PMJVIHCIALE ZEEUWSE COURANT T wee 1-Mei-demonstraties inBerlijn Koninginnedag werd in Zeeland opgewekt gevierd DE BILT Oost-Berlijnse politie met stenen bekogeld Britse regering ontsnapte ternauwernood aan nederlaag. MEI 1950: DUBBELE MIJLPAAL Prins Bernhard naar Amerika vertrokken VROLIJK KONINGINNEFEEST IN DE PALEISTUIN TE S0ESTDIJK Vele vreemdelingen vonden de provincie in feesttooi VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 103 Directie. F van de VeJde en F. B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.. G. Billinttjn, PLverv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr p. p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Mei 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr tel 2355. 4 lijnen (b.g.g. l of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel 2473 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N Bogardstr. C 160. tel. 26 r Militair machtsvertoon in Oost-Europese landen. Over dc gehele wereld is gisteren de eerste Mei gevierd. In de Oost Euro pese landen ging de viering gepaard met groot militair machtsvertoon. Zo werd in Moskou een parade gehouden, die door Stalin werd bygewoond en die niet minder dan ~f2 uur duurde. Ook Tito liet zyn leger aan zich voor bijtrekken en hier duurde de parade 5 uur. In Boekarest, in Boedapest en in Praag werden eveneens dergelijke militaire vertoningen gehouden. In de West-Europesc landen droeg de 1 Mei tiering over het algemeen een ander karakter. Er kwamen hier en daar incidenten voor tussen socialisten en communisten. In België was de viering tevens het begin van de nieuwe verkiezingscampagne. Het rumoerigst ging het echter in Berljjn toe. Er waren hier twee 1-Mei-demon straties, één in Oost- en één in West- Berlijn. Hoewel tegen de middag nog slechts enkele kleine incidenten wa ren gemeld, nam het aantal inciden ten in de vroege middaguren snel toe. In de vroege ochtend werd in de Amerikaanse sector een commu nistische mars door de Westberlynse politie uiteengejaagd. Een aantal communisten werd gearresteerd. De politie deelde echter niet mee hoe veel. ARRESTATIES. Bij het Anhalter Bahnhof werden 7 leden van de Oostduite volkspolitie in hechtenis genomen, omdat zij een Westberlynse politieman wilden ar resteren en hem met revolvers be dreigden. Ook hadden zij de West berlynse politie willen verhinderen om communistische aanplakbiljetten van ramen en deuren der treinen te verwijderen. Enkele honderden opgeschoten Westberlijnse jongens verzamelden zich voor de Brandenburger Tor en joelden tegen Oostberlijnsc politic cordons. Een Sovjetrussische kolonel, die in een auto passeerde, werd uit gejouwd. Daarop gingen de jongens naar de Potsdamer Platz, waar zij een lid van de volkspolitie afransel den. alvorens zich in de Westelijke sector in veiligheid te stellen. Later verzamelden zich enkele duizenden Westberlynse demonstran ten aan de Britse kant van de Post- damer Platz en deden een regen van stenen uit de puinhopen op de agen ten van de Oost-BerWnse "'--notitie neerkomen. De menigte juichte, toen een jongen in de Sovjetsector in een lantaarnpaal klom en een daaraan opgehangen luidspreker, waardoor de communistische demonstratie werd uitgezonden, uitschakelde. GOED VOORTEKEN Functionarissen van net Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gaven uiting aan hun voldoe ning, dat de viering van de 1 Mei-dag te Berlijn en in West-Duitslar.d zonder ernstige wanordelijkheden is verlopen. Zij waren geneigd dit als een goed voorteken te beschouwen met betrek king tot de demonstratie, welke de, onder communistische leiding staan de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" 26 Mei a.s. Wil houden. VERBODEN DEMONSTRATIE IN BRUSSEL. De Katholieke burgemeester van de voorstad te Brussel, waarin het Noordelijk station is gelegen had de socialistische optocht die was aan gekondigd als een demonstratie te gen de terugkeer van Koning Leopold op de Belgische troon verboden. Bij de grens van deze voorstad wa ren prikkeldraadversperringen opge richt, waarbij driehonderd gendar mes, met stalen helmen en de bajo net op het geweer, gereed stonden om het verbod van de burgemeester te doen naleven. Toen de onder leiding van Spaak staande socialistische demonstranten, toch naar het „Gare du Nord" trok ken, stelden gendarmes te voet zich in twee gelederen voor de versperrin gen op. Achter hen bevonden zich Stem van Speaker gal doorslag. De Britse regering is Maandag by een onverwachte stemming in het La gerhuis tenauwernood aan een neder laag ontsnapt. De stem van de Speaker (voorzitter van het Huis) gaf de doorslag. De stemverhouding bij deze stem ming. die door de conservatieve was afgedwongen was voordat de Speaker zijn stem uitbracht, 278 tegen 278. De conservatieven critiseerden dc re gering wegens beweerde discriminatie ten opzichte van de diensten voor het wegverkeer, welke niet genationali seerd zjjn. De plaatsvervangende Speaker, Ja mes Milner (labour), presideerde de vergadering ter vervanging van majoor Clifton-Brown Conservatief), <lie in zijn ambtsuitoefening volgens traditie partijloos is. De stemmen staakten voor het laatst in het lagerhuis in 1939. Auto door trein gegrepen. MELKVENTER EN ZIJN LOGE- GEDOOD. Maandag werd op een onbewaakte overweg bij Brummen de auto van de melkventer J. R,, waarin zich be halve R. ook nog een 17-jarige logé bevond, door een uit de richting Zwolle komende trein gegrepen. De auto werd ongeveer 400 meter meege sleept. Een ontboden arts kon bij bei de slachtoffers slechts de dood consta teren. Op het moment, dat het ongeluk ge beurde, stond er een werktrein voor, waarvoor juist het vertreksein werd gegeven. Vermoedelijk heeft R. zich op deze trein geconcentreerd en de andere trein te laat opgemerkt. België is nog niet aan zijn tien millioenste toe. BelPLtelde °P 1 Januari van dit 8-625.084 inwoners, te weten 4.2o0.328 mannen en 4.374.756 vrou wen. honderd bereden gendarmes, met ge velde sabel, terwijl daarachter, als derde linie, zes brandweerlieden van het leger gereed stonden om, zo no dig, de politieke hartstochten met water tot bedaren te brengen. Daarop klom Spaak op de kap van een auto waarop een luidspreker was aangebracht en die juist buiten de verboden zóne was geparkeerd. De menigte bleef opdringen in de rich ting van de prikkeldraadversperrin gen. Er waren kreten gehoord als „S.S.", „treedt af" en „Leopold moet hangen." TEL AVIV. Te Tel Aviv zou een reusachtige één-Mei-demonstratie worden gehou den, doch deze werd op het laatste ogenblik afgelast, daar gevechten uit braken tussen aanhangers van recht se en linkse politieke partyen. Daar op werd overgegaan tot het houden van een optocht, waaraan leden van alle partijen deelnamen. Noodlottige afloop van dansavondje. lil danszaal Hochstenbach te Tud- deren het nieuwe Nederlandse dorp achter Sittard kwam het tot hand gemeen tussen de marechaussee en een groep personen uit het naburige Broek- sittard. Toen het tenslotte enige lie den te bont werd en deze op de vlucht sloegen, schoot de marechaussee op de weglopers, na hen tot tweemaal toe tot stilstaan gesommeerd te hebben. Hierbij werd de 24-jarige J. dodelijk geti'offen. De marechaussee stelt een onderzoek in. Vliegende vleuge' neergestort. Een ..Havilland 108", 'n met straal aandrijving voortbewogen „vliegende vleugel", is Maandag enige k.m. ten Noorden van Basingstoke (Engeland) neergestort. De piloot vond de dood. Radiorede van Dr. Drees ter gelegenheid van Koninginnedag. De miuister-president dr. W. Drees heeft gisteravond over de beide Hilvcrsumse zenders een radiotoespraak gehouden in verband met de ;rjaardag van H. M. de Koningin. Dr. Drees schetste het afgelopen jaar als een jaar van „zwaar gebeu- n" en noemde het voor de geschiedenis van het Koninkrijk van beslis sende betekenis. We zullen weldra gedenken hoe tien jaar geleden Duits, land by zyn grote aanval op West-Europa ook ons land besprong, tnaar eveneens zullen wjj ons herinneren hóe 5 jaar geleden bij de bevrijding een storm van vreugde over ons land ging en de feitelijke verbinding met het vorstenhuis werd hersteld. Nu Mei 1950 in deze dubbele zin een mijlpaal is, is er bijzondere re den te gedenken hoe naast Koningin Wilhelmina het toenmalige Prinse lijk Paar zich wijdde aan de dienst van het vaderland. Bij alle slagen, welke ons land ten gevolge van de oorlog hebben getroffen en bij de vele teleurstelingen, die daarna ons deel zijn geweest, is het een voor recht voor Nederland, dat na de oorlog geen tegenstellingen over staatsvorm en vorstenhuis ons land hebben verdeeld, maai' in tegendeel zowel onze constitutionele instellin gen als de persoonlijkheid van Ko ningin Wilhelmina en Koningin Ju liana beiden, algemeen zijn gevoeld als symbool en waarborg van de eenheid èn van de rechten en vrrjhe-, den van ons volk. zo ging de minis ter-president verder. Hoewel Indonesië niet meer een deel van het Koninkrijk is, bestaat er toch op andere manier een band tussen het Koninkrijk en Indonesië. Met de overzeese gebiedsdelen in de West zijn door het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard de banden, nau wer aangehaald. Wij kunnen, ook als historische grootheid schijnt terug Echtscheiding door tandenborstel. Een echtgenoot te Tampa in Florida heeft een eis tot echt scheiding ingediend, omdat zijn vrouw met zijn tandenborstel haar schoenen had opgeborsteld, zonder hem dit te zeggen. Toen hij daarna zijn tanden borstel op de normale manier gebruikte liep hij een ernstige mondinfectie op. waardoor hij vier snijtanden verloor, zo ver klaarde hij voor de rechter. Twee Italiaanse boeren bij botsing gedood. Zondag zyn by botsingen met de politie te Celano, ten Oosten van Rome, twee Italiaanse boeren dood geschoten en zes gewond. De hotsing deed zich voor, toen boeren buiten het gebouw van de plaatselijke vakvereniging te Celano stonden te wachten op de bèkendma- king van een werkrooster. Èr ont stónd onenigheid in hét gebouw en later ook onder de wachtenden bui ten. De politie, die de menigte uit elkaar trachtte té drijven, werd be stookt met stenen. Zij schoot eerst in de lucht en vervolgens op dé me nigte. De stralende zon die Maandag aan de strakblauwe hemel stond, heeft in niet geringe mate de feestvreugde op Soestdjjk verhoogd. Links op de foto: het Konlnklyk gezin, dat het défilé der Soester en Baarnse schooljeugd ter ere van Koningin Juliana's verjaardag, gade slaat. Rechts: de kleine Prinses Marijke voelde er niets voor zo'n lange tijd stil te staan. Prinses Beatrix had dan ook de grootste moeite het kleine zusje op het bordes te houden tot plezier van Prinses Irene. te wijken, ook als Nederland niet meer heerst over grote gebieden in andere werelddelen, een gelukkig, 'n sterk en een geëerbiedigd volk zijn. r De minister-president eindigde j onverrichter zake terug. De beman- zijn rede met namens het hele Ne- j ning had niets gevonden. 4lat een ver- dèrlandse volk gelukwensen aan het klaring voor de explosie zou lu:;:nen Koninklijke Paar aan te bieden. geven. Per K.L.M.-Constellation „Enschedé". Met de K.L.M,-Constellation ,,En. schedé" is'Maandagavond omstreeks half tien, onder commando van ge zagvoerder van Rees Z.KJL Prins Bernhard der Nederlanden naar Amerika vertrokken, waar hij in Philadelphia de ..Holland Fair" zal openen, H.M. Koningin Juliana was naar Schiphol gekomen om afscheid te ne men evenals de Amerikaanse ambas sadeur Selden Chapin, de leider van de E.C.A.-delegatie in Nederland Cla rence Hunter, de minister van econo mische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink. ..Gaan we weer samen vroeg dd Prins aan gezagvoerder van Rees, die hem in het restaurant begroette. Ge zagvoerder van Rees is overigens niet de enige die reeds verscheidene ma len met de Prins heeft samengevlogan. Steward Woiders mag gevoegelijk het predicaat „Hofsteward" dragen, want hij vloog reeds driemaal met de Prins, enige malen met de Koningin, met Koning Leopold en de Sjah van Per- zie. Reddingsboot voer vergeefs uii. Ongeveer kwart voor tien is Maan dagavond in de Noordzee, éér. kilome ter uit de kust. ter hoogte van SrJit:- veningen een mijn ontploft. De red dingboot ..Arthur" voer voor eventu ele hulpverlening uit, maar keerde Cigaretten, hardlopende studenten, duiven en een opgetogen kinderschar? Het was precies half elf toen Maandagmorgen de eerste pakjes O. Z. O.-cigaretten neerfladderden op het gazon van het Paleis Soestdjjk. Ma joor waarnemer Wanrooy, die tezamen met adjudant-onderofficier-vlieger Hateboer het vliegtuig, dat de eigaretten-dropping uitvoerde, bemande, had schitterend gemikt. Drie kinderen uit Baarn renden naar voren om de pakjes op te rapen en deze de Koningin, die met de Prins en de Prinses jes op het bordes stond, aan te bieden. Twee minuten later vloog het toe stel, thans uit de richting Soest, op vijftig meter hoogte op de paleistuin aan. Weer vielen de cigax-ettendoos- jes met oranjelinten op het gras perk. geen paar decimeter van de plaats, waar de eerste bevrijdingsci- garetten waren neergekomen. De rtrrde lading - cigaretten zweefde bij de laatste dropping over de dakrand van het paleis om neer te komen op de uiterste punt van het gazon aan de Baarnse ztfde. Eigenlijk was majoor Wanrooy niet degene, die het feest opende. Het waren de Zaandammers, die voor een verrassing zorgden döor op mo- terfietsen het modernste en snelste vervoermiddel te slaan. Een half do zijn Zaankanters namelijk reed. twee minuten voor het vliegtuig zich kon vertonen, de Soester ingang van het paleis binnen met een aan de Zaan opgestelde oorkonde, waarop de ge lukwensen voor de Koningin en de wens voor een goede gezondheid voor haar en haar gezin was gecal- ligrafeerd. Nauwelijks was het vliegtuig ver dwenen of er kwam een delegatie Zeeland heeft Maandag Koninginnedag gevierd op z\jn eigen wyze. Niet uitbundig, maar toch opgewekt en waardig. Natuurlek werkte liet prachti ge voorjaarsweer er in belangrijke mate toe mede deze feestviering te doen slagen. Een stralende zon by een zacht briesje; wat is er meer nodig om een in vlaggentooi gestoken stad of dorp een eclit feestelyk aanzien te geven. In de avonduren kwam daar natuurlijk in vele plaatsen nog een vrolyk stukje muziek bij en ook daarna bleef het overal nog geruime tyd druk. In Middelburg werd er op verschillende punten in de openlucht gedanst. IN MIDDELBURG. Zon. vlaggen, flanerende mensen enBelgen, talloze Belgen, d£t was Maandag het stadsbeeld van Middelburg. De vele vreemdelingen wy ontdekten behalve Zuiderburen ook Engelsen en Fransen zullen zeker een goede indruk van de stad hebben meegenomen. Mede dank zij het puike weer waren de Middelbur gers in uitstekende stemming en zij lieten dat blyken ook. De door de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", die een tele gram van gelukwens aan H.M. zond. georganiseerde feestelijkheden be gonnen 's middags met twee lcinder- voorstellingén in het Schuttershof, waar het wemelde van de oranje- strikken en sjerpen en waar de wel bekende Adri van Oorschot de jeugd een paar heerlijke uurtjes bereidde, daarbij geassisteerd door de pianist en accordeonist Justus Jesayes. Er was nóg een attractie voor de jon gens en meisjes, die zij te danken hadden aan de buurtvereniging van de Markt. Deze had namelijk een mooie carroussel laten aanrukken, 'n nimmer vervelend vermaak voor de 1onge garde, waarvan zy ook op de bevrijdingsdag nog kunnen genieten. In het begin van de avond maakte het pijpercorps Juliana een mars door de stad, hetgeen allerwege werd geapprecieerd. Later bestegen de mannen van het Middelburgs Mu ziekkorps het podium op de met on telbare lampjes opgeluisterde Markt en brachten een feestconcert, dat zeer in de smaak viel. Het tradi tionele officiële slot van de avond was de fakkeloptocht, waaraan het muziekgezelschap O.N.D.A. en de signaalafdcling van „Achilles" mede werking verleenden. IN VLISSINGEN. In Vlissingen was het gezellig druk op deze Koninginnedag. Overdag vooral ook door de vele Belgische be zoekers, die reeds vroeg met de boot waren overgekomen, en 's avonds in de eerste plaats op het Bellamypark, waar „Ons Genoegen" onder leiding van de heer P. de Rooy concerteerde. „Schep vreugde in het leven" bliezen dc mannen van het muziekgezel schap. En inderdaad speelden zij vol animo. Een mooi programma, waarin o.a. de potpourri Valerius' Gedenck- klank en de Schaatsenrijderswals van Walteufel voorkwamen, werd vlot af gewerkt. Bij het zeer talrijke publiek viel ook de na de pauze gespeelde mars ..Marching throug Georgia", be ter bekend als de mars voor de Neder landse Strijdkrachten, met medewer king van de signaalafdeling zeer in de smaak. De accordeonvereniging „Crescen do" gaf onder leiding van de heer M. P. Ventevogel een concert in het Ha vendorp. Na het „Wilhelmus" werden verschillende vrolijke melodieën ten gehore gebracht o.a. de mars „Af scheid der Gladiatoren", de ouverture „La Festa Splendora", de Irene-mars en de Donauwellen-wals. Daar de aan vangstijd vroeger was gesteld dan ge woonlijk. waren er nog vele kinderen op de been, wat het luisteren in den beginne niet aangenamer maakte. Toch hebben de zeer talrijke luisteraars ge noten. MARS DOOR SOUBURG. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana maakte de mu ziekvereniging „Vlijt en Volharding" Maandagavond een mars door Sou burg. GOES. De verjaardag van HAL de Ko ningin is ook in Goes in opgewekt heid gevierd, mede dank zy een hele reeks feestelijkheden, welke door de Oranje-vereniging waren georgani seerd. De dag werd geopend met kloklui den, gevolgd door carillonbespeling. Om 10 uur verzamelden de leerlingen van de lagere scholen zich rond de muziektent en nadat de burgemees ter. mr. W. C. ten Kate en de voor zitter van de Oranjevereniging, dr. H. Doeleman, de kinderen hadden toegesproken en gewezen op de waarde van deze dag, klonken uit de honderden kindermonden het Wil helmus en hét Zeeuwse Volkslied. De burgemeester las nog een felicitatie telegram voor, dat namens de Goese burgerij aan H.M. de Koningin werd verzonden. De kinderen marcheerden af en hierna was om elf uur de beurt aan de dansgroep van het Goese Lyceum, die onder leiding van mej. Jansen en met accordeonbegeleiding van Bas Leidse studenten, correct geklede hardlopers, een oorkonde aanbieden. Daarna werden links en rechts van het paleis postduiven losgelaten en marcheerde de Apeldoornse harmonie de paleistuin in. Er achter kwamen vele kinderen met vlaggetjes, die zij op het gazon voor het paleis plantten, zodat er een enorme J. en B. werd gevormd. BLOEMENDEFILE. Toen kwamen de mensen met bloe men. Duizenden mensen het scheen alsof het gehele Gooi was leegge stroomd defileerden langs het Ko ninklijk gezin en legden bloemen op de trappen van het bordes. Het was om 12 uur niet meer mogelijk een stap op een der treden te doen zon der een laag tulpen, seringen, narcis sen en margrieten te vertrappen. ELDERS. In den Haag werd voor de Alexan- derkazernc een parade gehouden en op het Malieveld lieten 2000 kinderen ballonnetjes de lucht in gaan. Den Helder beleefde de eerste grote ma rine-parade na de oorlog. In Amsterdam en Rotterdam beleefde men weer eens „ouderwetse" Konin ginnedagen. GELUKWENSEN VAN SOEKARNO President Soekarno heeft H.M. het volgende telegram gezonden: ..Mede namens de ingezetenen van de R.I.S., bied ik Uwe Majesteit hier bij mijn eerbiedige gelukwensen aan met uwer majesteits één en veertigste verjaardag. Moge God zijn zegen over U en Uw gezin en het Koninkrijk der Nederlanden uitstorten". De Australische „Sydney Daily Te legraph" meldde, dat vijf schepen van de route AustraliëEngeland gedurende Augustus en September tussen Indonesië en Nederland zullen varen voor het ver voer van Nederlanders naar Holland. Hollestelle, op alleraardigste wijze een aantal volksdansen uitvoerde. In de middaguren volgde na een carillonbespeling op de Grote Markt, een poppenkastvertoning voor de jeugd. De ouderen werden daarna vergast op een zanguitvoering door „Arti et Amicitiae", „de Stem des Volks" en „de Goese oratoriumver eniging". Het avondprogramma werd ge opend met een concert van „Hosan na". gevolgd door muzikale rond wandelingen en een populair concert van „Euphonia" op de tent. Het pij- perskorps „Excelsior" dat zich met zijn jeugdafdeling ook overdag ver dienstelijk maakte, sloot om half elf de geslaagde dag met een taptoe op de Markt. In de avonduren mochten de kaden zich ook in een grote belangstelling verheugen. De prachtige illuminatie op de brug. bestaande uit het Neder landse wapen, leverde een sprookjes achtig schouwspel op. MEER BEWOLKING. Geldig tot Dinsdagavond. Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- en West. In het Oosten van het land ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren, in het Westen iets koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1