PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grafkelder onder de Lange Jan werd opengelegd Djakarta wil de zaak op Ambon in der minne regelen BILT Besprekingen op een korvet HOE NEDERLAND STEMDE Vandaag 193e Jaargang - No.100 Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.. G. Billintijn, Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr p. p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 April 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f L—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861- of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Zuid-Celebesraad proclameert aansluiting bij de Republiek. Dr. J. M. Leimena, de minister van Gezondheid der RIS, is niet een extra vliegtuig via Makassar naar Ambon vertrokken om daar een poging te doen, de in de Zuid Molukken gerezen kwestie tot een bevredigende oplos sing te brengen. Dr. Leimena, die Ambonees is, werd vergezeld door enige andere autoriteiten van Ambonese afkomst. De bedoeling zou zijn, aldus vernam Aneta, dat op een schip in de omge ving van het eiland Amboina besprekingen zouden worden gevoerd met vertegenwoordigers van de uitgeroepen „republiek Zuid Molukken". Het schip, waarop de besprekingen naby Amboina eventueel zullen wor den gehouden, is een der korvetten die hebben geassisteerd bij de landing naby Makassar. Bij de besprekingen zou dan de leiders van de in de Zuid- Molukken uitgeroepen republiek een kans worden gegeven, de kwestie zon der bloedvergieten te regelen. Over mr. Soumihil, een der leiders Persstemmen verkiezingen Het dagblad „Trouw" (A.R.) consta teert, dat deze verkiezingen het toe nemend gewicht van de middenpartij, en aantonen. Wat de anti-revolution- naire partij betreft wordt opgemerkt, dat deze partij een aanval had te door staan van het Geref. Politiek Verbond, terwijl zich een algemene achteruit gang van de A.R. partij in Zuid-Hol land voordeed, met uitzondering van Den Haag. Scherp steekt daartegen af de houding van Noord Holland, met Amsterdam voorop. Het „Algemeen Dagblad" (Rotterdam) ziet in de uitslag van de verkiezingen een vingerwijzing aan de regering om zich te onthouden van radicale maat regelen. Een keer te meer is de positie van de verschillende splinter-partijtjes uiterst labiel gebleken. De „Volkskrant" (R.K.) wijst er op, dat het Katholieke volksdeel een beeld vertoont van stabiele kracht. De terug gang van de communisten is nog niet tot staan gekomen en over twee jaar kan het tempo best weer wat opge voerd worden. De „Telegraaf" zegt: „Het schijnt, dat zich van het Nederlandse volk een politieke moeheid heeft meester ge maakt die men het beste kan vergelij ken met de stilte, welke in de jaren na 1815 heerste. Grote gebeurtenissen, waarbij ons koninkrijk uit elkaar is gereten, zijn voorbijgegaan, zonder dat cr electorale veranderingen hebben plaats gevonden". „Het Vrije Volk" constateert, dat in Amsterdam de P. v. d. A. fiks vooruit ging. De hoofdstad heeft de leuze „Amsterdam wordt geen Praag" ter harte genomen en de communisten ver der teruggedrongen. In Zeeland. Zuid- Holland en Groningen heeft de P. v. d. A. het er bijzonder goed afgebracht. Het blad meent, dat een groot aantal kiezers de V.V.D. met haar belasting, verlagingstruc heeft gevolgd al is het opmerkelijk, dat in verscheidene plaat sen de cijfers van deze partij" bleven beneden die van de raadsverkiezingen van verleden jaar. Het „Zeeuwsch Dagblad" concludeert, dat een groofr aantal kiezers tot bezin ning is gekomen en tot de C.H.U. en de V.V.D. is teruggekeerd. Het linkse element in de P. v. d. A. heeft een versterking gekregen. De A.R. partij had van het Geref. Pol. Verbond zwa re aanvallen te verduren. Het feit. dat de K.V.P. inplaats van vooruit te gaan een zetel verspeelde zal in Prot. Chr. kringen niet zonder ingenomenheid worden begroet. Elders in ditzelfde blad wordt over de Middenstandspartij gezegd: „De Middenstandspartij zal een zetel (in de staten van Zeeland) bezetten. Te be treuren blijft dit, omdat wij van me ning zijn. dat het in de politiek niet m de eerste plaats gaat om materiële be langen, zoals dit duidelijk blijkt uit het doel en streven van de middenstands partij". (Wij tekenen hierby.aan, dat de K.V. P. geen zetel verloor, maar een zetel won. Het dagblad „De Stem" (R.K.) con cludeert: Alles bij elkaar heeft het Nederland se volk zich in een tijd vol spanning en beroering merkwaardig stabiel in zijn opvattingen betoond. En zijn lief de voor vrijheid en democratie kwam tot uiting in de klinkende les. welke aan de communisten werd gegeven. Zodat deze verkiezingen voor ons al- len toch wel een felicitatie waard zijn De „N.R.C." (lib.) komt tot de slot som, dat. op de grondslag van een uit het Nederlands volkskarakter voort vloeiende verscheidenheid van begin selen, zich krachtige politieke kernen hebben gevormd, die als rotsen in de politieke branding staan. „Het Parool" (P.v.d.A.) is minder ingenomen met de door de N.R.C. toe gejuichte stabiliteit. Volgens dit blad kont Nederland nog immer een. deze keer vooral door de V.V.D. op dema gogische wijze geëxploiteerde „socialis tenangst". Het commentaar van ..De Waarheid" tenslotte komt al voldoende tot uiting in de forse koppen op de voorpagina: Stormloop tegen communisme weder om mislukt, onze positie ongeschokt ondanks stemmenverlies van de opstandige beweging, worden van Indonesische zyde de volgende bijzonderheden verstrekt. Mr. Soumokil is advocaat afkom stig van Ambon. Hij was vroeger of ficier in het K.N.I.L. en heeft als krijgsgevangene van de Japanners gewerkt bij de aanleg van de beruch te spoorlijn door Burma en Siam. Enige weken geleden heeft mr. Sou mokil, die bekend staat als een agres sieve leider en een vurig redenaar, tegen de correspondent van Reuter te Makassar gezegd dat hij, indien nodig, zijn uniform weer zou aantrek ken en zou meevechten als de natio nalistische troepen van Java in Zuid- Celebes zouden trachten te landen. Enkele dagen nadat Abdoel Azis te Djakarta werd gearresteerd, vluchtte hij naar Ambon. De Zuid-Celebesraad heeft Woens dagavond Zuid-C élebes geprocla meerd tot een provincie van de Re publiek Indonesia, los van de deel staat Oost-Indonesië. Woensdagochtend zijn met de hoofdmacht der Apris (het leger der R.I.S.), die zonder incidenten te Ma kassar en Bone is geland, aangeko men kolonel Kawilaring, overste Wa- rouw en overste Suharto, oud-plaat selijk militair commandant van Djok- ja, die met zijn gehele brigade is ge land. Tito lonkt naar Griekenland en Italië. Maarschalk Tito heeft in een toe spraak tot de Nationale Vergadering gezinspeeld op betere betrekkingen met de beide buurlanden Italië en Griekenland. De betrekkingen met de „zogenaamde volksdemocratieën" noemde hij meer gespannen geworden In Athene heeft de rede van Tito „een zeer aangename indruk" gemaakt, meldt Reuter. Borstbeeld van Troelstra voor de Tweede Kamer. Donderdag heeft staatsraad ir. J. W. Albarda de Tweede Kamer een door Titus Leeser vervaardigd borstbeeld van wijlen mr. P. J. Troelstra aange boden. ter plaatsing in haar gebouw. Ter gelegenheid daarvan hield hij een rede, waarin hij de betekenis van Troelstra schetste. De voorz. dr. Kor- tenhorst, sprak een dankwoord. Ook jhr. Van der Goes van Naters voerde het woord. Jan de Meyer bij de heropende grafkelder de Duitsers grepen er naast Geen rantsoenering meer van gas en electr:- Y In aansluiting op reeds eerder ge dane mededelingen maakt de minister van Economische Zaken bekend, dat de rantsoenering van gas en electri- cltcit met ingang van 1 Mei a.s. zal worden opgeheven. De aandacht wordt er evenwel op ge vestigd, dat by de electrische centra les tydens de uren van hoogste belas ting nog geruime tyd een tekort aan productievermogen zal blijven be staan. Evenals dat in de afgelopen winter het geval was zullen maatre gelen tot beperking van het electrici- teitsverbruik in de spitsuren derhal ve ook in de winter van 1950-1951 nog noodzakelijk zijn. Gezant In Moskou niet bang voor oorlogsgevaar. Dr. Ph. C. Visser, de onlangs afge treden Nederlandse ambassadeur in Moskou vreest de eerste jaren geen oorlogsgevaar. Een oorlog kan nim mer in het welbegrepen eigenbelang van de Sowjet-Unie zyn, zo zeide hij op een persconferentie in Den Haag, en verder weet iedereen, dat het Wes ten zeker géén oorlog wenst. Dr. Visser was van mening, dat door de jongste herwaardering van de roebel het leven in Rusland inder daad iets goedkoper is geworden, hoewel lang niet zoveel als wel eens gemeld is. Voorlopige hechtenis duurde veel te lang. ELECTRICIEN ONMIDDELLIJK IN VRIJHEID GESTELD. De officier van Justitie bij de Am sterdamse Rechtbank heeft Donder dagmorgen de onmiddellijke invrij heidstelling gevraagd van een gedeti neerde 39-jarige electricien, omdat naar zijn mening de voorlopige hech tenis van 8 maanden veel te lang was geweest voor het gepleegde feit. De verdachte had tydens een twist zijn stiefvader een hoofdwonde toe gebracht Hy werd in hechtenis geno men en niet meer op vrije voeten ge steld. De beschuldiging luidde: po ging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling. In de psychiatrische rapporten werd hij in verminderde mate toerekeningsvatbaar genoemd. Nog meer militairen naar Londense havens. De Britse regering heeft de 3500 soldaten in het Londense havenge bied" versterkt met 1500 man perso neel van Marine en Luchtmacht. De militairen lossen aan bederf onder hevige goederen uit schepen, waar het werk door de staking stilligt. Er zyn thans 14.400 havenarbei ders, bootwerkers en klerken in sta king. Ruim 11.000 werkrfemers wer ken door. Meer dan 80 schepen kun nen niet normaal gelost worden. De staking in de haven van Antwer pen verloopt. In de loop van Donder, dag meldden zich 6000 van de 15.000 arbeiders bij de aanwervingsbureaux. Verwacht wordt, dat Vrijdag het over grote deel weer aan het werk zal gaan. De eerste lading wapens voor België is Donderdagochtend te Zeebrugge aan land gebracht zonder dat zich inciden ten voordeden. De wapens werden ge bracht door het Britse schip „Empire Doric". Dr. J. H. Van Royen zal waar schijnlijk in September a.s. zijn nieu we functie van Ned. Ambassadeur in Washington aanvaarden. Hij komt te voren met verlof naar Nederland. Kostbaar materiaal van verwoeste toren werd er veilig in bewaard Bezetters Werden in Midde lburg listig om de tuin geleld Een geheim, dat bjjna tien jaar door enkele ingewijden angstvallig is be waard, lean thans geopenbaard worden. Jarenlang hebben in een eeuwen oude grafkelder onder Middelburg's afgeknotte Lange Jan restanten van de verwoeste spits en het carillon vooral in deze tjjd zéér kostbaar mate riaal veilig opgeborgen gezeten. Veilig in de bezettingsjaren voor heb zuchtige Duitsers, die geen moment beseft hebben wat aan hun spoorwa gons „nach dem Osten" onthouden bleef In de door een stenen gewelf over koepelde kelder, die een vloeropper vlakte van vier bij twee meter heeft en waarin een volwassene kan staan zonder het hoofd te stoten; bevinden zich aan de ene zijde twee boven elk aar gelegen nissen, die in vroeger tij den dienst hebben gedaan als laatste rustplaats van, naar wy veilig kun nen aannemen, hooggeplaatste perso nen. Bij elke nis is in de voorkant een natuurstenen plaat gemetseld, waarin een opschrift is gebeiteld. De boven ste plaat draagt het opschrift BEENKASSE 1698 4/25 terwyl op de onderste staat te lezen: LAAT RUSTEN FLORIS BEDLOO Obiit 1724 12 M/l« D Het is niet onmogelijk, dat deze laatste een van de architecten der to renspits is geweest. PRACHTIGE BERGPLAATS Vanzelfsprekend is er geen mooiere schuilplaats denkbaar dan deze graf kelder. Na de verwoesting van de Lange Jan in 1940 lag al het maté- riaal van de spits met inbegrip van het carrillon als één vormloze hoop op het gewelf. Toen vry kort na de komst van de Duitsers het spook van vordering en inlevering der oude me talen rondwaarde, kwam men op het lumineuze idee de materialen in deze grafkelder op te bergen en ze daar door aan het oog van de bezetter te onttrekken. in verband met de hoge smelttempera- tuur moeilijker, maar gelukkig was de ruimte groot genoeg óm de vorme loze klompen brons te bergen. Ook het bladkoper werd er in opgestapeld. Evenzo vonden enkele koperen wijzers van de uurwerken en de gespaarde kop en staart van de torenhaan er een goede en naar later bleek veilige schuilplaats. De toegang tot de kelder werd afgedekt met eiken hout (vermoedelijk afkomstig van de galmgaten), hierover werd een laag zand aangebracht en tenslotte werd deze plek met klinkers bestraat, zodat van het- keldergat niets meer te be speuren viel. Enige jaren hebben de bezetters op deze plaats him plompe laarzen gezet zonder ook maar één ogenblik te ver moeden, welke kostbaarheden onder hun voeten verborgen waren! VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS. Want kostbaar was deze kelder-in houd als men weet, dat de waarde in 1941 getaxeerd werd op rond 12.000 en nu het veelvuldige van deze ge schatte prjjs waard is. Thans is de grafkeldeV in het bij zijn van de toren-architect, de heer Jan de Meyer, geopend en zijn de ma terialen er uit gehaald. Langzamer hand is namelyk het tijdstip déór, dat men ze nodig heeft, in het bijzonder het brons. Zoals bekend zijn de kleine klokken voor het nieuwe carillon reeds gegoten; nü komen de grote bim-bams aan de beurt. Het gewicht van het klokkenbrons bedraagt maar liefst 7000 kilo. Bij 't brons, dat binnenkort naar de firma Van Bergen in Heiligerlee wordt ge transporteerd, bevindt zich één klok van rt 1 meter hoogte, die voor de Het lood van de spits, dat ongeveer I helft weggesmolten is. terwijl op een 4000 kilo woog, werd tot kleine baren andere het randschrift nog duidelijk omgesmolten en in de kelder opgesta- te lezen is. Een prachtige aanwinst peld. Met het klokkenbrons ging dat 'voor het Zeeuws Oorlogsmuseum? Wij Een nog niet gepubliceerd portret van H. M. de Koningin, dat destyds gemaakt is tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het 12 \2-jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. Winst vooral voor C.H.U. en V.V.D., verlies voor de communisten In ons vorig nummer gaven wij reeds een overzicht van de aantallen zetels, welke door de verschillende partijen bij de Statenverkiezingen van Woensdag in Nederland werden behaald. Hier onder laten wij nu in de eerste plaats nog een overzicht volgen van de totalen der stemmenaantallen en de percentages: Stemmen Percentages 1950 1946 1948 1950 1946 1948 P.v.d.A. 1.243.654 1.206.267 1.261.864 25,7 25,8 25,6 K-V.P. 1.529.483 1.468.847 1.529.938 31,6 31,4 31.0 C.H.U. 507.176 452.803 452.717 10,5 9,7 9.2 A.R. 599.038 585.336 650.386 J2.4 12,5 13.2 V.V.D. 411.936 297.524- 391.738 8.5 6,4 8,0 C.P.N. 329.265 533.096 381.206 6.8 11,4 7,7 St. Ger. Partij 110.143 100.916 116.792 2.3 2.2 2,4 Kath. Nat. Partij 32.024 62.350 0.7 1,3 Ger. Pol. Verb. 27.214 0.6 Midd. Partij 22.124 0.4 Overige partijen 32.179 29.340 80.641 0,5 0.6 1,6 Totaal 4.844.329 4.674.129 4.927.614 100 100 100 De cijfers van 1946 slaan op de Statenverkiezing van dat jaar, die van 1948 op de verkiezing van de Tweede Kamer. Sovjet-gedelegeerde verlaat ontwapeningscommissie. Jakob Malik, de Russische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, heeft de vergadering van de ontwape ningscommissie der Verenigde Naties verlaten uit protest tegen de aanwe zigheid van de Chinese nationalisti sche gedelegeerde. Dit is de 21ste maal, dat de Russi sche delegatie om deze reden een or gaan van de Verenigde Naties ver laat. De gehele Sowjetrussische delegatie verliet hierop de zaal. ..is het 5 jaar geleden, dat de pas gerestaureerde Cunerakerk te Rhenen opnieuw gedeeltelijk werd verwoest; .is het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse acteur Louis Bou- meester overleed.. vernamen, dat dit wel overwogen is, doch dat men er van heeft afgezien. Het lood en het koper zullen later, bij de bouw van de nieuwe spits, weer worden gebruikt. In de nissen van de kelder bevinden zich nog de beenderen van de doden, die hier destijds een rustplaats von den. Deze knekels en de spaarzame verlichting verlenen de ruimte een luguber aspect. Laten we hopen, dat de herbouw van de Lange Jan zo snel zal vorderen, dat de thans weer aan *t daglicht ge brachte materialen binnen afzienbare tjjd verwerkt z\jnHelaas, daar ziet het nu nog niet naar uit Samenstelling Eerste Kamer De provincies Gelderland, Overijssel. Groningen. Drenthe en Zuid-Holland zullen volgend jaar 25 Eerste Kamerle den kiezen. De verdeling over de ver schillende partijen zal zijn als volgt: P. v. d. A 8. K.V.P. 5. AJt. 4. C.P.N. 2, C.H. 3. V.V.D. 2 en S.G.P. 1. Indien de K.N.P. (Weiter) op de K. V.P. zou stemmen, zou de K.V.P. 6 ze tels verkrijgen ten koste van de S.G.P. Het aantal zetels van de S.G.P. wordt dan 0. De tegenwoordige formatie van de Eerste Kamer zou dan geen enkele wijziging ondergaan. Voor of tegen de tram. Tegelijk met de verkiezing voor de Provinciale Staten werd in Bergen (N.H.) een verkiezing gehouden voor of tegen het behoud van de tram. De „Tram-partij" wist 96,29 van het totaal aantal uitgebrachte stemmen op zich te verenigen. „Professor" in het bedriegen In hoger beroep is voor het Arn hems gerechtshof 3 j. geëist tegen de docent H. S. L. R., die zich „professor" noemde en directeur van een talenin stituut was. R., die door de rechtbank veroordeeld werd tot 2% jaar. maakte er zijn werk van hulp aan te bieden aan lieden, die wensten te emigreren en aan Duitsers, die na de bevrijding in ons land in moeilijkheden waren ge raakt. In totaal heeft hij 18.864 ge ïncasseerd zonder er iets voor te heb ben verricht. DE VOORSPELT: WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Iets minder koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1