Middelburgs „millioenen plan" door gemeenteraad goedgekeurd JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Uitvoering wederopbouwplan kost bijna 12,5 millioen gulden! Zeeuwse Almanak Vele verwoeste panden worden niet in stadscentrum herbouwd -vj DUIZELINGWEKKENDE BEDRAGEN .r DINSDAG 9 MEI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Van grootte der Rijksbijdrag e hangt het af of de stad nog een toeko mst heeft. Ten langen leste kon de gemeenteraad van Middelburg gisteren het ont- werp-basisplan voor de wederopbouw van de stad aanvaarden, tien jaar nadat de Duitse bommen hun vernietigend werk verrichtten. Welke Mid delburger, die op 18 Mei 1910 met lood in de schoenen langs de rokende ruines en de puinhopen dwaalde, had dat durven voorspellen! Maar nog is het niet vastgesteld, bij lange na niet. Wat zullen Gedepu teerde Staten zeggen van dit plan, dat een uitgave vergt van byna twaalf- en-een-half millioen gulden, d.w.z. bijna 600 per inwoner? Hoe lang zal de minister het onder zijn berusting houden? Hoe groot zal de bedrage zijn, die het Ryk in deze enorm-hoge kosten verstrekt? Vooral het antwoord op deze laatste vraag is van uitermate groot gewicht voor Middelburg: het is niet te boud gesproken, wanneer wij zeggen, dat het min of meer bepalend is voor de toekomst van de stad! Reeds in 1940 werd een herbouwplan samengesteld, dat, wat de stratenloop betreft, ook grotendeels werd uitge voerd. Later dwongen voorschriften alsnog een officieel plan te construe ren, waarvan de Rijksbijdrage vastge steld kan worden. Daarmee belastte zich de Stichting Herbouw Middelburg. Het plan. dat uit de bus kwam, kon na opheffing van deze stichting echter niet worden overgenomen en de sa menstelling werd toen opgedragen aan de dienst van Gemeentewerken. Men kwam overeen, dat dit nieuwste plan, dat met diverse instanties werd beke ken, in Maart van dit jaar ingezonden zou worden. Nu bleek echter, tot diepe teleurstelling van B. en W., dat in ver band met de te verwachten indiening van de Wederopbouwwet. met het plan de procedure moet worden gevolgd, zoals die in het wetsontwerp is vastge legd. Dit betekent helaas een vertra ging van maanden. Men ziet: een ware lijdensgeschiedenis. Gelukkig is thans de eerste phase van deze procedure afgesloten doordat de Raad zijn goed keuring aan het plan hechtte. Het ein de van deze langdurige geschiedenis komt in zicht! NIET IN OUDE VORM. Een tiental jaren geleden werd een hevige strijd gestreden over de opzet van het herbouwplan voor Middel burg. Het resultaat is. dat de stad. uit stedebouwkundig opzicht bezien, niet meer in haar oude vorm zal worden herbouwd. Wel zal het prachtig be waard gebleven Gothische stratenplan in hoofdzaak gehandhaafd blijven. Daartoe werd dan ook de ringvormige plattegrond met Lange DelftLange NoordstraatWagenaarstraat en St. Pieterstraat practisch geheel aange houden. Doch anderzijds werden enor me wijzigingen in de structuur van de stad aangebracht, die vele oude Mid delburgers het hoofd deden schudden. Wij denken hierbij aan de totaal ge wijzigde vorm van de Markt en het be loop van dc Nieuwe Burg. aan de nieuwe Bodenplaats (thans Plein 1940) en aan de nieuwe uitvalsweg naar Domburg. Vele ouderen konden deze veranderingen niet erg appreciëren. Evenwel mag niet uit het oog wor den verloren, dat men er met een vol. komen imitatie van dc oude stad en de oude bouwstijlen zeer zeker niet was gekomen, omdat nabootsing nimmer tot een gezond en geslaagd geheel kan leiden. Ook waren talrijke straten uit verkeerstechnisch oogpunt bezien niet meer te aanvaarden. Zo was b.v. de Lange Delft te smal zelfs nu, na de verbreding, is dat enigszins het geval. EEN GROENE RING. Een andere nieuw geprojecteerde straat, die de gemoederen in beweging bracht, was de Nieuwe Burg. Helaas kan men deze stedebouwkundig ge zien niet erg geslaagd noemen. De te lage bouw van de winkelpanden heeft deze straat als het ware te open gemaakt, waardoor het intieme karak ter geheel verloren is gegaan. Doch de meeste wijzigingen moeten toegejuicht worden, daar zij verbete ringen betekenen. Er is b.v. een groe ne ring geprojecteerd, een oudere con centrische „binnenring", die niet meer geheel in tact was. Hij krijgt het ka rakter van een rustig, intiem achter straatje, dat tussen de huizenblokken doorloopt. Hierdoor wordt tevens aan de vroegere opbouw van de stad een herinnering bewaard. Daarenboven vervult de Nieuwe Wal aan d ring gelegen in de toekomst een functie voor de aan- en afvoer van goederen voor of van de zakenpanden aan de Lange Delft en de Korte Burg. Het verkeer in de Lange Delft, die weer een drukke winkelstraat begint te worden, wordt daardoor ontlast! VERBREDING SEGEERSTRAAT Eén van de meest radicale wijzigin gen is wel de verbreding van de toe gangsweg tot de stad: de Segeerstraat. Bij de uitmonding van deze straat in de Lange Delft is op de plaats, waar de huizen verwoest werden, reeds dui delijk de verandering zichtbaar. De rooilijn werd hier enkele meters naar achteren geschoven. Helaas gebiedt zo wel de financiële toestand van Rijk en gemeente als de heersende woning nood, dat de verdere sanering van de ze straat voor onbepaalde tijd moet worden uitgesteld. Vele van de in het plan opgenomen veranderingen zijn (om in stijl te blij ven) „gestorte pap", enkele andere daarentegen zullen nog tot uitvoering moeten komen. Voor de nieuw te bou wen panden werden richtlijnen opge steld, die hun bestemming, de rooilij nen, de goothoogten en de bouwwijze nader preciseren. GESLOTEN STADSBEELD. Het is belangrijk voor een stad als Middelburg, dat de ontwerpers van het wederopbouwplan, de heren Ver hagen, De Ranitz en Scheffer, één der meest waardevolle elementen, voort komende en nauw verband houdende met de ringvormige plattegrond, niet uit het oog hebben verloren, namelijk het vloeiende en toch gesloten stads beeld. Het straatbeeld sluit zich voort durend door de weinig geforceerde, schijnbaar willekeurige, maar toch ge spannen buiging van de straatwanden en soms ook doordat de straatopenin gen worden afgesloten door monumen ten of andere te stichten openbare ge bouwen. Toegegeven zij, dat een wandeling door de binnenstad hierdoor niet meer zoveel verrassingen oplevert als vroe ger het geval was. Zo was het stadhuis vóór de verwoesting pas zichtbaar van de Lange Delft uit, wanneer men bij de uitmonding van deze straat op de Markt stond. Hetzelfde geldt in nog sterkere mate voor de Nieuwe Kerk, die destijds verscholen was achter de Burg, doch die nu al van de Markt af zichtbaar is. Alles bü elkaar genomen menen wij echter, dat de voordelen van het wc. deropbouwplan ruimschoots opwegen tegen-'de nadelen en dat het, bij het oude stratenplan vergeleken, een grote verbetering betekent. De openlucht-expositie „Mijlpaal 1950" in de parken van Sonsbeek en Zy- pendaal, welke beoogt in het byzonder het Nederlandse olk een blik te ge ven op hetgeen in de vyf na-oorlogse jaren op het gebied der wederopbouw tot stand werd gebracht, is Vrijdagmiddag door minister-president dr. W, Drees in tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend. „Volkomen juist!" beaamt de minister van Financiën, prof. mr. P. Llef- tinck; daarmede doelend op de mededeling dat by de schatkist niets aan de strijkstok blijft hangen. DE GELE RIJDERS De „Gele Rijders", dot waren vroe ger de mannen van een deel van de rijdende veldartillerie, een keurcorps, zoals de grenadiers en jagers. Bij pa rades staken zij met hun goud en geel alle andere wapens de loef af. Tegenwoordig denkt wie „gele rij ders" zegt aan de mannen van de we genwacht, die als barmhartige Samari tanen langs de wegen snorren en door het pechduiveltje achtervolgden hulp en bijstand bieden. Nu is het daarme de natuurlijk zo, dat je een beetje ge luk moet hebben. Als ik een lekke band heb komt de wegenwacht altijd precies als het vuile werk achter de rug is. Maar zelfs dèn is hij welkom, want hij heeft een teiltje water en zeep en ik kan dan tenminste verder met schone handen. Waardevolle men sen, die Gele Rijders. Nu komen ze ook in Zeeuwsch Vlaanderen. En zonder twijfel zullen ze daar met vreugde begroet worden. Want ook in Zeeuwsch Vlaanderen vindt men natuurlijk pechvogels! dergebracht met de eigenlijke weder opbouw niet in direct verband staat, zodat een rijksbijdrage in de kosten hiervan zeer onwaarschijnlijk is. OOK NIET-VERWOESTE PANDEN. Thans zijn ondermeer in de eerste urgentie-zóne ondergebracht alle bin nen de wallen van de stad gelegen ver woeste gebieden en alle onteigende niet-verwoeste gebieden, zoals bijv. de Segeerstraat. De opneming van eerst genoemde panden spreekt vanzelf en wat de laatstgenoemde betreft kan op- Wederopbouwplan van Middelburg verdeeld in zones van eerste en tweede urgentie. Eerste urgentie neemt belangrijkste plaats in. De consequenties van het wederop bouwplan voor Middelburg waren wel van vérstrekkende aard! Door de nieu we stratenloop veranderden alle rooi lijnen en was het nodig om alle gron den te onteigenen teneinde daardoor tot een goede herverkaveling te ko. men. Deze herverkaveling heeft heel wat voeten in de aarde gehad. In het stadscentrum alleen werden 456 pan den met een voorgevel.rooilynlengte van 3367 meter verwoest, terwijl in het nieuwe plan slechts plaats was voor 250 panden met een rooilijnlengte van 2388 meter! Dit komt er op neer, dat maar liefst een verlies van 45 van het aantal panden te noteren viel. Daar het niet uitgesloten was, dat niet alle panden in Middelburg herbouwd zouden wor den, vond men dit verlies verant woord, omdat daardoor een voUedige bebouwing van het te herbouwen ge deelte waarschijnlijker werd. De prac- tijk heeft na 10 jaar geleerd, dat dit niet slecht bekeken is. De moeilijkhe den, die men vlak na de verwoesting met de herverkaveling en toewijzing van de percelen had, mag men echter niet onderschatten Veel moeizame en ondankbare arbeid is vericht! Voorts moesten door de gewijzigde straten loop nieuwe straten en rioleringen worden aangelegd. Het wederopbouwplan, dat thans naar G. S. gaat, is verdeeld in zónes met eerste en tweede urgentie. In te genstelling met de vroeger gemaakte plannen neemt de eerste urgentie-zóne de belangrijkste plaats in en men zou zelfs kunnen zeggen, dat de tot deze zóne behorende gebieden overheersend zijn geworden. Het is namelijk zo, dat hetgeen in de tweede urgentie is on- Terry heeft de schommelziekte. De moeder van de driejarige Terry Nael te Birmingham zit met de handen in het haar. Zij werd door de rechtbank ver oordeeld een einde te maken aan het gehobbel van haar zoontje en kreeg bovendien 'n boete. Terry heeft namelijk geen hobbelpaard en heeft nu vaders schommelstoel daartoe bestemd. Door het ijverige en aanhoudende gehobbel moest buurman van baan veranderen; hij sliep n.l. in verband met zijn werk overdag, maar kan dat nu niet meer door het la waai dat Terry produceert in zijn schommelstoel. Voor de rechtbank zei mevr. Nael, die wegens een zenuwaanval onder behandeling van een specialist is: „Wij hebben alles in het werk gesteld om het Terry af te leren. Hij klimt eenvoudig in de stoel, legt zijn handen op de knieën en slaat aan het schom melen". Zonder hulp van het Rijk kan de gemeente Middelburg het niet klaren. Het voornaamste onderdeel van Middelburgs wederopbouwplan vormt de globale begroting van de kosten, die bedragen bevat, waarvan men even duizelt. Zonneklaar blijkt uit deze begroting, dat het van de grootte der Rijksbijdrage in de kosten van reeds uitgevoerde en nog., uit te voeren wer ken volgens dit plan zal afhangen, of Middelburg zich inderdaad weer ten- volle kan oprichten. Jacob Hobein redde in 1830 de driekleur In het park voor het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen dat zich uitstrekt op de plek waar vroeger het kerkhof was bevinden zich nog en kele grafgedenktekens van vooraan staande Vlissingers. Een van de merkwaardigste onder die gedenktekenen is dat voor Jacob Hobein. Op 8 Mei was het 60 jaar geleden, dat dit gedenkteken door de Ne derlandse natie werd opgericht, om daarmee een man te erendie zich bij de Nederlandse marine bijzonder had onderscheiden. Hobein werd 8 Januari 1810 te Den Haag geboren en kwam op 13-jarige leeftijd als scheepsjongen bij de ma rine. In 1830 nam hij als matroos tweede klasse deel aan de strijd tegen de Bel gen, waarbij hij verscheidene keren door grote dapperheid de aandaifht op zich vestigde. Op 8 April 1831 werd hem het Rid derkruis 4e kl. in de Militaire Wil lemsorde toegekend omdat hu onder een regen van kogels de Nederlandse driekleur had gered van een sloep, die bü Biervliet aan de grond was ge raakt en die door drie honderd tegen standers werd aangevallen. Nadien nam hij nog deel aan ge vechten bij Antwerpen. Nadat vrede met België was gesloten, maakte Ho bein enige reizen naar Ned. Indië, waar hij onder meer deelnam aan een expeditie op Bali (1849) en aan de ex peditie in de Lampongsbaai. Hij klom op tot adjudant-onderofficier. Toen hij uit de zeedienst trad, was zijn borst gesierd met tal van oorlogs- en ridderkruisen. Hij koos Vlissingen als woonplaats, en werd daar op 19 Maart 1881 ge huldigd toen het 30 jaar geleden was, dat hij zich onderscheidde in de actie tegen wat men destijds noemde „de Belgische muiters Aan de voet van het De Ruyter- standbeeld werd hij door de Marine gehuldigd. Zeven jaar later op 10 April 1888 overleed hij. Bij zijn teraardebestelling werd te Vlissingen overal de vlag halfstok ge hesen. De aanwezigheid van een grote deputatie van het Belgische loodswe zen bewees hoe na. de twist van 1830 de oude gevoelens van sympathie tus sen het Belgische en het Nederlandse volk weer de overhand hadden gekre gen. Herbouw openbare gebouwen kost afleen al zeven millioen. De onteigening van ruim 104.000 m2 grond, waarop zich verwoeste op stallen hebben bevonden, komt de ge meente op een uitgave te staan van rond 890. 000, terwijl de onteige ning van terreinen, waarop zich géén, licht- of onbeschadigde panden bevon den, (inclusief de gronden, in eigen dom bij de gemeente), benevens de vergoeding van opstallen en afbraak daarvan, een bedrag van 460.000 vergt! Daarbij komt nog, dat de ge meente, zolang de terreinen niet be bouwd worden en dat duurt voor vele percelen al tien jaar verplicht is rente voor de onteigende gronden aan de gedupeerden te betalen. Al leen dat zal de gemeente reeds vier ton kosten Hiertegenover staat, dat de gemeen te inkomsten krijgt door uitgave van gronden aan herbouwplichtigen. Doch er zullen veel minder panden terug komen, dan de stad oorspronkelijk telde, zodat de inkomsten sterk zul len dalen. Zij bedragen rond negen ton. Het komt er op neer, meente 840.000 moet bijpassen, dit bedrag is, vergeleken met de kos ten van net totale plan, nog maar een peulenschil. OPENBARE WERKEN De openbare werken, zoals aanleg van straten, riolering, gas-, water en electriciteitsvoorziening en de bouw van bruggen (een nieuwe brug over de Herengracht en verbreding van de Seisbuitenbrug als verlengde van de nieuwe uitvalsweg) vragen rond 896.000, terwijl het puinruimen en het bouwrijp-maken van de terreinen een bedrag van vijf ton eisen. !en enorme post vormt ook de her bouw van openbare gebouwen, zoals Raadhuis 3.772.000) en herbouw Abdijtoren 1.775.000), om een paar „Door de eeuwen trouw". Dezer dagen werd te Eindhoven op gericht de stichting „Door de eeuwen trouw". Het doel van deze stichting is in Nederland en elders belangstelling te wekken voor de belangen van de volken van Ambon, Timor en de Mina- hassa en van andere volken of bevol kingsgroepen in de voormalige Neder- lands-Oostindische archipel en het be. vorderen van de verwerkeling van het zelfbeschikkingsrecht daarvoor. dat de ge in. En grol bed: >te objecten te noemen. Het totaal gt 7. ,128.340. Dan zijn er de herstelwerkzaamheden aan openbare werken (2.212.133.15) en vervanging van verloren geganen roerende goe deren, zoals de raadhuis-inventaris (388.823,46). Zoals geschreven kan een groot aantal gedupeerden niet meer in het centrum herbouwen. Bovendien mag een 125-tal verwoeste panden, buiten de wallen gelegen, ter plaatse niet meer worden opgebouwd in verband met herbouwvoorschriften. Voor beide catagoriën moet in de buitenwijken een vervangingsgebied worden gereser veerd. In totaal kost dit de gemeente 245.777,25. EEN OOR VERLOREN De politie te Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida vond in eeft vernielde auto een menselijk oor. Zij bracht dit naar een ziekenhuis. Hier naai den de dokters het weer vast aan het hoofd van de man, die het verloren had. V. Tenslotte komen dan nog de kosten van aanleg van de uitvalsweg (ge raamd op 100.000) en van samen stelling en uitvoering van het her bouw- en herverkavelingsplan. Telt men deze respectabele bedra gen op. dan komt men tot een totaal van 12.471.820. Afgezien van de her bouwkosten van particuliere zaken- panden en woningen, zal het weder opbouwplan van Middelburg dus een bedrag vergen van bijna 12^ mil lioen gulden. Laat ons hopen, dat de regering in staat zal zijn de zwaar getroffen steden waarby Middelburg helaas een uitzonderingspositie inneemt die bjidrage te verstrekken, welke het mogelyk zal maken de oorlogsschade te boven te komen, opdat zy niet ach ter zullen blijven bij de steden, die gevrdwaard ble' weid! bleven van oorlogsge- gemerkt worden, dat door het uitspre ken der onteigening van Rijkswege reeds een beslissing in positieve zin is genomen. Het is zonder meer duidelijk, dat de gemeente Middelburg de onteigening sloping en opbouw van een vry groot aantal niet-verwoeste panden zonder Rijkssteun niet kan financieren. Voorts achten (in een nota van wij zigingen, behorende bij het plan) de samenstellers het noodzakelijk, de nieuwe uitvalsweg naar Domburg tot aan het abattoir in de eerste urgentie op te nemen. Resultaten van het Internationaal Plantenziektekundig Congres. In de slotzitting van de conferentie, welke ter gelegenheid van het 50-ja- rige bestaan van de plantenziekten- kundige dienst uit Wageningen door de Nederlandse regering in samen werking met F.A.O., (de .-voedsel en landbouworganisaties der Verenigde Naties) in het Kurhaus te Schevenin- gen werd gehouden, is een achttal aanbevelingen opgesteld. De Conferentie besloot de F.A.O. aan te bevelen: 1) door middel van haar regionale bureaux, zoals deze in de verschillendes contingenten voor Europa in Rome zijn gevestigd, ge- f-evens over de nationale voorschrif- en in te zamelen; 2) uit haar midden werkgroepen te formeren, welke ener zijds de mogelijkheden nagaan, welke tot invoering van uniforme reglemen teringen bij de diverse regeringen lei den, anderzijds in overleg met deze landen de maatregelen tegen de aard- appelwratziekte, de coloradokever, de San Jose-schildluis en de aardappel moeheid in studie nemen. Voorts werd aanbevolen in alle landen stations te vestigen- voor het onver wijld signaleren van uitgebroken plantenplagen. 73. Sietske, het lieftallige Friezinnetje, dat om een of andere onverklaarbare reden, sympathie voor Jimmy Brown had opgevat, begreep wal, dat haar pupil het eindpunt nooit goedschiks zou ha len als zij geen kans zag hem van tijd tot tijd wat moed in te spreken en toen Piet Potlood, de verslag gever die met zijn snelle automobiel de rijders op de voet volgde, haar aanbood in zijn wagen plaats te nemen, nam zij deze invitatie met beide han den aan. „Op voorwaarde", zei ze, dat je vooral Jimmy Brown in de gaten houdt, want voor dien rijder interesseer lk me heel erg. Ik heb namelijk zo het vermoeden dat die het in deze Elfsteden tocht nog een heel eind brengen zaL Het Wereldgebeuren Verdwenen hoop Onverwacht en zonder commentaar als gold het een weinig schokkend berichtje, heeft radio Moskou vorige week bekend gemaakt, dat de repa triëring van Duitse krijgsgevangenen in Rusland is voltooid. Zo nuchter en sober als de uitzending van deze me dedeling is de ontvangst met geweest. De eerste reactie in Duitsland was er een van fel protest en verontwaardi ging en daarmee is de zaak nog aller minst afgedaan. De repatriëring van krijgsgevangenen is in Duitsland een brandende kwestie, een wapen in de politieke strijd, een zaak, die meer dan enig ander twispunt de gemoede ren in beweging brengt. Het lot van de krijgsgevangenen immers raakt onmiddelyk duizenden familie's en heeft daarom de intense belangstel ling van velen. Millioenen Duitse soldaten zijn na de oorlog niet weergekeerd van de fronten, zonder dat de verwanten duidelijk bericht kregen over hun lot. Een klein deel er van is waarschijn lijk gesneuveld in de weken voor de capitulatie, toen als gevolg van de al gemene verwarring, de registratie van de legeronderdelen geheel in het honderd lag. Het overgrote deel ech ter was krijgsgevangen gemaakt door de geallieerden, vooral door de Rus sen. Juiste getallen zijn nooit opgege ven, zeker niet van Russische zijde. De Sow jet-autoriteiten hebben zich aan controle van Rode Kruis instan ties steeds weinig gelegen laten lig gen en blijk gegeven weinig waarde te hechten aan het lot van een indivi du afzonderlijk. Zij rekenen slechts met volksgroepen en arbeidskrachten en missen de Duitse „Gründlichkeit" in de registratie. In 1947 verklaarde Molotov, dat in totaal 1.904.506 Duitse krijgsgevange nen waren gemaakt, waarvan inmid dels reeds 1.003.974 waren gerepatri eerd. Eerder tijdens de oorlog had Sta lin over ten naaste by drie millioen gevangenen gesproken. Vorige week gaf radio Moskou een totaal op van 1.939.163. De cijfers kloppen dus niet erg en geven de indruk van grove willekeurigheid. Er dient aan toege voegd te worden, dat van Duitse zyde onmogelijk kan worden nagegaan, hoeveel militairen precies vermist worden. Kanselier Adenauer heeft in zijn eerste verontwaardigde uitlating een verschil van 1.500.000 Duitsers enoemd met de Russiche cyfers. Ook at is een slag in de lucht; een bewe ring, die in geen enkel opzicht door bewijsmateriaal gestut wordt. Er zijn door geen enkele instantie juiste en betrouwbare cyfers bijge houden, om de eenvoudige reden, aat de verliezen tydens de veldtochten in het Oosten niet geheel administratief te verwerken waren. Elk cijfer berust op een schatting, die uiteraard hoger lijkt naarmate de anti-Rusische gezindheid groter is. Amerikaanse deskundigen nemen aan, dat thans nog ongeveer 200.000 Duitse krijgsgevangenen in Russische kampen vertoeven en dat deze ge bruikt worden voor dwangarbeid. Ge zien de Russische zwijgzaamheid over dit onderwerp en de verhalen van te ruggekeerde gevanganen lijkt deze schatting niet ovedreven. De jongste aankondiging van radio Moskou houdt in, dat de Russen ver der niet meer over cijfers wensen te discussiëren noch verder gegevens willen verstrekken. Dat geeft de aan kondiging een dramatische achter grond. Voor duizenden Duitse gezin nen. die nog hoop zagen gloren op te rugkeer van man. zoon of broer, is deze hoop thans in rouw verstikt. De Duitse communisten hadden in hun propaganda de Sowjet-Unie voorge steld als een humaan en edelmoedig land. dat in vrede en vriendschap met het Duitse volk wil leven en het ver leden wil vergeten. Tal van Duitse fa milies waren onder de indruk hiervan bereid hun lot met dat van de com munisten te verbinden, mits eerst de vermiste verwanten uit de Russische kampen zouden terugkeren. De com munistische leiders hebben in Mos kou voor deze terugkeer gepleit, om dat zy inzagen nimmer greep op de bevolking te kunnen krijgen, zolang hun handen gebonden waren door de 'vvestie van de krijgsgevangenen. r er geefs blijkbaar. Voor de West duit- se communisten is dat een slag, die zij voorlopig niet te boven zullen ko men. Zy kunnen Moskou nog slechts bijvallen ten koste van de veront waardiging en de felste verwijten van millioenen Duitsers, die verwanten verloren. Het resultaat van vijf laar propaganda is voor een groot 'deel teniet gedaan door sen sobere mede deling van radio Moskou,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3