NIEUWS UIT ZEELAND De heer v. d. Kieft constateert tekort aan gezag in Indonesië Bankbiljetten worden ongeldig. STOP DIE JEUK DÉBRALINE v LEKASIN- N0URY van NOURYpharma DE RIOLERING VAN GOES EIST GROTE BEDRAGEN Merriekeurmgen WALCHEREN .SNIPPERS jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 MEI 1950 Niet zo plezierig, als men van officiële kanten wel hoort. De heer J. van der Kieft, leider van de Eerste Kamerfractie van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagblad, pers", is na een bezoek aan Indonesië van 10 weken in Nederland terueee- keerd. Ik kan u zeggen, dat de situatie m Indonesië niet zo plezierig is als ik van officiële kanten wel heb gehoord, zo zei de heer van der Kieft. Hij ver telde, dat Indonesië wordt geteisterd door een vloed van stakingen, die zich voordoen in de haven Soerabaja, op de cultures, bij het transportwezen, in de fabrieken en zelfs tot in het 'hotel waar de heer van der Kieft verbleef, toe. Wij herinneren er onze lezers aan, dat op 1 Juni a.s. bepaalde bankbil jetten worden ingetrokken en wel: de biljetten van 100.gedateerd 7 Mei 1945, welke kenbaar zijn aan een groene rechtopstaande band aan de achterzijde; de biljetten van 10.—, eveneens gedateerd 7 Mei 1945, waarop aan de voorzijde is afgebeeld de Nederlandse leeuw, omringd door de dichtregels: Die tyrannie verdrijven, die mij mijn hart doorwondt. Men biede deze biljetten vóór 1 Ju ni ter wisseling aan bij de Nederland se Bank, haar bijkantoren, haar agent schappen of haar correspondentschap pen. Vogelpest bij Steenwijk. Op last van de veeartsenijkundige dienst is de pluimveestapel van J. op de Weeg te Steenwijkerwold vernie tigd, nadat er enige gevallen van vo gelpest waren geconstateerd. De vrije woningbouw. Van 1 Jan. jl. af is een contingent van 3500 woningen beschikbaar ge steld, voor hen, die zogenaamd „vrye" woningen willen bouwen. In het eerste kwartaal van dit jaar werd totaal de bouw van 2250 dezer woningen goed gekeurd, waarvan 16 in Zeeland. Noord- en Zuid-Holland tezamen na men er ruim 1300 voor hun rekening! Er waren in Zeeland 750 verwoeste boerderijen. Op 28 Febr. jl. waren 141 complete boerderijen in nieuwbouw gereed en 246 gedeelten van boerderij en. bovendien waren er 293 noodvoor zieningen voor woningen getroffen en 602 voor stallen. die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels j HET HUIDGENEESMIDDEL MET I „DIEPTEWERKING" Stoomvaartmij. „Nederland" bestaat 80 jaar. Op een persconferentie, belegd ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", gaf de directeur de heer A. F. Bron sing een historisch overzicht van het werk der onderneming in deze tachtig jaren. Hij bracht o.a. in herinnering, dat op sociaal terein de toestanden aanzienlijk verbeterd zijn. Bij de op richting van de N.V. bijv. bedroeg de gage van een matroos 35.per maand, thans varieert dit tussen 209 en 220 per maand. Spreker was van mening, dat er eens door atoomkracht gedreven schepen Men weet niet hoe het passa- giersverkeer van en naar Indonesië zich zal ontwikkelen. Onder deze om standigheden is het niet verantwoord een nieuw schip te bouwen. Een com binatie vracht-pasagiersschip zou niet rendabel zijn. De luchtvaart neemt een groot aan tal passagiers op, die anders per schip zouden reizen. De luchtvaartmaat schappijen genoten aanvankelijk subsi dies. die de scheepvaart nooit gehad heeft, hetgeen de scheepvaart in een moeilijke positie bracht. Dit neemt echter niet weg, dat de ..Nederland" grote belangstelling voor de luchtvaart heeft en ook samen werkt met een En gelse luchtvaartmaatschappij. De erva ring leert echter, dat een groot gedeel te van de passagiers bij gelijke passa- gekosten de reis per schip boven die per vliegtuig verkiest. Zuiderkruis" komt vandaag aan. Het troepenschip Zuiderkruis wordt vanmorgen met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Rotter dam verwacht. De schepen in de buurt van de Noordzeekust van België zijn gewaar schuwd voor mijnengevaar. Een treiler uit Nieuwpoort viste drie magnetische mijnen in zijn netten op. DAMMEN Roozenburg wint tweekamp van Raichenbach. De derde partij in de tweekamp tus sen de dammeesters Piet Roozenburg I. Nederland) en Raichenbach (Frank rijk) waarin de Nederlander met wit speelde is na 53 zetten remise gege ven. Deze partij, de laatste van de twee kamp duurde 4Vz uur. Roozenburg, die de eerste partij won en de twee laatste remise speelde, heeft dus de tweekamp gewonnen met 42 pnt. Gevraagd naar de oorzaken der sta kingen zei hij: „Soms zijn er bepaalde eisen, soms ook zijn er in het geheel geen eisen, maar begint men maar vast met staken". Voorts was de heer van der Kieft onder de indruk gekomen van de sfeer van onveiligheid in Indonesië. De dag, dat hij Djakarta verliet, werd er een priester bij Priok doodgeschoten, kort daarvoor werd een employé op een onderneming vermoord en werden de Amerikanen Kennedy en Doyle van het leven beroofd. Ook financieel gezien weet men niet, waar men aan toe is, aldus de heer van der Kieft. Op een desbetref fende vraag zei hij, dat de onrust in hoofdzaak bij de Europeanen heerst, doch zeker ook bij de leiding gevende Indonesiërs. De heer van der Kieft heeft met tal rijke Indonesische autoriteiten, onder wie president Soekarno gesproken. Zij sluiten de ogen niet voor deze moei lijkheden doch leggen er de nadruk op, dat Indonesië nog een zeer jonge staat is: „We komen er wel bovenop", zeg gen zij. De heer van der Kieft zei. dat hij van enige perscensuur in Indonesië niets heeft kunnen merken. Zijn slot conclusie na het korte onderhoud was: ,,Er is nog geen behoorlijk gezagsap- paraat. Men weet vaak niet precies, wie het gezag uitoefent". Eind April 86.244 werklozen geregistreerd. In de afgelopen maand daalde het aantal werkloze mannen in Nederland van 86.982 tot 86.244. Dit aantal kan worden gesplitst in 54.803 geheel werk lozen, 28,474 D.U.W-arbeiders en 2967 wachtgelders. Door het vrij koude voorjaar konden in April minder personen in de land bouw worden tewerkgesteld dan was verwacht. Het aantal als werkloos ingeschre ven gedemobiliseerde militairen nam in de maand April toe van 2802 tot 3516. In Zeeland waren eind April 1950 2665 werklozen geregistreerd tegen 2625 eind Maart 1950 en 1140 eind April 1949. Percentsgewijs is de werkloosheid het hoogst in Groningen en het laagst in Overijssel. Pinkstervuur van de jeugd te Middelburg. Op Zaterdag 27 Mei zal door de Her vormde Jeugdraad een groot Pinkster vuur worden ontstoken op het Molen water te Middelburg. De autoriteiten gaven daarvoor reeds toestemming en het tamboers- en pijperscorps „Juli ana" zegde zijn medewerking toe. Om 8.45 uur verzamelt de jeugd zich op de Markt en wandelt vervolgens, voor afgegaan door „Juliana", naar het Mo lenwater. Het programma vermeldt samenzang, korte toespraken en het voorlezen van een verhaal. Pijnen verdwijnen door LEKASIN-N0URY Dat handige, platte doosje LEKASIN- Noury moet U steeds bij de hand hebben. Niets helpt beter tegen pijnen du, BETROUWBAAR Totaalkosten ruim f2 millioen De nieuwe riolering van de stad Goes zal niet alleen zeer veel financiële offers kosten, doch ook buitengewoon veel ongemak veroorzaken. Gehoopt wordt dat vóór 1960 de binnenstad zodanig gerioleerd zal zyn, dat het ge bruik van tonnen overbodig is geworden. Me>t de keuze van projecten is er zoveel mogeljjk rekening mee gehouden, dat de mogelijkheid van aansluiting" op oude rioleringen zo snel mogelijk kan worden verwezenlijkt. Aldus deelde de directeur van ge- j meentewerken, de heer J. Oranje in een uitvoerige toelichting op het rio- I leringsplan mede, welke toelichting thans door B. en W. aan de gemeen teraad "is aangeboden. Na een beschouwing over de nood zaak en urgentie van het aanleggen ener riolering, een omschrijving van het plan zelf en de beschrijving van enkele details, waarover wij on langs in een uitgebreid artikel reeds schreven volgden een opgave van de globale kostenraming en medede lingen over de uitvoering naar ge schatte tijdsduur en orde van verwer ken. DE KOSTEN De totaalkosten, berekend op de huidige prijsbasis, worden geraamd op 2.039.700. Hiervan is voor de bouw plannen Oost en West reeds ca 105.000 uitgegeven. Voor 1949 en 1950 werden resp. bedragen van 170.000 en 215.000 begroot, terwijl in het totaalbedrag ook 310.000 is opgenomen voor de kosten van het tweede deel der zuiveringsinstallatie, dat behoort bij een uitbreiding van de gemeente boven de 20.000 inwoners. Een bedrag van 1.159.700 -!- Pro Memorie moet als globaal begrote uitgaafpost worden gezien voor de riolering, welke na het begrotingsjaar 1950 zal worden aangelegd. In dit be drag is ook begrepen de begroting voor de gehele nog aan te leggen rio lering in plan Oost. De kosten daar voor zullen practisch geheel uit de op brengst van de bouwterreinen moeten worden betaald. Dit gedeelte is be groot op 209.500, zodat 950.200 Pro Memorie resteert als uitgave voor de stad. URGENTIEPLAN Voor de eerste jaren is een „plan de campagne" opgesteld, dat omvat 't bouwen van het eerste gedeelte der zuiveringsinstallatie, het verbinden van „West" met deze installatie en het verbinden van „Oost" en „West" en derhalve met deze installatie, tot een bedrag van 535.000. Hiervoor is op de begrotingen 1949 en 1950 reeds 385.000 uitgetrokken. Worden dé gestelde verwachtingen niet beschaamd, dan zal in het be grotingsjaar 1951 een bedrag van 115.000 beschikbaar worden gesteld voor de leiding Parkeerterrein, L. P. v. d. Spieghelstraat, Jac. Valckestraat, Voorstad, Oostsingel, aansluiting bouwplan Oost, zodat van het ontwik kelde urgentieplan dan nog resteert de aanleg van de leiding Zuidvlietstraat, Westsingel tot Piet Héinstraat tot een bedrag van 35.000. Men zal zich ge lukkig prijzen wanneer het bedrag van 535.OT0 in 1953 verwerkt zal zijn. Er zal dan nog resten de aanleg van de rioleringen in de Westerstraat, de Wijngaaardstraat en het gedeelte Voorstad na de Vogelzangsweg en de Kloetingseweg, verder de kinderrio len en transportriolen, tot een bedrag van 415.200. De directeur van gem- werken hoopt niet langer dan 4 a 5 jaar over die projecten te doen. zodat alles bij elkaar gedacht kan worden aan een beëindiging omstreeks 1958 a 1959. Intussen zullen dan de thans niet be grote binnenstadriolen en riolen van de zgn. oude bouwplannen wel ver nieuwing behoeven. De vesten zullen omstreeks 1953 a 1955 ock wel overver zadigd van slik zijn, zodat dit oude probleem ook dan weer acuut is. De keuze van projecten is verder bijna geheel afhankelijk van de ont wikkeling der overige bebouwing. Door de Kon. Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" worden deze week in Zeeland merrie keuringen ge houden. Maandagmiddag werd gekeurd te Krabbendijke en te Kruiningen. Te Krabbendijke werden gekeurd 9 paarden waarvan twee werden af gekeurd.- Goedgekeurd werden: Isa van Welgelegen eig. J. Q. C. Lens hoek, Hermine van Keilen eig. id., Isabelle van Zimmerman eig. id., Gon- da eig. L. B. van Nieuwenhyzen, Lot eig. F. Nijsse, Bertha eig. M. Dijl, Louisa van Cambron eig L. y. Hou ten. Te Kruiningen werden gekeurd 8 paarden waarvan 3 werden afgekeurd. Goedgekeurd werden: Marijke van Spoorzicht eig. A. J. Boone, Emma van Seemaerte eig. L. J. Boot, Liana van Kruiningen eig. M. Geluk, Caline van Kijkuit eig. D. Nijsen, Cora eig. J. L. van Nieuwenhuijzen. Zeeuwse Kruisverenigingen beginnen met het werk der geestelijke volksgezondheid. Zoals wij reeds meldden werd in Januari te Goes, onder leiding van de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland een ver gadering gehouden van de besturen van het Groene Kruis en van het Wit-Gele Ki*uis met dr. van der Spek, inspecteur van de Geestelijke Volks gezondheid in Nederland. In deze ver gadering gaf dr. van der Spek een uiteenzetting over het werk van de Geestelijke Volksgezondheid. Het bestuur van de prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" be sloot daarop om met deze dienst per 1 Juli a.s. een begin te maken. Het is er in geslaagd de medewer king te verkrijgen van een psychiater, dr. Pfaltzer te Middelburg, die-op na der bekend te maken plaatsen en uren een consultatie- en adviesbureau, voorlopig te Middelbux-g, Vlissingen en Goes zal houden. Verder zal een bevoegd nazorgzuster worden be noemd. Het ligt in de bedoeling, zodra dit mogelijk is, om deze dienst in de toe komst uit te bouwen door aanstelling van een vaste psychiater en een psy choloog, zodat dan ook met de andere onderdelen van dit werk kan worden begonnen. Ook „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" zal met ingang van 1 Juli met dit werk beginnen. Als zuster in algeme ne dienst is voor dit werk benoemd zuster Rademakei-s te Ossenisse, ter wijl dx\ Kupers, psychiater te Ber gen op Zoom, bereid is gevonden, op een centraal punt in Zeeuwsch- Vlaanderen zitting te houden op even eens nader bekend te maken data en plaats. Bij het Wit-Gele Kruis bestaan de zelfde voornemens als bij het Groene Krois, n.l. om zo jpoedig mogelijk te komen tot een vaste psychiater en psycholoog. Mosselzaadvissers Waddenzee. de Op enkele uitzonderingen na. zijn thans alle mosselkwekers met hun vaartuigen weer vertrokken naar de Waddenzee yoor het vissen van mos selzaad, dat Dinsdagmorgen 9 Mei weer begint. Ditzelfde is natuurlek ook het ge val uit andex-e Zeeuwse vissersplaat sen, zodat in totaal zeker meer dan 150 vaartuigen uit Zeeland, thans in het Noorden van ons land verblijven om banken mosselzaad te zoeken. Ieder die enigszins bp de mosselvis serij betrokken is, verkeert in span ning of het inderdaad zal lukken deze te vinden, want daarvan hangt heel wat af. De berichten en vooi-spellingen zijn echter nog steeds pessimistisch. Auto maakte dubbele salto. Vermoedelijk door te sterk afrem men is Zondagavond te Sas van Gent een aufo uit Koewacht, die bij Pas- sluis reed, tweemaal over de kop ge slagen. De wagen stond na de salto's weer keurig op de wielen en de in zittenden bleken ongedeerd. Rijden kon men echter met de wa gen, die er nogal verwrongen uitzag, niet meer. De inzittenden hebben in een andere auto hun reis voortgezet. De beschadigde wagen behoorde aan de heer v. L. te Koewacht, die zelf achter het stuur zat KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Nijkerk J. Hovius te Hoo- geveen; te Andel (N. Br.) C. v. d. Bosch, cand. te Vreeswijk; te Randwijk W. L. Mulder te Maartensdijk. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar PijnackerNootdorp W. v. d. Bosch te Oude- en Nieuwe Wetering. Bedankt voor Maastricht J. H. Baas te Noordwolde. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Barendrecht M. Baan te Dordrecht en C. Smits te Driebergen; te Werkendam E. du Marchie van Voorthuy- sen te Sliedrecht en P. de Smit te Zeist. Tweetal te Middelburg L. S. den Boer te 's-Gravenhage-West en M. W. Nieu- wenhuyze te 's-Grvenhage-C. GEREF. GEMEENTEN.* Beroepen te Amsterdam-C Chr. v. Dam te Werkendam: te Ridderkerk (vac. Chr. v. d. Woestijne) F. J. Dieleman te Bors- sele, die bedankte voor Herkingen en voor 's-Gravenhage. Toogdag de Jonge Kerk. Op de tweede Pinksterdag zal te Goes een Toogdag van de Jonge Kerk worden gehouden voor de drie Zuide lijke provincies en Zuid Holland be neden de grote rivieren. De aanmelding verloopt nog niet vlot. Daar op de 2de Paasdag een druk bezochte Toogdag te 's Herto genbosch werd gehouden, valt geen grote toeloop uit Brabant en Limburg te verwachten. Aan de Jonge Kerk in Zeeland is dus de taak door een massale opkomst er voor te zoi'gen, dat deze Toogdag slaagt! De bezwa ren dat de reis te lang is, kunnen thans niet gelden. De dag woi'dt om half elf geopend met een dienst in de Grote Kerk, waar ds. H. M. Strating zal spreken over „Slopen of bouwen". De mid dagvergadering vangt te half twee aan in „de Prins van Oranje". Naast samenzang en muziek, zal ds M. O. Steenbeek, secretaris van de Herv. Jeugdraad hier spreken over het onderwerp „Bouw mee" terwijl de Jonge Kerk Goes het lekespel „Ik zal herrijzen" zal opvoeren. De dag wordt besloten met een toespraak van een Synodelid. Jeugddag ie Zierikzee. Uitgaande van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie zal op Zaterdag 17 Juni 1950 te Zierikzee een Zeeuwse jeugddag worden gehouden, voor jeugdchxbbers (meisjes) tot 16 jaar. Deze dag zal aanvangen met een dienst in de Grote Kerk aldaar. DROEVE VONDST. In het Kanaal door Walcheren zijn bij de Blauwe Dijk te Middelbux-g de lijk jes van twee pasgeboren kinderen ge vonden. De politie stelt een onderzoek Nieuwe dienstregeling Ned. Spoorwegen. Het nieuwe spoorboekje VQor de zo merdienstregeling, die ingaat 14 Mei 1950 is verschenen. De voornaamste wijzigingen werden voor wat betreft de Zeeuwse lijn, reeds door ons aange kondigd. Het zal de gebruikers van 't spoorboekje opvallen, dat de lijn VlissingenRoosendaal niet meer af zonderlijk is opgenomen, maar dat de-, ze thans een onderdeel uitmaakt van de lijn VlissingenRoosendaal 's HertogenboschNijmegen. Zoals gemeld, zal een bijna volledig door Diesel electrische treinen te rij den uurdienst Vlissingen met Nijme gen vei-binden. Door overstappen te Roosendaal zal eveneens vrijwel ieder uur verbinding met Rotterdam enz. mogelijk zijn. De eerste trein vertrekt uit Vlissingen te 6 u. 20 en de laatste te 10.24. Op de lijn BelgiëTerneuzen komen de avondtreinen te vervallen. Zeeuws gedicht voor N.C.R.V.-microfoon. Op Donderdag 11 Mei a.s. zal de heer W. Flipse te Utrecht voor de N.C.R.V.-microfoon in de rubriek „Van Dollard tot Schelde" een ge dicht voordragen, getiteld „Zeeland herriest", waardoor deze uitzending, die van 5.30—5.50 uur over Hilversum I is te beluisteren, een Zeeuws accent zal krijgen. ZEEUWSE VEREN. VAN ANTI. REV. GEMEENTEBESTUURDERS. De Zeeuwse Veren, van Anti-Rev. Gemeente- en Provinciebestuurders zal haar voorjaarsvergadering houden op Woensdag 7 Juni a.s. in de Geref. Kerk te Aardenburg. Na behandeling der huishoudelijke agenda zal als spreker optreden de heer dr. W. P. Berghuis, bixrgemeester van Smilde, over „Actuele problemen in de gemeente-politiek". Middelburg SCHIP VOER TEGEN BRUG. Als gevolg van een verkeerde ma noeuvre kwam een vaartuig in aan varing met de Baileybrug over het kanaal te Middelburg. Schade van belang werd echter niet aangericht. VOEDERPLAATS VOOR DE ZWANEN. In de kromming van de Veersesin- gel te Middelburg tegenover de Zach. Jansenstraat is een aardig teri'asje gemaakt, van waar af men de zwa nen, die daar ter plaatse in de vest zwemmen, kan voederen. PRIJS VLUCHT „DE TELEGRAAF". De Postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" te Middelburg hield haar eer ste prijsvlucht met oude duiven, van Vil voorde (B.) uit. (afstand pl.m. 86 km.). De duiven werden te 12.45 uur met Z.W.- wind in vrijheid gesteld. Eerste duif te Veere 13.56.42 uur, snelheid 12.16.60 m. per minuut; laatste duif te 14.12.30 uur, snelheid 978.89 m. per minuut. De eerste tien prijzen werden als volgt behaald; C. Pouwer 1 en 7; S. Kodde 2 beiden te Vee- re); C. L. Daane, 3; E. G. H. Graafhuis 4 en 5; H. A. Polvliet. 6; W. Daane 8; R. Dlrven, 9 en E. van Vlaanderen 10 (allen te Middelburg.) Vlissingen JAARVERSLAG VLISSINGSE BESTUURDERSBOND. Het uitvoerige in druk verschenen jaarverslag 1949 van de Vlissingse Bestuurdersbond bevat o.m. een al gemeen overzicht van belangrijke we reldgebeurtenissen terwijl voor wat Nederland betreft o.a. wordt gewe zen op de totstandkoming van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie en de Wet dp de Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering. Een opsomming wordt verder gegeven van de jongste sociale maatregelen in Nederland. Vele vergaderingen en cursus bijeenkomsten werden door de V. B.B. gehouden. Geen enkele organi satie, bij de V.B.B. aangesloten liep in ledental terug. Het ledental steeg van 3015 tot 3328, verdeeld over de Volgende vakorganisaties: Ambte- naarsbond 621, Bouwvakarbeiders Vlissingen 326, idem Souburg 93, id. Westkapelle 40, Bond van Wei'k- meesters, Technici en Opzichthou dend Personeel 161, Bakkersgezellen- bond 55, Grafische Bond 25, Kappers- gezellenbond 26, Metaalbewerkers- bond 1522, Handels- en Kantoorbe dienden 182, Spoor- en Tramwegper soneel 42, Textielarbeidersbond 13, Transportarbeidersbond 235, (Vlissin gen), idem Westkapelle 87. Van iedere oi'ganisatie is een kort résumé opgenomen over de verrichtingen in dit verslagjaar. De secretaris, de heer B. C. de Korte, uit in zijn slotwoord de hoop, dat in het volgend verslagjaar het aantal van 3500 leden bereikt zal worden. De Vlissingse Bestuurdersbond werd in 1949 vertegenwoordigd in de Raad van Overleg door de heer A. J. König, in het Algemeen Ziekenfonds Walcheren door ae heren B. C. de Korte en J. Marteijn, in het Zonne straal-comité door de heer H. van der Meer, terwijl in de Adviescommissie ook de heer H. van der Meer zitting heeft. Uitvoerig staat de secretaris stil bij het oprichten van de Arbeiders Kunstkring, welke door het invoeren van een spaarsysteem reeds enkele goede toneeluitvoeringen kon verzor gen. Aan 127 leden werden inlichtingen verstrekt door het Bureau voor Ar beidsrecht. Mr. P. van der Hof trad op als juridisch adviseur, terwyl de heer J. P. Karelse als correspondent van dit bureau optrad. De ontvangsten en uitgaven be droegen over het afgelopen jaar f 5182,18 met een saldo van f 855.39. In de eerstvolgende jaarvergade ring zal de secretaris de heer B. C.. de Korte zich om studieredenen niet meer herkiesbaar stellen. LEZING E.H.B.O. In het Kath. Verenigingsgebouw te Vlissingen werd een lezing gehou den door de heer P. J. Gillissen, voor zitter van het district Zeeland van de Ned. Bond tot het redden van dren kelingen. Zijn onderwerp was: Red dend zwemmen. In zijn openingswoord wees de voor zitter van de afdeling Vlissingen van de Ned. Ver. E.H.B.O., de heer C. Vader er op, dat deze afdeling de vo rige week een medaille aanvaard heeft, die haar werd geschonken door het hoofdbestuur van de E.H.B.O. als bewijs van erkentelijkheid voor het vele werk dat deze afdeling tijdens de bezetting, bevrydingstyd en de eer- ste periode van wederopbouw van ons vaderland heeft verricht. Hierna kreeg de heer Gillissen het woord en deze gaf in korte trekken het werk van de reddingsbrigade weer. Zolang nog niet iedere Nederlander kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden, aldus de heer Gillis sen. We moeten er naar toe dat kinderen in de 5e klasse van de lagere school zwemmen moeten leren, ging spreker verder en hij wees hierby op het gro te aantal verdrinkingsgevallen. In 1949 waren er dat niet minder dan 554, waarvan 173 kleuters. In 1943 was het percentage iets kleiner door het minder mooie weer. Bovendien werden in 1949 nog 1472 personen ge red waarvan 415 kleuters. Niemand is te oud om te leren zwemmen, zo ging spreker verder, voorschrift is van 6 tot 65 en ouder, dus wanhoop niet! Na de - pauze werden enige films vertoond, o.a. de kleurenfilm „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar In- dië". Helaas kon de beloofde film over het reddingswerk niet tijdig ge noeg aanwezig zijn. VLISSINGSE P.T.T.-VOETBALLERS VERLOREN IN TILBURG. De voetbalploeg van de P.T.T. uit Vlissingen speelde tegen de collega's' in Tilbui'g. Hoewel Vlissingen met vier invallers speelde, was de stand bij de rust 10 voor de Tilburgse P. T.T.-ploeg. Na de rust was Tilburg overwegend sterker en wist de stand te brengen op 40, dat tevens de einduitslag was. Westkapelle E.H.B.O.-EX AMEN. Onder leiding van dokter Huygens werd te Westkapelle examen afgelegd door de E.H.B.O,-cursisten van de Rode Kruis-af- deling. Er slaagden 16 cursisten, en 2 moesten worden afgewezen. De namen der geslaagden zijn: de dames S. Peene. J. Minderhoud K.d., G. Louwei-90, N. Lous L.d., L. v. Vaardigem en L. Minderhoud H.d., en de heren: J. Kaland Jz. M. Hengst P.z.. K. Lous Jz., K. Minderhoud A.z., W. de Pagter Dz.. J. Kaland H.z. A. Kaland L.z.. P. Willeboordse, J, Cysouw Chr.z.. en J. Huibregtse A.z. Aan dokter M. Huygens en de heer K. Louws werd het herinneringskrus 1940—"45 uitgereikt, als bewüs van grote erkentelijkheid voor hun Rode Kruiswerk. Dokter Huygens ontving van de cursisten een boekwerk. Voorts werd besloten deze zomer weder om reddingskasien aan het stranid te plaatsen, in de hoop dat baldadigheid en het stelen van het materiaal dit jaar niet zal voorkomen. Te Wageningen slaagde de heer J. A. Trimpe Burger, vroeger te Domburg, voor zijn candidaatsexamen tuinbouw en fruitteelt. Voor het examen derde stuurman grote vaart slaagde de heer J. v. d. Sloot, leerling van de „De Rutyerschool" te Vlissingen. De Emmabloemcollecte te Ritthem heeft f 25.— opgebracht. De bazar „Dieren in Nood" te Mid delburg had een netto opbrengst van f 1252, 31. Dit geld wordt gebruikt voor de inrichting van het Asyl. De Emmabloem-coUecte te Vrouwen polder heeft f 19.32 opgebracht. UIT HET ZAKENLEVEN. In het geheel verbouwde pand Lan- geviele te Middelburg heeft de heer A. F. Baljeu zyn bloemenwinkel, die tot dusver aan de overzijde van de straat was gevestigd, ondergebracht. Deze verhuizing betekent een grote verbetering: de inrichting van de winkel met de bijzonder originele eta lage en de prettige verlichting doet zeer modern en dank ztf de hierin ge- exposeerde bloemenschat ook zeer feestelijk aan. Een speciale attractie vormt een groot aquarium. Achter dc winkel bevindt zich nog een werk ruimte en in de tuin is een grote en handig ingerichte kas geplaatst. Voor de opening van deze nieuwe zaak bestond veel belangstelling waar men de heer Baljeu bezwaarlijk bloemen kon zenden, mocht hij tal rijke fruitmanden e.d. van collega's, leveranciers én andere relaties ont vangen. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Schaduw uit het Verleden", 7 en 9 uur; Luxor: „De onzichtbare ooievaar", 8 uur. „Con cordia': Feestavond „Broederband", 8 Morgen: Alhambra: „Schaduw uit het Verleden". 7 en 9 uur; Luxor: „De onzichtbare ooievaar", 8 uur. Con certgebouw: Uitvoering Damesgym- nastiekver. „Lichaams-Ontwikkeling", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2