PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mijnramp in Henegouwen eist 41 slachtoffers Bondsdag Chr. plattelandsjeugd in Middelburg BILT „GROTE DRIE" BESPRAKEN IN LONDEN DE „KOUDE OORLOG" FEESTTREIN VAN DE N. S. REED DOOR NOORD-BRABANT eindelijk Beide Antwerpse gangsters gegrepen Hongersnood dreigt in Oost-Borneo DE VOORSPELT: 193e Jaargang -No. 112 Directie. F van de Velde en F. B. den Boer AdJ W de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p kw.; £r p p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Mei 1950 Minimum p. advertentie f fngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—iedere jregel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160»; M'burp Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee N Bogardstr C ICQ, tel. 26 Dag van nationale rouw in België Mijnwerkers na ontploffing in schacht bedolven. De ergste mijnramp in België sinds 20 jaar heeft Donderdagmorgen 41 slachtoffers gekost. Door een myngasontploffing in een schacht van de mijn Mariemont-Bacoup te Charleroi werden de arbeiders op 570 meter diepte onder puin bedolven. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om de bedolven mijnwerkers uit te graven. De reddingsploegen konden echter slecht vier mannen naar boven brengen, die gewond maar nog in leven wa ren. Een van hen overleed later in het ziekenhuis. Tegen de avond waren reeds 25 lijken geborgen. Er bestond toen geen hoop meer voor de twaalf man, die nog op 500 meter diepte opgesloten waren. Familieleden hadden zich in angsti ge spanning rondom de schacht ge schaard om de reddingspogingen te volgen. Een der kantoren nabij de schacht was tot lijkenhuis ingericht, waarheen wenende vrouwen werden geleid om haar bloedverwanten te identificeren. Tien slachtoffers waren afkomstig uit het naburige dorpje Pieton. Onder hen bevonden ziQh een vader, zijn 14- jarige zoon en zijn 38-jarige schoon zoon. Tot de slachtoffers behoren verder vier Oekrainse ontheemden, een Ita liaan, een voormalige Duitse krijgs gevangene en twee Polen. In Pieton luidden onafgebroken de kerkklokken. Groepjes mensen be spraken op straat de droeve gebeurte nis. Een lid van een reddingsploeg ver klaarde, dat de naai' boven gehaalde ljjken verminkt waren. De kracht van de ontploffing was zo groot dat reus achtige brokken steenkool in de schacht terecht kwamen. Een Belgische regeringsfunctio naris, die zich in allerijl naar de plaats van de ramp had begeven, vei - klaarde: „Het is een dag van nationa le rouw". De mijn van Mariemont Bascoup bevindt zich op een afgelegen terrein aan de grens van de gemeenten Tra- zegnies en Pieton. Over de wegen in dc buurt was een druk verkeer van ambulances, auto's van Ie mijninge nieurs en vrachtauto's met matras sen en lijkkisten. De reddingsploegen moesten werken Na klopjacht bij Knokke. De beide beruchte Antwerpse bende leden Mulder en Beeckmans, die in de afgelopen weken door geheel België tot zelfs in Noord-Frankrijk toe zün opgejaagd, zyn in de val gelopen. De gangsters hebben een groot aantal roofovervallen op hun geweten, doch wisten steeds uit de greep der politie te blijven. Mulder cn Beeckmans hadden hun intrek genomen in een onbewoonde villa in het Zoute. De politie, gewaar schuwd door de echtgenote van de di recteur van een verhuurkantoor, om singelde de villa, doch de gangsters konden na een vuurgevecht, waarbij een der agenten werd gewond, ontko men. Mulder vluchtte in de richting van Knokke, doch kon hier enkele uren later, na een klopjacht in de bos sen, overmeesterd worden. Hij werd hierbij door verscheidene schoten ge wond. Beeckmans was er met een taxi vandoor gegaan. Leden van de rijks wacht gaven de chauffeur een teken om te stoppen, doch deze werd door Beeckmans onder bedreiging met diens pistool gedwongen vol gas te geven. De rijkswachters openden hierop het vuur met handmitrailleurs, waarbij zowel de chauffeur als het bendelid werden gewond. „Eenheidslijst" in de maak in Oost-Duitsland. De Oostduitse premier, Grotewohl, heeft op een massabijeenkomst te Dresden aangedrongen op vorming van een eenheidslijst voor alle partij en in de Sowjet-Zöne bij de verkiezin gen in October. Dit was voor de eerste keer, dat de ..eenheidslijst" officieel ter sprake werd gebracht. Het staat nu wel vast, dat de x*ol van de niet-communisti- sche partijen in Oostduitsland is uit gespeeld en dat zij geleidelijk geheel zullen worden opgenomen in de „soci alistische" eenheidspartij. De komende verkiezingen zullen dan geheel „volks- democratisch" verlopen. Debat over Indonesië in Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer heeft de minister van Unie-aangele genheden en Overzeese Rijksdelen schriftelijk gevraagd, of hij bereid is binnenkort mededelingen te doen over de ontwikkeling der zaken in Indone sië en met de Kamer daarover van ge dachten te wisselen. Wellicht kan op 24 Mei met deze besprekingen begon nen worden. De heer Gerbrandy (AR) heeft de Kamer verlof gevraagd aan deze mi nister vragen te mogen stellen over de ontwikkeling der staatkundige en economische verhoudingen in Indone sië sedert de souvereiniteitsover- dracht. in een bijna ondraaglijke hitte. Steeds ontsnapte mijngas met zodanig ge weld, dat de luchtdichte schotten van de schacht gesloten moesten worden. In de kolenlaag waarde mijnont- ploffing zich heeft voorgedaan, werd reeds enige weken geleden mijngas waargenomen. De gevaarlijke plaats werd toen afgesloten. Daar sedert en kele dagen geen spoor van gas meer werd opgemerkt, werd besloten de muur, waarmede de gang was afge grendeld, af te breken. Bil het oprui men van deze muur moet"de ontplof fing zich hebben voorgedaan. In o'e schacht waar de ontploffing geschied de, was grote schade aangericht. Vernielde kolen wagen», ies, manhunt, en allerlei materiaal liggen her- en derwaarts verspreid, Trygve Lie in Moskou. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N.. is Donderdag per vliegtuig uit Praag te Moskou aangekomen. Hij werd op het vliegveld o.a. begroet door de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, An- drie Gromyko. Lie ging onmiddellijk naar zijn ho tel. Koning Faroek van Egypte verloofd. Volgens berichten in de Egyptische bladen is koning Faroek van Egypte kortgeleden verloofd met de jonge Egyptische Narriman Sadek, de enige dochter uit een burgergezin. De da tum van het huwelijk zal spoedig be kend worden gemaakt Tot dusver hadden de Egyptische bladen nog geen gewag gemaakt van de in het buitenland verspreide be richten over het aanstaande huwelijk van de koning. Wel heeft de Egypti sche regering enkele malen geprotes teerd tegen artikelen in buitenlandse- bladen, die „lasterlijke" praat zouden bevatten over het privé-leven van de koning. Officieel is medegedeeld, dat de ver loving volledig en vrijelijk goedge keurd werd door het meisje en haar familie. Over de vroegere verloofde van Narriman Sadek. wordt niet ge rept. Overstroming deed al het voedsel verloren gaan. Tienduizend personen in het gebied van Moera Antjalong in Oost-Borneo worden door hongersnood bedreigd, daar een grote overstroming alle voed selvoorraden verloren deed gaan. Het water staat zeer hoog. Vrijdag a.s. kunnen pas de eerste reddingsgroe- pen van het ministerie van Sociale Zaken, het Rode Kruis en de dienst volksgezondheid met levensmiddelen, kleren en medicijnen naar het geteis terde gebied vertrekken. Intussen is van de centrale regering 40.000 ge vraagd ter bestrijding van de onkosten van het reddingswerk. Minister Schuman houdt niet van deze term. De ministers van Buitenlandse. Za ken van de V.S., Engeland en Frank rijk zijn Donderdagmorgen te Londen hun besprekingen begonnen, die drie dagen zullen duren en naar verwacht wordt tot een nieuwe strategie in de „koude oorlog" zullen lek" n. Slechts weinig toeschouwers waren bij de aankomst der ministers aanwe zig. Een communist trachtte achter Lancaster House, waar de conferentie wordt gehouden, een spandoek te ont rollen, doch hij werd direct door de politie gearresteerd. Na de eerste zitting vernam Reu ter uit betrouwbare bron, dat de mi nisters unaniem tot ie slotsom waren gekomen, dat de Sowjet-Ume waar schijnlijk de „koude oorlog" niet zal staken en als gevolg daarvan de Westelyke defensieve organisaties moeten worden ontwikkeld zoveel als enigszins mogelijk is. Schuman, de Franse minister, zou hebben verklaard, dat hij het gebruik van de term „koude oorlog" afkeurde, doch dat het wel noodzakelijk was de feiten onder ogen te zien. Volgens een bericht uit Parijs is Mosje Pyade, een naaste mede werker van Tito, na een geheim be zoek van vijf dagen aan de Franse hoofdstad, naar Londen vertrokken Hij zou met de drie Westerse minis ters de kwestie Triest willen bespre ken. Troepen komen in sneller tempo terug. De Nederlandse regering is er in ge slaagd nog enkele Amerikaanse troe penschepen te charteren voor de repa triëring van militairen uit Indonesië. Het zijn C-4 schepen, die de namen van bekende Amerikaanse generaals dragen. Deze maand worden 14.500 militairen naar Nederland gebracht. De tekenen wijzen er op, dat reeds eind Augustus of begin September de laatste mili tairen uit Indonesië zullen vertrekken. Mijnenvegen voor de kust. Het flottille mijnenvegers, dat de laatste maanden met het reparatie schip Douwe Aukes te Scheveningen gestationneerd was, heeft opnieuw 'n gedeelte van de vaargeulen voor de Nederlandse kust tussen Schevenin gen en Goeree geveegd. Hierdoor is het mogelijk een groter deel der zee wegen tot veilige zone te verklaren. Dit betekent niet, dat thans de ge hele zee tussen Goeree en Schevenin gen vrij van mijnen zou zijn. Bepaal de vaargeulen echter die reeds vrij van mijnen waren, zijn thans aanzien lijk uitgebreid, hetgeen vooral ten voordele van de visserij komt. De aan het te Scheveningen gesta- tionneerde flottille opgedragen taak is thans vrijwel ten einde. Binnenkort vertrekken Douwe Aukes en gevolg naar Den Helder en vandaar naar 'n nieuwe bestemming, ergens aan de Nederlandse kust. Op zoek naar mij nen. Sir Philips Nichols, de Britse am bassadeur irv ons land, zal van 17 tot 22 Mei een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Vandaag komt op de conferentie de kwestie Duitsland en daarmee in ver band het plan Schuman aan de orde. Premier Attlee heeft in het Britse Lagerhuis het plan Schuman omschre ven als „aanzienlijke bijdrage tot op lossing van een der voornaamste Europese problemen". Hij voegde er aan toe, dat het voor stel „zorgvuldig bestudeerd" diende te worden en liet er zich verder niet over uit of Engeland bereid was zgn steen kool- en staalindustrie onder gemeen schappelijk Europees beheer te bren gen. Op 16 Mei a.s. zal in Kapelle in Zeeland de Algemene Franse Begraafplaats officieel geopend worden. Het stoffe lijk overschot van tweehonderd vierendertig in de stryd tegen de Duitsers in ons land gesneuvelde Franse militai ren is door de zorg van dc Nederlandse regering naar dit kerkhof overgebracht. Begin haringvangst: 30 Mei. Het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten heeft zijn sanctie verleend aan het redersbesluit over het uitvaren ter haringvisserij. In een verordening wordt bepaald, dat het verboden is vóór 30 Mei ter haringvangst uit te varen. Tot 1 Juli a.s. mogen de „ha- ririgdrijfnetvissersvaartuigen" uitva ren en vissen met max. 80 Schotse netten. Vóór 14 Juni mag aan de wal geen haring gekaakt worden. Voorts is het verboden gezouten en/of ge kaakte haring in Nederland aan te voeren met een vaartuig, dat vóór 30 Mei met een visreis is begonnen. Nog bijna drie weken dus en dan vertrekken de haringschepen uit de havens Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden ter visserij. Vliegtuigen voor China. Vijftig in kratten verpakte en voor ontvangers in Tsingto (dat door de Chinese communisten is bezet), be stemde onderdelen van vliegtuigen waraa-reeds aan boord van een Brits schip .te Hongkong gebracht, toen autoriteiten van Hongkong de zending lieten aanhouden. Zoals gemeld, is hetzelfde geschied met 71 vliegtuigen, waarvan het ge rechtshof te Hongkong moet uitmaken of zij het eigendom van de Chinese nationalisten of communisten zijn. De buitengewone en gevolmachtigde ambassadeur van Nederland te Londen, heeft het Engelse koningspaar een zil- veren schaal met orchideeën overhan digd. die als geschenk van Nederland per vliegtuig naar Londen was overgebracht. Twintigjarig bestaan C.J.B.T.B. gevierd Tweduizend jongeren beluisterden belangwekkende redevoering van mr. W. Rip. Tweeduizend geestdriftige jongens en meisjes, gezeten op keiharde hou ten kistjes, vulden Donderdagmiddag de enorme veilinghal aan de N. Vlls- singseweg. Geen van deze tweeduizend jongeren, die uit alle delen van het land naar Middelburg waren gekomen om de jaarlijkse bondsdag van hun eigen organisaties de Chr. plattelandsjeugd omvattend mee te maken, klaagde over de warmte of over de ongemakkelijke zetels. Met grote aan dacht beluisterden zjj redevoeringen en aanschouwden het toneelspel, enthousiast sloegen zjj steeds weer opnieuw de handen op elkaar en toen de 51/2 uur durende bijeenkomst tenslotte met dankgebed was besloten, hoorde men van tientallen kanten dezelfde opmerking; „Zó'n fijne bondsdag hebben we nog niet eerder gehad!" Deze manifestatie van de Chr. plattelandsjeugd de jongens ver enigd in de C.J.B.T.B., de meisjes in de C.B.P.B. droeg een bijzónder karakter, omdat men tevens het 20- jarig bestaan van eerstgenoemde bond vierde. Talrijke genodigden woonden deze bijeenkomst geheel of ten dele by, van wie wg noemen de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met zgn echt- fenote, het Tweede Kamerlid mr. W. E. Baron v. d. Feltz, de gedepu teerde de heer A. Schout, de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, de Rijkslandbouwconsulent ir C. W. C. van Beekom, de Rijkszuivelconsulent, de. heer C. Zwagerman, de heer P. K. Phaff van de Plantenziektekundige dienst en de heer Hornstra namens de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. De bondsdag werd geopend door de voorzitter van de C.J.B.T.B., mr. W. Rip, die sprak over de verhouding tussen individu en gemeenschap. Vol gens hem is de kardinale vraag steeds: wat is de plaats, de bevoegd heid, de vrijheidssfeer van de indivi duele bedrijfsgenoot en wat vereist het gemeenschappelgk, het groeps- of algemeen belang? Het antwoord kan niet zijn: „Het individu is alles, de gemeenschap niets". Maar ook niet: „De gemeen schap is het belangrijkst, de individu ele persoon is byzaak". In vele kringen wordt thans naar sprekers mening te veel gekoerst in de richting van het collectieve. Een sfeer van individuele vrijheid stelt ons in staat om God te dienen, zoals Gods Woord en de inspraak van ons gewe ten dit aangeeft. Wij behoren in Nederland ook op politiek en maatschappelijk terrein een rechtsstaat te handhaven, die eerbied heeft voor de rechten en vrijheden van de individuele burger. Echter, ook de groep, ook de ge meenschap stelt haar eisen. Hóe komt het dat de invloed van de gemeenschap neiging heeft toe te ne men? Naar sprekers mening zijn daar voor vooral twee oorzaken aan te wij zen. In de eerste plaats heeft de over heid. na een oorlog, die tot verarming leidde, de verdelende rechtvaardigheid te betrachten tussen 10 millioen men sen op een klein hoekje grond. Een tweede reden is, dat de inter nationale vervlechtingen in betekenis toenemen. Wij zullen door de omstan digheden gedwongen moeten samen werken in federatief verband met an dere landen in West-Europa. En elke doelmatige, effectieve samenwerking op dit terrein, zal inbreuk moeten ma- Twee geëlectrificeerde baanvakken in gefiruik genomen Op alle stations werden geschenken aangeboden; in Oosterhout een klok. in Gilze Rijen een telefoontoestel, in Lage Zwaluwe eveneens een klok, in Zevenbergen zilveren theelepeltjes, in Oudenbosch een bank enz. Te ongeveer half twee reed de elec- trische feesttrein het station Roosen daal binnen waar op het perron plaat selijke autoriteiten ter begroeting aan wezig waren. Met een speciale direc tiewagen was ook naar Roosendaal ge komen de president-directeur der Bel gische Spoorwegen, de heer C. Delory. Burgemeester A. Freijters van Roo sendaal verwelkomde de gasten en zei, dat men het reeds ondervonden en thousiasme op de overige stations langs de nieuwe lijn met drie moest vermenigvuldigen om de blijdschap van Roosendaal te meten. De burgemeester bood ir. Den Hol lander als feestgave twee woningen aan, die in huur zullen worden gege ven aan door de directie der N. S. aan te wijzen personeelsleden. Een werk stuk, vervaardigd door leerlingen van de Ambachtsschool, gaf een idee van de vorm der woningen. Voorts werd de directie van de N. S. een formida bele kist sigaren aangeboden. In de wachtkamer van het station Roosen daal werd de genodigden een koffie maaltijd aangeboden. Op het station Tilburg bood de ge meente N.S. een lichtkroon voor de hal van het nieuwe station aan. De K. van K. schonk 36 wollen dekens voor het N.S.-verzorgingsfonds. Ook in Den Bosch was er een feestehjke ontvangst, met muziek, toespraken en geschenken. Met een officiële openir.gsrit zijn Donderdag de nieuwe geëlectrificeerde baanvakken Dordrecht—Boxtei en La ge ZwaluweRoosendaal in gebruik genomen. Vele genodigden maakten de rit mee, onder wie de Commissarissen der Koningin in Gelderland, Noord-Bra bant en Zeeland. De ontvangst in alle plaatsen was zeer hartelijk. Met Zuidelijk enthousiasme had men van deze dag een feestdag gemaakt en in verschillende plaatsen werden aan de spoorwegen geschenken aangebo den. Zo werd in Boxtel een hoeveelheid vleeswaren uit de export-centrale van de N.C B. beschikbaar gesteld en bij deze gelegenheid sprak de drie meter lange reus van Boxtel „Jas de Kei stamper" het gezelschap in Brabants dialect toe. Op het station te Breda was een groot rad van avontuur opgesteld, waarbij de prijzen door Bredase fa brieken beschikbaar waren gesteld. Ir. den Hollander, president der N. S. was de eerste die het rad aan het draaien bracht met als inzet een door de ge meente Breda beschikbaar gestelde speelgoedtrein. ken op onze nationale en individuele zelfstandigheid. Er is naar sprekers mening een noodzakelijke verschuiving waar te nemen in de richting van de groep, van de gemeenschap. Dat eist waak zaamheid voor de vrijheden van de en kele persoon. Onze steeds blijvende roeping, aldus spr., is: dit vraagstuk van de verhou ding tussen individu en gemeenschap te blijven bestuderen en de gevonden richtsnoeren in practijk te brengen. Ook in onze eenvoudige verenigings- arbeid. Zelf actief zijn, maar ook de vereniging, de groep steunen en daar van leren. HERDENKINGSREDE. De herdenkingsrede ter gelegen heid van het jubileum van de C.J.B. T.B. werd uitgesproken door de ere voorzitter, de neer Chr. van den Heu vel, die zgn gedachten terug liet f aan naar die Kerstweek van 1929, oen in een zijserre van „Terminus" in Utrecht de eerste besprekingen werden gevoerd over de oprichting van de bond, die op 29 Dec. 1930 ge boren werd. Het was een aarzelend begin in een voor de landbouw uiter mate moeiiyke tgd, een tgd echter, waarin het agrarisch bewustzgn baan brak. Maar de jonge geschiede nis van de bond heeft geleerd, dat de boodschap van de organisatie der plattelandsjongeren verstaan is. Spr. was dankbaar, dat de bond zyn eigen karakter wist te bewaren en dat men één bleef ondanks de politieke en kerkelgke verscheurdheid van ons prot. chr. volksdeel. De toestand, waarin de wereld thans verkeert, is allesbehalve roos kleurig, aldus spr., en ook voor de agrarische jeugd is de toekomst on zeker. Doch voor de jonge mensen is er geen ogenblik reden om ontmoe digd te zgn, omdat God zgn zegen ovsr het bondswerk gebiedt. De heer v. d. Heuvel wekte de jeugd tenslotte op moed, kracht en bovenal geest drift aan de dag te leggen. ANDERE SPREKERS. Mr. Rip las vervolgens een brief voor van minister Mansholt, waarin deze mededeelde tot zgn spgt de bg- eenkomst niet te kunnen bijwonen. De heer Kögeler wenste de bond na mens de gemeente Middelburg geluk, roemde het doorzettingsvermogen van de Walcherse boer en wenste de jongelui prettige dagen toe. Woorden als gisteren. Mr. Stikker in Londen. Na zijn aankomst te Londen heeft minister Stikker een onderhoud ge had met de Britse minister van Fi nanciën, sir Stafford Cripps en met deskundigen van diens ministerie over het vraagstuk der Europese betalings unie en over andere zaken, die ver band houden met het werk van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking. van gelukwens werden ook tot de C. J.B.T.B. gericht door de heer C. de Putter, voorzitter der afd. Zeeland van de C.B.T.B. en door drie Gelder se meisjes in dracht, die dat op rym deden en die de secretaris, de heer R. Bos, geschenken aanboden. Kolossale byval verwierven de woorden van jhr. De Casembroot, die in een ongedwongen, harteiyke speech de jarige bond feliciteerde en de jeugd toewenste, dat zij van Zeeland zullen genieten. Hij juichte het toe, dat de banden tussen de Zeeuwen en niet-Zeeuwen wórden verstevigd en voorspelde zelfs verlovingen De bondsdag werd besloten met een, voor deze gelegenheid geschre ven, aantrekkelijk herdenkingsspel met de symbolische titel „De weg omhoog". De leden van de afdeling Kampen kwam hiermee aardig voor de dag. Vermeldenswaard is het, dat zich onder de aanwezigen een speciaal uit Frankrgk gekomen Nederlandse boe renzoon bevond en dat een bus met deelnemers uit Siddeburen 22 uur nodig had om in Middelburg te gera ken (vervolg op pagina 2) WEINIG VERANDERING Geldig tot Vrijdagavond. Droog, zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1