NIEUWS UIT ZEELAND VERSPUI BEROEPSKEUZE-VOORLICHTING GEEN OVERHEIDSZAAK «KUYPtR PROV. WIJKVERPLEEGSTERSDAG VAN HET GROENE KRUIS Wachtmeester vervalste een proces-verbaal Dodelijk ongeval op de Patijnweg te Goes VLISSINGSE KRANEN GAVEN WEER EENS GEEN WATER 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 MEI 1930 Aldus de secretaris van de Chr. Psychologische Centrale tijdens Scholendag te Middelburg. De grote zaal van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg was Vrydag "byna geheel gevuld met onderwijzeressen en onderwijzers van de Zeeuwse Scholen met de Bijbel. Onder voorzitterschap van de heer P. Dekker werd hier de vergadering gehouden van het 9e district van de Schoolraad. Er wer. den in deze vergadering twee belangrijke onderwerpen behandeld, die In deze dagen in brede kring grote belangstelling trekken, 's Morgens sprak de secretaris van de Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep, de heer A. J. Schreuder te Amsterdam over Christelijke Beroeps keuze-voorlichting en in de middagvergadering behandelde dr. W. Volger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam: „Het dogma bij het Christelijk On derwijs". De vergadering werd geopend door de heer Dekker. Deze sprak een kort woord naar aanleiding van enkele ver zen uit Nehemia en heette vervolgens in het bijzonder welkom de wnd. bur. gemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de inspecteur van het La ger Onderwijs in de inspectie Goes de heer C. Kuiper en mr. J. Hornstra van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk. De verslagen van de secretaris-penningmeester, de heer H. C. van Donk werden goedge keurd. De boeken sloten met een nade lig saldo van 107,31. Dit tekort was echter door de Schoolraad aangezui verd. REFERAAT DE HEER SCHREUDER. Na afwerking van de huishoudelijke zaken sprak de heer Schreuder over de beroepskeuze voorlichting. Spreker wees op het verband tussen school- en beroepskeuze en betoogde, dat bij de keuze van een vervolgschool maar al te dikwijls een aftreksommetje wordt gemaakt. Gaat het met een leerling niet op het Gymnasium, dan moet hij maar naar de H.B.S. Lukt het daar niet, dan is de Ulo goed genoeg en wil het daar ook niet gaan, dan is er altijd nog de Ambachtsschool. Er moet ech ter bij de keuze van een vervolgschool positief worden gekozen. Bij de be roepskeuze is het evenzo; er moet ge tracht worden het juiste beroep aan te wijzen. Dat is een zeer moeilijke op gave. De voorlichting immers eist én kennis van de candidaat én van het beroep, want het doel van de beroeps keuze is de volledige ontplooiing van de jongen of van het meisje. Daarbij moet tevens doch dat komt pas op de tweede plaats rekening worden gehouden met het maatschappelijk be lang. De heer Schreuder ging vervolgens nader in op de beroepskeuze-voorlich- 'ting van de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux, H(j betoogde, dat dit voorlich- tingswerk niet op de weg van de Ar- beidsbnreaux, <Lw.z. van de overheid, ligt. Bovendien noemde spreker de op. leiding van de adviseurs, die aan de Arbeidsbureaux zyn verbonden, ontoe reikend. „Deze adviseurs zijn onbe voegd om een candidaat psychotech nisch te testen" aldus spreker. Waarom nu Christelijke Beroepskeu ze voorlichting? Bij de beroepskeuze worden immers met de candidaat tal van Vertrouwelijke zaken behandeld. Het is daarom noodzakelijk, dat de ad viseur een man uit het Christelijk mi lieu is, zo zeide de heer Schreuder. Hij moet Christen zijn, want het gaat hier om de beroepskeuze van een schepsel Gods, een mens, wiens hele persoon lijkheid bij de beroepskeuze is betrok ken. Na er nog op gewezen te hebben, dat de organisatie van het beroepskeuze- werk een taak van de ouders is en niet van overheid of Kerk, besloot de heer Schreuder zijn rede met een plei dooi voor instelling van een bureau voor Christelijke Beroepskeuze-voor- lichting in Zeeland. Bjj de gedachtenwisscling werd op de noodzakelijkheid gewezen van een Christelijke Ambachts school en een Chr. Huishoud- en Industrieschool voor Zeeland. De voorzitter deelde hierop mede. dat er in kleine kring te Middelburg besprekingen worden gevoerd over de mogelijkheden van dergelijke scholen. Deze besprekingen zullen in de toekomst worden voortgezet. De morgenvergadering werd beslo ten met een causerie van de heer N. Heukels te Amsterdam over „Wat wil de Unie en wat verwacht ze van Zee land". Dr. N. A. Volger, Ned. Herv. Predi kant te Amsterdam, sprak hierna over het dogma bij het Christelijk Onder wijs. Dr. Volger wees er op, dat men de laatste jaren een beetje bang is ge worden van de toevoeging „Christe lijk" bij Christelijk onderwijs. Deze toevoeging geeft echter de plaats van de school aan. Zij steunt op de Heilige Schrift en deze komt tot haar via de Kerk. De school kan Gods Woord niet interpreteren. Dr. Volger ontwikkelde in zijn rede een aantal stellingen over het dogma en het Chr. onderwijs. Wij komen op zijn rede nog nader terug. DOGMA EN ONDERWIJS. In de middagvergadering hield dr. W. Volger, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam, een referaat over „Het dogma bij het Chr. onderwijs". Allereerst voerde hij aan, dat het woord Christelijk bij Chr. school het fundament van dit onderwijs aan duidt. Zij is niet een school zonder meer, maar wil als onderwijsinrich ting in dienst staan van Jezus Chris tus. De school vindt de bron voor on derwijs en opvoeding in de Bijbel, het boek der Kerk, zij is gebonden aan OUDE JENEVER de kerk van Christus en daarvan af hankelijk: zij is dogmatisch bepaald. Een dogma, zo betoogde spreker, is het resultaat van het gelovig naden ken over de openbaring Gods en de weergave daarvan in menselijke taal. Door de binding van de Chr. school aan het dogma hebben school en ge zin een gemeenschappelijke basis het is de verantwoordelijkheid van de ouders, dat de kinderen gebracht worden tot God. Uitvoerig zette dr. Volger uiteen, dat z.i. in de dogmatische binding tevens het wetenschappelijk karakter der Chr. school ligt. Het dogma op de school moet zich aanpassen aan de opvatting der kinderen, hoewel ook het kind wordt geplaatst voor de eis van het geloof. Allereerst moet het onderwijs natuurlijk dogmatisch zyn in het onderricht in de Chr. religie, maar niet minder dogmatisch is het onderwijs in de andere vakken (daar immers alles bepaald wordt door het geloof) en de opvoeding. Het is dui delijk, dat van het onderwijzend per soneel een persoonlijk, hartelijk ge loof gevraagd moet worden: zonder dat is het dogma dood. Reeds op de school moet het kind leren al zijn ga ven ter ere Gods te ontwikkelen. Dr. Volger besloot: „Het is de eer van de Chr. school een dogmatisch karak ter te hebben, want daardoor wordt de ereplaats gegeven aan Jezus Christus". Nadat de spreker nog enige vra gen had beantwoord, besloot hij met dankgebed deze Zeeuwse schooldag. Werd gehouden te Domburg De tweede wijkverpleegstersdag, die de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft georgani seerd, is uitstekend geslaagd. Ruim 50 zusters waren Vrydag in „De Dolphyn" te Domburg byeen. Ook waren enkele bestuursleden van het Groene Kruis aanwezig. Namens het hoofdbestuur verwel komde dr. F. G. Vaandrager de gasten hartelijk, waarbij hij zijn blijdschap uitsprak over de grote opkomst. De bedoeling van een wijkverpleegsters dag is om de zusters gelegenheid te geven elkaar te ontmoeten en eikaars meningen en ervaringen uit te wis selen, maar ook om nog eens de na druk te leggen op" het preventieve ge deelte van het werk, dat veel meer dan vroeger, toen vrijwel alleen de Plechtigheid te Kapelle. (vervolg van pagina l) Tijdens de officiële plechtigheid wordt op de begraafplaats niemand toegelaten, die niet in het bezit is van een uitnodigingskaart. Nadien kan ieder langs graven en monument dé- fileren en bloemen neerleggen. Ook tydens dit défilé zal de erewacht op de begraafplaats staan. Wil het publiek de stoet zien pas seren, dan dient het zich vóór 2 uur op te stellen op de bermen en trot toirs. Op de heenweg passeert de stoet de Stationsstraat en de Weg naar 't Stomme Kruis, op de terug weg de Goese-, de Dijkwelse- en de Stationsstraat. In deze straten wordt in het geheel geen verkeer toegela ten. Men hoopt te verhinderen, dat het publiek toen te dicht bij de be graafplaats komt, in verband met net f evaar van beschadiging der beplan- ing. De bewaking geschiedt door de Marechaussee. WIE ER KOMEN. Van de autoriteiten, die de plech tigheid zullen bijwonen, noemen wij dr. W. Drees, minister-president, de heer Mohammed Roem, hoge commis saris, van Indonesië, dr. W. Schok king, minister van Oorlog, de luite nanten-generaal Giebel, Calmeyer en Röell, generaal b.d. H. G. Winkelman, vice-admiraal Rost van Tonningen, de generalen-majoor Sitzen, Baretta, van Dijk. van Hilten, Kok, Wilkens Droste, en Nierstrasz, talrijke hoge Franse militairen, de monseigneurs van Straelen en de Sain, de kolonels ds. de Kluis en De Ruyter van Steve- ninck, de schouten-bij-nacht Bouwen- horst, Appels en Brouwer, J. Callen- fels, directeur-generaal van het Loodswezen, de secretaris-generaal van Oorlog, L. C. Rietveld, de am bassadeurs van Frankrijk, Canada, In dia, België, Ver. Staten van Amerika en Engeland, de gezanten van Mexico, Joego-Slavië, Venezuela, Panama, Columbia, Oostenrijk, Griekenland, Turkije, Italië, Polen, Iran en Tsje- cho-Slowakije. de eerste secretaris van de Unie van Socialistische Sow- jet-Republieken, de Chargé d'Affaire van de Dominicaanse republiek, con suls-generaal. de Commissarissen der Koningin van Zeeland en Noord-Bra bant, prof. mr. P. S. Genbrandy, dr. L. C. Kortenhorst, voorzitter Tweede Kamer, jhr. H. C. A. Quarles van Uf- ford, directeur der Bataafse Petro- leum-mij., de burgemeesters van Oost stellingwerf, Nieuw- en St. Joosland, Nijkerk, Domburg, Staphorst, 's-Heer Arendskerke, Tilburg, Heinkenszand, Goes, Drunen, Huybergen, Oostburg, Ossendrecht, Vlissingen, Kattendijke, Temeuzen, Arnemuiden, Etten en Leur, Wemeldinge, Schoohdijke, Ber en op Zoom, Lichtenvoorde en 'oordwijk, alsmede vertegenwoordi gers van organisaties als het Genoot schap Nederland-Frankrijk, Alliance Frangaise, Bond v. Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, Van Weerden Poelmanfonds, Oorlogsgravenstich ting, Ereschuld en Dankbaarheid, Ka- rel Doormanfonds, Prins Bernhard Stichting, Nat. Federatieve Raad, Ned. Oorlogsgravencomité, Stichting 1940-1945, Ned. Ver. van Ex-politie- het plan koesterde deze te verkopen, ke Gevangenen en Amitiés Catholique De eis luidde 1 jaar met aftrek van Frangaise. Ook het hoofdbestuur van oorarrest. De verdediger, mr. J. F. C. het Ned. Rode Kruis zal aanwezig Deinse, drong aan op clementie. Izijn, Advertentie Rechtbank Middelburg In roes geleefd. De aannemer R. R. uit Souburg was in November 1949 na echtelijke moei lijkheden met een vriend, die niet al te best bekend staat, op stap gegaan, een zwerftocht, die tot weinig goeds leidde. In Rotterdam eigende R. zich een portefeuille, toebehorende aan ze kere Mavroleon toe en, zich uitgevend als deze onbekende, humde hij ver volgens in Haarlem een auto. Daarmee reed het tweetal naar België, waar ge poogd werd (zonder succes overigens) de wagen van de hand te doen. In Heyst liep R. tegen de lamp. „Ik ben helemaal fout geweest maar ik verkeerde in een roes", vertelde hij nu de president. De officier constateer de, dat R. er wild op los heeft geleefd en uitte het vermoeden, dat hij, toen hij de auto in Haarlem huurde, reeds verpleging van zieken de aandacht vroeg, de belangstelling vraagt. Het contact tussen de wijkverpleeg ster en het Groene Kruis wordt steeds inniger. De preventieve taak van het Groene Kruis groeit steeds en zonder de zuster zou dit werk niet te doen zijn. Als voorbeelden noemde spr: de zuigelingen- en kleuterzorg, de t.b.c.- bestrijding, de behartiging der geeste lijke en zedelijke volksgezondheid, de praenatale zorg, de kraamzorg en de rheumabestrijding. WIJKGEBOUWEN Het verheugt het bestuur, dat er steeds meer wijkgebouwen tot stand komen. Zo'n wijkgebouw, waarin meestal de zuster woont en waarin de medische en medisch-sociale arbeid is geconcentreerd, is een symbool van de samenwerking tussen Groene Kruis en wijkverpleegster. Met de beste wen sen voor deze dag besloot spr. zjjn openingswoord. Zuster J. Fuijkschot te Goes en zus ter P. M. Hagens te Souburg (dis- tricts-huisbezoeksters) behandelden daarna verschillende delen van het practisch werk. Ook werden enkele mededelingen gedaan over een te stichten moedermelk-centrale. Hief ligt weer een nieuwe taak voor de wijkverpleegster, n.l. om moedermelk', die ergens te veel is, te verzamelen en naar een diep-vries inrichting te verzenden, vanwaar ze naar Amsterr dam verzonden wordt. Op deze wijze kunnen weer zieke kinderen geholpen worden. NIEUWERE INZICHTEN Zuster A. F. G. Hulman, zuster in algemene dienst van het Groene Kruis te Utrecht, beantwoordde de vraag, wat de nieuwere inzichten over het maatschappelijk werk aan de wijk verpleegsters hebben te zeggen. Zij merkte op, dat de wijkverpleegster sociaal moet voelen en ook het maat schappelijk werk, dat op haar weg komt, met enthousiasme moet aanpak ken. Als voorbeeld noemde zij de geestelijke volksgezondheid. De wijk verpleegster mag zich niet eenzijdig medisch instellen. De heer A. de Lange, secretaris van de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" deed vervolgens enkele mede delingen over de met ingang van 1 .Juli a.s. in werking tredende dienst yan de geestelijke volksgezondheid, waarvoor hij de medewerking van de zusters inriep, over de bindend ver klaarde, met 1 Jan. 1950 ingevoerde salaris-regeling voor de wijkverpleeg sters en over de pensioenverzekering van de zusters. Over al deze onderwerpen werden verschillende vragen gesteld. Nadat een vertegenwoordiger van Brocades eb Stheemen een demonstratie had gegeven van enkele ziekenverple- gingsartikelen, verenigde men zich aan een gemeenschappelijke maaltijd. In de middagvergadering hield de heer Nonnekes. hoofd der Chr. School voor B.L.O. te Middelburg een cause rie over dit onderwijs, waarnaar met grote belangstelling werd geluisterd. Dr. Vaandrager sloot met een dank baar - slotwoord deze bijeenkomst, waarm zo'n prettige geest heerste. Zuster van Roo uit Middelburg dank te namens alle zusters het Hoofdbe stuur van het Groene Kruis in Zee land voor het organiseren van deze dag. Voor rechtbank te Middelburg 3 maanden geëist. „Waar blijft de Nederlandse rechts staat, wanneer de processen-verbaal van de politie niet meer te vertrou wen zyn?" vroeg de Officier van Justitie by de Arrondissementsrecht bank te Middelburg, mr. G. J. B. v. d, Dusscn, Vrijdag aan de wacht meester der Rijkspolitie le kl„ A.K. G. uit Dordrecht. Hy eiste tegen deze een gevangenisstraf van 3 maanden, omdat hy bewezen achtte, dat G. 'n ambtsedig verbaal had vervalst. Op 12 Febr. 1948 ontving verdachte, toen opperwachtmeester te Middel burg, opdracht een onderzoek in te stellen naar de toestand van een door Rijkspolitie-leden bewoond perceel aan de Veersesingel. Hij verzuimde dit, maar to^en uit Den Haag een rap- pèl verscheen, maakte G. een verbaal op, waarin hij vastlegde, dat hij, in aanwezigheid van de wachtmeester II. de H. geconstateerd had, dat de wo ning in goede staat van onderhoud verkeerde en bezemschoon was ge maakt. G. verdedigde zich. door te verklaren, dat het hier om een formaliteit han delde. In de practijk van het dienst leven gebeurt zo iets meer. zeide hij, waarop de president, mr. Th. Port- heine, antwoordde, dat daaraan dan heel gauw paal en perk moet worden gesteld. Verd. kon zich niet meer her inneren, of hij de handtekening van De H. op het verbaal had geplaatst, maar moest wel aaannemen, dat dit inderdaad geschied is. Mr. v. d. Dussen meende, dat een wachtmeester, die, om een standje te ontgaan, een amtsedig verbaal ver valst, niet in de politiemacht thuis hoort. Hij verklaarde, dat al meer ge twijfeld is aan de betrouwbaarheid van G. en eiste 3 maanden. De verdediger, mr. v. Steenhove, wilde proberen „deze man te redden van een ondergang, die hij niet ver dient". Hij herinnerde aan de uitste kende conduitestaat van G. vóór de oorlog en zijn verdiensten in bezet tingstijd en was van oordeel, dat het hier eerder een meineed dan een ver valsing betreft. G. noemde hij een man uit één stuk, die na de bevrijding zeer onrechtvaardig is bejegend. Pleiter bestreed tenslotte de noodzaak van een strafrechtelijke vervolging. Uitspraak 26 Mei. Wielrij-der door passerende auto meegesleurd. Vrydagavond omstreeks half acht heeft op do Patynweg te Goes, naby de spoorwegovergang aan de Buys Ballotstraat, een ernstig verkeerson- geval plaats gehad, waarby de 61- jarige wielrijder C. Blomaard uit Kloetinge, ambtenaar op het bureau van de Prov. Dir. Wederopbouw en Volkshuisvesting te Middelburg, op slag werd gedood. Op genoemd tijdstip kwam een personenauto, bestuurd door de heer J. uit Goes, vanuit de richting Ber gen op Zoom gereden. Op het mo ment dat hij de Leuwestraat te Kloe tinge passeerde, stak de wielrijder B., op weg naar zijn woning in de Buys Ballotstraat, plotseling de weg over. De automobilist trachtte door uitwij ken naar linies en het opvoeren van de snelheid, nog een aanrijding te voorkomen, doqh deze manoeuvres mochten niet baten. B. werd door de wagen gegrepen, sloeg met het hoofd tegen de voorruit en werd vervolgens in de lucht geslingerd. Ongeveer- 36 meter verder werd het slachtoffer met een verbrijzelde schedel tegen het wegdek geworpen. De man was op slag dood. Van de vier inzittenden van de auto liep de naast de chauffeur gezeten persoon, door de scherven van de ver brijzelde voorruit, enige lichte ver wondingen op. De gemeentepolitie van Goes en de rijkspolitie van Kloetinge regelden onmiddellijk na het ongeval het ver keer en stelden een onderzoek in. De heer Blomaard had plm. 20 jaar voor de Chr. Hist. Unie zitting in de gemeenteraad van Kloetinge. Voorts was hy lid van het Burgerlijk Arm bestuur en Kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Vele jaren was hij voorzitter van de afd. Goes van de Ned. Chr. Bouwvakarb. bond. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Nijkerk L. Ryksen te Lei den en F. J. Dieleman te Borssele. Hotelhouder zag zijn gasten vertrekken. Waarom werd niet gezorgd, dat de zaak vóór de zomer in orde was MARS NATIONAAL MUZIEK KORPS. Hedenmiddag om pl.m. 5 uur zal het Nationaal Muziekkorps van het Le ger des Heils in Middelburg arrive ren en onmiddellijk daarna een mu zikale mars door de stad maken. De route luidt als volgt: Hoge brug, Loskade, Stationstraat, Lon- densekaai, Bierkaai, Rouaanse kaai, Rotterdamse kaai, Dam NZ, Korte Delft, St. Pieterstraat, Balans, Wa- genaarstraat, Hofplein, Lange Noord straat, Markt, Lange Viele, Lange Geere, Hoogstraat. Zondagmiddag half vier zal het Nationaal Muziekkorps zyn medewer king verlenen aan de opênluchtsamen- komst van het Leger op de Dam, ter wijl ook nog een bezoek aan het Huis van Bewaring en het Gasthuis op het programma staan. Het ging: Vrijdagavond als een lo pend vuurtje door Vlissingen: „Er is weer geen water op de boulevard". En zelfs in de lagere gedeelten van de stad was het merkbaar: op de verdiepingen helemaal geen water of hoogstens een akelig dun straaltje. Men begrypt de schrik, die velen om het hart sloeg. Nu, op de 12de Mei al in die narigheid Wat moet dat in het hartje van de zomer wor den? Voor particulieren is deze situatie natuurlijk buitengewoon vervelend, maar veel erger is zij nog voor de be drijven langs de boulevard, die in de eerste plaats op het seizoen zijn aan gewezen. Wij spraken Vrijdagavond nog met enkele hotelhouders, die al len buitengewoon ontstemd waren, om niet te zeggen, verontwaardigd. Eén van hen had zelfs zijn gastén geen kopje thee meer kunnen serve ren en een ander moest met lede ogen aanzien, dat zeven Zwitserse gas ten, die juist waren gearriveerd en ka mers wilden reserveren, ijlings ver dwenen, toen zij ontdekten, dat er geen sprake zou kunnen zijn van een verfrissend bad. Zelfs niet van een beetje stromen^ water in de vaste wastafel op him kamers. Wij hebben ons ter zake gewend tot de directeur van het Waterleidingbe drijf, de heer P. Kas, die natuurlijk evenzeei- teleurgesteld was over het vroegtijdig optreden van watergebrek. De heer Kas verzekerde ons, dat van zijn kant al het mogelijke zal worden gedaan om het euvel tot een minimum te beperken. De mensen zijn Vrijdagmiddag wel iswaar gewaarschuwd wat zuinig te zijn, maar dat het op „helemaal niets" zou uitlopen, had niemand toch ge dacht. DE OORZAKEN Men weet dat de oorzaken zijn: Big- gekerke levert onvoldoende en de Waterleiding Mij „Midden Zeeland" kan niet altijd voldoende bijspringen, voornamelijk doordat de capaciteit van de aanvoerleiding uit Brabant on voldoende is. Daar wordt inmiddels wel aan gewerkt en in de loop van de zomer zou dit in orde komen, maar men vraagt zich onwillekeurig toch af waarom er niet voor gezorgd is, dat dit vóór de zomer het geval was. Men heeft van vorige zomers toch voldoende ervaring om te weten, dat de toestand voor Vlissingen onhoud baar is. Een badplaats zonder water... wat moet daarvan terechtkomen? Om van de stroppen voor de hotelhouders, die hun gasten zullen zien verdwijnen, nog niet eens te spréken. Een andere factor, welke niet uit het oog mag worden verloren, vormt het gevaar voor brand. Zonder water staat immers de best uitgeruste en geoefen de brandweer machteloos... Om in de dagen van lage water druk toch de Boulevardbewoners aan water te kunnen helpen, is besloten tot het plaatsen van een pomp. Maar dan moet er in de stad water zijn, anders helpt een pomp ook niet. En trouwens: ook die pomp staat er nog niet. Dat zal waarschijnlijk wel Juli worden. Al met al zien de Vlissingers zich weer voor een situatie geplaatst, welke als zy niet zo funest was, be. lachelyk genoemd zou kunnen wor. den. Aan beloften hebben de Boule vardbewoners en hoteliers niets. Die hebben ze immers al enige jaren achtereen gekregen. Zy verlangen maar één ding. Dat Is water! Engelse gasten schonken Middelburg een bank. Leden van de Rotary-club te Shore- ditch (Eng.), die vorig jaar naar Mid delburg kwamen om boompjes te plan. ten op 't Zand, brachten Vrijdag op nieuw een bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad en wederom offreerden zij deze stadswyk een zeer welkom ge schenk. De Britse Rotarians, in gezelschap van hun vrienden uit Dordrecht, bij wie zij te gast zijn, werden 's morgens door de Rotaryclub Middelburg in De Vergenoeging ontvangen. Met auto's reed men hierna naar het Karei Door manplein, waar de leden van de club te Shorecjitch en hun echtgenoten aan wethouder I.. .J, van 't Westende als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur een fraaie, gevernist-eiken houten bank aanboden. Twee dames van het gezelschap richtten vriendelij ke woorden tot de wethouder en zei den daarbij met vreugde te hebbe-», geconstateerd, dat de vorig jaar ge plante bomen goed groeien. De heer Van 't Westende dankte voor de sym pathieke geste en wijdde vervolgens de bank in door er, geflankeerd door de beide dames, op plaats te nemen. Natuurlijk werden tal van foto's ge nomen en de amateur-fotografen wa ren helemaal in de wolken, toen een Zeeuws paartje in dracht eveneens be reid was zittend op de nieuwe aan winst van 't Zand te poseren. Men begaf zich daarna weer naar De Vergenoeging, waar de maaltijd werd gebruikt, 's Middags werd een rondrit over Walchei-en gemaakt. WERKEN AAN ZEEDIJK ZUIDWATE RING. Te Middelburg besteedde de Polder Walcheren aan het vervangen en uit breiden van basaltglooiing door glooi ing van betonblokken met bijkomen de werken op de zeedijk van de Zuid watering. Inschrijvingen: Wijnand en Cornet, f 8873; C. v. d. Klippe en J. Lagasse, Vlissingen, f 5800; G. J. Eland en E. Volker, Vlissingen, f 5300. Kleverskeke RTNGRIJDERIJ Daar wegens d.e slechte weersom standigheden op 6 Mei de ringrijderij op Kleverskerke geen doorgang kon vinden, zal deze plaats hebben op 13 Mei, Zaterdag om 2 uur. KUNST. „La Damnation de Faust". Onstuimig en emotioneel klinkt soms de muziek, die Hector Berlioz componeerde bij de geschiedenis van de man, die zijn ziel aan de dülvel verkocht. In de klanken van dit werk herkent men de componist: de vurige cn hartstochtelijke romanticus, die - wanneer de geest vaardig over hem werd veel schoons kon neerschrij ven. De inspiratie heeft Berlioz niet in de steek gelaten, toen hij zijn „Damnation de Faust" componeerde, want deze partituur bevat magnifie ke passages. Wie kent niet de „Mar- che hongroise" en het „Ballet des Sylphes"? Ook de minder vaak ge hoorde delen echter zijn een uitvoe ring volkomen waard. Daarom moet op deze plaats een woord van waar dering worden gericht aan het adres van de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, die Vrijdagavond onder leiding van de heer Joh. H. Caro een concert gaf met „La Damnation de Faust". In de voorbeschouwing, die wij aan dit concert wydden, schreven we dat het werk hoge eisen aan de uitvoerenden stelt. Inderdaad: het bleek dat de dames en heren koor- en orkestleden hun handen vol had den om deze uitvoering te doen sla gen. Het koor gaf er weliswaar blijk van. dat het „La Damnation" goed kende, maar vooral in het begin ont brak die bijzondere glans van verfij ning, die zo dikwijls de concerten van „Tot Oefening en Uitspanning" ken merken. Het leek in het begin alsof men wat bang voor déraillementen was en daardoor werd er met enige matheid gemusiceerd, soms was het zelfs wat rommelig. Naar mate de avond echter vorderde verdween de beklemming. De „esprit" die bij Ber lioz' muziek ongemerkt een grote rol speelt, was nu merkbaar op het grote podium van de witte concertzaal en de vele aanwezigen beleefden een goed concert. Prachtig was bijvoorbeeld de ver tolking, die twee solisten van hun partijen gaven, nl. mevrouw Jo Vin cent (Marguérite) en Otto Couperus Méphistopheles Mevrouw Vincent zong met een uit stekende voordracht en maakte van haar partij iets zeer bijzonders. Zo klonk de romance van Marguérite „D'amour l'ardente flamme" in de stille zaal op een wrize, die zelfs Ber lioz ontroerd zou hebben. De Méphistopheles-partij scheen als voor Otto Couperus geschreven, want deze zanger wist de dramatische zeg gingskracht die Berlioz hier in noten heeft vastgelegd, zo bijzonder uit te buiten, dat het leek alsof er actie en mimiek was in Couperus' schone bas- geluid. Ook de Faust-party was in p-oede handen. Han de Fevre, die de Faust-partij zong, had eveneens een stemorgaan dat er zyn mocht. Deze tenor wist het niveau van mevrouw Vincent en Otto Couperus te evena ren. Dit gold trouwens ook van Peter de Vos, die de moeilijke Brander- partti geheel ondér de knie had. Het orkest was zoals ook h«j vorige gelegenheden -samengesteld uit de Middelburgse Vereniging voor Instrumentale Muziek en uit leden van het Gelders Orkest. Berlioz wist als weinigen in zyn tijd, hoe muziek voor een orkest geschreven moest worden. Nog steeds klinkt zijn in strumentatie fris, ja zelfs modern. Het orkest vooral de blazers slaagde er Vrijdag in de flonkerende kleuren van Berlioz' orkestraal palet op de juiste wijze te reproduceren. Over het geheel genomen heeft de ze uitvoering aan de verwachtingen voldaan. Er waren weliswaar af en toe zwakke ogenblikken, maar men mag niet vergeten, dat het beste paard wel eens struikelt. „Tot Oefening en Uitspanning" heeft met deze uitvoering de Zeeuw se muziekliefhebbers een zeer bijzon dere avond gegeven en deze waar deerden dit blijkens het applaus -r- in hoge mate. de K. Bij uw colbert-jasje 'n licht beige of grijze ZOMERPANTALON, 'n moderne shirt en een leuke, vlotte das van Lange Delft 11, Middelburg. Gezellige excursie besloot bondsdagen Begunstigd door het stralend voor jaarsweer nebben circa 1000 Chr. plattelands jongeren Vrydag een bij zonder geslaagde excursie over Wal cheren en door Zeeuwsch-Vlaanderen femaakt. Deze rondrit vormde het esluit der bondsdagen van de C.J. B.T.B. en de C.B.P.B., die dit jaar in Middelburg werden gehouden. 's Morgens om 8 uur vertrok de ka ravaan van autobussen van de Mid delburgse Markt. Men reed via Veerc, Domburg, Westkapelle (waar de dijk natuurlijk werd bezichtigd) en Zoutc- lande naar Vlissingen, waar overge varen werd naar Breskens. In Groede werd de koffietafel gebruikt, waarna West-Zeeuwsch-Vlaanderen grondig werd bekeken. Naarmate de rit duur de, werd de stemming in de bussen, steeds gezelliger. Via Sluiskil, ging de tocht vervolgens naar Axel, waar op het bedrijf van de heer C. de Putter de excursie eindigde. Vele deelnemers bezichtigden echter nog de grote, mo derne boerderij Loose's Hof. Tenslotte namen de Zeeuwen en niet-Zeeuwen hartelijk afscheid van elkaar en riepen elkaar een tot weer ziens op de volgende bondsdag toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2