NIÉUWS UIT ZEELAND NIEUW ZIEKENHUIS TE GOES ZAL ƒ3,25 MILLIOEN KOSTEN WEK DE GAL IN UW LEVER OP EEN SLEEPBOOT GEKAPSEISD VOOR TERNEUZEN Terneuzen—België niet langer per spoor Redrfirs worden geëerd. HERDENKING GEVALLENEN WALCHEREN jTgenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i Voor de Ned. Herv. kerk komen de kosten op 36.000 per jaar. De classis Goes der Ned. Herv. Kerk, overtuigd van de noodzakelijk- heid, dat er een Proh Chr. streekziekenhuis te Goes moet komen, heeft zich bereid verklaard haar volle medewerking te verlenen voor de vcrwe- zenlijklng van de plannen tot stichting van een dergelijk ziekenhuis. In de Zaterdagmiddag te Goes ge houden buitengewone classicale ver gadering, die bijgewoond werd door predikanten, ouderlingen, diakenen en kerkvoogden, heeft ds. A. W. M. Odé een uiteenzetting gegeven over de stand van zaken by het voorbereidend werk. Burgerlijke en kerkelijke gemeen ten van verschillende gezindten zul len aan de stichting meewerken. De ze samenwerking is voor ons land iets geheel nieuws. De totale kosten voor de bouw en inrichting van zulk een zie kenhuis, dat berekend moet zijn op 150 bedden, worden geschat op 8.250.000. Verwacht mag worden, dat een be paald bedrag door het Rijk zal wor den gedragen. Van het resterende bedrag komt 40 ten laste van de deelnemende bur gerlijke gemeenten en 60 ten laste van de kerken. Aan rente en aflossing zal de Hervormde Kerk 36.000 per jaar moeten bijdragen hetgeen neerkomt op ongeveer 1,per ziel in de afzonderlijke gemeen, ten. Van de opgemaakte concept-statu- ten werden de artikelen van principi- ecl-organisatorische aard nader toege licht. Duitse (hoogoven-) slakken naar Middelburg. Een grote kraan, die speciaal voor de lossing van wegenbouwniatorialen is opgesteld, brengt momenteel op de Loskade te Middelburg uit Duitsland afkomstige hoogoven-slakken, die ge bruikt zullen worden voor de funde ring van nieuwe wegen op Walcheren. De Herverkavclingsdienst heeft name- lijk met een firma .een contract afge sloten voor de afname van. 30.300 ton slakken uit het Ruhr-gebied. De par tijen worden naar Middelburg ge bracht door schepen met een capaci teit van 1000 en 2000 ton. Vereniging voor Heemkunde West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dagen werd in het gemeente huis te Aardenburg een bijeenkomst gehouden van belangstellenden voor het ontstaan en de geschiedenis van West-Zeeuwsch Vlaanderen. Besloten werd op te richten de „Vereniging voor Heemkunde West Zeeuwsen Vlaanderen". Het Bestuur word als volgt samengesteld: voorzitter, burge meester J. van Dongen; Secretaris J. van Hinte; Penningmeester J. .J Rosseel; Vice-voorzitter A. Hooi horst (Oostburg); bestuursleden: de heren Buchta (Oostburg). Bukkens (Sluis) en Cornelis (IJzendijke). Het deel van de vereniging is de bevolking van West Zeeuwsch-Vlaanderen te interes seren voor de geschiedenis von de streek. Men hoopt te beginnen met het organiseren van een tentoonstelling op dit gebied voor de scholen in West Zeeuwsch Vlaanderen. Op havendam gelopen. Zaterdagmiddag liep bij het binnen varen van de Oosthaven te Terneuzen het m.s. „Quo Vadis" uit Mappel schipper C. Kuipers) op de Oostha- vendam. Met assistentie van de sleepboot ..Holland" kwam het schip na korte tijd weer vlot. De averij bleef beperkt tot een kleine scheur onder de waterlijn. De ..Quo Vadis" kon dan ook met behulp van 'n pomp drijvende worden gehouden. Drie gewapende mannen hebben Za terdagnacht een grote hoeveelheid juwe len en bankbiljetten uit het Franse minis- 1erie voor oudgedienden gestolen. Zij boeiden de bewaker en zochten rustig de gehele nacht. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 28 April: Aldo van Antwerpen. Nina van Casablanca. Vlissingen vertrokken. 28 April; Ionian Explorer n.. Marseille. Nina n. Helsinki. Gepasseerd n. Antwerpen. 28 April: Am- steldijk v. New York. Nelly y. Oporto. 29 April: Edam v. Rotterdam.' Oranjefon tein v. Southampton. Gepasseerd van Antwerpen. 28 April: Dèspathch n. Fechamp. Violette Erica n. Garston. Kamerlingh Onnes n. Rotterdam. Brem n. Lissabon. Prins Willem V n. Mon treal. 29 April: Santa Lucia n. Bohus. Arnedijk n. Rotterdam. Aalsum n. Rot terdam. Silvaplana n. Kopenhagen. z UIT HET ZAKENLEVEN*. Als een nieuwe of verbouwde win kel wordt geopend dan gebiedt de traditie in middenstandskringen, dat dan de winkel in een bloemenparady's wordt omgetoverd.' Maar de ver nieuwde winkel van de heer K. Adri- aanse, die Vrijdag in de Seheldestr. te Vlissingen geopend werd. was ditmaal veranderd in een banketbakkerswin kel. De heer K. Adriaanse opende na melijk een bloemenwinkel en omdat het vrijwel ondoenlijk is om aan een bloemist bloemstukken ten geschen ken aan te bieden, had men zijn heil gezocht in taarten. De nieuwe winkel, die aan de voorgevel een originele, door de eigenaar ontworpen licht reclame heeft, is geheel door Vlis- singse aannemers omgebouwd. A.ls trekpleister fungeert in de mooie ruime, indirect verlichte winkel een aquarium, ingebouwd in de toon bank. Gewezen werd op de dringende noodzakelijkheid, dat er ten behoeve van N. en Z. Beve^and een nieuwe streekziekenhuis komt. Ook de kerk moet hier haar ver antwoordelijkheid verstaan. Al zijn de financiële consequenties niet te on derschatten, toch mogen deze niet als onoverkomelijk worden gezien. Wanneer deze zaak in het geloof wordt aangepakt, dan zal ook de be reidheid worden gevonden om de fi nanciële offers te dragen. Hoewel tegen de concept-statuten nog wel enkele bezwaren werden in gebracht, sprak de vergadering toch unaniem als haar mening uit, dat de ze plannen doorgezet moeten worden. U zult 's mergena „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lover een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel- gang op natuurlijke wüze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Ministerraad vergaderde Zondag. In plaats yan heden, 1 Mei» heeft de ministerraad Zondag zyn gewone wekelijkse vergadering gehouden. Uitstel tot Dinsdag was niet moge lijk in verband met de vergadering van de Eerste Kamer. Twee doden bij motorrace. Twee deelnemers aan de interna tionale motorrace op de weg, welke bij Blandford in Doreset (Eng.) werd gehouden, vonden de dood op dezelf de plek van het circuit. Beide rijders waren van Britse na tionaliteit. Advertentie per rol De grootste en de beste! Schip gezonken in 30 m. water. Zondagmorgen te ongeveer 7 unr is op nog niet geheel verklaarde wijze de sleepboot „Walvis", die uit Terneuzen was uitgevaren om het s.s. ,,Pod. gora" bij het binnenvaren in de buitenhaven te assisteren, dwars voor de „Podgora" gekomen, omver gedrukt en gezonken. Gelukkig waren by dit ongeval geen mensenlevens te betreuren. De sleepboot „Walvis" was eigen dom van de Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwerpen en was te Terneuzen gestationneerd. Toen des ochtends het Joegoslavische s.s. „Pod gora" assistentie vroeg om binnenge sleept te worden in de buitenhaven, voeren drie sleepboten uit namelijk de „Walvis", de „Pierre" en de „En Avant XV". Viering Nat. Feestdag te Goes. De Bond van Buurtverenigingen te Goes heeft voor de Nat. Feestdag op 5 Mei a.s. het volgende programma samengesteld 2 uurklokluiden Opening van de feestelijkheden door de burgemeester, mr. W. G. ten Kate en een toespraak van de voorzitter van de Bond v. Buurtver., de heer A. J. Potter 2.305.30 uur Kin derspelen op de Markt door kinderen van 6—14 j.78 uur: Zang voor het stadhuis. 89.15 uur Optreden diverse bands op de muziektent 9.30 10.30 uur Lampionoptocht met muziek van „Euphonla", „Hosanna" en Pijperskorps „Excelsiox-" 10.30— 11.45 uur„Elk wat wils' op de muziektent 12 uur Sluiting met het Wilhelmus. Zaterdagmorgen 6 Mei zal in het Grand theater een filmvoorstelling worden gegeven voor de schoolkinde ren van 614 jaar. Hierbij zal aan de kinderen tevens een versnapering worden uitgereikt. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Ta- binta", dat vermoedelijk 16 Mei in Rotterdam -zal aankomen, repatriëren de volgende Zeeuwse militairen: A. S. de Vos, Krabbendijke, M. W. de Brui ne, Vlissingen, H. A. Schipper, Elle- woutsdijk, A. van Schouwen, Zierik- zee, B. M. Kroon, Vlissingen, H. J. Coppoolse, Goes, C. den Engelsman, Noordgouwe, J. Machielsèn, Hoek, H. Ch. v. d. Broek, Philippine, W. Ka- relse, Heinkenszand, K. L. Ortelee, Axel. Op het troepentransportschip „Zui derkruis" dat op 11 Mei in Rotter dam wordt vernacht, bevinden zich de volgende repatriërende Zeeuwse militairen: D. Eggebeen, Wolf aarts dijk, J. C. van Beveren, Zierikzee, A. Dey, Zaamslag, J. P. Dijke, St. Phi- lipsland, J. Guiljam, Borssele, J. Guil- jam, Zaamslag, J. Janse, Middelburg, K. v. Keulen, Biggekerke, D. Kodde, Zoutelande, G. van Koeveringe, Krab bendijke, J. W. de Koster, 's-Graven- polder. A. Louws, Middelburg. J. J. Matthysse, Nisse, A. Maljaars, Se- rooskerke, C. Nysse, Kortgene, D. v. Popering, Bruinisse, J. M. W, Schip per, Borssele, J. Tolhoek, Yerseke, M. Verschuure, Krabbendijke, A. Ver wijs, Bruinisse, J. Vlaander, Axel, B. Wagenaar, Krabbendijke, C. West- strate, Nieuwdorp, J. C. Wiskerke, Kapelle, Walhout, Berssele, J. C. Flik- weert, Nieuwerkerk. ZOMERDAG C.J.M.V. Zaterdagmiddag vergaderde de P.O. van het C.J.M.V. in hotel Centraal te Goes onder leiding van de tweede voorzitter, de heer C. Leunis. Na be spreking had plaats van de bondsdag in Terneuzen, welke zeer goed ge slaagd is. Financieel is de dag echter nadelig geworden. Er werd nog geen besluit genomen waar de bondsdag 1951 zal worden gehouden. Op de 8 Juli a.s. te houden Zomerdag zal ds H. M. Strating een toespraak houden. Voorts zullen diverse wed strijden en estafetteloop om de P.C. I beker worden georganiseerd. Boven dien staan de opvoering var. .een to neelstuk en een concert van 'het py- perskorps „Juliana" uit Middelburg or het programma voof d hjg oag. De „Podgora, die 3515 ton meet, was op weg van Rotterdam naar Gent en het schip lag ter hoogte van de zoge naamde peilboot. De „Walvis" had reeds vastgemaakt met de „Podgora" toen de sleepboot dwars voor de „Podgora" kwam en omver werd ge drukt. De kapitein en de stuurman van de sleepboot konden zich vastklemmen aan de sleepkabel. Zij werden aan boord van de „Podgora" genomen. Ook de twee andere leden van de beman ning slaagden er in de sleepboot te veYlaten voordat 'de boot géKëel pnder water verdween. Zy-' werdén Uit het water gered door het personeel van de ,,En Avant XV". De „Walvis" is gezonken in 30 me ter diep water. De Antwerpse direc tie van de Union de Remorquage ar riveerde Zondag te Terneuzen om een onderzoek in te stellen. Nagegaan zal worden of het moge lijk is het gezonken schip te lichten. In verband met de plannen van de N.S. om de treinverbinding Terneu- zen-België voor personenvervoer' tnerkelyk te wijzigen, heelt de Kamer van Koophandel voor Zeeland zich met een telegram tot de minister ven verkeer en waterstaat gewend met 't verzoek deze maatregel van de N.S. niet goed te keuren. Ook de gemeen tebesturen van Terneuzen, Axel 'en Hulst hebben bij deze minister ernstig bezwaar gemaakt. Zij verzoeken de avondverbinding met België in beide riehtingen te handhaven. De gebrs. de Keizer te Bruinisse hebben met hun motorschip Rika Bru 19 herhaaldelijk bij redingswerk op de Oosterseheldë de bèhulpzame hand geboden. Zy assisteerden by het bergen van de Actueel en de „Ryn-Scheidamaar een bijzonder mooi staaltje van red dingswerk was de berging van de Res Nova in December 194!) omdat daarbij mensenlevens in gevaar .wa- ren. Op Dinsdag 2 Mei a.s: zal nu aan do bemanning van de Bru 19 hiervoor een ere-medaille worden uitgereikt. VOETBAl GELIJKSPEL VAN ZIERIKZEE II EN SOUBURG Zierikzee II trok met veel reserves en een totaal gewijzigde ploeg naar Souburg. Toch was het na. enlcole mi nuten al 0-1 door Koster, die er als de kippen by was, toen de keeper een schot van Klink niet lclemvast had. Bij een val van de Vin wist KCS gelijk te maken en ev«.-n later door een kop bal van de linksbuiten zelfs een 2-1 voorsprong ie nemen. Spil Voikcri zette daarna Koster aan 't werk en na 'n mooie ren maakte deze gelijk. Zierikzee bleef nog wel in dc meerderheid, maar er werd niet meer gescoord. Officiële publicaties. MIDDELBURG. SLUITING VERKEER. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat van 1 Mei tot uUorlljk 31 Juli 1950 alle verkeer voor motorrijtuigen en voertuigen over de Seissingel zal zijn afgesloten wegens werkzaamheden voor liet maken van een duiker in deae singel. Miüburg, 29 April 1950. Opperschlpper Lok van de Rijkspolitie onderscheiden. Opperschlpper J. Lok van de Rijks politie te water te Wfcmeldingc, die na een eervolle loopbaan van 30 jaren bij dc politic binnenkort de dienst met pen. sioen gaat verlaten, werd onderschei den met dc eremedaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nas. sau. Tijdens een kqrte plechtigheid in de voortuin van het groepsbureau werd hem Zaterdagmorgen het eremetaal op de borst gespeld, terwijl verschillende sprekers hun gelukwensen aanboden en hun waardering en hoogachting voor het werk en de persoon van „Op per" Lok uitspraken. Nadat de leden van de groep uit We. meldinge, Hansweert en Terneuzen zich rond de driekleur hadden opge steld, voerde als eerste het woord Ka pitein P. C. Silver, afdelingscomman dant van de Rijkspolitie te water uit Vlaardingen, die veertien jaar met op- perschipper Lok heeft samengewerkt, Met waardering getuigde hij o.m. van het vele werk dat deze sinds zijn be noeming tot groepscommandant te We- meldinge in 1946, ter bevordering van de veiligheid op de Zeeuwse stromen heeft verricht. Als politieman en als mens heeft „Opper" Lok de onder scheiding ten volle verdiend. Nadat kapitein Silver hem het ereteken had uitgereikt, bood hij namens de staf in Vlaardingen de kleine draagmedaille aan. Vervolgens bracht de burgemeester van Wemeldinge, de heer C, N. F. van Sas zijn gelukwensen over. Nooit werd tevergeefs een beroep op medewerkixy gedaan, - De heer Lok dankte de sprekers. Tijdens een hierop volgende intieme bijeenkomst heeft oppcrwachtmeestér Boes uit Yerseke namens de groep Kruiningen de gelukwensen aangebo den, terwijl schipper J. Bout namens de manschappen van de politie te wa ter zijn blijdschap er over uitte, dat hun commandant deze onderscheiding te beurt is gevallen. Goese gemeentebestuur bezocht Gentse floraliën. Op uitnodiging van de burgemeester van Doel heeft het voltallig college van B. en W. van Goes met de ge meente-secretaris en de voorzitter van V.V.V. de heer E. N. C. van Riesen Vrijdag een bezoek gebracht aan de Gentse Floraliën. Des morgens 9 uur werd het Goese gezelschap in Gent ontvangen. Na be zichtiging van een kerk werden de he ren om 11 uur ten stadhuize officieel verwelkomd door burgemeester Baels. die hen ook rondleidde door dit fraaie gebouw. Des middags werd een bezoek ge bracht aan het Museum voor Oudheid kundige zaken, waarna het gezelschap op de bloemententoonstelling werd rondgeleid door de heer Marcel D'hont. inspecteur van het toerisme. Hoewel er die dag ongeveer 100.000 bezoekers waren, hebben de Goese he ren dank zij een poiltiegeleide waar voor de gastheren hadden gezorgd, ten volle kunnen genieten van de hier ge- exooseerde bloemenpracht. Het was een schitterend geslaagde dag. welke er zeker zal toe hebben bygedragen om de banden met onze Benelux-partners nog te verstevigen. Superieure dames- gymnastiek in Middelburg. KEURKORPS VAN ASPASIA E.M.M.-JUBILEUM. De Middelburgse athletiek- en handbalvereniging „E.M.M." vierde Zaterdagavond in het Schutterèhof tip luisterrijke wijze haar 25-jarig jubile um. Zij had daartoe het keurkorps •van één der beste dames-gymnastiek verenigingen in ons land, Aspasia uit Rotterdam, uitgenodigd, dat met zijn uitmuntende prestaties de' vele aan wezigen een programma van sublie me gymnastiek bood. De indeling van de zitplaatsen had ditmaal een wijziging ondergaan: mid den in de zaal was een ruimte vrijge houden voor de gymnasten en om de ze open plek zat het publiek gegroe peerd. De voorzitter van E.M.M., de heer R. van Roo. verwelkomde in zijn ope ningswoord de wnd. burgemeester en de andere vertegenwoordigers van 't gemeentebestuur, het bestuur van 't district Zeeland der K.N.A.U. en de afgevaardigden van de zustervereni gingen. Hij gaf vervolgens het woord aan de eerstgenoemde, de heer Köge- ler, die E.M.M. de gelukwensen van de gemeente overbracht en die wees op het grote nut van de sportbeoefe ning. De heer A. Imanse, die namens de oud-leden sprak, wekte de jonge ren op de fakkel over te nemen en brandende te houden. Hij bood hier na de voorzitter enige ontwerpen aan voor een clubvlag, die de oud-leden aan de vereniging willen schenken. Het lid de heer De Looff huldigde de heer Van Roo. die reeds 17 jaar voor zitter is, voor hèt vele werk, dat hij in het belang van de athletiek-beoefe ning verricht. Voor mevr. Van Roo waren er bloemen, voor de voorzitter sigaren. De Aspasia-dames zetten het pro gramma in' met .een voorbeeld van li chaamsscholing. waarbij zij reeds di rect het publiek enthousiast maakten met haar volmaakte lichaamsbchcer- sing, haar gratie en soepelheid. Haar verrichtingen met knotsen, hoepels en tamboerijnen overtroffen deze eerste indruk nog; hoewel deze als oefenin gen waren aangekondigd, kon men beter van dansen spreken. Een ander hoogtepunt vormden de rhythmische oefeningen, waarmede Aspasia (wier optreden dc beste propaganda voor dc gymnastiek was, die men zich kon wensen) terecht het Nederlands kam- pioenschap-1950 behaalde. Maar ook dc E.M.M.-dames en- he ren lieten zich niet onbetuigd. Zij ga ven de aanwezigen een indruk van de indoor-lessen, die wekelijks worden gfehouden en kwamen ook met de springoefeningen keurig voor de dag. Een feesthal, dat om middernacht overging in een Oranjebal, vormde 't besluit van deze geslaagde avond, die lang in herinnering zal blijven. Op Donderdag 4 Mei. De Stichting; 1940—1945 te Middel burg deed ons een volledig program ma toekomen voor de herdenking op de avond van 4 Mei a.s. Van 6 uur 's avonds worden de vlaggen halfstok gehangen van de openbare gebouwen en particuliere woningen. Om 7.30 uur wordt ieder, die hulde wil brengen aan de Nederlandse mi litairen, zeelieden, verzetstrijders en geallieerde militairen, die voor de be vrijding van het vaderland gevallen zijn, de gelegenheid gegeven om deel te nemen aan de z.g. „stille omgang", welke zal beginnen bij de hoge brug. Gezamenlijk wordt dan om 7.45 ge wandeld naar de algem. begraaf plaats, waar een eenvoudige hulde zal worden gebracht. Ieder wordt verzocht zo mogelijk losse bloemen mee te brengen. Deze „stille omgang" kenne rang noch stand. In overeen stemming met de geest die onze ge vallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken wor den gehouden en de weg naar de be graafplaats wordt slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel afgelegd. Van 7.45 tot 30 seconden vóór 8 uur zal de klok van de Oostkerk wor den geluid. Te 8 uur precies zal twee minuten volkomen stilte op de begraafplaats in acht worden genomen, hetgeen wordt aangekondigd met een hoorn- signaal. Daarna zal onder begelei ding van het muziekgezelschap „On- da" het eerste couplet van het Wil helmus worden gezongen. Zy die aan de „stille omgang" deel nemen, begeven zich na deze plech tigheid in gesloten formatie langs de voorgeschreven route naar de Dam, waar in aansluiting hierop om 8.30 een herdenkingsdienst wordt gehou-' den. Het volgende programma Is opge maakt voor de herdenking van de ge vallenen 19401945 op Donderdag 4 Mei a.s. te Vlissingen. Om 7.15 u. verzamelen van de burgerij in de Brouwenaarstraat vóór de R.H. B.S. voor deelname aan de „Stille tocht" naar de Noorder'Begraafplaats. Aan deze stille tocht kan elkeen deeL nemen; de samenstelling van de stoet geschiedt zonder rang of stand. De rechtstreeks nabestaanden der gevallenen en de vertegenwoordigers der bevriende, mogendheden zullen echter aan het hoofd van de stoet gaan. Om 7.30 uur afmars naar de.begraaf plaats langs de Singel naar de Koop- mansweg in volkomen stilzwijgen zon der vlag of vaandel. Van 7.45 uur af tot 30 seconden vóór 8 uur zullen de klokken worden geluid van de R.K. Kerk aan de Sin gel en van de kerk van de Doopsge zinde gemeente aan de Vrijdomweg. Om 7.55 uur zullen op de begraaf plaats door de leden van de Christe lijke Zangvereniging „Hosanna", 4 verzen worden gezongen uit het lied „Heer, blijf met mij". Engelse melodie van William Henry Monk (1823—1889), naar de Engelse tekst van Henry Francis Lyte (17931847) door ds. Petrus Joh," Moèton (1837 Ï919) terwijl om 30 seconden vóór 8 uur door hoornsignaal 2 minuten van volkomen stilte zal worden aangekon digd. Na de stilte van 2 minuten zal de aldaar aanwezige vlag worden ge hesen en zullen door de ledén van op- gemelde zangvereniging 2 coupletten van het Wilhelmus worden gezongen. Na beëindiging van de zang zal dan aan de burgerij gelegenheid worden gegeven voor het brengen van een eenvoudige hulde, door het strooien van bloemen op de graven. Toespraken zullen niet worden ge houden. De burgerij wordt uitgenodigd om 6 uur n.m. de vlag halfstok te hijsen. Middelburg EERSTE OUDERAVOND IN NIEUWE MEISJESSCHOOL Voor de eerste maal belegde de oudercommissie van de Meisjesulo te Middelburg een ouderavond in de nieuwe school, die grote bewondering van de bezoekers en, bezoeksters oogstte. De voorzitster, mevr. J. den Beer Poortugael-Nanninga opende de bijeenkomst in de „aula" op zolder en verwelkomde speciaal de wnd. bur gemeester, de heer J. W. Kögeler. Vervolgens bood zij namens de ouder commissie de school een fraaie pro jectielantaarn met plaatjes aan. Deze is bekostigd uit 't „Ouderfonds"; spr. wekte alle ouders op dit fonds te steunen. Het hoofd, mej. C. Siebenga, dankte voor het geschenk, waarna de heer Kögeler het woord voerde. Hij noemde de nieuwe school een sieraad, voor de stad en sprak vol lof over cie medewerking van minister In it Veld aan de tot stand koming. TM burgemeester van Veere. jhr. I. F. den Beer Poortugael, hield tenslotte een interessante causerie over Veere en 't Markiezaat, toegelicht met een collec tie prachtige lichtbeelden. HET DIER IN HUIS EN HOF. In een goed bezette Bogardzaal te Middelburg hield de afdeling Zee land-Noord van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren een bij eenkomst, waarin de bijzonder fraaie film „Het dier in huis en hof" werd vertoond. Deze rolprent bespraken v/U reeds naar aanleiding van verto ningen in Vlissingen. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer E. J. Glerum. Het hoofdbe stuurslid. dc heer Nicuwenhuis uit Den Haag, sprak een krachtig pro- pagandawoord, waarin hij ondermeer wees op de zedelijke plicht van de men om de in nood verkerende die ren te helpen. MIDDELBURG I—COAK TEN BATE VAN STICHTING 1910—1945. Op de nationale feestdag,- 5 Mei, zal 's middags om half 4 uur op het gemeentelijk sportterrein te Middel burg een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Middelburg I en een elftal, samengesteld uit leerlingen van de C.O.A.K. Het batig saldo wordt door de v.v. Middelburg afge dragen aan de Stichting 19401945. HET VIERDE PRINSENKIND. Ook in Middelburg werd (in dc Doopsgezinde Kerk) een bijeenkomst gehouden van de stichting ,,Het vierde Prinsenkind", waarin de sug gestieve film „Fluistering der gevalle nen" werd vertoond. De heer A. Schout sprak 'n openingswoord, waar in hij wees op de totstandkoming en het werk van deze stichting. Ds. A. de Vries heeft o.m. de stichting be dankt voor hetgeen zij mede voor het Zeeuwse kind doet. Hij belichtte daarbij de verandering van het chari- ticve werk sedert het begin van de oorlog. Voorts vertelde een kamp- leidster nog iets over haar ervaringen. Vlissingen BOND VAN BUURTVERENIGINGEN In aansluiting op hetgeen wij eerder berichtten, delen wij mede dat het waterfeest, dat door de Bond van Buurtverenigingen wordt georgani seerd, gehouden zal worden in de week van Kinderstad van 13 tot 19 Aug. en niet op 5 Mei zoals wij abu sievelijk vermeldden. Als bestuurslid werd herkozen dc heer C. Plasse cn gekozen mr. J. G- v. d. Burgt. AFSCHEID BIJ „DE SCHELDE". Zaterdagmiddag werd afscheid ge nomen van de heer W. Roose te Vlis singen, die na een 42-jarige dienst tijd als draaier in de afdeling ketel makerij der Kon. M\j. „de Schelde", deze maatschappij met pensioen ging verlaten. Hij werd hartelijk toegespro ken door baas v. d. Berge, die hem pi ees als een ijverig en goed vakman. De heer Roose werd een passend geschenk aangeboden, waarna deze een dankwoord sprak. CONCERT „CRESCENDO". Hedenavond zal de muziekvereni ging „Crescendo", onder leiding van de heer M. P. Ventevogel, een con cert geven in het Havendorp te Vlis singen. Domburg BOERENLEENBANK. Onder leiding van de voorzitter, de heer W. Brand hield te Domburg de Coöp. Boerenleenbank in de zaal „Tramzicht" haar» jaarvergadering. De voorzitter zeide in zijn openingswoord dat de bank ook in 1949 een goed jaar heeft gemaakt. De omzet bedroeg ruim 7 millioen, terwijl de balans een eind cijfer aanwijst van 2.700.000. Per 31 Dec. 1949 waren er bij de bank 1875 spaarders en 280 rekeningcouranthou- ders ingeschreven. Dank bracht hij aan het personeel voor de correcte wij ze waarop dit zijn taak verricht. Uit het verslag van de kassier bleek, dat er ruim 17.000 dagboekposten be handeld zijn. Er werd 300.000 meer spaargeld ingelegd dan terugbetaald. Het aantal leden steeg tot 481. Na een ruime afschrijving op het kantoorge bouw werd ïiog een winst gemaakt van 3,039.51. Deze werd aan de re serve toegevoegd, waardoor deze thans ruim 73.000 bedraagt. De rekening en balans werden goedgekeurd. De heer W. Brand werd herkozen als bestuurslid en de heer K. Brouwer als lid van de Raad van Toezicht. Zoutelande „ORANJEVERENIGING". Te Zoutelande hield de Oranjever eniging haar ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Ver- hage. Van de ruim 100 leden, waren er slechts 21 aanwezig. Er was een batig saldo in kas van f 115,58. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal dalende is. Aan de muziekvereni ging zal gevraagd worden op 5 Mei 's avonds een concert te geven en een rondwandeling te houden. Voor deze nationale feestdag zullen geen ver dere festiviteiten worden georgani seerd. De aftredende bestuursleden, de heren J. Verhage, P. A. Riemens en D. Stroo werden herkozen. Veere „VEERE'S GENOEGEN" In het .vliegkamp te Veere gaf dc muziekvereniging „Veere's Genoegen"; een uitvoering voor leden en dona teurs. Het cabaretgezelschap „De Zuidwesters" uit Middelburg zorgde er voor, dat deze avond een succes werd. Vrouwenpolder BIJEENKOMST STEUN WETTIG GEZAG. In een bijeenkomst van het instituut Steun Wettig Gezag te Vrouwenpolder zette overste de Feyter, doel en stre ven van, de Nationale Reserve uiteen. Nadat de spreker nog enkele vragen had beantwoord werd tot slot van deze bijeenkomst, die onder leiding stond van burgemeester W. N.. v. .Liere, de legerfilm „De slag om Engeland" ver toond. MIDDELBURG. Vandaag: Schuttershof; Mei-bljeenkomsi P. v. d. A.. 8 uur: Vnn Benthem cn Jutting: Schilderijen-expositie (ook morgen); Electro: Gunga Din. 7. cn 9.15 uur; Schouwburg: Ergens in Eu ropa, 8 uur. Morgen: Electro: De dochter van dc ka pitein, 7 en 9.15 uu^ VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra^ Voorjaarsparade. 7 en 9 uur; Luxor: Superman, 8 uur. Morgen: Concertgebouw: Het Vlissings Schouwspel met „Weet je nog...?". 8 uur; Alhambra: Het Avontuur begon in Bombay. 7 en 9 uur; Luxor: Ainrin in Hollywood, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2