PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prins-regent Karei besluit tot ontbinding der Kamers De industriële mogelijkheden voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen 0£ BILT Nieuwe verkiezingen op 4 Juni a.s. 1 MEI FRANSE LERAREN PROTESTEREN TEGEN ONTSLAG JULI0T-CURIE J- r Prins Bernhard vertrekt vandaag naar New-York. NU 00K INDONESISCHE AARDE IN HET NATIONAAL MONUMENT Wijdingsstonde op jaardag van de Koningin. Breskens heeft de voorkeur VOORSPELT: Maandag I Mei 1950 Dagblad, üitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. B-xlllntijn. PLverv.t NV. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 193e Jaargang - No. 102 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels L—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): MTmrg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. VOrststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228J; Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Er wordt een felle verkiezingsstrijd verwacht. Na een regeringscrisis van meer dan zes tveken, waaraan niet minder dan vier Belgische kabinetsformateurs een einde hebben pogen te maken, heeft thans de regering Eyskens, die in feite nog niet was afgetreden, om dat de Prins-regent het ontslag van deze regering nog niet had goedgekeurd het roer opnieuw in handen genomen. De regering zal evenwel een kort le ven zjjn beschoren want dc Prins-regent heeft besloten tot ontbinding van de Kamers. De verkiezingen zullen op 4 Juni worden gehouden en op 21) Juni zal een andere regering zich aan het nieuwe parlement moeten voor stellen. De ontbinding der Kamers zal ongetwijfeld aanleiding zijn tot een felle verkiezingsstrijd, waarvan de Koning de inzet zal zijn en die de tegen stellingen tussen de partijen nog duidelijker zal doen uitkomen. In officiële kringen verluidt, dat socialisten enliberalen in de provincies kartels zullen vormen bij öe a.s. ver kiezingen. Bij de vorige verkiezingen was het namelijk zo, dat veie sociat:s- tische en liberale stemmen hier ver loren gingen, omdat zij afzonderlijk niet het benodigde quorum behaalden. Door de vorming van een kartel ver wachten liberalen en socialisten de Katholieken in Senaat en Kamer de meerderheid te kunnen betwisten. In de gelederen der Katholieken meent men daar tegen, dat de nieuwe verkiezingen niet alleen een grote meerderheid in de Senaat zullen op leveren, doch eveneens in de Kamer. In kringen der CVP wil wil men in de resultaten der komende verkiezingen vooral een bevestiging zien van de uitslag der volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België. Mochten de Katholieken erin sla gen, zowel in de Senaat als in de. Ka mer de absolute meerderheid te beha- Vijf doden en drie en zestig gewonden'bij leger- manoeuvres. Vijf doden en drie-en-zestig gewon den waren er te betreuren bij de grote lucht- en landmanneuvres, die het Amerikaanse leger in Noord - Carolina heeft gehouden. Volgens deskundigen benaderden deze manoeuvres de werkelijkheid zeer dicht. Bewezen is, dat uit de lucht een tweede front gevormd kan worden. Onvriendelijke woorden van Shinweli over Churchill „Arrogant en kwaadaardig" noem de de Britse minister van defensie Shinweli de leider der oppositie Win ston Churchill. Deze onvriendelijke woorden zeide Shinweli in een toe spraak te Morecambe en hij voegde er aan toe, dat Churchill geen ver- y antwoordelijkheidsgevoel bezit en bo- vendien „evenveel streken heeft als een kooi vol apen". Shinweli zeide verder: „Churchill's politieke oneerlijkheid persoonlijk is hij geenszins oneerlijk is zo doorzichtig, dat men hem onmiddel lijk door heeft". Er is een tijd geweest, waarin de viering van het socialistische Mei feest en van Koninginnedag op één en dezelfde datum tot de onmoge lijkheden zouden hebben behoord. Dat was de tijd, waarin in sommige ste den de Prinsessedag met extra luis ter werd gevierd om een zeker te genwicht te vormen tegen de Mei viering. Die tijd is voorbij. Voor het eerst vallen Meidag en Koninginnedag sa men. Niemand heeft er zijn stem tegen verheven. Er is respect weder zijds. De tijd, waarin het Oranjehuis bij socialisten taboe was, is voorbij, zo goed als de tijd, waarin de Meidag voor niet-socialisten een dag van ergernis was. Het is merkwaardig. En het is goed. Want een volk, dat in zichzelf verdeeld is, kan geen sterk en geen gelukkig, kan geen goed volk zijn. De Meidag is voor vele Nederlan ders de dag, waarop zij herdenken, wat in jarenlange strijd aan sociale vooruitgang veroverd werd. De dag tevens, waarop de gelofte, te bouwen aan een betere toekomst, wordt ver nieuwd. De Koninginnedag is de' dag, waar op door alle Nederlanders de dank baarheid geuit wordt voor wat Ne derland in Oranje geschonken werd. Vandaag waaien de vlaggen. Van daag schalt de muziek. Het is een merkwaardige Meidag, zoals er nog nimmer een was. Een Meidag echter, die met vreug de vervult, omdat hij een bewijs is, dat opvattingen, die eertijds scheids muren waren, het thans niet meer zijn- Het is de tweede maal, dat Neder land de Prinsessedag van weleer als Koninginnedag viert. De wolken, die de hemel verduisterden, toen Juliana het koningschap' op de schouders nam, zijn nog niet weggevaagd. Zor gen en problemen omringen Neder land, de toekomst is« een vraagteken. Moge deze tweede Koningin Julia- nadag het begin vormen van een periode van vooruitgang, van over wonnen moeilijkheden, van opgeloste problemen Ion, dan zouden zij dus tegen dc wil van socialisten en liberalen in dc wet op het regentschap kunnen opbelfen om de Koning in staat te stellen naar België terug tc keren. In dat geval zou de koning echter naar België te rugkeren als de vorst van één partij en van een homogeen katholieke re gering, iets waarvan zowel hijzelf ais de leidende figuren in de C.V.P. afke rig zijn. Men hoopt in Katholieke kringen echter dat een verpletterende over winning der C.V.P. de Vlaamse libe- beralen tot nadenken zal stemmen en deze alsnog bereid zullen zijn aan een Katholieke-liberale regering mede te werken. Grootste deel van Antwerpse havenarbeiders aan het werk. Van de circa 14.000 arbeiders wa ren er Zaterdag in de Antwerpse ha ven ruim 10.000 aan het werk. In de omgeving van de aanwervingsbu- reaux werden communistische strooi biljetten rondgedeeld, waarin op de havenarbeiders een beroep wordt ge daan de Amerikaanse schepen met wapens, die dezer dagen te Antwer pen worden verwacht, niet te lossen. Er hebben zich echter geen inciden ten voorgedaan. Garagehouder schuldig aan dood van wielrenner. De 20e kamer van de rechtbank ie Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak van de dood van de wielrenner De Poorter in Zwitserland. De recht bank heeft de garagehouder Louis Hansens veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. De burgerlijke partij, de weduwe De Poorter en kinderen, ontvangt een schadevergoeding van in totaal 1.700.000 fr. Wervelwind eist negen doden. Tengevolge van talrijke wervelwin den, die het Westelijk gedeelte va.x de staat Texas en midden-Oklahoma hebben geteisterd, zijn negen perso nen gedood, meer dan honderd ge wond en tientallen huizen beschadigd. SAmlor Rónai, die in de plaats van Arpad Szakasits als.president van de Hongaarse Volksrepubliek is voorge dragen. Rónai is van oorsprong bouw vakarbeider. Van 1911 af is hg een ac tief lid van de arbeidersbeweging. Sinds de bevrijding in 1945 maakte hij deel uit van het kabinet. „Sowjet-Unie zal nooit het eerst atoombom gebruiken". Het Franse nationale verbond van leraren, dat 180.000 van Frankrijks 200.000 leraren omvat, heeft gepro testeerd tegen het ontslag van de communistische prof. Joliot-Curie als Hoge Commissaris van de Franse commissie voor atoomenergie. ^Curie heeft thans in het officiële blad van de Komlnform, dat te Boe karest wordt uitgegeven, verklaax-d, dat de Sowjet-Unie nooit het eerst de atoom- of de waterstofbom zou ge bruiken. „Het gebruik van zulke monster achtige wapens zal niet de overwin ning brengen aan degenen, die deze Conflict tussen directie en 'personeelraad der N.S. Sedert het begin van het jaar is er overleg tussen de directie en de Peiv soneelraad van de Nederlandse Spoor wegen over de opvoering van de pro ductie in verband met de 5 pet. loons verhoging. Deze besprekingen zijn op een meningsverschil uitgelopen. Vol gens de directie heeft de Personeel- raad de tijd voor een keuze tussen invoering van een 41% werkweek in gaande 1 Maart en een 42-urige werkweek ingaande 15 Mei, laten voorbij gaan. De directie staat nu op invoering van de 42-urige werkweek. In een circulaire van de Personeel- raad wordt o.m. gezegd dat de direc tie een eenzijdige beslissing heeft ge nomen, zonder medewerking van de Personeelraad. In verband hiermede heeft de Personeelraad gemeend ook geen bemoeienis te moeten hebben met de redactie van de dienstorder en de raadpleging van het personeel over de wijze waarop de meerdere diensturen zullen worden ingedeeld. De Personeelraad betreurt de gang van zaken, maar wijst elke verant woordelijkheid hiervoor af. Natuurlijk'in Amerika Reeds honderden mensen zijn komen kijken naar de schom melstoel van de familie Holli- day te Muscatine in de Ame rikaanse staat Iowa. Deze stoel schommelt nu reeds 37 dagen lang, zonder aanwijsbare oor zaak. Het ding had nimmer iets vreemds gehad, totdat het gezin in een huis van een fami lielid was getrokken. Dit fami lielid overleed op 17 Maart jl. en zes dagen daarna begon de stoel te schommelen Panamees schip op een mijn gelopen. Zondagmiddag is het 10.000 b.r.t. metende Panamese motorschip „Ca- nopes" zeven mijl ten Noorden van Ameland op een mijn gelopen. Radio grafisch werd om hulp gevraagd, waarop de reddingsboot „Brandaris" en de sleepboten „Holland" en „Oce aan" onmiddellijk zijn uitgevaren. De toestand aan boord van het ge troffen schip scheen nog al mee te vallen. Er zouden geen gewonden zijn en er zou drie voet water in de ma chinekamer staan. De bemanning slaagde er in het schip drijvende te houden tot de sleepboten het bereik ten. De „Holland" nam het op sleep touw naar Amsterdam. het eerst gebruiken", aldus Joliot- Curie. „Wij eisen het onvoorwaarde lijk verbod van het atoomwapen, ge volgd door de instelling van een in ternationale controle. Terwijl de mensheid nog niet her steld is van de wonden van de twee de wereldoorlog, willen de imperia listen een nieuwe oorlog tegen de Sowjet-Unie en de volksdemocrati- sche landen ontketenen. Ons gesta dig groeiende aantal zal de misdadi ge plannen van de oorlogsophitsers verijdelen", aldus Joliot-Curie. Een vechtpartijtje na een bruiloft. Een zwaar gewapende politicmacht moest in allerijl van Durban naar een district van Zoeloeland in Zuid- Afrika worden gebracht, waar dui zenden Zoeloes elkaar met geweren en assegaaien te lijf waren gegaan. Na een rustig verlopen huwelijks plechtigheid op Donderdag, begon nen Vrijdagnacht van wijd en zijd Zoeloes toe te stromen om aan een plotseling uitgebroken vechtpartij deel te nemen. Voor opening van de Holland-Fair. Vandaag vertrekt Z.K.H. Prins Bern hard per vliegtuig naar Amerika, waar hij Zaterdagmorgen in Philadel phia de Holland-Fair zal openen. De Prins zal deze week voorts o.m. aan wezig zijn bij een officiële ontvangst van de Nederlandse kolonie te New- York en enige inrichtingen van de Amerikaanse luchtmacht bezoeken. Als vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering zal de secretaris generaal van het ministerie van econ. zaken, prof. dr. G. Brouwers, bij de opening van de Holland-Fair aanwe zig zijn. Kolen 's zomers goedkoper. De regering heeft besloten om, nu de brandstoffendistributie is op geheven, weer over te gaan tot in voering van het voor-oorlogse systeem van seizoenprijzen. In Mei en Juni zullen de kolenprijzen 0.50 per hl. lager zijn dan de laatst gel dende prijzen (35 cent voor cokes), in Juli en Augustus 0.15 lager. De winterprijzen. welke per 1 Sep tember van kracht worden, zullen echter 0.20 hoger liggen dan de huidige prijzen (voor cokes 0.15 hoger) Ook de Minahassa los van Oost-Indonesië. Na Zuid-Celebes heeft thans ook de Minahassa zich los gemaakt van de negara Oost-Indonesië. De Mina- hassaraad heeft een hiertoe strek kende resolutie aangenomen, waarbij tevens de inlijving bij de Republiek van Djocja werd geproclameerd. Treffende plechtigheid in de Nieuwe kerk en op de Dam in Amsterdam. Rede van minister Götzen. De urn met aarde, verzameld op de twee en twintig erevelden in Indone sië, is Zaterdagmiddag op plechtige w(j. ze bijgezet in het voorlopig Nationaal Monument te Amsterdam. De bijzet ting geschiedde na een eenvoudige, in drukwekkende bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. waarbij o.m. aanwezig waren H.^M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, vele leden van het kabinet en de Hoge Commissaris van de Ver. Staten van Indonesië in Ne derland. mr. Moh. Roem. In zijn rede in de Nieuwe Kerk som de minister Götzen de namen op van de 22 erevelden waarvan een handvol aarde naar Nederland is overgebracht. Als ik deze namen uitspreek, aldus de minister, zullen velen zich in bun her innering terugroepen hoe deze velden daar liggen onder le tropenzon: tussen de sawah's, in de heuvels, tegen de bergen, langs de wegen van dat mooie land. dat ook onze liefde heeft en waar zovelen, zowel burgers als krijgs lieden vielen in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht. De minister stipte enkele punten uit de strijd aan. Ook in Indonesië werden de lichten uitgedoofd, maar wat de Japanners nimmer hebben kunnen doven, dat was de geest die levend houdt, die ons bezielde in gevangenissen en interne, ringskampen, bij slavenarbeid en ver plichte krijgsdienst. Minister Götzen hield zich vervolgens bezig met de vx-aag: „Heeft de geest overwonnen?" Dertienduizend overledenen zijn thans herbegraven op de 22 erevelden van Indonesië. Grote dank zijn wij in Twee predikanten en een pastoor leidden de bijeenkomst. Zondagmiddag is in de Nederlands Hervormde Kerk te Baarn een wg- dingsstond gehouden in verband met de verjaardag van H.M. Koningin Ju liana. Deze wgdingsdienst, welke druk bezocht was, werd bijgewoond door H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Wilhel- mina. De dienst trok te meer de aandacht, daar deze gezamenlijk geleid werd door de Ned. Hervormde predikant ds. J. van Kuiken, pastoor I. P. J. Kaarsgaren van de St. Nicolaas-pa- rochie en ds G. Zeyl, gereformeerd predikant, allen te Baarn. Ds. Van Kuiken ging voor in de li- tui-gie. De dienst ving aan met de ge meentezang „Wilt heden nu treden", waarna ds. van Kuiken de geloofsbe lijdenis van Nicea uitsprak. De Geïnformeerde predikant en pastoor Kaarsgaren spraken achtereenvolgens een wijdingswoord, onderbroken door gemeentezang. Tot slot bad pastoor Kaarsgaren het „Onze Vader". deze verschuldigd aan wijlen Generaal Spoor, wiens stoffelijk overschot than3 ook rust op Menteng Poeloe onder nummer B 46 met het eenvoudige kruis en de stalen helm, Ten slotte herinnerde de minister er aan, dat de urn met aarde van deze erevelden in December 1949 naar Ne derland is overgebracht en tijdelijk bij gezet werd in het koor van de St. Ja- cobskerk te 's-Gx-avenhage. OP DE DAM. Na afloop van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. die werd opgeluisterd met zang door het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de No bel, orgelspel -van Henk Loohuys en zang van Laux*ens Bogtman. begaveif H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern hard en na hen alle andere aanwezigen zich te voet over de Dam naar het na tionaal monument, rond hetwelk zich duizenden hadden verzameld. Terwijl beiaardier Vincent Valerius' „Waer dat men sich al keerd of wend" op het paleiscarillon ten gehore bracht, droegen vier vi-ouwen, die in Japanse kampen hebben vertoefd, en vier dragers der Militaire Willemsorde de urn uit de Nieuwe Kerk naar het monument. Het was precies veertien minuten over half vier toen korporaal Jan de Koster van het corps Mariniers en soldaat L. M. de Goede van het K.N.I.L. de urn in de aan de voet van het monument geplaatste nis tilden. H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard waren de eersten, die een krans bij de aan het momxment toege voegde twaalfde urn legden. Hun voorbeeld werd gevolgd door vele an deren. Het verwekte enige verwondering, dat de heer Moh. Roem geen krans legde. Vaix de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat vernamen wij. dat men gevraagd had of er gelegenheid bestond tot het leggen van kransen. Van Nederlandse zijde werd daarop medegedeeld, dat deze gelegenheid niet bestond. Toen bleek, dat dit wel het geval was, is in tegenwoordigheid van minister van Maarseveen voor deze foutieve voorlichting verontschuldi ging aangeboden. Een défilé langs het nationaal monu ment. waarin minister-president, dr. Drees en zijn echtgenote voor gingen, besloot deze sobere bijzettingsplechtig heid. De vraag of West Zeeuwsch Vlaanderen ontwikkelingsmogelijkheden heeft op hef gebied van de Industrie, wordt slechts zijdelings aangeroerd in het rapport, dat de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland opmaakte voor het beantwoorden en dat betekende tegelijk afwijzen van de vraag of West Zeeuwsch Vlaanderen een scheepvaartkanaal nodig zou hebben. Toch zijn de opmerkingen over de industrialisatie van voldoende belang om daaraan ruimer bekendheid te geven.. Jammer genoeg is dit rapport reeds in het voox-jaar 1946 geschreven en de directeur van de Plan. Dienst ir. M. de Vink mag dan al in zijn voorwoord opmerken, dat de principiële opzet en de conclusies ook thans nog na het verstrijken van de jaren onveranderd kunnen worden gehandhaafd, het stuk bevat toch heel wat matex-iaal, dat zijrr betekenis heeft verloren. In 1946 is het rapport niet gepubli ceerd, omdat vex-scheidene factoren, welke voor het vervoer in West- Zeetfwsch-Vlaanderen van belang wa ren, nog zeer onzeker waren. Nu vrijwel vaststaat, dat Breskens geen binnenhaven krijgt aldus de rapporteur de strijd tussen trams en bus ten gunste van laatstgenoemde is beslist en de gehele economische situatie zich wat duidelijker aftekent dan in het begin 1946, leek het wense lijk tot publicatie over te gaan. De publicatie kan nu bijdragen tot hét vonnen van een openbare mening over bet kanaalvraagstuk. Tot zover de opinie van de rappor teur, waarbij we aantekenen, dat de openbare mening in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen zich in dc laatste jaren uiterst weinig met het kanaalvraag stuk heeft bezig gehouden, omdat an dere problemen veel meer de aan dacht vroegen. IN DUSTRIE-CONCENTR ATIE, De belangrijkste kwestie, die in het rapport wordt aangeroerd is.de vraag of een kanaal een stimulerende in vloed zou hebben op industrievesti ging. Zeeland is de provincie met het ge ringste aantal personen werkzaam in de industrie. Het aantal industriebedrijven is ge ring in aantal en zij liggen tamelijk verspreid. In Zeeland verkeert men nog in 't stadium, dat de industriële centra, die er zijn, dringend uitbreiding nodig aantal industriële bedx-ijven nodig hebben en er is dus in deze provincie nog geen sprake van decentralisatie der industrie, waar men o.a. in Zuid en Noord Holland reeds aan toe is. Wanneer men Zeeuwsch-Vlaande ren als een geheel "beziet, dan is het een dringende eis aldus de reppor- teur de belangrijkste industriën, die zich in Zeeuwsch-Vlaanderen willen vestigen, te concentreren langs het kanaal GentTerneuzen. BRESKENS. Bekijken we West-Zeeuwsch-Vlaan- deren afzonderlijk, dan blijkt Bres kens de enige enigszins belangrijke industriële kern te zijn. Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen dient dus dê industrie allereerst in Breskens geconcentreerd te worden. Het is wel juist, dat ook Oostburg, Aardenburg en Sluis wat industrie bezitten en het is zeker een belang rijke vraag of de centrale functie van Oostburg niet door industrie-vestiging gestimuleerd zou moeten worden. Het blijft echter een irrationale po litiek om de weinige industrie, die er komen zal in dat gebied te versprei den over verschillende kernen. Overigens worden de industriali satie mogelijkheden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen ongunstig beïnvloed door *t lage geboorte cijfer en als gevolg daarvan de geringe bevolking».toename. Bg industrialisatie in W-Zeeuwscli- Vlaanderen zal men altijd de moeilijkheid hebben, dat niet vol. doende arbeidskrachten te krg. gen ziin en import van arbeids- krachten noodzakelijk zal blijken. Dan is er nog het nadeel van de verkeerssituatie. In enkele gevallen zal de Wester Schalde een obstakel zijn en in het algémeen kan gezegd worden, dat industriën, die aangewe zen zijn op vervoer over lange af stand (dat tevens duur is) in Zeeland niet het best op haar plaats zouden zijn. Alleen industriën, die weinig met vex-voer van en naar Holland te ma ken hebben kunnen in Breskens een gunstige ligging vinden. AGR ARISCHE INDUSTRIE. Tenslotte rijst de vraag of agrari sche industrie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen mogelijk is. De rapporteur acht die mogelijkheid met uitzonde ring van de vlasindustrie gering. Zeeland verbouwt geen industrie aardappelen en er is dus geen plaats voor een aardappelmeelfabriek. In West Zeeuwsch Vlaanderen is nage noeg geen tuinbouw en dus ook geen plaats voor een conservenfa- Ook het treinverkeer wordt 2 minuten stop gezet. In verband met de nationale her denking op Donderdag 4 Mei a.s. heb ben de Ned. Spoorwegen bepaald, dat op deze dag, in overeerxstemming met de twee minuten algehele stilte, ook alle treinen en rangeerdelen van 20.00 tot 20.02 uur op het gehelë net zullen stilstaan. Medeminnaar met dolk gestoken. Zaterdagavond heeft een jonge werk- man in Amsterdam-Noord een mede minnaar met een dolkmes een ern stige verwonding in de borst toege bracht. De dader kon in de loop van de nacht van zijn bed worden gelicht. De toestand van het slachtoffer is niet levensgevaarlijk. De ruzie was ontstaan om een meisje, waarmee de werkman ver loofd was geweest en die nu haar hart verpand had aan de chauffeur, die slachtoffer van deze steekpartij werd. briek. Wel kan de vraag gesteld wor den of fruitteelt in West-Zeeuwsch- Vlaanderen toekomst heeft. Zou de tuinbouw toenemen, dan is Breskens of de kanaalstreek Sas van GentTerneuzen de aangewe zen plaats van vestiging voor een conservenbedrijf. Een stro-carton-fabriek wordt door de i-apporteur afgewezen, maar in dit opzicht is het rapport enigszins ver ouderd, want men spreekt thans over een stro-ceHulosefabriek, omdat voor de cellulose wel afzet is te vinden en niet voor carton. Wellicht is er een mogelijkheid voor een linnen-industrie in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar dan zou de gunstig ste vestigingsplaats voor een vlasspin nerij toch te Sas van Gent of langs het Kanaal zijn. De conclusie van de rapporteur is, (lat de kansen op belangrijke indus trievestiging in W.-Zeeuwsch-Vlaan deren gering zijn en zo er sprake mocht zijn van een nieuw bedrijf, dat dit het beste in Breskens gevestigd zou kunnen worden. Een kanaal door W..Zeeuwsch- Vlaanderen zou geen invloed hebben op de vestiging van nieuwe indus triën. OORJAARSWEER. Geldig tot Maandagavond. Op enkele plaatsen ochtendmist, die echter vlug optrekt. Overigens droog en over het algemeen zonnig weer met nog iets hogere middagtempe- raturen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1