Koffie duur omdat wij veel drinken De laatste loodjes in Djakarta Italiaanse admiraal spionneerde voor de geallieerden Koning Lodewijk XIV kreeg een koffieplant cadeau EEN VOGELPARK IN ALPHEN ZATERDAG 13 MEI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 En dit bracht een o mmekeer in de wereldecono mie teweeg. Er was grote ontsteltenis bij de Amerikanen in 1949, toen de koffieprijs steeg van ongeveer 50 tot meer dan 80 dollar cent per pond. Het regende protesten, toen de restaurants hun prijs per kop verdubbelden. Senatoren, die de oorzaken trachtten na te speuren gaven verklaringen als slecht weer, dat de Latijns-Amerikaanse productie benadeelde, hamsteraars, markt- speculatie, enz. Do werkelijke oorzaak van de stijging van de koffieprijs lag echter bij de Amerikaanse koffiedrinker. Gedurende de oorlog werd in duizenden fabrie ken en kantoren tussen de maaltijden in koffie geserveerd, evengoed als aan de mensen in uniform. Men nam de gewoonte aan tussen de maaltijden koffie te drinken. Toen de lonen omhoog gingen, gingen bovendien de bur gers met lagere inkomens meer koffie gebruiken. Tegenwoordig gebruikt de Amerikaanse koffiedrinker per dag drie kopjes tegen voor de oorlog twee. Elke Amerikaan boven de 14 jaar gebruikt meer dan 3 kopjes per dag. De Ver. Staten consumeren meer dan 56% van de wereldvoorraad. Zolang zij deze hoeveelheid koffie verbruiken zal de koffie nooit goedkoop worden. Dit kan van veel belang zyn voor de U.S.A. en de andere landen van de wereld. Om de geweldige rol te begrijpen die de koffie tegenwoordig in het na tionale leven van de U.S.A. speelt, moeten wij ons, aldus Michael Scully van de Toledo Blade, een voorstelling kunnen maken van hetgeen de koffie betekent voor de totstandkoming van dit land. De drank, het eerst gebrouwen uit wilde bonen in Arabië, bereikte Euro pa in het begin van 1600. William Penn kocht in 1863 koffie in New York, en betaalde de prijs van 4.68 per pond. De Hollanders waren er als de kippen bij om koffie te planten in Indonesië en hun verkopen aan Noord- Amerika maakten ,,Java" tot een sy noniem voor „koffie", dat in de Ame rikaanse spreektaal is blijven hangen. De simpele aanbieding van een kof fieplant aan Lodewijk XIV bracht een ommekeer in de wereldeconomie te weeg. Zijn struikje werd met veel suc ces in een Parijse broeikas tot wasdom gebracht, en omstreeks 1720 werden enkele zaailingen naar Martinique ge zonden Slechts één plant, in leven ge houden met het drinkwater van de ka pitein, overleefde de lange, stormachti ge reis. Maar, eenmaal in West-Indië geplant, groeide en bloeide de koffie, dat het een lust was en binnen een mensenleeftijd was zij verspreid door geheel Midden- en Zuid-Amerika. In de Noordamerikaanse kolonies was thee echter goedkoper en gemak kelijker te verkrijgen. Zo bleven de Amerikanen een theedrinkend volk. Toen alle invoerrechten door de En- gelsenn werden ingetrokken, behalve die van thee, gingen de Amerikanen er meer toe over koffie te drinken. Koffie werd de drank der patriotten en binnen enkele tientallen jaren werd dit de basis van een bloeiende handel met Zuid- en Midden Amerika. De wereldvraag naar koffie groeide met de toenemende welvaart, welke samen ging met de industriële revolu tie en de Zuid-Amerikanen breidden hun plantages daarom geweldig uit. In 1930 werden de planters zich echter bewust, dat zij bijna tweemaal zoveel koffie verbouwden dan de wereld, wanneer zij in een malaise gedompeld werd. zou kunnen verbruiken. De prij zen daalden. Brazilië, dat de halve wereld voorzag, begon zijn koffie te verbranden, aanplantingen op te rui men en te vervangen door katoen. In tien jaar werden er een billioen bo men vernietigd, maarhet surplus bleef stijgen. Omstreeks 1940 betaalde de Amerikaanse verbruiker slechts 22 dollarcent voor een pond koffie, dat in 1925 50 dollarcent gekost had. Res taurants, die in het groot kochten, konden een kopje koffie maken zonder room en suiker voor 0.3 dol larcent en het kostte de huisvrouw weinig meer. Maar met de koffie-pro- ducerende landen ging het verkeerd en ook de export van de Ver. Staten naar het Zuiden kwam daardoor stil te liggen. Latijns-Amerika werd ge dreven tot ruilhandel met Duitsland, Italië en Japan en daardoor vermin derde de handel met Noord-Amerika. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog had men de koffieoogst in gekrompen, zodat zij in overeenstem ming was met de consumptie. Toen echter werd de Europese markt afge sneden. Deze slag, tezamen met de prijzencontróle hier, gaf de Ameri kaanse verbruiker koffie tegen 22 tot 30 cent per pond gedurende de oorlog. Brazilië kreeg slechts 8 tot 15 cent per pond voor de groene bonen. In 1945 kostte in de U.S.A. de koffie precies wat zij in 1930 gekost had. maar intussen waren de Amerikaanse inkomens meer dan verdubbeld. Zo was het ook gegaan met de prijzen van onze export. En zo ging het even zeer met de productiekosten van de koffie in Brazilië, toen de kunstmest, de transportmiddelen èn de werk krachten deelden in de algemene prijs stijging. Er lag dan ook iets billijks in de eis van de planter, dat de prijs van de koffie mee moest stijgen. Twee nieuwe factoren hebben hem geholpen het pleit te winnen: le het weer hield de productie laag, 2e de Europese markten kwamen weer vrij en door de geweldige toename van de consumptie in Noord-Amerika kón men de opge slagen overschotten vrijwel geheel te gelde maken. Op het ogenblik voorziet men geen ernstig tekort. De productie voldoet 250 Nederlanders op de lijst voor vertrek uit Zuid-Molukken. De heer van Eyck, ambtenaar bij de kroon-commissaris te Makassar, heeft in verband met de evacuatie van Ne- derlanders van Ambon dit eiland be zocht. Hij deelde aan Aneta mede, dat 250 Nederlanders zijn geregistreerd voor vertrek uit de Zuid-Molukken. juist aan de vraag. Maar dit evenwicht betekent, dat niet alleen voor Noord- Amerika de prijs hoog blijft, maar dat zelfs in Brazilië de prijs per kop ver dubbeld moest worden. Stijging van de productie zal langzaam gaan, daar een koffieplant ongeveer vijf jaar no dig heeft om tot rijpheid te komen, terwijl nieuw land slechts beperkt be schikbaar is en dan nog uitsluitend verder van de havens is gelegen, dan de gronden, die reeds uitgemergeld werden in de jaren van de haussen. Op het ogenblik staat de zaak er als volgt voor: terwijl de Ver. Staten 672.000.000 voor koffie aan het Zui den uitgaf, zal het in 1950 tenminste 1.200.000.000 uitgeven. Brazilië krijgt er ongeveer de helft van, Columbia tenminste 250,000.000. 'San Salvador. Guatemala, Mexico. Venezuela. Haïti, Costa Rica, de Dominicaanse Rep. Nica- raguaj Ecuador en Honduras de rest Bijna al deze landen hebben zich sinds de oorlog bij de U.S.A. in de schuld gestoken. Zij hebben hun ex port ingekrompen om dollars te be sparen. Het eei-ste gevolg van hun in komstenstijging zal zijn vergroting van de aankopen uit de Vei'. Staten. Het uiteindelijk gevolg kan een hogere le vensstandaard voor millioen beteke nen met als resultaat: welvaart voor geheel Amerika. Brazilië, bijvoorbeeld, heeft aan Amerikaanse expoi'teurs reeds 40 betaald van een schuld uit 1949. die S 150.000.000 bedroee en de inkomsten van dit land zullen bijna met S 300 000.000 per jaar toenemen. Deze nieuwe inkomsten zullen er veel toe bijdragen om het plan van Brazilië om de gezondheidszorg, een betere voedselvoorziening, sooor. wegenaan leg en kracht- en irrigatiebronnen le financieren, te doen slagen. Dit plan brengt mee de aankoop van machine rieën en andere benodigdheden ter waarde van 330.000.000, grotendeels uit Amerika. Het kiene Salvador, dat een voor deel ziet van ongeveer 30.000 000 heeft 120 000.000 geleend voor een hvdro-electrisch plan. dat veel Ame rikaanse uitrusting en technische hulp vereist. Columbia, dat biina geheel zijn dollarschuld heeft afbetaald, is een land met tal van mogelijkheden en één grote moeilijkheid: het transoort Door het besteden van 200 000 000 aan wegen en spoorwegen om de ste den op het plateau met elkaar en de zee te verbinden kan het een econo mie opbouwen even goed als die van elk ander land in de wereld. En de U S A kunnen auto's wegenbouwma- chinês en andere fabrikaten leveren. Door de hose prijzen kan het koffie- dinken iets afnemen, maar economen geloven dat de groei van de bevolking de consumptie op peil zal houden. In tussen betekent de hogere koffieprijs- voor Amerika dus eeen verloren dol lars. De meesten zu"°n er toch terug keren en opnieuw rollen En waar geld rolt. wordt verdiend. Wat naar Euro pa gaat zal belnen om de last van de wederopbouw daar te verlichten. En bet uiteindelijk resultaat zal ziin een beter uitgebalanceerde handel èn een grote stap in de richting van het we- raldherstel. 18 Mei a.s. zal te Alphen aan de Ryn het internationale vogelpark „Avifauna" worden geopend. De liefhebber» zuilen er honderden soorten vogels in volières en by vyvers kunnen bewonderen. Links op de foto één der mooie hoekjes in het vogelpark, rechts een nabootsing van de Hoornse Poort temidden van het vogelparadys. Recreatieoord en deviezenbron. De hoedenfabrikant van den Brink is een vogelliefhebber. In de tuin van zjjn villa te Alphen aan de Rjjn had hy een aantal volières niet prachtige exotische vogels en het bleek hem dat zyn gevleugelde vrienden zich in hun omgeving goed thuis voelden, dank zy de zorg, die aan hen werd besteed. Toen ontstond het plan in Alphen een groot vogelpark aan te leggen. De gemeente-autoriteiten verleenden hun medewerking en acht maanden ge leden werd met de aanlag een begin gemaakt. Thans is het park, dat de naam draagt „Avifauna" voltooid en op 17 Mei a.s. zal het, in aanwezigheid van talryke regeringsautoriteiten, leden van het corps consulaire en vogel kenners officieel worden geopend. „Avifauna" is. naar de heer van den Brink mededeelde, het meest univer sele fok- en handelsbedrijf ter wereld De siervogels, die het park bevolken zijn voor de export bestemd. Vooral Amerika zal. naar de mening van de heer van den Brink, een groot afnemer zijn. Naast het economische belang, dat ik in het nieuwe bedrijf zie, zo zeide hij. is er een ander, zeker niet minder groot, namelijk het cultuur-weten schappelijke. In het park zullen vogel, kenners de gelegenheid hebben de die- Deel van de Marineleiding stond vijandig tegenover Duitsland Een weekblad won een opzienbarend proces. (Van onze correspondent). NAPELS, Mei Dat de leiding van de Italiaanse marine in de tweede wereldoorlog niet helemaal met Duitsland meeging en ten dele zelfs open- lyk verraad pleegde, was aan de Duitse marine- en militaire autoriteiten, evenals aan Mussolini bekend. Op het ogenblik worden door een proces tegen een der voornaamste figuren uit die tyd, nl. groot-admiraal Mau- geri, in verband met de onlangs in Napels verleende hoogste militaire onderscheidingen aan de Italiaanse marine „voor haar strijd tot 8 Sep tember 1943" (dus een strijd aan de zijde van Duitsland) de gebeurtenis sen duidelyker belicht. Maugeri heeft in de Verenigde Sta ten een boek uitgegeven, of juister gezegd, met zijn naam laten versie ren (tijdens het proces kwam nl. vast te staan, dat de samensteller van het boek een Amerikaanse journalist was), waarin volkomen openlijk ge sproken wordt over de spionnage, die de Italiaanse hoge marine-officieren ten gunste van de geallieerden heb ben bedreven. Dat is nog niet alles, want in hetzelfde boek wordt ver der gezegd, dat slechts een totale ne derlaag van Italië de bevrijding kon brengen, (bedoeld wordt dus de be vrijding van Duitsland!) Het boek baarde in Italië veel op zien. De minister van Defensie, Pac- ciardi, zag zich genoodzaakt een on- dei'zoek naar wat Maugeri beweer de te doen instellen. Het weekblad „Asso di bastoni" vatte dit geval als eerste aan en beschuldigde de admi raal van verraad en omkoperij, bleef Maugeri niets anders over dan een aanklacht in te dienen, maar bij deze gelegenheid werd het publiek duidelijk gemaakt, waarvoor de hoge marine-officier zijn hoge onderschei dingen had ontvangen. De minister van Defensie voelde zich verplicht aan de hoogste chef van de Italiaanse ma rine want dat was Maugeri intus sen geworden voor te stellen vrij willig ontslag uit de dienst te nemen. Maugeri diende zijn ontslag in, be hield echter (als troostprijs) het com mando over de zeestrijdkrachten in de Thyrreense Zee. De ondei'scheidingen, die Maugeri van de vijand van Italië in de eex-ste helft van de tweede wereldooxdog ont ving, laten geen twyfel over zijn hou ding en zijn handelingen gedurende deze tyd. Zo werden bijv. in de oor- konde bij de medaille „Legion of Me rit" zijn „buitengewone verdiensten voor de Vex-enigde Staten, als chef van de contra-spionnage gedurende en na de oorlog" geprezen. Maugeri, zo staat er woordèlyk „had direct aandeel aan het zegenrijke einde van de oorlog". VEROORDEELD In het proces wegens laster maakte de chef-redacteur van „Asso di Basto ni" aan het gerecht duidelyk, dat de „bijzondere verdiensten" van Mauge ri alleen betrekking kunnen hebben op de periode vóór de 8ste September 1943, de dag van de Italiaanse wapen stilstand (waarop de gehele vloot on middellijk naar Malta voer). Het ge rechtshof gaf inderdaad de aange klaagde chef-redacteur gelijk en bleef bij het voordien uitgesproken vonnis (de aanklacht was in tweede instan tie), nl. één jaar gevangenisstraf we gens het plegen van corruptie. Dit vonnis werd enkele dagen voor het uitreiken van de onderscheidingen in Napels geveld. Tijdens d,eze plech tigheid werd de marine voor haar strijd aan de zijde van Duitsland door de staatspx-esident Einaudi en niet door de minister van Defensie, de oude lijke incident onmogelijk bij de uitrei king als commandant van de strijd krachten in dë. Thyrreense Zee aan wezig zijn. De „Asso di Bastoni", volkomen tevreden gesteld door het winnen van het proces, neemt nu de gelegenheid waar, Maugeri ook voor het verlies van de Italiaanse schepen (398 een heden van totaal 350.000 brt, waarbij 29.000 man omgekomen .zyn) verant woordelijk te stellen. Wegens het zo „goed functionneren van de inlichtin gendienst van de marine" kon er toen- dertijd geen Italiaans schip de haven verlaten, zonder onmiddellijk door de geallieerden aangevallen te worden, aldus het blad. Het voegt er nog al laconiek aan toe, dat een officier wel moet weten, wat hem in dergelijke gevallen te doen staat. GEEN VERVOLGING Maugeri denkt er echter anders over. Hij verdedigt zich tot het uiter ste en heeft zijn zaak niet alleen aan hangig gemaakt bij de raad van Cas satie, doch verlangt tevens, dat de krygsraad een onderzoek zal instel len. Het is voor Maugeri echter hele maal niet nodig zijn zaak voor de krijgsraad te brengen. Artikel 16 van het Italiaanse vi'edesverdrag zegt nl. „Er mogen geen Italianen en in geen geval leden van het Italiaanse leger strafrechterlijk vervolgd of aange klaagd worden, wanneer zij tussen de 10e Juni 1940 en de inwerkingtreding van het vredesverdrag sympathie hebben getoond voor de zaak van de partisaan Pacciardi, onderscheiden. geallieerden of de geallieerden actief Maugeri kon na het voor hem pyn- hebben geholpen." I ren te bestuderen en het zal open ge steld zijn voor het publiek. Er komt een adviesbureau voor vogelliefheb bers en een uitgebreide vakbiblio theek. Aan het park zijn moeite noch kosten gespaard. Tot nu heeft de stich ter er ongeveer een half millioen inge stoken. maar er zal nog heel veel bij moeten voor het park zo is als hij het eigenlijk wil hebben. NATUURLIJKE OMGEVING. Voor de opbouw is 20.000 m3 grond verwerkt. De grotere vogels zoals fla mingo's. pelikanen en struisvogels, zijn niet in kooien ondergebracht, doch le ven in een omgeving, die zoveel mo gelijk is aangepast bij die waar ze werden geboren. In het midden van het park bevindt zich een grote vijver, waarin men talrijke eenden van het meest uiteenlopend soort ziet rond zwemmen. Aan de oever staan tiental len flamingos' rustig op één poot en wie hen zo ziet, zal menen, dat zij nooit elders dan in Alphen hadden ge. woond. Even verder is de afdeling der pelikanen. Hier is een kunstmatige waterval van meter hoogte aange legd waarvoor per uur 300.000 liter water met electrische pompen wordt aangevoerd. Secretarisvogels en parkieten, man darijneenden en papegaaien, zwarte ooievaars en witte zijdekippen. nachte galen en struisvogels wandelen zwemmen tussen de. rotstuinen en in de beekjes, die het park doorkruisen. Behalve de vele kleine tropische zang vogels. die in grote volières zijn onder- gebracht, vindt men in het park grote collecties fazanten, kwartels, ganzen, eenden, waadlopers, steltlopers en zwanen. De heer van den Brink heeft niet minder dan 22 soorten kwartels en patrijzen in het park. In het geheel zijn er thans 3000 vogels, behorende tot ongeveer 300 verschillende soorten. EXPORTEREN. De heer van den Brink is er van overtuigd, dat er vele mogelijkheden voor de export zijn. Alleen aan kana ries exporteert Nederland jaarlijks voor een waarde van 20.000 dollar naar Amerika. Het meest worden ech ter eenden cn witte zwanen uitge voerd. Amerika is de grootste afnemer van zeldzame siervogels. Voor de heer van den Brink met de aanleg van het park begon heeft hij een oriënteringsreis gemaakt door Amerika en Europa. Hij heeft talrijke vogelparken gezien en zich vooral in geprent hoe hij het niet moest doen en met welke tradities hij moest breken om een park te krijgen, waar de vogels zich echt thuis zouden gevoelen. Naar zijn mening is hij hierin geslaagd. UITGEBREIDE STAF. Aan het park zijn drie vogeldeskun digen verbonden, namelijk de heer J. Noordzij, vice-president van de Inter national Society of Birds Breeders and Birds Fanciers en voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers. en voorts de heer H. Oosterwaal en de heer J. Bi'oekhuizen, deze laat ste speciaal belast met de kanarieteelt. Het personeel (60 man) is met zorg gekozen. Slechts mensen, die zelf vo gels houden en waarvan dus aangeno men kan worden, dat zij echte vogel- vi'ienden zijn, vinden hun werkkring in het vogelpai'k. Dat de leiding er van overtuigd is, dat er veel bezoekers in het park zullen komen, moge blijken uit het feit, dat er een restaurant ge bouwd is, dat plaats biedt aan 1000 gasten. Advertentie Organisatie in het demobilisatie centrum klopt als een bus (Van onze correspondent) DJAKARTA, Mei Als er één factor is, die het dagelijks leven hier in 'Indonesië afgezien dan van de minder aangename gevolgen der jongste politieke, sociale en monetaire ontwikkelingen de laatste maanden ken merkt, dan is het wel het vertrek der Nederlandse militairen. Zij hebben afscheid genomen van menige stad of buitenpost, waar zij zo lang hebben vertoefd en waar zy allengs een vertrouwd element zijn geworden in het stadsbeeld, in de bioscopen, in menig' gezin. Zy zijn vertrokken, eerst enke len, gaandeweg meer en tenslotte allen. En vvy zien ze vryvvel niet meer in de bioscoop, in de jeeps, in de drie-tonners, in de totko's, in de bedja's, in ons huis. Wij missen iets in het stadsbeeld, zeggen de mensen in menige stad in Indonesië, wij missen die jongens van ons. leidelijke grote stadsdrukte, de verve ling, het vermaak, het wachten, de vrouwen, de dokter... Neen, ze lieb- ben het niet gemakkelijk, die duizen den en duizenden Nederlandse jon gens, tijdens hun laatste loodjes in Djakarta, voor zij naar huis gaan. EEN PROBLEEM Hier ligt een enorm probleem. De legerleiding doet wat zij kan, om het oponthoud in Djakarta zo kort moge lijk te doen zijn en om de jongens zo veel mogelijk bezig te houden. Maar wie houdt tienduizenden tot man ge rijpte jongens, die na jarenlang zwoe gen in rimboe en blubber trappelen van ongeduld om naar huis te kun nen, de lieve lange en warme dag, onafgebroken aan het lijntje? Zij hebben zij het dan lichte dienst; maar slechts tot twee uur 's middags, tenzij ze wacht hebben; daarna zijn ze vrij. Zij hebben de afleiding en Maar in Djakarta zeggen ze dat niet. Vast niet. Want Djakarta puilt uit van de Nèderlandse militairen. Dja karta is namelijk het demobilisatie centrum. Van alle uithoeken van het grote eilandenrijk komen zij hierheen de laatste loodjes voor zij huistoe gaan. De laatste loodjes, inderdaad en zij wegen zwaar, want die twee weken in Djakarta zijn voor de troep beslist geen pretje. De kampen in en x-ond Djakarta, waarin zij mannetje naast mannetje zijn ondergebx-acht, zijn slecht, vooral als het regent, want dan houden zij geen draad droog aan him kleding en aan hun tampat tidoer. Die bilik-kampbarakken zijn namelijk zo lek als mandjes. Dan ovei'dag de gloeiende Djakartaanse hitte en de militaire administx-atiemo- len, waar zij zonder ophouden en in razend tempo doorheen gedraaid worden. Het verlangen naar huis, het ongeduld, het wachten, het wachten, de na jaren rimboe vreemde en ver verstrooiing, die de laatste NIWA- NIWIN-gezelschappen -geven maar Djakax'ta biedt voor menigeen aan trekkelijker vermaak. En gevaarlijker vermaak. De leger leiding bepex-kt dat gevaar tot een minimum. De geestelijke verzorgers perken dat gevaar nog verder in. Maar er zijn er altijd nog genoeg on der die jongens, die bezwijken. Het gros doorstaat die gedwongen wacht- pex-iode wel, kankerend, mopperend, nu en dan uit de band springend, maar goed: zij komen er door. Ande ren duux't het te lang, verslingeren zich (helaas menigmaal met het voor beeld van „fuiven" in sommige offi ciersclubs voor ogen) of maken ge- bruik van de verslapping in de disci pline, vervallen van kwaad tot erger en nemen het niet zo nauw meer met het mijn en dijn waar het legergoede- ren betreft. NUTTIG EN NODIG En toch is het oponthoud te Djakar ta voor al die demobiliserende solda ten nuttig en nodig. Het liquideren en doen thuisvaren van 'n legermacht is nu eenmaal niet het werk van een handomdraai. Er zit ontzaglijk veel aan vast. In Djakarta gebeurt dat werk snel en efficient en boven dien zo. dat de demobilisanten bij hun aankomst in Nederland vrijwel geheel klaar zijn voor hun rentree in de burgermaatschappij. Het apparaat klopt als een bus. Bij vertrek uit de standplaatsen weten de commandan ten der repartiërende onderdelen al wat er te Djakarta allemaal moet ge beuren. Geen onnodig geloop en gein- formeer dus. Keuring, vaccinaties, kleding, zakboekjes, betaalstaten, al les op z'n beurt. En niet te vergeten: i het uitstekende werk van de Sociale Dienst, waar de demobilisant met 1 Verkiezingssucces voor de Britse conservatieven. De verkiezingen in Engeland voor de samenstelling van een aantal plaatselijke raden, „kleine algemene verkiezingen" genaamd, hebben aan zienlijke zetelwinst opgeleverd voor de conservatieven. In totaal wonnen zij 211 zetels In de diverse provinciale districten. La bour ging 82 zetels achteruit. De com munisten bleven op nul zetels staan. Nu ook C.J.M.V.-bondsdagen in provinciesteden. De 97ste bondsdag van de C.J.M. V. zal op Hemelvaartsdag, niet zo als gewoonlijk in Den Haag of Am sterdam, doch in Zwolle worden ge houden. Op deze dag worden meer deelnemers dan vorige jaren ver wacht, daar ook de Friese C.J.M.V.- ers zullen komen. De bondsdag zal beginnen met een dienst in drie ker ken. Op het Veemarktterrein worden drie grote tenten opgezet, waarin de ochtendbijeenkomsten worden gehou den. De heer C. von Prosch, wereld secretaris van de Y.M.C.A. (Young Man Christian Association) zal spre ken over „De toekomst van Europa". Dr. G. P. van Itterson uit Den Haag zal in alle tenten de traditionele bondsrede houden. Na deze samen komsten volgt een mars door de stad naar het gemeentelijk sportpark, 's- Middags zal de Zwolse vereniging „Be Quick" een sportdemonstratie geven. Indien deze bondsdag een suc ces wordt, zullen ook komende jaren de bondsdagen in provinciale steden worden gehouden. Handelscommissaris voor Nederland op Curasao. Deze week is de heer G. A. Jonker, handelscommissaris voor Nederland, te Willemstad op Curagao aangeko men. Hij zal in opdracht van de Ne- dex-landse regering enige tijd te Wil lemstad verblijven om de handelsbe trekkingen tussen de Nederlandse An tillen en het Rijk in Europa te be vorderen. raad en daad wordt bijgestaan bij het maken van zijn toekomstplannen en bij het beoordelen van zijn kansen in Nederland of, als hij emigreren wil, in Australië of Nieuw Zeeland. Ieder demobiliserend onderdeel heeft een Officier Sociale Dienst en die stapt, zodra zijn jongens dan eindelijk aan boox'd gaan, in een vliegtuig, om in de weken die hij de boot vóór is, te trachten voor zoveel mogelijk van zijn mannen alvast een baan te vin den. Dat lukt natuurlijk nooit. Maar als het niet lukt, ligt het beslist niet aan dat apparaat in Djakarta, dat alles doet om voor de repatriërende militairen de laatste loodjes zo kort, zo licht en zo nuttig mogelijk te ma ken vóór de grote gebeurtenis, waar zij jarenlang op hebben gewacht en vaak aan hebben gewanhoopt: hun demobilisatie. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5