NIEUWS UIT ZEELAND MIDDELBURGS ZATERDAG KUNSTMUSEUM HEROPEND I 29.50 RODE KRUIS-WEDSTRIJDEN IN VLISSINGEN, GOES EN SOUBURG 00K NU EEN ZENDINGSTAAK IN INDONESIË 10J WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 MEI 1950 Schilderij aangeboden aan het gemeentebestuur. Het Kunstmuseum in het Schut tershofstraatje te Middelburg, dat wegens restauratiewerkzaamheden een aantal maanden buiten gebruik moest, worden gesteld, heeft zijn deuren weer kunnen openen. Zater dagmiddag is het thans gemoderni- teerde museum in aanwezigheid van een aantal genodigden heropend met een tentoonstelling van doeken uit eigen bezit. De voorzitter van de be. berende ver., ir. H. de Lussanet de la Sablonière, kwam aan het eind van zyn inleidende speech met een verrassing. Hy bood het gemeentebe stuur een schilderij aan van de Mid delburgse schilder H. Pouwclsen, met. het verzoek dit te bestemmen voor het nieuwe stadhuis. Het doek geeft een beeld van de Markt om. streeks het midden van de vorige eeuw met op de achtergrond het Go. thische gedeelte van het stadhuis in al zyn oude glorie. Tot de genodigden bij de heropening behoorden de wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de burgemeester van Veere jhr. I. F. den Beer Poortugael en de griffier van de Staten, dr. B. D. H. Teilegen. De heer Kögeler bracht namens bestuur en bevolking van de gemeen te bartelyk dank voor de onverwach te gift en beloofde, dat hét schilderij een waardige plaats zal krijgen in het straks gerestaureerde stadhuis. Hij zeide het werk van de vereniging ..Het Kustmuseum" zeer op prijs te Terneuzen bouwt een veerboot voor Ameland. Deze zomer zal de dienst Holwerd— Ameland belangrijk verbeterd worden door het in de vaart brengen van een niéuw schip. Dit schip is in aanbouw op de scheepswerf De Klerk te Ter- neuzen. De kosten bedragen ongeveer 200.000. De afmetingen zijn: 35 me- ter lang en 9 meter breed met een ge ringe diepgang. Het zal alleen varen in het zomerseizoen tussen Ameland en Holwerd tijdens de allergrootste drukte, dus voornamelijk op Zaterda gen en Maandagen. Het schip zal gedreven worden door twee schroeven. Het middenruim is be stemd voor auto's, rijwielen en bagage. Het bovendek is bestemd voor passa giers. Daar bevinden zich ook de pan try en de toiletten. Op voor- en achter dek is ruimte voor fietsen. Officieel kunnen worden vervoerd 600 personen. De boot zal in de loop van de maand Juni te water worden gelaten. Zij is gebouwd voor rekening van de rijks waterstaat te Leeuwarden. In verband met de ondiepten tussen de Wadden bedraagt de diepgang slechts 60 cm. de veerboot is voorzien van 200 pk dieselmotoren en zal be halve-zes honderd personen zes auto's kunnen vervoeren. Gemeentedag Doopsgezinde gemeenten. Zondag jL kwamen de Doopgezinde gemeenten in Zeeland in Goes bijeen voor hun jaarlijkse gemeentendag. Na een gezamenlijke kerkdienst, waarin voorging ds. M. de Boer uit Vlissingen, werd de mooie Magdalena- kerk bezichtigd. Daarna werd de koffiemaaltijd gebruikt. Des middags werd het onderwerp „Ons werk in God's wereld" behan deld door dr. A. H. A. Bakker uit Middelburg, een onderwerp, dat van het begin tot het einde boeide en waarbij zij uitging van het toneelstuk door Dorothy Sayers: „De ijver van uw huis". Hierna werd nog een ogenblik ge- pauseerd, waarna het slotwoord werd gesproken door dr. Bakker. Jaarvergadering Kon. Ned, Jagersvereniging. Zaterdagmiddag hield de afd. Mid delburg (omvattende Z. en N. Beve- ijen.ag..ereninggvebreihteee land en Walcheren) van de Kon. Ned. Jagersvereniging, haar jaarvergadering in „De Prins van Oranje" te Goes. De vice-voorzitter, de heer W. J. L. de Groof herdacht in zijn openingswoord wijlen jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, die vorig jaar tot voorzit ter van de afdeling gekozen werd. Na het uitbrengen van het jaarver slag en de rekening over 1949 werd tot voorzitter gekozen, de heer H. K. Mi- chaëlis te Middelburg, terwijl de heer de Groof als vice-voorzitter werd her kozen. Hierna hield de heer Lebret nog een interssante causerie over het vogelle ven. GOEDERENTREIN* VOOR REIZIGERS Reizigers met plaatsbewijzen 3e klasse op het traject GoesMiddelburg, kun nen gebruik maken van een goede rentrein, die om 8.02 uur uit Goes vertrekt, om 8.25 uur te Arnemuiden stopt en om 8.33 uur te Middelburg aankomt. In deze goederentrein, die alleen op werkdagen loopt zal voor dit doel reizigersmaterieel worden gesteld. stellen en sprak de hoop uit, dat vele ingezetenen door een bezoek van hun belangstelling voor de kunst blijk zul len geven. Zoals wij reeds meldden is bij de restauratie voornamelijk het dak on der handen genomen, omdat voorheen bij slecht weer doorlekken en andere narigheid aan de orde van de dag was. Verder is een moderne verwar- mings- en luchtverversingsinstallatie aangebracht, waardoor 't jaargetijde geen invloed meer kan hebben op de temperatuur in het museum. Het interieur is in zachte frisse kleuren opgeschilderd en de matgla zen platen onder het dak zorgen voor de vereiste, enigszins gedempte sfeer en de juiste belichting. De drie so bere, maar smaakvolle zalen van het museum, vormen thans tezamen een expositieruimte, die aan alle redelij ke eisen voldoet, en een aanwinst is voor de stad. De collectie doeken die op het ogenblik in de zalen is ondergebracht en de komende veertien dagen te bezichtigen is, is een bezoek zeker dubbel en dwars waard. De moderne richtingen zijn dit keer wat schaars vertegenwoordigd, maar overigens is er variatie genoeg en treft men tal van bekende namen aan. Een rondgang doet bijv. wat langer stilstaan bij een natuurgezicht van Theophile de Bock, dat uitmunt dooi de prachtige kleujrverdeling, bij een vrolijk dorpstafereel van Th. Sadée, dat aan Jan Steen doet denken, bij de „Vondelinge" van Therëse Schwartze, of bij een portret van een ingetogen meisje van Th. Sadée. Van de Middelburgse schilder W. J. Schütz is 't doek ..Woelig; water" te bewonderen; ook Mesdag is trouwens met een zeegezicht vertegenwoordigd. Het bestuur van „Het Kunstmuseum" verdient zeker alle hulde voor zijn activiteit; vooral de heren G. Wagens- veld en H. Pieters hebben zich ver dienstelijk gemaakt bij de voorbe reidingen van de heropening. De secretaresse, mevr. EversKeg, wis door omstandigheden verhinderd deze bij te wonen. Advertentie ^pcrl|aclicls voor jongelui, van Egyp tisch katoen, met ritsslui ting en ruime zakken. St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. Het C.N.V. en ziin werk. DRUK BEZOCHTE KADER VERGADERING TE GOES Onder leiding van de heer A. de Lange, voorzitter van de Chr. Bestu renbond Goes e.o. werd Zaterdag middag in de Prins van Oranje te Goes een druk bezochte kaderverga dering van de Chr. Vakbeweging voor de bestuurders van afdelingen van Chr. Vakorganisaties op Z.- en N.- Beveland, Tholen, Zeeuwsch-Vlaan- deren en te Bergen op Zoom gehou den. Na een openingswoord van de voorzitter zette de heer R. Hagoort, redacteur van „De Gids", het orgaan van het C.N.V., het karakter en de betekenis van een kadervergadering uiteen. Het bestuur van het C.N.V. besloot het onderwerp: „Het C.N.V. en zijn werk vandaag" aan de orde te stellen. Spr. toonde aan, dat de opbouw van het C.N.V. gelijk gebleven is. Het is nog altijd, wat het vroeger ook was: een federatie van Chr. Vakbonden, die elk hun eigen zelf standigheid hebben behouden. Alleen de algemene belangen worden geza menlijk behartigd. Ook het funda ment, de grondslag, is onverandei-d gebleven. Het beginsel, waarvan het uitgaat, behoefde niet te worden ge wijzigd. Het werk echter js geweldig uit gegroeid. Het C.N.V. is vertegen- woox-digd in 147 commissies en bc- stui-en. Dat vraagt mensen en kost tijd. Aan scholing en voorlichting wordt veel aandacht geschonken. Nog niet alle Christen-werknemers echter verstaan hun plicht. Daai-om is voortdurende propaganda nodig. Bij de bespreking, die nu volgde, werden tal van vragen gesteld en door de spreker beantwoord, die zo wel principiële als practische onder werpen betroffen. Kwaliteit Franse zaaioesters minder dan vorig jaar. De Franse zaaioesters zijn nu te Yerseke voor het grootste deel bin nen. Er zal nog worden getracht een aanvullend kwantum oestei-s in Ar- cachon te bekomen, daar m^n er niet in is geslaagd, voldoende in Bretag- nc aan te kopen. De kwaliteit van de Franse zaaioestei-s is dit jaar niet zo goed als in het afgelopen jaar. Wijikgebouw te 's H. Arendskenke geopend. Zaterdagmiddag heeft te 's Heer Arendskerke de echtgenote van de bui-gemeester, mevrouw Elenbaas, het nieuwe wijkgebouw met badhuis van het „Groene Kruis" officieel ge opend. De zevenjarige Nelly Been hakker bood mevrouw Elenbaas een schaar op een kussen aan, waarmede deze het lint by de ingang doorknip te. Het gebouw, gelegen aan het Wil- helminastraat, bevat naast de woning van de bode-concierge tevens bad meester, een consultkamer, een wachtkamer met boxen, een badin richting met 5 douchecellen en een magazijn voor de materialen. Alles ziet er keurig verzoi-gd uit, zodat ook de Groene Kruisvereniging van 's-H. Arendsker-ke een prachtige bijdrage heeft geleverd ter bevordei-ing van de volksgezondheid. Vóór de officiële opening verenig de zich een 50-tal genodigden in het gemeentehuis. Burgemeester A. A. Elenbaas spi-ak hier een gelukwens niet alleen tot het bestuur van de Groene Kruisvereniging, doch ook tot de gehele gemeente. Hij sprak daarbij de hoop uit dat ook in de dorpskommen Nieuwdorp en Lewe- dorp spoedig een dergelijk gebouw gesticht zal kimnen worden. De voorzitter van het Gi-oene Kruis, dokter A. J. ZonnevUlle releveei'de de moeilijkheden en vooroordelen welke Overwonnen moesten worden, voordat dit wykgebouw kon verrijzen. Spr. bracht dank aan het gemeentebe stuur voor de grotere jaarlijkse sub sidie, de architect en de aannemex-, het damescomité dat een bazar orga niseerde, de provinciale vereniging en de algemene vereniging voor haar medewerking bij de bouw en verder alle anderen die aan de stichting hebben meegewerkt. Dokter L. G. Gelderman uit Kort- gene bracht de gelukwensen van de provinciale vereniging over, voorts dokter P. Staverman namens de zustervereniging Heinkenszand, ds. Renting namens de Chr. Wflkverple- ging en zustèr Fuykschot namens dokter P. K. de Haas voor de prov; commisise voor kinderhygiene. Nadat mevr. Elenbaas hierop de officiële opening had verlicht, werd het gebouw bezichtigd waarby de ge nodigden enkele verversingen wer den aangeboden. Later op de middag kon ook de bevolking het gebouw be zichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vrijdag a.s. wordt de badinrichting in gebi'uik genomen. IRA! .och aan het h MUIS ontsnapt DQDENT onweerstaanbare nuaaaMKffl WW,'.!!1!! A111.Ti Classicale zendingscommissie Ned. Herv. Kerk vergaderd e_teGocs. Mogelijkheden en moeilijkheden. Zaterdagmiddag hield de classicale Zendingscommissie van de Ned. Herv. kerk haar jaarlykse vergadering in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk te Goes. Na opening met schriftlezing cn gebed door ds. J. H. Kluiver uit 's-Gravenpolder, bracht de secretaris, ds. H. Zunnebex-g van EUewoutsdijk het jaarverslag over 1949 uit. Hierin werd aandacht ge wijd aan de afvaardiging van dr. A. Th. van Leeuwen als zendingspredi kant naar Oost-Java. In 1949 bracht de classis Goes ruim f 33.000 bijeen. Vervolgens sprak ds. Mackaay over de huidige verhouding tussen het zendingstex-rein en de zendende kerk. Hoewel de staatkundige verhoudin gen zich hebben gewijzigd, is de kerk allerminst aan het eind van haar werk. Zij staat nog aan het begin, want van de 70 millioen Indonesiërs zijn er nog slechts ruim 2 millioen Prot. Christenen. De jonge kerk in Indonesië is nog klein en zwak tus sen de Islamieten en heeft kracht no dig van de oude kerk. Vooi'heen ont ving de kerk jaarlijks f 2% millioen van het gouvenxement, doch nu wil men 10 millioen roepia (d.o. ca. f 5 millioen) ineens betalen waarna de jonge kex'k zichzelf zou moeten be- Interna-Overhemden zijn juweeltjes, van Westen Goes Brandweerwedstrijden te Borssele. De jaarlijkse provinciale brand- weerwedstryden, uitgaande van de Ned. Vereniging van Brandweercom mandanten, zullen dit jaar in Bors sele worden gehouden. Als datum voor deze wedstrijden werd 10 Juni a.s. vastgesteld. Er zullen ongeveer 10 k 15 corpsen deelnemen. GRENSVERKEER. Met ingang van 1 Juni a.s. is voor het grensverkeer met motor-voertui gen naar België en Luxemburg geen uitvoervergunning meer vereist. In het vervolg kan dan volstaan worden met iet vertonen van een geldig, bij het motoi*rijtuig behorend, nationaliteitsbewijs. Ontevredenheid over dienstregelingen. In de Raad van Hontenisse diende Baron H. Collot d'Escury een motie in, waarin de afkeuring van de Raad wordt uitgeproken over de slechte bus verbindingen Kirxiningen-boot. De Raad aanvaardde deze motie met algemene stemmen. Er zal een request worden gezonden aan Ged. Staten, de Rijksinspecteur voor het Verkeer en aan de Kamer van Koophandel. druipen. Op de Ned. Herv. kerk rust de verantwoording voor 12 jonge ker ken en zendingsvelden. Men staat thans voor de vraag of uit bepaalde stellingen zal moeten worden terug getrokken en de zending zal moeten worden gereox-ganiseerdMet de kerken in Australië, Hongarye en Amerika zyn besprekingen gaande om een deel van het werk over te dragen. De tijd dringt echter, zodat beslissingen moe ten worden genomen. Als het meest noodzakelijke werk, dat door de Nederlandse zending zal moeten worden veiTicht, noemde ds. Mackaay het bystaan van de jonge kerken by de opleiding van px-edi- kanten en het verstrekken van beur zen. Voorts hulp bij de literatuur voorziening en het vormen van een centi*um voor vorming van de jonge christenen. MOGELIJKHEDEN. Naast de vele moeilijkheden wees spreker tevens op de grote mogelijk heden welke er voor de prediking in Indonesië nog liggen. De oude kei-ken beseffen nog te weinig dat zy uit het Apostolaat geboren zijn en worden bewaard om uit te gaan in het Apostolaat. Nadat ds. Mackaay tal van vragen had beantwoord, was het woord aan dr. A. Th. van Leeuwen, die binnenkort door de classis Goes naar Oost-Java zal worden afgevaar digd, waar hij als enige Nedex-lahdse docent werkzaam zal zijn aan een Javaanse opleidingsschool. Ook deze spreker wees op de grote moeilijkhe den waarmee de jonge Indonesische kerk te kampen heeft, doch aan de hand van enkele verheugende voor beelden zette hij tevens de grote mo gelijkheden uiteen welke er nog zyn. Op Zondag 18 Juni zal dr. van Leeuwen in de Grote Kerk te Goes als zendingspredikant bevestigd wor den. De aanwezigen werden opgewekt te zorgen dat deze dag voor de gehele classis een feestdag wordt. Elke ge meente zal in deze dienst vertegen woordigd dienen te zijn. Kringwedstrijd op 10 Juni a.s. Zaterdagmiddag werden de voor- wedstrijden gehouden voor de trans port- en vèrpleegcolonncs van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland in het Concertgebouw te Vlissingen, in het Rode Kruisgebouw aan de Paspoortstraat te Souburg en in 't Schuttershof te Goes. De tx-ansportploegen moesten hulp bieden aan een motorrijder, die naast een vernielde motor tegen de oever van een sloot wex-d gevonden met een gapende wonde. Tijdens de be handeling boven de wonde te bloe den. Aan de damesploegen werd de verpleging opgedx-agen na het ver voer. Het hoogst aantal te bereiken punten voor de herenploegen be droeg: 390 plus 195 voor de traxxs- portcommandant; het hoogst bereik bare aantal punten voor de dames- ploegen 240 plus 90 voor de leidster. De opgave was zeer zwaai-. Zo had in^Souburg de sloot een breedte van ongeveer 2 meter. Daax-door kreeg een enkele „patiënt" behalve ziin „verwonding" ook nog een paar modderschoenen. Eén pToeg-comman- dant kreeg zelfs meer dan dat. Er werd enthousiast gewerkt, maai- en kele ploegen kwamen in tydnood, zo dat de opgave niet geheel afgewerkt kon wox-den. VLISSINGEN. De jury voor de herenploegen be stond uit de doktoren D. N. van Geldéren, W. Feikema, J. C. B. Si mons en de jury voor de dames- ploegen uit zuster A. E. Vermaas, zuster van Sabbe, zuster Lobbezoo. De deelnemende ploegen wat en Vlissingen, 1 herenploeg; Goes 1 he- x-enploeg en 1 damesploeg; Souburg 1 herenploeg; Kruiningen 1 heren- ploeg; Koudekerke 1 heren- en 1 da mesploeg; Wemeldinge 1 heren ploeg; Middelburg 1 damesploeg. Uitslag Herenploegen: Koudeker ke 375 en 195 ploegcommandant P. J. de Potter)Goes 315 en 183; Krui- ningen 285 en 174; Vlissingen 240 en 171; Souburg 138 en 96; Wemel dinge 117 en 84. Damesploegen; Koudekex-ke 228 en 48; Goes 165 en 78; Middelburg 135 en 45. SOUBURG. De jury voor de herenploegen be stond uit de doktoren P. C. J. van Brand door blikseminslag. Door blikseminslag ontstond Zon dagavond brand in de landbouw- schuur van de heer C. Serrarens te Graauw (Zeeuwsch Vlaanderen). Een varken kwam in de vlammen om, tien paarden en elf koeien konden worden gered. Ook de landbouwwerktuigen konden in veiligheid gebracht wor den. Toen de brandweer uit Hulst om negen uur met een motorspuit ver- scheen, was de schuur niet meer te redden. Dank zij het feit, dat het windstil was. kon voorkomen worden dat het op tien meter van de schuur gelegen woonhuis door het vuur werd aangetast. De schade wordt door ver zekering gedekt. Te Bergen op Zoom is in de wo ning en de schuur van de landbouwer Zwagers de bliksem ingeslagen. Al les brandde tot de grond toe af. De bewoners wisten zich in veiligheid te stellen. Advertentie de beste! REPATRIEERENDE ZEEUWEN. Met het troepentransportschip „Ge neral M. L. Hersey" zullen de volgèn- de Zeeuwen x-epatriëren: C. du Fos se, Sluis; J. P. Bx-ugge, Breskens;, J. Sturm, Vlissingen; P. J. Bakker, Tex-neuzen; B. Sinke, Oudelatxde; W- A. de Pree, Colynsplaat; H. P. C. Beuzenberg, Zierikzee; J. van Liere, Baarland; J. L. de Visser, Katten- dyke; G. Bostelaar, Oost-Souburg; V. Goor, Vlissingen; K. P. v. d. Hoek, Ellemeet; J. F. Teeuwen, Middelburg; A. Veerhoek, Borssele; J. A. Leen- houts, Hoofdplaat; R* J. de Kraker, Axel; Fam. C. P. Heerebout. Middel burg; H. Mos, Goes; Poortvliet. G. Schipper, Deens© mosselschelpen op tijd aangevoerd. In Yerseke is in totaal aangevoerd ca. 3000 rh3 Deense ihosselschelpen, teneinde deze zomer op de oesterper celen te worden uitgezaaid. Naar ver luid zou de kwaliteit dezer schelpen beter zijn dan vorig jaar, toen men wel eens te klagen had over gruis, dat voor de aanslag geen waarde heeft. Vorig jaar kon men met gehele kwantum niet aanvoeren vóór de aan vang van de broedval, doch dit jaar was men prachtig op tijd, De collecte voor de drankbestrijding bracht te St. Laurens f 38,84 op. der Slikke, C, Griep. L. Bloos: de jury voor de damesploegen uit zus ter Spee, zuster Pagter, mevrouw TeurlingsBouwens. De deelnemende ploegen waren: Souburg 2 liex-en- en 2 damesploe gen; Middelburg 2 hei-enploegen; Ar nemuiden 2 herenploegen; Vlissingen I damesploeg. Uitslag herenploegexv: Souburg I 280 en 162 (ploegcommandant A. J. Walraven): Souburg H 183 en 104; Ai'nemuiden I 179 en 91; Middelburg II 172 en 93; Middelburg I 145 en 80; Arnemuiderr II 129 en 51. Damesploegen: Souburg II 177 en 81 (leidster mej. J. Suurmond); Sou burg I 151 en 73; Vlissingen 74 cn 23. GOES. De jury voor de herenploegen le- stond uit dr. G. Scherphuis, dr. Gnirrep, dr. G. A. van Bockcl de jury; voor de damesploegen uit zuster van Melle, zuster Smit en mevr. van Dierendonck. Deelneménde ploegen: Goes 'l he- ren- en 1 damesploeg; Middelburg 1 herenploeg; Kruiningen 1 heren ploeg; Arnemuiden 1 herenploeg; Souburg 1 damesploeg; Axel 1 da mesploeg. Uitslag herenploegen: Goes III 250 cn 185 (Ploegcommandant H. F, Bekker); Kruiningen 246 en 170; Arnemuiden 223 en 177; Middelburg 201 en 163; Goes II 111 en 158. Damesploegen: Goes 198 en 66 (leidster mej. C. Trinxpe); Souburg 174 en 66; Axel 135 en 45. Naar de a s. Kringwedstryd op 10 Juni zullen afgevaardigd worden de winnende herenploeg van Kou dekerke, S'oubui-g en Goes, met de winnende damesploeg van Koude kerke, Souburg en Goes. De winnaars uit deze kringwed stryd komen uit in de landelijke wed strijd op 30 September a.s. te Ny- megen. Zeeuwse Kerkvoogden waren in Goes bijeen. De afdeling Zeeland van de Ver eniging van Kerkvoogdyen in de Ned. Herv. Kerk hield Zaterdagmiddag een drukbezochte vergadering in De Prins van Oranje te Goes. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer M. Kryger, sprak ds. H. 31. Stra- tlng uit Goes een wijdingswoord. HU wees daarby op de grootse taak van de kerkvoogden om mee te helpen de dankgebeden tot God te laten opste gen. Vervolgens bracht de penning meester. de heer A. C. Burger, zyn financieel verslag uit. Per 1 Jan. 1950 was er een batig saldo van 656,01. De aftredende bestuursle den, de heren M. Krijger, C. Kamer mans, K. J. Hoving en C. Mol werden bij acclamatie herkozen. Hierna hield de heer J. Moll uit Vlissingen, lid van het hoofdbestuur, een inleiding over de bij de nieuwe Kerkoi'de behorende ordinanties die betrekking hebben op de kerkelijke financiën en de overgangsbepalingen. Inleider wees er uitdrukkelijk op, dat elke gemeente de beslissing in eigen hand houdt of men zich al dan niet zal conformeren aan de nieuwe kerk orde. De invoering van deze kerkorde zal echter niet kunnen worden belet. Eventueel kan dit geschieden zonder medewerking van de kerkvoogdijen. Voorts wees spr. op de dienende taak van de kerkvoogd in de kerk. Onder de kerkvoogden, ook In het hoofdbestuur, blijken bezwaren te be staan tegen de figuur ouderling- kerkvoogd, zoals deze in. de nieuwe kerkorde is geconstrueerd. Sommigen zouden liever een vierde ambt inge steld zien, waardoor de kerkvoogden uitsluitend met de behartiging van de stoffelijke belangen van de gemeen ten zouden worden belast. Spr. wekte op te ijveren voor een zodanige ver andering, doch dan uitsluitend langs organisatorische weg. Hierna werden de verschillende or dinanties artikelsgewijs besproken, waarbij nog werd opgemerkt dat men de taak van de notabelen wel terdege inziet, waarom ook voor hen in de toekomst een plaats moet zijn. Men stelt zich op het standpunt, dat de kei'keraad over het algemeen genoeg heeft aan de behartiging van de geestelijke belangen en daarom ook nog niet :net de materiële zaken belast dient te worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, waarby nog diverse bezwa ren naar voren werden gebracht. Ds. van Putten van Oud-Vossemeer sloot met dankgebed. Haamstede heeft een Amerikaanse vlag. Mej. J. Versluijs, een uit Haamste de afkomstige Amerikaanse, heeft in een vergadering van het college van B. en W. van Haamstede aan de gemeente een Amerikaanse vlag aan geboden. De burgemeester dankte m«j: Versluijs voor deze vlag.';die bij' officieele gelegenheden voortaan in Haamstede naast de Nederlandse driekleur zal wox-den gehesen, tenein de de samenwerking tussen Amerika en Nederland te demonstreren. Geslaagd voor het examen radiote legrafist 2e klasse de heer C. Blommer- de. leerling van de Ruyterschool te Vlis singen. Vlissingen R OOSTERHUISf Tc Vlissingen overleed op 67-jarige leeftijd de heer R. Oosterhuis, eigenaar van het Strandhotel. De heer Oosterhuis heeft een werkzaam aandeel gehad in de opkomst van Vlissingen als badplaats. Hy had aan vankelijk een bedrijf in 'Middelburg, maar zag 26 jaar geleden de moge lijkheden van het Vlissingse strand en opende daar een bedrijf, dat het „Strandhuis" heette. Aanvankelijk was het een café-restaurant, dat in 1939 werd uitgebreid tot het Strand hotel. Na de oorlog werd het hotel aan zienlijk vergroot en mede door de ac tiviteit van de heer Oosterhuis werd Vlissingen weer voorzien van een ho telaccommodatie, die voor een bad plaats onmisbaar is. De teraardebe stelling van wylen de heer Ooster huis zal Woensdag a.s. geschieden. BOUWRIJPE GRONDEN. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor een bedrag van 27.000 uit te tx-ekken om voor 24 mon tagewoningen en de reeds in aanbouw zijnde 60 flatwoningen van de woning bouwvereniging St. Willebrordus de gronden bouwrijp te maken, hetgeen o.m. omvat de bestrating en de riole ring. GRATIFICATIE GEMEENTEPERSÖNEEL. B, cn W. van Vlissingen stellen voor overeenkomstig de rijksregeling het gemeentepersóneel een gratificatie over 1Ö50 te verlenen tot een maximum van ƒ- 50.-. De kosten van deze uitgave worden geraamd op circa 10.000. UITREIKING DIPLOMA'S AAN REDDERS. De Vlissingse vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen zal op 1 Juni a.s. vergaderen in Hotel Dekker aan het Bellamypark. In deze bijeenkomst zullen twee di ploma's worden uitgereikt aan redders van kinderen namelijk aan de heren vanOpenbergen en van der Wal.' Daarna komen aan de orde de ge bruikelijke jaarstukken, bestuursver kiezingen, bespreking Scheldebeker- wedstrijd en de medische cursus voor 1950. O.- en W.-Souburg BAZAR GEOPEND. Zatex-dagmox-gen werd te Souburg de bazar „De Héma" na een flinke verbouwing heropend. Naast speel goed zijn ex- ook huishoudelijke arti kelen te verkrygen.'Het interieur ziet er thans keurig verzorgd -uit. Grijpskerke JUBILEU3I BOERENLEENBANK. Te Grijpskerke herdacht de Coö peratieve Boerenleenbaixk haar veer tigjarig jubileum in een feestverga- dering onder voorzitterschap van de heer A. J. Huisman. Deze sprak 'n openingswoord, waarin hij gewaag de van de grote blijdschap over dit jubileum. Na de notulen van de se cretaris, de heer K. Coppoolse, gaf de kassier, de heer W. de Wolf een overzicht van de werkzaamheden der bank gdurende de afgelopen veertig jaar. Het eerste boekjaar sloot de rekening met 6817,81 en de balans met .5946,48. Dit jaar bedroeg het totaal aan ontvangsten 2.454.287,07 en het kassaldo was groot 14.060,96, terwijl het totaal van de balans 1.529.455,51 bedx-oeg met een saldo winst van 3.879,07. De heer Coppoolse werd herkozen als bestuurslid en de heer A. P. Koster als lid van de raad van toe zicht. Hierna werd het woord gevoerd door de heer W. H. Vroom, verte genwoordiger van de Centrale Bank en de heer J. W. van 't Hof namens de ring van Boex-enleenbanken op Walcheren, die beiden het bestuur gelulc wensten met het veertig ja rig jubileum der bank. Vervolgens las de heer Jonge- pier een gedicht voor. betrekking hebbende op het jubileum. Er was voorts zang en er werden enkele films vertoond, waax-na de voorzit ter de bijeenkomst met een dank woord sloot aan allen, die aan het slagen van deze avond hadden me degewerkt. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 20 Mei Marco van Nordcrham. Vlissingen vertrokken: 20 Mei Hadru- mete naar Rouen. Gepasseerd naar Antwerpen: 19 Mei Magna Pete van Lissabon. Majorl van Llanelly. Urmajo van Rotterdam. Blom- mersdijk van Rotterdam. 20 Mei Aldeba- ran van Kingslynn. Spes van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen; 19 Mei Aludra naar Rotterdam. 20 Mel Antares naar Zweden. Hasewint. naar Kopenha gen. Dagny naar Methil; Remmert naar Oporto. Keizersgracht naar Helsinki. Van Ostade naar San Juan. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Aangenomen de toezegging van beroep •naar Bruinisse. candidaat H. W. van den Brink, hulpprediker te Waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2