Dok van 1705 werd begin van modern scheepsbouwbedrijf Landhuishoudkundig congres te Middelburg DE SCH00LARTSENDIENST IN NOORD-ZEELAND ZEEUWSE JEUGD MOET MEER INDUSTRIE-MINDED WORDEN HET RODE KRUIS VERVOERT GEWONDEN PER KABELBAAN Zeeuwse tentoonstelling Gent PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1950 Directeur J. W. Hupkes vertelde de geschiedenis van „De Schelde" Scheepswerf èn machinefabriek Het mag no langzamerhand wel als algemeen bekend worden veronder steld, dat de N.V. Kon. Mjj „De Schelde" te Vlissingen dit najaar baar 75- jarig bestaan mag herdenken. In zoverre vertelde de heer J. \V. Hupkes, lid van de directie van dit bedryf. tijdens de lunch van *t departement Zee land van de Mij. voor Nijverheid en Handel in het Wooldhuis natuurlek niets nieuws. Evenmin nieuws was uiteraard het beknopte historisch over zicht, dat hy gaf als inleiding tot een excursie, welke de leden van het de partement na afloop van hun vergadering naar het Scheldebedryf maak ten, maar interessant was het zeker. En vergissen wy ons niet, dan waren er in deze korte causerie tal van aardige en interessante bijzonderheden, die zeker niet algemeen bekend zyn. De heer Hupkes herinnerde er aan hoe in Oct. 1875 door de heer Arie Smit Sr uit Slikkerveer, grootvader van de tegenwoordige directeur van die naam, het bedrijf in Vlissingen werd gesticht. Waarom in Vlissingen, kan men vragen en dan is het ant woord: eigenlijk min of meer toeval lig..En die toevalligheid vond haar oorzaak in het feit, dat de heer Smit Vlissingen moest bezoeken om aan de regering een advies te kun nen uitbrengen over de reparatie van een schip, dat hier in het toen al meer dan anderhalve eeuw oude mari nedok lag. Dit dok dateerde fan 1705 en het was in gebruik bij de in 1816 opge lichte Ryks-Constructiewerf. Daarby had Koning Willem I belangrijke steun verleend en al is deze werf, welke mede gesticht werd om het ook in de Franse tijd zwaar gedu peerde Vlissingen een nieuwe stimu lans te geven, niet direct een succes geworden, zij was toch de basis, waar op in de zeventiger jaren de nieuwe maatschappij kon worden gesticht, welke sindsdien van onschatbare be tekenis is geweest voor de economie van Zeeland. KONING WILLEM III EN ,,DE SCHELDE" Het was Koning Willem III, die in 1875 weer persoonlijk zyn steun gaf aan de plannen van de heer Smit, die gerijpt waren nadat hy bij 't gemeld bezoek aan Vlissin gen daar 't inmiddels verlaten ma rinedok had zien liggen. Het ver haal gaat zelfs, dat de koning zich ook financieel voor de plannen wilde interesseren en dat de heer Smit hem toen heeft geantwoord, dat hyzelf bereid was zjjn privé- vermogen in de nieuwe onderne ming te riskeren, maar dat hfj dit niet van zijn vorst mocht aanvaar den. Van het toen dus 170 jaar oude dok, dat het begin werd voor het Schelde bedryf, zoals we het nu kennen, moet nog gezegd worden dat zijn makers toch wei iets aangedurfd hebben. Nu is het bijna twee-en-een-halve-eeuw oud en nog steeds in gebruik, zelfs voor lang niet kleine schepen als de nieuwe veerboten. Het moet in zijn kinderjaren een voor die tijd wel heel groot dok zijn geweest! De heer Smit kreeg bij de oprichting van zijn maatschappij de terreinen van de oude marinewerf van het Rijk in erfpacht en daaraan was de bepa ling verbonden, dat alle gebouwen, welke in de loop der iaren hierop zou den worden opgericht, op een speciale rekening zouden worden geboekt met een vast jaarlijks afschrijvingsper centage. Een omstandigheid, welke voortdurend haar stempel is blijven drukken op de afschryvingspolitiek van het bedrijf, omdat de regering garant was gebleven voor de boek waarde van deze gebouwen en deze zou restitueren bij eventuele beëindi ging van het erfpacstcontract. Bijna is het in de jaren 1926-'27 zover gekomen. „De Schelde" heeft toen Inderdaad ernstig verplaatsing van haar bedrijf moeten overwegen omdat de sluis te Vlissingen te klein was om met andere werven te kun nen concurreren. Gelukkig heeft (oen de regering ingezien van welk een belang het bedrijf voor dit deel van het land was. Er kwam een nieuwe sluis, 't erfpachtsconlract werd be- eindigd en „De Schelde" kreeg de oude terreinen zelfs in eigendom, ter wijl het Rijk het verschil in werkelijke waarde en boekwaarde van de gebou wen in de vorm van een Staatslening bHpaste. DE GROEI Het pad van „Do Schelde" is. voor al in de eerste jaren van haar bestaan, niet over rozen gegaan en niet onver meld mag blijven, dat kort na 1880 zelfs reeds aan liquidatie is gedacht. Maar gelukkig voor Vlissingen en Zeeland, is het bedrijf gebleven. Het tot 2,4 millioen guldens uitgegroeide aandelenkapitaal bleef onaangetast, en nu, in 1950, omvat het alleen al in Vlissingen 46 H.A. terrein, waarvan 30 90 bebouwd, en werken er 4397 ambtenaren en arbeiders, aan wie in 1949 9,4 millioen aan salarissen werd uitbetaald, waarbij aan sociale lasten nog een bedrag van 1,95 millioen kwam. Het merendeel van het perso neel woont in Vlissingen (2510, tegen 1070 in andere Walcherse gemeenten en 297 elders in Zeeland). Bovendien zyn er nog nevenbedrij- ven in Breskens en Dordrecht en is er een dochterbedrijf in Gorinchem. En wat nog wel eens gezegd mag wor den: „De Schelde" is niet alleen scheepswerf, maar ook machinefa briek en behoort als zodanig tot de drie grootste van het land. Wat het heden en de toekomst aan gaat, wees de heer Hupkes er op, dat „De Schelde" gelukkig veel werk heeft en daarbij uitstekend nog enige honderden arbeiders zou kunnen ge bruiken. Deze zouden ook wel te krijgen zyn, wanneer het maar niet op het woninggebrek afsprong. Een andere belangrijke factor is hierbij, dat er steeds veel meer onge schoolde arbeiders dan vaklieden be schikbaar zijn. Door vakopleiding doet het bedrijf zelf hieraan wat mogelijk is. Maar het betreft hier een landelijk probleem, dat om 'n oplossing vraagt, wil er van industrialisatie iets te recht komen. CONCURRENTIE SCHERPT DE GEEST. Ten slotte wees de heer Hupkes er nog op, dat ,,De Schelde" steeds heeft moeten concurreren op een volkomen open wereldmarkt. Het ls nu eenmaal zo. dat een Nederlandse reder een schip in het buitenland kan bestellen en dit compleet ingericht kan ontvan gen zonder één cent invoerrechten te betalen. Deze situatie brengt bij zondere moeilijkheden met zich. maar zy scherpt ook de geesten. Voor dit laatste ligt wellicht een bewijs in de belangrijke opdracht, welke „De Schelde" onlangs uit Zweden kreeg, nadat niet minder dan 42 werven uit vele landen waren uitgenodigd plan nen in te dienen. Wij meldden reeds, dat het 97e Ned. Landhuishoudkundig Congres zal wor den gehouden op Donderdagmiddag 8 en Vrijdag 9 Juni 1950 in „Het Schut tershof" te Middelburg. Het congres wordt Donderdagmid dag te 2 uur geopend. Daarna komt aan de orde „De Land aanwinning en de afsluiting der zee gaten". Inleider: Ir. A. G. Bruggeraan, (Hoofdingenieur bij de Prov. Water staat voor Zuid-Holland) en voorts „De strijd tegen de verzilting van het Nederlandse polderland". Inleider: Ir. A. Volker, (ingenieur bij de Dienst dei- Zuiderzeewerken Voor de damescongressisten zal er des middags een lezing zijn over Zeeuwse folklore. Te vijf uur is er een officiële ont vangst door het Provinciaal Bestuur op één der provinciale veerboten te Vlis singen, met een rondvaart op de Schel de. Des avonds wordt gedineerd, in Hotel „Noordzee Boulevard" te Vlis singen. Vrijdagmorgen spreekt ir. N. H Blink, Reg. Commissaris voor Buiten landse Agrarische Aangelegenheden over „Nederlandse Afzetmarkten". Over „De T.B.C.-bestrijding onder het rundvee" spreekt L. P. de Vries, secretaris der Gezondheidscommissie voor Dieren. Om 12 uur is er een koffiemaaltijd in „De Campveerse Toren" te Veere. Tot slot wordt een excursie per autobus over Walcheren gemaakt. Veel t.b.c. in Oud-Vossemeer Wat Schouwen en Duiveiand nodig heeft is een B. L, O.-schooi, verbe tering der schoolgebouwen, meer onderwijs in lichamelijke opvoeding en verbetering van de hygiënische toestanden bij het kleuteronderwijs. Deze desiderata komen voor in het jaarverslag over 1949 van mevr. L. G. H. SteinmetzrLabberton, schoolarts voor Noord-Zeeland. Dit jaar, 1949, was het eerste volledi ge werkjaar van de schoolartsendienst. Er werd in totaal'een systematisch on derzoek gedaan op 63 scholen in 26 ge meenten. 3314 kinderen werden volle dig onderzocht. De reactie van Von Pirquet werd bij 5694 leerlingen toege past. TUBERCULOSE. De uitslag van de reacties van Von Pirquet was dat van 5694 reacties er 595 positief waren, dat is 10.4 (1948: 11.2 Er werden verschillende ge vallen van actieve tuberculose ontdekt, nl. op Schouwen en Duiveiand 4, op Tholen 6 en op St. Philipsland 2. Tholen is nog steeds in de meer. derheid, zowel wat betreft de posi tieve Pirquets als het aantal geval- len van longtuberculose. Momen. teel is Oud-Vossemeer het dorp, waar verreweg de meeste tubercu. lose voorkomt. Overigens is in Noord Zeeland het aantal positieve Pirquets afgenomen Vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel MELK an PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KW ATT A breda Hertenkalfjes op komst te Groede De Hertenkamp van Groede mag zich nog altyd in een toenemende belangstelling van het publiek verheu gen. By mooi weer komen er veel dag jesmensen en automobilisten uit Bel gië. Thans echter zyn de edelherten tijdelijk elders in het dorp onderge bracht, in verband met het feit, aat er damhertenkalfjes geboren zullen worden. Alle tekenen wijzen er op, dat nog deze week de kalfjes verwacht kunnen worden. Dat zal een bezoek aan de Hertenkamp met de a.s. Pink sterdagen nog aantrekkelijker ma ken dan voorheen. Geref. Verenigingsgebouw te Haamstede geopend Woensdagmorgen is te Haamstede het nieuwe Geref. Verenigingsgebouw geopend in tegenwoordigheid van Ge ref. Kerkeraadsleden, B. en W. van Haamstede en bestuurders van ver scheidene verenigingen. De heer J. van Waveren releveerde in het kort de geschiedenis van de bouw. Namens de Jeugdgebouwcom. missie droeg hy het over aan de ker- keraad door aan ds. van Swigchem de sleutel te overhandigen. Ds. van Swigchem wees er op. dat dit een grote dag is voor de Geref. Kerk, die vergaderruimte tekort komt Spr. bracht dank aan God voor de tot standkoming van het gebouw. Ook aan allen, die meewerkten komt dank toe. Na het dankgebed werd het woord ge voerd door ds. v. Vliet. weth. Den Boer, dhr. A. J. Argelo en de heren P. v. Dal- scn en Leeuwe, welke laatste sprak namens de jeugdveren. Er bestond ge legenheid het gebouw te bezichtigen, dat een zaal bevat, die plaats kan bie den aan ongeveer 200 personen. Men beschikt ook over een podium en flin ke kleedkamers, zodat de zaal voor al lerlei vergaderingen en ook voor feest avonden geschikt is. Tenslotte is er een flinke woning voor de beheerder. Melassetanker te Vlissingen in snel tempo geladen Het tankschip Scottish Heather heeft te Vlissingen een lading melasse inge nomen voor New York. Dinsdagnacht om 3 uur kon met laden worden be gonnen en Woensdagmorgen te zeven uur was dit werk gereed. Er was toen 9023 ton melasse in het schip gepompt. Brancards zweefden over de Voorhaven te Vlissingen Aan een dunne, maar stevige staal- kabel zweefden Woensdagavond bran cards over de Voorhaven in Vlissingen en op die brancards lagen jongelui, die de rol speelden van „gewonden". Het Rode kruis oefende met vol ma teriaal en in de stem van commissaris C. v. d. Mark, die als voorzitter van de plaatselijke afdeling voor de micro een toelichting gaf bij deze oefening, klonk gerechtvaardigde trots door, want zijn afdeling is een van de weini gen in Nederland, die een kabelbaan bezit om gewonden te vervoeren. En bovendien wist hy, dat zijn mensen uitstekend geoefend waren. Toen te omstreeks zeven uur het sein voor de aanvang van de rampen oefening werd gegeven, moest het zo genaamde Rondeeltje, waarop de Vis mijn aan de Voorhaven staat, een bran dend fabrieksterrein voorstellen, dat slechts over het water te bereiken was. Na enkele minuten was de brand weer ter plaatse en nog weer enkele minuten later kwam de E.H.B.O- groep van het Rode Kruis, die met een bootje de Voorhaven overstak om de gewonden eerste hulp te bieden. Terwijl de E.H.B.O.-ploeg reeds aan het werk was, arriveerde de technische ploeg met de k3belbaan.uitrusting en in 22 minuten was de haan bedrijfs klaar. Enkele ogenblikken later zweef. den acht gewonden, die stipt \olgens de voorschriften waren behandeld en verbonden, over het water van de Voorhaven. Intussen was ook de transport-colon ne met een auto gearriveerd en diis konden de gewonden direct vervoerd worden. De oefening stond oder leiding van dr. M. Schreuder. De vele honderden toeschouwers, die de Rode Kruis-mensen aan het werk zagen, waren enthousiast over het vlotte verloop van de oefening. Commissaris van der Mark maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens de aandacht er op te vestigen, dat al het Rode Kruis materiaal uit vrij willige giften is betaald en dat Vlis singen dank zij die giften ook de be schikking heeft over een zogenaamd „rampendepót", dat materiaal bevat voor een noodziekenhuis met 90 bed den. Onder de vele belangstellenden be vond zich het college van B. en W. van Vlissingen onder leiding van de burgemeester. Het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del kwam Woensdag in het Wooldhuis te Vlissingen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van ir. M. de Vink uit Middelburg ter behandeling van een agenda, welke er weliswaar op het oog niet zo bijzonder belang rijk uitzag, maar die toch enkele pun ten opleverde, welke de aandacht ver dienen en dit ongetwijfeld in de naaste toekomst ook zullen krijgen. In de eerste plaats werd er gespro ken over de activiteit van het departe ment zelf. Naar aanleiding van een be spreking in de vergadering van vorig jaar heeft het bestuur sindsdien min der aandacht besteed aan het organi seren van ledenbijeenkomsten, lezin gen e.d. omdat hiervoor geringe be langstelling bleek te bestaan. Toch is er op andere wijze, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, veel activiteit geweest en de vraag verdient overwe ging of het geen aanbeveling verdient het departement in te schakelen op het punt van het uitbrengen van adviezen aan het provinciaal bestuur en de ge meentebesturen wanneer het gaat om kwesties, welke het bedrijfsleven in Zeeland raken. De heer de Vink ves tigde in dit verband ook de aandacht op het nog steeds te grote vertrek- overschot voor de provincie. Besloten werd. dat het bestuur een circulaire aan de leden zal rondzenden om zich te informeren over de belang stelling voor bijeenkomsten e.d. PROPAGANDA ONDER DE JEUGD. Een ander punt. dat de aandacht van het bestuur zal krijgen, betreft de pro paganda onder de schooljeugd, welke wellicht meer industrie-minded ge. maakt zal kunnen worden. Daartoe zal contact kunnen worden opgenomen met de onlangs opgerichte afdeling van de Vereniging voor Paedagogiek, dc vereniging „Het Schoolmuseum", on. derwysinstellingcn enz. Voor de bevor dering van een industrieel klimaat achtte men deze propaganda onder de jeugd zeer gewenst. Plan voor nieuwe sluis te Terneuzen De NederlandsBelgische techni sche commissie voor de studie van de waterwegen en de havenbelangen, is te Gent in vergadering byeen ge weest. De commissie heeft in het bijzon der besprekingen gevoerd over het plan tot het bouwen van een nieuwe sluis te Terneuzen. De Belgische de legatie zal voor 1 October a.s. aan de minister van openbare werken De pompinstallatie aan de haven ver-1 over deze aangelegenheid een rap- werkte dus 325 ton melasse per uur. iport uitbrenge; Ook zal aandacht worden geschon ken aan de arbeid van het Instituut voor Efficiency, welke wellicht met medewerking van het departementsbe- stuur in Zeeland bevorderd kan wor den. Wat de gebruikelijke agenda-punten betreft, kan nog vermeld worden, dat dc jaarverslagen werden goedgekeurd. Hieruit bleek o.m., dat het ledental in Zeeland in het afgelopen jaar van 149 tot 139 terugliep. De financiële toe stand is, naar liet oordeel van de pen ningmeester. de heer D. Hoegen. niet ongunstig, maar maant toch tot voor zichtigheid. Décharge werd verleend. In plaats van mr. A. C. van Epen- h'uysen, die aftredend was en niet her kiesbaar, werd ir. J. P. Berdenis van Berlekom uit Middelburg tot lid van het bestuur gekozen. De heren ir. C. A. L. Horstman en drs, M. C. Verburg werden afgevaar digd naar dc jaarvergadering te Gro ningen. Zij werden gemachtigd daar te pleiten voor het scheppen van de mo gelijkheid de bekende diploma's voor 1 werknemers ook uit te reiken aan hen. die in dienst van niet bij de Maat schappij aangesloten bedrijven zijn. LUNCH EN EXCURSIE. Na de vergadering verenigde men zich aan een lunch, na afloop waarvan de heer J. W. Hupkes. lid van de di rectie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" een causerie hield ter inlei ding van een excursie naar dit bedrijf, welke in middaguren werd gemaakt en die besloten werd met een door de Schelde-directie aangeboden tea, tij dens welke de voorzitter nogmaals hartelijk dankzegde voor de ondervon den gastvrijheid. Elders op deze pagi na kan men een verslag van de cause rie van de heer Hupkes aantreffen. Nederlands Genootschap tot reclassering Te Middelburg werd onder voorzit terschap van mr. P. van Eempel de jaarvergadering gehouden van de af deling Zeeland van het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering. In zijn ope. ningswoord verwelkomde de voorzit ter in het bijzonder het nieuwe be stuurslid mr. J. Sepers uit Goes. Het jaarverslag van de secretaris, de heer M. D .Baas, werd besproken en goed gekeurd. Er bleken 30 voorlichtings rapporten te zijn uitgebracht, terwijl het aantal onder toezicht staanden eind vorig jaar 85 bedroeg. De penningmeester, de heer G. de Voogd, gaf een overzicht over de stand der financiën. Tenslote hield de heer A. van Diepeningen, ambtenaar voor de Kinderwetten te Middelburg, een causerie over het Reclasseringswerk. Opening badseizoen Vlissingen De zee- en zonnebaden en het strand stoelenterrein te Vlissingen zullen Za terdag, 27 Mei worden geopend. J. A. Raaymakers t DIRECTEUR CENTRAAL BOUW. EN WONINGTOEZICHT TE TERNEUZEN In het St. Elizabethziekenhuis te Sluiskil overleed Dinsdagavond ten gevolge van een hartaanval de heer J. A. Raaymakers, directeur van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Raaymakers werd op 11 December 1902 op Java geboren en be zocht na H.B.S.-opleiding, de M.T.S. te 's Hertogenbosch, waarna hij tot zijn benoeming als directeur van ge meentewerken te Oosterhout in het particuliere bouwbedrijf werkzaam was. Op 1 Mei 1946, bij de oprichting van deze dienst, aanvaardde de heer Raaymakers zijn ambt als directeur van het Centraal Bouw- en Woning toezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren. De overledene, die ook hoofd was van het Zeeuwsch-Vlaamse Prijzen- bureau voor onroerende goederen, was zeer gezien bij de gemeentebesturen in zijn rayon. Enkele weken geleden moest de heer Raaymakers, die zich overwerkt had, ziekenverlof nemen. Na een kort verblijf in Noord-Brabant, keerde hij naar Terneuzen terug, waarna by echter in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Vrijdagmorgen 10 uur is er in de R.K. kerk van Terneuzen een uit vaartdienst, waarna de begrafenis. Scheepskok verdronken. was afkomstig uit MIDDELBURG. Te Nantes is uit de Loire het lijk opgehaald van de 22-jarige G. E. Gin- neberge afkomstig uit Middelburg, scheepskok op het Nederlandse schip „Mira". Hij had Donderdagavond het schip verlaten en werd sindsdien ver mist. Hij kon niet zwemmen. De „Mi- ra" vaart voor de maatschappij „Gru- no" te Amsterdam. Jubilerende toonkunstenaars. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der Koninklijke Nederlandse Toonkunslenaarsvereniging, zullen de afdelingen West-Brabant en Zeeland van deze vereniging op 25 Mei a.s. in de bovenzaal van Het Zuid te Breda een feestconcert met toelichting geven. Het programma bevat uilsluitend wer ken van Nederlandse componisten der laatste vier eeuwen en wil in grote trekken een overzicht van hun vocale en instrumentale composities geven. Alle uitvoerenden zijn leden van de vereniging. De uitvoering kan geschie den dank zij de medewerking van de Bredase culturele werkgemeenschap. over de hele linie. Hieruit is wel op tc maken, dat de besmettingskansen van kinderen blijkbaar verminderd zijn. ANDERE ZIEKTEN. Sinds verleden jaar is de schurft weer wat verminderd. Toen werden er op 2379 leerlingen 27 gevallen ontdekt, dit jaar 18 gevallen op 3314 leerlingen. Dit waren trouwens lichte en vaak al in behandeling zijnde gevallen. De pe diculosis is echter wat toegenomen, nl. vorig jaar 50 gevallen op 2379 leerlin gen en dit jaar 98 op 3314. Slecht zien en een slechte houding zijn veel voorkomende afwijkingen. Vooral Schouwen en Duiveiand span nen de kroon wat betreft het slechte zien. In vele gevallen werd kleuren blindheid vastgesteld voor rood-groen, bij jongens uit de hogere klassen. Hun werd dan ook steeds aangeraden geen beroep te kiezen, waarbij deze afwij king later toch tot afkeuring kan voe ren,'zoals machinist, stuurman of mar conist. Wat de lichaamshouding be treft zou intensievere gymnastiek op school veel goed kunnen doen. B.L.O. Een onderzoek werd ingesteld naar het aantal lagere school leerlingen, dat in aanmerking zou komen voor B.L.O. De gang van zaken bij dit onderzoek was als volgt: aan het onderwijzend personeel werd gevraagd hoeveel kin deren in hun klas, ondanks meer ma len doubleren het onderwijs niet kon den volgen. Deze werden dan getest. Het resultaat over 1948 was, dat voor een B.L.O.-school werden aangewezen op Schouwen en Duiveiand: 83 van de 2651 leerlingen (3.1 bovendien wa ren er nog een tiental twijfelgevallen, op Tholen: 41 op 1744 leerlingen (2.4 benevens 4 twijfelgevallen en op St. Philipsland: 6 op 210 (2.85 Het be hoeft geen betoog, dat de stichting van een B.L.O.-school, vooral op Schouwen Duiveiand, zeer noodzakelijk is. De voorbereidingen zyn in een zeer ver gevorderd stadium. De gemeente Zie- rikzee kocht reeds een huis aan, dat na enige verbouwing geschikt zal zijn om voorlopig als B.L.O.-school te dienen. Het. is zeer tc betreuren, zo gaat hot verslag <lan verder, dat do onderhandelingen tussen de betrokken groepen op Schouwen eu Duiveiand nog niet er toe ge leid hebben, dal met de inrich ting van bedoeld instituut een begin kan worden gemaakt. Op Tholen ligt de zaak anders, want daar is het aantal leerlingen t.e gering om zelfstandig een school te kunnen stichten. Men moet na melijk er op rekenen, dat niet alle 4e leerlingen ook werkelyk zullen verschijnen, want het B.L.-onderwijs is niet verplicht en vele ouders zul len eerst met het idee vertrouwd moeten raken. St. Philipsland zal op de te stich ten school te Zierikzee aanwezig zyn. KINDERUITZENDING. De afdeling Zieiikzee van het „Cen traal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolo nies", heeft zeer succesvol kunnen werken. Veertien kinderen konden worden uitgezonden, drie naar B- verplegingshuizen en 11 naar A-ver- plegingshuizen. De uitzending op an dere plaatsen van het district zal ook weer op gang worden geholpen. De gebouwen der lagere scholen laten in vele gemeenten heel wat te wensen over. Er worden echter op diverse plaatsen verbeteringen aan gebracht. zoals spoeling op de toilet ten, electrische verlichting enz. Aan de slotconclusie van het ver slag ontlenen wij nog dat naar de mening van mevr. Steinmetz-Lab- berton, de middelbare scholen ook onder contróle behoren te staan van do schoolartsendienst. Aangezien het district Noord Zeeland slechts één middelbare school bezit, n.l. het ly ceum to Zierikzee, heeft de school arts gemeend, deze ook in het on derzoek te kunnen betrekken. Dit jaar werd daar een geval van ac tieve tuberculose geconstateerd. Advertentie Met Grote Beer of Zuiderkruis komen onze jongens (OM EEN C0STUUM NAAR VAN WESTEN - GOES) Bouw van 50 woningen te Axel. Aan het gemeentebestuur is vergun ning verleend tot het bouwen van 10 duplex-montage-woningen voor gere- patrieerden. welk object zo spoedig mogelijk gerealiseerd moet worden. Teyens werd toestemming verkregen voor de bouw van 40 simplex-wonin gen. Deze 50 woningen zuUen worden gebouwd in Plan-West. Oude man was spoorloos Dinsdagavond en -nacht is het Goese politiekorps op zoek geweest naar een .78-jarige -man, die in de loop van de dag spoorloos was ver dwenen. Een zoon uit Borssele had de man naar Goes gebracht, waar hy opgehaald zou worden door een ande re zoon, woonachtig op een van de Zuid-Hollandse eilanden. Op het mo ment dat hy even alleen gelaten werd in eert café, is de oude man aan de wandel gegaan en was nergens meer te vinden. Woensdagmorgen om half Gala-avond van Rott. Philh. Orkest Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest zal onder leiding van Eduard Flipse en met Marinus Flipse als so list, een gala-avond geven gedurende de Zeeuwse Tentoonstelling in Gent, welke in dit najaar gehouden wordt. Zoals bekend zijn de beide Flipses Zeeuwen, die geboren werden in Wis- sekerke. Hun vader was er kleerma ker en voerde als dirigent het plaat selijk muziekcorps op tot zeer hoog niveau. Naar wy vernemen vordert de voorbereiding van de tentoonstelling uitstekend. Engelse landbouwers in Zeeland Woensdag bracht een gezelschap van 14 vooraanstaande Engelse land bouwers uit de omgeving van Somer set (Z. W. Engeland) een bezoek aan Zuid-Beveland en Walcheren. Hierbij werd het zaadkweekbedryf van de fa. D. J. v. d. Have bezocht, de oester putten te Yerseke bezichtigd en een rondrit over Walcheren gemaakt. In een gesprek dat wy met de lei der van dit gezelschap mochten heb ben, sprak hy zyn grote bewonde ring uit over de prestaties van agrarisch Nederland. Vóór het be zoek aan Zeeland was nl. o.a. ook de zes klopte hij bij een boer in 's Heer N.-O.-polder bezichtigd. Buitenge- Arendskerke aan, die direct de politie woon verrast was het gezelschap van een en ander verwittigde. De over de snelle wyze waarop het ge- man had de gehele nacht op de weg teisterde Walcheren zich heeft her- rondgedoold. Isteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2