later op het Paryse vliegveld Orly aangekomen. President en me vrouw Auriol en verscheidene andere hooggeplaatste persoonlijkheden waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. 12 Het was een stevige klap ook, recht op haar mond. Het keerde haar hoofd in mijn richting. Zij keek naar mij, terwijl haar hoofd door die klap nog half omgewend was, toen zijn hand terugkwam nu met de knokkels naar voren en haar hoofd de andere kant opsloeg en toen nog een keer terug met de palm van zijn hand. Krak. krak, krak! j.Callate!" siste hij tegen haar. „Ya hablo yo! Tu vas a..." Hij kreeg geen tyd, om haar te zeg gen, wat zij te doen had. Ik denk dat zij mij daar niet had zien staan, ik mijn instincten van gentleman lang genoeg in bedwang had kunnen hou den, om te trachten nog wat meer te horen van wat hij te zeggen had. Maar men kan daar maar niet rustig blij- Maar de Australische pers is hel niet met hem eens In een persgesprek met Reuter heeft president Soekarno opnieuw uiting gegeven aan Indonesië's aan spraken op Westelijk Nieuw-Guinea. Hij ontkende echter categorisch dat de Indonesische republiek aspiraties had ten aanzien van het bezit van Oost-Nieuw-Guinea, dat onder gezag van Australië staat. President Soekarno hoopte, dat Westelijk Nieuw-Guinea dit jaar nop bij de Republiek zou worden ingelijfd en richtte een open' uitnodiging tot de hoofdsteden van de wereld om In donesië te helpen West-Nieuw-Guinea op niet-koloniale basis te ontwikkelen. Hij zcidc, dat het „goed voor Indone sië, goed voor de Nederlanders, goed voor Australië en goed voor de we reld" zou zijn als West-Nieuw-Guinea STATISTIEK Het nieuwe zakboek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is weer verschenen en natuurlijk zoekt een Zeeuw naar Zeeuwse cijfers. Een mens hoopt op een lang leven. Daarom zal het hem vreugde bereiden, M Vf Si n°y de provincie pujft, die procents gewijs de meeste toners van 65 jaar en ouder heeft, ni. j,33 procent. Helaas, daar tegenover staat, dat alleen Noord Holland pro cents gewijs minder kinderen beneden üe zestien jaren telt. Slechts 28,13 pro- Zeeuwen behoort tot deze leejtijdsgroep! Omgekeerd telt ook al. leen Noord Holland het grootste per- %Vr £e kaderloze huwelijken, nl i7'. Zeeland zit het echter met procent dicht op de hielen. Belangwekkend zijn ook de cijfers toteUe?'de de godsdienstige gezind- Percentage R.K. stijgt in eland, evenals m geheel Nederland. Het kwam van 25,1% tot 25,7% resp. lnl030 en 1947. Het aantal Hervorm- terug en daalde in Zeeland van 48.3% m 1930 tot 45.5% in 1947. w!?0*1 J ed het percentage der Gere formeerden en wel van 18% tot 20,2%. c1Ha?r een 9reeP> het boven- Statistisch Zakboek ww. Maar belangwekkend is het! onder Indonesische souvereiniteit zou komen. Soekarno zeide verheugd te zijn, dat de Australische regering aan de Indonesische eis grote aandacht be steedt. Hy deed tenslotte een beroep op andere naties om kapitaal te be leggen, niet slechts in West-Nieuw- Guinea, maar in geheel Indonesië. De beleggers kunnen op goede baten re kenen, mits zij tevens aandacht willen besteden aan de ontwikkeling van het land. AUSTRALISCHE PERSSTEMMEN De Australische bladen spreken zich in het algemeen uit tegen de in williging van Soekarno's eis. De „Syd ney Sun" zegt bijv., dat het land, dat West-Nieuw-Guinea moet besturen, niet de Indonesische Republiek is, maar Nederland, dat gedurende zo lange jaren over dat land een humaan bewind heeft gevoerd. De „Melbourne Herald" noemt het meest juiste alternatief voor het Ne derlandse bestuur een beheerschap door de Ver. Naties. De „Sydney Morning Herald" merkt op dat een buurman, die iemands ach tererf tracht te annexeren, geen goe de buur is. ven staan, als een dame wier gezicht op een dergelijke manier bewerkt wordt, u staat aan te kijken. Ik stond naast hem voor hij wist, dat ik er was. Hij was klein en had fijne botten. Ik wierp hem achteruit tegen een van de reddingsboten met mijn linkerhand op zijn borst en gaf hem er drie van hetzelfde soort als hij aan Ana Luz gegeven had, maar met een beetje meer kracht er achter. Het deed hem bijna, maar nog niet hele maal bewusteloos in elkaar zakken. Zijn hand verdween onder zijn jas, duwend tegen de mijne en trachtend zijn oksel te bereiken. Ik verplaatste mijn hand en voelde zijn revolver. Ik wist niet goed, wat ik doen moest. Zolang het nog maar een beetje vriendschappelijk „muilperen" bleef, kon ik nog wel de een of andere idio te gringo zijn, die er bezwaar tegen had, om een dame een klap in haar gezicht te zien krijgen. Maar als ik hem zijn revolver afnam, maakte ik er een persoonlijke belediging van. En als ik zijn revolver niet wegnam, dan zou hij die op een ogenblik toch te pakken krijgen en mij er van langs geven. Hij wrong zich als een aal en trachtte onder mijn hand uit te komen. Hij was niet bevreesd, of erg bezeerd. Hij wilde mij alleen maar vermoorden. Terwijl ik hem daar vasthield, trach tend tot een besluit te komen, hoorde ik Ana Luz met waarschuwende stem zeggen: „Raul!" Het drong toch tot hem door. Hij bleef worstelen, maar het hellevuur was uit zijn ogen verdwenen. Hij nam zijn hand onder zijn jas vandaan en gebruikte die om aan mijn pols te trekken, alsof hij dat voortdurend had willen doen. Ik liet hem zich losma ken. „Het is een slecht iets, om een dame te slaan, caballero", zei ik. Hij hield zijn ogen omlaag gericht en zijn mond dicht, diep ademhalend, vechtend met zichzelf, terwijl zijn vin gers jeukten, om die revolver te grij pen. Ik wachtte nog dertig seconden langer, meer om hem te laten kalme ren dan om iets anders ik voelde er evenmin iets voor om een kogel in mijn rug te krijgen, als in mijn borst en wendde mij toen tot Ana Luz. „Mag ik u naar uw cabine brengen, senorita Neen, dank u. Ik ben volkomen in orde". (Wordt vervolgd). Kleinere zaken in grote moeilijkheden (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM, Meï. Uit verscheidene delen van ons land bereiken ons sombere tijdingen uit de kringen van kleine raiddenstandszaken op het gebied van textiel, dat de zaken bar slecht gaan, de voorraden niet willen verminderen en de kooplust van het publiek belangrijk geringer geworden is. Van de zyde van het publiek in die streken komen er klachten over textielwaren van inferieure kwaliteiten, welke worden te koop aangebo den onder de aanprijzing van „importgoederen." Tijdingen en klachten, welke voor ons aanleiding waren ons oor te luisteren te leggen by enige terzake uitermate bevoegde personen, die de kledingindustrie en de textieldétailhandel door en door kennen en uit hoofde van hun beroep een uitstekend overzicht hebben over de markt positie. Zy toonden zich geenszins verbaasd over de feiten, die wij onder hun aandacht brachten. Tot 1 Januari 1950 was alle invoer van textiel uit België volkomen gecon. tingenteerd. Katoenen stoffen, onder te verdelen inregenmantels, werk kleding, overhemden zowel voor han del als voor bedrijf konden alleen binnenkomen via importeurs, die be langrijke quota hadden, dus vóór 1940 in ruime mate met België handel had den gedreven. Kleine confectiebedrijf- jes en handelszaken na de oorlog ont staan, hadden dus uiteraard geen quotum en bleven van Belgische im port over het algemeen verstoken. Men weet hoe schreeuwend groot het textieltekort in ons land was. Ta fel- en beddelakens, handdoeken, Egyptisch katoenen regenjassen er was een enorm gebrek aan en dus een grote vraag naar. Arrestant op de vlucht neergeschoten. Uit de Rijksinrichting te Woensel, waren Zaterdag twee mannen uitge broken. Nadat deze in de loop van de Zondag in Best waren gesignaleerd, werden zij later op de dag op het landgoed Beukenhorst in Vught aan- f etroffen. Hier kon de politie een van e mannen, zekere H. van M. ar resteren. De ander, van A. wist te ontkomen. Later in de avond betrapte een in woner van Vught van A. toen deze bezig was de deur van een kippenhok te forceren. De man ging aan de Kaal, maar de spoedig gewaarschuwde po litie kon hem toch inrekenen. Op weg naar het bureau bracht van A. zijn begeleider echter plotse ling ten val en vluchtte weg. De po litieman, die hem achtervolgde, beval de vluchteling zich over te geven, waaraan deze geen gevolg gaf. Ten slotte loste de agent enige schoten, waarbij van A in het hoofd werd ge troffen. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij enkele uren later overleed. Een veertigtal medici uit 15 Euro pese landen komt eind Mei, begin Juni gedurende vier dagen in ons' land bijeen ter bestudering van de verschillende as pecten van kinderverlamming. 85. Eindelijk dan was het grote ogenblik daar! De winnaar van de Elfstedentocht, begroet door de donderende toejuichingen der Friezen, schaatste Leeuwarden binnen. Jimmy Brown reed door een haag van lachende en met de armen zwaaiende mensen. Hij sloeg nu nog maar flauwtjes de benen uit en op zijn beurt versierde hij zijn gelaat met een brede grijns. „Leve de Congo!" schreeuwde de toeschouwers en toen viel Jimmy in handen van 't bestuur van de Friese Elfstedentochtvereniging, allemaal deftige heren met plechtstatige hoge hoe den op en met prachtige schoongeschuurde klom pen aan de voeten. Zij stonden op een podium de winnaar af te wachten. De voorzitter Hannes Hab- bema geheten, was de eerste die Jimmy na het overschrijden van de eindstreep geluk wenste. Toen ging bij het begin van dit jaar de grens open. In België zat men met geweldige voorraden, waarvoor geen afzetgebied voorhanden was. En dan wilde België hier de markt terug ver overen. Vandaar goedkope producten van veelal slechte weefsels tegen prij zen beneden de helft der Nederlandse! Kleine winkeliers zagen nu hun kans engrepen die dikwijls helaas ver. keerd! Want zonder voldoende kennis van de markt kochten ze zelf of via grossiers op onoordeelkundige wijze door psychologische factoren gedreven. Wat bleek hun nu alras Ditdat het Nederlandse publiek na tijden van schaarste op texticlgebied vrijwel ver zadigd is en niet meer wil of kan ko. pen door een andere schaarste, die aan geld. Behalve op het gebied van heren, confectie is er in het algemeen ge. sproken in ons land van gebrek aan textiel geen sprake meer Hebben de Belgen nu met hun po litiek van spuien tegen lage prijzen van minder solide weefsels succes ge had? Deskundigen geloven het niet en de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek staven hun opvatting vol komen. Over Maart 1950 kwam er bijv. voor een bedrag van 237.000 aan wollen damesmantels uit België, maar ons land levert verschillende maanden van het jaar naar onze Benelux-part ner voor 1.000.000 aan hetzelfde arti kel Aan onopgemaakte hoeden impor teerden wij iri Maart voor 344.000; aan tricot onderkleding voor 119.000; aan corsetten voor 230.000. Maar bij deze laatste twee cijfers bedenke men. dat deze artikelen specifieke artikelen uit het Kortrijkse zijn. welke wij van daar altijd betrokken hebben. Men kan het ook zo duidelijk stel len Terwijl ons land 5 9» onzer tex- tielproductie naar België exporteert, blijft de Belgische import ten aanzien van de Belgische productie belangrijk beneden dit percentage. Uit het bovenstaande trekke men niet de verkeerde conclusie, dat Bel gische importartikelen alle van min derwaardige kwaliteit zouden wezen. Wij mogen zulk een bewering ten aanzien van onze Benelux-partner stellig niet uiten en wijzen als voor beeld slechts op de uitstekende Jac quard-weefsels voor badhanddoeken en zeer goede stukgoederen, welke onze Zuiderbuur vervaardigt. Edoch inkoop van alle artikelen, ook van de veelsoortige in deze bran che, moet met kennis van zaken en van de marktpositie geschieden. Dat hebben vele kleinere middenstanders in ons land tot hun eigen schade erva ren en het laat zich aanzien, dat heel wat kleine zaken zullen moeten ver dwijnen, Hoezeer zulks voor de desbe treffende personen en hun gezinnen te bejammeren valt, het betekent een terugkeer tot normalere tijden op eco nomisch gebied, waarin de wetten van vraag en aanbod minder geweld aan gedaan worden door een dwingend keurslijf van overheidsbemoeiing, een terugkeer tot een gezonde onderlinge concurrentie, waarbij prijs en kwali teit het winnen. Trouwens het textieldétailappa. raat in ons land is veel te groot en biedt niet zoveel bestaanskansen als sommige grossiers en ook fabrikanten na de oorlog gedacht hebben, toen *iJ zich, daar zy geen bedryfsvergunning behoeven, gelijk dit bü de détaillisten wel het geval Is, op deze tak van han. del en bedrijf wierpen! Hel Wereldgebeuren De Volkspolitie Ich traume oft, leh sasse auf dem Mond. In 1945 richtte Horst Kudritzkl samen met Michael Jary het dans- orkest voor radio-Berlyn op. Zij speelden „hot" en „swing" en niet alleen de Russen vonden dat gezel lig, maar ook de radio-luisteraars in Italië, Scandinavië en Westduitsland. De programma's werden in die tijd gecontróleerd door mevrouw Trebe- lewa in haar functie van Russisch „cultuur-officier", „Night and Day", „Chatanooga Choo Ghoo" en zelfs Boogie Woogie passeerden zonder moeite de censuur. Begin 1949 ging de censuur van de Russen over in handen van de Oostduitse commu nisten. Nieuwe bezems vegen schoon en deze bezems veegden de internati onale muziek, de hot en swing uit de aether. Ook vele Duitse schlagers vonden geen genade in <ie oren van de nieuwe censoren. „Ich traume oft, ich sasse auf dem Mond" (Ik droom vaak, dat ik op de maan zit) werd geschrapt met de toelichting, dat de tekst de tendens om „de wereld te ontvluchten tot uitdrukking brengt. Alle teksten, waarin „maneschijn", „park" en „dromen" voorkomen, werden verboden. Om de leegte, die de afgewezen, reactionnaire „gang- stermuziek" achterliet, op te vullen, werd een liedje gemaakt, waarin de maan was vervangen door „trac tor" en het park door „motor". Het geheel heette „Motorsport". „Lieve kleine Volkspolitie, waarom zet je me niet op de bon", is thans één van de populairste foxtrots in Oostduits- Het is niet wereldschokkend, dat de teksten van verstrooiingsliedjes „volksdemocratische" veranderingen ondergingen. Maar wel tekenend. Te kenend voor de stille revolutie in Oostduitsland,s waar geleidelijk het dagelijkse leven naar het beken de Sovjetrode patroon wordt ver- vervormd. Er is nu geen twijfel meer mogelyk over de doeleinden van de Russische politiek in Duits land. De Sovjet-zóne wordt volledig opgenomen in de groep van afhan kelijke volksdemocratieën. Vanuit deze zóne zal straks een trommel vuur van propaganda komen op het thema „eenheid van Duitsland" ten einde stemming te kweken tegen de Westerse mogendheden. En het ge vaar, dat ook vele Westduitsers zich ngar Moskou zullen wenden, omdat daar de enige kans ligt voor herstel van de zo begeerde eenheid van het land is niet denkbeeldig. Zodra de Russen de macht stevig genoeg in handen van de Oostduitse communisten gedrukt hebben, kun nen zij zich de weelde veroorloven met een groots gebaar hun troepen terug te trekken en hun bezettings zone een schijn van zelfstandigheid te geven. Er moet nog een voor waarde vervuld worden: er moet een apparaat zijn om die macht te hand haven en eventueel naar het Wes ten uit te breiden. Hier belanden we bij de „lieve, kleine volkspolitie" uit het liedje, die overigens lief noch klein is. De volkspolitie telt op 't ogenblik 105.000 leden, die zwaar ge oefend en nauwkeurig geïnstrueerd worden en klaarblijkelijk zijn voor- i bestemd het kader te vormen voor ieen nieuw Duits leger. Indien de i Westerse bezettingstroepen uit Duits- jland terugtrekken zal de Volkspolitie de enige sterke gewapende macht. |zijn in een ongesplitst Reich. Blijven !de geallieerde troepen, dan hebben |de Russen een waardevol argument ivoor hun propaganda. De opleiding van de Volkspolitie. een samenstelling van traditionele Duitse militaire principes en nieuwe Russische opvattingen, staat onder toezicht van generaal von Seidlitz. Verder voeren het commando, ge neraal Zaisser, een communist, die zijn sporen verdiende in de Spaanse burgeroorlog als één der leiders van de Internationale Brigade en majoor Bechler, een voormalige Nazi-mili tair. De Westerse regeringen zijn nauw keurig ingelicht over de intensieve voorbereidingen in de Sovjet-zóne, ook al is er lang over gezwegen. Het schijnt, dat thans een tegen actie is beraamd. Londen, Washing ton en Parijs hebben gezamenlijk 'n nota naar Moskou gezonden, waar in geprotesteerd wordt tegen de op leiding van de Volkspolitie. Voor 't eerst is daarmee de kwestie in het openbaar belicht. Als het protest zonder resultaat blijft, en dat zal wel, is er slechts dit alternatief: op richting van een Westduits leger, dat met de Volkspolitie kan concur reren. Die richting gaan we helaas uit. Een tevreden roker. Het was de „Montreal pipe smokers club" opgevallen, dat professor® Albert Einstein bijna altijd afgebeeld staat met een pijp in de mond. Daarom besloot zij hem het lidmaatschap van de club voor het leven aan te bie den. Einstein heeft het aanbod geaccepteerd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat „pijpro ken een kalm en objectief oor deel in alle menselijke aangele genheden bevordert". Ook in Nederland worden voorbereidingen voor het op richten van een afdeling van de internationale vereniging van pijprokers, waarvan onder ande ren ook de bekende acteur Dan ny Kaye en de Anglicaanse aartsbisschop van Cantcrburry lid voor het leven zijn. Russen vonden ook het lilmen uit. Volgens het Russische tijdschrift „Sowjet-kunst" is ook het filmen in Rusland uitgevonden- In 1893 bouwden een professor aan de Moskouse universiteit en een me- chaniciën het eerste apparaat om films op te nemen en te projecteren. Dit was een jaar en een maand voor de datum, waarop „naar de burger lijke historici" beweren, de gebroeders Lumiere de film uitvonden, aldus het tijdschrift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3