NIEUWS UIT ZEELAND OOK ZEELAND HERDACHT DE DODEN VAN 1940-'45 Yerseke zal 18 goedkope woningen bouwen. De Chr. Plattelands jeugd vergadert in Zeeland De bondsdagen ie Middelburg WALCHEREN „TWEKA" Poloshirts Jvgenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 MEI 1950 Treffende plechtigheden op vele begraafplaatsen. Op de vooravond van de bevrijdingsdag zyn in Zeeland, evenals in de an dere provincies, op sobere, maar aangrijpende wijze de gevallenen herdacht. In alle steden en dorpen hingen de vlaggen half-stok en trokken in het be gin van de avond stille stoeten naar de kerkhoven om de mannen, die voor hun idealen, voor onze vrijheid het leven offerden, te eren. Precies om 8 uur verstomde alle rumoer en toen volgden twee minuten van gewijde stilte, van inkeer, tijdens welke de gedachten gingen naar de duizenden vader landers, naar de stads- en dorpsgenoten, naar de verwanten, die wjj juist in deze herdenkingsdagen zo missen. Het was goed te kunnen constateren, i dat het aantal Middelburgers, die de stille gang naar de Algemene Be graafplaats maakten, ditmaal veel aanzienlijker was dan vorig jaar. De stoet, die rang noch stand kende, ver trok om 7.45 uur vanaf de loods bij de hoge brug over de spoorbaan. Op de begraafplaats stelde men zich op rondom het herinneringsmonument, waar de muziekvereniging „ONDA", alvorens een hoornsignaal de twee minuten stilte aankondigde, het „Na der mij God tot U" speelde. Velen leg den nog bloemen neer aan de voet van het monument, waarna dit deel van de herdenkingsplechtigheid werd be sloten met het volkslied. OP DE DAM Vervolgens begaf men zich, weder om stapvoets, naar de Dam, waar een openlucht-samenkomst werd gehou den. Daartoe was bij de ingang van de Graanbeurs tegen een achtergrond van Zeeuwse en nationale vlaggen een spreekgestoelte opgesteld, dat na het gezamenlijk zingen van het „Wilt heden nu treden" bestegen werd door de veldprediker, luit.-kol. ds. B. A. Bos. Deze wees op de trouw, die de verzetsstrijders hebben betoond en riep zyn gehoor op eenzelfde trouw te laten blijken, trouw aan het vader land en aan God, opdat na de oorlog ook de vrede kan worden gewonnen. Hierna werd wederom gezongen, waarna mr. A. J. van der Weel een rede uitsprak. Deze zeide, dat de bevrydingsher- denking geen feest van daverende vrolijkheid kan zijn: daarvoor is de wereld te duister. Maar toch is er blydschap in ons hart om de herwon nen vrijheid en de wetenschap, dat wij gesterkt door ons geloof aan het goede in de mens tot de victorie zijn gekomen. De herdenking van de plaatsgenoten, die het hoogste offer Advertentie brachten, is meer dan een traditie; het is een behoefte. Wij hebben hen bij name gekend en aan elk hunner dragen wij herinneringen mede. Maar de gedachten gaan ook naar de ontel bare andere gevallenen. Door him na gedachtenis te eren, herdenken wij niet alleen de dood, doch eren wij ook het leven: het mooiste, wat de mens bezit, zijn opofferingsgezindheid. Na deze rede werd de samenkomst be ëindigd met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Morgens werden op de scholen de gevallenen herdacht. De gymna siasten kwamen bijeen in De Verge noeging, waar het Wilhelmus en de volksliederen van onze bondgenoten werden gezongen en waar leerlingen toepasselijke gedichten voordroegen. IN VLISSINGEN. Vlissingen heeft Donderdagavond op ontroerende en indrukwekkende wyze de gevallenen van de jongste oorlog herdacht. Een stoet, waarin vele honderden mannen en vrouwen meeliepen, die kransen, bloemstuk ken en losse bloemen meedroegen, begaf zich te zeven uur naar 't kerk hof. Van vele huizen woei de vlag halfstok en klokgelui vroeg de aan dacht van alle thuisblijvers voor de oorlogsdoden. Op het kerkhof stelde de stoet zich op bij een grote vlag, die halfstoks wapperde op het grasveld naast het deel van het kerkhof waar de Engelse gesneuvelden rusten. Een zangkoor zong twee couplet ten van „Blijf by my, Heer" en daar na gaf een hoornsignaal de twee mi nuten stilte aan. Nadat het koor twee coupletten van het Wilhelmus had gezongen leg de de burgemeester een groot bloem stuk op het middenvak van het En gelse kerkhof. Ook legde de burge meester, vergezeld van de wethou ders, bloemen op alle graven van de Vlissingse oorlogsslachtoffers. Op tal van graven werden door de bezoekers en door ox-ganisaties bloe men en bloemstukken gelegd, waarbij ook de Engelse graven, waarop bloeiende viooltjes stonden, niet wer den vergeten. Te ongeveer half negen was de plechtigheid ten einde. Op het kerk hof stond een radiowagen opgesteld, want van de herdenking te Vlissingen werd een radio-reportage uitgezon den. Deze reportage slaagde uitste kend. VEERE. Te Veere werd eveneens een stille rondgang gehouden. Men vertrok van j het gemeentehuis naar de begraaf- plaats te Zanddijk, waar de doden I herdacht werden. De burgemeester, I jhr. I. den Beer Poortugael, eerde in I een indrukwekkende rede de 7 in de i oorlog omgekomen burgers van Vee- j re, alsmede één militair en de in 1940 I omgekomen commandant van het mljnenmagazijn te Veere. Het koor ..Valerius" zong, onder leiding van de ZIJN lieer Gast „Abide with me". viRriNIA Tenslotte werden 2 minuten stilte viKV*im« in acht genomeili waarna enkele cou- CIGARETTEN pletten van het Wilhelmus werden gezongen. Op de graven werden bloe- Parade in pakjes van 20 - 75 ct. men gelegd. IN SOUBURG Ook in Souburg werd Dinsdag avond een stille tocht naar de graven op beide kerkhoven gemaakt. De deel name was niet bijzonder groot. Op de graven werden bloemen gelegd. RENESSE Onder grote belangstelling werden in de Ned. Herv. Kerk te Renesse de tien mannen herdacht, die op zo tra gische wijze door de bezetters op 10 Mei 1944 om het leven werden ge bracht. In de volle kerk, waar na ko- raalmuziek door mej. J. Houtman, het woord werd gevoerd door de heer S. C. v. d. Hoek uit Renesse, waren o.a. aanwezig vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, het Oranjecomité, 't monumentencomité, stichting 1940 1945, het politiecorps te Zierikzee en het onderwijzend personeel met de oudero kinderen en de plaatselijke af deling van de V.C.J.V. Na deze plech tigheid begaf men zich naar het mo nument van de gevallenen, waar mevr. Lunsingh Tonckens namens het ge meentepestuur een krans legde. MONUMENT ONTHULD IN KLOETINGE. De dodenherdenking in Kloetinge begon met een interkerkelijke dienst in de Ned. Herv. kerk, waarin voor ging de plaatselijke predikant ds. J. Jellema. Deze hield een korte predi katie naar aanleiding van Majrtheus 5 vers 6. Na afloop van de dienst werd gezamenlijk de stille tocht ge maakt naar de algemene begraaf plaats waar het monument voor de gevallen Canadese militair onthuld werd. Hiervoor zyn de gelden door de burgers van Kloetinge bijeenge bracht. Zeeland krijgt afdeling van Vereniging voor Paedagogiek. Zaterdag 13 Mei wordt in het Schuttershof te Middelburg een ver gadering gehouden met de bedoeling te komen tot de oprichting van een afdeling van de Vereniging voor Pae dagogiek. De oude afdeling Walche ren moest tijdens de bezetting .haar activiteit staken. Deze heroprichting geschiedt met medewerking van de Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk en in overleg met de ver. ,,Het Schoolmuseum". Er is reeds 'n voorlopig bestuur gevormd waarvan burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen het voorzitterschap heeft aanvaard. Voorts is een aantal personen uit alle delen van de pro vincie bereid gevonden het streven van het voorlopig bestuur met een adhaesiebetuiging te steunen. Het zijn mr. B. Kolff te Vlissingen. mr. dr. A. J..J. M. Mes, lid van Ged. Staten, te Heinkenszand, A. Schout, lid van Gèd. Staten te Vlissingén, drs. L. Locke- feer, leraar R. K. Lyceum, Hulst, drs. D. Barends, rector Chr. Lyceum, Goes, A. de Jonge, directeur Rijkskweek school, Middelburg, dr. K. Huizenga, directeur Chr. Kweekschool. Middel burg, C. Kuiper, inspecteur L. O. Goes, A. A. Leenhouts, inspecteur L. O. Middelburg, dr. J. J. Westendorp Boerma, rector Openbaar Lyceum, Zierikzee. drs. A. A. Hoolhorst, rector Openbaar Lyceum, Oostburg, J. W. Almekinders, hoofd Rijksleerschool, Middelburg, dr. J. M. H. Fernhout, leraar Stedelijk Gymnasium. Middel burg. drs. J. Scheltens, leraar Stede lijk Gymnasium, Middelburg. In de oprichtingsvergadering van volgende week Zaterdag zal dr. Joh. van der Spek. geneesheer-directeur van de Psychiatrische Inrichting ..Maasoord" te Rotterdam, een inlei ding houden over „De moeilijkheden bij de opvoeding in naoorlogse tijd". Men wil er nog 12 aanvragen. De gemeenteraad van Yerseke heeft onder voorzitterschap van burgemees ter A. C. Willemsen na een besloten zitting en na langdurige discussie een voor de gemeente belangrijk besluit genomen. Er zullen 18 woningen, met verminderde Rijksbijdragen gebouwd worden op een stuk grond in de Mo lenpolder. Verder zal het gemeentebe. stuur trachten nog een toewijzing voor 12 woningen te krijgen. Bouw van goedkope woningen te Krabbendijke. De gemeente Krabbendijke zal de bouw van tien goedkope woningen voorbereiden, die zullen verryzen op het bouwterrein Kerlchoek. In de jongste gemeenteraadsvergadering hebben B. en W. daartoe de vereis te machtiging gekregen van de ge meenteraad. De kosten van deze wo ningen zullen 6500 per stuk bedra den en zy zullen in huurkoop wor- !en uitgegeven. Eveneens werd goedgekeurd de bouw van een nieuwe woning voor de gemeentesecretaris, waarbij ge bruik zal worden gemaakt van de financieringsregeling 1948. De heer de Jonge opperde enig bezwaar te gen de keuze van de architect. Appelbomen op Beveland nu in volle bloei. Volgens het derde bloesembericht van de Prov. Vereniging voor Vreem delingenverkeer staan op het ogenblik de appelbomen op Zuia Beveland in volle bloei. Het komende weekeinde en de volgende week worden dan ook de mooiste dagen verwacht voor een tocht door de boomgaarden van Beveland. De kersen zijn inmiddels vrijwel uitgebloeid en ook met de mo rellen en peren loopt het op zijn eind. Aanvaring bij buitenhaven te Vlissingen. Donderdagavond omstreeks half elf zijn ter hoogte van de Buitenhaven in Vlissingen twee schepen met elkaar in aanvaring geweest n.l. het Duitse motorschip „Hindina" en de Franse trawler „Asle". De „Hindina" is de haven van Vlissingen binnenge sleept met een ingedeukte voorsteven. De Franse trawler werd door de loods aan de grond gezet. Het heeft waarschijnlijk weinig schade opgelo pen. Bazar „Dieren in Nood" te Middelburg geopend. De Zeeuwse vereniging tot bescher ming van dieren Dieren in nood" heeft Donderdagmiddag in de Bogard- zaal te Middelburg een goed voorziene en zeer gezellige bazar geopend ten bate van de inrichting van het door de vereniging op het z.g, klein-industrie- terrein te plaatsen asyl. Voor de be langstellenden zijn de plattegronden en schetstekeningen van dit door de architect J. B. van Wuyckhuyse ont worpen asyl, waarvan de plannen nog officieel moeten worden goedgekeurd, tentoongesteld. Het zal verrijzen op een 2000 m2 groot terrein, dat van de gemeente in erfpacht is verkregen en voldoet aan alle eisen, die men aan een dergelijk dierenpension mag stellen. Bovendien wordt naast het asyl een moderne woning voor de asylhouder geplaatst. De bazar omvat vele attracties, zoals een schiettent, een grabbelton, een in genieus instrument, waarmede men kan nagaan of men zyn hand kan be heersen, natuurlijk ook een rad van avontuur (een negertje in een smette loos wit pakje en met een hoge hoed op verleent daarbij zijn assistentie), verkoopstands, een theetent, enz. Er worden talrijke fraaie artikelen te koop aangeboden en ook deflRijzen, die in de diverse stands kunnéh wor den gewonnen, zijn begerenswaard. De bezoekers kunnen tevens uit een aan tal geexposeerde foto's leren hoe nood zakelijk dc dierenbescherming is. Een speciale attractie vormt het optreden van „The four Mexicaners", vier mu zikale knapen, die belangeloos mee werken. De bazar, die geopend werd door de voorzitter van de bazarcommissie, de heer A. M. Witte, blijft geopend tot en met Zaterdagavond. Het aantal be-» zoekers was de eerste middag reeds groot. GECOMMITTEERDEN- BIJ STUUR MANS- EN MACHINISTENEXAMENS. Bij de beschikking van de minister van O. K. en W. zijn benoemd tot gecommitteerde bij de einexamens 1950 van de opleiding voor stuur mansleerlingen en leerlingscheeps- werktuigbouwkundigen o.a. de heren M. Braak, J. W. v. d. Burgt en G. Harlaar, allen te Vlissingen. BEZOEK AAN WALCHEREN Op Zondag 7 Mei laat de Belgische spoorwegmaatschappij een speciale radio-trein lopen voor vacantiegan- gers, die van Brussel en Gent een bezoek willen brengen aan Walche ren. Per boot wordt gereisd van Terneuzen naar Vlissingen. Vandaar wordt een tocht met touringcars ge maakt over Walcheren en Beveland, waarna het gezelschap zich te Hans- weert weer inscheept naar Terneu zen om vandaar per trein naar Bel gië terug te keren. Walcherse kwesties werden in Middelburg besproken. Donderdagmiddag kwam de Ver eniging van burgemeesters en secre tarissen op Walcheren te Middelburg in vergadering bijeen, tijdens welke diverse kwesties aan de orde kwa men. Besloten werd te rapeleren op een verzoek betreffende toeken ning van een vergoeding voor de z.g. na-schade, dat reeds enige tijd gele den aan Den Haag werd gericht, doch waarop nog steeds geen ant woord is ontvangen. Ook werd gesproken over de toe kenning van het bouwvolume voor bijzondere werken voor het tweede halfjaar van 1950. Men had verno men, dat dit nog geringer zou zyn dan het voor het eerste halfjaar verstrekte volume, hetgeen uiter aard bij de gemeentebestuurders enige ontstemming wekt. Tenslotte kwam aan de orde het leggen van een extra buisleiding J,1 Tirn4-nMlA;Jïnivr>.n^fcn),onnn r* door de Waterleidingmaatschappij te Goes, opdat meer water uit Noord- LEZERS SCHRIJVEN... Meer eerbied Is dat te veel gevraagd DE TWEE MINUTEN STILTE Het vorig jaar maakte ik de doden herdenking mee in Amsterdam. Daar werd op de avond van 4 Mei het te ken tot hel in acht nemen van twee minuten stilte gegeven door het ont steken van de straatlantaarns. Na al- loop werden deze weer gedoofd. Er was zodoende geen twijfel mogelijk omtrent het begin en het einde van deze twee minuten. Het verkeer lag dan ook volkomen stil. Dit jaar ging op vele plaatsen in Middelburg, speciaal in de Langedciit. op de herdenkingsavond het verkeer zijn gewoüe gang, Geen fietser stapte om 8 uur af, geen voetganger stond zwijgend stil. Integendeel, luid pra- tehd ging men voorbij, daarmee te vens de bewoners van deze straat, die wél in stilte onze doden wildon herdenken, hinderend. Verdient het Amsterdams voorbeeld het volgend jaar geen navolging, op dat ook hier op straat de gecaste eerbied wordt betoond? H. Thieme STILLE OMGANG GEEN OPTOCHT Een ieder, die Donderdagavond deel genomen heeft aan de z.g. „Stille Om gang" in Middelburg, zal het zeker een onaangename gewaarwording hebben gevonden bij het passeren van de Loskade op weg naar de herden kingssamenkomst op de Dam, te wor den aangegaapt door een groot aan tal lieden, die zich tegenover de sta- tionsbrug hadden opgesteld. Is het al betreurenswaardig, dat deze men sen geen behoefte gevoelen om zich aan te sluiten bij de stoet teneinde eveneens de doden te herdenken, het is bepaald ergerlijk dat zij zicli wel de moeite getroosten om naar de Los kade te komen teneinde naar de wan delaars te staren alsof de ..Stille Om gang" een soort optocht is. Dit is een uiting van onfatsoen, die, naar ilc hoop, in de toekomst niet meer be hoeft te worden opgemerkt. Deze lie den doen Middelburg geen eer aar.! A. Ch. de T. Meer dan 1000 Christelijke boerenjongeren zullen op 10, 11 en 12 Mei a.s. naar Zeeland komen voor de bondsdagen van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Bond van Chr. Boerinnen, Boerendochters en an dere Plattelandsvrouwen en -meisjes in Nederland, Wanneer het weer meewerkt, beloven het een paar onvergetelijke da gen te worden. Aan de organisatoren zal het niet liggen, want er is een aantrekkelijk programma samengesteld. De vergaderingen worden gehou den in liet nieuwe veilingsgebouw te Middelburg. Woensdagavond 10 Mei zullen de Zeeuwse bonden hun gasten een 'begroetingssamenkomst aanbieden, welke een geheel Zeeutvs karakter zal dragen. Na afloop hier van zullen de ca. 850 bezoekers van buiten Zeeland met bussen naar hun logies-asdressen worden gebracht. Het grootste deel zal op Walcheren worden gehuisvest, doch ook in Zuid Bevelana en zelfs in Zeeuwsch Vlaanderen zullen bondsdagbezoe kers de nacht moeten doorbrengen. JAARVERGADERINGEN. Donderdag 11 Mei houden de C. B. P. B. en de C. J. B. T. B. in de mor- fenuren hun afzonderlyke iaarverga- eringen in het veilingsgebouw. Naast de huishoudelijke zaken staat voor de Plattelandsmeisjes een inleiding van mevr. A. W. Koole Dekker uit Amsterdam over het on derwerp „In de kroon van het Plat teland" op het programma. In de vergadering van Jonge Boe ren en Tuinders zal de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van de Ned. Chr. Landarbeidersbond te Utrecht een rede houden over „P.B.O. en Be- drijfsgenoten." Des middags zullen beide bonden gezamenlijk het twintig jarig be staan van de C. J. B. T. B. herden ken, Na een rede van de bondsvoor zitter der C. J. B. T. B„ mr. W. Rip uit Voorburg, zal de vice-voorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel uit Leiden, de herdenkingsrede uitspre ken. Voorts zal de afdeling Kampen het herdenkingsspel „De weg om hoog" opvoeren. Ruim 1400 kaarten zyn reeds voor deze dag aangevraagd, en naar het zich laat aanzien zullen er nog wel enkele honderden bijkomen. EXCURSIE. Vrydag 12 Mei worden de bonds dagen besloten met een grote excur sie door Zeeland, waarvoor zich reeds 1000 deelnemers aanmeldden. Met bussen en particuliere auto's zal eerst een rit over Walcheren wor den gemaakt, waarna in Vlissingen naar Zeeuwsch Vlaanderen wordt overgestoken. Via Breskens, Groede, Nieuwvllet, Cadzand. Sluis, Oost burg, Schoondijke, IJzendijke, Phi lippine gaat het naar O. Z. Vlaan deren, waar in Terneuzen een koffie maaltijd wordt gehouden. Op het bedrijf van de heer de Putter te Axel zal de excursie worden ontbon den. Ter gelegenheid van deze bonds dag is het orgaan „Ons Jonge Plat teland" met een speciaal zeeland nummer verschenen. Met een serie rijk geïllustreerde artikelen wordt de bondsdagbezoekers een beeld ge geven van de schoonheid van Zee land en de bronnen van bestaan der Zeeuwse bevolking, zodat, zoals de prov. voorzitter drs. J. J. Knibbe 't uitdrukt, „van katten en katers in het vreemde pakhuis geen sprake meer zal zijn." Middelburg Tijdelijke uitkering gemeente- personeel. Aan de raad der gemeente Middel burg is voorgesteld het gemeenteper- sonèel een tijdelijke uitkering van 5% over het tweede kwartaal-1950 te verstrekken. Tevens willen B. en W. een wijziging in de politieverordening aanbrengen; deze komt er. op neer, dat lieden, die geen tapperijen mogen bezoeken en daarin toch worden aan getroffen, strafbaar zijn. Een crediet van 2102,46 wordt ge vraagd voor aanschaffing van school banken, kastjes, snelblussers en schuifgordijnen voor de Ger. scholen Gravenstraat en Herengracht. Voor gesteld wordt de jaarwedden van de hulp-keurmeesters en de salarissen van vakonderwijzers te herzien. Ten slotte wil men de mogelijkheid openen in bepaalde gevallen ontheffing te verlenen van de heffing en invorde ring der reinigingsrechten. DE FEESTELIJKHEDEN Ten gevolge van een zeer betreu renswaardig misverstand is, nadat w|j tevoren reeds het juiste program ma der feestelijkheden op de bevrij dingsdag te Middelburg hadden gepu bliceerd, in ons blad van gisteren het feestprogramma van de gemeente Kruiningen afgedrukt, als gold dit Middelburg. Voor goed begrip geven wij nogmaals het programma weer, dat de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" voor Middelburg heeft georganiseerd. Dit bestaat uit een grote lampionoptocht met mu ziek, die om 8.30 uur van de Markt vertrekt en uit een feestconcert op de Markt, dat duurt van 9.30 tot 11 uur n.m. Vlissingen CONCERT HAVENDORP. De harmonie „St. Caecilia", direc teur Jac. Hollaers, zal hedenavond van 7.30 tot 9.30 uur in het Haven dorp een concert geven. BOUW ZEEVAARTSCHOOL. Te Vlissingen zijn op het terrein van de nieuw te bouwen zeevaart school, Donderdagmiddag de eerste heipalen in de grond geslagen. Het betrof hier een aantal proefpalen. Het dagelijks bestuur van de zee vaartschool, de herey ir. H. C. Wes- sellng en ir. C. Kapsenberg, alsmede de directeur der school, de heer P. Vjjn, waren hierby aanwezig. Veere Grijpskerke BIJEENKOMST CHR. ORANJE VERENIGING In het Dorphuis te Grijpskerke werd door de Chr. Oranjevereniging een bijeenkomst voor haar leden ge organiseerd. Na een openingswoord van de voor zitter, hield mevrouw v. Winterswyk een inleiding over de namen van de Koningin. Ds. v. Winterswyk gaf een uiteenzetting over het Wilhelmus en declameerde de coupletten. In het volgende deel van het programma, waarin werd opgevoerd „De muzikale stoof" en waarin medewerking werd verleend door een dubbelkwartet, I vormden een vragenspel en 'n spraak waterval een goede afwisseling. Bouw van twee woningen. Een voorstel van B. en W. van Veere om in principe tot de "bouw van twee woningen te besluiten, waarvan dan een in huurkoop én de andere aan de gemeentesecretaris verhuurd zou worden deed in de ge meenteraad van Veere, die onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael ver gaderde, veel stof opwaaien. Hoewel de voorzitter op het belang van dit besluit wees, achtte de heer A. C. v. Nieuwenhuijzen het onbiliyk, dat de woningen reeds toegewezen zijn, voordat ze getrouwd zijn. Dit raads lid was van mening, dat, indien men een behoorlyke woongelegenheid voor mej. v. Leeuwen had, de secretaris ook tevreden zou zijn en het vraag stuk van de secretariswoning meteen opgelost was. Twee voorstellen van de heer van Nieuwenhuyzen, ora in plaats van twee woningen drie woningen uit het beschikbare bouwvolume te bouwen en om het voorstel van B. en W. ook te wijzigen, voor wat betreft de toe- wyzing, werden met vier tegen drie stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd daarna met vier tegen drie stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W. om deel te nemen in het garantiefonds van de Zeeuwse tentoonstelling, die in 1953 in Middelburg wordt gehouden, werd met vier tegen drie stemmen verworpen. Een voorstel van B. en W. om grond van de Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schip breukelingen en van de heer P. Stoel te kopen werd naar B. en W. terug verwezen. Wel werd een wijziging in de politieverordening in verband met de schade van duiven aan de gewas sen aangenomen. De heer Kasse maakte hierby de opmerking, dat het meestal niet de tamme duiven zijn, die de schade aanrichten, maar de wilde en ook de kraaien, die in de Domtoren huizen. Men heeft toen te gen de kraaien maatregelen geno men. De voorzitter zal trachten daar voor opnieuw een machtiging te ver krijgen. Voorts werden voorstellen aangenomen om aan het gemeente- personeel voor het tweede kwartaal een 5% loonsverhoging toe te ken nen, en om een gedeelte van een straat aan het openbare verkeer te onttrekken. Een wyziging in de gemeentebe groting 1950 en een wijziging ih de begroting 1950 Godshuis werden aan genomen. Een voorstel tot het aan gaan van een geldlening ten behoeve van de bouw van drie woningen in de Baljuwstraat werd goedgekeurd. In de controle-commissie voor de ge meenterekening, de rekening van het gemeentelyk visbedrijf, die van het burgerlyk armbestuur en de rèkening 1946 van de stichting Godshuis wer den de heren J. Bakker en J. Mesu gekozen. By de rondvraag informeerde de heer J. Mesu naar het onderhoud van het gebouw der openbare lagere school en van dekleuterschool. De voorzitter zei, dat. dit zijn volle aan dacht heeft en dat hij veel liever een nieuw schoolgebouw zou zien, opdat dan de oude verenigingsgebouw kan worden en ter beschikking - n 't Groene Kruis gesteld kan worden Brabant naar Zeeland kan worden getransporteerd. Men toonde zich wel bereid aan de gemeenteraden voor te stellen deel te nemen in het garantie fonds voor deze aanleg, die voor een gedeelte van Walcheren van belang is. Uit de vergadering werd echter van enige zijden opgemerkt, dat tal- ryke Walcherse gemeenten van deze buislegging geen enkel voordeel trekken, daar zy geen druppel Bra bants water ontvangen. Besmettelijke veeziekten. Blijkens de Staatscourant van 2 Mei hebben zich in de maand Maart in Zeeland 348 gevallen van rotkreu- pel der schapen voorgedaan, terwyl 49 boerderijen, waarvan 17 nieuw, met mond- en klauwzeer besmet wa ren. De nieuwe gevallen deden zich voor in Duivendijke, Groede, Hein kenszand, Hontenisse, Kattendyke (2). Kerkwerve, Koewacht, Kruinin- fen (4), Middelburg, Overslag, St. ansteen, Waarde en Zierikzee. Het rotkreupel deed zich voor op een boerderij te 's-Gravenpolder en een boerdery te Kattendyke. Nieuwe school en verenigings gebouw geopend in Schore. Door burgemeester H. G. v. Suyle- kom van Kapelle werden Woensdag in Schore twee voor deze gemeente wel zeer belangrijke gebouwen geo pend. 's Middags trok een stoet met versierde auto's het feestelijk vlag gende Schore binnen om daar het nieuwe door architect le Clercq ont worpen schoolgebouw te openen. Bij deze plechtigheid, waarbij door vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten het woord werd gevoerd, werd in het bijzonder de Hulpactie Scheldemon- den dank gebracht voor de hulp. zon der welke het nieuwe schoolgebouw niet tot stand gekomen zou zijn. Deze hulp had zich echter ook verder uitgestrekt. Dèt bleek toen 's avonds het nieuwe verenigingsgebouw (de omgebouwde oude school) officieel door burgemeester van Suylekom werd geopend. Ook dit was tot stand gekomen met de financiële steun van deze Hulpactie. Advertentie voor het eerst na de oorlog weer de originele „Tweka"- SSS kwaliteit. In wit, grys, crème en SS groen, sr: maat 4, 5 en 6 8.15 25; maat 7 9. HERENMODES t/ (h/dcooQ'ef St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. MIDDELBURG. Vandaag: Markt: Vertrek lampiónoplocht, 8.30 uur; concert 9.30 uur; Electro: Drie ondeugende meisjes (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Het regiment der veidoemden (14 J.). 8 uur; Van Benthem en Jutting: Schilderijenex positie (t.m. 15 Mei); Bogardzaal: Ba zar Dieren in nood. 2—11 uur. Morgen: Vergenoeging: Vergadering A.Rt Partij, 10 u.; PZEM-geb.: Vergadering Polder Walcheren, 10 uur: Schutters hof: Uitvoering Groen-Wit, 8 uur; Electro: Drie ondeugende meis as (a. 1.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Het regiment der verdoemden (14 jr.). 8 uu: Bogardzaal: Bazar Dieren in Nood, 2—11 uur. Zondag: Electro: Drie ondeugende meis jes (a.l.), 3.30, 7 en 9.15 uur. Schouw burg: Het regiment der verdoemden (14 j.), 2.30 cn 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Tragische jacht" 7 en 9 uur! Luxor: ..Dc blonde Rim- boekoningln". 8 uur. Morgen. Alhambra: „Tragische jacht". 7 en 9 uur; Luxor: ..De blonde. Rimboe- koningin". 7 en 9 uur; Concertge bouw: bokswedstrijden. 8 uur. Zondag. Alhambra: „Tragische jacht", 3. 7 en 9 uur; Luxor: „De blonde Rim boekoningin", 3, 7 en 9 uur. SOUBURG. Morgen. De Zwaan: toneelvoorstelling S. T.E.C., 8 uur. BAZAR. Vrijdag' 12 en Zaterdag 13 Mei wordt in het vliegkamp te Veere een bazar gehouden waarvan de op brengst bestemd is voor de restaura- i tie van de Ned. Herv. Kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2