NIEUWS UIT ZEELAND NEDERLAND KAN VERGEVEN, NIET VERGETEN.. IVOROL \ixirtd]mtifankerit^-,ademftujs afs mjmgzndaLuiz GROTE BELANGSTELLING VOOR PLECHTIGHEID TE KAPELLE WALCHEREN Verdubbel Uw energie! TONICUM NOURY Aanvullende bijdrage huisraadscbade. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 MEI 1950 TWEEDE KAMER. Meespreken als er over Duitsland beslist wordt. De positie van Duitsland in West-Europa. Om elf uur Woensdagmorgen heeft de Tweede Kamer een aanvang ge maakt met de beraadslaging over de nota over de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk. Des avonds om elf uur was deze tot een eind gebracht. De nota werd toen voor kennisgeving aangenomen. De heer Ruggers (Arb.) betoogde, dat het van beslissend belang is, dat West-Duitsland zo snel mogelijk wordt ingeschakeld in de Europese samenwerking. Als Duitsland en Frankrijk, bijv. door bemiddeling van Straatsburg, tot overeenstemming zouden kunnen komen inzake de kwestie van het Saargebied, zou dit een belangrijke bijdrage tot samen werking in Europa zijn. Het vluchte lingenvraagstuk in West-Duitsland is een probleem, dat binnen West-Eu ropa alleen geen oplossing kan vin den. Spr. zeide het niet^ens te zijn met de minister, als de« zegt, dat deze kwestie beter buiten de Raad van Europa kan blijven. Van bijzon dere betekenis achtte hij een voor lopig vredesverdrag. De heer Schmal (C.H.) achtte liet een vraag van belang of Nederland bij de oplossing der Duitse kwestie zal meespreken of dat voor ons land een bescheiden positie als eregast in de antichambre wordt gereserveerd, waar men dan het eerst zal worden ingelicht over de beslissing. Spr. vroeg de minister of er waarborgen zijn, dat, als het Duitse vraagstuk definitief wordt opgelost, Nederland zal kunnen meespreken. Men moet overigens z.i. wel be hept zijn met Amerikaans optimisme als men meent, dat de heropvoeding van het Duitse volk kan worden be reikt met pamfletten en cursussen. Met die heropvoeding is een mensen leeftijd gemoeid. Het Duitse volk moet zoveel mogelijk vrij worden ge laten. Het moet een lange weg terug maken: de weg van bestialiteit naar humaniteit. Wat de grenscorrecties betreft, heeft Nederland nog maar weinig plezier van Duitsland ondervonden. Spr. vroeg zich af of Duitsland zich nu werkelijk de gelegenheid *vil laten ontgaan om ten aanzien van de grensregeling in Eems en Dollard zijn goede wil te tonen. NIET VERGETEN, MAAR VERGEVEN Een politiek van vergeten behoort voor Nederland voor deze generatie tot de onmogelijkheden. Het parle mentaire bezoek aan Duitsland heeft geleerd, dat daar mensen zijn, die dat beseffen.—-Van hun invloed hangt het af of er een politiek van-vergeven kan zijn. Maar dat hangt ook af van de mate van Christelijk besef, welke onze eigen natie kan opbrengen. Mej. Klompe (KVP) zeide van oor deel te zyn, dat het onjuist is de zaak zo te stellen, dat Nederlands belang gelijk is aan West-Europees belang. In verband met de houding van Rusland betoogde spr., dat het nood zakelijk is voor het behoud der vrij heden te stryden. Het daartoe nodige samengaan moet positief zijn, niet gericht tegen iets, maar vóór iets het tot standkomen van een welva rend Europa, met een redelyk be staansminimum voor ieder. Mej. Klompe bepleitte bevordering bij de geallieerden van een soepeler regeling van het grensverkeer. De heer Schilthuis (Arb.) besprak de economische ontwikkeling in Duitsland en de economische connec ties tussen Nederland en Duitsland. In het byzonder bepleitte de heer Schilthuis een behoorlyke verdeling van het werk over de havens; dit zal bevorderlijk zijn aan een goede West- Europese samenwerking op econo misch gebied. De verdeling van het overzeese graan over de havens acht te spr. nog steeds zeer onbevredi gend. De heer Bruins Slot (A.R.) vroeg naar het regeringsstandpunt nopens Duitslands plicht tot het doen van herstelbetalingen. De typische Duitse arrogantie is er nog. zo merkte de heer Bruins Slot op, daar kunnen we misschien een en ander aan doen, maar we zullen er in ieder geval overheen moeten kij- kens als we letten op de moeilijke taak, die de Duitsers met zich zelf hebben. De enige oplossing is, de Duitsers vrijheid te schenken en hen te behandelen als een volledig ge ldwaardige partij in de Westelijke samenwerking. De heer Korthals (V.V.D.) meen de, dat men de Duitse partijleiders de kans moet geven en hun steun moet schenken. Een regeling in het gebied van Dollard en Eems achtte spr. dringend noodzakelijk. De Duit sers zouden z.i. moeten besluiten in de Raad van Europa te treden, niet ondanks, maar terwille van de Saar- kwestie. Duitsland moet mede be trokken worden in de Atlantische samenwerking. De heer Haken (C.P.N.) was van oordeel, dat Duitsland de mogelyk- heid van een nieuwe agressie moet worden ontnomen. MINISTER ANTWOORDT. In de avondvergadering kwam mi nister Stikker aan het woord. Hij stelde vast. dat bij de beoordeling van het Duitse vraagstuk twee hoofdpunten naar voren komen, n.l. de zorg voor de Europese veiligheid en de Europese reconstructie. Ten aanzien van Eems en Dollard zeide de minister, dat het niet moge lijk bleek onderhandelingen op Inter- nationaal niveau te openen. Spr. is ten deze diligent. Z.i. mag niets wor den nagelaten, dat kan bijdragen tot verbetering der betrekkingen tussen Nederland en Duitsland. Spr. verklaarde, dat aan de Duitse bondsregering een duideüjké-uiteen zetting is gegeven, dat toepassing van handeïsbelemmerende maatrege len tot ernstige consequenties kan leiden. Het ontheemdenprobleem is meer dan een Duits vraagstuk. Bij de op lossing zal de medewerking van Amerika niet ontbeerd kunnen wor den. Naar sprekers oordeel is de Raad van Europa niet het aangewe- Voorjaarsmoeheid, «lapte, nerveusiteit moet voor TONICUM NOURY on verbiddelijk het veld rui men. Sterkt Uw lichaam en geest I Schenkt Uxelf veerkrachten weerstands vermogen. Van du' NOURY. BETROUW- pharma BAAR zen orgaan voor de oplossing ten deze. Het Saarvraagstuk zou z.i. minder een vraagstuk zijn, als de soberheid door andere volkeren meer betracht werd. Nederland zal op loyale wijze be trokken blyven in de besprekingen over een, vredesverdrag van de Wes telijke mogendheden met Duitsland. Ten aanzien van het vredesverdrag van alle grote mogendheden kon spr. die verzekering niet geven. Spr. verklaarde doordrongen te zijn van de noodzaak van versterking der Europese defensie de kwestie dér herbewapening van Duitsland, zeide hy niet te zien als een Duits, maar als een Europees vraagstuk. Aan Duitsland kan geen oplossing worden opgedrongen, die dit land zelf niet wenst. Tegenover berichten over op levend nationalisme in Duitsland, moet men nuchter staan. Er zyn z.i, wel «revaren en daarom is het geens zins onverklaarbaar, dat men in het huidige stadium tegen herbewapér ning is. Het leek spr. ondenkbaar., dat Duitsland de uitnodiging om toe te treden tot de Raad van Europa zou afwijzen of eisen zou stellen. Wan neer de' West-Europese defensie is tot 'stand geKffroérf, is z.i. h^työstip pks aangebroken om over een bij drage daarin van Duitsland te spre ken. In antwoord op een opmerking van mej. Klompe. zeide minister Stikker tenslbtte, dat er bij hem en bij zijn buitenlandse collega's geen paniek aanwezig is. maar er is een neergaande lyn, die gebroken moet worden. Stierenstation Zeeland. De coöperatieve vereniging „Cen traal Stierenstation Zeeland", de top organisatie van de 5 Zeeuwse K.I. verenigingen heeft besloten tot aankoop van de boerderij van de heer van der Vrie te 's-Heer Hen drikskinderen. 'it bedrijf, dat gele gen is tussen de oude en nieuwe rijksweg en een oppervlakte van 2% bunder beslaat, zal ingericht worden tot Centraal Stierenstation. De schuur zal verbouwd worden en ge reed gemaakt worden voor het on derbrengen van 12 stieren in afzon derlijke hokken. Momenteel beschikt men reeds over 8 stieren. Gehoopt wordt, dat het station dat tijdelijk te Wilhelminadorp is gevestigd, in de loop van de zon :v naar het-eigen bedrijf te 's-Heer Hendrikskinderen kan worden overgebracht. Tot be heerder is benoemd de heer W. J. de Graaf uit Burgh. LIKEUREN Autobusverbinding HulstAntwerpen. De onderhandelingen over de tot standkoming van een autobusverbin ding HulstSt. JansteenSt. Ni klaasAntwerpen v.v., die reeds ge ruime tijd aan de gang zyn, verke ren thans in een vergevorderd sta dium. De betrokken Nederlandse en Bel gische concessiehouders zijn bereid de vereiste steun te verlenen om tot een doelmatige en frequente dienst te geraken, terwijl van overheidswe ge de nodige medewerking wordt ondervonden. Men hoopt ook van de Belgische Spoorwegen, die in deze zaak een zeer voorname, zo niet beslissende stem hebben, de ver eiste toestemming te verkrijgen. Waarna dan zo spoedig mogelijk deze, ook voor de Oost-Zeeuwsch- Vlaamse handel en industrie en het vreemdelingenverkeer, zo belangrij ke verbinding zal worden geopend. Niet minder dan 480 autoriteiten zullen onthulling monument bijwonen. Vertegenwoordiger van H.M. de Koningin zal aanwezig zijn. Er begint langzamerhand enige teke ning te komen in het programma van de onthulling op 16 Mei a.s. van het monument op het Franse Kerkhof te Kapelle. Zoals bekend zal deze ont hulling door een groot aantal hoge autoriteiten uit binnen, en buitenland worden bijgewoond. Het aantal offici ële personen, dat aanwezig zal zijn, is thans reeds gestegen tot 480. H. M. de Koningin en Z.K.II. Prins Bernhard der Nederlanden zuilen bij deze piech. tigheid vertegenwoordigd worden door de chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. De Nederlandse regering wordt ver tegenwoordigd door de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking. Van Franse zijde nemen aan de plechtig heid deel de minister van oud-strijders, de heer Jacquinot en de Franse Am bassadeur, de heer J. P. Gamier. De diplomatieke vertegenwoordigers van niet minder dan 36 buitenlandse mo gendheden zullen van hun belangstel ling blijk geven. Een groep van 100 Franse parachu tisten zal dc erewacht vormen. Deze militairen zullen per vliegtuig naar een Nederlands vliegveld worden ver. voerd, vanwaar zij met militaire wa gens naar Kapelle worden gebracht. In Kapelle worden thans uitgebreide voorbereidingen getroffen om alles voor deze grootse plechtigheid in orde te brengen. De grote sorteerruimte van de veiling wordt tot ontvangstzaal ingericht. Men heeft hiervoor o.a. de beschikking gekregen over 450 vlag gen. Het verkeer zal worden geregeld door de Rijkspolitie. In de omgeving van de veiling worden 4 parkeerplaat sen ingericht, welke door middel van een geluidsinstallatie met een centrale post zijn verbonden. Er zijn thans reeds 68 aanvragen binnengekomen om kransen te leggen bij het monument. Hiervoor zijn ruim 130 kransdragers nodig die gerecru- teerd zullen worden uit de jeugd van Kapelle boven de 17 jaar. De meisjes zullen zwarte rokjes en witte shirts dragen, de jongens zullen geheel in het wit gekleed gaan. De leiding van de plechtighèid be rust bij een commissie, bestaande uit de generaal-majoor J. A. A. Sitsen, bevelhebber van het: Derde Militaire Gewest, mr. J. Visser, chef protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, de heer M. Hartog, secretaris van het Comité Nationale Herdenking, mevrouw van 't Hof van de Souvenir Francais en burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle. 12 jaar voor ir. A. J. Heken. De Bijzondere Raad van Cassatie te 's Gravenhage veroordeelde Woens dagmorgen de 59-jarige ingenieur A. J. Ilcken uit Zierikzee tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Door het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage werd Ilcken indertijd veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek. Hem was ten laste gelegd dat hij gedurende de bezetting was toegetreden tot de „Waffen S.S.". Voorts had hij ten voordele van dê vijand, nadat deze had besloten tot de inundatie van het grootste deel van Schouwen Duiveland. opzettelijk maatregelen genomen ter voorberei ding en voltrekking van deze inunda tie. De procureur-fiscaal bü de raad concludeerde in deze zaak 4 weken geleden tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. Nieuwe school te Zuidzande Dezer dagen is te Zuidzande de nieuwe openbare lagere school ge opend in tegenwoordigheid van de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het l.o. Er werden enkele toe spraken gehouden, waarna oud-wet houder v. d. Male de symbolische opening verrichtte. Regeling bekend gemaakt. In de Staatscourant is een uitvoe ringsbeschikking gepubliceerd, wel ke de betaalbaarstelling van de aan vullende bijdrage ^oor huisraadscha- de regelt. Voor de administratie van de aan vullende bijdrage wordt gebruik ge maakt van het destijds aan belang hebbenden uitgereikte spaarboekje (het z.g. schade-boekje) ten laste van de Nederlandse Middenstands- bank N.V. Daartoe wordt het voor de getroffene bestemde exemplaar van de kennisgeving der aanvullen de bijdrage door of namens de zo juist genoemde bank in het spaar- boekje gehecht. Degene aan wie des tijds geen spaarboekje is uitgereikt of die het spaarboekje niet meer in zijn bezit heeft ontvangt alsnog of opnieuw zo'n boekje, waarin dan de hierboven bedoelde kennisgeving van de vaststelling der aanvullende bijdrage wordt gehecht. Aanvullende bijdragen beneden 100.worden in contanten aan de belanghebbenden uitbetaald, behal ve wanneer er op hun spaarboekje nog een tegoed staat, waarover zij nog niet hebben beschikt. IN GEDEELTEN Voor aanvullende bijdragen tot een hoger bedrag geldt de volgende re geling. Elk jaar wordt van dit be drag een bepaald gedeelte afge schreven en bij het eventueel nog op het spaarboekje aanwezige saldo van de eerste bijdrage geboekt. Dit gedeelte is gesteld op een vierde van het bedrag der totale aanvul lende bijdrage, doch het zal in ieder geval 500.belopen of zoveel minder als het opnieuw ontstane te goed bedraagt. Een aanvullende bij drage van meer dan 1500.wordt dus in vier termijnen betaalbaar ge steld een van meer dan 1000.in drie termijnen; een van meer dan 500.in twee termijnen. Bedraagt de aanvullende bijdrage 500.of minder dan wordt dit bedrag in één keer betaalbaar gesteld. De eerste overboeking vindt plaats terstond nadat de aanvullen de bijdrage door inhechting van de meergenoemde kennisgeving in het spaarboekje is opgenomen. De res terende overboekingen vinden tel kens een jaar na de voorafgaande plaats. Grote vlasfabriek te St. Jansteen. In het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse vlassersgebied worden momenteel besprekingen gevoerd over de op richting van een grote en zeer mo dern ingerichte vlasfabriek op coö peratieve grondslag te St. Jansteen. Zodra enige kwesties van interne aard zullen zijn opgelost, zal ten spoedigste met de bouw der nieuwe fabriek een begin worden gemaakt. Sleepboot „Walvis" wordt gelicht. Het bergingsvaartuig „Walrus" van de N.V. Bergingsbedrijf W. A. van der Tak te Rotterdam, is begon nen met de voorbereidende werk zaamheden voor het lichten van de Zondag j.l. nabij Terneuzen, gezon ken sleepboot „Walvis". Door dui kers worden thans stroppen beves tigd rond de „Walvis", die op een diepte van 26 meter ligt, waarna met behulp van een drijvende bok ge tracht zal worden het schip te lich ten. MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWAUA BREDA HERDENKINGSAVOND. Te Middelburg vertrekt de stille tocht vanavond om 7.45 vanaf de Oostkerk na de herdenkingsdienst. In Vlissingen vertrekt de stille tocht vanavond om 7.30 uur vanuit de Brouwenaarstraat. Feestprogramma voor morgen. Te Middelburg is het programma voor de Nationale feestdag 5 Mei als volgt samengesteld: 's nam. 3.30 5.30 uur: Volksdansen op de markt, te geven door U.L.O. en H.B.S.-leerlin gen. 7 uur: Muzikale wandeling dooi de Muziekvereniging „E.M.M." en de Gymnastiekvereniging „Achilles" uit Middelburg. 7.45—8.30 uur: Optreden van de Signaal-afdeling van „Achil les". 8.30—9.15 uur: Muziekvereniging „E.M.M.". 9.15—9.45 uur: Brugwerk door „Achilles". 9.45—10.15 uur: Mu ziekvereniging „E.M.M." VLISSINGEN. De Bond van Buurtverenigingen „Oranj: en Vlissingen" heeft voor de Nationale Feestdag op 5 Mei het vol gende programma vastgesteld. Van 2.30 tot 4.30 zullen kinderspelen worden gehouden voor de leeftijd 6— 12 jaar op de volgende terreinen Het open terrein aan de Hendrikstraat achter het Beeldenhuis. 't schoolplein Prins Willemschool Grote Markt, schoolplein Oranjeschool aan de Bloe- menlaan en het terrein aan de van DishoeckstraatPaul Krugerstraat. Van 5 tot 6 uur zal op het Bellamy- park voor jongens en meisjes van 12 16 jaar een ringrijderij per fiets worden gehouden. Om 2.45 zal door de Harmonie St. Caecilia een muzikale rondgang wor den gemaakt naar de verschillende speelterreinen, bij deze muzikale wan deling zullen ongeveer 500 turners en turnsters van de Vlissingse Verenigin gen aansluiten. De route is als volgt: vertrek 2.45: uur: Steenenbeer, Hendrikstrat, Verl. Gravenstraat, Zeilmarkt, Walstraat, Scherminkelstraat, Dam, Spuistraat, Breestraat, Grote Markt, Slijkstraat, Gasthuisstraat, Spuistraat Coosje Buskenstraat, Betje Wolffplein, Bad huistraat, Koudekerkseweg, Hogeweg, Rembrandtlaan, Anjelierenlaan, Bloe- menlaan, richting Oranjeschool, Hy acintenlaan, Begonialaan, Irislaan, Paul Krugerstraat, Van Dishoeckstr., Kasteelstraat, Hobeinstraat, Glacis- straat. Badhuisstraat, Betje Wolfplein, Coosje Buskenstraat. Spuistraat, Bel- lamypark Oostzijde ontbinden. Van 7.30 tot 9.15 uur: Concert in 't Bellamypai-k door de Harmonie „Ons Genoegen" (aangeboden door het Ge meentebestuur). 9.30 uur: Muzikale rondgang door Harmonie „Ons Genoegen". Route als volgt: Bellamypark, Nieu- wedijk, Walstraat,, Kolvenierstraat, Noordstraat, Coosje Buskenstraat, Bet je Wolffplein, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat, Verkuyl Quakkelaar- straat, Van Dishoeckstraat, v. d. Spie- heistraat, Lanoystraat, Singelweg, cheldestraat, Paul Krugerstraat, Ho beinstraat, Verkuyl Quakkelaarstraat, «Scheldestraat, Clij verstraat, Hobein straat, Glacisstraat, Badhuisstraat, Betje Wolfplein, Coosje Buskenstraat. Spuistraat, Bellamypark. Beursstraat, Beursplein, Bellamypark, Nieuwstraat, Hoek korte Nieuwstraat, ontbinden. Vlissingen ONDERSCHEIDING Bij K.B. is de heer H. Vader, mo menteel te Soerabaja, maar geboortig te Vlissingen benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nasau met de zwaarden. De heer Vader, die tijdens het uitbreken van de oorlog in Indo nesië als derde stuurman by de KPM voer, is nu luitenant ter zee tweede klasse bij de vliegdienst van de Ko ninklijke Marine. Middelburg JUBILEA AAN AMBACHTS- EN MACHINISTENSCHOOL In een bijeenkomst van bestuur cn personeel der Ambachts- en Machinistenschool te Middelburg wer den twee jubilea herdacht, namelijk van mej. W. A. Vertregt, die 25 jaar als lerares Engels aan de Machinis tenschool was verbonden en de heer P. Wilschut, die een zelfde tijdvak het nijverheids onderwijs dient. Bei den werden hartelijk toegesproken door de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer G. van Nederveen, die de verdiensten van jubilaresse en ju- bilares in het juiste licht stelde en daarvoor dankbracht. Hij bood mej. Vertregt een bloemenmand en een boek en haar moeder, mevr. J. J. Ver- tregt-Herdinlc mede als herinnering aan haar overleden echtgenoot, die bestuurslid van de school is geweest, bloemen aan. De heer Wilschut over handigde hij eveneens 'n boek, mevr. Wilschut bloemen. De directeur der scholen, de heer E. Visscher, sprak de hoop uit, dat mej. Vertregt nog vele jaren met vreugde haar onderwijs mag geven tot meerdere bloei van de school en heil van de toekomstige scheepswerk- tuigkundigen. Namens het personeel bood hij haar een Engelse uitgave van een door haar gewenst boek en mevr. Vcrtregt-Herdink bloemen aan. Spre ker gaf ook uiting aan zijn waarde ring voor de uitstekende staat van dienst van de heer Wilschut en liet 'n geschenk (een studiewerk) daarvan een tolk zijn. Ook hy overhandigde mevr. Wilschut bloemen. De heer W. J. Braam, thans leraar aan de school, bracht de dank over van de oud-leerlingen voor het door mej. Vertregt gegeven onderwijs, een dank, die door bloemen tot uit drukking werd gebracht. Nadat nog een der tegenwoordige leerlingen der Machinistenschool, de heer L. de Blieck, in een Engels speech je mej. Vertregt had toegesproken, dankte deze alle sprekers, hetgeen ook de heer Wilschut deed. Men bleef hier na nog een uurtje bijeen. Verf-: ser over Postbrug weer normaal. Sédért. Dinsdag is het verkeer over de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland weer geheel normaal. De schade aan de brug is thans her steld. Veere CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Het bestuur van het Groene Kruis te Veere heeft besloten een Consulta tiebureau voor zuigelingen te openen. Dr. v. d. Sluis zal hieraan zijn mede werking verlenen. Vanaf 16 Mei kun nen nu voortaan elke le en 3e Dins dag nu voortaan elke le en 3e Dins- zoek en geregelde contróle by de dok ter aan huis worden gebracht, KUNST. „Polly Perkins". ..ONDERLING KUNSTGENOT" GOES. De Kon. Erkende Toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" te Goes heeft tot besluit van het seizoen Dinsdag en Woensdag in 't Schuttershof „Pol ly Perkins" gespeeld. Het is een blij- spel in drie bedrijven, vrij naar Dou glas Murray en behelst de geschiede nis van een aantrekkelijk weeuwtje, dat op een goede dag een veel oudere man heeft afgewezen en als deze overleden is tot de ontdekking komt. dat hij al zijn geld aan zijn neef Fer gus vermaakt heeft, op voorwaarde dat deze met het weeuwtje, mevr. Calthorpe, trouwt. Fergus komt uit Canada naar Engeland om poolshoog te te nemen, maar de weduwe, die niet om geld getrouwd wil worden, steekt zich in de gedaante van Polly Perkins, kamermeisje. En daarmede komt dan het stuk op gang. Twee zus ters van Fergus, Ruth en Ada komen op de proppen en Ada wordt spoor slags verliefd op Robert, de neef van mevr. Calthorpe. De ene verwikkeling volgt op de andere en het eind is na tuurlijk, dat Fergus op Polly verliefd wordt, dat Polly zich ontpopt als het weeuwtje en dat. er twee gelukkige huwelijken gesloten worden. Een weinig origineel, ietwat slap stuk, met twee hoofdrollen: 't weeuw tje en Fergus en een aantal aardige bijrollen. Mevrouw N. Geysen—Smout en de heer A. D. Constandse waren mevr. Calthorpe en de Canadese neef en zij speelden uitstekend, waarbij met na me het rustige, knappe en losse spel van laatstgenoemde opviel. Jammer, dat beiden juist in de ontknoping iets te beheerst, te weinig spontaan waren. Alle hulde niettemin voor dit tweetal, dat een zeer goede prestatie leverde. De heer H. Doeleman moest ditmaal met een wel zeer bescheiden rol ge noegen nemen, maar was natuurlijk daarin best. Ir. A. Franke was een goede neef Robert, mej. K. J. Dekker de antipathieke en mevr. A. B. v. d. HaveWigman de sympathieke zuster van Fergus en zij deden het best, met het voorbehoud, dat eerstgenoemde rolvaster, laatstgenoemde beheerster had kunnen zijn. Mevr. H. A. C. E. Kakebeeke-tackel was een aardig dienstmeisje, mevr. N. Platteeuw en de heer A. W. Schneider hadden een te kleine rol om er een oordeel over te kunnen vellen. De grime was uitstekend, de regie van de heer H. J. Molhoek goed. Met dit alles oogstte „Onderling Kunstgenot" terecht verdiend applaus; het was een genoegelijke avond. Ho pelijk wekt het geen ontstemming, als wy vaststellen, dat niettemin K wel eens beter voor de dag gekomen is: met een beter stuk en nog beter sPel- G. B. Oostkapelle KINDERFEESTEN. Ter gelegenheid van de Bevrij dingsdag zal de Oranjevereniging te Oostkapelle Vrydag kinderfeesten organiseren. Voorafgegaan door de muziek, zullen de kinderen uit de drie hoogste klassen om half twee naar het terrein van de heer H. de Kam gaan, waar na kinderzang de ballonnen worden opgelaten. Voordat de kinderen om ongeveer 5 uur weer naar het dorp terugkeren, zullen zij aan de wedstrijden voor schoolkinde ren tot en met 14 jaar deel kunnen nemen. Het programma van deze wedstrijden is als volgt Klasse 1 en 2 vlaggetjes in stoven' stekenonder Zweedse bank door kruipen. Klasse 3 en 4 zaklopen schoe nen in zak blindevink. Klasse 5 en 6 hindernislopen koekhappen langzaam fietsen op handen en voeten lopen. Klasse 7 en 8 hardlopen; ring- werpen hoogspringenhindernis- fietsen. BEVRIJDINGSFEESTEN Vrijdagavond geeft het muziekgezel schap „Crescendo" te Oostkapelle van 7.30; tot 9.30 een concert in dè muziektent. Nadien wordt nog een muzikale wandeling door het dorp gemaakt. Domburg UITVOERING „CRESCENDO". Zaterdagavond gaf de accordeonver. eniging „Crescendo" uit Vlissingen on der leiding van de heer M. P. Vente- vpgel een geslaagde uitvoering in café Wilhelmina te Domburg. De zaal was goed bezet. KONINGINNEDAG IN DOMBURG. In zaal Wilhelmina' te Domburg werd op Koninginnedag voor de schoolkinderen een film vertoond, die evenals de tractatie, welke zij ontvingen, zeer in de smaak viel. 't Muziekgezelscshap „Apollo" maak te langs de nieuw aangelegde stra ten een mars door de gemeente. Westkapelle FILMVOORSTELLING. Onder leiding van de heer J. v. d. Sande werd in de cai tine van het Zwitsers kamp te Westkapelle een filmavond gegeven ten bate van de NIWIN. Er werden o.a. een film van het Koningshuis en een over het leven van de militairen in Indonesië ver toond. Medewerking werd verleend kels". Nieuw- en St. Joosland 55 JAAR GETROUWD. Te Nw. en St. Joosland zijn op 8 Mei J. van Offenbeelc en G. van Offenbeek-Schoolmeester 55 getrouwd. Grijpskerke De Paascolleete in de Ned. Herv. Kerk te Grijpskerke heeft 150 opge bracht. jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2