Een bloeiend land werd in rouw gedompeld Vijf Oorlogsdagen in Documenten DE MEIDAGEN VAN 1940 Op oorlogsreportage in Nederland Toen Duitsland los brak tegen West-Europa RotterdamGrebbelinie en Afsluitdijk brachten lauweren De oorzaken der ineenstorting. Vit de tijd toen oud nieuws nieuw was WOENSDAG 10 MEI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchillbloed, zweet en tranen. „Mijn Volk, Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden is in den afgeloopen nacht door de Duitsche weermacht zon der de minste waarschuwing een plotselingen aanval op ons gebied gedaan, dit niettegenstaande de plechtige toezegging, dat de neutra liteit van ons land zou worden ontzien zoolang wij haar zelf hand haafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeeldelooze schending van de goede trouw en aantasting van wat tusschen be schaafde staten behoorlijk is. Ik en Mijn regeering zullen thans onzen plicht doen. Doet Gij den Uwen, overal en in alle omstandigheden, ieder op de plaats, waarop hij is gesteld, met de uiterste waakzaamheid en met die innerlijke rust en overgave, waartoe een rein geweten in staat stelt. WILHELMINA". Aldus luidde de tekst van een pro- schreden en zijn in aanraking met clamatie, waarmede Koningin Wilhel- --1 mina zich op de tiende Mei 1940 tot het Nederlandse volk richtte. AANGRIJPENDE TAAL Op hoogtepunten der wereldge schiedenis spreken documenten, dik werf een aangrijpende taal. Zo is het met de documenten, die de gebeurtenissen van Mei 1940 met gro te soberheid boekstaven. Om 5.15 uur in de morgen van deze dag deed het Nederlandse hoofdkwar tier de eerste mededeling over het be gin van de Duitse aanval op Neder land, België, Luxemburg en Frank rijk. Zij luidde als volgt: „Van drie uur af hebben Duitsche troepen de grens overschreden. Vlieg- aanvallen zijn geprobeerd op enkele vliegvelden. Weermacht en afweer zijn paraat bevonden. Inundaties vol trekken zich volgens plan. Voor zover bekend zijn tenminste zes Duitse vliegtuigen neergehaald." NEDERLANDSE VERKLARING Enkele uren later publiceerde de Nederlandse regeringspersdienst de volgende officiële verklaring: „De Duitsche gezant heeft heden morgen te zes uur de volgende ver klaring aan de minister van buiten landse zaken overhandigd Wij kondigen U den inzet van een geweldige Duitsche troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt nutte loos. Duitschland gerandeert den staat van bezit in Europa en over zee, zoo wel als de dynastie, indien elke te genstand uitblijft. Zoo niet., dan be ll. K. II. Prinses Wilhelmina, die als Koningin der Nederlanden ons volk voorging in de moeilijke dagen van strijd. staat er gevaar voor een volledige vernietiging van het land en zyn staatsbestel. Daarom manen wij U dringend aan, tot het volk en de weermacht een op roep te richten Nen voorts in verbin ding te treden met Duitsche militaire commando's. Motiveering: Wy hebben onweerlegbare bewijzen voor een onmiddellyk dreigenden in val van Frankryk en Engeland in Bel gië, Nederland en Luxemburg, die met medeweten van Nederland en België sinds lang was voorbereid, met het doel op het Roergebied een aanval te doen. Hierop heeft de Nederlandsche mi nister van buitenlandse zaken geant woord: Met verontwaardiging wjjst Hr. Ms. regeering de veronderstelling terug, dat harerzijds een vyandel|jke overeenkomst van welken aard ook met eenige vreemde mogendheid, wei- ke ook, tegen Duitschland gesloten zou zijn. Wegens dezén voorbeeldeloozen, zon der eenige waarschuwing van Duit sche zjjde op de Nederlanden gcpleeg- den aanval beschouwt de Nederland sche regeering zich als in oorlog met het Duitsche Ryk." EERSTE LEGERBERICHT Deze verklaring werd om 8.37 uur gevolgd door het eerste Nederlandse legerbericht, dat als volgt was sa mengesteld: „Duitsche troepen hebben heden nacht de Nederlandsche grens over- nielingen ten uitvoer te brengen. De bruggen over de Maas en IJssel zijn door hen vernield. Slechts ten Oosten van Arnhem op een vyftiental KM van de Nederlandsch-Duitsche grens zijn de Duitschers tot den IJssel op gerukt. In het binnenland zijn door J lancuni vijandelyke vliegtuig* gingen gedaan. De Ie jspo- ndingspogingen i parachutisten, zyn deels mislukt. De paracl die deels in Nederlandsche uniformen gekleed waren, zijn omsingeld en wor den vernietigd. Boven verschillende steden hebben Duitsche vliegtuigen strooibiljetten uitgeworpen, die on ware mededeelingen en holle bedrei gingen tegen de burgerbevolking be vatten. Het opperbevel waarschuwt het geheele Nederlandsche volk geen geloof te hechten aan dergelijke uitin gen, die slechts ten doel hebben ver warring te stichten. Nederlanders vertrouwt uitsluitend op de standvastigheid, waarmede de Nederlandsche weermacht aange spoord en bezield door de daden en woorden onzer Koningin onzen Ne- derlandschen bodem verdedigt." BLOED, ZWEET EN TRANEN De Duitse overval op de Westelijke mogendheden wekte in Amerika een ongekende verontwaardiging. Enge land en Frankrijk, reeds in oorlog met Duitsland, zegden onmiddellijk steun naar vermogen toe. In Engeland trad onder de druk der gebeurtenissen de regering-Cham- berlain af. Churchill vormde het nieu we kabinet en nam daarin ook La bour-ministers op, te weten Attlee, Greenwood, Morisson, Bevin en Alexander. Chamberlain verklaarde in een re- eer lijk geweest voor zulk een afzichtelijk bei de: „In gehele geschiedenis is geen enkel ander man verantwoordelijk totaal van menselijk leed en mense lijke ellende als Hitier. Gij en ik moe ten ons aaneen sluiten achter onze nieuwe leider en met onze vereende kracht en met onze onwankelbare moed vechten en arbeiden, tot dit wilde beest, dat ons besprongen heeft, ten slotte ontwapend en teneer ge worpen is." Churchill verklaarde in zijn eerste rede als minister-president: „Ik heb niets te bieden, dan bloed, zweet en tranen HET EINDE Op 13 Mei werd in de soberste be woordingen aan het Nederlandse volk mededeling gedaan, dat H. M. de Ko ningin en de Nederlandse regering hun zetel naar Londen hadden ver plaatst. Op 14 Mei werd Rotterdam gebom bardeerd. Na dit bombardement vroeg het Nederlandse Algemeen Hoofdkwartier bij de bevelhebber van het 18de Duit se leger, generaal van Kilehler, de wapenstilstandsvoorwaarden aan. Om 19 uur lichtte de opperbevel hebber, generaal Winkelman, persoon lijk voor de radio het capitulatiebe- sluit toe: „Vrijwel geheel aangewezen op el- gen kracht, waren wy niet in staat ons land, onze burgerbevolking voor dit geweld te behoeden. He* waren deze harde feiten, die mjj noopten, myn hoogst ernstige besluit te nemen: wij hebben de strijd gestaakt. Wie myn verantwoordelijkheid kan peilen, beseft hoe zwaar mij dit besluit moet zijn gevallen. Het kon echter niet an ders luiden." Sobere welsprekende documenten, die nauwelijks commentaar behoeven. Zy zeggen meer dan kolommen druks. Zeeland vocht door tot 27 Mei. Soms lijkt het gisteren gebeurd te zyn, soms kan men zich nauwelijks meer voorstellen, wat er plaats greep, vandaag tien jaar geleden. Maar in de vroege morgenuren van de 10de Mei 1940 kwam Nederland tot de ont dekking, dat het na Polen, Denemarken en Noorwegen plotseling eveneens betrokken was in de Europese oorlog, die op 1 September 1939 was uitge broken. Het zachte voorjaar had in 1940 de Lage Landen herschapen in één grote bloesemtuin. Over dit bloesemland rolde eensklaps de Duitse oorlogs- wals. Vliegtuigen me* het zwarte Düitse oorlogskruis vlogen het Nederland se luchtruim binnen. Parachutisten waren uitgeworpen in de omgeving van Den Haag, van Rotterdam, van de landhoofden van de Moerdijkbrug. Pant serafdelingen trokken onze Oostgrens over. Wie zijn radiotoestel aanzette hoorde de fiere verzetsproclamatie van H.M. Koningin Wilhelmina en de namen der plaatsen, waar Nederlandse troepen in gevecht waren met Duit se valschermeenheden. uitblijven van de toegezegde buiten landse hulp, het bombardement van Rotterdam, het gebruik maken van unfaire strijdmethoden door de Duit sers en hoe goed gezien het achter af ook bleek het vertrek van het Koninklijk gezin, dat toen verplette rend werkte. Dit alles neemt niet weg, dat het verloop van de vijfdaagse slag om Nederland een bittere teleurstelling was. vijf- Dat was het begin van de oorlog van Mei 1940. De botsing met het Duitse leger liep uit op een bittere teleurstelling. Wie gehoopt mocht hebben, dat de Neder landse troepen de vaderlandse grond enige weken zouden kunnen verdedi gen en die verwachting was im mers gewekt kwam bedrogen uit. Reeds na enkele dagen stonden de troepen van Hitier voor de vesting Holland, de befaamde Hollandse Wa terlinie, terwijl het beruchte bombar dement van Rotterdam het moreel zo zeer brak, dat besloten werd deze ves ting niet te verdedigen, omdat de kansen op succes minimaal waren. Nederland werd door de Duitse overval verrast. Er waren waarschu wingen uit Berlijn gekomen van onze diplomaten. Zij waren in de wind ge slagen. Men meende met loos alarm te doen te hebben. Onze troepen wa ren dus onvoorbereid. Ziedaar een van de oorzaken van de snelle ineen storting. VERRAST. Nederland had ook niet gerekend op de snelheid van de Duitse toestoot. Evenals de Franse en de Belgische generale staf meende de Nederlandse, blind voor de les van Polen uit de Septemberdagen van 1939, dat als de Duitsers kwamen zij te voet ons land zouden binnenrukken, zoals zij in 1914 België waren binnengerukt. In Frank rijk had reeds in 1943 een jong officier, de Gaulle genaamd, voorspeld, dat de. Duitsers gemotoriseerd zouden ver schijnen. Zijn stem was door niemand gehoord. Maar de Duitsers kwamen inderdaad met gemotoriseerde eenhe den. Een uur nadat zij de grens had den overschreden, stonden zij reeds voor de IJssellinie. Ziedaar een twee de oorzaak van de débacle. De bewapening van de Nederlandse troepen was vergeleken bij de Duitse erbarmelijk. Er is geen ander woord. In de Peelstelllng stonden stukken geschut uit- uit 1870. Dat ze het nog goed deden ook, is zelfs achteraf geen geldig excuus. Men gaat met 'n proppenschieter geen pantservuist te lijf. In de Grebbelinie werd gevochten met machinegeweren, die door de Duitsers verachtelijk opzij werden ge- schopt. Derde oorzaak. ONVOORBEREID. Noch ons volk, noch het leger was voldoende op een oorlog voorbereid. Het leger was onvoldoende geoefend, vele officieren faalden volkomen in de uitoefening van him taak. Een reeks van oorzaken was er, tien, twaalf, nog meer kan men er op sommen, waaronder het bliksemsnel uitschakelen van onze luchtmacht, het MET MOED, BELEID EN TROUW. Toch: hoe snel de ineenstorting ook kwam, waar de omstandigheden niet uitgesproken ongunstig waren, waar goede leiding aanwezig was, heeft de Nederlandse soldaat zijn vaderland met moed, beleid en trouw verdedigd. De parachutisten, die uitgeworpen waren, stieten op krachtige Neder landse tegenstand. De vliegvelden, die in de vroege morgenuren van de 10de Mei uit de lucht door de Duitsers werden genomen, werden goeddeels heroverd, de luchtafweer schoot rond 70 Duitse vliegtuigen neer. De IJssel linie en het Maaswaalkanaal werden met succes uren lang verdedigd door zwakke afdelingen, die zich moedig gedroegen. Vergeefs hebben de" Duit-'" sers ëetracht om de Afsluitdijk als in valspoort van Holland te gebruiken. Bij Mill in de Peelstelling hebben de Nederlandse troepen heldhaftig weer stand geboden en met aanvankelijk tegen een overmacht. ROTTERDAM EN GREBBELINIE. Onvergetelijk zal echter de drie. daagse strijd blijven om de Vallei- stelling tussen Scherpenzeel en IJs- selmeer en de strijd om de Grebbeli nie tussen Scherpenzeel en de Greb- bemonding. Hier slaagden de Neder landse troepen erin om de aanvallers zware verliezen toe te brengen en In bedwang te houden. Toen langer Een overzicht van de krijgsverrichtingen in Nederland in de Meidagen standhouden onmogelijk werd en toen aflossing voor de troepen, die drie dagen hadden gestreden, uit bleef, toen eerst werd tot de terug, tocht besloten. De terugtocht verliep onordelijk. Als de Duitsers hun luchtaanvallen toen op de terugtochtswegen hadden gericht zou er een afschuwelijke slachting zyn aangericht. Drie dagen in de Grebbelinie. Vijf dagen duurde de strijd om Rotter, dam. De Mariniers hebben zich hier lauweren verzameld. Zy hebben zich als een keurkorps gedragen. Ook de infanterie evenwel, die in Rotterdam gelegerd was, heeft moedig gestre den, maar ook Rotterdam was ten langen laatste niet te behouden. Toen de Duitse legerleiding een ultimatum stelde werd besloten te capituleren, omdat gedreigd werd met de scherp ste maatregelen tegen de stad zelve. Helaas, de capitulatie mocht niet baten. Om half twee begon het Duitse bombardement op Rotterdam, dat tot in lengte van dagen een schandvlek voor het Duitse leger zal blijven en Rotterdams binnenstad vernietigde. Dan worden Amsterdam en Utrecht met soortgelijke bombardementen be dreigd. Het Nederlandse opperbevel capituleert. Om 19 uur des avonds werd het capitulatiebesluit door gene raal Winkelman per radio aan de be volking bekend gemaakt. ZEELAND VOCHT DOOR. Zeeland vocht door. Om te trachten Beelden van versch rikking ook toen. Zo snel passeerde in de Meidagen van 1940 de oorlog het Oosten van ons land en zo druk hadden de Duitsers het met hun opmars, dat in een stad het verbod voor Nederlandse bladen om ook maar iets over het verloop der oorlogshandelingen te publiceren buiten de Duitse berichtgeving om, volkomen aan de aandacht der nog ongeroutineerde bezetters ontsnapte. Dit feit gaf aan een tweetal journalisten, waartoe ook schryver dezes behoorde, de gelegenheid om niet alleen onmiddellyk per auto achter de Duitse troepen aan te trekken, maar er ook over te schrijven. Het waren vermoedelijk de enige oorlogsreportages, in Mei 1940 geschreven. LEEG ACHTERLAND Het beeld, dat Nederland toen ver toonde, was weinig minder dan ont hutsend. Wie gedacht mocht hebben, dat er ten Oosten van de IJssel er gens op grote schaal tegenstand was geboden door de overigens kort voor het uitbreken van de oorlog verzwak te grensbataljons, vergist zich. Er wa ren barricades op ae wegen ge plaatst, er waren bruggen opgebla zen. De versperringen werden door de Duitsers echter eenvoudig opzij ge schoven. de bruggen werden in enke le uren tijds door pontons vervangen. Het merkwaardigste van alles was, dat er van Duitsers zo goed als niets te bespeuren viel. De Duitsers waren eenvoudig langs enkele wegen opge rukt. Losse afdelingen Nederlandse troepen, die zich in het veld bevonden, hadden aan de Duitsers, in de rug van de eer ste aanvalsgolf, onnoemelijke schade kunnen toebrengen. Maar er waren zulke strijdformaties niet en de schade werd niet toegebracht. DE EERSTE SPOREN De eerste sporen van de oorlog wer den zichtbaar in Zutfen, waar ae IJs- sel-overgang verscheidene uren lang door enkele kazematten op de linker oever met succes werd verdedigd. De Duitsers moesten geschut in stelling brengen om de overtocht te forceren. Daarvan werd de buurtschap De Ho ven het slachtoffer. Enige tientallen huizen werden in puin of in brand ge schoten, enige tientallen an dere werden zwaar beschadigd. De kazematten droegen duidelijk zicht baar de sporen van herig Duits vuur. Zij waren ten slotte overhaast verla ten. Uniformstukken, geweren, muni tie, soldatenkoffertjes lagen rondom... De Nederlandse verliezen waren hier uitermate gering, de Duitse tamelijk zwaar. Was men de Hoven gepasseerd, dan kon men ongehinderd tot ver voorbij Apeldoorn de Veluwe oprijden. Totdat men, Utrecht naderend, in de verte de explosievlammen van het Duitse geschut kon zien. IN DE GREBBELINIE Dit was op eerste Pinksterdag reeds het geval, toen de strijd om de Vallei-stelling en de Grebbelinie dus nog in volle omvang woedde. De re porters keerden iedere avond weer naar het Oosten van het land terug. De volgende morgen drukte hun krant het relaas van hun wedervaren. Pak ken kranten werden daarvan meege nomen en zy brachten, dagen oud soms, nieuws. Want alle telexverbin dingen, alle telefoon- en telegraafver bindingen waren verbroken in die da gen, de post functionneerde nog niet. Niemand in het Oosten wist, hoe de dingen er in het Westen bij stonden, niemand in het Westen wist, wat er in het Oosten was geschied. Nimmer is er gretiger naar oude kranten ge grepen. De ochtend na de capitulatie, by het krieken van de dag. stonden wij in de Grebbelinie. Alles droeg hier de spo ren van een verbitterd gevecht. De kanonnen stonden daar, nog omringd door de hulzen der verschoten grana ten, de gesneuvelde bedieningsman- schappen, de doodgeschoten paarden. Van de weg geschoten auto's, resten van verbrijzelde wagens, motorfietsen, rijwielen, overal langs de opmarsrou te van de Duitsers. In de weiden en de boomgaarden vee, dat getroffen was, de vier poten als trieste bakens omhoog p-pctiriit. En overal de bewoners van steden en dorpen, van Wageningen en het verwon ner msteld, zich geen raad wetend. Wij trokken naar de Peel. Daar lag het slagveld van Mill. Een kleine her haling van wat de Grebbelinie was geweest. Maar wat was dit alles vergele ken bij brandend Rotterdam! Zwarte rookwolken en een zware brandlucht hing nog over de stadskern toen wij er arriveerden. De meeste branden, die van het bombardement het gevolg waren, waren reeds geblust, op tal van plaatsen echter woedde 't vuur nog. Brandweerwagens en Rode Kruisauto's reden af en aan door een woestijn van puin: de binnenstad van de Maasstad. Spookachtigbeklemmend onwerkelijkDat waren de woor den, die men telkens mompelde als men dwaalde door verwoest Rotter dam. Men aanschouwde de vernielin gen, zag de bruggen en viaducten verbogen en verwrongen liggen, con stateerde, dat van de Hoogstraat nau welijks nog een gevel overeind stond, dat in de binnenhavens en grachten de schepen schots en scheef over elk ander waren geworpen, dat op het Beursstation een Dieseltreinstel stond, dat letterlijk gesmolten was. Maar een Duitse omtrekkende beweging in Vlaanderen te voorkomen. Het moreel was toen reeds gebroken, het leger ontmoedigd. De Fransen hebben er heldhaftig gestreden en ook individu eel hebben Nederlandse soldaten zich dapper geweerd. Men denke aan een groepje Friese art oristen, die ver scheidene vijandelijke pantserwagens bij Kruiningen van de weg afschoten. Onze stellingen waren slecht, onze bewapening was onvoldoende. Drie dagen na de capitulatie van Neder land was Walcheren reeds bezet en stond Middelburg door 'n Duits bom bardement in vlammen. Tot 27 Mei werd nog in Zeeuwsch Vlaanderen tegenstand geboden. Toen werd het laatste stukje Nederland door de Duitsers bezet Ziedaar het trieste relaas over de Meidagen van 1940, over de vtffdaag- se slag om Nederland. Onder de allermoeilijkste omstan. digheden heeft 't Nederlandse leger, hebben Nederlandse luchtmacht en Nederlandse vloot hun plicht gedaan. Nederland werd door een in aantal en materieel superieure vijand tot overgave gedwongen. De eer werd echter gered. Generaal H. G. Winkelman, die in de Meidagen van 1940 opperbevelhebber was van Land- en Zeemacht. desondanks drong de werkelijkheid niet tot de toeschouwer door. ZEELAND De Afsluitdijk volgde, Den Helder, dat als Rotterdam na de capitulatie gebombardeerd werd. De laatste reportages waren die over Zeeland. En al weer klinkt het onbegrijpelijk, dat op 23 Mei, een week na ae ver woesting van de stadskern van Mid delburg, een reportage daarvan ge bracht werd in het Oosten des lands en dat dat nieuws was, waarvan nog niemand iets had vernomen. Middelburg, bedevaartplaats van het verleden, schoner bewaard geble ven dan enige andere stad in Neder land, was in een puinhoop veranderd. De mensen schenen versuft. Maar overal hingen plakkaten van de bur gemeester met woorden, die als tot geheel Nederland gericht schenen: „God, die ons in het leven gehouden heeft, zal ons voor dit leven ook de kracht geven. De wederopbouw van onze schone stad zij ons allereerst e* gemeenschappelijk doel. Daarvoor moeten w|j nu alle krachten Inzetten". Wie kon toen bevroeden, dat deze woorden, van toepassing op Rotter dam en Middelburg, v|jf jaren later voor geheel ons land zouden gelden? Zie: De Meidagen van 1940 door G. Ballintijn en G. Krètmer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3