PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsland zal geleidelijk meer zelfstandigheid worden gegeven Nog dit j'aar verpachting van de gronden in de Sloepolder BILT Rusland de enige agressieve mogendheid Vragen van jhr. v. d. Goes aan comité van Europese ministers. Taxichauffeur beroofd. AMBON ZAL ELKE POGING TOT INVASIE AFSLAAN De liquidatie van het K.N.I.L. Tijdelijke pachters zullen echter geen aanspraak op definitieve toewijzing kunnen maken DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No.l 14 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdrea.. G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESKENSZ COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Mei 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2A0. f Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C„ Middelburg, Bur Vllsslngen Walstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen <bg.g 2861 of 2160»; M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L, Vorststr. 63, tel 2475 (b.g.g 2228)Oostburg- Pr Maurltsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zlerikzee: N. Bogardstr. C 1 Driedaagse besprekingen in Londen geëindigd. De voornaamste resultaten van de driedaagse besprekingen in Londen tussen Acheson, Bevin en Schuman, die Zaterdagavond geëindigd zijn, kun nen in deze punten worden samengevat: le Westduïtsland zal zo spoedig mogelijk worden opgenomen in de ge meenschap van Europese volken. Het zal geleidelijk een zo groot mogeiyke mate van souvereiniteit worden gegeven. De staat van oorlog zal binnen af zienbare tijd beëindigd worden. 2e De Sowjet-Unie wordt beschouwd als rde enige militaire en agressie ve. mogendheid ter wereld". Er zyn plannen gemaakt om de politiek van de drie landen in alle delen van de wereld nauwer te coördineren. met details over de ter conferentie genomen beslissingen over Duitsland. Zij keuren eenstemmig het werk van hun collega's goed. Het raadplegen van de Beneluxlanden was volgens een Franse woordvoerder niet meer dan een formaliteit. De bezetting van Duitsland zal voorlopig voortduren met het oog op de splitsing van Duitsland en de in ternationale situatie. Het tempo, waarin Duitsland meer zelfstandig heid zal worden gegeven, hangt af van de mate, waarin de Duitsers zelf door een democratische bestuursvorm het vertrouwen van de Westerse lan den zullen weten te herwinnen. Een speciale commissie van des kundigen zal de komende maanden een herziening van het bezettings statuut in studie nemen. Zolang de Sowjet-Unie weigert mee te werken aan de tot stand ko ming van een democratisch verenigd Duitsland, kan er geen vredesver drag gesloten worden. De drie ministers zijn het er over eens geworden, dat de landen in Z.O. Azië gesteund moeten worden om een verder opdringen van het commu nisme tegen te gaan. Van belang is ook, dat de volkeren van Afrika on der betere sociale en economische omstandigheden komen te leven. Getracht zal worden de emigratie uit de Europese landen, in het bij zonder uit Duitsland en Italië te ver gemakkelijken. „De kracht van de vrije wereld mag nimmer voor agressieve doel einden worden gebruikt", zo wordt in één van de communiqué's na af loop medegedeeld. De ministers acht ten het nodig hierop nog eens de aandacht te vestigen, met het oog op de valse uitlegging, die de commu nistische propaganda geeft van de bedoelingen der Westerse mogend heden. STAP VOORUIT. Een hoge Duitse functionaris noemde de besluiten van de Grote Drie, „een goede stap vooruit". Kanselier Adenauer zeide zich te verheugen over „de voor Duitsland gunstige resultaten van de conferen tie". Hij was ervan overtuigd, dat het communiqué spoedig door daden zou worden gevolgd. In Franse politieke kringen noem de men het communiqué een „groots besluit in gematigde termen vervat". De ministers van de Benelux-lan- den hebben een rapport ontvangen Labour wil nationalisatie voorlopig schrappen. Het komende weekend komen de leiders van de Britse Labourpartij in een geheime conferentie te Londen bijeen om het programma voor de komende verkiezingen op te stellen. Een voorstel, alle nationalisatie op die van de ijzer- en staalindustrie na van het programma te schrappen komt dan in bespreking. Men acht het zeker, dat dit moeilijkheden zal verwekken tussen de rechtervleugel en de linkervleugel. Een politiek experiment. Jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters, Nederlands afgevaardigde naar de consultatieve vergadering van Europa te Straatsburg, heeft schrif telijke vragen gesteld aan het comité van Europese ministers te Parijs over deelneming van andere landen in het door minister Schuman voorgestelde Frans-Duitse samengaan ten aanzien van de basisindustrieën. In politieke kringen wordt dit stel len van vragen buiten de vergadering van de assemblée te Straatsburg als een politiek experiment beschouwd. Jhr. van de Goes van Naters fractie leider van de PvdA in de Tweede Kamer, meent uit de statuten van de assemblée te kunnen concluderen, dat ook indien deze niet in vergadering b'jeen is. vragen aan het comité van ministers kunnen worden gesteld Jhr. van der Goes van Naters vvaagt aan het comité of men op de hoogte is van minister Schuman's initiatief, of men het er mee eens is, dat deze poging de medewerking van de gehele raad verdient en of men de tie vordering ervan onder het oog heeft gezien. Tenslotte informeert ihr. van der Goes van Naters of het comité er mee accoord gaat dat bet algemeen belang van Europa ten nauwste sa menhangend met dit moedige project, behartigd dient te worden door de raad van Europa en of het comité be reid is de weg te wijzen om de behar tiging van deze belangen te verwer kelijken. Thomas K. Finletter, de nieuwe Ame rikaanse minister van de luchtstrijd krachten. Brutale overval op de weg tussen Amsterdam en Haarlem. In de nacht van Vrydag op Zater dag is op de Haarlemmerweg nabij Sloterdyk, een Amsterdamse taxi chauffeur beroofd van 13.en zijn auto. De taxi is korte tyd later op de Baarsjesweg teruggevonden. Dank zij een handige manipulatie, slaagde de taxi-chauffeur erin een bedrag van 40dat hij ook in zijn zak had, te redden. In de stad kwamen een man en een vrouw van plm. 25 jaar in de wagen gestapt. Zij gaven de chauffeur op dracht in de richting Sloterdyk te ryden. Daar aangekomen werd ge zegd „Rij maar door naar Half weg Nauwelijks op de grote weg aangekomen, haalde een van de pas sagiers een revolver te voorschijn en gebood hij de chauffeur te stoppen. Er kwam juist een passerende auto aan en aanvankelijk moest de chauf feur daarom weer doorrijden om niet de aandacht te trekken. Toen de auto gestopt was, gaf de rover op dracht het geld te voorschijn te ha len. Uit zijn rechter binnenazk haal de de taxi-chauffeur zijn „oprij- geld", een bedrag van 13.en uit zyn linker binnenzak een portefeuille met de autopapieren. Daarnaast zat een kleine portefeuille met een be drag van 40maar deze wist de chauffeur handig op zyn schoot te laten glijden en onder het kussen van de auto te verbergen zonder dat dit werd opgemerkt: „Willem Ruys" vertrok met 150 lege bedden. LLOYD-DIRECTIE TOCH NIET PESSI MISTISCH GESTEMD. Met 600 passagiers aan boord en de verwachting, dat er in Southamp ton nog een honderdtal zullen insche pen, is de „Willem Ruys" van de Kon. Rott. Lloyd Zaterdag weer naar In donesië vertrokken. Dit aantal wil zeggen, dat er een goede 150 lege bedden zijn, voornamelijk in de eerste klas. Twee maanden geleden was de „Willem Ruys" voor deze reis volge boekt, maar sindsdien zyn er vele af zeggingen gekomen, terwijl anderen, die met Indonesisch geld moeten be talen, een lagere klas hebben geno men. Niettemin is er toch altijd nog een groot contingent Nederlanders, dat de toekomst optimistischer inziet en de reis wil maken en het feit, dat er bijna 200 kinderen aan boord zijn wijst er wel op, dat vele vaders hun gezin laten overkomen. Ook de di rectie van de Lloyd is, zij het gema tigd, optimistisch gestemd, niettegen staande de omstandigheid, dat alle reizen van Indonesië uit reeds voor het gehele jaar zijn volgeboekt, het-1 geen erop wijst dat zeer velen ten slotte toch het verblijf In het vader land verkiezen. Amerikaanse senatoren waarschuwen Acheson. Vijf Amerikaanse senatoren hebben in een brief aan minister Acheson ge waarschuwd tegen het verlenen van verdere onafhankelijkheid aan de Westduitse regering. Zij vrezen, dat het ongelukkig ge volg zou zyn, dat de bestaande Wes terse eenheid er door verzwakt wordt en dat de machthebbers in de Sowjet- Unie daar voordeel bij zouden trekken om geheel Duitsland binnen het Ooste lijke landenblok te brengen. Japanse stad bijna geheel door brand verwoest. Zaterdagnacht is de stad Oeomai- soe, in Midden-Japan, bijna geheel door brand vernield. De brand, die omstreeks middernacht uitbrak, heeft een duizendtal woningen in de as ge legd. 71 vliegtuigen aan Chinese communisten toegewezen. Het gerechtshof van Honkong heeft bepaald dat de 71 vliegtuigen en andere bezittingen van twee lucht vaartmaatschappijen, die in Chinese nationalistische handen waren ge raakt, het eigendom worden van de Chinese communistische regering. Het beroep van een Amerikaanse lucht- vaartmaatschappy w 'd verworpen. Loflied op Mussolini in Nederlands schoolboekje. „Na de oorlog werd Italië door com munistische revolutionnairen geteis terd. De regering kon of wilde hen niet met kracht bestrijden. Toen orga niseerde Mussolini buiten de regering om zijn „zwarthemden", goed bewa pende jonge mannen, om orde en rust te herstellen. Zijn dictatuur kwam in veel opzichten Italië ten goede". Deze zinsnede komt voor in het leerboek „Algemene geschiedenis voor het Mulo-onderwijs" door G. de Haas. Het overkoepelende orgaan van de Italiaanse organisaties, die aangesloten zijn bij de internationale unie van stu denten, heeft in een brief aan minister Rutten hiertegen ernstig protest aan getekend. Minister Mansholt vraagt weer om hogere proauctie. In de naaste toekomst zal Neder land voor anderhalf milliard gulden meer moeten uitvoeren dan invoeren, aldus minister Mansholt op een in Zwolle gehouden vergadering van de bonden van oud-leerlingen van land bouwscholen en landbouwhuishoud- scholen in Overijssel. Minister Mans holt deed nog eens met nadruk een beroep op de boerenbevolking om de productie te vergrooten. Van het be drag van anderhalf milliard gulden, dat door meer uit te voeren kan wor den verkregen, zal de industrie, glo baal geschat, een milliard voor haar rekening nemen. De rest zal de land bouw moeten pogen door zyn export te verkrygen. Dr. Hirschfeld treedt toch af. DATUM NOG NIET VASTGESTELD. Zaterdag is de Hoge Commissaris van Nederland in Djakarta, dr. H. M. Hirschfeld, naar zijn standplaats te ruggegaan. Hij deelde mede, dat zyn besprekingen met de leden van de Nederlandse regering nuttig zijn ge weest. Zijn verblijf in Djakarta zal van betrekkelijk korte duur zyn, maar de heer Hirschfeld kon ons geen da tum noemen van zijn aftreden als Hoge Commissaris. Dit zal echter wel in de nabije toekomst geschie den. Incident in Djakarta. Een Indonesiër, die zich door de prikkeldraadversperring toegang had verschaft tot een wagenpark van de Nederlandse strijdkrachten in het centrum van Djakarta, is door de Ne derlandse wacht doodgeschoten. De soldaat deelde mede, dat hij de Indo nesiër tot verantwoording riep. Toen deze hard weg liep, schoot de sol daat. Na het gebeurde omringde een menigte van bijna 200 Indonesiërs het wapenpark. Geval van nekkramp in marine-opleidingskamp. In het marine-opleidingskamp te Hilversum heeft zich een licht geval van nekkramp voorgedaan. De bezet ting, enige duizenden manschappen, is sinds Zaterdag in quarantaine en mag voorlopig het kamp niet verla ten. Nederlanders worden geëvacueerd. De Aneta-correspondent op Ambon seinde Zaterdag via de Kota Inten: Op Ambon is de toestand na de proclamatie rustig. Het gehele KNIL is overgegaan naar de Republiek Maloeka Selatan. De bevolking en de troe pen eenheden zijn vastbesloten elke invasiepoging van het grondgebied ar te slaan. Door de proclamatie van de Republiek Maloeka Selatan zyn alle economische, radiografische en scheepsverbindingen door de RIS stopgezet. De berichten van het ministerie van voorlichting van de RIS over het ver moorden van twee Nederlanders zou den onjuist zijn evenals het bericht over een landing van A.P.R.I.S.-troe- pen op Ambon. De commissie-van Hoogstraten, die op Ambon is geweest in verband met de evacuatie van Nederlanders, zou de inhoud van de instructie, die de commissie had meegekregen, tijdens de conferentie niet medegedeeld heb ben aan de Nederlanders en de rege ring van de Republiek Maloeka Sela tan, waardoor een misverstand bij de Nederlanders is ontstaan met als ge volg een overhaast verkopen \*an eigendommen. Het vertrek der Nederlanders is niet veroorzaakt door bedreiging van hun leven doch uitsluitend door dat de Nederlanders niet bestand zijn tegen het sago-dieet in de komende maanden tengevolge van de blokkade Europees personeel wordt gerepatrieerd. Mededelingen van Staatssecretaris mr. Fockema Andreae. Op Schiphol, waar hij afscheid nam van dr. Hirschfeld, die naar Djakarta terugkeerde, heeft een A.N. P.-redacteur een kort gesprek gehad met de staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, die Woensdagavond na een verblijf van enige tijd in Indonesië, waar hij be sprekingen heeft gevoerd over de li quidatie van het KNIL, is terugge komen. Na 26 Juli zal het KNIL opgehou den hebben te bestaan, zo vertelde mr. Fockema en daarmee zal een grote-zorg van de regering der RIS zijn weggenomen. Vandaag sluit de mogelijkheid voor dé leden van het KNIL. om te kiezen of zij over willen gaan naar de Kon. Landmacht of naar de APRIS. Deze keuze is vaak moeilijk geweest, maar eens_ moet de dag komen, dat een beslissing wordt genomen. Voor de Indonesische leden van het KNIL is door de RIS-regering een redelijke 'pensioenregeling gegarandeerd, die ongeveer overeen komt met de voor oorlogse. Het Europese KNIL-perso- neel zal worden gerepatrieerd met troepentransportschepen. Zij zullen dezelfde faciliteiten krij gen als de mannen van de Kon. Landmacht. De voorwaarden voor het overmaken van hun spaargeld zijn gelijk aan die van de burgers, hetgeen misschien voor velen een te leurstelling zal zijn. Er zal echter voor worden gezorgd, dat zij hier in Nederland niet door zorgen behoeven te worden gekweld, want Mij hebben er niets aan wanneer het kader van de Kon. Landmacht wordt aangevuld met mensen, die door zorgen in be slag wordt genomen. Van de zijde van de RIS-regering, zo vertelde mr. Fockema Andreae. is veel medewerking ondervonden, ook waar het betreft dat deel van het In donesische personeel van het KNIL, dat de laatste tijd gebrek aan begrip voor discipline heeft getoond. Deze mensen zal toch de gelegenheid wor den geboden tot de APRIS over te gaan. Nogmaals sprak mr. Fockema Andreae de geruchten, als zou hij spoedig zyn functie van staatssecre taris neerleggen, tegen. „Ik heb de taak een leger op te bouwen en die taak is nog lang niet vervuld. Slechts indien my zou blijken, dat ik haar niet zou kunnen vervullen en on der een leger versta ik een goed le ger zou ik geneigd zijn mijn func tie neer te leggen, maar daar is op het ogenblik geen reden voor". Tribune ingestort op Groningse kermis. Op de Groningse kermis, welke Za terdag begon, is op de eerste avond een ongeluk gebeurd, dat gelukkig tamelijk goed afliep. In een variété tent stortte nl. een tribune in, waar door aanvankelijk een paniek ont stond. Zes personen werden gewond, doch konden na op de Rode Kruis hulppost behandeld te zyn huis waarts keren. De tribune was des morgens goed gekeurd. Zij is inmiddels hersteld en de voorstellingen zijn hervat. Zal de Staat bedrijfsgebouwen stichten Wie volgend jaar om deze tyd over dc Ryksweg tussen Goes en Middel burg komt, zal by do Sloedam een grote verandering zien. Er zullen dan in de nieuwe Sloepolder geen smalspoortjes meer liggen, zoals thans het geval is en ook zal er geen spartina-gras meer groeien, maar men zal dan kunnen genieten van uitgestrekte velden met koolzaad de eerste oogst van nieuw gewonnen land! In Augustus a.s. zal namelijk met de inzaai van dit gewas begonnen worden. De Sloepolder zal nog dit jaar tijdelijk voor 2 jaar worden verpacht. Nieuw ingepolderde grond is niet voor alle gewassen geschikt, omdat 't zoutgehalte van de bodem te hoog is. Dit bezwaar geldt echter niet voor koolzaad, zodat het noodzakelijk zal zijn in de Sloepolder het eerste bouw jaar dit gewas te telen. Een conse quentie hiervan is evenwel dat in de polder de eerste tijd geen normaal be drijf mogelijk zal zijn. Daarom wordt met toestemming van de Grondkamer voorlopig overgegaan tot tijdelijke verpachting der gronden voor de tijd van twee jaar. In deze periode kan dan de definitieve verpachting nader bestudeerd en voorbereid worden. Deze tijdelijke verpachting staat ech ter geheel los van de definitieve uit gifte. De tijdelijke pachters zullen geen enkele aanspraak kunnen maken op een definitieve toewijzing en aan hen zal geen enkele voorkeur worden gegeven. De bevoegde instanties ver zekerden ons, dat hieraan streng de hand zal worden gehouden, want bij de keuze van de vaste pachters zal men naar andere criteria te werk gaan dan bij deze tijdelijke verpach ting. De boeren b.v., die thans in de na bijheid van de Sloepolder wonen, zul len uiteraard geschikt zijn om als voorlopige pachter op te treden, omdat zij werktuigen enz., direct ter beschik king hebben. Dit voordeel geldt van zelfsprekend niet bij de definitieve uitgifte, want dan is er immers sprake van een blijvende vestiging. Het speelt dan geen rol uit welk gebied op uit welke streek de adspirant-paóhter af komstig is. Er moet dus wel zeer sterk de na druk op worden gelegd, dat de tijde lijke pachtboeren slechts 2 jaar ge bruik van de gronden kunnen maken en dat dan de verpachting geheel op nieuw zal worden bekeken zonder dat daarbij in aanmerking wordt genomen, wie voorlopig gebruiker van de per celen in de polder is geweest. Zoals wellicht bekend, is voor deze bepaling toestemming van de Grond kamer noodzakelijk, omdat het hui dige pachtrecht gebaseerd is op het beginsel van een blijvende verpach ting. Van dit beginsel kan echter wor den afgeweken, wanneer bijzondere omstandigheden dit nodig maken. Nu voorlopig op de gronden van de Sloe polder het normale bedrijf niet kan worden uitgeoefend, kan inderdaad van „Bijzondere omstandigheden" worden gesproken. De voorlopige verpachting zal ge schieden in percelen in grootte, va riërende van 8—30 ha. De pachtprij zen, welke eveneens zijn onderworpen aan de goedkeuring van de Grondka mer, zullen bekend gemaakt worden in een circulaire, die aan alle belang hebbenden wordt toegestuurd. Ieder, die zich als adspirant-pachter heeft opgegeven, zal deze circulaire ontvan gen. Verwacht mag worden dat de prospectus omstreeks 20 Mei de be langhebbenden zal bereiken. In de tijdelijke pachtakte zullen geen dwingende voorschriften worden opgenomen ten aanzien van de keu ze der te verbouwen gewassen, doch wel wordt de mogelijkheid opengela ten, dat op advies van een deskundi ge Rijksinstantie (b.v. de Rijksland- bouwconsulent) bepaalde cultuurvoor schriften gegeven kunnen worden. Dit zou zich b.v. kunnen voordoen met betrekking tot de bestuiving van de koolzaadgewasen. DE DEFINITIEVE VER PACHTING. Over de definitieve verpachting valt nog weinig te zeggen. Gedacht wordt aan de stichting van landbouw- en van tuinbouwbedrijven. In verband met de uitstekende kwaliteit van de gronden zullen er in de nieuwe polder typische akkerbouwbedrijven worden gevestigd, dus geen gemengd bedrijf van de RIS. aldus de correspondent. Thans zijn allen, die wensten te ver trekken, ingescheept op de „Kota In- ten". Het hijsen van de vlag over het go- hele gebied van de Zuid-Molukken in Ambon werd bijgewoond door duizen den mensen. Daarna werd door het Molukse leger een défilé gehouden voor de regeringspersonen. Koningin Juliana „moeder van het jaar". AMERIKAANSE METHODE OM MOEDERDAG TE VIEREN*. Moeders van gezinnen uit vele lan den, onder wie Koningin Juliana, die uit hoofde van bijzondere verdienste in hun land tot „moeder van het jaar" zijn uitgeroepen, zullen door het „co mité van moeders" in Connecticut (V. S.) geëerd worden ter gelegenheid van de jaarlijkse viering v^n moederdag. Elke moeder van het jaar zal een medaille en een oorkonde ontvangen. Het comité stelt zich ten doel alle moeders over de gehele wereld te ver enigen om gezamenlijk aan hun ver langen naar het behoud van de vrede uiting te geven. Men is voornemens om in samenwerking met de Verenig de Naties een internationale erehal voor moeders op te richten, waar de namen van vooraanstaande vrouwen vereeuwigd zullen worden. Ook wil het comité een oproep doen aan moeders in alle landen om elke dag om 12 uur een minuut in gebed te verzinken ten behoeve van de wereld vrede. Koninklijk bezoek aan Gelderland Het bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan de provincie Gelderland zullen brengen, is thans bepaald op 10 en 11 Juli. Er komt goedkoper vlees in de winkels. In het najaar van 1949 heeft de overheid een voorraad bevroren vlees fevormd met het doel dit vlees op e markt te brengen ter ondersteu ning van de vleesvoorziening in pe rioden waarin een gering aanbod van slachtvee is te verwachten. De moeilijkste periode voor de vleesvoorziening ligt in de maanden Mei en Juni, wanneer de stallen zijn geruimd en de in de wei gebrachte runderen geen bevredigende slacht kwaliteit hebben gekregen. Ook dit jaar manifesteert de schaarste asfn vers rundvlees zich door regelmatig oplopende prijzen. Met het oog hierop acht de overheid thans het tijdstip ge komen om de beschikbare voorraad bevroren vlees op de markt te brer>- fen. De prijzen voor de consument unnen ca. 35 procent lager zijn dan de thans geldendfe voor vers rund vlees van gemiddelde kwaliteit. Balloncommandante landde bij Bergen op Zoom. Duizenden Amsterdammers waren er Zondagmiddag getuige van hoe Nederlands enige balloncommandan te, mevr. N. Boesman, met haar klei ne oranje ballon van het terrein naast het R.A.I.-gebouw opsteeg. Het was een teleurstelling, dat de „dr. Can- negieter", de grote groene ballon, waarmede de heer Boesman met 2 passagiers zou opstijgen, niet van de grond mocht, omdat een tiental ma zen van het net om het ballonomhul sel was gescheurd. Mevr. Boesman is vroeg in de avond in Lepelstraat bij Bergen op Zoom geland. en geen veehouderij. De grootte van de fruitteeltbedrijven zal variëren van 4 tot 8 ha., die van de landbouwbedrij ven van 25-50 ha. De zware grond maakt het noodzakelijk, dat de boeren de beschikking hebben over een be hoorlijk werktuigenpark en daarom kunnen de bedrijven niet te klein zijn. Het uiterste Zuid-Westelijk deel van de polder wordt minder geschikt ge acht voor de fruitteelt, omdat er in dit gedeelte meestal veel wind is, doch voor het overige worden de gronden bij uitstek geschikt geacht voor fruit teelt. Er is eveneens nog niets bekend over de stichting van bedrijfsgebou wen, doch wel is in overweging om deze gebouwen zo mogelijk door de Staat te doen stichten. VRIJ KOEL. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond. Enige overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Matige tot krachti ge wind tussen Noord en Noord-Oost. In de kustgebieden ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag en in het bin nenland lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1