Nieuws uit Zeeland VEE-ARBITRAGE VOOR ZEELAND WALCHEREN ZUID-BEVELAND UW FILMS ZATERDAG 29 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 De dalende tarweprijzen De afzei van brouwgerst. In de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. is onder leiding van Ir. M. A. Geuze uitvoerig gesproken over de ontwikkeling van de producten prijzen. Na de devaluatie van September jl. zijn de eindproducten van de vlasin dustrie vrij snel in prijs gestegen Voor vlas van 1.50 per K.G. 'werd spoedig 1.80 tot 1.90 genoteerd. De vraag naar grondstoffen leefde op. Door de sterk toenemende vraag naar strovlas feingen de prijzen van dit vlas soms meer dan 30 omhoog. Daardoor stegen de productiekosten van vlaslint met 36 per baal. Ook andere productiekosten stegen, waardoor de kosten nog met 6.a 7.per baal toenamen. In de laatste weken zijn de prijzen voor inlandse tarwe bij de teler wat gedaald door vrij ruim aanbod en wei nig vraag van de maalindustrie. De betaalde prijzen lagen zelfs iets beneden de streefprijzen. Er worden thans maatregelen beraamd om de prijzen iets te doen optrekken. Op de beurs te Rotterdam is reeds bekend gemaakt, dat het in het voornemen ligt het A.V.A. wederom tarwe te laten kopen. Algemene handelsvoorwaarden voor de handel in consumptie- en voeraard- appelen zijn aan de provinciale stich tingen toegezonden, die voor pootaard- appelen zijn in voorbereiding. Enkele maanden geleden zyn de voorwaarden voor de vlashandel gepubliceerd. Ingrijpende wijzigingen zijn te ver wachten in de algemene voorwaarden voor de teelt van „in voorkoop gekoch te zaden met afrekening op schonings- analyse". Ook zijn algemene voorwaarden voor de vermeerdering tot elite en origineel zaailijnzaad ontworpen. In verband met de wijziging van de bepalingen voor veevervoer in de grensstrook, sprak het dagelijks be stuur van de Z.L.M. de hoop uit, dat spoedig ook de regelen voor het rund vee in de grensstrook zullen vervallen. Nu de distributiebepalingen voor scheerwol zijn opgeheven, wordt ver wacht dat vrijwel alle schapenhouders toch aan de Nederlandse wolfederatie blijven leveren. POOTAARDAPPELEN. Nog steeds wordt getracht voor die pootgoedtelers, die hun aardappelen tijdig opgaven aan het A.V.A. met het verzoek om vroeg te mogen leveren en die thans ernstig gedupeerd zijn door het feit, dat deze aardappelen te laat zijn afgenomen en dientengevolge zijn afgekeurd, alsnog een vergoeding toe gewezen te krijgen. BROUWGERST. Doordat de prijs van de gerst in het afgelopen jaar aanzienlijk is opgelo pen, is de afname voor de Bierbrou werijen van de Binnenlandse brouw gerst moeilijk geworden. Nu we in Nederland beschikken over een voldoende hoeveelheid brouwgerst van zeer goede kwaliteit, lijkt het een boerenbelang, dat ook in de verre toe komst deze brouwgerst bij de Neder landse Bierbrouwerijen kan worden afgezet. Vandaar doet zich de vraag voor of het niet gewenst zou zijn om de mogelijkheid voor de Zeeuwse boer te scheppen een gedeelte van zijn contractueel aan het C.B.K. af te leve ren tégen een van te voren vastgestel de prijs. Hiermede zouden de brouwe rijen vermoedelijk gebaat zyn, terwijl aan de andere kant de boer de zeker heid had een gedeelte van zijn gerst tegen een behoorlijke prijs te kunnen afzetten. Verwacht moet nl. worden, dat de hoge gerstprijzen van het afge lopen jaar in het komende jaar niet meer bereikt zullen worden, aangezien de voorraden, die door de Regering thans zijn opgeslagen aanzienlijk gro ter zijn, dan de in de achter ons lig gende herfst. TUINBOUW Medegedeeld werd dat in de Hoofd afdeling Tuinbouw van de stichting voor de landbouw de gevolgen van de verhoging der Duitse invoerheffingen uitvoerig zijn jesproken. Men ver wacht hierdoor een belangrijke daling van de export naar Duitsland. Van bepaalde zijde is aangedrongen op afschaffing van de Publiekrechtelij ke Veilplicht. Gezien het keerpunt, waarvoor de tuinbouw staat, acht de vergadering het thans onverantwoord de Publiek rechtelijke Veilplicht af te schaffen. Besloten wordt een brief aan de mi nister te richten, waarin aangedrongen zal worden op handhaving van de veilplicht. Inzake de export van aardbeienpulp e.d. kan nog worden medegedeeld, dat de oude voorraden vermoedelijk geen moeilijkheden zullen opleveren voor de afzet van dit jaar, hoewel door middel van een heffing van 2 cent getracht zal worden eventuele risico's op te vangen. WERKGEVERSBELANGEN. Medegedeeld werd, dat in Zeeland tussen de Werkgevers- en Werkne mersorganisatie overeenkomst is be reikt over de bijzondere bepalingen van het Mantelcontract 1950—1951. In deze bijzondere bepalingen zijn enkele redactionele wijzigingen aangebracht. Ten aanzien van de tarieven kan nog worden opgemerkt, dat de 5 loons verhoging die met ingang van 1 Janu ari heeft plaats gehad ook haar weer slag heeft gevonden in het vaststellen van deze tarieven. Van beide kanten heeft men concessies moeten doen. ten einde een accoord te kunnen bereiken. De aandacht dient nog speciaal ge vestigd te worden op het feit, dat de arbeidsovereenkomsten tussen werkge ver en werknemer schriftelijk moeten worden afgesloten, teneinde veel moei lijkheden te voorkomen. De tarieven van alle in accoord te verrichten werkzaamheden dienen zo danig te worden vastgesteld, dat voor normale arbeid, dus voor een normaal gewas, een gemiddeld tarief moet wor den vastgesteld. WACHTGELD- EN WERKLOOS- HEID S VERZEKERING. Daar het K.N.L.C. afwijzend staat tegenover de afwijkende regeling, zoals die door de Stichting voor de Land bouw is opgesteld, heeft de voorzitter van de Afdeling Werkgeversbelangen vgn het K.N.L.C., de heer H. C. Smit, een nieuwe afwijkende regeling ont worpen, die thans in de Landelijke Stichting zal worden gebracht. Het Dagelijks Bestuur kon zich met dit voorstel in grote lijnen geheel ver enigen en zal deze mening in het K.N. L.C. kenbaar maken. VEE-ARBITRAGE. Mededelingen werden gedaan over een bespreking, die de voorzitter en secretaris hebben gehouden met enige voormannen van de veehandel om te komen tot Vee-arbitrage in Zeeland. Aan de secretaris werd opdracht ge- geven deze kwestie verder uit te wer. ken. ONTEIGE NIN G SK WESTIE S. Daar er de laatste jaren door ver schillende overheidsinstanties in ver band met uitbreiding van steden en 14. De reis verliep verder tamelijk rustig. Iedereen moest op zijn beurt naar de verha len van Professor Quibus luisteren, en dat was soms erg ver moeiend, maar verder ging alles nogal. De maat bleef slecht ge humeurd, maar dat was niet anders te verwachten. Zo naderden ze op een dag de plek, waar het wrak van de „Lu pine" moest liggen. Kappie bekeek met Signor Rivaldi de kaart nog eens. „Wij naderen die juwelen- schatkisten!" zei Sig nor Rivaldi met een knipoog. „Wij zullen die buikschat samen halvoordelen, Signor Capitano! Een Rivaldi is nimmernooit een vrekgierigaard!" „Dat is best!" zei Kappie." ,.Maar ik moet eerst die kisten vol goud en juwelen zien, an ders geloof ik het niet. De kranten schrijven soms zoveel! Staat altijd een bult nonsens in". Kappie en het wrak van de Lupine' Kappie berekende de positie vpn het wrak precies, en op een gegeven moment zette hij de telegraaf op „Stop". „Zo jong!" zei hij tegen de maat „Laat hier het anker maar vallen!" De maat liep naar het voorschip en deed wat hem gezegd was. „Nu komt pas de ware ellende!" mompelde hij in zichzelf. „Ik zou wel eens willen weten hoe ze dat wrak naar boven willen halen, en hoe we dat ding dan zouden kunnen slepen! Had ik m'n ontslag maar genomen, en was ik maar nooit mee gegaan! Wat een onrust!" dorpen heel wat onteigeningen plaats vonden en nog steeds plaats vinden, werd besloten, aan dit vraagstuk de nodige aandacht te besteden. Speciaal de wijze waarop dikwijls met de be langen van de landbouw wordt omge sprongen heeft veel reden tot ergernis gegeven. PERSONALIA. Het bestuur besloot om ir. P. R. Bouman te benoemen tot adviserend lid van het Dagelijks Bestuur en Hoofdbestuur. De voorzitter bracht dank aan de heer L. A. van Dijk, die enige tijd ge leden ontslag heeft genomen als Rljks- landbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen voor alle medewerking en alle kundige adviezen, die hij in de loop der jaren in zijn functie van ad viserend lid aan de Z.L.M. heeft ver strekt. Vervolgens sprak de voorzitter een woord van afscheid aan de scheidende consulent der Z.L.M., ir. D. W. Stolp die benoemd is bij de Directie van de Tuinbouw. Als stoffelijk blyk van dank werd aan de heer Stolp een ge schenk aangeboden. Arisen tegen instelling leerstoel voor homoeopathie. Het Hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst heeft een brief gericht aan de regering, waarin het opkomt tegen het instellen van een bijzondere leerstoel voor homoeo- pathische geneeskunde. Het bestuur wijst er op dat de geneeskimde een bij uitstek op ervaring gebaseerde wetenschap is, die zich nimmer mag beperken tot datgene wat past in een- bepaald denksysteem, doch volkomen vrij moet staan om alle gebieden van kunnen en kennen, waar dit moge lijk is, aan te wenden tot heil van gezonden en zieken. Het acht het toe laten tot het universitaire onderwijs van deze leerstoel dan oog onjuist en vreest dat het grote bezwaren voor de volksgezondheid met zich zal bren gen. Rassenkeuze van vezelvlas in Zeeland. Uit een circulaire van het Rijksin stituut voor Rassenonderzoek van Landbouwgewassen blijkt dat op een totaal van 20.000 ha. met vezelvlas be bouwde gronden in 1949, de provincie Zeeland aan de kop staat met ruim 5000 ha. Het is gebleken dat verschil lende rassen zich in het Noorden van het land anders gedragen dan in het Zuiden. In het Noorden, speciaal ln Groningen, vindt men een grotere ver scheidenheid van rassen dan in het Zuiden, waar Concurrent vrijwel het enig verbouwde ras is. In het Noor den is deze soort voor een groot ge deelte vervangen door Formosa. Per- cello en Hollandia. Ook in Noord-Hol land en gedeeltelijk ook in het Zuiden van het land begint echter belangstel ling te bestaan voor PercelJo. In het Zuid-Westelijke zeekleigebied, waar men minder last heeft van het optre den van roest en zwartstip. blijft men de voorkeur geven aan Concurrent, mede omdat Percello en Formosa daar last van verbruining hebben. Het percentage, dat de verschillende rassen innamen van de totale, met ve zelvlas verbouwde oppervlakte was in 1949 voor Concurrent 77 Formosa 9 Percello 7 Hercules 3 Hol landia 2 Liral Crown 1 en de ovei-ige rassen 1 ?o. Eén van de voor naamste factoren by de rassenkeuze is wel de vatbaarheid voor roest en zwartstip in het Noorden en voor brui- ning in het Zuiden. In de circulaire wordt tenslotte' ge constateerd. dat in het Zuidwestelijke zeekleigebied Concurrent over het al gemeen de beste resultaten geeft. Dit ras geeft de indruk meer oogstzeker te zijn en valt op door zijn hoge lintren dement en zijn hoge zaadopbrengst Hoewel Formosa en Percello in dit gebied ook goede resultaten geven, is men toch min of meer afhankelijk van de verbruining, waarvoor deze soor ten vatbaar zijn. De stro-opbrengst van dit ras is echter hoog. De nieuwe rassen Wiersema 43/1 en Wiersema 43/35, welke in 1949 werden beproefd, hebben zowel in het Noorden als in het Zuiden een goede indruk ge maakt. Werken op Walcheren aanbesteed. Door de Herverkavelingscommissie Walcheren werd te Middelburg aanbe steed het verdiepen en onder profiel brengen van 'n gedeelte der Middelburg se vesten met bijkomende werken. In schrijvingen: L. J. Dekker. Vlissingen, f 99.000; Baggerbedrijf De Volharding. Den Bosch, f 89.600; R. Houwing. Alk maar, f 58.175; Fa. Rosingh, Utrecht, f 54.800. Tevens werd aanbesteed het aanbren gen van deklagen op een aantal landwe gen in de Oostwatering van de Polder Walcheren, met bijkomende werken. Uit de bus kwamen: M. Wandel. Souburg, 1.000; Gèbr. Knuist. Goes, f 236.000; 5. van 't Verlaat. Zeist, t 224.300; Heymans, Rosmalen, f 213.200; Ned. Ba- zalt Mij., Zaandam, f 208-900; M. P. HoL Gouda, f 207.700; C. Bontebal, Reewijk, f 206.500; My. Wegenbouw, Utrecht, voor f 206.100; Koning's Wegenbouw, Vught, f 205.900; N.V. v. Dijk Petit, Bergen op Zoom, f 197,375; Geruisloze Weg, Heem stede. f 193.450. Een derde aanbesteding betrof de aan leg van landwegen in de Noordwatering met bijkomende werken. Inschrijvingen- G. v. Herk, Nieuwerkerk a.d, IJssel, voor f 230.000; J. D. Janse, Colijnsplaat, voor f 249.900; J. van 't Verlaat en Zn., Mid delburg, f 249.900; Sanders, Snepvanger en Vlieger, Rijswijk, f 245.000; Heymans. Rosmalen, f 241.700; Van Oord, Werken- de dienst der belastingen. dam. f 239.800; G. van Oord. Kruiningen, f 238.300; Jasper van 't Verlaat. Hardinx- veld. f 209.300. De Polder Walcheren besteedde aan de uitvoering der werken en leveringen tot verbeteringen en onderhoud der zee weringen in de vier wateringen (in vier percelen: 1. 3. 4 en 5) en de uitbreiding of verandering der verdedigingswerken aan de zeewering van de Noordwatering (perceel 2) Inschrijvingen: fa. Van Se- venter, Sliedrecht, eerste perceel Noord watering f 121.400, tweede perceel Noord watering, f 86.400; fa. van Wijnen. Pa-, pendrecht, 2e perceel Noordwat, f 89.000; fa. Stegink. Vlissingen, le perc. Noordwat. 117.780, 2e perc. Noordwat. f 81.200; 3e perc. Oostwat. f 19.650; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 4e perc. Zd. wat. f 15.750, 5e perc. Weslwat. f 30.400; Eland en Volker, Vlissingen, 4e perc. f 14.750, 5e perc. f 295.000; De Voogd, Veeré. 3e perc. Oost wat. f 19.865; K. W. Dekker, Veere, 3e perc. f 18.760; L. J. Dekker. Veere, 4e perc, f 15.127, 5e perc. f 29.880. Vlissingen KATHOLIEKE CULTUUR EN ONTSPANNINGSKRING De afdeling Vlissingen van de Kath. Arbeidersbeweging zal overgaan tot de oprichting van een cultuur- Ontspanningskring. De plannen zullen in de ledenvergadering op 10 Mei worden besproken. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het bureau van politie te Vlissingen zijn gedeponeerd in de week van 19 t.m. 25 April 1950, de volgende voorwerpen: Groen jongenspetje, koffer inhouden de een kussen, een mes. 2 Ltpssleutels, rieten kinderzitje van rijwiel. 2 huls sleutels, actetas inhoudende brood, cein tuur van regenjas. 1 paar bruine hand schoenen. rozenkrans. Inlichtingen zijn te bekomen over on derstaande voorwerpen aan de volgende adressen: vulpen bij Hiemstra. Meidoorn laan 14; aansteker bij Verhagen, Bella- mypaxk 37; herenceintuur bij Lagace, Groenewoud 76; zwarte gebreide hand schoen bij Boekhandel Bikker, Badhuis straat 11; Amerikaanse vulpen bij de Buck. Bonedijkestraat 20; armband bij van der Wege, Ferd. Bollaan 24; rode vulpen bij Mommaas, B. Ewoutstraat 28; gouden ringetje bij Koole, CHJverstraat 12; fietssleuteltje bij Theune. Anjelieren laan 108; colbertjasje bij de Meulder. Mo lenstraat 47; grijze vulpen bij Adriaanse, Mellskerke A 89; witte haarslrik bij Pe ters, Gravenstraat 3; vulpen merk „Par ker" bij Scheffer, Scherminkelstraat 7; huissleutel bij Houtzager, Winkelmanstr. 18; portemonnaie met inhoud bij L. Kolff, BouL Bankert 36; fietsriempje by Bou- sen. Vrouwestraat 2; een paar bruine meisjesschoenen bij N. Louwerse. Molen straat 38; portemonnaie met inhoud bij Casteleijn, Mesdaghl. 11; koralen hals ketting zwart met wit by Schets, Scher- minkelstr. 7; huissleutel bij van de Ket terij, Palingstr. 21; Waterman vulpen en donkerbruin kinderwantje by van Leeu wen, Singel 178; lichtbauw plastic kin derjasje bij Lagace. Groenewoud 76; loudraal van parapluie by Wegeling, Rembrandtlaan 32; bruine portemonnaie met inhoud by van de Heuvel. Schuit- vaartgracht 211; kinderrolschaats by Maas, Leeghwaterstraat 61; zwart jong hondje bij van der Walle. Vrouwestraat Driewegen DE SUBSIDIE VOOR DE WIJKVERPLEGING De raad van Driewegen kwam in vergadering bijeen. De kasgeldlening van 10.000.werd met één jaar ver lengd. De 5% salarisverhoging voor de burgemeesters, secretarissen, ontvan gers, wethouders en ambtenaren van de burgerlijke stand ontmoette geen bedenking. Naar aanleiding van een schrijven van burgemeester en wethouders van Oudelande over een nadere regeling van de subsidiëring aan de Vereniging voor Wijkverpleging Oudelande-Drie- wegen-Ellewoutsdijk en Ovezande werd besloten deze aangelegenheid eerst gezamenlijk met de Wijkverple ging te bespreken. Aan de Ziekenhuiscommissie Zuid en Noord-Beveland werd een bedrag van 2 cent per inwoner beschikbaar Voor een bedrag van 15.zal deelgenomen worden in een garantie fonds voor een in 1953 te organiseren grote algemene Zeeuwse tentoonstel ling. Verder zal 20 beschikbaar gesteld worden voor een wapenschild je in de Statenzaal te Middelburg. Besloten werd om over de verbete- De heer A. J. Eekman te Terneu- 7.en is op 1 Mei 1950 veertig jaar bU ring van de woning Dorpsstraat 46 het advies in te winnen van de Inspecteur der Volkshuisvesting. Blijkens advies van de Districtsopzichter van de Centrale Dienst Bevelanden zal deze woning onbewoonbaar verklaard die nen te worden. 's Heerenhoek WEDVLUCHT „VRIENDENKRING". Uitslag van de wedvlucht van de vereniging van postduivenhouders „Vriendenkring" te 's-Heerenhoek van Vilvoorde (B.), afstand 75 km. 1, 30 M. Koens; 2. 7, 28. 39. 43. 55 P. Rijk; 3 M. Raas. 4. 5, 20. 25. 33 Gebr. v. d. Dries; 6 Gebr. de Jonge; 8 C. Bremen; 9 L. Oosthoek; 10 P. v. 't Westeinde. Wemeldinge VERGADERING N.C.V.B. Te Wemeldinge vergaderde de afd. N.C.V, Bond. Als spreker trad deze avond op, de heer M. van der Maas met als onderwerp „Jehova-getui gen." Spr. meende, dat deze getuigen die met geestdrift hun zaak verdedigen, toch een valse grondslag hebben door hun loochening van de drieënheid Gods en hun verwerping van het eeu wig oordeel. Na afloop beantwoordde spr. enkele vragen. DUKDALF GERAMD Dinsdagmiddag omstreeks één uur heeft het m.s. „Rhóne" van de Zwit serse Rijnvaartmaatschappij tijdens de sneeuwjacht, op het kanaal door Z- Beveland voor de buitensluis van Wemeldinge een dukdalf van de Rijkswaterstaat geramd. De aange richte schade wordt op plm. 10.000 geraamd. Krabbendijke PROGRAMMA FEESTELIJKHEDEN. Door de Oranjevereniging te Krab bendijke is het volgende programma vastgesteld voor de feestelijkheden op 5 Mei a.s.: 2 uur Muzikale rondgang; 3 uur Voetbalwedstrijd; 4 uur Touw trekken en stoeltje rijden met rijwie len; 5 u. Wielerwedstrijd; 7 u. Feest avond in de garage „Francke". Opge voerd wordt o.a. een declamatorium „Wij, de jeugd en Oranje". Rilland-Bath Tot „electro-huishoudkundlge" by de P.Z.E.M. is benoemd mej. W. van der Werff te Rilland-Bath. 39; vulpotlood (4 kleuren) by H. Strik- ker. van Nispenpl. 38; kinderring (slang model) bij ten Hacken. Spulstraat 55; speldje (anker met 2 palmtakken en geel lintje) bij T. Schout, Praamstraat 753. Domburg DE VROUW EN DE POLITIE. Mejuffrouw M. Kehrer, hoofdin- spectrice van politie te Amsterdam, hield een lezing voor de werkgroep Domburg van de Z.V.U., die een tal rijk publiek trok. Spreekster behan delde eerst de taak der politie in het algemeen, die voor een voornaam deel preventief, voor een ander deel re- pi*essief is. Bij het preventieve werk is het van groot belang, het vertrou wen van het publiek te winnen. Dit is met name het geval bij de kinder politie, die zowel met de ouders als met de kinderen in contact komt. Als voorbeelden van mooi preven tief werk noemde spreekster, de „Jeugdbrigade", die onder de Amster damse baldadige jeugd practisch op voedkundig werk verricht; proces verbaal wordt pas opgemaakt, als het langs opvoedkundige weg niet gaat. In de tweede plaats is er voor de zo genaamde „asfaltjeugd", die weinig vatbaar is voor verenigingsleven en dergelijke, het „jongensland", waarop door de jongens zelf een barak is ge bouwd, met materiaal dat door grote fabrieken bijeen werd gebracht. Een moeilijkheid is het gebrek aan goede jeugdleiders, die op aen duur het werk van de politie kunnen overnemen. De speciale taak van de vrouw ligt bij de kinder- en zedenpolitie. Er zyn thans 4 vrouwelijke rechercheurs, twee inspectrices, een hoofdinspectri- ce in Amsterdam; ook 16 mannelijke rechercheurs behoren tot dit bureau. Juist deze afdeling van de politie heeft vele aanrakingspunten met so ciaal werk. Voorts wees mej. Kehrer op het feit dat de waarheid, zonder dwang geuit, bevrijdend op het kind werkt. Haar ervaring was, dat kinderen veel minder fantaseren dan men gewoon lijk wel aanneemt. Zij zien de waar heid van hun eigen standpunt, maar merken toch zeer juist op. Met hartelijke woorden van dank sloot de voorzitter deze laatste lezing van dit seizoen. Veere CONCERT E.M.M.. Vrijdag 5 Mei a.s. zal de plaatse lijke muziekvereniging E.M.M. te Serooskerke (W.) des avonds om 8 uur op de muziektent een concert geven, bestaande uit marsmuziek. Tevens zal een taptoe worden gebla zen. Jubileum A. D. Snoep. BEIAARD.CONCERT Maandagavond van 7—8 uur zal de heer Jan Kwist, stadsbeiaardier van Veere, een beiaardconcert geven op de nu geheel complete beiaard van het Veerse Stadhuis. Ter gelegenheid van zyn henoeming (Dec. j.L) com poneerde de heer Kwist een „Prelu dium voor beiaard", opgedragen aan Jonkheer J. F. de Beer-Poortugael, burgemeester van Veere. Dit prelu dium beleeft dan op dit eerste con cert in dit seizoen een eerste uitvoe ring. Programma: 1. Wilhelmus; 2. Preludium, Jan Kwist; 3. a. Wien Neerlands bloed, b. Alle man van Neerlands stam, c. 30 April; 4. Andante Contabilé, Jef De- nijn; 5. Improvisatie-variaties over „Het oude Wilhelmus", bestaande uit de volgende delen; a. Introduction, b. Sarabande, c. Allemande, d. Minuetto, e. Aria in Bach-stijl, f. Medidation, g. Berceuse, h. Hymne in Engelse stijl, i. March-Finale; 6. a. Kom nu met sang, b. O, Heer, die daer, c. Geluckig is het land; 7. Sonate voor beiaard, G. v. Hoey; 8. a. Holland, ze zeggen, b. Hollands vlag. c. Holland is een heer lijk land; 9, Fakkelmars. Serooskerke De Emmabloemcollecte heeft in de gemeente Serooskerke (W.) f 38.25 opge bracht. vandaag gebracht, morgen klaar FOTO HENNING MARKT MIDDELBURG Op 1 Mei a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer A. D. Snoep als boekhou der by de Veilingsvereniging „Ka- pelle-Biezelinge en Omgeying" te Ka- pelle (Z.-Bev.) in dienst trad. Op 25 April 1942 werd hij na het ver trek van de heer A. J. Gerritsen in diens plaats benoemd tot directeur der veiling. Gedurende deze 25 jaar is de veiling uitgegroeid tot één der grootste fruit veilingen van Nederland en de heer Snoep heeft aan deze uitbreiding zeer actief meegewerkt Benijdenswaardig was de functie van veilingdirecteur meestal niet Vooral in de bezettingsjaren en na de laatste wereldoorlog was dikwijls alle stuurmanskunst nodig om tussen veel lastige klippen door de rustige haven te bereiken. Van de heer Snoep kan gezegd worden dat hy de juiste weg wist te vinden om het nodige contact tussen teler, handelaar en organisatie te be waren en te verstevigen. Y erseke BIJZONDERE SAMENKOMSTEN Te Yerseke werden in de zaal van het Leger des Heils bijzondere samen komsten gehouden. Hierin werd ge sproken door de heer de Zwart, hulpprediker te Yerseke, kapitein en mevr. Bouwens uit Rotterdam, ma joor Berendsen uit Goes, kapiteinc Aalman uit Vlissingen en de plaatse- re Majesteit de Koningin, zullen alle ge lijke bevelvoerend officier, kapiteine meentelyke diensten en bedrijven te Goes van de Heuvel. op l Mei a.s, de ?ehe!e dag gesloten zijn. Officiële publicaties. GOES. NATIONALE HERDENKINGS AVOND. De Burgemeester van Goes deelt in verband met de nationale herdenkings avond op Donderdag 4 Mei a.s. mede: dat van 19 uur 15 min. tot 19 uur 45 min. een korte rouwdienst zal worden gehou den in de Ned. Hervormde- en Rooms- Katholieke kerk; dat na afloop van deze diensten en aansluitend daaraan een stille gang naar het monument voor de slacht offers van het verzet op de Markt alhier zal worden gedaan tot deelneming waar aan een ieder zich kan opstellen op de Singelstraat; dat van 19 uur 43 min. tot 30 seconden voor 20 uur de herinnerings- klok zal worden geluid. In verband hiermede verzoekt hy; van alle particuliere gebouwen vanaf 18 uur de vlag halfstok te hangen; direct aan sluitend aan het luiden van de klokken, dus zodra de klokken niet meer luiden, dit is 30 seconden voor 20 uur, twee mi nuten van volkomen stilte van het openbaar leven in acht te nemen. Tevens gelast hij: dat van 18 uur af geen openbare vermakeiykheden mogen plaats vinden en verlofslocallteiten. ca- fé's, bioscopen etc. gesloten moeten zyn. Goes, 28 April 1950. GOES. COLLECTE STICHTING 1940—1945. B. en W. van Goes maken bekend, dat tijdens de rouwdienst in de Ned. Her vormde Kerk op 4 Mei a.s. een* collecte zal worden gehouden voor de Stichting 19401945; dat in de rouwdienst in d* Rooms-Katholieke kerk op 4 Mei ajk ook gecollecteerd zal worden voor de slacht offers van de bevrijding; dat tussen 4 en 18 Mei een lijsten collecte zal worden ge houden voor de Stichting 19401945, als mede op Hemelvaartsdag e°n straatcol lecte. Goes, 28 April 1950. GOES. GEMEENTELIJKE DIENSTEN EN BEDRIJVEN 1 MEI GESLOTEN. In verband met de verjaardag van Ha-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5