Nederlandse boer koopt stikstof tegen laagste prijs ter wereld JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Nieuws uit Zeeland In 1951 zal ons land in eigen stikstof-behoefte kunnen voorzien LETTY'S moeilijke KEUZE MIJLPAAL 1950OPENT VRIJDAG IN ARNHEM HAAR POORTEN '4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 MEI 1950 Werk voor 450 arbeiders in nieuwe Mekog-fabriek. (Van onze speciale verslaggever). IJMUIDEN, Mei. Drie jaar heeft de bouw van de nieuwe fabrieken der Mekog (N.V. Maatschappij voor Exploitatie van Kooksoven gassen) aan het Noordzeekanaal geduurd en een som van niet minder dan 43.000.000 is daarin geïnvesteerd door de Wereldherstelbank, institu tionele beleggers en de Mekog zelf. Van Marshallhulp was daarbij geen sprake. Wat is de betekenis voor ons land in het algemeen en de landbouw In het bijzonder van de productie der synthetische stikstofmeststoffen, welke in September 1929 te Uitluiden door de Mekog begon, dank zij een gelukkige samenwerking van de Bataafse Petroleum Maatschappij en de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken? Dit: dat de Nederlandse boer tegen welhaast de laagste prijs ter we reld stikstof koopt en dat de drie Nederlandse bedrijven (behalve de Me kog is er het Stikstofbindingsbdrijf der Staatsmijnen te Lutterade en de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil) de concurrentie tegen elke import kunnen opnemen, wanneer de liberalisatie van het handels verkeer werkelijkheid zal zijn geworden! Als voornaamste producten nodig voor de groei der gewassen kunnen genoemd worden: stikstof, fosfor en kalium, welke alle ook in de natuur lijke mest worden aangetroffen, zij het in beperkte mate. In de behoefte aan fosfor en kali um moet door invoer voorzien wor den. Dank zij de onderzoekingen van Haber en Bosch gelukte het in 1910 de luchtstikstof (de lucht om ons heen bestaat uit 80 stikstof en 20 zuurstof) op een industri eel bruikbare wijze vast te leggen door deze synthetisch te binden aan het element waterstof tot ammoni ak. En ammoniak is het voornaam ste uitgangspunt voor de vervaardi ging van stikstofmeststoffen. De vooroorlogse productiemoge lijkheid van de Mekog bedroeg plm. 15.000 ton zuivere stikstof in mest stoffen per jaar. Omgerekend in tonnen stikstofmeststoffen beteken de dit ongeveer 100.000 ton stikstof-, meststoffen per jaar. Begonnen als producent van zwa velzure ammoniak (ammoniumsul faat) is de Mekog daarnaast meer en meer overgegaan tot de oroduc- tie van kalksalpeter. Verhoging van de bodemopbrengst bij een zo groei ende bevolking als die in ons l*nrt blijft een zware, maar dankbare taak voor de Nederlandse landbouw, een vitaal belang voor onze voedsel voorziening. Bij het uitbreken van de jongste wereldoorlog was het verbruik van stikstofmeststoffen tot LEZERS SCHRIJVEN... ORANJEDAG TE GOES. Ongetwijfeld was het voor alle feestvierenden op 1 Mei een grote te leurstelling, dat de gymnastiekuit- voering op de Grote Markt niet kon doorgaan. „Men" vertelde, dat er van de zijde der gymnastiekverenigingen niet voldoende* animo voor was. Wjj vernamen echter, dat dit niet geheel juist is, doch dat van de zjjde van het hoofdbestuur van het K.N.G.V. bezwaar gemaakt was tegen het ge ven van een „uitvoering" zonder vol doende „voorbereiding". Het lijkt ons overbodig eens precies uit te pluizen, in hoeverre b.v. de betreffende bepa ling op een dergelijke „demonstratie" van toepassing is; en of hier b.v. van een werkelijk „verbod" sprake was, want onze overtuiging is, dat deze demonstratie gemakkelijk had kunnen doorgaan, als alle belangheb benden werkelijk „gewild" hadden en men desnoods „een oogje toegedaan" had. Nu was het voor Oranjever. als alle belangstellenden een grote te leurstelling, vooral voor hen, die, als de Goese verenigingen eens schraal bij kas zitten altijd weer in hun vaak ook schraal voorziene beurs tasten; een beurs, soms zo slecht gevuld, dat ze niet eens de gewone uitvoeringen kunnen bijwonen. Ook z(j vooral stel len die openbare demonstraties op hoge prijs. Maarmisschien wis ten de Goese gymnastiekverenigingen dit niet zo? WIJ GEDENKEN. In 1945 is onder de oud-leerlingen, leerlingen, leraren van de H.B.S. te Vlissingen een inzameling gehouden met het doel het doen vervaardigen en plaatsen, bij voorkeur in de school, van een plaquette met de namen van de oud-klasgenoten, leerlingen, die door het oorlogsgeweld om het leven kwamen. De plaquette Is sinds lang gereed, maar door een betreurenswaardig meningsverschil over de plaats, waar het gedenkstuk zal worden opgesteld, steeds niet voorgedragen en onthuld. Toch is het goed, dat in afwach ting van overeenstemming daarover, vjjf jaren na de bevrijding, op 4 Mei a.s. de herinnering wordt opgewekt aan hen, die hun meestal jonge leven in de strijd om de vrijheid moesten afstaan. Hun namen zijn: Lize Andriessen, Jan v. Bier kom, Lein Brandes, Jozef Bukkens, Geert van der Bijl, Jan Campert, Jan Coster Pierre Debra, Andree Deelder, Irène Doornbos, Jet van Dijk, Ties Harts, David Hiegenlich, Simon Hiegenlich, Willem Huson, Han van der Jagt,, Piet Lameyn, Jo Lerooy, Louis Lu- cassen, Sonja Modderman, Cor On- derdijk, Charles Ouwehand, Emile Pyckevet, .Anke van Raalte, Con nie van Raalte, Bram Raams- donk, Jan Ravelli, Piet van der Slikke, Jan Tichelman, Jan de Visser, Hein Vrind, Frits Weyens, Thea Wolf, Bert Wolters, Nico Zandee. De redactie van dit blad was bereid hun namen en mijn sombere woorden in haar kolommen op te nemen. Daarvoor onze hartelijke dank. J. BRANDER, Vlissingen. Oud-leraar H.B.S. rond 100.000 ton zuivere stikstof ge stegen. Na de bevrijding, welke de Mekog in deplorabele toestand, want uitgeplunderd door de Duitsers, ge deeltelijk vernield door bomaanval len vond, was de vraag naar stik stofmeststoffen zo groot, dat im porten door toewijzingen der ^oed- selorganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) dringend noodzakelijk wa ren. De huidige uitbreiding der Mekog, welke Woensdag door minister S. L. Mansholt in gebruik gesteld werd. brengt de productie-capaciteit ven 18.000 op 51.000 ton zuivere stik stof. Door uitbreiding der capaci teit zal niet de kalksalpeter, maar 't hoofdproduct der Nederlandse markt, de kalkammonsalpeter worden vervaardigd met kooks als grond stofbasis, want van kooks is c.- een groot overschot in ons land. SELF-SUPPORTING. Het verbruik in ons land wordt aangenomen op een niveau van 150.000 ton zuivere stikstof, ter wijl de productie in het lopende jaar ree' m 200.000 ton geraamd wordt! Met ingang van het komende seizoen zal ons land seK-siic--»r(5-1g zijn en zelfs 50.000 ton kunnen exporteren. ook naar Amerika en ..(geland! 50.000.000 deels harde deviezen, zullen voor ons land verdiend kun nen worden. Maar ook anderzijds doemen nieu we mogelijkheden op: het grasland ten onzent bevat te weinig stikstof en een toevoeging daarvan zal reeds het verbruik van kunstmeststoffen enorm doen toenemen. Om u tenslotte een indruk te ge ven van de betekenis van een nor male bemesting: elke kg. gebonden stikstof in de grond geeft een bo demopbrengst van 20 kg. graan of 20 liter melk of 20 kg. suiker of 100 kg. aardappelen. 51.000 ton stikstof geven, in de grond gebracht, dus een opbrengst van ongeveer: 1.020.000 ton graan of 10.200.000 hl. melk of 1.020.000 ton suiker of 72.000.000 mud aard appelen 450 ARBEIDERS. Vierhonderd vijftig nieuwe arbei ders kunnen bij de Mekog tewerkge steld worden. Wat dit betekent voor de kapitaalinvestering, moge duide lijk worden uit dit cijfer, dat elke nieuw aangestelde werknemer onge veer 10.000 nieuw kapitaal vergt, zo enorm kapitaalintensief zijn der gelijke belangrijke chemische indu strieën! In het geheel bieden de Hoog ovens en Mekog tezamen aan 7000 man werk en de president-di recteur, ir. A. H. Ingen-Housz, leg de er tegenover ons de nadruk op, dat vele gedemoblliseerden uit In donesië hier onderdak gekomen zjjn evenals zulks met tal van ge wezen machinisten ter koopvaardij het geval is. 4600 man van dit per soneel komt uit de omtrek, 1600 man er spoor uit Haarlem, 600 per auto ais van Alkmaar en tussenliggende dorpen, terwijl zeer gespecialiseerde arbeiders en hogere technichi van elders komen. Zo zorgen de nieuwe Mekogfabrie- ken daar aan het Noordzeekanaal voor brood voor vele nieuwe werk krachten, voor de verbetering van ons aller economische en financiële positie door verbetering onzer be talingsbalans énindirect voor de massale productie van het dage lijks voedsel van de ruim tien mil- lioen Nederlanders! (Nadruk verboden). Generaal majoor J. B. de Jongli is bij bevordering benoemd tot Comman deur van het Legioen van Eer. Voort? is benoemd tot Commandeur van het Le gioen van Eer generaal majoor P. P. van Leeuwen. 69. Ja Jelle Pipjes, die bonkige melkersknecht uit Vrouwenbuurtstermolen, die rots van wils kracht, ontsproten aan de onvervalste Friese zee klei, zat sedert Bolsward alleen op kop. Hij had eerst Bouk Bikkel van zich afgeschud en daarna had hij zich losgereden van Sjoerd Schaatsema, juist op het ogenblik dat deze stoere boerenzoon uit Yzum aan een lelijke inzinking ten prooi was. En nu zette Jelle alleen door, zich nauwelijks nog tijd gunnend nu en dan een hap van zijn worst te nemen. Hij begreep wel dat hij nu zijn grote kans kreeg. Bouk en Sjoerd waren voorlopig van de kaart, van Stij Stuntel uit Warmenhuizen had hij sinds Dokkum niets meer gehoord en die Okke Bokma of wie die knaap dan ook mocht we zen was ook al in het niet verdwenen. Jelle begon eens breed te grijnzen en er twinkelde een olijk lichtje in zijn heldere Friese kijkers. Frijslan Bop- pe, dacht hij. Ik zal eens laten zien wat voor een schaats wij slaan! Middelburg OUDERAVOND SCHOOL J. Voor de voorjaarsouderavond van school J. te Middelburg bestond grote belangstelling. Ondermeer werd ge sproken over de schoolreisjes en werd besloten met de laagste klassen een tocht door Z.-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen te maken en met de hoog ste klassen naar Rotterdam te gaan. De heer J. op den Akker, beroeps keuze-adviseur. hield een interessante met een film toegelichte lezing, over de beroepskeuze voor kinderen. De leerlingen van de hoogste klassen zul len in de gelegenheid worden gesteld om te worden getest. Van mevr. De Schrijver, onderwij zeres aan de school, die wegens ver trek naar elders Middelburg gaat ver laten, werd op hartelijke wijze af scheid genomen GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie te Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen gedepo neerd en terug te bekomen Zaterdag avond tussen 19 en 20 uur: verschillende huissleutels, rozenkrans, 2 muntbiljetten van f 1. dop van een vulpen, oliepeiler, nummerbord K 16698, tabakspijp, foto. zilveren oorbel, bruine rechter glacé handschoen, wollen mantelband. Bij particulieren werden de volgende ctr u/as mét Te/ifietiUjn FEUILLETON door MARY BURCHELL 101 De besteller sprong van zijn fiets en overhandigde haar een dikke en veloppe. „Dat spaart me de moeite van mijn fiets neer te zetten en naar 't huis te lopen, als u 't goed vindt, juf frouw", zei hij vrolijk. ..Ik vind het best", antwoordde Lettv, op dat ogenblik niet in staat, om naar het handschrift op de enve loppe te kijken. „Dat is een aardig klein wagen tje. juffrouw". De besteller bekeek Gabrielle's groene auto vol bewonde ring. „Is hij van u?' „Ja'zei Letty verstrooid. En dan, zich herstellend: „Neen, van mijn stiefmoeder". Maar feitelijk wist ze niet precies wat ze zei, want ze had nu eindelijk op de enveloppe gekeken. Die ver toonde Rufus' handschrift en een En gelse postzegel. HOOFDSTUK XII „Mag ik hem eens nader bekijken, juffrouw?" Letty schrikte op en zag, dat de be steller nog altijd vol bewondering naar Gabrielle's auto stond te kijken. Voor hem betekenden blijkbaar auto's alles en brieven niets. „Natuurlijk. Bekijk hem maar ge rust, bedoel ik. als u daar zin in hebt. Intussen zal ik mevrouw Arling haar brief brengen! Ze wacht er misschien op". „Juist", mompelde de afgezant van Tante Pos. die zijn plicht ten aanzien van de brief had vervuld en er nu niet meer aan dacht. Terwijl hij in de motorkap van Ga brielle's auto keek als een minnaar in de ogen van zijn aangebedene, liep Letty het tuinpad op. „Er is een brief, mevrouw Arling. Van Rufus". Ze was verbaasd over haar eigen kalmte. Mevrouw Arling scheen die echter volkomen natuurlijk te vinden, want ze zei eenvoudig: „Is dat niet gelukkig? Nu zullen we zien, of het voor jou de moeite loont, naar Lon den te gaan". Toen ze de brief aan nam, voegde zij er enigszins verwon derd bij: „Lieve hemel, hij heeft blijk baar heel wat te vertellen". Inderdaad was het een buitenge woon dikke brief, waarvan de lezing zeker heel wat tijd in beslag zou ne men. Letty overwoog, dat ze moeilijk in de kamer kon blijven en Rufus moeder aanstaren, terwijl deze de brief las. Daarom mompelde ze iets van naar de tuin te gaan en trad door de openslaande deuren naar buiten, achter het huis. Daar was het volkomen kalm en stil, als ze naar de voortuin was ge gaan. zou ze waarschijnlijk nog meer van de vriendelijke postbeambte heb ben gehoord over de goede kwalitei ten van Gabrielle's auto. Op een an der ogenblik zou zijn sprankelende geestdrift haar niet hebben gehinderd, maar, momenteel achtte zij zich niet in staat, een geregeld gesprek te voe- ren. Voor haar betekende de auto van Gabrielle slechts een middel om Ru fus te bereikenals er nog tijd genoeg was. Er zat een Engelse postzegel op de enveloppe. Maar hij kon de brief wel hebben gepost op weg naar de boot. Of wellicht was hij per slot van re kening met een vliegtuig gegaan en bevond hij zich nu meer dan halfweg New York. Zoals Letty het op dit ogenblik voelde, had hij wel een do zijn verschillende wegen kunnen kie zen en daartegenover stond de ene kans, dat hij nog te Londen was ge bleven. 't Leek wel of de kansen, dat zij hem niet meer zou bereiken, genade loos toenamen en bij haar heen en weer wandelen langs de tuinpaden klemde zij in een uiterste poging, om haar vrees en ongeduld de baas te blij verf, de handen vast tezamen. Evenwel, heel lang behoefde ze niet te wachten. Of de brief was korter ge weest dan ze dacht, of mevrouw Ar ling had, de gevoelens van haar jeug dige gast radend, volstaan met de in houd haastig over te lezen. Hoe dan ook. reeds toen Letty voor de tweede maal haar schreden naar 't huis richtte, kwam mevrouw Arling zich bij haar voegen. „EnLetty rende haar tege moet; het meisje kon haar ongeduld geen ogenblik langer in toom hou den. ,,Hij is nog te Londen. Letty en blijft daar tot morgenmiddag". Blijk baar stelde mevrouw Arling er prijs op, eerst het voornaamste mede te de len en dan de rest. ..Morgenmiddag vertrekt hij naar de Verenigde Staten en (Wordt vervolgd). Do sigaret van vooroorlogse kwaliteitI OllttlM cent do 20 voorwerpen gevonden: lederen halsband, hond; hondenhalsband met penning; duimstok; bruine portemonnaie. inh. sleuteltje; telefoonboek: rode zakdoek: zwarte kip; bruine portemonnaie inh. f 0.45; wollen das: ball-pointpen met ko peren dop; glaché heren handschoen: broodzakje; bruine heren handschoen: kinderportemonnaie met inh.; grijs kin dertasje: blauw geblokte sjaal; soeplepel; vulpen; sigarenaansteker; zilveren ket tinkje; rijwieltassen; uniformpet: netje met 3 ballen; vulpotlood. Inlichtingen over deze voorwerpen de politie. TWEE JUBILEA. Maandag herdacht de heer C. J. Dourleyn, Leliestraat, Middelburg, de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de N.V.A.J. ten Hope's Han delsmaatschappij, fabrikanten van dessert- en suikerwerken te Rotter dam. De heer Dourleyn bereist voor deze firma Zeeland en N.-Brabant, doch vindt tevens tijd voor het dia kenschap van de Geref. Kerk, het secretarisschap van de Gezinszorg, uitgaande van de Ger. Kerk te Mid delburg en de evangelisatie. Tevens heeft hij zitting in de oudercommissie van de Ged. jeugdverenigingen. In verband met dit jubileum ontving hjj van commissarissen en directie der N.V. een geschenk in geld. Vrijdag zal het 20 jaar geleden zijn, dat mej. A. J. Petiet. vroeger te Mid delburg, in betrekking kwam bij de familie mr. N. J. G. Sikkel te Heem stede. STEUNACTIE MILITAIR TEHUIS. Dinsdag werd in de Bogardzaal 'n verkoopmiddag en -avond gehouden ten bate van het Chr. Militair Tehuis, georganiseerd door de afdeling Mid delburg van de Ned. Christen Vrou wenbond met medewerking van de andere afdelingen op Walcheren. De belangstelling was zeer groot en vooral de stands voor de verkoop van handwerken, oliebollen en slaatjes mochten zich in een grote belangstel ling verheugen. O.- en W.-Souburg FILMVOORSTELLING VOOR DE KINDEREN Te Souburg werd voor de kinderen der verschillende buurtverenigin gen ter gelegenheid van de jaardag van Koningin Juliana door de Oranje vereniging een filmvoorstelling in „De Zwaan" gegeven, verzorgd door de heer A. Kruithof, waar de kinderen in groepen enkele gezelige ogenblik ken hebben doorgemaakt. De heer Naaktgeboren voorzitter der vereniging sprak een kort ope ningswoord.. terwijl burgemeester A. H. S. Stemerding op pakkende wijze voor de kinderen het een en ander vertelde over de Koningin en de Prin sesjes. Vrouwenpolder FEESTVERGADERING ORANJEVERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Broeke hield de Oranjevereni ging te Vrouwenpolder ter gelegen heid van de verjaardag van H. M. de Koningin een feestelijke jaarvergade ring. De jaarverslagen van penning meester en secretaris meldden resp. een batig saldo en een ledental van 217. De heren v. d. Broeke en W. Vos werden als bestuursleden herkozen. Burgemeester W. N. v. Liere hield daarna een korte inleiding over de be tekenis van het Koningshuis. De avond werd verder gevuld met zang, muziek, voordracht, volksdans en samenspraak. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze geslaagde feest vergadering gesloten. Voor de kinderen was er 's middags, eveneens in het verenigingsgebouw, een kinder, feest geweest. Arnemuiden KONINGINNEDAG. Maandagavond werd door het mu ziekgezelschap „Arne's Genoegen" te Arnemuiden ter ere van de verjaar dag van H.M. Koningin Juliana een wandeling door het dorp gemaakt. De muzikanten hadden voor 't eerst hun nieuwe uniformpet op. Departementen werkten samen bij samenstelling van regeringspaviijoens. Restaurant voor 1500 personen. Vrijdagmiddag zal de minister-presi dent, dr. W. Drees, de nationale ten toonstelling „Mijlpaal 1950" in de par ken Sonsbeek cn Zypendaal officieel openen. Dinsdagmiddag maakten de Nederlandse journalisten een rondgang over deze tentoonstelling, waardoor zij een vluchtige indruk kregen van wat er zo al te zien zal zijn. De regeringscommissaris, dr. W. L. Groeneveld Meijer, sprak een begroe tingswoord, waarin hij o.a. wees op de te verwachten grote belangstelling. Vervolgens gaf de heer W. van Gel deren. architect van de paviljoens en van de inzendingen, nog een korte toe lichting op de bedoeling van deze ten toonstelling. De aandacht ging vooral uit naar de verschillende regeringspaviljoens. De inzendingen in deze paviljoens zijn de vrucht van de samenwerking van alle departementen van algemeen bestuur. Het paviljoen van de Marshall-hulp is georganiseerd door de E.C.A.-missie in Nederland. Behalve die officiële in zendingen zijn er natuurlijk vele an dere gebouwen, waaronder twee bios copen, een eigen postkantoor, een wis selbureau van de Nederlandse Handel Mij., een bureau van V.V.V.-Arnhem, een perskantoor, een groot restaurant, plaats biedend aan 1500 personen en het veel kleinere restaurant „De boer derij", terwijl in het restaurant beken de showorkesten o.a. dat van Boyd Bachman zullen optreden. De opzet van de tentoonstelling is zodanig, dat de verschillende rege ringspaviljoens op een gemiddelde on derlinge afstand van circa 300 meter zijn gebouwd. Hierdoor krijgt deze ten* toonstelling een geheel nieuwe vorm. Men kan genieten van een wandeling van ongeveer vier kilometer door de parken, terwijl het natuurschoon het oog boeit en op bepaalde afstanden de aandacht wordt getrokken door een UIT HET ZAKENLEVEN In Domburg opende de heer D. Trieller zijn geheel herbouwde winkel in kruidenierswaren. Vele bloemstuk ken getuigden van de belangstelling, waarin dit bedrijf zich mag verheu gen. De winkel van de heer Trielier werd tijdens de oorlog zwaar bescha digd. paviljoen, waarin een bepaald facet van onze Nederlandse samenleving wordt belicht. Tenslotte willen we nog melding ma ken van de z.g. „donkere tunnel", waarin foto's een indruk geven hoe het was in Mei 1945. Moderne wetenschap helpt Volendamse meisjes Het is altijd weer prettig om naar te kijken; de prachtige klederdracht tegen een achtergrond van wat huis jes, rimpelend water en de tuigage van een vissersboot. Maar wat zullen die Volendamse vrouwen en meisjes een moeite hebben om al die fraaie kleren mooi en heel te houden! Toen we het één van haar vroegen, zei ze: „Och, dat gaat tegenwoordig best. We hebben immers Stipcr-Radion!" Ook in Volendam dus profiteren de vrouwen van de nieuwste wetenschap pelijke vindingen. Ook in Volendam weten ze: Super Radion wast nog wit ter, nog fleuriger, nog gemakkelijker, en zonder schraalwatervlekken! Zo helpt Super Radion in Volen dam een aloude traditie in ere hou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4