NIEUWS UIT ZEELAND BELASTINGHERZIENING 1950 WALCHEREN Nieuwe stijl van leven en cultuur Het nieuwe Spoorboekje. |T-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 MEI 1950 TWEEDE KAMER. Het winstbegrip. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag hel wetsontwerp „Belasting herziening 1950" aanvaard. De C.P.N.- fractie wilde geacht worden te heb ben tegengestemd. Minister Lieftinck had overwegende bezwaren tegen een amendement-Lu- cas, beogende, dat ook boekwinsten, ontstaan door vrijwillige verkoop van bedrijfsmiddelen, gebruikt kunnen worden voor eerste afschrijving op de vervangingskosten. Hij vreesde de fi nanciële gevolgen. Het amendement werd daarna ingetrokken. .Bij stem-, ming werd een amèndement-Hofstra om de vervroegde afschrijving niet toe te kennen voor onroerend goed, verworpen. De heer Van de Wetering (C.H.) trok een amendement in, dat tegemoet wilde komen aan de oorlogsslachtof fers onder de bedrijven, die aan hun bedrijfsmiddelen belangrijke schade hebben geleden. De bedoeling is het geleden kapitaalverlies zo snel moge lijk ten laste der fiscale winst te bren gen. Hij deed dit, nadat de minister Aduertentie LIKEUREN Debarkatie Zuiderkruis. Aan de Lloydkade te Rotterdam ge schiedde Dinsdagmiddag de ontsche ping van het troepentrarisportschip ..Zuiderkruis", waarmee 1530 militai ren uit Indonesië in het vaderland te rugkeerden. Vóór de debarkatie wer den de jongens toegesproken door lult. ter zee le kl. C. W. Th. Baron van Boetzelaer namens de Koningin, namens de regering door gen.-majoor W. J. K. Baay en door kol. C. F. Pa- luid de Mortagnes, namens Prins Bernhard. Kruidenier gaf zijn vrouw vergiftigde bonbon. Voor de Arnhemse rechtbank werd 7 jaar met aftrek geëist tegen de krui denier E. R. uit Bennekom, die ge tracht zou hebben zijn 13 jaar oudere vrouw om hetleven te brengen door haar te tracteren op een bonbon, waarin hij arsenicum en kopersul- phaat had verwerkt en door arseni cum ih haar thee en koffie te men gen. De poging was niet gelukt. Ontwerp Staatscommissie voor nieuwe Woningwet, De staatscommissie voor de herzie ning,der woningwet, onder voorzitter schap van prof. mr. dr. G. van den Bergh, heeft hacr rapport doen ver schijnen. Deze commissie had tot taak te on derzoeken in hoeverre en op welke wijze de woningwet, gezien de thans heersende omstandigheden, herziening behoeft. Voorgesteld wordt de bestaande wo ningwet te vervangen door twee nieu we wetten, nl. een ruimtewet, waarin het. nationale plan. de streekplannen en de gemeentelijke Uitbreidingsplan nen - geregeld worden, en een nieuwe woningwet, die zich',mét do volkshuis vesting in engere ?in (bouwverorde- ningefi, woningverbetering, onbewoon- baarvérWaring, financiering van de woningbouw etc.) bezig houdt. Het ontwerp van de ruimtewet be vat een volledig uitgewerkte regeling voor het nationale plan, de streekplan nen ei\ de gemeentelijke uitbreidings- plannen. Voorgesteld wordt aan de provincies, behoudens de mogelijkheid van vrij stelling, "de verplichting op te leggen voor hun igebied streekplannen(thans genoemd: gewestelijke bestemmings plannen) vast te stellen. Dé voorberei ding van déze. gewestelijke bestem- mipgsplannen is" toegedacht aan Ged. Staten,, de vaststelling echter aan de Provinciale Staten.' Het. ontwerp voor de nieuwe wo ningwet sluit in vele opzichten nauw aan.bij de volkshuisvestingsbepalingen van de bestaande woningwet. Voorgesteld wordt aan de Kroon de bevoegdheid te geven de normalisatie van gemeentelijke bouwverordeningen te bevorderen, echter alleen voorzover het voorschriften van zuiver techni sche aard betreft. Gunstig resultaat van Wilton Feijenoord Het bedrijf van de Dok- en WerfmiJ. Wilton Feijenoord N.V., heeft in 1949 op vrijwel volle capaciteit gewerkt. Het verslag vermeldt, dat een zeer belangrijk deel van de scheepsherstellingen voor bui tenlandse rekening geschiedde. In de drij vende dokken werden 204 schepen (v. 3 206) voor reparatie opgenomen en op de dwarshellihg werden 44 zeeschepen en 69 rivierschepen behandeld. De herstelwerk zaamheden aan hét tijdens de oorlog zwaar beschadigde. 46.000 ton metende, dok 4 maakten goede vorderingen. Ten laste van de bedrijfsrekening wer- den verplichte en vrijwillige sociale las ten geboekt ten bedrage van f 4.828.805 4.636.430). Verwacht moet worden, dat deze lasten in de toekomst nog zullen toenemen. Belangrijke werkzaamheden en aanschaffingen ten behoeve van het herstel, de modernisering en de uitbrei ding van de bedrijfsinrichtingen hebben haar beslag gekregen. De kosten van de voorzieningen en aanschaffingen hebben bedragen f 6.452.439 (f 4.051.262). Het financiële resultaat acht de directie bevredigend. Het bruto overschot be draagt f 6.327.717 (f 6.528.225). waarvan na afschrijvingen ad f 3.952.441 (f 4.051.262) ter verdeling overblijft. Voor gesteld wordt 5 pet. op de preferente aandelen (onv.) en 7 pet. op de gewone en prióriteitsaandelen (onv.). Het nieuwe jaar Is ingegaan met een geed voorziene orderportefeuille. een wijzing in het betreffende wetsar tikel had aangebracht. De heer Lieftinck ontwikkelde be zwaren van administratief-technische aard tegen een amendement-v. d. Wetering beogende de ter-mijn voor verlies-compensatie te stellen op 5, in plaats van op 3 jaar. Uiteindelijk, na zachte aandrang van diverse Ka merleden, deelde hij het verschil en bracht de termijn op 4 jaar. In dé avondvergadering; kwam aan de orde het wetsontwerp tot afschaf fing van de ondernemingsbelasting en verhoging van de vennootschapsbelas ting. De heer Hofstra (Arb.) was er voor in de redactie de mogelijkheid open te laten de ondernemingsbelas ting, die z.i. uit economische overwe gingen wordt afgeschaft, zo nodig weer te kunnen invoeren. Hij diende een amendement in, doch dit werd bestreden door de heer v. d. Heuvel (A.R.die vond, dat deze belasting om-echtvaardig werkt. De heer van de Wetering stelde vragen ever de compensatie aan de gemeenten bij de afschaffing der onüernemingsbeias- ting. Deze belasting is een ernstig on recht in onze samenleving, aldus spr. Ook de heer Lucas (KVP) vond de ondernemingsbelasting buitengewoon onrechtvaard ig. De heer Hoogcarspel (CPN) hield een uitvoerig betoog ten gunste van het amendement-Hofstra. De heer Ritmeester (VVD) was var. oordeel, dat de ondernemïngsbelasting zo spoedig mogelijk moet worden af geschaft. De minister Icon over de compensa tie voor de gemeenten nog niets me dedelen. Hij merkte op, dat de rege ring haar voorstel zeer wel heeft over wogen. Het vormt een onderdeel van de sociale en economische politiek, welke onder de huidige omstandighe- den moet worden gevoerd. Na re- en dupliek werd de stem ming over het amendement aangehou den tot Woensdagmiddag. Tegen mid dernacht werd de vergadering gesio ten. EERSTE KAMER Bezwaren tegen garantiewet Indische ambtenaren. De Eerste Kamer begon Dinsdag avond met de behandeling van de ga rantiewet voor bepaalde groepen bur gerlijke overheidsdienaren en gewezen ambtenaren van Indonesië en hun na gelaten betrekkingen. De heer Jonkman (Arb.) geloofde niet, dat het standpunt der regering nog houdbaar is. Zij moet erkennen, dat de bijzondere loop der omstan digheden haar niet noopt tot een bij zondere tegemoetkoming, maar tot een verplichting. Sprekers fractie zou voor de vraag kunnen komen te staan of zij dit wetsontwerp wel kan aanvaarden. Is de regering bereid de positie van de Indische Nederlanders opnieuw te be zien? Het onderwijsprobleem voor de kinderen der achtergelaten ambtena ren is te beperkt behandeld. Voor de „kort-verbanders" wenste spr. meer garanties. Voor de beroepsinstantie wijze de minister een college van ad ministratieve rechtspraak aan! De heer Wendelaar (V.V.D.) was het met dit betoog roerend eens. Hij vroeg of er nu ook een wet komt voor het militaire personeel en bepleitte een pensioengarantie voor de thans gepen- sionneerden. De ambtenaren hebben alle recht op steun en vinden die niet, meende de heer Algra (A.R.). Dit wetsontwerp past niet in de huidige omstandighe den. Nadat ook de heer Van Lieshout (K.V.P.) bezwaren had ontwikkeld, werd de beraadslaging verdaagd. Salonrijtuig voor Stalin. Een speciaal spoorrijtuig, dat geheel van Tsjechoslowaaks materiaal is ge bouwd en waarin zich de laatste tech nische nieuwigheden bevinden, is te Praag aangeboden aan de Russische plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken, als een geschenk voor Stalin. Het salonrijtuig is uitge rust met airconditioning en een klei ne bioscoop. Er is naar gestreefd alle invloeden der „burgerlijke cultuur" bij de decoratie van het interieur te vermijden. Zullen de V.S. communistisch China voorlopig niet erkennen President Truman heeft de Chinese communisten er van beschuldigd, dat zij China uithongeren om Rusland te helpen voeden. Deze uitlating wordt uitgelegd als een aanwijzing dat de V.S. het com munistische China voorlopig niet zul len erkennen. Truman zei dat het niet gemakkelijk zou zijn de „verschrikkelijke tyran- nie" van Rusland teniet te doen. Rusland en Indonesië wisselen ambassadeurs uit. Met een K.L.M.-vliegtuig keerde Dinsdagavond de Indonesische dele gatie voor de diplomatieke besprekin gen in Moskou in ons land terug. De heer Palar en zijn mede-delegatiele den zijn, zo deelden zij mede, zeer te- vrden ovr de resultaten, die de be sprekingen met Wisjinsky hebben op geleverd. Rusland en Indonesië zullen ambassa deurs uitwisselen. BOIVEVIENVVERPEROEFENINGEN BIJ BERGEN OP ZOOM Nabij Bergen op Zoom zullen van 7 tot 17 uur bommenwerper-oefeningen worden gehouden op de dagen van 8 Lm. 12 Mei; van 15 t.m. 19 Mei; van 22 t.m. 26 Mei en van 29 t.m. 31 Mei. Beperking telegraafverkeer met Indonesië. De P.T.T. deelt mede, dat tot nader order geen telegrammen kunnen wor den aangenomen voor: Amboina, Do- bo, Geser, Larat, Namlea, Neiranda, Piroe Saparoea, Saumlaki, Tepa en de eilanden Babar, Toeal, Wahaai en Won re li. Uitkering aan de provincie voor calamiteuze polders. Op grond van de wet van 25 No vember 1948, waarbij de regeling der provinciale financiën wordt herzien, is aan de provincie Zeeland uit 's Rijks kas een uitkering gedaan, gelijk aan 40 van het aandeel in het tekort van de calamiteuze polders, dat ter. laste van de provincie Zeeland komt. Deze wet bevat een overgangsbepaling, waarbij aan deze provincie over de ja ren 1948 en 1949 een speciale uitkering uit 's Rijks kas wordt verleend, in af wachting van een principiële herzie, nlng van de wet van 19 Juli 1870. waarbij de voorwaarden zijn vastge steld waarop aan calamiteuze polders in de provincie Zeeland tegemoetko ming uit 's Rijks schatkist kan worden verleend. Aangezien het overleg tussen de minister van Verkeer en Waterstaat en de provincie Zeeland vóór het ein de van 1949 nog niet tot herziening heeft geleid, was aan de Tweede Ka mer voorgesteld de bijzondere uitkering aan de provincie Zeeland alsnog mede voor het jaar 1950 te verlenen. De Tweede Kamer heeft de daarvoor noodzakelijke w.jziging van de wet van 25 November 1-948 goedgekeurd. Bigamist veroordeeld. De 47-jarige varensgezel J. A. F. B. uit Rotterdam re door de Rotterdamse rechtbank wegens bigamie veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Hij werd er van ver dacht in de Ver. Staten te zijn ge huwd. terwijl hij op 11 Februari 1935 te Vlissingen getrouwd was met mej. L. B. Herdenking van de gevallenen te Den Dungen. In de Meidagen van 1940 lag het veertiende regiment infanterie, dat hoofdzakelijk uit Zeeuwen bestond in Brabant. Twee bataljons van dit regi ment werden op de eerste oorlogsdag teruggetrokken achter de Hollandse waterlinie, maar het derde bataljon bleef in de stellingen te Grave. Na de doorbraak van de Duitsers by Mill moest dit bataljon terugtrek ken achter de Zuid Willemsvaart, waar onze jongens op 12 Mei btf Den Dungen werden verslagen. De commandant majoor Döbken sneuvelde en werd ter plaatse begra ven met andere gesneuvelden van zijn bataljon. De herdenking van de gevallenen is bepaald op 12 Mei a.s. des middags te vier uur te Den Dungen. De res. kapitein J. Cappon heeft voorzover de adressen van zijn strijd makkers hem bekend waren, hun een uitnodigingskaart toegezonden. Verwacht wordt, dat vele mannen behoefte zullen hebben aan deze her denking deel te nemen om elkaar na tien jaar terug te zien. Er zullen kransen gelegd worden op de graven van de gevallenen. De oesterverzending. De oesterverzending over de maand April 1950 was als volgt: Nederland 65.882 stuks tegen 87.878 stuks in 1949; België 575.437 stuks tegen 445.154 stuks in *I949rEngeland 58.000 stuks tegen 92.000 stuks in 1949; Duitsland 73.700 stuks. Diverse landen 3900 stuks te gen 35.650 stuks (waarin Duitsland begrepen) in 1949. In totaal werden verzonden in April 1950 774.919 stuks tegen 660.682 stuks in April 1949. In totaal zijn in het seizoen 1949/1950 verzonden ca. 18.300.000 stuks oesters, dat is ong. 3.800.000 stuks méér dan in het seizoen 1948/1949. Nog geen beslissing over de stro-cellulosfabriek. Dinsdagmiddag kwam de studiecom missie uit de Stichting v. d. Landbouw te Goes btfeen ter bespreking van de plannen tot event, bouw van een stro ccllul06efabriek in Z. Vlaanderen. Tot een definitieve beslissing is het nog niet gekomen. De pogingen om de plannen te verwezenlijken v orden met kracht voortgezet. Modernisering van Middelburgse Schouwburg. In een Dinsdagmiddag te Middel burg gehouden algemene vergadering der N.V. De Middelburgsche Schouw burg werd benoemd tot commissaris (vacature-R. de Muynck) de lieer J. A. Tavenier Jr. Voorts werd besloten tot aankoop van de gemeente van grond grenzen de aan ae Schouwburg, aanbouw op dit terrein van een zijtoneel (requi- sietenruimte) en aanschaffing van nieuwe theaterstoelen in loge en stal les. Een en ander zal gedeeltelijk wor den gefinancierd uit beschikbare li quide middelen en gedeeltelijk uit een hypothecaire geldlening. Aan de heer A. Wljnands te Hnnsweert. die terugkeerde uit Indonesië, werd door de „Scheldegnlm" een serenade gebracht. Opening Rusthuis „Ter Hoge". DOOR COMMISSARIS DEL KONINGIN. Naar wy vernemen zal op Woens dag 24 Mei te 2.15 uur het rusthuis „Ter Hoge" te Koudekerke officieel door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, worden geopend. „Ter Hoge" wordt geëxploiteerd door de Stich ting Rusthuizen Walcheren. Tram ramde stilstaande auto. Tengevolge van de heersende mist ging het overzetten van auto's met de veerpont Grevelingen, over het veer ZijpeAnna Jacobapolder wat trager dan gewoonlijk, waardoor al spoedig een file ontstond van wachtende wa gens. Een auto van de firma Kuipers. Lichtreclame Den Haag, stond daarbij te dicht langs de tramlijn geparkeerd, met het gevolg dat de auto werd gegre pen door de tram der R.T.M. De tram werd licht beschadigd, de auto daarentegen kreeg belangrijke schade. Kloelinge heeft primeur met K. I. bij geiten. De afdeling Kloetinge van de Vex-- eniging tot verbetering van het Gei tenras in Zeeland zal binnenkort proeven nemen met kunstmatige in seminatie by geiten. Zy zal daarmee de primeur van Nederland hebben. Middelburg Van de hak op de tak door de rondvraag. VRAGEN EN VERLANGENS VAN RAADSLEDEN. Tijdens de rondvraag van de Mid delburgse gemeenteraad werden tal van uiteenlopende onderwerpen aange sneden. De heer H. J. Flierman (Arb.) opende de rij met een opmerking, dat de zandbakken bij de Koepoortlaan en in het Van Eepe'npark al enige jaren niet ververst zijn en de heer I. van Loo (Arb.) volgde met een klaaglied over de smerige rook en stank, die de vuilnis-stortplaats verspreidt. De heer P. Meliefste (A.R.) kwam naar voren met een vraag, wanneer nu eindelijk de graansilo wordt afgebroken. De voorzitter, de heer J. W. Kögeler ant woordde. dat alle voorbereidende maatregelen hiertoe al waren getrof fen. maar dat zich plotseling omstan digheden voordeden, waardoor de af braak onmogelijk werd. Hij vreesde, dat er mee gewacht moet worden, tot dat het terrein door de firma Polak is ontruimd. Hetzelfde raadslid becritL seerde ook een advertentie, waarin een werkster werd gevraagd voor het schoonhouden van het politiebureau voor 2 dagen in de week tegen een be loning van 234 per jaar. Hij achtte dit bedrag veel te laag. De voorzitter verklaarde, dat verzuimd was in de annonce te vermelden, dat de arbeid slechts enkele uren per dag zou ver gen. De heer A. J. Schot (S.G.P.) vond het afkeurenswaardig, dat sommige mensen 't Dok gebruiken als stort plaats voor vuil en hij wees tevens op Rector „Kerk en Wereld" sprak te Middelburg. Uitgaande van de Commissie van bystand van het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Zeeland (so- ciaal en cultureel werk), sprak in het Schuttershof te Middelburg voor genodigden uit Walcheren en daar buiten dr. F. Boerwinkel, rector van de academie „Kerk en Wereld" te Driebergen, over „Voorwaarden voor een nieuwe stijl van leven en cul tuur". Nadat de voorzitter der commissie, de heer A. H. S. Stemerding, dr. Boerwinkel hal ingeleid, ving deze zijn rede aan met te verklaren, dat 't niet maar een cultuur-historisch on derwerp betreft, maar een vraag van zijn of niet-zyn. waarbij dus allep zijn betrokken. Over één ding zijn we het allen eens: dat het met onze stijl, met onze cultuur niet in orde is. Onze tijd vraagt echter niet de herleving van de oude tijd, omdat slechts uit iets nieuws een nieuwe stijl van leven en cultuur kan worden geschapen. „Stijl" is volgens spr., de consequen te uitdrukkingsvorm van een bepaal de rangorde van waarden, die van binnenuit komt. In onze tijd ontbreekt een hoofdge dachte, die haar uitdrukking vindt in leven en cultuur. Spr. schetste vervolgens uitvoerig de twee grote stijlperioden: de Mid deleeuwen en de Renaissance. De hoofdgedachte, welke de Middeleeu wen geheel beheerst, blijkt uit haar literatuur, haar kunst, haar bouwwer ken. Op al deze gebieden is de verticale, naar boven wijzende lijn overheer send. De aarde is slechts van belang in het licht van deze, stijl oprijzende lijnen. Het gehele leven groepeert zich om een geestelijk centrum. Het leven zélf is niet belangrijk evenmin als de mens. Alleen in verband met het hemelse, krijgt dit leven klank. Het lichaam is secundair, de ziel het enig belangrijke. DERDE PERIODE De Renaissance daarentegen ziet slechts de aarde, het leven als belang rijk. Ze is uit reactie als een overspannen veer, die over zijn kracht heenschiet. De aarde nam de mens ge heel. God komt op het tweede plan. Het lichamelijke wordt %en obsessie. In deze tijd schildert de mens zijn eigen portret, zelf-analyse wordt hoofdzaak. De mens heeft slechts be langstelling voor zich zelf. En dit gaat door! 't Zelfde zien we in de huidige psychologische roman, die dit alles met uiterst raffinement uitwerkt. Is de mens hier gelukkig? Het le ven, dat de mens herwonnen schijnt te hebben, leidt tot een kwelling. Dr. Boerwinkel is overtuigd, dat we thans staan voor een derde periode. Wat het nieuwe tijdperk, dat wij ingaan, nodig heeft, vindt de spreker duidelijk uitgedrukt in de woorden van Blumhardt: „Jullie mensen zijn van God, niet van jezelf of van de duivel, zoals de tegenwoordige mens zegt", in relatie gezien met die der andere uitspraak: „Broeders, blijft de aarde trouw". Zie hier, aldus spr., de synthese. De rector vertoonde filmstroken, waarbij hij duidelijk het verschil in geestelijke achtergrond van middel eeuwen en renaissance deed uikomen. Tenslotte beantwoordde dr. Boer winkel verschillende vragen uitvoerig, waarna de heer Stemerding de verga dering sloot. AUTO REED IN DE BERM. Te Krabbendijke reed de zwaar be laden vrachtwagen van de fa. G. uit Biezelinge, doordat de bestuurder in beschonken toestand verkeerde, van de stationsweg af in de berm. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. BESTRIJDING PRUIM- EN APPELZ AAGW ESP De waarschuwingsdienst uitgaande van de kring Zeeland der N.F.O., de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektekundige dienst meldt dat de eerste lai'ven van de pruime- zaagwesp zijn uitgekomen. Daar waar vorig jaar aantasting voorkwam en nog geen bespuiting werd uitgevoerd, dient men dit zo spoedig mogelijk met rotenon bevattende middelen (bij on dercultuur) of HCH te doen. Zo nodig kan later tegen overlopers gespoten worden met rotenon of parathion-be- vattende middelen; de laatste alleen wanneer de gewassen die geraakt worden niet binnen 4 weken geoogst moeten worden. Ook de vlucht van de appelzaag- wesp is begonnen. Om na te gaan of een bestrijding noodzakelijk is, dient men nu en in de volgende dagen de verschillende rassen te controleren op prikken. De bestrijding kan uitgevoerd worden met HCH bevattende midde len direct na de bloei (maar voordat de larven verschijnen) of, indien on dercultuur aanwezig is, met rotenon- bevattende middelen zodra de eerste larven worden waargenomen. de gevaarlijke verkeerssituatie in de Koepoortstraat. De heer L. J. Breel (Arb.) achtte het wenselijk, dat de „duivenverordening" met de nodige soepelheid wordt gehanteerd, omdat jonge postduiven waardeloos worden, indien zij niet enkele uren per dag kunnen uitvliegen. Op een andere vraag van dit lid werd geantwoord, dat ver moedelijk dit najaar de brug in het singelgedeelte bij dc Griffioen door de Polder Walcheren varbeterd zal wor den. Ook vroeg de heer Breel, lioo het staat met dc goedkeuring door Monu mentenzorg van het ontwerp voor de Lange Jan.spits. Hij vreesde, dat het goede seizoen voor de bouw voorbij gaat. De voorzitter antwoordde, dat nog niets bekend is. Men heeft al en. kelc malen gerappclccrd bij Monu mentenzorg. Hij was cr van overtuigd dat in het ontwerp niet veel meer zal worden veranderd. Mevr. De Vlieger (Arb.) wees er op, dat de nieuwe bestrating van de Ne- derstraat tweemaal is opgebroken voor kabellegging. Voorziter: „De plannen van de P.T.T. komen voor ons onver wacht uit de lucht vallen". De heer M. Wattel (A.R.) klaagde, dat, nadat de raadsleden verbetering gevraagd heb ben, het soms verbazend lang duurt, voordat iets tot. stand wordt gebracht. Hy zeide voorts, dat het pad voor be woners achter het nieuwe huizenblok in de Pr. Irenestraat in een modder poel .is ontaard. De heer Hesselink (V.V.D.) vond het onjuist, dat Gemeentewerken, in dien op 'n gegeven moment geen klin- kers voorhanden zijn, toch voortgaat met h&v opbreken van de singels. Weth. Van 't Westende antwoordde, dat op een geregelde aflevering van materiaal was gerekend. De heer Hesselink drong ook aan op enige soepelheid bij het innen van de grafrechten. Dit werd toegezegd; aan de vastgestelde datum (31 Mei) zal niet te streng de hand worden gehouden. De heer J. S. Hoek (A.R.) onthulde, dat de redactie van de verordening niet geheel juist is, zo dat zij eigenlijk niet eens gehanteerd kan worden! De heer Hoek herinnerde er de voor zitter aan, dat de Ambachtsschool speelwerktuigen voor de speelplaats op 't Zand wil maken, mits daarmee ten spoedigste kan worden begonnen. Hij betreurde het daarom, dat B. en W. niet met een voorstel waren gekomen om de buurtvereniging een renteloos voorschot te verlenen, zoals door haar gevraagd was. De voorzitter antwoord de, dat dit verzoek te laat is ingediend. Het gaat hier om een bedrag van 7000, zodat enige tijd van voorberei ding wel gewenst is. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) verklaarde met veel belangstelling het prae-advies van B. en W. met betrekking tot deze aan vraag tegemoet te zien. Ongetwijfeld dacht hij daarbij aan de afwijzing van een subsidie-verzoek door de zang school. Vlissingen CONCERT „ONS GENOEGEN". De Harmonie „Ons Genoegen" te Vlissingen geeft Donderdag 11 Mei een concert 's avonds om 8 uur in hot Bel- lamypark. Uitgevoerd zal worden het z.g.n. bevrydingsprogramma, dat 5 Mei wegens het slechte weer niet kon doorgaan. O.m. wordt tot slot een tap toe ten gehore gebracht. H.B.S.—ZEEVAARTSCHOOL. Dat op de H.B.S. niet alleen geeste lijk wordt gewerkt, blijkt wel uit de prestaties van de leerlingen in de ver schillende takken van sport. Het vorig jaar werd deze school korfbalkampi oen van Walcheren, dit jaar kon zy de titel „voetbalkampioen Walcheren" bemachtigen. In een gisteravond ge houden volleybalwedstrijd tegen een ploeg van de Zeevaartschool, blèek de H.B.S. ook deze sport goed onder dc knie te hebben. De Zeevaartschool werd "met 155 en 15—«9 overtuigend verslagen. O.- en W.-Souburg BAZAR „VLIJT EN VOLHARDING" Van 10 tot en met 13 Mei zal de Sou- burgse muziekvereniging „Vlijt en Volharding" eon bazar organiseren in de aardappelbewaarplaats aan de Braamstraat. Gezien de grote uitga ven die dé" vereniging heeft gedaan om liaar instrumenten geheel te ver nieuwen, zit zy voor grote lasten Men hoopt, dat de bazar de kas wat zal spekken. „We zijn er nog niet, maar we komen er". Het nieuwe spoorboekje, dat thans is verschenen, maakt ons nog eens duidelijk, dat de dienstregeling, welke a.s. Zondag in werking treedt, op tal van punten belangrijke verbeteringen voor het reizende publiek brengt. Te veel eigenlijk om ze alle te vermel den. Maar wij willen hier toch nog even herinneren aan de werkelijk heel belangrijke verbetering op de Zeeuw se lijn, die nu vrijwel om het uur een dienst van Vlissingen direct op Nij megen en terug krijgt met goede aan sluitingen naar het Westen, het cen trum en het Noorden en Oosten van het land, resp. in Roosendaal, Den Bosch en Nijmegen! Een dienst, wel ke bovendien vrijwel volledig door Diesel-electrische treinen zal worden gereden. Zo staat het althans in de mededelingen, welke wij ter zake van de Ned. Spoorwegen ontvingen. Door deze beide verbeteringen wordt bijv. de rijtijd van Vlissingen naar Rotterdam verkort met 36 mi nuten, Amsterdam voor sommige treinen zelfs met 1 uur en 21 minu ten. Interessant zijn voorts nog wel de cijfers, welke de Spoorwegen over het materieel hebben verstrekt: voor Dol le Dinsdag personenrijtuigen met 162.000 zitplaatsen, drie maanden la ter nog slechts 43.000 zitplaatsen en nu weer pl.m. 92.000. We zijn er nog wel niet, maar we komen er toch... Het aantal goederenwagens, dat eerst 26.681 bedroeg, liep terug tot 3682 en bedraagt nu weer 19.754. Ook in de eerstvolgende jaren hoopt men ech ter nog een deel van de achterstand in te halen. KWAADAARDIGE HOND. Een inwoner van Souburg bemerk te, dat een hond bezig was een lam dood te byten. Door onmiddellijk in te grijpen kon hij verhinderen, dat nog meer lammeren werden gedood. PAARDEN OP HOL. In de Kanaalstraat te Souburg sloeg een span paarden, gespannen voor de „bolderwagen", op hol. Op de hoek van de Braamstraat konden zij gegrepen worden. De voerman P. F. viel van de wagen en liep een diepe snijwond op aan het hoofd. TONEELAVOND. De Soubtirgse Toneel- en Cabaret club gaf Zaterdagavond voor de tweede maal een uitvoering in „De Zwaan". Opgevoerd werd andermaal „Loods aan boord", welk stuk, even als de vorige maal. vlot werd ge speeld. Na afloop bleef men nog eni ge tijd gezellig byeen met de S.T.E. C.-melodisten. Oostkapeile RAADSVERGADERING. Donderdag 11 Mei J950 des avonds 7.30 uur komt de gemeenteraad van Oostkapeile in openbare vergadering bijeen. FILMS VAN DE WEEK Grimmige film dramatiseert na-oorlogse episode. Schaduw uit het verleden (Alhambra. Vlissingen) is een grimmig filmwerk uit de Engelse studio's, dat een na-oorlogse episode dramatiseert. De blinde Britse baron Rawley heeft een blinde verafgo ding voor zijn zoon. die in dienst is. Wan neer het bericht komt, dat deze gesneu veld is, besluit hij als nagedachtenis aan hem in het dorp een cricketpaviljoen te bouwen. Zoonlief blijkt echter te ziin ge deserteerd. komt terug en ontpopt zich als een eersterangs misdadiger. Tal van onverkwikkelijke situaties zijn hiervan het gevolg, totdat de schurk eindelijk zijn daden met de dood bekoopt. Stephen Murray. Derek Farr, Sally Cray en Nigel Patrick vervullen de hoofdrollen in deze film, waarvan het verhaal, hoewel dit wat opgeschroefd aandoet, zeker boeien kan. Wel amusant zijn de belevenissen van een aanstaande vader, die in de perikelen zit omdat hij manager is van een flatge bouw, waarin hij ook woont en zijn baas kinderhater is. Hij dreigt niet alleen zijn baan, maar ook het dak boven 't hoofd te verliezen, doch de ooievaar brengt alles in het reine. De onzichtbare ooievaar draait in Luxór. Vlissingen. en Jackie Cooper (herinnert U zich nog dat jochie?) speelt er de hoofdrol in. Wij bespraken reeds eerder Cobra-af god (Electro, Middelburg), één van de vele Zuid-Zee-romance's in Technicolor met Maria Montez (in een dubbelrol). Jon Hall en Sabu. Fantatische avonturen in een luxueuze beeldroman, zowaar ge regisseerd door Robert Siodmak, wiens films vroeger aan de hoogste artistieke eisen voldeden. MIDDELBURG. Vandaag: Veilingsgebouw: Begroetings avond C.J.B.T.B. en C.B.P.B., 5.30 u.; Hotel de Burg: Jaarvergadering atd'. Middelburg Ned. Rode Kruis, 5 uur; Van Benthem en Jutting: Schilde rijenexpositie (t.m. 15 Mei); Electro: Cobra-afgod. 7 en 9.15 uur. Morgen: Veilingsgebouw: Jaarvergade ring C.B.P.B., 10 uur: Jaarvergade ring C.J.B.T.B.. 10 uur; Bondsdag C.J. B.T.B. en C.B.P.B., 1.30 uur; Electro: zie vandaag. VLISSINGEN Vandaag: Alhambra: „Schaduw uit het Verleden", 7 cn 9 uur; Luxor: „De onzichtbare ooie vaar", 8 uur; Concertgebouw: Uitvoering Da- mesgymnastiekver. „Lichaams- Ontwi'kkeling", 8 uur. Morgen: Alhambra: „Schaduw uit het Verleden", 7 en 9 uur; Luxor; „De onzichtbare ooie vaar", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2