NIEUWS UIT ZEELAND Gele rijders van de Wegenwacht nu ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, RADIOZENDER IN GEBRUIK OP ZUID-BEVELAND Zendmast van 70 meter Unieke verkeerstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen. Opgewekt Belgisch bezoek aan Vlissingen. GESLAAGD SCHAAKTOURNOOI IN DE ZEEUWSE HOOFDSTAD WALCHEREN RUIM 7000 C.J.M.V.-ERS WAREN IN ZWOLLE BIJEEN Jl-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1950 Over enkele weken gaat 's Heer Hendrikskinderen een rol spelen in de radiowereld,- zy het dan een zeer bescheiden rollet je. Het zal geen jaarsveld of Kootwijk worden, doch niettemin zal er in radiokringen wel belangstel ling voor bestaan, omdat hier met een voor Nederland nieuw zendsysteem worden geëxperimenteerd. Zoals bekend komt hier een Fre- quentic-modulatiezender ten gerie ve van de Zeeuwse radiodistributie- netten, welke geen directe lijnver binding met Hilversum hebben. Dins dagmiddag i. op een weiland achter café „Oranjeboom" de 70 m. lange zendmast op zijn voetstuk ge plaatst. Het ligt in de bedoeling via deze zendmast welke van een klaverblad antenne is voorzien, het progi-amma van Hilversum II (298 m.) uit te zen den. Langs de telefoonkabel komt dit naar 's Heer Hendrikskinderen en met behulp van een in een auto op gestelde zender zal het dan de aether weer ingaan. Het voordeel van deze frequentie-modulatiezender is. dat op een zeer lage golflengte (3 m.) wordt gewerkt, waardoor bij de ont vangst geen storingen van electri- sche apparaten e.d. wordt ondervon den. Bovendien wordt een betere weergave van de muziek verkregen. SPECIALE TOF STELLEN Voor het ontvangen van deze zen ders zijn speciale radiotoestellen no dig. welke in Nederland nog niet in de handel zjjn. Alleen de Zeeuwse radiodistributiecentrales die geen lijnverbinding hebben, o.a. in Oost- Zuid-Beveland, Schouwen en Zeeuwsch Vlaanderen, met uitzonde ring van Zierikzee en Terneuzen, zullen met een dergelijk ontvang apparaat worden uitgerust. In andere landen beschikken reeds vele particulieren over dergelijke toestellen, zodat ook deze van dit Enquête van Planologische Dienst over het toerisme. Gisteren. Hemelvaartsdag, werd de eerste van een reeks van zeven grote verkeerstellingen aan alle grensposten in Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Deze tellingen gaan uit van de Prov. Planologische Dienst te Middelburg, (die daartoe samenwerkt met de Dienst Invoerrechten en Accijnzen) en draagt een zeer bijzonder en voor ons land uniek karakter. Men turft niet alleen het passerend verkeer (zoals an ders bij verkeerstellingen geschiedt), doch stelt de passanten tevens een aantal vragen, bijv. waar zij vandaan komen, waar zij naar toe gaan en wat hét doel is van hun bezoek aan België of Nederland. Het doel van dit onder zoek is een basis te leggen voor het Streekplan Zeeuwsch-Vlaanderen. met name wat het toerisme betreft. Ook op tweede Pinksterdag wordt een dergelijke „enquête" ingesteld. Uitslag prijsvraag Simplex. De uitslag van de Simplex-prijs vraag. welke oorspronkelijk heden bekend gemaakt zou worden, zal, we gens omstandigheden, eerst in dit blad van Zaterdag 20 Mei worden opgenomen. systeem gebruik kunnen maken. Waarschijnlijk zal in het a.s. na jaar de zendmast nog met een twee de antenne worden uitgebreid, waar mee dan Hilversum I zal worden uitgezonden. Wanneer de radiodistributieluiste- raars, die tot dusver een soms min der goede ontvangst van Hilversum II hebben, dit station binnenkort glashelder „door" krijgen, dan heeft men dit dus aan ,,'s Heer Hendriks kinderen" te danken. De zorgen van P.T.T. voor haar radiodistributïe-abonné's strekken zich nog verder uit. Op hetzelfde ter rein staat een tweede wagen, waar in voor het derde programma, Radio Brussel Hl wordt opgevangen. Via de telefoonkabel wordt dit station dan doorgegeven aan Rotterdam, waar het via de diverse radiodistri butiecentrales wordt doorgegeven. Voor een goede ontvangst van dit niet sterke station, zou het wellicht nog beter zijn geweest om de antenne in Zeeuwsch Vlaanderen te plaatsen, doch daar er geen directe kabelver binding met Rotterdam beschikbaar is, heeft de P.T.T. voor dit service" - station ook 's Heer Hendrikskinderen uitgekozen. Marktberichten VEILING ZUID-BEVELAND. Van 17 Mei 1950. Groenten: Bloemkool A 36—58; idem B 2030; idem C 9—15; Kropsla 25. alles per 100 stuks; Spinazie 19—22; Rabarber 3234; Sjalotten 3.504.50, alles per 100 kg.; Radijs 34: Wortelen 4552, per 100 bos. VEILING KAPELLE-BIEZEL1NGE EN O. Appels: Jonathan 481.08; Stekappels 8.5—24: Peren: Fransisca Borgia 2335; Diversen: Aardbeien 82—1.91; Rabarber 1923; Aardappelen 5.5; Spinazie 921; Sjalotten 8, alles per kg.; Aardbeien Va C; Bloemkool 1456; Kropsla 35,5; Kom kommers 1120; Tomatenplanten 1. al les per stuk; Tulpen 24; Bospeen 50—51; Ramenas 9; Radijs 4.5, alles per bos. VEILING WALCHEREN. Sla I 2—5; idem II 2; idem kg. 1012; Spinazie 8—21; Andijvie 27; Radijs 38; Ramenas 1—3: Bloemkool I 2452: idem II 1928; idem III 11—22; Komkommers I 51; idem II 48; Bospeen 2145: Postelein 15—23; Rabarber 16—20; Prei 2238; Bos- kroten 18; Aardappelen; grote 1.02—1.05; drielingen 1.01; kriel 74; Aardbeien 1— 2.0, per kg, VISMIJN VEERE. Export garnalen 1944 kg.: 7490; Schar 139 kg.: 28—31; Bot 228 kg 16—20; Mid del tong 19 kg.: 85—1.05; Rog 77 kg.: 16— 17; Ongesorteerde vis 20 kg.: 16 Officiële publicaties. SPREEKUUÜR WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN YLISSLNGEX De wethouder van Sociale Zaken te Vlissingen zal inplaats van op Woensdag 24 Mei a.s. spreekuur hou den op Dinsdag 23 Mei van half drie tot 4 uur. MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA Douanepersoneel bracht een voortreffelijk muziekcorps mee. Een voortreffelijk muziekcorps mar cheerde Donderdag langs Vlissingens straten. Dat was het muziekcorps van het „financie-personeel" uit Antwer pen onder leiding van dirigent Nupis, en het vergezelde een grote groep Belgische douaniers met hun familie. Ze waren met de Minister C- Lely in de Voorhaven binnengevaren en daar officieel begroet, want het was de eerste toeristenboot, die c'eze zomer binnenliep in de oude Vlissingse ha ven. Burgemeester mr. B. Kolff begaf zich vergezeld van zijn wethouders en secretaris aan boord en verwelkomde de Belgische bezoekers. De hoofdin specteur invoerrechten en accijnzen, de heer J. L. v. Veeren sprak een hartelijk woord tot de Belgische col lega's en voor V.V.V.-Vlissïngen sprak de voorzitter, notaris J. L. Verhagen. Daarna werd op de kade door het muziekgezelschap het Wilhelmus ge speeld en toen wandelde men naar 't Concertgebouw voor de lunch. Intussen werd het bestuur van de Belgische douanevereniging, die dit uitstapje organiseerde, door het ge meentebestuur in het stadhuis ont vangen. Ook in het Concertgebouw werden nog hartelijke woorden gesproken door de heer J. L. Verhagen. Des middags heeft het gezelschap Vlissingen's strand bezocht en geluk kig klaarde het weer geleidelijk op, zodat te vijf uur toen men zich weer inscheepte voor de terugkeer de stem ming bijzonder opgewekt was. Onder levendig hoerageroep van het Vlis singse publiek, dat het kranige mu ziekcorps levendig toejuichte, werd de terugreis aanvaard. De voorzitter van dé Belgische dou ane-vereniging, de heer L. Roelands verklaarde ons, dat het uitstapje naar Vlissingen uitstekend was bevallen. P. D. de Zeeuw eerste in groep A. Woensdag en Donderdag is in het Schuttershof een tweedaags schaak- tournooi gehouden dat ten volle ge slaagd is, zowel wat bereft de be langstelling als de animo en de strijd lust, waarmee gespeeld werd. Er wa ren meer dan 50 deelnemers, waar onder 6 uit Brugge en 7 uit Oostende. De overigen waren leden van clubs uit geheel Zeeland. Het tournooi werd Woensdagavond geopend door drs. J. Scheltens, voor zitter van de Z.S.B. Deze heette in 't bjjzonder de Belgische gasten wel kom en betuigde zijn dank aan de heer L. J. Woudstra uit Middelburg voor hét vele organisatiewerk, dat deze had verricht. Om half zeven Donderdagavond waren de laatste partijen beëindigd en kon de prijsuitreiking beginnen. In groep A behaalde de Middel burgse hoofdklassespeler P. D. de Zeeuw een fraai succes door met 2\-> punt de eerste prijs te winnen vóór de Zeeuwse kampioen, de heer J. J. v. d. EIr.de, en de kampioen van Oostende. Zijn clubgenoot K. Maav- tense werd tweede. In groep L gaf de jeugdige Gabe Woudstra zijn tegenstanders geen enkele kans door alle drie partijen te winnen. Tot een gelijke prestatie brachten het de heren K. Holster, J. Tholenaar en P. Kloet. De eindstanden in de diverse groe- pe nwaren: Groep A: 1 P. D. de Zeeuw 2ys2 K. Maartense 2, 3 J. J. v. d. Ende; 4 dr. W. Gesquiere. Groep B: 1 dr. J. J. Westendorp Boerma 2; 2 drs. J. Scheltens 2; 3 A. C. Reusen 1, 4 Fr. Teetaert 1. Groep C: 1 J, L, Woudstra 2, 2 C. Vantuyne 1%; 3 D. de Vos 1%; 4 K. Beeke 1, Groep D; 1 H. J. Kraak 2%; 2 W. Cardinaal 2 3 R. Boddaert iys\ 4 A. Quakkelaar 0. Groep E: 1 A. Walrecht 2fó;<2 F. Dehandt 2%.; 3 W. Flissebaalje 1; 4 J. Kar else 0. Groep F: 1 A. Hayman 2JA; 2 J. Hovestaat 2; 3 A. SmaUegange 1; 4 L. J. Woudstra bi- Groep G: 1 K. Holster 3; 2 A. J. W. Mathyssen iys\ 3 A. Scheele 1; 4 G. Grenspost Retranchement weer geopend. TOT I SEPTEMBER. De grenspost te Retranchement op de weg naar Knocke is gisteren weer opengesteld. Deze post blijft ten be hoeve van het toerisme tot 1 Septem ber geopend. SPORTCOLBERTS van zeer goede pasvorm, zowel 1-rij, als 2-rij, beschaafde kleuren, slechts enkele stuks per dessins, tegen de aantrekkelijke prijs van f 49.50 St. Jacobsstr^t 25, Vlissingen. J. v. Oorschot y2. Groep H: 1 J. Tholenaar 3; 2 J. De- nies 2; 3 P. J. v. d. Ouden bi; 4 A. Ruysschaert Groep I: 1 G. Goedbloed 2y2; 2 V. Houttehier 2; 3 R. v. Hemert 2; 4 J. Boone 0. Groep J: 1 A. Marinusse 2; 2 K. v. Belzen 2; 3 G. M. Steinhauser 2; 4 N. Souvere 0. Groep K; 1 F. Bialek 2y22 W. Ko- le lbi', 3 C. A. v. d. Koorde 1; 4 A. Stoutjesdijk 1. Groep L: 1 G. L. Woudstra 3; 2 P. Cornelis 2; 2 W. de Leur 1; 4 L. Meyers 0, Groep M: 1 P. Kloet 3; 2 D. B. Cor- nelissen 1%; 3 H. Ballegeer 1%; 4 K. de Loos 0. P.Z.E.M.-kabel van Baarland naar Z.-Vlaanderen. Woensdagmiddag zou de 50 kv kabel van Baarland naar de Eendragtspolder (Z.-Vlaanderen) worden gelegd, waar langs in de toekomst deze streek van electriciteit zal worden voorzien. Alles was in gereedheid gebracht; het kabel schip met drie vaartuigen van Van der Tak lagen voor de Bevelandse wal, het P.Z.E.M.-personeel stond gereed om de karwei aan te vangen, de direc teur van de P.Z.E.M, en enkele ande re heren waren aanwezig om de tocht mee te maken, doch daar er te weinig water kwam om de zandplaat te kun nen oversteken, moest het werk uitge steld worden. Dc kabcllcggmg zou nu op Hemelvaartsdag geschieden, doch in verband met het slechte weer moest dit toen opnieuw uitgesteld worden. Het plan is thans, om vandaag een en ander doorgang te doen vinden. Engelse Rotarians vertrokken uit Goes. Boordevol goede indrukken over Zeeland en enthousiast over de pret tige dagen hier doorgebracht, zijn Woensdagmorgen de dames en heren van de Rotaryclub uit Tonbridge via België huiswaarts gekeerd. Zondags heeft het gezelschap, dat zoals bekend de gast was van de Goe- se Rotaryclub. een bezoek aan Wal cheren gebracht, 's Maandags ging de tocht naar Schouwen, terwijl Dinsdag morgen de oesterputten werden be zichtigd. Na een rit door Zuid- Beveland bleven gasten en gastheren des avonds nog gezellig bijeen. Enke le landbouwkundige «films werden vertoond, terwijl de respectievelijke voorzitters hartelijke afscheidswoor den spraken en van Engelse zijde na tuurlijk aan de Goese Rotarians de invitatie werd gedaan om een tegen bezoek aan Tonbridge te brengen. V ermakelijkheidsbelasting verlaagd tot 20 De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten op verzoek van de be langhebbende exploitanten de verma kelijkheidsbelasting te verlagen van 35 tot 20 „Hier eindigt Nederland niet, hier begint het Zeeuwsch-Vlaanderen liet einde van Nederland Ja, zo stelde de directeur van de A.N.W.B., de heer H. Rienstra, het tijdens een toespraak bij de en tree van de Wegenwacht aan de overkant van de Wcsterschelde. Maar hy kreeg een antwoord, dat de Zeeuwsch-Vlamingen uit het hart gegrepen was: „Geen sprake van. Hier, In Zeeuwsch-Vlaanderen, BEGINT ons land. Hier zette immers Koningin Wilhelmina voor het eerst na vyf jaren van ballingschap weer voet op Nederlandse bodem en wie dit land en zijn bp- volking kent, weet dat hier van geen einde mag worden gesproken". Het aardige was overigens, dat het 1 wegenwachters vond plaats ln Sluis, een Hagenaar was de journalist L. waar de beiden te patrouilleren we- van Riino-o Hi© natnona tüb T>r»iioo-a'c I gennetten op elkaar aansluiten en hier was het ook dat colonel E. Huy- brechts, directeur van de „Touring Secours" zich bij het gezelschap voegde. In Terneuzen werd in hotel Rotter dam een lunch aangeboden, tijdens welke de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, als lid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. dank bracht aan allen, die er toe hebben bijgedra gen dat dit moment bereikt kon worden, niet het minst aan mr. Hoek- zema, die consul van de bond in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen is. Als gou verneur der provincie dankte spr. voorts ook de A.N.WJ3. Mr. Rienstra deed nog enkele me dedelingen over de groei van de We genwacht in Nederland, die nu in de week met 102 motoren op de weg is en sedert enkele dagen op Zondag op zeer beperkte schaal, nl. met 12 motoren. Spr. deelde ook mede, dat de A.N. W.B, zeer binnenkort zijn grens kiosk te St. Anna ter Muiden weer zal openstellen. Voor liefhebbers van cjjfers gaf de heer Rienstra nog enkele heel Interes sante: sedert de start op 15 April 1946 werd hulp geboden in meer dan 200.000 gevallen van pech, werden 7000 andere diensten bewezen, 300 autobranden geblust en 2300 slacht offers eerste hulp verleend. In de loop van dit jaar rekent men het 100.000ste Wegenwachtlid te kunnen inschreven. De heer M. de Vos, loco-burgemees ter van Terneuzen, sprak nog de hoop uit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen spoe dig nog enige uitbreiding van de We genservice zal krygen, en colonel E. Huybrechts sprak enkele hartelijke woorden van bewondering namens de Belgische zuster-organisatie. Hjj dankte voor de van de A.N.W.B. on dervonden medewerking bij de op bouw van de Belgische „Touring Se cours". Aan de lunch in Terneuzen werd, behalve door de Commissaris der Ko- van Bunge, die namens zijn collega's A.N.W.B. dankte voor de ont vangst van de pers bij deze eerste tocht van de „gele rijders" door het Zeeuwsch-Vlaamse land die zijn stadgenoot Rienstra op snedige wijze terecht wees. En de heer Rienstra was zo sportief onmiddellijk ongelijk te bekennen. Nu is het wel zo, dat deze streek langer dan enige andere in ons land heeft gewacht op de komst van de Wegenwacht, maar dat had een oor zaak: elke uitbreiding moest immers aansluiten bij de reeds gepatrouil leerde trajecten cn zo kon het haast niet anders of dit land over het bre de water moest pas laat aan de beurt komen. Maar nu zijn ze er dan toch, de wegenwachters, en het zijn twee echte Zeeuwsch-Vlamingen, die op de wegen van het land van Cadzand en het Land van Hulst voortaan door pech getroffen automobilisten zullen helpen. In West berijdt de heer J. -P. de Bruyne uit Sluis de gele motor, in Oost de heer J. Simons uit Terneu zen. LANGE STOET. Op deze eerste dag waren er ech ter geen twee wegenwachters maar zeven en bij deze stoet sloten zich niet alleen drie gele motoren van de Belgische „Touring Secours" aan maar ook een hele reeks autoriteiten en A.N.W.B.-officials en gezamenlijk maakte men een tocht door West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, welke overal in de-dorpen natuurlijk veel belangstelling trok. In enkele ge meenten werd de stoet officieel be groet door het gemeentebestuur en telkens weer bleek uit de toespraak van de burgemeester de heren J. A. Eekhout in Breskens, mr. K. Hoelczema in Oostburg en B. A. Th. M. Truffino in Hulst hoe verheugd en dankbaar men in deze streken is, dat de A.N.W.B. zijn wegenwachters nu ook naar Zeeuwsch-Vlaanderen gezonden heeft. OOK HIER BENELUX. De ontmoeting met de Belgische ningin. door verschillende autoritei ten uit Zeeland deelgenomen. Wij noemen de hoofdingenieiu'-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. Th. Hey- blom, de hoofdingenieur-directeur van de prov. waterstaat ir. H. D. J. Swaters, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting, de heer M. D. A. Glerum, de heer D. P. Hoe gen uit Middelburg, consul van de A. N.W.B., de kapitein der maréchaus see W. H. van Haersma Buma, kapi tein L. Stoorvogel van de Rijkspolitie .die met een aantal manschappen de stoet begeleidde en voor een uit stekende regeling had gezorgd tal van Zeeuwsch-Vlaamse burgemees ters enz. NIEUWE LEDEN. Als aardige bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat in Oostburg de heer van Baal zich spontaan als lid van de Wegenwacht kwam opge ven onmiddellijk nadat de gele rij ders voor het gemeentehuis waren gearriveerd. Zijn voorbeeld werd nog door enkele anderen gevolgd. Aanvaring op de rede yan Vlissingen. Donderdagmorgen omstreeks zes uur zijn óp" de Schelde voor Vlissingen twee Franse schepen met elkaar in lichte aanvaring geweest. Het s.s. Had- rumete komende van Antwerpen en bestemd voor Rouen kwam in aanra king met de treiler Vert Prairial, die op weg was van een Franse haven naar Vlissingen. De Hadrumete ging voor anker met .enige schade aan de voorstevèh. De Vert Prairial liep op eigen kracht de haven van Vlissingen binnen. Middelburg JOHNY BELINDA De Chr. Filmactie te Middelburg, die gedurende de afgelopen maanden een reeks van voortreffelijke films heeft gebracht, zette deze traditie Dinsdag en Woensdag voort met de vertoningen van „Johnny Belinda" o.i. de beste Amerikaanse rolprent van 1949, waarin Jane Wyman su bliem is als het doofstomme meisje Belinda .Terecht werd haar vertol king bekroond met de „Academy Award". Deze, destijds reeds door ons besproken film maakte op de vele toeschouwers een diepe indruk. GEMEENTEPOLITIE OP DE PLANKEN, De toneelgroep van de gemeentepo. li tie uit Middelburg gaf haar eerste uitvoering in de grote zaal van het Schuttershof. De heer J. Eerland sprak een ope ningswoord. Eerst zong deheer A. Maquelin nog enkele. Engelse liedjes en toen werd opgevoerd het blijspel „Graaf Loodgieter". Het stuk viel bij het publiek zeer in de smaak. Op een landgoed waar de familie de Berna- dau woont, worden op dezelfde dag een graaf en een loodgieter verwacht. Men ziet de loogieter (J. van Alm- kerk) voor de graaf aan en de graaf (P. C. Smolders) voor de loodgieter, waardoor komische misverstanden ont staan. Gelukkig volgt tenslotte de ont knoping en vindt het stuk een goed einde. Een speciaal woord van waardering komt zeker toe aan mej. Van Almkerk, die de rol van Irma, de jongste doch ter van de Bernadau, vlot vertolkte. Een gezellig bal besloot dit eerste optreden van de toneelgroep. Vlissingen RINGRMDERIJ OI' FIETSEN. De Bond van Buurtveremjijigen te Vlissingen organiseert a.s. Zaterdag van 67.30 uur een ringryderij op fietsen voor de kinderen van alle aan gesloten buurtverenigingen. Na af loop zal in hotel Dekker de prijsuit reiking plaats vinden. CONCERT „ST. CAECILIA" Vrijdag 19 Mei geeft de muziekver eniging „St. Caecilia" een concert in het Bellamypark te Vlissingen. Uitge voerd zullen o.a._ worden Fantasie Faust van M. J! Kesels, Versmade Liefde van Paul Lincke, Fantasie Diana van G. Joh. van Dam. Veere EERVOLE ONDERSCHEIDING Door de minister van Oorlog is aan C. de Jonge te Veere het Oorlogsher- inneringskruis met gesp toegekend. De burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael spelde het hem persoon lek op de borst. Bondsrede van dr. G. van Itterson Niet minder dan 7500 leden van het C.J.M.V. waren Donderdag uit alle delen van het land met bussen en treinen naar Zwolle gekomen om de 97ste bondsdag van hun verbond bij te wonen. Nadat in enige Zwolse ker ken in de vroege ochtenduren bij zondere diensten waren gehouden, togen alle deelnemers naar het Vee- marktterrein, waar in een drietal grote tenten de C.J.M.V.-ers onder dak vonden om te luisteren naai' de redevoeringen, welke daar gehouden werden. ïn de hoofdtent sprak de voorzitter van het verbond, dr. G. P. van Itter- zon, zijn rede uit, welke was gewijd aan het probleem der „Verschuivin gen". De verbondsvoorzitter noemde als eerste symptoom van dit pro bleem het drama der „displaced per sons", tegenover wier lot de wereld organisatie der christelijke jonge mannen zeker niet onverschillig mag staan. Hierna sprak dr. van Itterzon over twee andere „Verschuivings vraagstukken", namelijk terugkeer van de Nederlandse soldaten uit In donesië en de emigratie. Met nadruk wees spr. op de gevol gen van de industrialisatie, welke ook als een verschuiving, vooral van in vloedssferen, is te kenmerken. De Hervormde kerk is enige eeuwen aan het suffen geweest en pas tydens de laatste oorlog ontwaakt, zo zeide dr. van Itterzon. Daarom is het werk aan wat men de „Nieuwe Kerkorde" noemt, zo belangrijk, ook déze ver schuiving in de kerk verdient onze volle aandacht". REDE CARL VON PROSCH Na de bondsvoorzitter verkreeg Carl von Prosch, de Duitse wereld- bonds-secretaris van de YMCA het woord. Carl Van Prosch waarschuwde zijn toehoorders voor de twee grote ge varen. In de eerste plaats het ge vaar der verwereldlijking, waarbij de mens alles tot afgod maakt wat hy meer vreest of Hef heeft dan God. Een tweede groot gevaar is de vlucht uit de wereld. „Wtf kunnen Europa niet aan haar lot overlaten," riep spreker uit, „want Europa zal christelijk zijn of niet-zijn". Jeugdige brandstichters. Enige weken geleden brandde bij de aardappelbewaarplaats in de Wilhel- minapolder een klamp stro af, .waar door enige duizenden guldens schade werd aangericht. De Rijkspolitie is er thans in geslaagd de daders, twee kna pen uit Goès op te sporen. Zij hadden een vuurtje gestookt, waardoor het stro had vlam gevat. Er zal voortaan streng op worden toegezien dat kin- dei-en zich ln de Polder niet buiten de openbare wegen bevinden. Goes Toch verhoging der leeszaal-subsidie. De gemeenteraad van Goes kon zich in zijn vergadering van Woens dagavond in overgrote meerderheid niet scharen achter het voorstel van B. en W. om het verzoek van de Openb. Leeszaal, de 5 pet. salarisver hoging voor de directrice voor re kening van de gemeente te nemen, ar te wijzen. Nadat de heren Vennaire (midd.), mr. Sepers (ch), Vroome (k vp.) en Haverhoek (pvda) zich te gen het voorstel hadden verklaard, werd dit uiteindelijk verworpen met 113 stemmen (tegen de heren van Melle( ch), Roose (kvp) en de Roo (vvd) VANDAAG: Alhambra „The third man" 7 en 9 uur; Luxor „Dossier 649" 8 uur; Bellamypark concert St. Caecilia 8—10 uur. MORGEN: Alhambra „The third mant 7 en 9 uur- Luxor „Dossier 649" 7 cn 9 uur; Bellamypark Ringrijde- rij op fietsen 67.30 uur. ZONDAG: Alhambra „The third man" 3, 7 en 9 uur; Luxor „Dossier 649" 3. 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „The Third Man" (14 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De avonturier" (18 jr.), 8 uur. Morgen. Kunstmuseum: Collectie uit eigen bezit, 3.30—5 en 7—9 uur; Bios copen: als vandaag; Schuttershof: Feestavond v.v. .Middelburg", 8 uur. Zondag. Kunstmuseum; 10—12 en 1—5 uur; Electro; 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg; 2.30 en 8 uur. Koopt bij VAN WESTEN dan heeft U van het beste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2