PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gevechten in Makassar kostten doden en gewonden Thans tegen Mittelstenscheid zes jaar geëist ENORME BRAND IN APELDOORN EENHEIDSSTAAT NAAR HET MODEL VAN DJOCJA DB BILT Toestand thans iets rustiger Deze week Unie-Hof van Arbitrage plechtig geïnstalleerd. Zeven Russische scheoen passeerden het Kanaal. Vier schepen ontploft in Amerikaans havenstadje. 193e Jaargang- No.l 18 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G Bilüntijn. Pl.verv.i IV Leertouwei en U A Bossbardt ABUNNEMENTSPFaJS 32 ct per week; f 3.90 p kw.; fr p p. i 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Mei 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur VUssingen Waistr 58—60 tej 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228t; Oostburg: Pr Maurttsstr 12. tel 1C2; Terneuzen' Bro uwerijstr. 2; Zlerikzee: S Bogardstr C 160. tel. 26 Betreffende de ongeregeldheden welke zich sedert enkele dagen te Makas sar voordoen werd door 't ANP van bevoegde zijde vernomen, dat de oor sprong van deze ongeregeldheden blikbaar gelegen is in het feit, dat de APRIS op 15 en 16 Mei de kampementen van de KNIL-troepen onder vuur nam en op de 16 Mei liet hoofdkwartier van deze troepen beschoot. Uiter aard waren de KNIL-militairen, onder wie tengevolge van deze beschieting doden en gewonden vielen, genoodzaakt om ter zelfverdediging het vuur te beantwoorden. Te Makassar vertoeven militaire waarnemers van de UNCI, die de loop der gebeurtenissen persoonlijk hebben waargenomen. In hoeverre zij tus senkomst hebben verleend om tot staken van de ongeregeldheden te komen, is niet bekend. Volgens de correspondent van het I die zoals bekend sterk communistisch Alg. Handelsblad 'is nu om de KNIL- is geïnfiltreerd, in de afgelopen nacht een sterke aanval óp Tjibarusa op Ja va tussen Tjibinong en Krawang. De situatie is nog niet duidelijk, doch ver moedelijk zijn elementen van de Da- roel Islam bij de aanval betrokken. kampen een veiligheidscordon getrok ken, waardoor de toestand naar bui ten rustiger is geworden. Maar de stemming onder de Nederlanders is teneergeslagen. Het verkeer ligt vrij wel stil en de toko's zijn nog geslo ten. Aneta meldt, dat de Nederlandse B.B.-ambtenaar Drop, die tijdens een schietincident werd gewond. Woens dag aan de gevolgen is overleden. Radio-Makassar is sedert drie da gen uit de tocht. Naar U.PT meldt werd bij de ge vechten in Makassar gebruik ge maakt van mortieren en tanks. AANVAL OP JAVA Naar 't Alg. Handelsblad verder meldt deed de beruchte Tjitarum-brigade, De positie, waarin d'^ uit Indonesië terugkerende Nederlanders verkeren schept een nationaal probleem, waar van het karakter van dag tot dag zorg wekkender wordt. Uit twee groepen bestaan deze thuisvaarders: uit militai ren, wier dienstverband geëindigd is. of die het K.N.I.L. hebben verlaten en uit ambtenaren en particulieren, ''oor wie geen bestaan meer ir. Indonesië ls. Kwalijk strookt het met de Uniegeest, dat de Nederlanders, als men de repa- triërenden geloven mag en wij menen, dat men dit inderdaad mag. uit Indo nesië in de letterlijke zin van het woord verdreven worden. Het zij zo er zal nu wel niemand meer zijn, die niet van oordep] is, dat de souvereini. teit veel te vroeg werd overgedragen De consequentie is evenwel, dat steeds meer Nederlanders hun werk in Indo nesië neerleggen en naar Nederland komen. De meesten hunnei zijn, on danks hun Indische jaren, weinig meer dan berooid. Hun kapitaal is door de Indonesische devaluatie geter- tieerd en bovendien nog geblokkeerd Het resultaat is, dat zij in Nederland gedeklasseerd worden. Van aan de slag gaan is in vele gevallen geen sprake: de arbeidsmarkt begint overvoerd te geraken. Ontelbare gerepatrieerden verkeren in een noodtoestand. Het best zijn nog de gerepatrieerde militairen er aan toe: zij zijn jong, zij hebben geen gezinnen. Zij kunnen van voren af aan beginnen. Iemand met een eer volle loopbaan, die er door onze Unie partners al dan niet om geldige rede nen is uitgebonjourd, kan dat niet. Dit probleem zal met spoed onder ogen moeten worden gezien. Het is begrijpelijk, dat de Nederlandse rege ling ten einde de Unie in stand te hou den, de Indonesische regering zoveel mogelijk ontziet. Dit mag echter niet tevens betekenen, dat zij degenen, die in Indonesië „iets groots verrichtten", aan hun lot overlaat. Er is echter meer. De Nederlanders, die in Indonesië hun levenstaak had den gevonden, zijn in het verleden degenen geweest, die de toekomst van Indonesië met optimisme bekeken. Zij geloofden niet aan zwartgallige voor spellingen. Thans evenwel zijn zij de pessimisten en diepe zorg voor de toe komst van de Indonesische volkeren vervult hun hart. Er is geen bestuurs apparaat. geen gezagsapparaat. geen medische dienst, geen handelsorganisa tie. die het werk der vertrekkende Ne derlanders overneemt. De Indonesische volkeren worden door het gebrek aan deskundigen met rampen bedreigd. Beschouwt de Nederlandse regering -ij Sewoonste zaak van de we- i*eld, nu Indonesië souverein is? Ons inziens dient Den Haag zich te bera den, welke stappen het te dezer zake ondernemen kan. De heer Soekarno mag weliswaar Jaten weten, dat Nederlandse Indolo- Sen niet meer nodig zijn. aan Neder land is het. onze Uniepartner te wijzen op de risico's, waaraan hij zijn souve- reme staat bloot stelt. Ambon? Gaat daar de strijd tus- *?nj i laa*ste trouwe aanhangers van Nederland en het Nederlands verleden van Indonesië werkelijk ontbranden zonder 'at er van Nederlandse zijde ook maar een enkele bemiddelingspo gingwordt gedaan? Als dat zo is. zul len duizenden Nederlanders zich scha men. En terecht. In Philadelphia is het Holland urï* j schijnt echter met die o u-j Fa'r een raar geval te zijn. ochiedammer en kaas en chocolade zijn er in overvloed te krijgen. Edoch: onze textielproducten zijn er onvind baar en dit lot delen tal van andere befaamde industriële voortbrengselen van de Lage Landen. Bovendien be weert men. dat de hele Holland Fair Onbewaakte overweg eist twee doden. Vrijdag is op de onbewaakte over- weg bij Dubbeldam nabij Dordrecht een I kleine bestelauto gegrepen door de trein DordrechtBreda. De auto werd 40 meter meegesleurd en de chauffeur B. en diens schoonmoeder, mevr. H.. die in de cabine zaten, werden gedood. In de laadruimte van de auto bevon- den zich voorts nog drie personen, on- der wie een baby van anderhalf jaar. Zij werden uit de auto geslingerd e" i moesten met verwondingen naar ee" ziekenhuis in Dordrecht worden over. i gebracht. Een van hen. mevr. B., werd ernstig gewond. Fritz Schaffer, de e=t-l)uiï.-' I f i. van financiën, die met aftreden Acheson als imitator van Stalin. heeft gedreigd voor het geval de ge- elallleerde Hoge Commissarissen hun Sommige Amerikaanse bladen kun- ïeto tegen da belastinrrerhoglng I niet terugnemen. Drie grote winkelpanden werden in de as gelegd. Een brand, welke zleh met enorme unelheid uitbreidde, heeft in de afgelopen nacht in de Hoofdstraat te Apeldoorn drie grote winkelpanden, waarvan twee het warenhuis de Bijenkorf vormden en het andere het klc- dingmagazijn van de firma Kreymborg volkomen In de as gelegd. nen vreemde commentaren leveren. De „Chicago Tribune" noemde giste ren minister Acheson. .,de gevaarlijk ste man in Amerika, die hetzelfde spel als Stalin speelt". ..Hij heeft in Londen het geraamte gevormd van een grote communisti sche staat en stuurt aan op een Wes terse imitatie van het Politbureau in Moskou". Economie op coöperatieve grondslag. Vrijdagmiddag zijn te Djakarta de besprekingen tussen de R.I.S. en de Republiek Indonesië over de vorming van de eenheidsstaat, welke diezelfde morgen waren begonnen met een gemeenschappelijke verklaring beëindigd. In deze verklaring wordt gezegd dat is overeengekomen, dat er een eenheidsstaat zal worden gevormd, die in vorm overeenkomt met de Republik Indonesia, zoals deze op 17 Augustus 1945 werd geprocla meerd. De grondbeginselen van de nieuwe staat zijn: Intern: De vervolmaking van de volkswelvaart en de eenheid van het Indonesische volk; naai- buiten: de verzorging van de goede betrekkin gen met andere landen. Inzake de voorlopige constitutie werd overeengekomen, dat de consti tutie van de eenheidsstaat zal wor den verkregen door het aanbrengen van veranderingen in de grondwet der R.I.S., waarbij de essentialia van de grondwet der Republiek Indo nesië, met name de artikelen 27, 29 en 33, vermeerderd met de goede delen van de grondwet der R.I.S.. zullen worden opgenomen. Verder is een artikel opgenomen, waarin de grondgedachte eigendoms recht is een sociale functie" tot uit drukking wordt gebracht. Art. 27 zegt: alle burgers hebben voor de wet en voor de regering een gelijke status en zullen, zonder uit zondering. de wet en Je regering eer biedigen. Elke burger heeft recht op arbeid en het recht op een redelijke levensstandaard. Art. 29: de staat is gegrondvest op het geloof in God. De staat garandeert voor het volk vrijheid van godsdienst. Art. 33: de economie zal op coöperatieve grondslag worden georganiseerd. Productie-organen, die van belang zijn voor de staat en die het leven van een groot deel van het is weggestopt in een afdeling van een groot warenhuis. Als dit alles juist is. is er een onvergeeflijke blunder ge- maakt. Bitter weinig landen krijgen de kans om in de Verenigde Staten op zo ongezochte manier te laten zien wat zij waard zijn. Als wij deze kans heb ben laten schieten, omdat wij te schriel waren en omdat wij ondeskundigen met de organisatie belastten, is het ge wenst, dat de verantwoordelijke figu ren ter verantwoording worden geroe pen. De conferentie der Grote Drie in Londen heeft als voornaamste resul taat gehad, dat West Duitsland gelei delijk aan wat meer zelfstandigheid zal krijgen. De bijeenkomst van de At lantische Raad heeft tot resultaat, dat de landen van het Atlantische Pact weer een deel van hun zelfstandigheid verliezen. Zij zullen nu worden ver enigd. in een Atlantische Unie. onder leiding van een Amerikaan. Men be hoeft niet pro-Russisch te zijn om de toenemende invloed van Amerika op ons naakte bestaan met zorg in het hart gade te slaan. Er zijn in Zuid- Amerika souvereine staten, die met huid en haar aan Amerika zijn over geleverd. Het zijn niet de gelukkigste volkeren, die in deze landen wonen. En de vraag rijst, of Europa zich niet wat al te gemakkelijk en goedkoop voor het Amerikaanse karretje laat spannen. Trygve Lie is in Moskou geweest. Hij heeft met Stalin geklonken. Op de vrede. Hopelijk meenden de Russen het. In Egypte zijn twee prinsessen op eigen houtje getrouwd. Nog wel met- Mohammedaans. De troon van Faroek, pas gescheiden, wankelt er door! Die huwelijkshistories zijn overigens het gemengd nieuws van deze week. Zij kunnen een glimlach tevoorschijn tove ren op het gelaat onzer lezers, evenals de geboorte van de baby van Ruth Khama, de blanke negervorstin. De romantiek is de wereld gelukkig nog niet uit! Ook de veel duurdere benzine en het melkbrood behoren tot de romantiek Zullen we nu eensklaps niet meer auto rijden en plotseling allemaal melk brood eten? volk beïnvloeden, zullen door de staat worden gecontroleerd. Land en water en de natuurlijke rijkdommen daarin zullen door de staat worden gecontro leerd en zullen worden geëxploiteerd tot heil van het volk. PROCEDURE. Besloten werd een commisie in te stellen voor het zo spoedig mogelijk uitvoeren van deze overeenstemming. De resultaten zal de regering der R.I.S, voorleggen aan de voorlopige volks vertegenwoordiging en de Senaat. De regering der R.I. zal deze voorleg gen aan het werkcomité van het K.N.I. P. Indien deze aanvaard worden, zal de president de vorming van de een heidsstaat officieel afkondigen. Hierna zullen de regeringen van de R.I. en de R.I.S. opgeheven worden en zal de pre sident stappen ondernemen tot vor ming van de nieuwe regering. Voor de heffing van de loonbelasting over vacantiebonnen is een tegemoetko mende regeling getroffen. Met ingang van I Juni 1950 kan de waarde van deze bon nen gesteld worden op drie kwart van de nominale waarde, afgerond naar boven op een veelvoud van 5 cent. Rede van mr. van Maarseveen. i Tegen elf uur ontdekte een passe rende militair vlammen in het achter- I gedeelte van de winkel van Krevm- j borg. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, doch toen deze arri- I veerde had het vuur zich reeds aan- zienlijk uitgebreid, j Hoewel direct zoveel mogelyk slan- I ger. werden uitgelegd, had men aan- j vankelijk met onvoldoende waterdruk j te kampen en het was pas tegen half twaalf dat men in staat was het vuur krachtig te bestrijden. Doordat i de pompinstallaties door modder ver- stopt raakten gelukte het niet om wa ter uit de grift te halen. Intussen was het kledingmagazijn een vuurzee geworden waaruit kol kende laaiende vlammen aan alle kan ten brullend een weg zochten. Van de tegenover liggende winkels in de vrij «malle straat sprongen de etalagerui- ten en een ogenblik dreigde de brand zelfs te zullen over slaan. Dit wist de brandweer te voorkomen. I Spoedig werd ook het achterhuis van het nieuwste gedeelte fhet meu belmagazijn) van de Bijenkorf door de vlammen aangegrepen en toen was het nog slechts een kwestie van kor- j te tijd of ook dit pand was in een In de kleine zittingzaal van het Vre- despalcis in Den Haag is Vrijdagmif!- (tae het mie-Hof van .Arbitrage dat vuurzee herschapen, recht ral spreken in naam van het 901: het V0'?e"d<' ?ai4 het oudste hoofd van de Xederlands-Indonesi-gedeelte van de Bijenkorf werd te on- sche Unie geïnstalleerd Tal van hoge geveer nuddernacht door het vuur be- autoriteiten, onder wie de meeste mi- nisters, woonden de plechtigheid bij. 's Morgens waren de leden van het Hof door H. M. Koningin Juliana be- edigd. Deze leden zijn voor Nederland prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, mr. dr. .1. Donner en dr. M. J. Prinsen, voor In donesië mr. dr, Koesoeftia Atimadjah. mr. Wirjono Projadihoro en mr. Mara. mis. Deze laatste was nog niet aanwe zig Minister Van Maarseveen hield de installatierede. Hij zinspeelde daarin op zekere gebeux-tenissen sinds de sou- vereiniteitsoverdracht en zeide per soonlijk steeds te zullen blijven strij den voor toenadei-ing tussen de volken van Nederland en Indonesië. De Hoge Commissaris voor Indone sië. mr. Moh. Roem, zeide in een rede. dat wat er thans aan samenwerking groeit reeds meer is dan werd ver wacht. Het',is niet mogelijk alles wat sedert de souvereiniteitsoverdracht is voorge vallen te beoordelen door het naslaan van de tekst van de R.T.C-overeen komsten. Nodig is na te gaan wat er in wezen leeft in de tegenwoordige verhoudingen. Amerikaanse tournee Concertgebouworkest afgelast. De Amerikaanse tournee van het Amsterdamse Concertgebouw-orkest is afgelast wegens een geschil over de voorwaarden, aldus heeft Marks Devine, voorzitter van de Nationale Concert- en Kunstenaarsbond, die als impressario optrad, te New York thans bekend gemaakt. Het voornaamste geschilpunt ont stond tengevolge van de eis, dat het orkest niet zou behoeven te reizen op dezelfde dagen,-waarop het in New- York en Chicago optreedt. reikt. Intussen was, behalve het vol ledige brandweer materiaal van Apel doorn en de naaste buurdorpen, ook een tweetal laderwagens van Arn hem en Deventer in actie gekomen. Dat verwekte opzien in Engeland. Acht Russische schepen, een vracht boot van 8000 ton, vyf sleepboten en twee vissersvaartuigen, zijn Vrijdag het Kanaal gepasseerd en in de mon ding van de rivier Heiford voor an ker gegaan. Dit heeft in Londen enig opzien gebaard omdat sinds 1914 geen Russische schepen in het Kanaal zijn gesignaleerd. Het „vreedzame—..eonvooi" heeft zich overigens volkomen „netjes ge dragen". Er werd steeds nauwgezet bulten de Britse territoriale Wateren gevaren en de Russen hebben geen contact gezocht met andere schepen. Het passeren van de schepen heeft niettemin zoveel indruk gemaakt, dat de chef van de Britse marine staf, Lord Fraser, op een persconferentie in het gebouw van de Admiraliteit tal van vragen had te beantwoorden. Hij zeide, dat het naar zijn mening een normale passage betrof van Rus sische treelers, die op weg zijn naar de Zwarte Zee. Dat er in het gebied van het Kanaal van Maandag tot Vrijdag a.s. vlootoefeniogen gehou den zullen worden werd „louter toe val" genoemd. Boze tongen hadden namelijk het passeren van de Russi sche schepen in verband gebracht met deze vlootoefeningen. Mogelijk zou den de Russen van plan zijn eens poolshoogte te nemen „De Nederlanders konden tenminste hun zweet geven voor Duitsland" (Van een speciale verslaggever). Voor de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage ls de zaak be handeld tegen de „Fachberater" voor Zeeland, H. F. Mittelstenscheid, die schuldig is aau de deportatie van honderden Zeeuwse Arbeidskrachten naar Duitsland. Op vragen van de president, deelt t De president: „Dan wordt men hard, verdachte mede, dat hij op 18 Juli I wilt U zeggen". De president gaat 1940 als Fachberater bij de arbeids-1 dan het geval Crucq na, wiens vrouw beurs te Middelburg werd aangesteld en belast was met het toezicht op de naleving van de voorschriften, die waren gegeven voor de arbeidsinzet". Verdachte ontkent geweten te heb ben. dat de tewerkstelling in Duits land in strijd was met het volken recht. De president wijst er op, dat vol gens het landoorlogsreglement per soonlijke diensten alleen gevorderd mogen worden om te voorzien in de behoeften van het bezettingsleger. Dat mocht dus niet geschieden ten behoeve van de Duitse oorlogsvoe ring. HARD. De president: „U hebt Nederlan ders, die zich daaraan onttrokken, la ten arresteren". Mittelstenscheid: „De oorlog was naar myn mening afgelopen". De verdachte vertelt verder, dat hy geen politiebevoegdheid had. De president: „Weet U, dat er dui zenden Nederlanders, die mede door Uw toedoen naar Duitsland zijn ge stuurd, in dat land zijn omgeko men?" Mittelstenscheid: „Als men zelf zo veel meemaakt..." ziek was en die toch naar Duitsland werd gestuurd. Verdachte zegt, dat alleen bij le vensgevaarlijke ziekte van familiele den, verlofgangers, die in Nederland kwamen mochten achterblijven. Crucq behoorde bij een groep ar beiders, die naar Wilhelmshafen wa ren gezonden en later weer uitge leend werden aan „De Schelde". Hij behoorde tot de arbeiders, die na dit uitlenen, weg bleven. De president gaat dan na, hoe bii de P.V.C. te Goes een bedrijfsappèl werd gehouden, dat nogal rumoerig verliep. Kort daarop zijn een aantal leden van het personeel gearresteerd en weggevoerd. Verdachte zegt, dat hy hier tegen zelf bezwaar heeft gemaakt, maar de „BehÖrdenaktion" begon toen en hij moest het doen. President: „Ik vraag mij af, zyn alle Duitsers dan slaven?" Uit het verdere verhoor blijkt, dat verdachte een week voor de capitu latie van Walcheren verdween naar Duitsland, waar hij zelf de bezetting van het Roergebied door de gealli eerden meemaakte. President: „Wat zoudt U er van zeggen, wanneer de Duitsers toen naar Franse fabrieken waren gezon den om daar te werken?" Verdachte: „Nicht schön." Mittelstenscheid geeft dan toe, dat hy thans de maatregelen, die destijds tegen Nederlandse „con tractbrekers" werden genomen, als een onredelijke hardheid ziet. Voor het Hof te Middelburg heeft hij vroeger anders ver klaard, maar na gesprekken met z\jn raadsman is hij thans over tuigd van de hardheid. De president wyst er dan op, dat voor de Duitsers tijdens de oorlog geen moreel bestond, alleen „Kriegs- notwendigkeit". Mittelstenscheid: „Ik meende, dat wanneer onze soldaten in het Oos ten hun bloed gaven voor Euro pa, de Nederlandei's tenminste hun zweet konden geven." Verdachte beweert dan, dat hy niets wist van de Nederlandse strijd krachten over zee en op zee, die doorvochten. Daarvan had hij eerst gehoord na de bevrijding. PLEIDOOI. De verdediger van verdachte, mr. van Leeuwen uit Den Bosch, wflst op het bestaan van circulaires, waar in de Nederlandse regering de te werkstelling in Duitsland aanmoe digde. Het werk in Duitsland werd „pas send" verklaard en de sanctie bij weigering was „inhouden van steun." De Duitsers stonden op het stand punt. dat de tewerkstelling niet in strijd was met het Landoorlogsregle- ment. Beklaagde had een moeilijke posi tie onder Münzer. Van Nederlandse ziide is ook me degewerkt aan de Behördenaction. Alle burgemeesters binnen het Ge westelijk Arbeidsbureau voor Zee land hebben lijsten van hun perso neel ingeleverd en dat deden ook andere rijks- en provinciale instan ties. De instructies betreffende ié con tractbrekers kreeg verdachte van zijn chefs. vervolg op pagina 2) De vuurbestrijding werd voorname lijk op laatstgenoemd perceel gecon centreerd en het was daar aan te dan ken dat hier de brand tenslotte kon worden gestuit. Pas tegen twee uur kon men zeg gen dat de brand was bedwongen. De aangerichte schade was nog niet nauwkeurig te schatten doch gaat zeer waarschijnlijk een bedrag van milioen gulden te toven. Panden en inventaris waren verzekerd. Vele doden en gewonden. In de haven van het Amerikaanse plaatsje South Amboy, op 50 k.m. van New York, heeft zich Vrijdag avond een verschrikkelijke ontplof fing voorgedaan, waardoor verschil lende personen om het leven kwamen en een honderdtal werd gewond. Volgens de politie ontploften kort na elkaar vier schepen, die, geladen met explosieve stoffen, klaar lagen om de haven te worden uitgesleept. Een ooggetuige, die zelf ernstig gewond werd, verklaarde onmiddel lijk voor de ontploffing vier schepen te hebben gezien. Toen de rook was opgetrokken, zag hij er geen meer. Oostenrijk blijft voorlopig bezet. De ministers van Buitenlandse Za ken van Amerika, Engeland en Frank rijk hebben een verklaring uitgegeven over de Oostenrijkse kwestie, waarin zij nogmaals verzekéren, dat zij zo spoedig mogelijk een verdrag met Oos tenrijk willen sluiten. „Een verdrag, dat zal leiden tot het herstel van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk en het terugtrekken van de bezettingsstrijdmacht". Indien echter de onwil van de Sov jet-Unie om een vredesverdrag te sluiten voortduurt zal de bezetting voorlopig gehandhaafd moeten blijven. KORTE PREDICAT1E En het geschiedde, terwijl Mo- zes zijn hand ophief, zo was Is raël de sterkste. Ex. 17:11 a Israël sluit, in de woestijn, na aller lei tegenslagen, op een nieuwe bar rière: de Amalekieten. Zij günhen de Israëlieten het ge. bruik der schaarse bronnen niet. Ter stond geeft Mozes Jozua opdracht met een uitgelezen schare tegen hen op te trékken. Zelf gaat hij de heuvel op, vergezeld van zijn broer Aaron en zijn vertrouwensman Hut. De staf Gods, waarmee hij eens de Rode Zee door kliefde. is in zijn' hand. Als hij boven op de heuvel is aan gekomen, steekt hij naar Oosterse ge woonte de handen omhoog en bidt. Het rumoer van de strijd dringt daar nog zacht door. Het is een ontroerend moment, boven, tussen hemel en aar de, staat een mens die bidt, terwijl men elkaar beneden bestrijdt. Welk een contrast in het gebruik der handen.' Nu is het natuurlijk onjuist om te denken: als er boven maar gebeden wordt dan kunnen dt mensen bene den wel ophouden. Wat aan de voet van de heuvel gebeurt kan niet ge mist worden. Maar wat boven gebetirt geeft de doorslag. Bidden en werken horen bij elkaar. Het gebed is de stille en verborgen kracht. ,,Als Mozes zijn handen ophief, zo was Israël de sterkste". Het ogenblik komt echter, dat hij de handen uit moeheid neerlaat. Dan zijn de vijan den aan de winnende hand. Maar wel dra ontvangt hij hulp van Aaron en Hur. die zijn handen ondersteunen; de gebedshouding leidt tenslotte tot de overwinning. Nu denk ik vanzelfsprekend aan de Ene en andere figuur, Jezus Christus en hoor Hem zeggen: „Zie Mijne Han den". Ik zie dan: een paar werkende han den voor de discipelen en biddende handen in Gethsemané; een paar door boorde handen aan het kruis van Gol gotha en zegenende handen, wanneer Hij ten Hemel vaart. Van het kruis af klinken de woor den: „Het is volbracht", d.tc.z. de strijd is afgelopen, de overwinning is behaald. Het open graf zal het de we reld tonen. Nog belagen U en mij in deze we reld de guerillastrijders, die zicli openbaren in allerlei zondemachten. Maar strijdende en ziende op Hem zullen we overwinnenwant Hij bidt voor ons boven in de Hemel Zo strij dende zullen we straks mede gezet worden in de ry van overwinnaars. Grijpskerke (Z.) J. v. Winterswijk. VOORSPELT: REGEN Geldig tot Zaterdagavond. Zwaar bewolkt met regen, maar la ter van het Zuid-Westen uit opkla rend. Meest matige wind, voorname lijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1