Middelburg wist sporen van de oorlog uit Een nieuwe binnenstad verrijst BEGIN VAN DE BEBOUWING RONDOM DE MARKT Zeeuwse Almanak LANGE DELFT NOG DIT JAAR GROTENDEELS VOLGEBOUWD Nog geen jaar geleden begon de herbouw op grote schaal VRIJDAG 19 MEI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Architecten zoeken naar nieuwe vormen. In de étalage van een Middelburgs souvenirwinkeltje hangt een reeks glanzende prentbriefkaarten, die al van vöór de oorlog dateren. Ge staart er naar, op deze gedenkwaardige 17e Mei, tien Jaar nadat het even zin loze als barbaarse Duitse bombardement een einde maakte aan de ver rukkelijke schoonheid van de oude binnenstad en ge wordt wat weemoe dig Een duw, die een metselaar U geeft omdat ge hem de weg verspert, brengt U terug in de werkelijkheid. En die werkelijkheid betekent In het centrum van de Zeeuwse hoofdstad: wederopbouw! In snel tempo ver rijst een nieuwe binnenstad; sneUer dan andere stadskernen in ons ge teisterd landje. Werd verleden jaar voor het eerst een extra bouwvolume verleend van een half millioen gulden, dit Jaar kreeg de gemeente Mid delburg niet minder dan negen ton toegewezen en kwam daardoor op de derde plaats te staan In de rij van gemeenten, welke van het speciale bouwvolume profiteren. Het is nog geen jaar geleden, dat met de eigenlijke herbouw van de stad een begin gemaakt kon worden. Vele Middelburgers hebben getwijfeld of er nog wel ooit iets van hun goede oude stad terecht zou komen, maar die twij felaars moet men nu met een lantaarn tje zoeken. De motor draait op volle ♦oeren! De straten worden tijdelijk practisch onbegaanbaar door de opge stapelde bouwmaterialen, betonmolens zingen hun monotoon lied, steigers verrijzen en het ene pand na het ande re wordt opgeleverd. Een gelukkig verschijnsel is het, dat vele architecten naar nieuwe vormen zoeken, vormen, die in de eerste plaats aangepast worden aan het doel van het te bouwen pand en die ook harmoniëren met het karakter van een stad als Middelburg. De z.g. archaïse rende bouw, het teruggrijpen naar de oudere vormgeving en motieven, die aanvankelijk bij de herbouw van Mid delburg werd toegepast en die leidde tot de trapgevels en de typische raam- verhoudingen met de kleine roede verdeling, voldeed niet. Vele zakenlie den, die met deze roede-verdeling (waardoor aan hun étalage afbreuk wordt gedaan) „zitten opgescheept", breken deze er uit. En wat zien we dan? De raamverhouding wordt geheel anders en valt in vergelijking met de gevel uit de toon. Het is betreurens waardig, dat vele lieden op kosten worden gejaagd terwille van een be paalde zienswijze op architectonisch gebied! OUDE PLANNEN. Bij de beschouwing van nieuwe pan den dient men één ding niet uit het oog te verliezen. Vele plannen werden reeds in de bezettingstijd bestekklaar gemaakt, doch konden in verband met de bouwstop van '42 niet tot uitvoe ring komen. Logisch is het, dat de op drachtgevers gedupeerden! er niets voor voelen deze op eigen kosten geheel om te laten werken. Vandaar, dat er ook thans nog plannen, die iri een min of meer archaïserende stijl zyn ontworpen, worden gerealiseerd. In de eerste jaren van bezetting kwam al veel tot stand, maar jammer genoeg kon door het gewij zigde stratenplan (waardoor eerst nieuwe riolering en straten moesten worden aangelegd) te laat worden ge start. De bouwstop maakte een vroeg tijdig einde aan de grote bouwactivi teit. Niettemin werden in de oorlogsja ren 84 panden in het stadscentrum op getrokken. Na de bevrijding wilde het met de herbouw, mede in verband met het noodzakelijke herstel van de honder. den zwaar en licht beschadigde wo ningen, niet erg vlotten en het moest tot 1949 duren, voordat het goed kon worden aangepakt. Vanaf de bevrijding tot nu toe werden 47 panden opgetrok ken en bovendien z(jn momenteel in het centrum niet minder dan 28 per celen in aanbouw. D© nieuwe bebouwing van de St. Pieterstraat Eindelijk zal ook Middelburg's middelpunt weer toonbaar worden. Bouwactiviteit in tal van stralen. Met de herbouw van de Markt te Middelburg, het middelpunt van de stad, is het jaren lang droevig gesteld geweest. Gelukkig is er thans een be. scheiden begin mee gemaakt en boven dien zjjn de vooruitzichten voor verde re bebouwing allerminst ongunstig. In aanbouw zijn reeds de panden van de firma Rivière aan de linkerzij de en de parfumeriezaak van Jo Fibbe aan de rechterzijde van het sigaren magazijn Diesch, en binnenkort wordt begonnen met hét café-restaurant van V. d. Harst op de hoek van de Graven straat en de Markt. Bovendien verke ren de bouwplannen van de Neder landse Middenstandsbank, die een groot gedeelte tussen Fibbe en de ga- FLORIS BEDLOO NIET VERGETEN. Onlangs, toen onder de Lange Jan een grafkelder ontdekt werd, de graf kelder met de naam Floris Bedloo er op, filosofeerde Almanakschrijver over de ydelheid der menselijke ij del heid: Floris Bedloo was vergeten Edoch: Mevr. J. C. GoethalsVer hulst zendt ons thans gegevens over deze Floris. Hij kocht op '30 Mei 1691 de grond van het portaal van de Lan ge Jan 07)i deze „te mogen maken tot een grafkasse". De prijs bedroeg vijftig Caroly guldens. Op 29 Decem ber werd deze koopsom voldaanIn 1118 betaalde Bedloo een nieuw be drag, groot 2-6-8 voor het recht een zerk op dit graf te laten leggen In 1124 werd de eerste grafsteen gelegd, Floris Bedloo was toen over leden, zeventig jaar oud. De steen dat W in teven ,/s lands fa- oriK was, tegenwoordig zou men zeggen directeur van gemeentewer ken of gemeentearchitect. Eerder wa ren in dit graf begraven zijn vrouw Louisa Jolyt (overleden 1685) en zijn T?r<ww"s Bedloo, overleden 169S. Voorts werden in dit graf be graven Tanneke Pieters, vrouw van f rasmus en Anna Bedloo, vermoede- in 174» ZW>ter Van Floris' overteden r>Hu°ïteBeüteo is dus niet vergeten. Ook de herinnering aan zijn persoon Maar van zÜn vreugden en zyn leed, van zijn leven en wer ken inderdaad weet niemand er meer van. Slechts namen bleven over, nietszeggende namen rage Blaas zal vullen, in een gevorderd stadium. Dit is min of meer ook het geval met de plannen voor de bouw van de naast elkaar gelegen kantoorgebouwen van de fa. G. W. den Boer en notaris Loeff en de café's van de heren Ver- hage en Gabriëlse. Op het Plein 1940 zijn de cafétarfa van de heer Flipse en de melkhandel van de heer Wielemaker practisch ge reed gekomen. Verder zal hier dit jaar aan de achterzijde van Wielemaker begonnen worden met de bouw van een rijwielstalling voor rekening van de heer Tinbergen, terwijl de bier brouwerij De Oranjeboom naast het pand van de heer van 't Westende komt. Er bestaat dus een goede kans, dat dit plein binnen afzienbare tijd practisch geheel gesloten zal zijn. De Zusterstraat is eigenlijk de enige straat in de stadskern waar de bebou wing maar niet wil vlotten. Toch be staan er gegronde redenen om aan te nemen, dat hierin spoedig verbetering zal komen. Het gedeelte tussen Plein 1940 en de Gravenstraat is er wel het minst slecht aan toe. De drukkerij van de firma Den Boer kwam gereed, terwijl men begonnen is met de bouw van een woning. Voorts zal dit jaar hoogstwaarschijnlijk gestart worden met de bouw van het badhuis voor de heer Oldeman. Aan de overzijde zal het gat tussen de cafétaria en de drukkerij dit jaar gedicht worden met een dubbel woon huis. Het gedeelte in de richting van de St. Janstraat zal veel verbetering ondergaan doordat hier dit jaar vijf woonhuizen, benevens de showroom van de Ford Garage, gebouwd worden. DE GRAVENSTRAAT. De Gravenstraat zal dit jaar voor 90 volgebouwd zijn. Onlangs kwa men reeds de bakkerij, annex lunch room van Versluis en het café Gillis sen gereed, terwijl de bouw van twee panden voor rekening van de fa. gebrs. Verburg en Zn. goed vordert. Het enige gat aan deze zijde van de straat zal eveneens dit jaar gesloten worden dank zij de bouw van een pand voor de heer Riemens (kleerma kerij). De overkant van de straat (aan de zijde van de Markt) zal grotendeels door het café-restaurant van V. d. Harst in beslag genomen worden. De straatwand Korte Burg—Onder de Toren wordt door het Polderhuis gesloten. Aan de Groenmarkt kwam een woonhuis practisch gereed. Aan de linkerzijde is een gebouw voor de Ned. Hervormde Gemeente gedacht waar voor de plannen evenals voor de be bouwing aan de rechterzijde van dit woonhuis in voorberlding zijn. Binnenkort zal de lelijke schutting rondom de kerken verdwijnen, waar door de Groenmarkt weer een aan trekkelijk pleintje in de binnenstad zal zijn. Het is te hopen, dat men er op korte termijn in zal slagen Hotel de Burg, waarvan de fundamenten reeds acht jaar geleden werden gelegd, af te bouwen. De Korte Burg is dit jaar verrijkt met drie woonhuizen, die binnenkort betrokken kunnen worden. Er bestaat bovendien eer. goede kans, dat de be bouwing van het gedeelte, dat dan nog tot de Bogardstraat open blijft, dit jaar tot uitvoering zal komen. Drie woonhuizen zijn daar geprojecteerd, ST. JORISSTRAAT. Door de aanleg van straten en trot toirs en door het gereedkomen van een blokje van vier woningen heeft de St. Jorisstraat een ware metamorphose ondergaan. De modderpoel van verle den jaar is veranderd in een alleraar digst straatje met charmante wonink jes. Op de grond achter de huizen aan de Zuidsingel wordt thans een woning gebouwd en een tweede zal spoedig volgen. Ook de aanblik van de St. Pieter straat is in een jaar tijds veel veran derd. Men ziet er thans twee rijen aan eengesloten panden, die alleen onder broken worden door een terrein, dat voor de uitbreiding van de R.H.B.S. is gereserveerd. Een dubbel pand kwam in deze straat dit jaar gereed, terwijl boven dien nog vier woningen hun voltooiing naderen. Voorts zal de open ruimte bij de Ba lans dit jaar verkleind worden door de bouw van twee woonhuizen. Uit dit overzicht blijkt wel, dat de herbouw goed marcheert. Hopelijk kan dit tempo volgehouden worden. Middelburg maakt dan een uitste. kende kans dat bij de herdenking van zijn 850-jarig bestaan in 1953. de spo ren van de oorlog zijn uitgewist. Dit is op zichzelf al een feest waard! Restauratie en nieuwbouw van het stadhuis vorderen goed Hartader van de stad wordt weer één van de gezelligste winkelstraten. De Lange Delft, hartader van Middelburg, belooft weer één van de gezelligste winkelstraten te worden. De fraaie zakenpanden, die in de laatste maanden ln deze straat gereed kwamen, leveren het bewijs dat de zakenlieden niets onbeproefd laten om het winkelen zo gezellig en attractief mogel\jk te maken. Op de hoek van de Markt en Lange Delft bevindt zich het pand voor de firma L. E. Rivière in aanbouw. Daarnaast is het perceel van de fir ma Jamin eveneens reeds op balk laaghoogte. terwtfl naast dit pand de muziekwinkel van de heer Wagen voort juist boven de grond is geko men. Het „Peca"-herenmodehuis zal hóogstwaarschijnlrjk dit jaar nog naast laatstgenoemde zaak worden opgetrokken. Dan volgt de manufac- turenhandel van de N.V. Wiener Co., waar-voor de betonpalen reeds werden ingeslagen. Men hoopt met de afbouw van dit pand binnenkort te beginnen. Het café-restaurant voor de heer H. H. A. Wöhler is tussen Wiener en het onlangs gereed gekomen pand van de firma H. Meyer in aanbouw. De funderingen hiervoor werden in middels gestort en er werd een begin gemaakt met de bovenbouw. Tussen de eveneens kortgeleden gereed ge komen bakkerij van de heer Beun en de St. Janstra it, blijft voorlopig nog een open gat. Dit perceel is bestemd voor de firma Albert Heijn; de plan nen zrjn in voorbereiding. Op de hoek van de Herenstraat zien we het modemagazijn van de firma Opdorp in aanbouw. Tussen dit per ceel en de in de bezettingsjaren reeds gebouwde panden, is een plaats ge reserveerd voor de damesconfectie zaak van de fa. Sies Wittentrop. De plannen voor deze bouw verkeren in een vergevorderd stadium, zodat we gevoegelijk kunnen aannemen dat dit gat dit jaar gedicht zal worden. In de Herenstraat kwam het pand voor de drukkerij Adamse dit jaar reeds gereed, terwijl in de Segeer- straat het gat naast Ketelaars ge dicht zal worden met het pand voor de kolenhandel van Moolenbroek wiens huidige zaak aan de Koorkerkstraat in verband met de aanleg van de Nieuwe Wal afgebroken moet wor den. Dan blijft tenslotte aan deze zijde van de Lange -Delft nog één groot gat over, nl. dat tussen de Segeer- straat en de boekhandel v. Benthem e Jutting. Dit zal gevuld worden gezien vanaf de Segeerstraat met een dubbel winkelpand van de heer Rottier, de Provinciale Bibliotheek en het pand van de firma Kreymborg. Voor het eerste en het laatstgenoem de pand verkeren de bouwplannen in een vergevorderd stadium van voor bereiding, maar van herbouw dei- Provinciale Bibliotheek zal voorlopig nog wel niets komen. In ieder geval bestaat het gronde vermoeden, dat dit jaar een gedeelte van dit gat ge dicht zal worden. DE OVERKANT. Steekt men op deze plaats over, dan ziet men eerst een smalle ope ning in de bestaande bebouwing, wel ke mogelijk dit jaar gedicht zal wor den met een pand voor de heer Van Oevelen, Iets verder ligt het prac tisch gereed gekomen grote en fraaie meubelmagazijn Verstelle, dat tot de Koorkerkstraat doorloopt. De hoek van de Koorkerkstraat en Lange Delft (naast Verstelle) is ge reserveerd voor een bakkerij. Ook met de herbouw van dit pand zal ho pelijk dit jaar nog begonnen worden. Ditzelfde is het geval met het pand op de andere hoek, dat voor de firma Fastenau is bestemd. In de Koorkerkstraat kwam de vo rige maand het aardige winkelpand voor de groente- en fruithandel In- gelse gereed. Aan deze zijde van het herenmodemagazijn Peca werd vorige week het moderne zakenpand van het kledingmagazijn Vriesman ge opend. Tussen het perceel van. De Nijs en de Stroopoortgang is een se rie panden in aanbouw die hun vol tooiing naderen. Het gróótste is de lunchroom Peterse; daarnaast zullen spoedig het meubelmagazijn Bos en de wijnhandel Montaan geopend wor den. Het gat tussen Bos err Peterse zal binnenkort gedicht worden met een pand, dat voor rekening van de heer Goergen opgetrokken wordt. Van de Segeerstraat uit heeft men thans reeds een veel fraaier uitzicht op de Lange Delft, dank zij de serie ,.Kaart voor culturele doeleinden" uitgereikt. De Staatssecretaris voor onderwas, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de eerste „Kaart voor culturele doeleinden" uitgereikt aan de jonge pianist Jan de Man uit Rotterdam. Dit symbolische feit van de uitrei king van de eerste „Kaart voor cul turele doeleinden" geschiedde gelijk tijdig in de vjjf landen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk die zich bij artikel 3 van het verdrag van Brussel verbonden om hun onderlinge betrekkingen op cultureel gebied uit te breiden. De kaarten dienen om voor hoog- lelaren, leraren, studenten en weten schappelijke onderzoekers, geleerden en kunstenaars het maken van stu diereizen en het verblijven in het bui tenland te vergemakkelijken. De kaarten verschaffen de houders in de v^jf landen tal van faciliteiten bij het bezoeken van musea, tentoonstellin gen, voorstellingen, bibliotheken, voor het verkrijgen van verblijfsvergun ningen, voor het bezoeken van uni versiteitsrestaurants en dergelijke. De kaart is geldig voor een jaar. Er is in principe afgesproken, dat het eerste jaar door Luxemburg ten hoogste 100, Nederland 200, België 500, Frankrijk 800 en het Verenigd Koninkrijk 500 kaarten zullen wor den afgegeven. Diamanten dodoraat Op Maandag 22 Mei a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de heer P. Polvliet, oud-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, aan de universiteit te Leiden promoveer de tot doctor In de rechtsweten schappen. Geen sabotage bij ongeval op Groninger kermis. De Groningse politie heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk in net „Thea tre de la Gaite" op de Groninger ker mis, waar Zaterdagavond een tribune is ingestort. De geruchten, welke bij het perso neel van het theater na het ongeval de ronde deden, als zou hier sprake zijn van sabotage door een concurre rend theater, zijn ontbloot van elke waarheid, zo concludeerde de politie. aaneengesloten panden, die hier bin nen het jaar verrezen. Tussen de Stroopoortgang en de zaak van de firma Roovers zal Vroom Dreesmann herbouwen maar het ziet er nog niet naar uit, dat daarmee spoedig begonnen kan wor den. Vervolgens zien we het pand waar de bakkerij Blok, dat tussen het V. V.V.-gebouw en het pand van de fir ma Wessels gebouwd wordt en dat reeds tot de eerste balklaaghoogte is opgetrokken. Het gat tussen de V.V. V. en de firma Cosijn zal dit jaar gevuld worden met een pand voor rekening van de firma Gerritzen en Koejemans uit de Lange Giststraat. Aan deze zijde van het dit jaar ge reed gekomen herenmodemagazijn Verspuy is het pand voor de wed. BrakmanSnoep in aanbouw. Naast het geschenkenhuis van de fa. den Boer op de Markt, is voorts het pand van de fa. de Gruyter reeds tot goothoogte opgetrokken. Het gat dat dan nog open blijft tussen dit pand en Simon de Wit, zal gedicht worden met egn perceel voor de fa. De Jager, wfififmede men nog dit jaar hoopt tewginnen. Een van de nieuwe zakenpanden, die in de Lange Delft in aanbouw zyn: lunchroom Peterse Gedeelte van de straatwand der Lange Delft Nfeuw gebouw voor ministerie van Onderwijs. Maandagmiddag is in Den Haag aan besteed het bouwen van een repre sentatief hoofdgebouw voor het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Prinsesse- grachfc. Er waren 54 inschrijvers, waarvan de hoogste de aannemersfirma Ge broeders van der Putten te Heemste de voor 1.299.000 gulden en de laagste het aannemersbedrijf G. W. J. San ders te Arnhem voor 930.470 gulden. De gunning is aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3