Enno Kustin vertelt: Heel Estland wacht op de bevrijding Jonge matroos vluchtte naar Zweden Zeeuwse Almanak DE K0EK0EKSR0EP IN 195» De vogel kwam op tijd „ZON, STA STIL TE GIBEON ZATERDAG 29 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HOOP OP BROEDERTWIST IN HET KREMLIN. (Van onze correspondent). STOCKHOLM, April. „Heel Estland wacht op de bevrijding. Wjj heb ben de hoop nog niet opgegeven. Sinds Engeland en Amerika hebben ver klaard, dat zjj de aansluiting van Estland aan Rusland niet kunnen be schouwen als een in vrijheid geuit verlangen van onze bevolking wachten de meeste op een oorlog. Een andere hoop, waarop de Esten leven, ls de tweedracht in het Kremlin. Men heett veel horen fluisteren van twee groe pen: de Stalingezinden en een opponerende groep. Men hoopt nu, dat het tot een open conflict zal komen. Een andere weg uit de ellende ziet men niet!" Ziehier de quintessens van hetgeen de zojuist uit Rusland gevluch te 32-jarige Estlander Enno Kustin te vertellen heeft. Kustin gelooft, dat 80 tot 85 percent van het Estische volk in geval van oorlog naar de bossen zal vluchten, een illegaal leger gelijk. Edoch, Kus tin is er van overtuigd, dat de Rus sen eerst een nieuwe generatie moe ten laten opgroeien, alvorens oorlog te kunnen voeren. Degenen, die in de laatste oorlog hebben meegevochten, zijn als soldaten niet meer te gebrui ken. Zij hebben te veel gezien van 't leven in andere landen. Als soldaten hadden zij het best. Bovendien werd al wat mogelijk is, beloofd. Maar de genen, die thans uit Rusland komen (Kustin spreekt van „Rusland" en „bij ons, in Estland") vertellen, dat soldaten het uiterst moeilijk hebben. Zij hebben hun beloning niet gekre gen en de weg naar het normale le ven niet kunnen vinden. „Het ergst moet wel de winter 1946/ 1947 geweest zijn. Door honger gedre ven, kwamen de Russen van Lenin grad en zelfs van Moskou naar Est land om bij ons voedsel te bemachti gen. Voor een zak aardappelen betaal de men 1200 roebel, dat is evenveel als mijn vader, een ambtenaar der spoorwegen, in drie maanden ver dient Ik heb zelfs gezien hoe een groep Russen, met revolvers en mes sen bewapend, zich op een dichtge vroren meertje verzamelde, om dan de boeren te overvallen. Maar sinds die tijd zijn er geen hongertochten meer voorgekomen." LONEN EN PRIJZEN Over lonen en prijzen raakt Kustin niet uitgepraat. Het best betaalde baantje lijkt hem dat van arbeider in de aardolie-gebieden van Kothla- Jarve, waar het loon tussen 1500 en 2000 roebel per maand ligt. Dat is dus 4 tot 5 keer meer dan zijn vader ver dient. Wat kan men nu voor zijn geld krijgen? Kustin maakte het volgende lijstje: Behoorlijk costuum1000 roebel Schoenen 400 roebel Brood, 1 kg 2,5 roebel Vlees, 1 kg 28—30 roebel Boter, 1 kg 30 roebel Margarine, 1 kg 13 roebel Brandewijn, 1 liter45 roebel De jonge vluchteling is ook getuige geweest van de laatste grote deporta tie in Maart verleden jaar. Hij schat te het aantal verbannenen op 100.000. Hij zag mannen, vrouwen en kinde ren van alle leeftijden. „Siberië", zo vertelt hij, „heet het spook, dat door Estland gaat. Wie niet naar z'n werk gaat... Siberië. Onte vreden... Siberië. Je wil je kind geen lid laten worden van de communisti sche pioniers... Siberië. Je wil geen lid worden van een collectieve-boer- derij... Siberië". GENOEG RUSSEN „Er zijn Russen genoeg in het land, om de orde te bewaren. In Tallin hoort men zelfs meer Russisch dan Estnisch praten. Ongeveer 20 pCt van de bevolking zal bij de partij zijn aan gesloten. Maar dat wil niet zeggen, dat dit communisten zijn. De meesten hebben een andere reden gehad, om het lidmaatschap aan te vragen. Ik zelf kon aan de partij ontkomen door te zeggen, dat ik nog niet ver genoeg gevorderd was met mijn studie van Marx en Engels, alhoewel ik op school dagelijks een uur les had in heden daagse politiek". De Esten kunnen ongehinderd door hun land reizen. Slechts de eilanden voor de kust eisen een speciale ver gunning. Men kan ook een vergun ning voor een bezoek aan Rusland krijgen. KELDER Twee stenen onder de Middelburgse Lange Jan kwamen dezer dagen bloot. Twee stenen met twee namen. Been Kasse luidde de ene naamFloris Bed- Zoo de andere. De plaats, waar de ste nen gevonden werden, wijst er op, dat men te doen had met belangrijke personagiën, met grote mannen in hun tijd. Maar niemand weet meer, wie zij zijn. Daar zit een les in. Wij maken ons zo potsierlijk druk. wij houden hoe langer hoe minder vrije tijd over. We denken, dat dat nódig is. En sloven ons uit Over twee-, driehonderd jaar weet niemand meer, dat wij leefden. Het is voorbij. Als onze stenen eens ge vonden worden zijn onze namen vraagtekens geworden zoals die van Been Kasse en Floris Bedloo. Misschien doen we er verstandig aan ons minder druk te maken. De wereld draait ook zonder ons. Over-inspanning is schadelijk voor een goed humeur. En aan uw goed humeur beleven uw medemensen meer vreugde, dan aan uw inspanning. In Estland krijgt men nog Engelse en Amerikaanse films te zien, maar dat zijn dan meestal heel oude rol prenten. In ieder geval wist Kustin, wie Sonja Henie is. De Russische films, zegt hij, zijn niet te genieten. De kranten komen met zes pagina's uit Vijf daarvan zijn gevuld met pro paganda voor het werk, werkmoge- lijkheden en verdienstmogelijkheden. De zesde pagina bevat „officieel nieuws". Het beluisteren van de radio is toe gestaan, mits men geen buitenlandse stations inschakelt. Velen doen het toch en fluisterend gaat het nieuws verder. Volgens Kustin is de herinnering 't beste middel, om zijn eigen weg te vinden, de herinnering aan de tijden van voor de tweede wereldoorlog. Voorlopig behoeft men niet bang te zijn, dat de Esten die tijd vergeten. (Nadruk verboden). Bijzondere toeslag aan gepensionneerden. Op een vraag van het Tweede Ka merlid de heer Beernink (C.H.U.) be treffende bevordering van een spoedi ge behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag heeft de minister van binnen landse zaken als volgt geantwoord: Be reids is aan de Koningin machtiging gevraagd een nieuw ontwerp van wet tot toekenning van een bijzondere toe slag aan de gepensionneerden bij de Raad van State aanhangig te maken Zo spoedig mogelijk na ontvangst van dit advies zal bedoeld ontwerp de Kamer worden aangeboden, onder intrekking van het vorige, door de heer Beernink bedoelde wetsontwerp Van de zijde van de minister zal hei mogelijke worden gedaan om te bevor deren, dat het nieuwe wetsontwerp nog vóór het zomerreces in de Tweede Ka mer kan worden behandeld. De vlaggen uit op Maandag. Van de rijksgebouwen zal in ver band met het feit, dat dit jaar de ver jaardag van H. M. de Koningin op Maandag 1 Mei gevierd wordt, op die dag de vlag worden uitgestoken. (Dus niet op Zondag 30 April). Verwacht mag worden dat de particulieren dit voorbeeld zullen volgen. Vatlcaanzender symbolisch aan comité overgedragen. In de grote zaal van de K.R.O.-stu- dio te Hilversum is Donderdagmorgen de Vaticaanzender, het geschenk dat Katholiek Nederland ter gelegenheid van het heilig jaar aan Paus Pius aan biedt, aan het comité „Radio Anno Santo" symbolisch overgedragen, in de vorm van een maquette op een twintigste van de ware grootte. Mr. Jan Derks, voorzitter van het werkcomité, begroette kardinaal De Jong, de pauselijke internuntius, de ministers J. R. H. van Schaik, J. H. van Maarseveen, Th. R. J. Wijers en een reeks andere hoogwaardigheids bekleders. Ir. F. J. Philips noemde het een voorrecht voor zijn gehele industrie, dat „in het hart van de wereld een stem gaat klinken uit een apparaat, door Nederlanders vervaardigd". De maquette zal half Mei per K.L M. naar Rome worden gestuurd en tij dens een bijzondere audiëntie van de Nederlandse bedevaartgangers op 18 Mei aan de paus worden aangeboden. Het uit 80 leden bestaande Noorse mannenkoor Oslo Handverker Sang Forening, dat op uitnodiging van „Apollo" 'n bezoek aan ons land brengt, zong in de stromende regen voor het bordes van het paleis Soestd\jk H. M. Koningin Juliana toe. De zangers zongen drie liederen ni. een Noors volkslied en in het Nederlands „In naam van Oranje doe open de poort", en het „Wilhelmus." Op de foto boven: Een overzicht tijdens 't zingen van het Wilhelmus terwijl H. M. de Koningin en Prinses Margriet toe luisteren. Onder: Koningin Juliana dankt de dirigent van het Noorse koor, de heer F. Spalder, voor de zanghulde. Tweede van rechts de ge zant van Noorwegen, de heer J. Bull, in gesprek met mevrouw M. Smitt- Avis, particulier secretaresse van de Koningin. In 't algemeen mag Zwerfmans niet klagen over gebrek aan medewer king, wanneer hij gaarne iets wil weten omtrent de flora en de fauna van ons zo rijke Zeeland. Hetgeen onze lezers echter hebben gepresteerd ten opzichte van de oproep over de verschoning van de koekoek, spant de kroon. Niet minder dan 23 meldingen kwamen binnen, zodat ik ook de Re dactie onder de ijverige medewerkers moet rangschikken. Intussen moet het zinnetje, dat Zwerfmans plaatste in een zijner arti keltjes beslist worden aangevuld. Daar stond o.m. „Zwerfmans ziet ook niet alles" en nu moet er bepaald bij: „en hoort" (in te vullen achter ziet). Want de arme koekoek werd van traagheid beschuldigd en nu is over duidelijk gebleken, dat de vogel zich heel keurig aan zijn tijd heeft gehou den. In de Duitse volksmond heet het: Op 18 April kómt hü; op 19 April móet hij er zijn. En wij zeggen: de koekoek komt na midden April óf 10 dagen vóór Mei. En ziedaar de koekoek was er. Na twee jaren van hard werken aan de aanleg van haven- en industrieter reinen aan de Zuidzijde van Deventer, begint er tekening in te komen. De nieuwe haven wordt toegankelijk van de IJsel uit door een sluis van 105 meter lang en 13 meter breed, voor schepen van 2000 ton. Wel niet bijzonder vroeg (Strijbos denkt daarbij aan eind Maart en War ren hoorde er een in Borssele op 13 April in 1944, maar dit jaar was hij er toch vóór de 18e of 20e ApriL 16 APRIL Het is niet mogelijk alle schrijvers mèt de data te releveren, maar een uitzondering moet gemaakt voor de heer Wiltenburg te Yerseke. die in de rij van waarnemers de eerste plaats inneemt met een melding van 16 April (tussen Kruiningen-station en het gehucht Zoute). Een zijdelings aangebrachte melding uit de zelfde buurt. 17 April, klopt daarmee heel aardig. Die Yersekese koekoek was er dus al heel vroeg bij en is 21 April nog eens gehoord. Volgens v. Oordt trekt de koekoek alléén en dus is de eerste roep niet altijd een teken, dat de vogel blijft. Het zou zo ook mogelijk zijn, dat men enkele dagen achtereen verschillende vogels kon horen. Maar de beperkt heid van de oppervlakte van waar neming en de snel opvolgende tijden schijnen hier toch op één vogel te duiden. Voor Walcheren is de eerste datum 17 April en wel van de Vliss.weg, Middelburg. SCHOUWEN Schouwen volgt met 19 April (Haamstede), Zeeuwsch-Vlaanderen met 20 April (Breskens) en N.-Beve- land (Kamperland) met 24 April als eerste dag. Hier volgen alle meldingen: Zuid-Beveland: Yerseke 16, 17, 21 (alle Zoute), 23 (Moer). •Kloetinge: 19, 24. Kattendijke: 19 (tussen 17—20) zwalu wen 19. Kapelle 21 (zwaluwen op 14, 2 soor ten). Walcheren: Middelburg: (Vl.w.) 17, 21. Souburg: 19, 20, 22. Oostkapelle: 19, 20, 22, 23 (zwaL 18). Berkenbos: 19, 21. St. Laurens: .21. Schouwen: Haamstede: 19 (zwal. 15). Westen Schouwen; 22. Zws-Vlaanderen: Breskens: 20. Noord-Beveland: Kamperland: 24. Rekenend met de altijd voorkomen de hiaten en met de verschillende eerste data op de eilanden, die niet op een langzame verschuiving naar 't Noorden wijzen, blijkt overduidelijk, dat de koekoek overal vrijwel gelijk tijdig is verschenen en juist dit te weten is een aardig resultaat van onze kleine enquête. Straks, tegen eind Mei, komt de tijd, dat de eieren door verschillen de zangvogels worden uitgebroed. Het zou dan wel aardig zijn de vogel soorten te noteren, die de twijfelachti ge eer te beurt valt de schrokkerige koekoeksjongen te mogen opvoeden. Maar daarvoor is enige kennis van vo gels nodig. Nu zoveel lezers hebben meegewerkt aan dit overzicht (zelfs de Rijkspoli tie deed van zich horen; een huismoe der aan de wastobbe liet zich de kans niet ontglippen de eerste te zijn voor haar omgeving en een andere huis vrouw nam de pen op om de waarne ming van haar man toch maar mee te laten tellen) past het een warm woord van dank te uiten aan het adres van hen allen. En... voor aan vullingen houdt zich nog steeds gaar ne aanbevolen: Barend Zwerfmans. NASCHRIFT Na de opstelling van dit artikel kwamen nog 11 meldingen binnen. In de aaneensluitende reeks van data staat nu Eversdijk vooraan met 15 ApriL Maar... J. Noteboom-Mol ('s Heer Arendskerke) hoorde reeds do eerste roep op 11 April.'.' in Nisse. Dat is dus wel een voorloper in de rij. Een bui tenbeentje? Hier volgen nog ter aanvulling: Zuid-Beveland: Nisse 11 April; Evers- dijk 15, 17; Hansweert 16; Kapelle 18; Hoedekenskerke 18; Baarland 23; Kloetinge 23; 's Heer Abtskerke 23; Walcheren: Vrouwenpolder 21; Oost kapelle (ong. Oranjezon) 23. Totaal aantal meldingen: 34. (Z.). Het Wereldgebeuren Waarom gingen de wateren van de Rode Zee uiteen? Wie is het enig middelpunt. Een paar maanden geleden stond er in dit blad onder kerknieuws een stuk je met als titel: Waarom gingen de wateren van de Rode Zee uiteen? Hierin stond een vermoeden, uitge sproken door een Amerikaanse geleer de, dr. Immanuel Velikovsky, dat een komeet zo dicht de aarde passeerde, dat de wateren van de zee daardoor vaneen weken en de Israëlieten, die pas uit Egypte waren vertrokken, droogvoets aan de overzijde konden komen. Een lezer heeft hierover een brief geschreven. Hij vindt het niet juist dat dit bericht een plaats gevonden heeft onder „Kerknieuws". Daarmee heeft hij natuurlijk gelijk, want een dergelijk vermoeden mag interessant zijn voor hem, die uit de Bijbel het verhaal kent van de verlossing van Israël uit de sla vernij van Egypte, belangrijk kerk nieuws is het daarmee nog niet. In andere bladen heeft een meer uit gebreid artikel gestaan over de theo rieën van deze dr. Velikovsky, overge nomen uit het een of ander Ameri kaanse .magazine". Wat in de Ameri kaanse tijdschriften heeft gestaan, wa ren uittreksels van een boek dat nog verschijnen moet en tot titel zal dragen „Werelden in botsing". Van dezelfde schrijver worden nog meer boeken aangekondigd. In deze boeken wil de geleerde beschrijven de kosmische ca tastrophes die er hebben plaats gevon den. Onze aarde is slechts een klein puntje in het heelal; vandaar uit ge zien, een van de allerkleinste sterren. Over die wereld van zon. maan en sterren, die, naar het Bijbelse verhaal op de 4e scheppingsdag, door het Woord des Heren zijn ontstaan, zullen we ons allen wel eens met verbazing hebben afgevraagd, hoe deze toch staande blijft en of er nu nooit eens een van die werelden uit haar baan is gevallen en verwarring in 't heelal heeft te weeg gebracht. Dr. V. is bij zijn theorieën uitgegaan van veel oude verhalen, die leven bij de volken over heel de aarde. Gewoon lijk werden deze als „legenden" be schouwd, waarover men de schouders heeft opgehaald, niet wetende hoe men het ontstaan van deze verhalen zou moeten verklaren. In het kort is de ge- dachtengang van de geleerde schrijver dat die verhalen, die als niet-historisch werden beschouwd, wel degelijk een stuk geschiedenis zijn. Het zijn geen sprookjes, maar het is werkelijk ge beurd. In hetgeen tot nu toe over zijn boe ken die zullen verschijnen is aange kondigd, wordt gezegd dat hij meent te kunnen bewijzen dat hierin een werkelijk stuk geschiedenis ligt. GEEN KERKNIEUWS. Dit alles is vanzelfsprekend geen kerknieuws. Maar toch zal er bij dege nen die kerkelijk meeleven voor deze dingen meerdere belangstelling be staan als zij lezen hoe in het boek van deze Amerikaanse Rus veel Bijbelse gegevens zijn verwerkt. Behalve de doortocht van de Israëlieten door de Schelfzee worden er verschillende an dere Bijbelteksten behandeld, waarvan menigeen heeft gedacht: hoe is dat te verklaren; hoe kunnen wij ons dat voorstellen? Zo bijv. toen Jozua, ter wijl de strijd tegen de Kanaanieten in volle gang was, gesproken heeft: Zon sta stil te Gibeon. „En de zon stond stil in het midden des hemels en haast te zich niet onder te gaan, een volko- mene dag", (een volle dag). De theorie van dr. V. is nu dat een groot hemellichaam de aarde genaderd was en daarop zoveel aantrekkings kracht heeft uitgeoefend dat de om wenteling van de aarde vertraagd is en het scheen alsof de zon bleef stilstaan. Hij meent dat het hemellichaam dat deze storing veroorzaakte, een komeet moet zijn geweest. Wanneer zulk een komeet dicht bij de aarde komt, gaat dat gepaard met een regen van mete oorstenen. Ook deze stenenregen komt voor in Jozua 10. Dr. V. meent nu te kunnen bewijzen dat, zowel ten tijde van de uittocht, als in de dagen van Jozua er inderdaad zulk een komeet langs de aarde ge trokken is. Ter zelfder tijd toen bij Jozua de zon stilstond, moet er in Mexico, aan de andere kant van de aardbol, een zeer lange nacht zijn ge weest. Een oer-oud verhaal in dit land vertelt dit dan ook. WAT NU? Wat moeten we van dit alles den ken? Er zullen velen zijn, die de schou ders ophalen over zulke theorieën. Het kan waar zijn ei. het kan niet waar zijn! Wie zal het uitmaken? Wie is vol doende thuis in de wereld der sterren om deze dingen te kunnen narekenen, ook al zou men de volledige gegevens van het boek hebben? Het mag een in teressante kwestie voor geleerden zijn: voor hen die niet in deze materie thuis zijn, zegt het tenslotte niet veel. Anderen zullen er wezen, die, met een zekere blijdschap misschien, con stateren dat hier toch maar weer eens bewezen wordt dat de Bijbelse gege vens juist zijn, ook die, welke tot nu toe wetenschappeijlk voor onaanneme lijk werden beschouwd en waarvan wel eens smalend gevraagd werd: Hoe kun je dit of dat verklaren? Zullen zij nu niet fier naar een boek als van dr V. kunnen verwijzen? Daar hebt ge het bewijs van het stilstaan van de zon bij Jozua enz. Het geloof dat de Here God de schepper is van hemel en aarde, hangt niet aan wetenschappelijke bewijzen. Hoever we ook doordringen in de diepste grond van al het bestaande, we komen nooit tot de laatste oorzaak van de dingen die we zien en we komen zo zeker niet tot de Here onze God, die ons in de Schrift verkondigd wordt. En zo is het ook met het geloof dat God alle dingen regeert en bestuurt, waarbij Hij gebruik kan maken van alle Hem alleen ten dienste staande middelen. Met alle wetenschappelijke of fantastische verklaringen van dr. V. (wie zal hierover eens oordeel uitspre ken) komen we niet tot het geloof dat God Zijn volk kan leiden en dat Hij ook zo ons levenslot bepaalt. Het lot van sterren, van volken en van mensen vervolgt zijn loop in vaste banen. Door alle eeuwen heen hebben mensen getracht die na te speuren. Maar wie heeft het heelal zijn wetten gegeven? ,,Wie is het enig middelpunt, de ziel van alles wat gij kunt bevroên of nimmermeer bevroeden?", zo vraagt Vondel. En als hij het antwoord geeft: „Dat 's God! Oneindig, eeuwig wezen van alle ding dat wezen heeft", dan komt dat antwoord niet voort uit we tenschappelijke theorieën die de waar heid van de Bijbel bewijzen, maar uit het geloof, dat zich buigt voor Gods openbaring; het geloof dat weet dat het heelal en de wereld en de mens niet overgeleverd zijn aan machten en krachten van de natuur, maar in de hand des Horen is. H. Moeilijk regeren De Britse Labour-regering heeft deze week opnieuw het vege lftf op 't nippertje kunnen redden. Dat de meerderheid slechts 5 stemmen be droeg kan geen verwondering wekken, omdat 'n groter meerderheid nu een maal niet mogelijk is en de liberalen met de conservatieven meestemden. Het ging er maar om de leden naar dc zitting te krijgen. Dit wordt langzamerhand een on waardig gedoe, zeker voor het deftige Britse parlement. Die hele toestand kan dan ook maar weinigen in Engeland bevredigen en de ontstemming en verontrusting komt duidelijk tot uiting in de dag bladpers. Een landsbestuur, dat plot seling kan worden beëindigd door ziekte van een paar leden of zelfs door een sneeuwstorm (sommige we gen in Engeland en Schotland waren onbegaanbaar) is geen duurzaam aanvaardbare figuur voor een groot land, dat voor uiterst moeilijke natio nale en internationale problemen staat. En de drang naar een compro mis wordt kennel ijk groter. Dit klemt te meer, waar, gesteld dat de conservatieven de regering van Attlee hadden kunnen wippen op grond van hun verzet tegen twee punten van de begroting, de oppositie óók feen regering had kunnen vormen, ie enigermate op stabiliteit zou kun nen rekenen. En aan nieuwe verkie zingen willen beiden blijkbaar nog niet al te graag, in de eerste plaats omdat het zeer de vraag is of de nieu we samenstelling veel verandering zou doen zien en in de tweede plaats omdat de ontwikkeling der dingen nog te weinig aanknopingspunten §eeft voor een nieuwe belichting van e politieke gedragslijn. Wanneer men nu op een compromis aandringt, doet men dat minder met •verwijzing naar Churchill's vage sug gestie ten aanzien van een coalitie (die Labour niet wenst) dan wel met de gedachte aan een nuchter en za kelijk overleg om de dingen, gezien de moeilijke parlementaire situatie, zo vlot en zo goed mogelijk te laten ver lopen. Van alle kanten wordt op ma tiging aangedrongen aan beide kan ten, op wat geven en nemen, totdat zich nieuwe mogelijkheden beginnen voor te doen. De toestand van 't land en in de wereld is te ernstig, dan dat men zich in de verkiezingssfeer zou mogen blijven bewegen Dit is zoveel te meer het geval nu bin nenkort te Londen besprekingen op internationaal niveau zullen plaats vinden, waarbij Engeland een belang rijke rol speelt. 't Schijnt wel zeer gewenst, dat hier overleg wordt gepleegd tussen de par tijen, aie elkaar ongeveer in evenwicht houden van lastig verzet en ander zijds nauwkeurig van hun inzicht in wat er te doen staat doen blijken, ter wijl de Labour-regering dient te luisteren naar opbouwende critiek en de convertatieve leiders in vertrou wen moet nemen Of ditzal lukken is een tweede. Maar men ziet wel algemeen in, dat de situatie van thans niet veel langer gehandhaafd kan blijven zonder scha de voor het land en voor het aanzien ervan in de buitenwereld. En Enge land met hoeveel moeilijkheden het zelf ook te kampen moge hebben blijft toch altijd nog een der steunpi laren van de West-Europese wereld. Europese minderheden naar Leeuwarden. De in de loop van het vorige jaar te Parijs en Versailles gehouden federa listische congressen van de nationale minderheden en gewesten in Europa, hebben geleid tot de vorming van en kele organen, waarin de vertegenwoor digers van de aangesloten organisaties samenwerken. Eén van deze lichamen is de federale raad de „Conseil Federal des Minorites et Regions Européen- nes". die is samengesteld uit afgevaar. digden van de vertegenwoordigende organisaties (van elk v«f) en eenmaal per jaar bijeenkomt. De organisatie, die Friesland in dit verband representeert, de ..Fryske Fo- riening foar in Federael Europa zal thans de eerste bijeenkomst van deze federale raad voorbereiden. Deze wordt nl. Zaterdag 1 Juli te Leeuwar den gehouden. Gedelegeerden worden verwacht uit Vlaanderen, Wallonië, Brabant, Noord- Frankrijk, Bretagne, Baskenland, Ca- talonië. Schotland, Wales. Cornwall, Val d'Aosta, Zuid-Tirol, Beieren en Zuid-Sleeswijk. De vergadering zal worden gepresideerd door de Deense oud-minister Ole Bjornkraft, vice-pre sident van het Europese parlement te Straatsburg. Werkgevers ontevreden over wetsontwerp belastingherziening Het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Neder land heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gericht naar aanlei ding van de nota van wijzigingen wetsontwerp belastingherziening '49. Het adres komt tot de volgende con clusie: Het Verbond meent, dat dit ont wei!) in geen enkel opzicht aan de gewekte verwachtingen beantwoordt. De belastingverlaging, welke hieruit voortvloeit, is van te geringe bete kenis, om de vereiste modernisering van ons industriële apparaat moge lijk te maken, de verdere industriali satie te bevorderen en aldus meer dere werkgelegenheid te schepper.. Slechts een ingrijpende bezuiniging op de overheidsuitgaven zal in star. stellen de belastingheffing tot een zodanig peil terug te brengen da deze niet langer de grootste belem mering vormt voor een gezonde ont wikkeling van ons economisch lever.. Auto gevonden eigenaar zoek. Een chauffeur van de B.B.A. heeft in de buurt van Wagenberg een lux4 auto in een sloot gevonden, terwijl er in de omtrek geen spoor van Ce eigenaar te ontdekken was. De rijks politie uit Wagenberg, die het gèvnl kwam onderzoeken, constateerde, dat het een wagen van het type 1938 was en dat het nummer van de auto in dertijd was uitgereikt aan iemand v\- Delft. Met de politie uit die str-l heeft men zich inmiddels in verb u- cling gesteld, maar het is nog nie duidelijk, waar en hoe men de oplos sing vinden zal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3