ASPERGES Nederlandse regering toch bezorgd over ontwikkeling in Indonesië Gouddorst Kappie en hei wrak van de Lupine' zich Het ging anders, dan zij had voorgesteld 'i teM/hmfe dig tó Vu doet 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 MEI 1050 GENERALE CONCLUSIE NOG NIET MOGELIJK. Bij haar uiteenzetting tegenover de Tweede Kamer van de ontwikkeling van de verhouding met Indonesië sinds de overdracht van de souverei- niteit, meent de regering- zich te moeten bepalen tot onderwerpen, die verband houden met de uitwerking van de ter Ronde Tafel-Conferentie gesloten overeenkomsten en met datgene, wat Nederland op zichzelf en als deelgenoot in de Nederlands-Indonesische Unie rechtstreeks aangaat. Dit uitgangspunt leidt er toe, dat de regering principieel niet treden kan in een beschouwing van interne Indonesische aangelegenheden. Een tweede opmerking van algemene aard betreft de mogelijkheid om de feiten en ontwikkelingen te plaatsen in het kader van een generale concluderende beoordeling. Deze mogelijkheid acht z\j niet of slechts in zeer beperkte mate aanwezig. Nota over Indnnpsfp bevolkingsgroep heeft mede by'ge- Advertentie nuut uvcr wuuiiCMC dragen het aanzienlijk aantal arres taties van Nederlandse burgers op Java in verband met de Westerling affaire en in Makassar in verband met de Azis-coup. Door het Hoge Commissariaat werd en wordt alles in het werk gesteld om zich het lot dezer arrestanten aan te trekken. Het grootste deel dezer arrestanten is inmiddels reeds op vrije voeten gesteld. De behandeling, welke zij fedurende hun detentie ondervon- en, gaf niet tot klachten aanleiding. Dit is toe te schrijven aan het feit dat de zaken en verhoudingen in In donesië zich bevinden in een fase van vorming en ontwikkeling, waarin het nog niet mogelijk is te onderscheiden tussen wat tijdelijk en voorbijgaand is en wat een blijvend en essentieel ele ment vormt in deze ontwikkelings gang. Zo vermag de regering thans nog niet te beoordelen in hoever de situa- tie zich ontwikkelt in een voor de ver houding tussen Nederland en Indone: sië gunstige dan wel ongunstige rich ting. Dat deze ontwikkeling ten dele een andere is geweest dan de Ne derlandse regering zich bij de sou. vereiniteitsoverdracht had voorge steld, kan niet worden ontkend. Het procédé gevolgd t.a.v. de deel- staten geeft de Nederlandse rege. ring reden tot bezorgdheid, niet al. leen omdat de kwestie van het zelf- beschikkingsrecht daarbij betrok ken is. maar ook omdat zij wijst op een sterke aandrang, welke langs andere dan zuiver constitutionele weg tot een structuurverandering van de Ver. Staten in Indonesië wil geraken en omdat vooralsnog niet te bezien valt. waarop deze ontwik, keling zal uitlopen. Bovendien veroorzaken gebeurte nissen, als plaats grepen in Makas sar en daarna in Ambon, hoezeer ook samenhangend met binnenland, se verhoudingen, reacties waarin ten onrechte Nederland in criti- sche zin betrokken wordt. Ook de persoonlijke en economische veiligheid is, al moge de eerste zijn verbeterd, toch nog niet zo, dat van Nederlandse zijde daarover geen grote ongerustheid meer zou behoeven te bestaan. Voorts kan niet worden ont kend, dat de levensomstandigheden van vele Nederlanders in Indonesië in bedenkelijke mate zijn achteruitge gaan. Dit zijn alle factoren, welke grond opleveren voor een pessimistische toe komstverwachting. Naar het oordeel der regering is het zaak zich niet door de wisselvalligheid van de gebeurtenissen te laten aflei den van het hoofddoel dat Nederland zich in zijn verhouding met Indonesië moet stellen en dat gelegen is in de be vordering van een werkelijke samen werking tussen Nederland en Indone sië, die de weerstand kan verhogen tegen de bedreiging van de vrede en welvaart, waaraan deze wereld in toe nemende mate bloot staat. De in 1945 geboren Republiek Indo nesia. die verklaarde op de volkswil te steunen, placht de deelstaten aan te merken als creaties van de Nederlan ders. Ondanks de resultaten van het inter-Indonesisch gesprek en de daar op gebaseerde overeenstemming tussen de Republiek Indonesia en de Bijeen komst Federaal Overleg omtrent de fe derale structuur, zette de Republiek Indonesia na de souvereiniteitsover- Nederlands smaldeel in Bretagne aangekomen Vandaag beginnen de geallieerde vlootoefeningen. Maandag is het Nederlandse smal deel de baai van Douarnenez (Bretag ne"), het verzamelpunt van de vloot- eenheden die deelnemen aan de West- Europese Vlootmanoeuvres, binengeva- ren. Nu Douarnenez bereikt is, zijn de geheime verzegelde orders uitgereikt en geopend en is het dus mogelijk een overzicht te krijgen van opzet en be doeling van de West-Europese vloot manoeuvres 1950. De samenstelling der eskaders had reeds duidelijk gemaakt, dat snelheid en kracht de voornaamste eisen waren. De eskaders bestaan uit middelzware bovenwaterschepen geen slagsche pen en geen motortorpedoboten en deze zullen gedurende drie dagen slag leveren met elkaar en tezamen tegen en met onderzeeboten, tegen en met de vliegtuigen van de vliegkampschepen en de kustverdediging. Ruim drie da gen lang zullen alle mannen op alle schepen in alarmtoestand zijn- De drie nationaliteiten worden door een gegooid en al blijft Admiraal Wil- linge het algemeen commando voeren, afwisselend zullen Britse, Franse en Ne derlandse officieren een bepaald on derdeel van de oefeningen leiden. Zaterdagmorgen is het weer verza melen in Brest, waar de opgedane er varingen verzameld en besproken wor den. dracht haar op liquidatie van de deel staten g richte politiek krachtig voort. De op liquidatie der deelstaten gerich te republikeinse activiteit bleef niet tot Java en Madoera beperkt: ook op Sumatra, Borneo en Oost-Indonesië werd door goed georganiseerde volks bewegingen druk uitgeoefend op de re geringen der deelgebieden. Deze plaat selijke activiteit werd geruggesteund door het parlement van de R.I.S.. dat de unificatiepolitiek der republikeinse regering bleek te steunen. Het enige gebiedsdeel, waarin men zich bij deze gang van zaken niet heeft neergelegd, is Ambon waar op 24 April de onaf hankelijke republiek Zuid-Molukken werd uitgeroepen. Deze staatkundige ontwikkeling ver vult de regering met zorg met betrek king tot de realisering van het zelfbe schikkingsrecht der volken van Indo nesië. De regering is er zich van be wust dat deze staatkundige ontwikke ling een aangelegenheid is. welke in de eerste plaats de souvereine staat van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië aangaat. Daarom is niet de uitslag van een eventueel plebisciet, hetwelk in het kader van toepassing van art. 2 der overgangsovereenkomst mocht worden gehouden, voor haar van primair belang, doch slechts de feitelijke mogelijkheid tot verwezenlij king van het zelfbeschikkingsrecht, zo als dit als onderdeel van het ter Ron de Tafel-conferentie tussen Nederland en Indonesië bereikte accoord werd overeengekomen. De regering heeft de onder de gege ven omstandigheden geëigende stappen genomen, waarbij art. 2 van de wet souvereiniteitsoverdracht Indonesië haar tot uitgangspunt strekt. ONZE STRIJDKRACHTEN IN INDONESIË. De regering bespreekt dan de beken de reis van de staatssecretaris van ma rine in Januari naar Indonesië en ver klaart yoorts, dat de wijze, waarop het personeel der Kon. Marine zijn soms moeilijke taak ten behoeve van de R.I. S. verricht, grote lof verdient. Het in Indonesië aanwezige personeel be draagt ongeveer 4500 man. De afvloei ing van het Korps Mariniers is prac- tisch voltooid. De alsnog af te voeren sterkte van de Kon. Landmacht bedroeg op 1 Mei 1950 rond 40 000 man. Door het inlassen van een groter aantal buitenlandse troepentransport schepen wordt verwacht, dat in Mei 1950 rond 10.500 man zullen kunnen worden afgevoerd. De verwachting kan worden uitgesproken, dat in Sep tember 1950 practisch alle K. L.-onder- delen zullen zjjn gerepatrieerd. Omtrent de toestand van de reorga nisatie van het K.N.I.L. per 1 Mei jl. wordt het volgende medegedeeld: voor lopig resultaat enquetering: naar de R.I.S. gaan over rond 22.300 man: naar de Kon. Landmacht rond 8000 man; nog te reorganiseren rond 21.000 man Op 26 Juli a.s. dient de reorgani satie van het K.N.I.L. te zijn beëin digd. Er wordt naar gestreefd om de reor ganisatie van de luchtstrijdkrachten binnen zes maanden na de souvereini teitsoverdracht te voltooien, dat is op 26 Juni a.s. Economische belangen. De Nederlandse ondernemersbelan gen in Indonesië worden voor het grootste deel gevormd door beleggin gen in landbouw-, mijnbouw- en in dustriële bedrijven. Daarnaast bestaan aanzienlijke Nederlandse belangen in het vervoerswezen (scheepvaart, lucht vaart en spoorwegen), in het bankwe zen de im- en export en de openbare nutsbedrijven (electriciteits- en gasbe drijven). De waarde van de beleggingen m deze ondernemingen is niet precies aan te geven. Naar schatting varieerde zij in 1938 tussen de 3 en 4 milliard gul den. zijnde plm. 15 pet. van het Neder lands nationaal vermogen van dat jaar. De positie van de Nederlandse on dernemers. thans bijna 5 maanden na de souvereiniteitsoverdracht, kan in dit overgangsstadium in het algemeen als zeer moeilijk worden gekenschetst. De oorzaken hiervan zijn van tweeërlei aard In de eerste plaats is het wettig gezag nog niet overal geconsolideerd en op de tweede plaats bestaat er gro te sociale onrust, zich uitend in de ac tie van het sinds de souvereiniteits overdracht sterk toegenomen doch nog onvoldoende georganiseerde vakvereni gingswezen. De regering van de R.I.S. heeft nog geen maatregelen genomen, op grond waarvan een duidelijk inzicht kan worden verkregen in de algemene be ginselen van haar economisch beleid De handelspolitieke samenwerking is i nog in haar beginstadium. Door de monetaire maatregelen, welke in Indonesië zijn genomen, zijn in Nederland een aantal studenten en scholieren getroffen. Voorlopig wordt langs de normale daarvoor aangewezen instantie van het minis terie van binnenlandse zaken hulp verleend, daar waar zulks nodig bleek. Aan de hier te lande in opleiding zijnde Indologische studenten van Nederlandse nationaliteit is van de zijde van de regering van de R. I. S. medegedeeld, dat op hun verdere studie geen prijs wordt gesteld. De tot nu Toe voor deze studie verstrek te toelagen worden ultimo Juli be ëindigd; in de afgelopen jaren ver leende gelden behoeven evenwel niet te worden terugbetaald. Hoewel deze beslissing niet geheel onverwacht komt, betekent ze toch een grote teleurstelling voor de stu denten in de Indologie. Daarom zal de regering ernstig met hun belan gen rekening houden. Mogelijk ligt voor sommigen deze studenten een uitweg In een zekere internationali sering van de Indologische opleiding, die hen geschikt maakt voor een loopbaan in andere tropische landen dan Indonesië, waarby een groot deel van de door hen gemaakte studies van waarde blijft voor de toekomst. Veilgheid van persoon en goed. De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen nog bepaald on voldoende. Sedert de souvereiniteits overdracht werden tenminste 16, waaronder in Soerabaja alleen 6, Nederlandse burgers vermoord. De onveiligheid te Soerabaja deed de buitenlandse consuls besluiten aan de militaire gouverneur van Oost- Java brieven te richten waarin hun ernstige bezorgdheid over de toe stand werd uitgedrukt. Deze deelde daarop mede, dat hij thans strenge maatregelen heeft genomen ter be teugeling van de criminaliteit. Tot onrust onder de Nederlandse De ambtenaren. Als gevolg van een complex van factoren heeft de ontwikkeling van zaken na de souvereiniteitsover dracht er toe geleid, dat de Neder landse ambtenaren zich ernstig te leurgesteld en verontrust gevoelen. Voor bestuursambtenaren staat reeds vast, dat voor hen althans in de bestuursdienst geen plaats meer is. Verwacht wordt, dat nog in de loop van dit jaar alle bestuursambte naren met uitzondering van een aantal hunner, op wier aanblyven ln een andere functie door de regering van de R.I.S. prijs wordt gesteld zullen afvloeien. Ook de ambtenaren van de rechterlijke macht zullen onder gelijke omstandigheden de dienst kunnen verlaten. In dit verband kan worden mede gedeeld, dat aan de jongere be stuursambtenaren. die na de oorlog voor de bestuursdienst werden uit gezonden, tot 1 April jl. de gelegen heid werd geboden hun vast dienst verband om te zetten in een Kort verband, waardoor zjj na drie jaar hun dienst hebben kunnen beëindigen of alsnog zullen kunnen beëindigen, zulks onder toekenning van een uit kering ineens. Teneinde de nadelige gevolgen van de getroffen monetaire maaTregelen voor de ambtenaren te verzachten, besloot de Indonesische regering de kosten van aankoop van ae devie- zencertificaten voor haar rekening te nemen ten behoeve van: verlofsala rissen, wachtgelden, gezinsdelegaiies enz., welke in Nederland in Neder lands courant moeten worden uit gekeerd. Deze tegemoetkomende maatregelen hebben echter niet kun nen voorkomen, dat de materiële f>ositie der ambtenaren, voorname- ijk als gevolg van belangrijke prijs stijgingen, is achteruit gegaan. Nu het ontwerp-garantiewet ook door de Eerste Kamer is aanvaard is de weg geopend om in gevallen, waarin voortzetting van het dienst verband in redelijkheid niet kan worden gevoerd, de dienst onder toe kenning van wachtgeld, bij voldoen- Foor ideale reiniging van elk kunstgebit, ook plastic Tast de natuurlijke kleur van Uw kunstgebit niet aan! PRODENTA AMERSFOORT de diensttijd gevolgd door pensioen, te beëindigen. De vaststelling van de algemene maatregel van bestuur, waarbij deze onderstanden nader zijn geregeld kan zeer binnenkort wor den tegemoet gezien. Particuliere werknemers. In de arbeidsverhouding tussen de Nederlandse particuliere werknemers en hun werkgevers in Indonesië is als gevolg van de souvereiniteits overdracht voorshands op zich zelf geen wijziging gekomen, doch wel is bij de werknemers de ongerustheid omtrent hun toekomstige positie toe genomen. Deze ongerustheid is voor namelijk toe te schrijven aan de on gunstige wijzigingen van de materi ele levensomstandigheden als gevolg van de recente monetaire maatrege len. REPATRIËRING VAN NEDERLANDERS. Teneinde de meest geëigende voor zieningen te kunnen treffen en een werkwijze te verzekeren die snel tot resultaten leidt, doelmatig mag heten en het minst kostbaar is, lijkt het geboden dat alle overheidsin stanties, die met de te treffen voor zieningen ten behoeve van de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlan ders een taak hebben te verrichten, worden gecoördineerd. Te dien einde besloot de regering tot instelling van een „Coördinatie-commissie voor ge- renatrieerden" onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministerie voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen. J Dit ii pi* een tneutie voor de Gooi nooit bet aspergewater weg. Maak er de i PinksterdagenAsperges miken volgende dag met de harde aspergedelen een V Uw mitltijdextn feestelijk én.smakelijke soep van. Dan projiteert U dubbel van nu zijn re het lekkerst! I dit heerlijke product. door David Dodge 11 Het interesseerde mij wel, hoe een zeshonderd jaar oude stukken Inca- gringo, die er uitzag als een ex-pro fessional voetballer, geleerd had, om zilver uit te pikken uit een collectie van toeristen-souvenirs in een uitstal kast, maar het intereseerde mij nog meer om te weten, wat zijn feitelijke tegenzin tegen Berrien was. En dus vroeg ik: „Wat heb je eigenlijk tegen Berrien?" „Niets", zei hij kortaf. Wij spraken er niet verder over en nadat wij aan boord gegaan waren, negeerde hij Ana Luz volkomen. Er was een nieftwe passagier op de „Talca", toen we die avond het anker ophaalden. Het was een Peruaan, een jongeman uit Arequipa. die per trein aangekomen was, om per boot naar Lima te gaan, omdat hij een slecht hart had en dus niet daarheen kon vliegen. Aan het diner gaf hij ons de nodige inlichtingen over zichzelf. Hij zei, dat zijn naam Raul Cornejo was. Zijn Engels was goed: zijn kleren wa ren goed en zijn handen waren schoon. Voor iemand met een slecht hart zag hij er tamelijk gezond uit. En ik vroeg mij af. wat voor ver schil het uitmaakte voor een hart, of men er 7500 voet mee afdaalde naar het niveau van de zee of in drie uur tijds pei vliegtuig naar Lima ging of in vier en een half uur met de trein naar Mollendo. Mensen met slechte harten begon nen mij verdacht te lijken. Die onver klaarde radioboodschap met mijn naam er in had mij wakker geschud. Mijn idee was, dat iemand en in dat opzicht gaf ik aan niemand een speciale voorkeur een poging zou doen, om het pakje in handen te krij gen voor de „Talca" Callao bereikte Dat zou dan binnen 36 uur moeten blijken, daar dat de tijd was, die de boot nodig had om van Mollendo naar Callao te komen. Die 36 uur omvatten twee nachten en een dag. De eerste avond verliet ik het pokerspel tamelijk vroeg, n.l. om 10 uur. Ik vertelde aan iedereen, die in de buurt was om het te horen, in clusief de kapitein, de eerste officier, de marconist, Harris, Jeff en de ste ward, dat ik regelrecht naar bed ging. Ik vertelde hun niet, dat ik schrik achtig begon te worden en maar lie ver wilde, dat de actie loskwam, als die dan toch komen moest. Er waren twee ladders, die naar het sloependek leidden, n.l. een aan bak boord en een aan stuurboord. Ik ging de stuurboordladder op, omdat het schip toevallig die kant oprolde, toen ik uit de messroom kwam. Toen ik boven aan de ladder gekomen was of liever, toen mijn hoofd en mijn schouders de bovenkant van de ladder bereikt hadden, zag ik Ana Luz en de jongeman Raul Cornejo in een hoekje tussen twee reddingsboten staan praten. Ik bleef staan, waar ik was. De maan bescheen helder hun gezichten. Ik voelde onmiddellijk, dat zij het niet precies hadden over het aantal kno pen, dat de „Talca" liep, maar dat zij een zakelijke bespreking hadden en bovendien op een zeer boze toon. Ik bleef daar op de ladder hangen zon der enige beweging, hopend, dat mijn jas niet in de wind zou fladderen en mij zou verraden, terwijl ik trachtte iets van hun gesprek op te vangen. Zij praatten beiden tegelijk met zachte opgewonden stemmen en ik kon hen niet verstaan. In ieder geval duurde het niet lang. Midden onder het ge sprek hief hij de hand op en gaf haar een slag in het gezicht. (Wordt vervolgd). Philippijnse guerilla wordt voorbereid Amerikaanse functionarissen heb ben de afgevaardigden van India, Pakistan, Ceylon, Siam, Indonesië, Australië en de Philippijnen, die te Baguio (Philippijnen) besprekingen aanvingen over economische samen werking tussen de niet-communisti- sche landen in het gebied van de Stille Oceaan, gewaarschuwd, dat 20.000 krachtige, gewapende strij ders van een stam uit de bergen 'n gevaarlijke guerilla tegen de Philip pijnse regering beramen. De snel groeiende guerillabeweging zou in het strategisch belangrijke gebied der Philippijnen, waar de economi sche toestand slechter wordt, een grote crisis kunnen verwekken, aldus deze waarschuwing. De leden van deze guerillabewe ging staan bekend onder de naam Hukbalahaps en hebben naar ver luidt op elk eiland der Philippijnen, Mindanao uitgezonderd, een organi satie. Velen zijn overdag als boer werkzaam en treden des nachts al» guerilla-strijders op. Opstandige landbouwers op het hoofdeiland Lu- zon zouden hun voornaamste steun vormen. Hoewel men er te Washington aan toevoegt, dat een ineenstorting van de Phifippijr.se regering niet di rect gevreesd wordt, is men toch van oordeel, dat, tenzij krachtig wordt ingegrepen, de binnenlandse toestand spoedig zodanig zou kunnen ver slechteren, dat een dergelijke ineen storting een onaangename mogelijk heid zou worden. KLANKEN uit OE AETHER DONDERDAG. Hilversum I: 7. 8. 13. 19. 20 en 23 Nws. 7.15 Negro-Spirituals. 7.45 Morgengebed. 8.15 Promenade-concert. 9 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10 Orgel. 10.13 Mor gendienst. 10.45 Gram. muziek. 11 De Zon nebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunch concert. 12.33 Lichte muziek. 13.20 Zang en piano. 14 Promenade-orkest. 14.45 Tus sen de bedrijven door. 15.30 Pianovoor dracht. 16 Bijbellezing. 16.45 Conservato rium orkest. 17 Radio jeugdjournaal. 17.30 Koorconcert. 18 Amusementsmuziek. 18.25 Land- en Tuinbouwpraatje. 18.40 Leger des Heils koor. 19.15 Planoduo. 19.40 Van daag. 20.05 Studio-steravond. 21 Familie competitie. 21.35 Studio-steravond. 22.15 De vaart der volken. 22.45 Avondoverden king. 23.1524 Avondconcert. Hilversum II. 7, 8. 13, 18. 20 en 23 Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muz. 8.15 Ochtendvaria. 9 Ochtendconcert. 10 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11 Franse kamermuziek. 11.45 Het vissei- zoen nadert. 12 Chansons Internationales. 12.38 Salonensemble. 13.15 Accordeonor kest. 14 Met naald en schaar. 14.30 Sextet. 15 Klimop. 16 Van vier tot vijf. 17 Kalei- doscoop. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.05 Orkestconcert. 19.35 Radio volksmuziekschool. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.15 Het circus trekt uit. klankbeeld. 21.45 Les gars de Paris. 22.10 Gezondheid en voeding. 22.25 Dansmuziek. 23,15 Reportage. 23.30—24 Dansmuziek. ZON EN MAAN. 25 Mei. Zon: op 4.34 Maan: op 12.37 onder 20.40 onder 2.06 25 Mei HOOG WATER LAAG WATER U.+NAP u.+NAP u.— NAP u.NAP Vlissingen 7.58 1.46 20.21 1.23 1.33 1.77 13.57 1.40 Terneuzen 8.21 1.69 20.48 1.45 1.59 1.96 Hansweert 8.49 1.85 21.07 1.61 2.36 2.11 14.58 1.73 Zierikzee 9.05 1.26 21.26 0.96 2.33 1.58 15.12 1.20 Wemeldinge 9.21 1.44 21.48 1.14 2-36 1.78 15.08 1.37 34. Signor Rivaldi was radeloos, toen de oude visser nog niet eens genoegen nam met zijn allerlaatste bank biljetten. „Laten we weggaan!" zei Kappie. „Deze grap gaat op zo'n ma nier te duur kosten!" „Wegverdwijnen!" schreeuwde Rivaldi. ..Nimmernooit! Ik zal die goudstuk juwelen krijgen! Ik zal moet! Geef hun Uw aller laatste geldcenten, Signor Capitano!" Met een bezwaard gezicht haalde Kappie zijn portefeuille te voorschijn, want hij zag wel in, dat er niets te beginnen was met Signor Rivaldi. En die zag er zó paars uit, dat Kappie werke lijk angstig werd. Ah Sing liep, toen dit allemaal op de kade ge beurde, op de bodem van de zee rond, en al gauw had hij de goudstukken en de juwelen gevonden, want die schitterden hem tegen. Hij deed ze razend snel in de jute zak, want hij kon zijn adem bijna niet langer inhouden, en zou het dus onder water niet lang meer uithou den. Toen gaf hij een ruk aan het touw, en de maat begon met alle kracht, die in hem was, te trekken. Hij gaf een zucht van verlichting, toen het hoofd van Ah Sing boven water kwam. „Hij leeft nog!" zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4