N NIEUWS UIT ZEELAND BELGISCHE BURGEMEESTERS BEZOCHTEN ZUID-BEVEUND Zij werden begroet te Hulst Geef Moeder FOTOTOESTEL FOTO HENN1NG BEMANNING VAN DE BRU 19" ONDERSCHEIDEN 1) WALCHEREN J^-genda UW FILMS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 MEI 1950 Een vijftigtal burgemeesters en secretarissen uit de Belgische provin cie Oost-YIaanderen heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan Zuid-Be- vcland. Het bezoek droeg een ontspanningskarakter en het hoogtepunt lag dan ook bij een oestermaaltyd in Yerseke en des avonds by een diner in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Als ontvangende vereniging trad op de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Zuid-Beveland, waarvan het bestuur naar Hulst was gegaan ter begroeting van de gas ten. Te ongeveer tien uur des morgens arriveerden voor het gemeentehuis te Hulst een groot aantal particu liere auto's en een kleine autobus, waarmee de Belgische bezoekers aan kwamen. In de raadszaal van het gemeentehuis werden de gasten ont vangen door het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst, onder leiding van burgemeester B. A. Th. M. Trilf- fino, die in een korte toespraak zijn vreugde uitte over de komst van zo vele zijner Belgische collega's. Als voorzitter van de Bevelandse vereniging van burgemeesters en se cretarissen sprak mr. dr. A. J. J. M. Mes slechts enkele woorden, omdat er later op de dag nog voldoende ge legenheid zou bestaan tot het hou den van toespraken Er werd koffie gedronken en te omstreeks elf uur vertrok het gezel schap naar Perkpolder. Vandaar werd gereden naar hotel Nolet te Yerseke, waar de oester maaltyd tot een feestelijk gebeuren werd. Er heerste een bijzonder op gewekte stemming, waaraan de gril ligheid van de weergoden, die na 't mooie ochtend weder met regen en. dikke wolken op de proppen kwa men. geen afbreuk kon doen, Aan de maaltijd sprak mr. dr. Mes nogmaals een welkomstwoord terwijl burgemeester Willemsen van Yerseke een en ander vertelde over de oesters waaraan zijn gemeente haar grote bekendheid ontleent. TOCHT LANGS DE BOOMGAARDEN Des middags werd een tocht langs de bloeiende boomeaarden gemaakt, waar thans de pittige kleur van de rose appelbloesems overheerst, nadat de vorige week de peren- en kersen bomen hun mooiste kleed hadden getoond. Gereden werd via Biezelinge en Kapellë naar de Vliedberg te Wemeldinge. waar de gasten een prachtig uitzicht op de bloeiende bon gerds werd geboden. Helaas was een met Moedeidag haar eigen CAMERA'S in diverse prijzen en maten. Geillustreerde prijscourant op Markt - Middelburg Tel. 2633 IEUWS in een O T E D O P Van Nationalistisch-Chinese zijde is officieel bekend gemaakt, dat het ei land Hainan geheel in communistische handen is. De Britse regering heeft bekend ge maakt dat zij niet het voornemen heeft een wetsontwerp in te dienen met het doel de communistische partij buiten de wet te stellen. De Duitse politie deelt mede vijf millioen Amerikaanse sigaretten in een vrachtauto met aanhangwagen in beslag te hebben genomen. De vrachtauto kwam uit Nederland. Te Ankara is een ondergrondse com munistische organisatie ontdekt en ver schillende personen zijn gearresteerd. De Turkse autoriteiten hebben geweigerd verdere mededelingen te doen, zolang het onderzoek nog voortduurt. In verschillende voorsteden van Jo hannesburg is het tot ongeregeldheden gekomen tussen politie en kleurlingen. Te Sofiastad en Alexandra opende de politie het vuur, nadat zy met stenen bekogeld was. In de eerste plaats wer den twee kleurlingen gedood. In de laat ste kwamen minstens 10 personen om het leven. Het Duitse gerechtshof heeft de na zifilm-regisseur Veit Marian vrygespro- ken van de aanklacht „misdaden tegen de mensheid" te hebben gedaan. Zoals bekend, was Harlan, de vervaardiger-van de film „Jud Süss" en „Die goldene Stadt", het vorige jaar van deze aan klacht eveneens vrijgesproken. Dr. J. P. Nikijuluw, voorzitter van de Organisatie van personen uit de Zuid- Molukken in Nederland en de heer E. A. Kaijadoe, vice-voorzitter van deze orga nisatie, "hebben in een schrijven aan de minister president, dr. W. Drees, het ver zoek gericht Ambon te willen bescher men tegen gewapend geweld, uithonge ring en andere dwangmiddelen, waarme de de R.I.S. verdere schendingen van de R.T.C.-accoorden zou kunnen doorvoeren en om Ambon te steunen in zijn strijd voor de vrijheid cn voor zijn bestaam fikse regenbui oorzaak dat spoedig de wagens weer opgezocht moesten worden. Vervolgens ging het op Goes aan. Nadat hier de Grote kerk was bezichtigd, werd door de Zak van Z. Bevciand naar Hoedekenskerke fereden, waar in het restaurant aan e haven de thee werd gebruikt. Om half zes keerde het gezelschap in Goes terug, waar in hotel „de Ko renbeurs" een diner werd aangeboden. Vele hartelijke woorden werden hier gesproken, o.a. door mr. dr. Mes als voorzitter van de ontvangende vereni- ~ing, de burgemeester van St. Ni- laas, de heer Wits, zijn collega van Lokeren, prof. Tsuybaert en burge meester van Suylëkom van Kapelle. In alle toespraken werd gewezen op de waarde van een dergelijk be zoek ter verlevendiging van de Bene- lux-gedachte. De Belgische gasten, die vol lof waren over dit bezoek, ver klaarden deze ontmoeting Nederland- België door onze landgenoten gewon nen. Zij wilden gaarne „revanche" ne men en daarom werd voorlopig de da tum van 29 Juni a.s. vastgesteld voor het brengen van een tegenbezoek aan België. De tocht werd o.a. medegemaakt door de arrondissementscommissaris, de heer Meert. ZOUTLOOS DIEET? DOET U WEER SMAKELUK ETENI Zeeuwse plattelandsvrouwen vergaderen te Tholen. Wij hebben reeds eerder gemeld, dat de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen haar alge mene voorjaarsvergadering zal hou den in Hotel „Hof van Holland" te Tholen op Donderdag 11 Mei-a.s. De agenda voor deze vergadering vermeldt o.m.: 10.30 uur opening door mevrouw C. KooijmanKrijger te St. Annaland; verslag vergade ring Utrecht door mevrouw N. Kos terScheele te Zaamslag; bespre king agenda voorjaarsvergadering te Utrecht; bespreking Canadese dag; bespreking zomerprogramma; 12 uur broodmaaltijd, waarbij de meege brachte boterhammen worden ge nuttigd; 13 uur inleiding door Ir. M. A. Geuze te Poortvliet over: „Een loflied op het boerenleven"; 14 uur sluiting. Bezichtiging van de stad Tholen, o.a. restauratie Grote kerk, oesterputten, enz. pl.m. 17 uur ver trek naai' huis. De voorjaarscollecte In de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk heeft i 336.65 opge bracht en de Paascollecte f 253.75. Twee zilveren en twee bronzen reddingsmedailles uitgereikt. Te Brulnisse werd in hèt gemeen tehuis aan de bemanning van het motorschip ,,Bru 19" een viertal on derscheidingen uitgereikt als waar- dering voor hun reddingswerk in De. cember 1949. Zij hadden de zciltjalk „Res Nova", die toen in de Grevelin- gen in nood verkeerde, in ccn vlie gende Noordwesterstorm veilig in de vluchthavcn van Zype binnenge bracht. A^an boord van de „Res No. va" bevond zich behalve de beman- ning, een vrouw met 2 kinderen, één van 6 jaar en één van 11 maanden. Aan schipper Cornelis de Keijzer en aan diens broer Gerrit de Ke\jzer werd de zilveren reddingsmedaille en aan de knecht Th. Kik en de 77- jarige Gover Kik dc bronze,n reddings medaille van de Koninklijke. Zuidholr, Iandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen uitgereikt. De uitreiking geschiedde door de president-directeur van de Maatschap pij de heer M. Leis, i t tegenwoordig heid van de directeuren jhr. T. M. van Suchtelen van de Haare en ir. D. T. Ruys en de inspecteur, de heer A. J. Drenth. Na een welkomstwoord van de bur gemeester van Bruinisse, de heer W. v. d. Berg, werd het woord gevoerd door de heer Leis. Deze herinnerde er aan, dat het hier een buitengewone uitreiking betrof, omdat meestal de bemanningen van de eigen schepen, der maatschappij worden gedecoreerd. Het komt niet zo vaak voor, dat sche pen, die niet voor het reddingswerk zijn ingericht, een redding verrichten. Uitvoerig ging cje heer Leis na, hoe deze redding was geschied. Het langs zij brengen van de Bru 19 langs de „Res Nova" noemde hij een staaltje van voortreffelijke zeemanskunst van schipper Corn, de Keijzer. Spreker bracht in herinnering, hoe Gerrit de Keijzer aan boord van de „Res Nova" was overgesprongen en zeide dat de redders niet alleen de dank van de Reddingsmaatschappij hadden ver diend, doch die van de gehele ge meenschap. Burgemeester v. d. Berg, die hierna het woord voerde, zeide dat het ver heugde dat deze decoraties waren uit gereikt aan inwoners van Bruinisse. Er wordt hierdoor een traditie voort gezet. In de huiskamers van de vader van Govert Kik en dien van de grootva der van de gebroeders de Keijzer zag men vroeger ook de diploma's voor reddingen. Tenslotte sprak de heer C. de Keij zer woorden van dank. ONOVERTROFFEN IN KWALITEIT Zilveren ambtsjubileum van ds. C. Karelse herdacht. Zoals reeds gemeld, vierde ds. C. Karelse, predikant der Vrij Evang. gemeente, Dinsdag zijn 50ste geboor tedag. De gemeenteleden hebben deze gelegenheid aangegrepen om in een feestelijke bijeenkomst in „De Prins van Oranje" tevens 't zilveren ambts jubileum van deze zeer geziene predi kant te herdenken. In 1925 begon de jubilaris zijn ar beid als predikant bij de Vrij Evang. Gemeente te Veendam. Medio Octo ber 1932 werd hij geroepen voor de Samosir-zending, uitgaande van de Bond van Vrij Evang. gemeenten. Op 12 Februari 1933 werd hij in zijn ge boorteplaats Goes afgevaardigd naar het zendinsgwerk in de Bataklanden. Zeven jaar werkte hij daar op de post Ambarita, totdat hij in Mei 1940 werd overgeplaatst naar de hoofdpost Paradja. Bij de komst van de Jappen werd ds. Karelse, gescheiden van zijn gezin, geinterneerd. Ook in de kam pen kon de predikant zijn geestelijk werk voortzetten. In Februari 1946 kwam ds. Karelse met zijn gezin in Nederland terug, waar hij sinds 15 Dec. van datzelfde jaar de Vrij Evang. Gemeente van Goes dient. Daar terugkeer naar Su matra toen niet mogelijk was, nam hij tijdelijk dit beroep aan. Walcherse kwekers gaan exposeren. IN SEPTEMBER TE MIDDELBURG In September zal in de veilingsge bouwen te Middelburg een tentoon stelling van groente, fruit, bloemen en planten worden gehouden, welke wordt georganiseerd door de coöp. vei lingsvereniging „Walcheren" en de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Zeer in het bijzonder zal deze ex positie een demonstratie zijn van het geen de Walcherse kwekers presteren. Gezonken sleepboot wordt gelicht Er is een onderzoek ingesteld op de plaats waar Zondag in de Wester- schelde de sleepboot „Walvisch" nabij Terneuzen is gezonken. Het vaartuig blijkt op een diepte van 26 meter te liggen. Vandaag zal met het lichtings- werk worden begonnen. DE BETERE RIJWIELZAKEN PHOENIX.RIJWIELENFABRIEK LEEUWARDEN Westkapelle UITVOERING „LOOFT DEN De Chr. Gem. zangvereniging .Looft den Heere" te Westkapelle gaf in een flink bezette zaal een to neelavond. O.a. werd opgevoerd „Stormeiland", dat met aandacht werd gevolgd. Ook werd de vrolijke schets „Hannes wordt ingekwar tierd" voor het voetlicht gebracht. MUZIKALE WANDELING. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin maakte te Westkapelle de muziekvereniging „C. K. K." een muzikale wandeling. FILMS VAN DE WEEK Van Bombay via Hollywood naar Rusland. Drie oude bekenden van het witte doek spelen in de hoofdrollen in de aardige avonturenfilm They met in Bombay (Het avontuur begon in Bombay), die thans in Alhambra, Vlissingen, draait. Het zijn Clark Gable, in zijn rol van gentleman- avonturier van top tot teen de „jeune- premier" met bravour en durf. zoals wy die voor de oorlog van hem kenden. Ro salind Russell, bekooriyk en vlot als een dievegge en Peter Lorre, natuurlijk weer als een Chinees. De spanning is gekruid met de juiste dosis romantiek en humor en het cindgerecht smaakt uitstekend. Het recept voor The corps came C.O.D. (Alarm in Hollywood meldde 'n mengel moes van spanning en humor. Dit is een detectivestory. die cigeniyk geen moment helemaal „au sérieux" genomen moet worden en die aan verrassingen geen ge brek heeft. George Brent en Joan Blon- dell zijn de „hy* en de „zij" in dit goed in elkaar gezette verhaal. De film wordt vertoond in Luxor, Vlissingen. „Een meeslepend verhaal van liefde en haat, van onwankelbare trouw en laf ver raad in de onherbergzame Russische step pen", aldus wordt de reeds eerder bespro ken Italiaanse film De dochter van de kapitein (Electro. Middelburg opgediend. Een boeiende verfilming van het? bekende verhaal van Poesjkin, waarin Iranema Dilian. Amedeo Nazzari en nog meer lieden met namen als bruidssuikers hun Italiaans temperament ten toon spreiden. Officiële uitslag van de Statenverkiezing VASTGESTELD DOOR HOOFDSTEMBUREAU Dinsdag is door het hoofdstembureau te Middelburg de officiële uitslag van de Woensdag jl. gehouden Statenver kiezing vastgesteld. In totaal werden in Zeeland 136.919 geldige stemmen uitgebracht. De officiële uitslag der stemming week in enkele kleine onderdelen iets af van de Donderdag jl, door ons blad en door het A.N.P. gepubliceerde uit slag. Zo gaven wij in de kieskring Zierikzee de A.R. 100 stemmen te wei nig en de S.G.P. 100 stemmen teveel, waardoor het totaal van alle partijen ongewijzigd bleef. In enkele kieskrin gen waren ook nog kléine verschillen die evenwel slechts één of een paar stemmen betroffen. Sommige candidaten werden in meer dan één kieskring gekozen, zodat ge loot moest worden, welk district zij vertegenwoordigen. Dit is van belang, omdat bij eventueel aftreden tijdens de zittingsperiode een candidaat uit dezelfde kring als opvolgei benoemd moet worden. Door loting werd be paald, dat de heer L. A, v. Oorschot (Arb.) gekozen is in de kieskring Zie rikzee, mr. A. J. v. d. Weel (Arb.), in de kieskringen Middelburg/Vlissingeil de heer C. Hamelink (Arb.), in de kieskringen Sluis/Hulst, de heer C. Philipse (C.H.) in de kieskring Zierik zee cn de heer A. Schout (A.R.) in de kieskring Tholen. Vlissingen DRAAGT ELKANDERS LASTEN. In de algemene ledenvergadering van de coöp. kolenvereniging „Draagt elkanders lasten" werd de heer C. van den Berge te Vlissingen als bestuurs lid herkozen. BEKROONDE HOND. Op de gehouden honden-tentoon stelling te Breda werd de op vele plaatsen in binnen- ,en buitenland bekroonde techel „Marjancla's Frou- ke. geboren op 23 Juni '48 in de bekende techelkennel te Vlissingen, de beste hond van de tentoonstelling. Ze werd al dadelijk de beste techel en beste jachthond aller rassen. Mar jancla's Shylla kreeg de 2de prijs uitmuntend. AFSCHEID BIJ V.C. VLISSINGEN. In het clubgebouw van de V.C. „Vlissingen" r.am de heer J. Burger- hoff afscheid, die na 21 jaar als ach terspeler de rood-witte kleuren te heb ben verdedigd zijn voetballoopbaan be ëindigde. De wnd. voorzitter de heer Ch. Aerssens dankte Burgerhoff voor al hetgeen deze voor zijn vereniging heeft gedaan en bood hem namens het bestuur een passend geschenk aan. Ook de aanvoerder van het eerste elftal, de heer D. de Joode herinnerde aan de ondervonden vriendschap en bood namens de eerste elftal-spelers een geschenk aan, waarna Burgerhoff een dankwoord sprak. Middelburg DE DRIELING MAAKT HET BEST. De drieling, die vorige week in de woonwagen van de familie Otto te Middelburg werd geboren, maakt het best: de babies groeien als kooi. Eén kindje verblyft thans bij de moeder in de wagen, de andere twee worden verzorgd in het ziekenhuis. Het licht ste jongetje heeft nog enige tijd in de couveuze gelegen, doch slaapt nu weer in een wieg. BAZAR „DIEREN IN NOOD". De Zeeuwse vereniging tot bescher ming van dieren „Dieren in nood" or ganiseert op 4. 5 en 6 Mei in de Bo- gardzaal te M'burg 'n bazar ten bate van 't toekomstige asyl. Deze zal talrij ke attracties bevatten, waarbij mooie prijzen zijn te winnen. Ook zal het ge zelschap The four Mexicaners optreden Iedere 50e bezoeker krijgt een verras sing. Tevens is een loterij georgani seerd met 50 prijzen. De vereniging heeft nu een eigen orgaan, „Pakt aan" geheten, waarin het bestuur mede deelt, dat het ledental in 5 maanden tijds de 400 heeft bereikt. INSPECTIE BELASTING NAAR GENT Het personeel van de Inspectie dei- Belastingen te Middelburg maakte Maandag een zeer geslaagde trip naai de bloemententoonstelling Floraliën te Gent. Ook de afdeling Middelburg van de Ned. Ver. v. Huisvr. en 120 leer lingen van de plaatselyke R.H.B S. hebben reeds een uitstapje naar (leze kleurige en geurige expositie ge maakt. CENTRALE A.R. KIESVERENIGING. Te Middelburg vergaderde de Cen trale A.R. Kiesvereniging in het ge bouw van C.J.M.V. in de Singelstraat. De voorzitter, de heer J. de Wolf, wenste de heer P. Meliefste geluk met zijn herkiezing als Statenlid en gaf daarna een overzicht van de uit slag der Statenverkiezingen. Spreker wees er op dat, ondanks de aanval van het Gereformeerd Politiek Ver bond de A.R. Partij zich vrijwel handhaafde, al is het te betreuren dat hierdoor in Zeeland de kans op een zevende zetel verloren ging. Hij deelde mede dat door het bestuur tot secretaris was benoemd de heer C. Mooiman te Middelburg en tot pen ningmeester de heer P. de Kam te Grftpskerke. Laatstgenoemde hield daarna een inleiding over „Steunt Wettig Gezag". De heer de Kam drong aan op krachtige steun op grond van het A.R.-beginsel. Bij de f;af vele practische e lichten en bezwaren weg te nemen. LAMPIONOPTOCHT. Op de bevrijdingsdag (5 Mei) orga niseert „Uit het VolkVoor het Volk" een lampionoptocht door Mid delburg met medewerking van de muziekver. „O.N.D.A." en het tam boers- en pijperscorps „Juliana". Het vertrek is om 8.30 uur en de route luidtMarkt, Lange Viele, Bedde- wijkstraat, Kromme Wele, Heren gracht, Volderrjlaagte, Klein Vlaan deren, Noordpoortstraat, Molenwa ter N.Z., Koepoort. Veerse singel, Zach. Jansenstraat, Jasmijnstraat, Meidoornlaan, Noordsingel, Koe poort, Molenwater O.Z., Koepoort straat, Spanjaardstraat, St. Pieter straat, Lange Giststraat, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Markt. Ritthem CONCERT Ter gelegenheid van de jaardag van H.M. Koningin Juliana gaf de mu ziekvereniging O.N.D.A. te Ritthem een geslaagd concert. De avond werd besloten met een muzikale wandeling door het dorp. O.- en W.-Souburg OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Door de vereniging „Een school met de bijbel" te Souburg werd in „Rehoboth" een ouderavond gehou den. Voordat de vergadering begon, hadden de ouders gelegenheid de nieuw aangelegde speelplaats en fiet- senbewaarplaats te bezichtigen. De voorzitter der vereniging, de heer A. Arendse Pjzn. leidde de ver gadering. Vervolgens kreeg de heer A. v. d. Berg, onderwijzer aan de school,gelegenheid tot het houden van een lezing over: „Onderwijsver nieuwing". Waarom, en wat moet er vernieuwd worden zo vroeg hij zich af. De kin deren worden volgestopt met aller lei dingen, waaraan ze later niets hebben. De leermiddelen, de onder- wys methode, de opleiding van het onderwijzend personeel, dit alles staat de laatste jaren in Nederland bloot aan voortdurend critiek. Ver schillende mannen en vrouwen die onderwijsvernieuwing propageren, verwerpen elke handleiding en wil len alles zelf uitdenken. De school in Souburg laat de vernieuwing niet aan zich voorbijgaan; sinds 1949 wordt de schoolfilm gebruikt. Hoe staan de Christelijke scholen tegenover de vernieuwing? Zij stelt voorop, dat bij de vernieuwing het hoofdvak bijbelse geschiedenis niet te kort mag worden gedaan. Vervolgens werden verschillende vragen gesteld en door de inleider beantwoord. Hierna werd door de voorzitter met enkele woorden af scheid genomen van mej. Wisse, die naar Dordrecht vertrekt. Hij bracht haar dank voor haar arbeid in het be lang van de school en het onderwijs Mej. Wisse dankte en sprak een woord van afscheid. Het hoofd der school sprak even eens mej. W. toe. Mej. Wilschut, thans te Papen- drecht zal mej. Wisse opvolgen. De heer v. d. Berg eindigde met dank- STILLE OMGANG. Donderdagavond zal, op initiatief van de Souburgse Oranjevereniging, weer een stille omgang gehouden worden naar de graven van hen, die gedurende de oorlogsjaren slachtof fer werden van het oorlogsgeweld. Zowel te Oost- als te West-Souburg, zullen bloemen door het bestuur dei- Oranjevereniging worden neergelegd, waarbij verenigingen en particulieren zich kunnen aansluiten. Te Oost-Souburg komen de deel nemers om 7.30 uur bijeen op het Oranjeplein7.45 vertrek Oranje plein 8 uur op de begraafplaats, waar 2 minuten stilte in acht geno men zullen worden. Te West-Souburg vertrekt men om 7.45 van de hoogte. Voorts verzoekt het bestuur de in woners om 6 uur precies de vlag halfstok te hijsen en Vrijdag de vlag uit te hangen. Laat vooral de jeugd alle luidruch tigheid achterwege laten en beden ken, dat hier een daad verricht wordt ter nagedachtenis aan hen, die hun leven gaven voor onze vrijheid. Veere GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Veere is te gen vanavond 7 uur in openbare ver gadering bijeengeroepen om in prin cipe te besluiten tot de bouw van twee woningen en hiervan één in huurkoop uit te geven en de andere te verhu ren aan de gemeentesecretaris. Koudekerke HERDENKING VAN DE GEVALLENEN In Koudekerke zullen de gevallenen op 4 Mei eveneens worden herdacht. Ieder wordt verzocht om half zes de vlag halfstok te hangen. Om 7.15 zal men zich voor het Gemeentehuis opstellen, waarna zwijgend naar de begraafplaats wordt gewandeld. Hier zal het Gereformeerd koor zin gen terwijl ook de Harmonie „Voor waarts" haar medewerking verleent. Er zal gelegenheid zijn bloemen op de graven te leggen. Na afloop wordt in dc Ned. Hervormde Kerk een bijeen komst gehouden, tijdens welke ds van Empel van Middelburg en ds. H. Veld kamp het woord voeren. MIDDELBURG. Vandaag Schouwburg: Toneelavond K.A.B.. 8 uur; Van Benthem en Jut ting: Schilderyenexpositie (tot 15 Mei); Electro: ,,De dochter van de kapitein". 7 en 9.15 uur. Morgen Herdenkingsavond: wandeling naar begraafp^ats, 7.30 uur; her denkingsdienst, 8.30 uur (Dam); Elec tro: geen voorstelling; Bogardzaal: Bazar Dieren in Nood, 26 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: Het avontuur begon in Bombay, 7 en 9 uur; Luxor: Alarm in Hollywood, 8 u.; Concordia: Feest avond Nieuwstraat. Morgen: Geen filmvoorstellingen. KUNST. „Weet je nog?" OPVOERING DOOR HET VLISSINGS SCHOUWSPEL Wanneer Cor van der Lugt Melsert voor de. radio spreekt over het toneel, dan begint hij met te vertellen, dat to neelspelers gewone mensen zijn. Maar het komt er toch op neer, dat die to neelspelers niet zo erg gewoon zijn. Ze zijn in werkelijkheid heel bijzondere mensen. Cor van der Lugt Melsert heeft in dit opzicht gelijk. Toneelspe lers zijn bijzondere mensen en.dat geldt ook voor dilettant-toneelspelers. De spelers en speelsters van het Vlissings Schouwspel hebben dit sei zoen een reeks voorstellingen geboden aan het Vlissingse publiek en daarmee getoond, dat zij wel zeer bijzondere mensen zijn. Het laatste stuk, dat zij dit seizoen opvoerden: „Weet je nog?" van Ronald Fenton, ging gisteravond in het Concertgebouw. Het stuk was niet zo bijzonder. Maar het werd ge heel overeind gehouden door de vaar digheid van de spelers en speelsters, die daarmee toonden, dat zij volgens Cor van der Lugt Melsert op het to neel thuishoorden. Het is de geschiedenis van een auteur, die een erfenis krijgt en daar bij wordt dwars gezeten door een psychiater, die wil aantonen, dat de erfgenaam abnormaal is. Wanneer hij daarin slaagt, dan gaat de erfenis ver loren, want de erflater wil geen abnor male erfgenaam. Het stuk is een aaneenschakeling van geestige verwikkelingen, die voortvloeien uit de pogingen om de erfgenaam abnormaal te verklaren. Vooral de rol van de psychiater werd door Anton Gillissen geestig ge speeld. Kees Woltering was als perci- val shott, de gelukkige auteur, met zijn vrouw, welke rol vlot gespeeld werd door mevr. J. van der Meer- van Dijk, de centrale figuur. Mevr. Mies van der Mos-Pot in de rol van mevr. Vain was een vinnige bemoeial en haar broer, gespeeld door de heer Jan Wijnen, was een amusant war hoofd. Het gelukte aan Vera Paijnton (gespeeld door Henny Kok) niet om de familie zover te krijgen, dat de notaris (gespeeld door Jan Pot) de erfenis niet uitbetaalde. Op de „fatale" dag komt alles in or de en heeft het stuk zijn happy-end. Hoewel het stuk alleraardigst werd gespeeld kwam het ons voor. dat de keuze niet .zo gelukkig was. Maar wat wil men, wanneer een toneelvereni ging in een enkel seizoen verscheide ne stukken opvoert: dan is de keuze voor een dilettantcntoneelvereniging niet zo heel groot. Gaarne een woord van lof voor de décors en voor de be kwame regie, die berustte bij Frans Brandenburg. De zaal was goed bezet. W. L. Schilderes en schilder exposeren in Middelburg. In de expositiezaal van Van. 3en- them en Jutting' te Middelburg zijn thans schilderyen tentoongesteld van mevr. K. Kingrna uit Naarden en de heer G. Bergsma uit Zoutelande. Vooral hel \yerk van mevrouw Kingrna kon ons bekoren. Zich specia liserend in het stilleven slaagt zij er in de schoonheid van dode dingen op het doek te brengen. De wonderlijke flans, die een eenvoudige vaas kan ezitten, het twinkelen van het licht in glas, de humor van een paar pop pen op een net dressoir zij heeft het waargenomen en weten vast te leggen met volkomen beheersing van haar materiaal. Een juweeltje is liet doekje met drie eieren in een groen- glazuren bakje. Sommige schilderijen van Bergsma stellen wat teleur: men mist daarin de gloed van het leven, de imposante kracht van de natuur, die hij toch over zijn ezel heen gezien moet heb ben. Met name geldt dat voor de bos- partij en het bergtafereel, met de op doemende onweersbui, die onvoldoen de de dreiging van de elementen sug gereert. De zonnebloemen met de vlinders zijn gekunsteld en opvallend zijn ook de ouwelijke gezichties van de door Bergsma geschilderde kleu ters. Met andere doeken rehabiliteert hij zich echter weer; zo bijvoorbeeld het stemmige herfstachtige laantje, een in alle opzichten wijds strandge zicht en een rake portrettekening. De tentoonstelling is te bezichtigen vandaag gebracht, morgen klaar FOTO HENNING MARKT MIDDELBURG Radiouitzending van Vlissingse 4 Mei-herdenking. De plechtige herdenking van de ge vallenen in de oorlog 19401945 op de avond van 4 Mei a.s. zal dit jaar door de Wereldradioomroep o.a. ook uit Vlissingen worden uitgezonden. Voor dit doel zal de verslaggever Felderhof in Vlissingen zijn, om ver slag te geven van de opstelling der stoet in de Brouwenaarstraat, en van de plechtigheden met zanguitvoering op de Noorder Begraafplaats, Er zul len verschillende posten zijn, hetgeen mogelyk is geworden doordat enige instellingen en particulieren, belange loos tosstemming hebben gegeven voor een aansluiting aan hun telefoon toestel. Het luiden van de klokken van de R.K. Kerk en die van de Doopsgezin de gemeente zal via afzonderlijke daartoe opgestelde apparaten worden uitgezonden. Om deze plechtigheid en de daaraan verbonden radio-uitzending in alle stilte, goed tot hun recht te doen ko men wordt aan hen die op enigerlei wijze bij het openbaar verkeer zijn betrokken verzocht, om gedurende de 2 minuten stilte, na het ophouden van het luiden van de klokken, het ver keer geheel stop te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2