NIEUWS UIT ZEELAND IN 1949 KENDE ZEELAND WEINIG WERKLOOSHEID Duits minister bracht bezoek aan ons land jubileum burgemeester A. H. S. Stemerding WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 MEI 1950 Steeds minder bouwvakarbeiders van elders. 5913 vreemdelingen wilden in Zeeland werken. Nog steeds kan in Zeeland niet wor den gesproken van een algemene werkloosheid. Het jaarverslag over 1949 van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg constateert al thans, dat er nog steeds een aantal aanvragen om arbeidskrachten, waar aan niet kon worden voldaan, open staat. Toch liep dit aantal in 1949 terug van 400 tot 249. Daarnaast kan men uit het verslag lezen, dat verschillende omstandighe den - als toenemende concurrentie, af- zetmoeilijkheden en afnemende bedrij vigheid verschillende werkgevers tot reorganisatie dwongen, waarvan verschillende, vooral minder vak-be kwame arbeidskrachten het slachtof fer werden. In dezelfde richting werkte ook de inkrimping of ophef, fing van tal van overheidsdiensten. Het verslag bespreekt dan achter eenvolgens verschillende takken van het bedrijfsleven. Het aantal bouw vakarbeiders van elders daalde van 1450 tot 370 man. De in Zeeland wo nende arbeiders in deze tak hadden vrijwel allen het gehele jaar werk. Alleen werden tegen het einde van 't jaar neg al wat arbeiders door de aannemers ontslagen, o.w. tamelijk veel. die een omscholingscursus op de Rijkswerkplaats voor Vakontwikke ling hadden gevolgd. Optimistisch over de handelsbetrekkingen. De Westduitse minister van Eco nomische Zaken, prof. Erhard, heeft na een driedaags bezoek aan ons land Zaterdag per vliegtuig de terugreis aanvaard. Op Schiphol toonde hij zich bereid de journalisten iets te vertel len over zijn indrukken. Hij zeide zich tijdens zijn bezoek opzettelijk op de achtergrond te hebben gehouden in verband met de herdenking van de Duitse overval. Hij wilde voorko men, dat uitlatingen van een Duits minister in de Nederlandse pers zou den verschijnen naast woorden van herinnering over het smartelijk ver leden. Bepaald optimistisch liet prof. Er- hard zich uit over de ontwikkeling van het Nederlands-Duitse handels verkeer, dat aan beide zijden een totaal bedrag heeft bereikt van 1 milliard Duitse mark. Onbetekenende storingen van het handelsverkeer, die van Nederlands standpunt uit vooral in de landbouwsector aan de dag zijn getreden, acht prof. Erhard niet verontrustend De Duitse minister verklaarde ver der nog, dat overwogen wordt de Ne derlandse havens in te schakelen in de Duitse export en Nederland te la ten deelnemen aan de Duitse binnen scheepvaart. Conferentie in Londen van de Atlantische Raad Maandag is in het Lancaster House te Londen de Noordatlantische Raad bijeengekomen, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken van twaalf Westerse landen zitting hebben. Ache- son is voorzitter van de conferentie, die bijna een week zal duren. Er wa ren vooral experts op het gebied van de defensie aanwezig. Holland-Amerika-Lijn maakt 20 millioen winst. De bruto winst over 1949 van de „Holland-Amerika Lijn" bedroeg f 20,188.460 (f 15.265.149). Hiervan wordt f 5.325.253 afgeschreven en f 11.950.000 gereserveerd. Uit de net to winst kan een onveranderd divi dend van 9 pet., waarvan 4 pet. in contanten en 5 pet. in aandelen, wor den uitgekeerd. Advertentie 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatlek zich vastzet Welk mens bfl zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zyn een reden te meer om van vandaag-op-raorgen met de weldadige Kruschen-kuur te begin nen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloed, zuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op na tuurlijke wijze hun werk doen, kun nen onzuiverheden ln het bloed zich ni'ej; vastzetten Die worden dan ra dicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. In Vlissingen heerste in de metaal nijverheid nog steeds een tekort aan arbeidskrachten: in Middelburg wer den daarentegen als gevolg van een reorganisatie bij het grootste plaatse lijke bedrijf enige tientallen arbeiders ontslagen. IN DE LANDBOUW Door de gunstige weersomstandig heden kon het werk in de landbouw in het algemeen regelmatig voortgaan. Speciaal in Oostelijk Zuid-Beveland bestond practisch gedurende het ge- héle seizoen een tekort aan plaatselij ke arbeidskrachten. Buiten het sei zoen konden arbeiders te werk gesteld worden bij de herverkavelingswerk zaamheden op Walcheren en bij ver schillende D.U.W.-objecten. Doordat het aanbod in het alge meen nog al ruim was, bemerkte men weinig van de overtreding van de loonbepalingen. Het hoogst toegesta ne tarief werd in het algemeen wel betaald. De samenwerking met Belgische bu reaux voor arbeidsbemiddeling (Brug ge en Eecloo» was uitstekend. HAVENS DN SCHEEPVAART Geconstateerd wordt, dat er in de haven van Vlissingen nog niet veel omging, mede als gevolg van het uit blijven van het herstel der sluizen. In de haven van Goes was er in 1949 meer werkloosheid, o.a. als ge volg van onderlinge concurrentie tus sen twee groepen van arbeiders. In Terneuzen neemt het aantal ha venarbeiders voortdurend af. Er bestond een toenemende belang stelling voor plaatsing bij koopvaar dij-, binnen- en kustvaart; bij binnen- en kustvaart zijn de plaatsingskansen het grootst. De Rijkswerkplaats voor Vakont wikkeling te Middelburg was een groot deel van het jaar slechts matig bezet. In 1949 werden in totaal 412 beroeps- en studie-adviezen verstrekt (v. j. 363). Voorts werden 192 plaat singen van minder-valide arbeids krachten tot stand gebracht, waarvan 55 voor vast werk, GEDEMOBILISEERDE* Wat de bemoeiingen met gedemobi- liseerden betreft, deelt het verslag mede, dat zich hiervan 351 lieten in schrijvingen: 149 plaatsingen kwamen tot stand en op 31 December waren nog 87 gevallen in behandeling. In 1949 werd voor 5913 vreemde lingen een vergunning voor plaatsing in Zeeland aangevraagd; in 3854 ge vallen werd een nieuwe vergunning verleend en in 2045 gevallen werd een oude verlengd. In 14 gevallen werd vergunning geweigerd. Arbeidsconflicten van enige omvang kwamen in Zeeland niet voor! zijn de hoeden, die wfl deze week ontvingen. Böhm Solo, groen, beige en bruin 17.95 Böhm Zeta, in groen en grijs 19.50 Herenmodes St. Jacobsstraat 25, Vlissingen Minister Wijers nam afscheid. Op zijn verzoek is aan mr. Th. R. J. Wijers op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Justitie, ingaande 15 Mei, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan H. M. de Koningin en den lande bewe zen. Mr. Wijers is benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Hij heeft zijn portefeuille overgedragen aan minister van Maarseveen, die tot minister van Justitie ad interium is benoemd. Militairen in Indonesië niet zonder sigaretten. Naar aanleiding van klachten over het niet op tijd vertrekken van net rookrantsoen over April aan de Ne derlandse militairen in Indonesië, deeit de legervoorlichtingsdienst het volgen de mede. Door verscheidene oorzaken (prijs stijging, stakingen in havens en trans portbedrijven in Indonesië, deviezen- moeilijkheden) is aanvankelijk enige stagnatie veroorzaakt in de regelmati ge aflevering der rantsoenen sigaret ten. In de loop van April is terstond door de Niwin de behulpzame hand gebo den, waardoor aan ieder militair gra tis een blik van 50 sigaretten kon wor den uitgereikt. Daarnaast heeft de Nederlandse le. gerleiding in Indonesië maatregelen genomen om de normale verstrekking ten spoedigste wederom voortgang te doen vinden. Daartoe werden aanzien lijke bestellingen in Nederland ge plaatst. Een zending van 13 millioen sigaret ten werd reeds uit ons land naar In donesië verscheept. Trein uit Roosendaal botste op locomotief. De trein uit Roosendaal, die Maan dagmorgen om half elf het Centraal station te Antwerpen moest binnenlo pen, reed door bet stopsein nabij het depot voor locomotieven te Berchem en botste op een locomotief, die naar het depot werd gebracht. De eerste wagon van de uit Neder land komende trein werd gedeeltelijk ingedrukt, waarbij een tiental perso nen licht gewond werd. Zij behoefden niet in een ziekenhuis té worden op genomen en konden de reis voortzet ten. De materiële schade was vrjj aan zienlijk. Meisje maakte dodelijke yal. Zondagavond hing de 18-jarige doch ter van de heer W. te Brunssum te ver uit een raam van de tweede ver dieping, om naar de Ronde van Lim burg te kijken. Van acht meter hoog te viel zij naar beneden. In zorgwek kende toestand werd zij naar een zie kenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de nacht is overleden. Het Tweede Kamerlid Burger (P.v. d.A.) heeft minister Stikker schriftelijk gevraagd naar zijn standpunt ten opzich te van het plan-Schuman. Tunnelplannen te Roosendaal. De raad van Roosendaal voteerde een crediet van f 3000.dat de ge meente in staat moet stellen de tun nelplannen voor te bereiden in sa menwerking met de Nederlandse Spoorwegen. De burgemeester deelde mede, dat het plan bestaat een af zonderlijke voetgangers- en een af zonderlijke verkeerstunnej aan te leg gen. Als deze beide tot stand zijn ge komen, zal de overweg tussen Markt en Kade gesloten worden. Debarkerende militairen te Vlissingen. De twee honderd militairen, die met 't ss. „Boskoop" uit West-Indië repatrieerden zijn Maandagmorgen te Vlissingen op vlotte wijze aan land gegaan en snel naar hun woonplaat sen vervoerd. Tevoren begaf de bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, zich nog aan boord van het schip. Hij onderhield zich geruime ttfd met de opvarenden. Majoor R. C. Soetbroot Piccaerdt verwelkomde de militairen namens de regering en de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Hij verklaarde, dat de mannen zich tijdens hun verblijf in de West voortreffelijk hebben gedra gen. Marinierskapel naar Oostburg. Het staat thans vast dat de Kon Marinierskapel, ter gelegenheid van de grote landbouwtentoonstelling, die 29 Juni in Oostburg zal worden ge houden, naar Oostburg zal komen om aldaar een concert te geven. Ver. van Ned. Gemeenten zal te Goes vergaderen. De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Ned. Gemeenten zal op 25 Mei a.s. haar jaarvergadering houden te Goes. Als sprekers zullen optreden ir. P. J. 't Hooft te Goes en de heer C. P. Broerse, directeur van de plant soenen te Nieuwer Amstel. De eerste zal verschillende aspecten van het bouwkundig schoon in Zeeland behan delen. de tweede zal spreken over het landschapsschoon. Geitenkeuringen in Zeeland. Voor de geitenkeuringen-1950 zijn dc volgende dala voor de diverse plaatsen in Zeeland vastgesteld: Walcheren: Woensdag 31 Mei: Ritthem 9 uur: Sou burg 14 uur; Nieuwland 10 uur. Donderdag 1 Juni: Serooskerke 9 uur; Domburg 14 uur; Oostkapelle 19 uur. Vrijdag 2 Juni: Gapinge 9 uur; Vrou wenpolder 14 uur. Koudekerke 19 uur. Maandag 5 Juni: Zoutelande 9 uur; Aagtekerke 13.30 uur; Westkapelle 17 uur; Boudewijnskerke 19 uur. Dinsdag 6 Juni: Middelburg 9 uur; Me- liskerke 14 uur; Biggekcrke 19 uur. Zuld-Beveland: Woensdag 7 Juni: Nicuwdorp 9 uur: Heerenhoek 14 uur; Borssele 19 uur. Vrijdag 9 Juni: Wolfaartsdijk 14 uur; Wemeldinge 18.30 uur. Maandag 12 Juni: Krabbendijke 9 uur; Kwadendamme 14 uur: Ovezande 19 uur. Woensdag 14 Juni: Kloetlnge 14 uur; Heinkenszand 19 uur Schouwen en Duiveland: Maandag 19 Juni: Zierikzee 10 uur: Bruinisse 14.30 uur; Nieuwerkerk 18.30 uur. Dinsdag 20 Juni: Renesse 10 uur; Haamstede 14 uur; Eikerzee 18.30 uur. Woensdag 21 Juni: Noordwelle 9 uur; Dreischor 14 uur; Noordgouwe 18.30 uur. Tholen: Donderdag 22 Juni: St. Maartensdijk 13 uur; Oud-Vossemeer 15.30; St. Anna- land 18.30 uur. Zeeuwsch-VIaanderen: Maandag 26 Juni: Nieuwvliet 9 uur; Zuidzande 13.30 uur; Aardenburg 17 uur; Waterlandkerkje 18.30 uur. Dinsdag 27 Juni: Axel 14 uur; St. Jan steen 17 uur. Hengstdijk 18.30 uur. EXCURSIE P.Z.E.M.-PERSONEEL, Zaterdag werd door een 80rtal Ie<Jen van het P.Z.E.M-personeel uit de ge hele provincie een excursie gemaakt naar de Hoogovens te Veïsen. Do reis werd per autobus gemaakt. In de can- tine van de Hoogovens werd het ge zelschap welkom geheten door Ir. Van Ees. waarna de directeur der P.Z.E.M., ir. T. Micbielsen sprak. Vervolgens be zichtigde men walser ij, staalfabriek, gieterij, eokesfabriek en de Mekog. Na de rondgang dankte de heer B. ae Jonge namens de personeelsvereniging voor de rondleiding en bood de gelei, ders'een P.Z.E.M.-asbak aan. TOESLAG P.Z.E.M.-PERSONEEL. Het bestuur der N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij heeft besloten aan het#in dienst dier vennootschap zijnde personeel een uit kering te verlenen van 5 van dc wedde of het loon over het tweede kwartaal 1950. De burgemeester van Oost- en West-Souburg, de heer A. H. S. Ste- merding heeft Maandag zijn 12/2- jarig jubileum als burgemeester her dacht. In verband daarmee is hy Maandagavond ln een intieme bijeen komst te Souburg gehuldigd. Burgemeester Stemerding neemt on der de Zeeuwse burgemeesters een vooraanstaande plaats in. Hij staat aan het hoofd van een bloeiende ge meente, waar vruchtbaar werk ver richt kon worden en hij heeft daar door ten volle gelegenheid gekregen zijn bestuurscapaciteiten te ontplooi- x. In de jaren van zijn burgemeester schap zijn in Souburg op velerlei ter rein belangrijke dingen tot stand ge komen. Er verrees een nieuw gemeen tehuis. De Beatrix-kleuterschool, die een van de mooiste in Zeeland is, kwam tot stand. De gebouwen van de lagere scholen werden verbeterd, er kwam een gymnastieklokaal, er kwa men sportvelden. Een verenigingsge bouw kon geopend worden. De wo ningbouw werd met kracht ter hand genomen. De plantsoenen werden uit gebreid en er kwam een rioolwater zuiveringsinstallatie. Voorts zijn nog verscheidene pro jecten in behandeling, waarvan we noemen een badinrichting en zwem inrichting. Op sociaal en op onderwijsgebied heeft de heer Stemerding belangrijk werk verricht. Hij is president-kerk voogd van de Ned. Herv. Kerk en dus moeten we in dit verband de restau ratie van de Ned. Herv. Kerk noe men. Dan is hij voorzitter van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht op Walcheren, voorzitter van de Stichting Rusthuis, voorzitter van de stichting De Eendracht (ver enigingsgebouw). lid van het hoofdbe stuur der Ver. van Ned. Gemeenten, bestuurslid van Vrederust, inspecteur van Chr. Volksonderwijs en zit hij nog in tal van andere besturen. De heer Stemerding heeft er prijs op gesteld, dat van zijn jubileum eerst melding werd gemaakt, nu het achter de rug is. Wij moesten zijn wens eer biedigen. Maar we mogen wel consta teren, dat deze burgemeester, die in 1893 te Pernis werd geboren en die als wethouder van Sociale Zaken in Rot terdam reeds de aandacht op zich vestigde, een figuur is, waarop Zee land trots is! Het vliegveld in Zeeuwsch-VIaanderen. Zoals bekend zal er in de Van Wijckhuyse-polder in Zeeuwsch- VIaanderen een vliegveld worden aangelegd. De Rijksluchtvaartdienst stelt zich op het standpunt, dat dit veld zal moeten voldoen aan de eisen, welke aan een F-veld worden gesteld. Voor de eerste phase zal een ter reinoppervlak van ca. 51 ha. onge veer een 18-tal percelen omvattende, nodig zijn, terwijl de opstallen van die percelen zullen moeten worden afgebroken. De aanlegkosten zullen rond 434.000 bedragen, waarvan voor rekening van het Rijk komt een bedrag van 363.000 en voor die van het Gewest een bedrag van 70.750.—. De tweede phase voor zover de toename van het luchtverkeer daartoe aanleiding geeft houdt in de aanleg van een F-veld met verharde startba nen van respectievelijk 1080 en 900 m en eventueel een volledige drainage van het overige terrein. Hiervoor zou het luchtvaartterrein tot 71 ha moeten worden vergroot, waarbij dit voor een klein gedeelte in de Pierssenspolder zou komen te liggen. Bouw koelhuis te Krabbendijke. De algemene ledenvergadering van de veilingsvereniging Krabbendijke en Omstreken kwam in spoedverga dering bijeen, in verband met de bij de uitvoering van de koelhuisplan nen ondervonden tegenslag. Tegen alle verwachting is, is uit grondbo ringen komen vast te staan, dat het bouwen van een koelhuis zonder paalfundering niet verantwoord is, aangezien veen in de bodem voor komt en er niet onaanzienlijke ver zakkingen kunnen optreden. De overgrote meerderheid van de koelhuisgebruikers verklaarde zich bereid enige offers te brengen om de bouw dit jaar nog mogelijk te ma ken, waarop de algemene vergade ring met algemene stemmen besloot de bestuursvoorstellen te aanvaarden en het crediet te vei-hogea< De plechtigheden te Kapeile. Omtrent de plechtigheden op de Franse begraafplaats te Kapeile ver nemen wij nog, dat vóór het veilings gebouw en in de Goese- en Dykwelse- straat luidsprekers zijn aangebracht, zodat het publiek in de gelegenheid zal zijn alles te volgen. Vlissingen JAARFEEST C.J.V.F. EN C.J.M.V. De afdelingen Vlissingen van de C. J.V.F. en de C.J.M.V. hielden Zater dagavond in het Herv. Verenigings gebouw in de Nooi-dstraat een ge combineerd jaarfeest. Deze bijeenkomst was zeer goed bezocht. De voorzitter van de C.J.M. V. opende met Schriftlezing en gebed, waarna de jaarverslagen volgden. Ex- was een batig saldo, doch geklaagd moest worden over te gex-inge be langstelling voor 't verenigingswerk van de zijde der jeugd. Opgewekt werd toe te treden tot de vex-enigin- gen en de hulp der ouders werd ge vraagd hun kinderen hiei'toe aan te moedigen. Hierna werd opgevoerd het toneel stuk in drie bedrijven: „In ander mans schoenen" door Cissy van Mart- veld. Het spel oogstte dankbaar ap plaus en werd' goed voor het voet licht gebracht. AFSCHEID P. L. E. WYBO In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd, heeft de heer P. L. E. Wybo, rotatiedrukker bij drukkerij F. van de Velde Jr. te Vlissingen, af scheid genomen om van een welver diend pensioen te gaan genieten. Hij werd toegesproken door de di- x-ecteur. de heer F. van de Velde, die er op wees, dat na een diensttijd van bijna 36 jaax\ thans voor de heer Wybo, die altijd zijn beste krachten aan het bedrijf gaf, de tijd is gekomen om rust te nemen. Hij overhandigde hem een geschenk in couvert. De heer J. Marijs huldigde hem na mens het personeel en bood hem een schilderstuk aan. Voor mevr. Wybo waren er mooie bloemen. ONGEVAL. Door een onvoorzichtigheid met een brandende sigaret, vatte Maan dag een vat met benzine vlam in een der werkplaatsen yan de Kon. Mij. „De Schelde". De arbeider de K., liep daardoor brandwonden op en nxoest naar het St. Jozef-ziekenhuis wor den vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. P.T.T. PERSONEEL VOETBALDE In een zeer spannende wedstrijd werden Zaterdag de P.T.T. mensen uit Vlissingen door hun collega's uit Eind hoven met 42 verslagen. Na 25 mi nuten spelen bracht Eindhoven de stand op 10. Tien minuten later schoot de Vlissingse rechtsbinnen in eigen doel 20. Nog voor de rust za gen de Vli8singers kans een tegenpunt te scox-en en de stand op 21 te bren gen. Na de rust waren het vooral de Vlissingers die in de aanval waren en zij zagen dan ook kans de gelijkmaker te scoren. 7 minuten voor het einde bracht Eindhoven de stand op 32 en in de laatste minuut was het weer Eindhoven, dat de zege veilig stelde. LEDENVERGADERING „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN" Maandagavond werd in het Strand- hotel een ledenvergadering gehouden van het departement Vlissingen van de maatschappij „Tot Nut van 't Al gemeen", onder voorzitterschap van de heer W. M. van Aller, Het voor naamste punt van de agenda was de bespreking van een voorstel van het bestuur van de spaarbank tot w\jzi- fing van de subsidie. Van de gelden, ie het Nut van de Spaarbank ont vangt, zal in de toekomst een gedeel te worden gereserveerd voor de afde lingen Terneuzen en Wolphaartsdijk, om daar het Nutswerk te steunen. Na enige besprekingen kon dit voorstel door de aanwezige leden worden goedgekeurd. De begrotingen van de leesbiblio theek, de kleuterschool en het Depar tement werden goedgekeurd. By de gehouden verkiezing van bestuurs- en commissieleden, wei-den alle aftre dende herkozen, nl. voor het departe ment de heren W. M. van Aller en ir. G. A. Kenxper, voor de spaarbank de hex-en ir. G. de Regt cn C. Kamex*mans, voor de leesbibliotheek mevrouw F. W. Harlaar-Loots, voor de Kleutex-- school mevrouw K. Priester-v. d. San- de en voor de kascommissie de heer C. Kamermans. terwijl voor deze laat ste commissie nog een tweede lid toe gevoegd zal worden. Besloten werd geen afgevaax-digde te sturen naar de op !)0 en 31 Mei te houden algemene vergadex-ing in Am' sterdam. Middelburg HUIZENVEILING. Door notaris J. L. v. d. Harst werd een aantal huizen te Middelburg pu bliek geveild. Het betrof een heren huis en erf aan de Rouaanse kade 9, voorlopig in koop toegewezen aan de heer M. A. Engelsma te Middelburg, voor 3600; een huis met bovenwo ning Dam 1214. in koop toegewezen aan de heer C. Willemse te Middel burg voor 3900; een huis en erf aan de Noordweg 26, toegewezen in koop aan de heer Adx;. Walraven te Middel burg voor 1200 en een huis en tuin aan het Oud Arnemuids Voetpad 54, in koop toegewezen aan deze laatste voor 1700. HERVERKAVELAARS OP DE PLANKEN. Het personeel, werkzaam voor de herverkaveling van Walcheren, hield in de grote zaal van het Schuttershof to Middelburg, die geheel gevuld was, een feestavond, welke ook werd bij gewoond door het hoofd van het Bu- reau Ruilverkaveling, de heer W. A, van der Werff en de Rijkscultuurcon- sulent voor Zeeland, ir. A. Franke. Na een openingswoord van de heer Vex-meulen, werd door een „elftal" le den van het personeel op vlotte wijze een klucht in drie bedrijven „Amor in de mosterd" opgevoerd. Een gezellig samenzijn rondde deze geslaagde feestavond af. GOUDEN HUWELIKJSFEE ST. Het echtpaar J. F. SchellingsE. Schellings Dierx te Middelburg, viert vandaag zijn gouden huwelijksfeest. De heer Schellings is al sinds ja ren bij de schouwburg werkzaam als toneelknecht en geniet daardoor in toneelkringen grote bekendheid. PINKSTERVUUR GAAT NIET DOOR. Het aangekondigde Pinkstervuur op het Molenwater te Middelburg ls afgelast. Het moderamen van de Ned. ftervormde Jeugdraad acht het niet verantwoord dit in verband met de hoge kosten de bijeenkomst te laten doorgaan. O.- en W.-Souburg AFLOOP VERKOPING. P. J. van Tiggelen, cand. notaris, waarnemende het vacante kantoor van wijlen notaris J. L. I-Iertogs te Mid delburg, heeft in café „Dorpszicht" te Oost- en West Souburg, publiek ver kocht het huis met werkplaats en tuin te Oost- en West-Souburg, Ritthemse- straat 26, groot 3 a. 51 c.a. Koper W. S. Pouwer te Sint-Laurens c.s. voor 5250. Vondst van Mosselzaadvisser. De mosselzaadvisserij voor onze kusten geeft dikwijls een duidelijk bewijs, dat de duinen zich landin waarts hebben verplaatst. Zo werden in 1939, toen mosselzaad werd gevist voor de kust van Dom burg, vele geweien van herten en beenderen van andere dieren met de korren mee naar boven gebracht. Door Bru 68, gebroeders Okkerse, werd deze week bij de visserij in het Texelstroom, een onderkaak van een groot dier van de bodem der zee op gevist. Succes voor Vlissingse spoorweg-toneelgroep. Zoals bekend heeft de Vlissingse Spoox-weg-Ontspanningsvereniging deelgenomen aan een landelijke to neelwedstrijd voor toneelclubs van spoorwegpersoneel. De Vlissingse to neelgroep heeft daarbij met het stuk „Zeemansvrouwen" de derde prijs be haald. De Haarlemse Zustervereni ging, die ook in Vlissingen „De Hei lige Vlam" speelde, behaalde daarme de de eerste prijs. Er waren in totaal 18 deelnemende clubs. Onrnsttg, gejaagd! Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Arnemuiden ONGEVAL. De arbeider van de Ned. Spoorwe gen te Arnemuiden, A. de Ridder, kwam by het veiTichten van werk zaamheden zodanig met een spoor staaf in aanraking dat hij hierdoor zyn pols brak. Hij werd in het R. K. ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Biggekerke RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Biggekerke komt op Vrijdag 26 Mei des middags om 4 uur in openbare vex-gadering bij een. Op de agenda staan onder meer het opnieuw vaststellen van enige belas tingverordeningen en een verzoek om - ook voor het tweede kwax-taal 1950 aan het gemeentepersoneel een toeslag van 5 der jaarwedde te geven. Domburg GOUDEN BRUILOFT. Het heeft het echtpaar Steijn Jongepier bij de viering van hun gou den bruiloft jl. Vrijdag te Domburg, niet aan belangstelling ontbroken. Des avonds bracht de muziekver eniging Apollo" een serenade. Tot voor 2 jaar was de heer Steijn als vaandeldrager aan „Apollo" vei'bon- den, welke functie hij 30 jaar heeft vervuld. Kleverskeke RINGRUDERIJ TE KLEVERSKERKE Onder grote belangstelling werd te Kleverskerke de ring verreden. Na 38 keer gereden te hebben, waren de prijzen als volgt verdeeld: le A. Brasser met 23 ringen; 2e P. Brasser met 18 ringen: 3e L. P. Bi-asser met 16 ringen; 4e J. Nijsse met 11 ringen; 5e J. Onderdijk met 11 ringen; 6e A. Crucq met 10 ringen; 7c wei'd H. Jan- se; 8e J. Gideonse; 9e P. Francke; 10e R. C. Gx-oen; lie J. Coppoolse en 12e A. Dekker. De 'pollepel werd gewonnen door P. Brasser, terwijl de 2 extra beschik baar gestelde geldprijzen resp. door A. Brasser en P. Braser werden ge wonnen. Veere De bazar gehouden te Veere ten bate van de restauratie der Ned. Herv. kerk. heeft f 2000 opgebracht. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Aagtekerke, Chr. van Dam te Werkendam. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Middelburg: L. S. den Boer te 's-Gravenhage-West. VOEIBAI. MIDDELBURG—ZIERIKZEE 4—1. In een zwak gespeelde wedstrijd wist Middelburg een verdiende zege te behalen op Zierikzee. Het spel van Middelbux-g was beter dan dat van de bezoekers, maar toch waren er weinig hoopvolle perspectieven. Pas twintig minuten na de rust wist Middelburg de leiding te nemen door een doelpunt dat werd gescoord door Kosten. Twee minuten later werd door dezelfde speler de stand op 20 gebracht, terwyl v. d. Horst een fraai debuut maakte met' een handig over de doelman gekopt bal letje. Binnen de 6 minuten maakte Outermans van een schietkans ge- Druik. Hij bracht de stand op 40. Tenslotte wist Zierikzee er 41 van te maken en dat was tevens de eind uitslag. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen, 13 Mei: Capi- taine Jeah Fougerc v. Gent. 14 Mei: Ghlos v. Antwerpen. Twin v. Antwerpen. Wilda v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 13 Mei: Capitai- ne Jaan Fougere n. Bone. Marvic n. Stan- zaer. Whitebrook n. Denemarken. Asun cion de Larrlnaga n. Antwerpen. 14 Mei: Wilda n. Glasgow. Gepasseerd n. Antwerpen. 14 Mei: Dui- vendijk v. Rotterdam, Hecuba v. Rotter dam. Corsica v. Goole. Parkhaven v. Bremen. Gepasseerd van Antwerpen, 13 Mei: Mado n. Duinkerken v. Gent. Irene n. Londen. Axeldljk n. Rotterdam. 14 Mei: Amsteldijk n. New York. Cornelia B. n. Malroö. Uni-K n. Poole. Violette Erica xi. Landskrona. Mary n. Londen. Alchiba n. Pto Alegre. Stad Schiedam n. Bordeaux. 15 Mei: Boschfontein n. Southampton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2