PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De „Prins Bernhard" overgedragen Trygve Lie maakt „zakenreis" naar Moskou DEBILT Hij wil alleen vertellendat de V.N., niet normaal functionneren Deze v/eek Openbare mening in W. Europa is voorstander van Verenigd Europa Frans parlement debatteert over „de zaak der Generaals" „Mijlpaal-1950 door Dr. W. Drees geopend ONZE GEESTELIJKE GOEDEREN GAAN NIMMER VERLO Nieuwe Amerikaanse nota over Privateer-incident. Proefvaart, die Benelux- demonstratie was VOORSPELT: 193e Jaargang - NOJ07 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Bimntyn Pl.«er».i W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 Mei 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2J0. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L- Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr 12, tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 In de kleine rechtszaal van het Vredespaleis, ontving Trygve Lie op weg naar Moskou Vrijdag de Nederlandse persvertegenwoordigers. Zijn reis naar Moskou noemde Lie een zakenreis. vIk wil zelf horen wat men my in Rusland te vertellen heeft en ik wil hun de inlichtingen geven, die ik heb. Maar zy weten waarschynlyk meer dan ik. Myn nieuws heb ik uit de dagbladen en uit de algemene rappor ten. De regeringen met haar diplomatieke kanalen, weten meer. Ik weet thans minder dan toen ik zelf minister was." De heer Trygve Lie brengt van nie mand enige boodschap over naar Sta lin, noch van president Truman, noch van Attlee of Bidault. Hij heeft even min een voorstel van een der drie grote mogendheden bij zich. Noch is er enige afspraak gemaakt. Hij wil slechts vertellen, dat de V.N. niet normaal functionneren en dat er een oplossing moet gevonden worden. In de drie hoofdsteden, welke hij be zocht heeft, heeft hij met de regerings- vertegenwoor -j een onderhoud ge had. Hij wil alleen de regeringsverte, genwoordigers in de Sowjet-Unie op de hoogte brengen van de politiel^ toe stand. Lie wist nog niet of hij een onder houd met Stalin zal hebben, want met de regering der Sowjet-Unie had hij nog geen contact gehad. Op een vraag of het internationaal Deze week is de week van her denking der doden en viering der be vrijding geweest. In eenvoud, maar toch met de onmiskenbare wil om te herdenken en te vieren, naar Nederlandse aard sober, naar goe de, oud-vaderlandse traditie meer innerlijk dan uiterlijk. Deze week is voorts de week ge weest, waarin minister Lieftinck op volkomen onverwachte manier, nl. in een Kamerdebat, de verkiezings leuze van de V.V.D. tot zrjn stelre gel heeft gemaakt en daardoor het bekende radiodebat tussen P. v. d. A. en V.V.D. door een kleine sensa tie liet volgen. Ook minister Lief tinck verklaarde, dat de staatsuit gaven moeten worden beperkt en dat de belastingen verlaagd moeten wor den. De minister liet het daar ech ter niet bij, hij gaf tevens de wegen aan, waarlangs dit doel bereikt kan worden. Inkrimping der staatsbe moeienis, verkleining van het amb telijk apparaat bij het rigoureuze af en beperking der uitgaven tot het hoogst noodzakelijke, achtte de heer Lieftinck allerminst onmogelijk. Het is een verblydend geluid, dat met instemming zal worden begroet in zeer brede kring! Deze week was de week van de lintjesregen. De reeks van Konink lijke onderscheidingen heeft weder om bewezen, dat er nog altijd met twee maten wordt gemeten. Er zijn bij het uitreiken van eretekenen twee groepen burgers: ambtenaren en gewone mensen. Wie ambtenaar is en een bepaalde positie bekleedt, krijgt na het uitdienen zyner jaren automatisch een bepaalde onder scheiding. Bij een gewone burger is dat allerminst zeker het hangt van een massa dingen meer af en als de onderscheiding verleend wordt, is zij meestal een klasse lager, dan die welke een ambtenaar in gelijk waardige positie ontvangt. Het wordt tijd. dat de ministers, die de voordrachten opmaken, daarin ver andering brengen. Deze week bracht ook de dood van het federalisme in Indonesië. De republiek Indonesia heeft het be langrijkste resultaat van de Ronde Tafel Conferentie vernietigd. Zij wil geen overleg plegen met de deelsta ten. Zij wil het alleen voor het zeg gen hebben. De deelstaten, wier zelfstandigheid aan het eind van De cember nog plechtig werd gewaar borgd, zijn opgeheven. Geheel Indo nesië zal zich hebben te buigen on der de heerschappij van Djocjakarta. «et is geen besluit dat genomen werd na gemeenschappelijk overleg, noch de deelstaten, noch de Unie- Partner Nederland zijn er in gekend. Djocja heeft eenvoudig gedecre- ^erd en daarr xie is de zaak uit. «et zal ons benieuwen, hoelang ~3ocja de Unie het leven waara en wat de Nederlandse rege nt doen, nu de situatie in In- onesie zo eenzijdig gewijzigd wordt. y, ™'?.?,cIWc wets. Djocja zal de gerechtshof bemiddelend zou kunnen optreden inzake de tegenstellingen Oost-West merkte Trygve Lie op. dat het werk van dit hof op een strikt ju ridisch plan staat. Het bemoeit zich niet met de politiek. De Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. Dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om volledige ge gevens te verschaffen over het lot van de anderhalf millioen Duitse soldaten, die niet uit Russische krijgsgevangen schap zijn teruggekeerd. „Volgens vroegere Russische cijfers alleen al zijn er nog anderhalf millioen krijgsgevangenen in Rusland. Wij kun nen niet aannemen, dat deze allen in de Russische krijgsgevangenkampen zijn omgekomen", zo zeide Adenauer. Adenauers rede werd door het over volle parlement luide toegejuicht. Slechts de drie van de vijftien commu nistische afgevaardigden, die de verga dering bijwoonden, bleven onbewogen zitten. Toen daarop een der drie aanwezige communisten het spreekgestoelte be steeg, verlieten alle leden van de bondsdag; behalve de voorzitter en de drie communisten, als één man de zaaL „meent ge dat een Europese Unie s?oed of slecht zou zijn?" met „góed". Aldus bleek uit een opinie-onderzoek. In Nederland was het aantal positieve antwoorden het kleinst. De meerderheid van de openbare mening in Noorwegen, Nederland, Frankrijk, Italië en West-Duitsland (met inbegrip van Berlyn) is voor stander van de stichting van de Ver enigde Staten van Eoropa, aldus wïist een opinie-onderzoek uit. Dit verklaarde de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor een Verenigd Europa De voorzitter van de Assemblee van de Raad van Euro pa, Paul Henri Spaak, deelde tegelij kertijd hetzelfde mede. Een menings- onderzoek in Engeland, Denemarken, Zweden, België, Griekenland, Turkije en Luxemburg was thans nog gaande. 64 procent vgn het aantal onder vraagden antwoordde op dé vraqg Vflnlr J*k mcw. j-fjvuja. ca: ut ViPiri W ®*s interne aangelegen- «5ehn,„van een souvereine staat be- fcen^n daarmede uit. dwm^ EnSeland, dat Nederland vprwfe, °.m Indonesië te verlaten, IS dat het er niet aa£ denkt Malakka te verlaten de gebeurde er niet veel in om hef- i,- belaneriik genoeg is verte^„^ierJ,te vermelden. Onze testeerden ger in Amerika pro- en smiide j-gen ondergrondse actie arrenmoede tot K Tins-resent in overgegaan. Am Henri Queuille en Paul Ramadier waren te goeder trouw. De Franse Nationale Vergadering heeft na een debat, waarvoor de voorzitter, Edouard Herriot, uit zijn bed moest worden gehaald, de twee vroegere ministers Henri Queuille en Paul Ramadier de hand boven het hoofd gehouden ten opzichte van de tegen hen uitgebrachte besehuldiging dat zij de „zaak der generaals" in de doofpot zouden hebben gestopt. De Nationale Vergadering gaf als haar mening te kennen, dat beiden zich door het landsbelang hebben la ten leiden en dat er geen reden was te twijfelen aan de goede trouw van Ramadier. De Assemblee nam deze besluiten bij stemming over een motie der meerderheidspartyen radicalen, so cialisten, M.R.P. en enkele gematig den. Deze motie werd met 338 tegen 204 stemmen aangenomen, bij onge veer 60 onthoudingen. Een Gaullistische motie, waarin de beide ministers er van werden be schuldigd de zaak in de doofpot te hebben gestopt, werd met 340 tegen 50 stemmen verworpen. Twee com munistische moties, waarin werd ver zocht de zaken Queuille en Ramadier aan het Hoge Hof van Justitie voor te leggen, werden niet in stemming gebracht. De parlementaire commissie van onderzoek naar de „zaak der gene raals" is nu tot de helft terugge bracht door het aftreden van drie leden In de wandelgangen is men van mening, dat het practisch onmo gelijk is. dat de commissie haar werk voortzet. De drie afgetreden leden zijn Paul Anxionnaz (radicaal), Jean Chamant (gematigd) en André Mon- teil (MRP). In een brief verklaarden j zij, dat er een politieke campagne tegen de commissie was gevoerd en dat het werk was belemmerd. Daar tevoren reeds drie leden zyn afge treden, bestaat de commissie van twaalf thans nog uit zes leden. Priester te Djacarta vermoord. Vrijdagmiddag' is te Djakarta de Franciscaanse priester Mulder enkele uren na een roofoverval overleden. De priester werd aangevallen toen hij zich op de fiets van Tandjong Priok naar Palmbeach begaf. Pastoor Mulder werd beroofd van zijn armbandhorloge en vulpenhouder. De overledene, die uit Den Haag af komstig is, heeft bijna een jaar te Dja karta gewerkt en daarvoor 12 jaar in China. Koningin Anna van Roemenië, de echtgenote van de verbannen Koning Michael, verwacht haar tweede baby in November. negen procent met ".slecht", 27 pro cent had geen mening. Het aantal positieve antwoorden was in Italië het grootst en in Nederland het kleinst. Op de vraag of Engeland bij een Verenigd Europa ingelijfd behoorde te worden, stemde in Noorwegen 82 procent voor en in Italië 40 procent. Voor de opneming van West-Duits- land stemde in Italië 48 procent, in Duitsland 72 procent en in Nederland 63 procent. Tentoonstelling in Arnhem geelt beeld van 5 jaren wederopbouw. I Door de minister-president dr. W. Drees, is te Arnhem de tentoonstel ling „Mijlpaal 1950" geopend. Aller eerst werd het woord gevoerd door de burgemeester van Arnhem, de heer Chr. G. Matser, die o.a. zei, dat deze tentoonstelling ten doel heeft het Ne derlandse volk te laten zien, wat in de vijf na-oorlogse jaren aan wederop bouw tot stand werd gebracht. Vervolgens voerde de minister-pre sident het woord. Hij verklaarde o.a. dat de regering grote waardering heeft voor het initiatief, de durf en de doorzetting van allen, die hebben medegewerkt aan het totstandkomen van deze tentoonstelling. Dr. Drees bracht verder nog naar voren, dat het herstel na de bevrijding sterk bemoei lijkt werd door het Indonesische con flict. Ook de internationale verbindin gen zijn van grote betekenis. Hiervan getuigen de Benelux en ook de samen werking onder het Marshall-plan. die voor- West-Europa en in het bijzonder voor ons land van groot belang ge weest is: Een grote invoer kunnen wij niet ontberen. Dr. Drees wees er op, dat wij ons er rekenschap van moeten geven, dat le ven alleen in gemeenschap mogelijk is. De belangstelling voor de officiële opening van de tentoonstelling was zeer groot. Zo waren aanwezig de vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin, kolonel W. A. van den Wall Bake, de ministers mr. J H. R. van Schalk, prof. dr. P. Lieftinck, mr. dr. J. in 't Veld, mr. F. G. C. J. M. Teu- lings. Voorts verder o.a. Mohammed Rofbm en vele leden van het corps diplomatique. Treffende radiorede van Koningin Juliana. H. M. de Koningin heeft Vrijdagavond de volgende rede over de beide Nederlandse zenders uitgesproken: „10 Mei 1940 en 5 Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wy tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen' en een volledig beeld ontstaat. Wat is er voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herden king van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brachten, is steeds het hoofdmotief: laten wij het ideaal, waarvoor zij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die energie zullen kun nen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na 5 jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het geestelijk goed, in de strijd verworven, in de veelbewogen en teleurstellende nasleep teloor is gegaan. Maar een geestelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om u heen, in uw eigen kring en elders. Het gaat steeds ver der. Bewust en onbewust wil men an ders, voelt zich daartoe onweerstaan baar gedreven. Waarom zouden we in herhalingen treden, door oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegenwoordige. Daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt cn de voorbije altijd weer gebleken zijn tot een verderf inplaats van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te V.S. beschuldigen Rusland van onjuist verslag. De Verenigde Staten hebben in een nieuwe nota aan Moskou de Sowjet- Unie beschuldigd van negatie van haar internationale verplichtingen bij be. handeling van het incident met het Amerikaanse vliegtuig boven de Oost. zee. De nota verklaart, dat het onmoge lijk is de kwestie op te lossen „zolang de Sowjetrussische regering weigert haar houding te baseren op de feitelij ke toedracht van de zaak". Volgens de Amerikanen werd het vliegtuig boven de vrije Baltische zee neergeschoten. Oostburg, de centrumgemeente van West-Zeeuwseh-Vlaanderen, ondergaat grote veranderingen. Waar eens de Markt was, is nu een drukke winkel straat. Met de aanleg van de nieuwe markt is men thans druk bezig en ool< het bekende Ledelplein krijgt een andere vorm. Oostburg is bezig een mo derne gemeente te worden. Het is echter verheugend, dat de nieuwe Ned. Herv. Kerk op de oude plaats en dus op historische grond wordt gebouwd en daardoor het dorps beeld zal blijven domineren De kerk krygt een spitse voorgevel met boven de ingang een groot monu mentaal raam, waarin een bakstenen kruis, aan de vier hoeken versierd met beeldhouwwerken, vervaardigd door mevrouw Messer uit Missingen. In Antwerpen ontvangst van provinciaal bestuur. De nationale feestdag van 1950 zal voor de provincie Zeeland tot in lengte van dagen in herinnering blyven als een blyde dag; de in 1939 bjj de N.V. Kon. My. De Schelde te Vlissingen op stapel gezette ferryboot 215, die uit eindelijk de naam „Prins Bernhard" heeft gekregen, kon aan de Provinciale Vloot worden toegevoegd. Ergens tussen Vlissingen en Antwerpen werd door de wnd. president commissaris van De Schelde, oud minister van Lidth de Jeude, de rood wit te Schcldevlag gestreken en door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de blauw witte Zeeuwse vlag gehesen. En daarmede werd wat men zo noemt een „pront schip" aan de Zeeuwse vloot toegevoegd ten aanschouwe van tientallen genodigden met hunne dames. De Prins Bernhard is een schip van 74 meter lengte en ruim 14 meter breedte, aangedreven door vier Schelde-Sulzer-Dieselmotoren van 580 pk. elk. De Prins Bernhard vaart een snelheid van omstreeks 15 mijlen per uur eu kan als zusterschip van de Koningin Juliana 75 auto's en als het moet 2000 passagiers (400 zitplaatsen) vervoeren. Eerstdaags wordt 'lit fiere schip in dienst gesteld tussen Vlissingen en Breskens en het zal daar vanzelf sprekend een nieuwe verbetering in de veerdienst betekenen. Het was dus inderdaad een blijde dag voor Zeeland! Jhr. mr. O. C] A. van Lidth de Jeu de herinnerde eraan, hoe reeds in 1311 de kronieken gewagen van een veerdienst tussen Vlissingen en Zeeuwsch Vlaanderen, en hoe in 1712 steigerschuiten in dienst werden ge steld tusen Vlissingen en Sluis. Voor die steigerboten er waren moesten de passagiers vaak aan wal worden ge dragen door de bemanning! De wnd. pres. commissaris van „De Schelde" vermeldde, hoe in 1828 de eerste ra derboot „De Schelde" in gebruik werd genomen en hoe in 1886 de Kon. Mij. „De Schelde" de eerste opdracht kreeg voor 't bouwen van een veerboot, de Walcheren, die geprezen werd om haar luxe, dewijl zij was toegerust met canapé's met brede zittingen, rugleuningen en „twee elegante hanglampen". Spr. riep in de herinnering terug, hoe in 1891 de tweede raderboot besteld werd. de Zeeuwsch Vlaanderen, en. hoe tussen dan vijf schepen bij „De Schelde" be stelde. Nu de Prins Bernhard in gebruik wordt genomen, gaf spr. uiting aan zijn voldoening, dat het hier weder om geldt een product van Zeeuwse bodem, een bewijs van Zeeuwse scheepsbouwkunde, weliswaar niet zo welgedaan als het Zweedse schip, dat thans gebouwd zal worden, maar toch als een bewijs, dat de faam der Schelde, die in de gehele wereld ver breid is, ook in kleiner formaat sche pen aflevert, die degelijk en goed, die voorbeeldig zijn. In 1939 werd het schip op stapel ge zet, in 1941 liep het geruisloos van stapel om in Middelburg in het dok verborgen te worden. In 1944 eiste de bezetter het op om het als versperring in de haven van Vlissingen te ge bruiken, na de bevrijding werd het gelicht en te ver buiten de kust door tie .bevrijders opnieuw aan de grond 1931 en 1939 de provincia niet minder i gezet. Maar dit alles kón de Prins Bernhard niet vernietigen, in 1949 werd het schip door mevr. de Jonge opnieuw te water gelaten en voortaan zal het varen tusen Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen, tussen Neder land en België, als een symbool van de verbondenheid tussen beide sta ten. Spr. verzocht de Commissaris der Koningin het schip te aanvaarden en richtte zich hierna tot de Belgische gasten, de gouverneur der provincie Antwerpen en de Gedeputeerden de zer provincie. Tot hen zeide spr. dat Nederland uiterst zwaar door de oor log was getroffen, maar dat (met een woordspeling op de naam van de Commissaris) zolang men hier kaas- en-brood (Casembroot) eet (heeft) er niets verloren is. DE COMMISSARIS SPREEKT. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, hier na het woord nemend, bracht hulde aan „De Schelde" en met name aan ir. Blokland Visser voor de bouw van dit schip. Spr. noemde het een presta tie, een zo degelijk, fraai schip te bou wen en wees er vervolgens op, dat de ze proefvaart met geëerde Belgische gasten bedoeld was als een Benelux- demonstratie. Benelux betekent voor ons samenwerking, maar tevens be lasting, maar belangrijker noemde spr. het, dat de band tussen Neder land en België „keihard door het hart" gaat. Beide landen voelen zich één, beide landen willen samen gaan en de Prins Bernhard is een schakel, die Nederland en België, Nederland, Vlaanderen en Antwerpen slechts nauwer binden kan. Spr. zeide met vreugde het schip voor de provincie te aanvaarden. DE SLUIZEN. Dr. ir. W. J. H. Harmsen, dir.-gen. van de Rijkswaterstaat, sprekende na mens de minister van Waterstaat gaf eveneens uiting aan zijn vreugde over de afbouw van de nieuwe veerboot en vertelde, dat de reparatie van de Vlis- singse sluizen geen kwestie was van tempo bij Rijkswaterstaat maar van financiën. Nog dit jaar zal echter met de sluizen worden begonnen (ap plaus) en daarna zal hopelijk Vlis§:n- gërl spoedig geholpen zijn. (vervolg op pagina 2) 1 zien. of men ze verwerpt of aanvaardt omdat het eindresultaat van dit aan vaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. In West-Europa heeft Nederland het zwaartst geleden, en ook het meest opvallend herstel beleefd. Buitenlan ders zien dit duidelijk, en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpak ken. Naar Nederland blijft men uitkij ken. Nederland heeft verplichtingen jn de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ont plooiing in het nieuwe seizoen van dc 2e helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voor bij is, als offer, en laat ons aanvaarden, dat herstel van mensen-waarden al leen kan geschieden vanuit een volko men rustig, uitgebalanceerd verlan gen naar vrede en vooral naar wel vaart. 1 Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op. die leidt naar zelf-hervin- den in de traditie van vernieuwing. Door zichzelf te geven voor volk en land. is de enige mogelijkheid aange daan leed te laten voor wat het is en te vergeven. De twijfel is een slechte kameraad en de hoop eigenlijk niet minder, om dat beide concrete aanvaarding ver. werpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat. wat het leven ons brengt in de af metingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies ook. Ons verlangen zijn de draden, waar mee God weeft en het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het ge waad van zijn schepping". KORTE PREDICATIE tiet licht schijnt in de duister- nis. Joh. 1:5. Tussen Pasen en Pinksteren, twee grote feestdagen van de Christelijke Kerk, wordt onze aandacht opeens be paald bij' belangrijke gebeurtenissen in het bestaan van ons volk. Deze da gen gaan onze gedachten terug naar de gebeurtenissen in 1940, die het be gin waren van een periode van el lende en -duisternis, die» we niet licht vergeten zullen. Maar ook valt in deze tijd de herdenkingsdag van de bevrij ding en de z.g. V.-E.dag, de overwin ning in Europa. Voor velen is dit een onderbreking van de gang van het kerkelijk jaar door gebeurtenissen, die niets uit te staan hebben met de Kerk. Toch is dit niet juist. We mogen de strijd, die zich in de jaren tussen 1940 en 1945 heeft afgespeeld, gerust zien als een strijd tussen licht en duisterniseen strijd tussen machten, waarvan de ene poogde te vernietigen alles, wat ons dierbaar is: de veiligheid van het ge zin, geestelijke vrijheid, het bestaan van volken en mensenrassen, terwijl de andere juist voor de bescherming hiervan zich inzette. En al mag het dan waar zijn. dat aan de kant van hen, die voor het recht streden, vaak ook duistere motieven aanwezig wa ren, toch blijft het éen waarheid dat het licht in deze strijd heeft gezege vierd. Maar Pasen en Pinksteren zijn toch ook niet anders dan hoogtijdagen uit het leven van Hem, die de sterkste strijder was tegen de machten der duisternis en wiens motieven door geen duistere onzuiverheden werden vertroebeld. De strijd tegen de mach ten der duisternis, waar wij niet al leen als volk, ook ja, zelfs nog meer persoonlijk, in betrokken zijn, vindt hier zijn hoogtepunt. Voor ons is die strijd vaak hopeloos. Wij voelen ons overweldigd door de macht der zonde. Soms proberen we ons er tegen te verzetten, maar als we dan de nederlaag geleden hebben, oiit- zinkt ons de moed, zoals we ook in de borre oorlogstijd wel eens moedeloos waren. Alleen, deze strijd is veel er ger, omdat de vijand onzichtbaar en machtiger, veel machtiger is. Dan zien we geen licht meer, nergens. En om dat we geen licht zién, denken we dat er geen licht meer is ook. Maar dat is nu juist onze grote fout. Al zien wij geen licht, het is er tóch, en het is onweerstaanbaar. Want Jezus Chris tus, Licht der wereld, heeft de duis ternis oueriüonnen. Hij droeg de zege weg op Paasmorgen, Hij laat ons er in delen, waarvan Hij ons verzekert door Zijn Heilige Geest, die op de Pinksterdag zijn werk begon in Chris tusKerk. Sluiskil. Joh. W. Starrenburg. PLAATSELIJK REGEN. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond. Over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen nu en dan regen of motregen. Zwakke tot mati ge wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1