NIEUWS UIT ZEELAND Ko «V^Vrageni MEER BRABANDERS NAAR DE WALCHERSE STRANDEN ONTHULLING MONUMENT TE KAPELLE WALCHEREN |T-genda Franse parachutisten daalden te Woensdrecht DUKOL Vlissingen II - Goes II PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 ME! 1950 Journalisten op bezoek. Een gezelschap Brabantse en andere journalisten heeft een be zoek gebracht aan Domburg en A lissingen op uitnodiging van de V.V.V.'s in deze beide plaatsen. Zy zullen nu aan de Braban ders gaan vertellen hoe goed een kort vcrbiyf op die stranden is. Zo gunstig was de indruk, die ze van Domburg meenamen, dat enke le dagen later reeds een Brabants journalist voor zich en zgn gezin kamers reserveerde in één der pen sions. Is er beter aanbeveling dankbaar? De persmensen werden ontvangen door het V.V.V.-bestuur van Vlis- singen in hotel Noordzeeboulevard, waar een lunch werd aangeboden Tijdens die lunch sprak de heer A." Mets 'n hartelijk begroetingswoord, burgemeester mr. B. Kolff vertelde iets over Vlissingen en de heer E. Smit belichtte de betekenis van het vreemdelingenverkeer voor deze pro vincie. Daarna werd een tochtje naar Breskens gemaakt met de nieuwe ferryboot. Deze tocht viel bijzonder in de smaak. Een tocht langs de Vlissingse boulevards en het strand gaf aan de bezoekers een indruk van de prettige drukte, die daar op zonnige dagen heerst. Over Westkapelle, waar nog even het gedenkteken op de zeedijk werd Advertentie Sproeten? SPRUTOL Belgische scholieren naar Zeeland De leerlingen van de Lieven Ge- vaert-school te Matsel in België zul len op 28 Juni a.s. een schoolreis ma ken door O.- en W.-Zeeuwsch-Vlaan- deren, Walcheren en Zuid-Beveland. onder leiding van de onder-voorzitter van het Christen-onderwijzersverbond te Antwerpen, dat vorig jaar met 40 autocars en 1450 onderwijzersessen) een toch maakte door Walcheren en Zuid-Beveland. Voorts bezoeken de leerlingen van het Koninklijk Athe neum te Kortrijk met hun leraars W.- Z.-Vlaanderen, Walcheren, Zuid-Be veland en Schouwen. Vrouw hing aan rotspunt over Niagara. Gisteren hebben verscheidene pilo ten hun levens en machines in de waagschaal gesteld om een vrouw, die aan een rotspunt, honderd meter bo ven de Niagara-watervallen hing, te redden, aldus meldt het Alg. Dagblad. Twee mannen die door het water waadden met een touw om hun mid del; werden door de stroom omvér- ge slagen en moesten weer naar de ant getrokken worden. Tenslotte stuurde ;een luchtvaartmaatschappij een heli copter op drijvers. Deze zou dicht bij de vrouw landen, maar werd eveneens door de stroom omver geduwd. De pi loten sloegen uit hun machine. Op het juiste ogenblik wisten zij hun machinè, die intussen naar de waterval was afgedreven, weer te be reiken en daar aangekomen wachtten ze op een andere helicopter, die hen uit hun isolement zou verlossen. Intussen slaagden zij er in de vrouw door middel van een touw van de rots op het vliegtuig te krijgen. Zij bonden haar vast aan de drijvers. Het tweede toestel wierp een touw uit, waarmee ze alle drie tenslotte naar de kant konden worden getrokken. Parijs bereidt ontvangst Koninklijk Paar voor. De stad Parijs wil aan de ontvangst van het Koninkiyk echtpaar, dat volgende week Dinsdag voor een of ficieel bezoek in de Franse hoofd stad zal aankomen, alle luister bij zetten van koninkiyke bezoeken in het verleden. Het is sedert 2 Juni 1912, toen Koningin Wilhelmina een bezoek bracht aan president Fallière, de eerste maal, dat een Nederlandse Souvereinc een officieel bezoek aan Frankrijle brengt. Parijs maakt zich dan ook voor deze gelegenheid op. Een erepoort komt er op de Place d'Italié, versierd met de Franse kleu ren en die van het huis van Oranje. Door deze poort zal de Koningin het Elysée betreden, na de aankomst op het vliegveld Orly. Het programma van het officieel bezoek omvat de ontvangst van de „cercle di] van graf kranslegging op het monument van admiraal De Coligny, ontvangst op het paleis van Versailles, bezoek aan het Théatre de la Reine, diner op de Nederlandse ambassade en 'n balletvoorstelling in de Opéra. Mevr. Roosevelt in Juni naar ons land. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 19 en 20 Juni een bezoek aan ons land brengen. Zij zal daarbij vergezeld worden door baar zoon Elliot en diens twee kinderen en door een secretares se. 19 Mei verhoging benzine belasting. De wet tot verhoging van het bijzon der invoerrecht op benzine en tot wij. ziging van de motorrijtuigenbelasting- wet zal met ingang van 19 Mei in wer king treden. Het besluit daartoe is in het Staatsblad opgenomen. ATHLETIEK OPP DE 3000 METER. In de op Zondag te Rotterdam ge houden athletiekwedstryden kwam de heer M. Vreeke uit Oudekerke (lid van E.M.M. te Middelburg) als eerste aan. Hij liep de 3000 m. in 9 min. en 52 sec. bekeken, ging het naar Domburg. Daar had het V.V.V.-bestuur voortreffelijke ontvangst gearran geerd in „De Dolfijn". Burgemees ter jhr. ir. H. L. Boogaert gaf in 't kort aan, hoezeer Domburg is ingc steld op het herbergen van zomer gasten. Tot slot werd onder leiding van de heer Elout een wandeling door Domburg gemaakt. Vermelden we nog even, dat d directeur van de Stoomtram Mij. ..Walcheren", jhr. mr. D. van Ooorn, zelf achter het stuur van een auto bus had plaats genomen om de jour nalisten langs de Walcherse wegen te voeren. Een geste, die bijzonder werd gewaardeerd. ZOUTLOOS DIEET? Gevaar voor oeververva! nabij Zljpe. Daar het gevaar van een oeverval nabij het kustlicht op de z.g. Zijpse Bout te Zype, aan de waterkering van het calamiteuze waterschap Bruinisse niet denkbeeldig is, is bij dat kustlicht een z.g. wrakton neer gelegd. De aanbesteding voor het zinken van z.g. zinkstukken met steenbe- storting om de stromingen daar ter plaatse te beteugelen of van richting te doen veranderen zal eerstdaags worden gehouden. Geen nieuwe mosselzaadbanken op de Wadden. Nu de meeste Zeeuwsche mossel- lcwekers een reis naar de Wadden zee achter de rug hebben, blijken de geruchten, dat er op de Waddenzee vorig jaar geen mosselzaadval van betekenis was, op waarheid te be rusten. Het is althans ook aan de Zeeuwen .niet gelukt, nieuwe zaadbanken van betekenis te vinden. Alleen in het Texelstroom vond men een klein bankje met nieuw mosselzaad, waar op door enkelen werd gevist. De an dere kwekers moesten zich tevreden stellen met mosselzaad van de Wad den, op zaadbanken van 1948 of vroe ger. Waar de Waddenzee toch eigen lijk de voorraadschuur is, voor het halen van mosselzaad, voor de Zeeuw se mosselcultuur, zal men begrijpen, dat een en ander van niet geringe betekenis is. Immers ook vorige jaar kwam in het Noorden weinig of geen mossel zaadval voor. De gevolgen daarvan zullen op de duur zeker niet uitblij ven. De aanvoer te Bruinisse bedroeg 6500 tonnen. DOET U WEER SMAKELIJK ETENl Om tien minuten over half twaalf verschenen Dinsdag vijf Junker-toe- stellen van de Franse luchtmacht bo ven het vliegveld by Woensdrecht voor de massale luchtlanding, die de inleiding vormde tot de plechtighe- den te Kapelle. Het was hiervoor ideaal weer. De Franse toestellen vlogen in de mor genuren van Frankrijk via Gilze Rijen naar Woensdrecht. De commandant van de Franse parachutisten, kolonel de la Bollardier, was de eerste, die de sprong maakte. Na een rondvlucht werden vervolgens de 70 parachutis ten in keurige formatie nedrgelate® Zij kwamen midden op het veld neer. Het was een fantastisch gezicht de troepen te zien dalen van ongeveer 1000 voet hoogte in twee groepen. De landing gelukte prachtig. Er volgde een défilé van de Franse parachutisten langs de autoriteiten, waarna allen zich naar Kapelle bega ven. Een groep van 60 Nederlandse pa rachutisten van het regiment speciale troepen onder commando van luite- nc it Anamaet was bij de luchtlanding tegenwoordig. Omstreeks half elf waren de geno digden die de luchtlanding zouden ga deslaan, verwelkomd door de com mandant van de vliegbasis, overste Lutz en door vice-admiraal ie Bigot, vertegenwoordiger van het Franse herdenkingscomité. Van Franse zijde waren aanwezig de minister voor de oud-strijders de heer Jacquiot gene raal Blanchard, vertegenwoordiger van het ministerie wan oorlog en de Franse gezant in ons land. de heer Garnicr. Namens de Nederlandse re gering waren aanwezig de minister van Oorlog mr. W. F. Schokking en luitenant-generaal C. Giebel, chef van de luchtmachtstaf. VA (vervolg van pagina l) DE ONTHULLING Vervolgens gaf monsieur L. Jacqui- not, minister van Oud-strijders en ver tegenwoordiger van de Franse rege ring, alvorens tot de onthulling van het monument over te gaan, een uit voerige terugblik op de gevechtshande lingen in Nederland, waarbij de Fran se troepen betrokken waren, zowel in 1940 als bij de bevrijding van ons land. Onder tromgeroffel en het spelen van de Last Post, gevolgd door dc Marseillaise vielen daarop de Neder landse en de Franse driekleur weg, die het monument aan het oog onttrok ken. Hierna sprak vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, die de medede ling deed, dat het H. M. de Koningin had behaagd de Bronzen Leeuw toe te kennen aan het tweede en derde regi ment Chasseurs parachutistes, die zich in April 1945, na in de driehoek Coe- vordenGroningenZwolle te zijn uit- Bij de officiële plechtig heden te Kapelle werd de hoge gasten DUKOL THEE geserveerd GENIET VAN koffie en thee Fa. Gebr. Duvekot Goes geworpen, bijzonder onderscheiden hadden. Bij de zeer zware strijd sneu velden hier 29 militairen, terwijl er 35 werden gewond en -29 werden vermist. Terwijl het betreffende Koninklijke Besluit werd voorgelezen speelde het Nederlandse muziekcorps zacht het Wilhelmus, waarop de vice-admiraal de onderscheiding aan het gemeen schappelijke vaandel hechtte. Vice-admiraal Le Picot sprak een dankwoord namens het Franse her denkingscomité. waarbij hij bijzonder het werk prees van de Nederlandse afdeling van het comité du Souvenir Francais. Als dank reikte hy een herinne- ringsmedaille uit aan de ijverige se cretaresse, mevrtwuw van 't Hoff en de heren St. Wijkhuis en ds. M. Jospin, Mevrouw Mol-Boone uit Kapelle. wier echtgenoot destijds een van dc initia tiefnemers was voor het inrichten van dc Franse begraafplaats, doch die in de oorlog omkwam mocht dezelfde on derscheiding ontvangen uit dc handen van dc minister voor oud-strüders. Nadat nog het Wilhelmus had ge klonken volgden de kransleggingen. Ruim 100 kransen, waarvan de eerste door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen namens H. M. de Koningin cn Z.K.H. Prins Bernhard en de twee- de door minister-president dr. W. Drees namens de regering werden ge legd, deden de voet van het massale monument schuil gaan onder een schat van bloemen. Hiermede was de grootse plechtig heid ten einde efi langs de Goese en de Dijkwelse straat begaven de autoritei ten zich terug naar de Veiling, waar een schare van Zeeuwse vrouwen in klederdracht aan goed verzorgde tafels dè nodige verversingen aanboden. In tussen vormde zich een lange stoet van inwoners uit Kapelle en omgeving, die langs de graven defileerden. De Koninklijke Marechaussee, die eveneens aanwezig was, was gekleed in hun oude uniformen met kolbakken. Tot de genodigden behoorden twee Zeeuwse oorlogsweduwen, nl. me vrouw J. Westdijk—Lechner uit Goes en mevr. v. d. Laan uit Oost-Souburg. De regeling van het verkeer werd op uitnemende wijze verzorgd door de Rijkspolitie. Tweedaags schaaktoumooi in Middelburg. OOK BELGISCHE DEELNEMERS. De schaakvereniging „Middelburg" heeft voor Hemelvaartsdag een tour- nooi georganiseerd, waaraan behalve de sterkste Zeeuwse spelers ook schakers uit Oostende en Brugge deelnemen. Er z\jn een aantal groepen van vier geformeerd, zodat elke deelnemer drie partijen krijgt te spelen. De eer ste ronde wordt Woensdagavond ge speeld, de tweede Donderdagochtend en de derde Donderdagmiddag en wel steeds in het Schuttershof te Middel burg. In groep één wordt de strijd aan gebonden tussen de kampioen van Zeeland, de heer J. J. v. d. Ende uit Zierikzee, de kampioen van Oosten de, de heer Gesquière en de beide hoofdklassespelers uit Middelburg, de heren P. D. de Zeeuw en K. Maar- tense. De officiële opening van het toux*- nooi zal Woensdagavond om half ze ven geschieden. Alle belangstellenden zijn welkom. De Zeeuwse reisgids. De Zeeuwse reisgids is weer ver schenen. Het boekje bevat de nieuwe dienstregelingen van spoor, bus, tram en boot en die dienstregelingen wijken ditmaal nogal vrij sterk af van de oude dienstregelingen. De uit breiding van het spoorwegverkeer blijkt reeds, uit het aantal bladzijden, dat aan dit verkeer moest worden ge wijd. De busdiensten, die Vlissingen verbinden met het station en het Ha vendorp en die Middelburg-via Oost- Souburg verbinden met Breskense veer, zgn eveneens aanmerkelijk ver beterd en verscheidene haltes zijn veranderd. H?t publiek zal er goed aan doen daarop zorgvuldig te letten. In de gids is thaps ook opgenomen de dienstregeling van de tram Sluis— Knokke en KnoklceBrugge. Voorts zijn er op allerlei trajecten in Zeeland kleine verbeteringen of tijdverschuivingen doorgevoerd, wel ke voor de reizigers van betekenis zijn. Het nuttige gidsje, dat er ook nu weer eenvoudig, maar goed verzorgd uitziet, zal ongetwijfeld Voor velen in Zeeland een trouwe wegwijzer zijn! Maatschappelijk werk en gezinszorg op Walcheren. VRUCHTDRAGENDE VERGADERING TE MIDDELBURG. Naar wij vex-nemen is Dinsdag op het kantoor van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg een vergadering gebouden, bijgewoond door vertegen woordigers van kerken en gemeentelij ke overheid. Kruisverenigingen en landbouworganisaties, waarbij gespro ken is over de verwezenlijking van de plannen voor maatschappelijk werk en gezinszorg op het platteland van Wal cheren, zoals die indertijd zijn voorge steld in een desbetreffend rapport. Deze vergadering was zeer vrucht dragend; men kon een belangrijke stap zetten in de richting van verwe zenlijking der plannen. De commissie, 7.0 vernemen wij voorts, kwam tot vol ledige overeenstemming over de opzet van het werk. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit voor het platteland van Walcheren zo belangrijke sociale werk vermoedelijk in September van dit jaar kunnen starten. Men zal een maatschappelijk werkster aanstellen en zo mogelijk ook drie gezinsverzorgsters. Twee ioodsengedenkboeken Wanneer in de loop van dit jaar de nieuwe Nederlandse Loodsenwacht aan de Boulevard de Ruyter te Vlis singen in gebruik wordt genomen dan zal door de Ver. Sociëteit Ned. Loods wezen geen gedenksteen worden aan geboden noch enig ander monument van steen worden opgericht. Men heeft namelijk het plan opge vat en reeds goeddeels uitgewerkt om twee gedenkboeken in de wacht zaal neer te leggen. De voorzitter van de vereniging, de heer K. Lugtenbux-g toonde ons deze boeken. Zij zijn vervaardigd naar een ontwerp van de heer B. Theri uit Rot terdam. Gebonden in perkament met goud opdruk, maken de boeken een zeer ver-zorgde indruk. Het eerste boek bevat de namen en foto's van hen, die in de jongste oor log vielen, dat zijn wijlen de heren E. P. A. Aspeslagh, C. v. Baaren, H. W. Bor, J. W. Ruis, Ph. J. Guttig, J. R. Koster, en J. C. v. d. Peijl. Het titelblad vertoont een vignet met een scheepssilhouet, waarachter een vrouwenfiguur oprijst. De spreuk „Na- vigare necesse est" geeft de strekking van het vignet duidelijk aan. In het Nederlands staat op deze blad zijde ,,Zij voeren, opdat wij leven zul len". Van elk der gesneuvelden is een kort relaas over hun heengaan opgeno men. Het tweede gedenkboek zal de namen en portx-etten bevatten vaxx degenen, die de dienst van het loodswezen ver laten bij pensionnering enz. BEIAARD CONCERT TE VEERE. Op Hemelvaartsdag, 's middags van 34 uur, zal door de heer Jan Kwist, stadsbeiaax-diex* van Veere een speciaal middagconcert worden gege ven op de Veerse Stadhuisbeiaard. Het programma is als volgt: 1. Px-eludium, Staf Nees. 2. a. Wees gegroet, overschone len- tetyd; b. Lieve gouden zonneschijn; c. Nu breekt uit alle twijgen. 3. Standchen, F. Schubert. 4. Andante, Coupex-in. 5. Tambourin, Rameau. 6. a. Lapper Krispijn; b. De Bïetebouw; c. Hemelhuis, E. Hullebroek. 7. Für Elise, L. van Beethoven. 8. a. Ah! Sweet mystery of Life, Hei'bert; b. One day, when we were young, Strauss. 9. The Carmans Whistle, W. Byrd. 10. The Holy City, Adams. Middelburg OPENSTELLING WINKELS OP ZONDAG. In verband met het toeristenver keer mag ook deze zomer van 1 Mei tot-. 30 September weer een aantal winkels te Middelburg op Zon dag van 11 tot 3 uur geopend zijn. Het betreft hier zaken, gelegen aan de Markt, Lange Delft, Korte Delft, Nieuwe Burg en Lange Noordstraat, die uitsluitend of in hoofdzaak han delen in prentbriefkaarten, souvenirs, byouterieën, goud- en zilverwerken en foto-artikelen. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Op 23 Mei zal het 60 jaar geleden zijn, dat het echtpaar van Wezel-v. d. Berge, Beddewijkstraat 12 te Middel burg, in het huwelijk trad. De Emmabloemcollecte te Middelburg bracht f 94.42 op. AUTOBOTSING VEROORZAAKTE AANZIENLIJKE SCHADE. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur bot sten op de Langevielesingel te Middel burg twee vx-achtauto's, die resp. van de Vlissingse singel en uit de Griffioen kwamen aangereden, tegen elkaar, waarschijnlijk als gevol van het feit', dat de chauffeur van de ene auto, F. T. Lith, een moment onoplettend was. De door hem bestuurde wagen werd aan de voorzijde beschadigd. De andere wagen, bestuurd door G. B. P. uit Middelburg, liep veel ernsti ger schade op; de vooras met de beide voorwielen werden geheel ontzet en belandde naast het voertuig, De inzit- tennden van de vrachtauto's werden niet gewond. BOTSING OP DE BRUG. Wanneer een bakfietsbestuux-der aan de stationszijde van het kanaal te Middelburg voor het stoplicht wacht en hij stelt 2ich niet precies voor de wachtstx-eep op, bestaat de kans, dat de politieagent, die de verkeerslichten bediend, hem niet opmerkt. Dat over kwam ook zekere S., die de Bailey brug opreed en toen plotseling gecon fronteerd werd met het verkeer van de overzijde. De eerste auto stopte plotseling, waardoor een volgende wa gen er tegen aan botste. Er ontstond enige materiële schade. OOK DEZE ZOMER WEER OPENLUCHTCONCERTEN. Ook deze zomer zullen in de muziek tent op het Molenwater te Middelburg weer de populaire openluchtconcerten worden gegeven op elke Vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Het Middelburgs Muziekcorps geeft uitvoeringen op 26 Mei, 2 Juni, 16 Ju ni, 29 Juni, 14 Juli, 28 Juli, 18 Aug., 31 Augustus (verjaardag Prinses Wilhel mina), 15 September en 22 Setember, Excelsior speelt op 7 Juli en 8 Sep tember, Crescendo op 23 Juni en 25 Augustus en ONDA op 9 Juni en 21 Juli. Indien het concert niet doorgaat worden vlaggetjes op de Lange Jan geplaatst. Het wordt dan gegeven op Zaterdag of Woensdag na de vastge stelde datum. Koudekerke BEKERWEDSTRIJD. In Koudekerke speelde V.C.K. I een bekei-wedstrijd tegen Arnemuiden I op eigen veld. De gasten wonnen met 3—0. FEESTAVOND V.C.B.L. De Vereniging voor Culturele Be langen „Lammerenburg" te Koude kerke hield een feestavond in het ver enigingsgebouw aan de Lange Noord straat. Het programma werd op vlotte wijze afgewex'kt. De baten van deze avond komen ten goede van een speeltuin, voor de wyk Vlissingen weg. NIEUWE KOSTER. De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente van Koudekerke en 't Zand, benoemde in haar vergadering van vorige week, tot koster van de kerk op het Zand de heer J. A. I. Brouwer, 't Zand. Tevens is hij benoemd tot concierge van het Verenigingslokaal aan de Kerksteeg, waarin de jeugd- kerk ondergebracht is. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar MaasVerhage vier de te Koudekerke onder grote belang- bruiloft. stelling zijn gouden' 1 Advertentie De zaak van VAN WESTEN staat bekend als een van de beste! MIDDELBURG. Vandaag Café „De Vriendschap": Be drijfsvereniging Het Platteland. 11.30 uur,- Schuttershof: Feestavond politie, toneelopvoering „Greaf-loodgieter", 8 uur; Electro: Red Canyon, (14 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Johnny Belinda" (C.F.A.), 8 uur. Morgen Electro: als vandaag. VLISSINGEN. Vandaag, Alhnmbra: „Oog om oog", 7 en 9 uur; Luxor: „De moord in de Torn de France", 8 uur. Morgen, Alhambra: „De twee zusjes uit Boston", 3 uur, „Oog om oog", 7 en 9 uur; Luxor: „De moord in de Tour de France", 3 en 8 uur. Dodelijk ongeval te Breskens. Dinsdagmiddag heeft op het ter rein van de molenaar P. R. te Bres kens een dodeiyk ongeval plaats ge had. De heer C. v. d. Velde, die in dienst was van de firma Vroon in Breskens, raakte daar bekneld tus sen dc muur van een Uunstmcstloods eu een auto, en werd daardoor do- deJyk gewond. Het slachtoffer was gehuwd en laat vrouw en drie kinderen achter. Middelburgs Kunstmuseum gerestaureerd. ZATERDAG OPENING MET EXPOSITIE VAN EIGEN BEZIT. Het Kunstmuseum in het Schut' tershofstraatje te Middelburg heeft een omvangrijke restauratie onder gaan, waaraan dezer dagen de laat ste hand is gelegd. Deze modernise ring heeft tot resultaat) dat de stad thans een uitstekend geoutilleerd schilderyenmuseum bezit, waarin niet al te omvangrijke exposities volledig tot hun recht komen. Zaterdag a.s. wordt het heropend met een tentoon stelling van werken uit eigen bezit die gedurende llt dagen is te bezich tigen. Een belangrijke verbetering is de algehele vernieuwing van het by ie dere regenbui lekkende dak. Het inte rieur werd in een zachte tint geschil derd en waar nodig werd het velum vernieuwd, terwijl de bovenzijde van de schotten, die het museum in drie ruimten scheiden, is weggebroken, waardoor het een royaler indruk maakt. Aan de verwarming werd grote aandacht besteed. Hiertoe werd een Sawema-Halg-installatie geplaatst, waarvoor in de museumtuin een bij gebouwtje moest worden opgetrok ken. Boven in de middelste expositie zaal wordt verwarmde lucht in de ruimte gebracht en deze wordt door een rooster in de vloer weer wegge zogen. Onmiddellijk achter de toe gang van het museum wordt even eens. warme lucht toegevoerd, waar door 's winters voorkomen wordt, dat door het herhaaldelijk openen van de deur de temperatuur daalt. 'S Zonjers kan de installatie gebruikt worden voor toevoer van koude lucht. Boven dien werd het museum verrijkt met een toilet en een vaste wastafel. De tentoonstelling van werk uit eigen bezit wordt Zaterdagmiddag- om 3.30 uur geopend. Er zullen vele voortreffelijke schilderijen van beken de schilders cn schilderessen te zierx zijn, zoals van Mesdag, Louis Apol, Wally Moes, de oude de jonge Sehütz, Théophile de Bock, Bastert, Bosboom, Henriëtte en Emma Ronner, Thérèse Schwarze, Jos Croin, Karei van Veen, Heyse. Weissenbruch, Havercnan, e.a., alsmede een tekening van Vin cent van Gogh. Naar io\j vernemen ligt het in- de bedoeling .in.fret, ar.r.siaandc najaar een grote: exposnW - van tekeningen van Van Gogh tc houden. Viltindustrie voor Terneuzen Door de ..Eerste Nederlandse Ko nijnenhaar-Industrie" (in oprichting), is aan de gemeente Terneuzen ver zocht voor dc uitoefening van haar bedrijf terreinen en gebouwen in huurkoop beschikbaar te stellen. De „Eerste Nederlandse Konijnenhaar-In dustrie" stelt zich ten doei de vex-vaar- diging uit konijnenhaar van grond stoffen voor de viltfabricage. B. en W. van Terneuzen hebben de raad voorgesteld percelen met opstal len, toebehorende aan de Px-ovinciale Zeeuwse Electriciteits Mij., die na verbouwing voor het beoogde doel bx-uikbaar zijn, aan te kopen en ixx huurkoop aan de nieuwe industrie ter beschikking te stellen. Oorlogsweesjes met vacantie. Deze zomer zullen in Norg, Yben- heer bij Oosterwolde, Mantinge in Drenthe, Mill, Westkapelle, Heythui- sen, Montfoort en Well iix Limburg weer talloze ooi-logsweesjes en half- weesjes en kinderen, die in de oorlog invalide'zijn gewox*den, van een fijne vacantieweek kunnen genieten, hun bezorgd doqr de stichting „Het vier de Prinsenkind". De stichting, die nu haar vierde levensjaar Ingaat, is al volop bezig met het voorbereidende werk. Dat dit veeloxnvattend is kan men begrijpen als men weet, dat niet minder dan 4870 kinderen in een va- cantiekamp, ingericht in de D.U.W.- kampen, die de overheid ter beschik king van „Het vierde Prinsenkind" heeft gesteld, voor een week zullen worden ondergebracht. Onder deze kinderen bevinden zich ongeveer 570 kinderen, die tengevolge van oorlogs handelingen invalide zijn geworden. Openbare Lagere School te St. Kruis wordt opgeheven. De gemeenteraad van Aardenburg besloot tot opheffing van de Openba re Lagere school te St. Kruis per 31 Juli 1950. Voorts werd besloten tot verkoop van „de Elderschans" aan de Stich ting Jeugdcentrum West Zeeuwsch- Vlaanderen. DE R.K. H.B.S. TE GOES Voor de in September a.s. te ope nen R.K. H.B.S. te Goes heeft zich reeds een 40-tal leerlingen aangemeld. De school zal de naam ,,St. Wille- brord-coïlege" krijgen. EXAMEN HANDTEKENEN. Het examen handtekenen l.o. (voor huis- en schoolonderwijs) zal dit jaar worden afgenomen te 's-Gravenhage en aanvangen op 20 Juli a.s. Voorzit ter van de examencommissie is de heer C. Kuiper, inspecteur l.o. te Goes. Nagekomen advertentiën. Donderdagmiddag 11 uur terrein Bosweg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2