Televisieen slechte schoolrapporten FORMAMINT Nieuws uit Zeeland „Superman" een nieuwe Lord Lister Op 't Matje LETTY'S moeilijke KEUZE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 APRIL 1950 Zevenjarige jongen mengde atomische poeders (Van onze correspondent) NEW YORK, April Eén van de populairste kinderprogramma's der Amerikaanse televisie is geënt op de bekende figuur van „Superman", een geweldenaar, die niet alleen over brute kracht beschikt, waar het nodig is om de „boze krachten" te bestrijden, maar die daaraan voorts een even bovenmenselijke schranderheid paart; de hoofdfiguur is nipt alleen een bij uitstek bekwaam atomatisch piloot, zijn kennis der scheikunde is onbe grensd en hy werkt met geheimzinnige stralen alsof het pepernoten op Sinterklaasavond gold. In één van zijn recente programma's zag hij zich gesteld tegenover een vyand van enorme physiekc dimensies. Onze held mengde ijlings enige atomische stoffen en poeders, liet deze in de ochtend koffie van zyn tegenstander glijden, waarna deze, ontzield, voor eeuwig van het programma verdween, ongetwijfeld onder luidkeels gejuich in dui zenden huiskamers. Het toeval wilde, dat wij dezer dagen vrienden bezochten, wier stamhouder (7 jaar) sterk de neiging heeft zich met deze superman te identificeren. Hij was dan ook ernstig gebelgd, toen hij opdracht kreeg om de volgende dag zijn grootvader te gaan bezoeken, juist op het uur van dit kinderpro gramma. Meneer stampte en huilde want „grootvader heeft geen televisie toestel". Ouderlijk gezag stelde de por tefeuille-kwestie, met het resultaat, dat junior wel moest capituleren. Een paar uur later vonden wij hem in de keu ken met een reageerbuisje, dat hij uit papa's laboratorium had weggenomen, druk aan het mengen: meel. suiker, zout en wat er verder nog aan kleur loze materialen in de keuken te vin den was geweest. Het was duidelijk. Alleen voor dames. Onvoorziene omstandigheden ma ken het vandaag noodzakelijk, dat ik deze rubriek gesloten verklaar voor mannelijke nieuwsgierigheid. Voor ditmaal mag de clientèle uitsluitend bestaan uit het vrouwelijk deel van onze alsmaar groeiende lezersschare. Als ge allemaal een beetje knus-dicht om me heen komt staan zal ik het zachtjes vertellen. Deze Lijzebertha V., die sinds drie- en-twintig jaar in eer en deugd het schoon beroep van huisvrouw had be leden, had een kolossale glibber ge maakt op het pad des onbesproken levens. Een dagvaardiging wegens diefstal, meermalen gepleegd in het jachtgebied van zes verschillende winkelpanden, dat mag geen vacan- tielectuur heten. Weineen, dat is zwarte ernst en dat hoorden we trou wens aan de cello-stem van de offi cier, die het allemaal oplas. Dat er desniettemin enige grinnekende woe ling opstak in de tribuner ijen waar neuzerige ouwe mannen de meerder heidspartij vormen mocht dan ook ongepast heten, maar tja Zeventien sjemieze envelopjes (dat mens schrééf zeker veel), dertig in terlock hemdjes, achtendertig Dirrik- 't Waartjes en vierenveertig bee- haatjes waarvan zes en twintig in na tuurzijde met kanten afzetsels De tribune werd er rumoerig van, maar de rechter keek zó boos tussen de hempjes en de broekjes door, dat er een gewijde stilte viel. En de offi cier ging alsmaar voor met het de clameren van de oorlogsbuit, die deze volvette Lijzebertha had gegapt uit de winkels. Voor een waarde van twaalfhonderd gulden in een spanne tijds van Kerst tot Pasen. Tot ze ge snapt was met zes paar broekspijpen en een viertal artikelen in zijde met kant, alles in een tas gefrommeld en zonder kassabon. Huiszoeking bracht een karrevracht intiems aan het dag licht. En daar stond ze dan vanoch tend te bibberen voor de rechter, die om een verklaring vroeg. Wou U dat allemaal aantrekken? Zomaar hebben. Ik weet het niet, 't Was per abuis. Maar dat nam de Kadi niet, want je neemt ten slotte geen vierenveer tig frontversiersels of dertig hempies per abuis in je karbiesje. Ik lees hier zeide de Rechter, dat meer dan de helft van al die dingen veel te klein was voor uw figuur. U hebt maar raak gestolen. Zonder maat, als ik dat zo zeggen mag. Waarom deed U (fat? De bibberige vrouw hees aan haar schouderspieren. Daar was voorwaar geen slechte bedoeling bij geweest, zei ze. Maar de rechter vroeg, of het soms liefdadigheid moest heten. De winkeliers, die de envelopjes en de sjarmeuze onderjurken óók niet van meneer Marshall krijgen, zaten in de getuigenbank te briesen, maar de vrouw trok zich van de gemeenschap pelijke verbazing niets aan en her haalde haar conclusie: allemaal een abuis en ze was er met d'r hoofd niet bij geweest. Allah moge de midden stand beschermen, als ze nog eens op pad gaat met 'r hoofd er bij, want dan zal ze verhuiswagens nodig heb ben. Het werd een zenuwbehandeling zonder verdoving, want de rechter dook af naar de diepten van haar vrouweziel, als zocht hij schone pa- reis. Maar het bleef bij bagger en het werd een eis van twee maanden schuurtje. De gesoigneerde -advocaat dat onze komst een pijnlijke verras sing was. „Ik was juist een atomisch poeder aan het mengen", kregen wij te horen, „dat ik in de koffie van groot vader zal stoppen. Dan hoef ik er nooit meer naar toe, als ik niet wil". KAMPVUUR IN DE HUISKAMER. Voor wie meent, dat dit slechts een incidenteel geval is vair een kind met uitzonderlijk slechte inborst, willen wij er aan toevoegen, dat honderden Ame rikaanse gezinnen, als gevolg van de invloed der televisie zulke wonderlijke ervaringen opdoen. In één gemeente, niet ver van New York, rapporteerde de brandweer, dat 13 kinderen ge heel onafhankelijk van elkaar een vuurtje hadden gestookt inde huis kamer. Dit volgde pal op een televisie programma voor de jeugd, waarvan een padvinderskampvuur een van de hoogtepunten was geweest. Het spreekt vanzelf dat dit kampvuur in de open lucht was opgelaaid. Maar het „decor" was kennelijk zo doorzichtig, dat de indruk bij de jeugd allerminst was ge wekt alsof dit avontuur een buitenop name was geweest. Integendeel. Velen hadden de indruk gekregen, dat dit te levisie-vuur in de studio was gestookt en vonden het een reusachtig avon tuur zoiets thuis na te bootsen Wij herinneren ons nog goed de tijd. toen radio de nieuwe „afleiding" was Ook toen bestond er ongerustheid om trent de gevolgen van het nieuwe mid del op de gevoelige kinderziel en het ondernemende kinderbrein. Er is ech ter geen twijfel, dat de uitwerking van het verschijnsel der televisie zelf, en van de programma's dan nog in het bijzonder, veel groter is dan het ef fect van de radio. Vele Amerikaanse moeders gaan overdag gerust bood schappen doen, wanneer zij weten, dat hun spruiten met oog en oor aan het televisie-toestel „geplakt" zitten. In die zin moge de televisie het de ouders gemakkelijk maken, in de meeste op zichten geeft dit nieuwe amusement aanleiding voor heid. de grootste bezorgd- ENQUETE De United Parents Association een organisatie van ouders uit New York heeft door middel van een goed gestelde enquête getracht statis tieken te verkrijgen over de invloed van televisie op de verschillende leef tijdsklassen. Daaruit bleek, dat kinde ren van 5 tot 6 jaar per dag gemiddeld 4 uur „plaatjes kijken"; voor de groep van 7 tot 13 jaar varieert dit tussen de 2% en 3% uur. Onder de niet- schoolgaanden van deze groep was er een hoog percentage kinderen, wier etens- en speelgewoonten ten ongunste waren beïnvloed, Bij de oudere groep van deze categorie leed het huiswerk aaiizienlijk onder de televisie; deze kinderen toonden aanzienlijk minder belangstelling voor spelen en lezen en in vele gevallen kon men constateren, dat het kijken naar programma's, die niet primair voor kinderen bestemd waren geweest, aanleiding had gege ven tot een groot aantal nachtmerries. Er waren voorts aanwijzingen, dat drie of vier uur televisie per dag veel te veel was voor de oogspieren van me nig kind in elk dezer categorieën. Ook voor de algemene lichamelijke ontwik keling werd dit langdurige zitten (dat vaak de plaats inneemt van uren, die anders aan sport zouden zijn besteed) niet bevorderlijk. Dit leidt voorts tot emotionele conflicten". „COMMERCIËLE TELEVISIE". De United Parents Association heeft zich beperkt tot de feiten van deze gegevens. De televisieindustrie begint zelf reeds in te zien, dat men er goed aan zou doen tussen 4 uur 's middags en 7 uur 's avonds meer op voedkundige programma's dan „thril lers" te presentéren op het televisie scherm. Het probleem is echter in Amerika althans het feit, dat pro gramma's nog vrijwel uitsluitend- gefi nancierd worden door fabrikanten, die een product willen verkopen. Hun er varing is uiteraard, dat kinderen lie ver een avonturenroman volgen dan welke interessante beschouwing over ..het oerwoud in het begin onzer jaar telling" ook. Het is zeker, dat programmakeuze en samenstelling een belangrijke factor zijn in dit toenemend probleem van jeugd en televisie. Europa, dat de voor delen (maar ook de nadelen) van „commerciële televisie" gefinancierd door de industrie niet kent, zal derhal ve dit vraagstuk in een mildere vorm ervaren. Huiselijke discipline, die in Europa over het algemeen sterker is dan in de V.S, hetgeen zowel voor delen als nadelen met zich brengt kan er voorts toe bijdragen de jeugd langs lijnen der geleidelijkheid met dit nieuwe verstrooiingsmiddel in contact te brengen. Maar dat het probleem zich, in principe, ook te Uwent zal voordoen*kan gerust worden aangeno men. (Nadruk verboden). Dc kceionlsmettcmle tabletten Hij alle Apothekers en Drogisten WALCHEREN Middelburg MIDDENSTANDERS BIJEEN. In „De Vriendschap" te Middel burg werd een vergadering gehouden door de onlangs opgerichte afdeling Middelburg van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond, onder voorzitter schap van de heer I. M. van Houte. De agendapunten werden in vlot tempo afgehandeld. De meeste aandacht werd gewijd aan een bestuursvoorstel tot toetre ding tot de Middenstandscentrale in Middelburg. Het bestuur daarvan zal gekozen worden uit de besturen der Kath., Chr. en Kon. Middenstands bonden. Dat er veel belangstelling bestaat voor de afdeling Middelburg der K. N.M.B. bleek uit de aanwezigheid van talrijke personen uit het stedelijk zaken- en bedrijfsleven. Binnenkort zal de Middenstandscentrale een le denwerfactie beginnen. HONDEN BEKROOND. Op de 23e Internationale Kam pioenstentoonstelling voor honden te Breda behaalde mej. M. J. Best uit Middelburg met de New Foundlandet' „Rhoda van de drie Anjers" le prijs z.g. met 2 erepenningen. De heer C. Joziasse te Middelburg behaalde met Engelse setters drie maal het praedïcaat uitmuntend, met het zelf gefokte teefje ..Countess Conny van de Hooiplukkers" het kampioenschap. Ook kreeg hij de ereprijs voor de beste inzending En gelse setters. Deze werden gekeurd door een bekende jachthondenkenner uit Frankrijk, de heer Jean Serrier. SNIP EN SNAP SCHUWDEN DE SNEEUW Middelburg is Dinsdagavond een bijzondere sportgebeurtenis misgelo pen. Het elftal van René Sleeswijk's revue-gezelschap (bekend van de Snip en Snap-revue's), dat in de stad verbleef, zou uitkomen tegen 'n Middelburgs team, hoofdzakelijk ge vormd door C.O-A.K.-leerlingen. Artisten, musici, technici en de direc- Ce/a B&Wi teaé, de ZuLttiqe was tnéT te/ip é^itijti! FEUILLETON 95 „Maar dat was jaren geleden, Let- ty en over zulke dingen kom je ge leidelijk heen. 't Arme kind is al meer dan twaalf jaar, dood in elk ge val". Mevrouw Ar-ling sprak op vrien delijke toon, maar zo beslist, dat twij fel was uitgesloten. En daarmee ver viel eensklaps de zo prachtig opgezet te theorie, dat Christine Endel de grote liefde in Rufus' leven zou zijn geweest. „Ik geloof niet, dat ik 't helemaal begrijp", mompelde Letty. „Ik dacht, dat het iemand was... iets van heel recente datum". ..0, neen". Mevrouw Arling schud de het hoofd. „Elise was pas ongeveer negentien, toen hij voor het eerst naar Zuid-Amerika vertrok. Rufus hield van haar op de romantische, wat be schermende manier, die hem eigen is. Ze was altijd erg teer en ze waren prcies even arm als wij toen waren... ik bedoel haar familie. Maar Rufus dacht, dat als hij deed wat zijn groot vader wenste en geld verdiende, hij genoeg zou kunnen oversturen, om Elise te laten genezen. Hij ging in derdaad meer ter wille van haar dan van ons zelf en zich in zekere zin met zijn grootvader verzoenen. Je hebt wel van zijn grootvader gehoord, niet waar?" „Ja", knikte Letty. „Maar vertelt u verder over Elise". „Er is helaas weinig meer over haar te vertellen, Letty... Rufus zond geld over en zodoende kon ze het wat ge makkelijker hebben... Maar ze stierf nog geen jaar nadat hij Engeland had verlaten. Ik geloof, dat hij daarom in zo lange tijd niet is thuisgekomen." Letty moest denken aan een jonge en wanhopige Rufus, duizenden mij die 1 len verwijderd van het meisje, dat hij onbeschroomd op de dessous ingingk een erB haalde er vier hoogleraren en een; Zachtjes sprak ze;) „t is een eig Angelsaksisch toneelspel bij, ja hijdroevige geschiedenis t citeerde Faust en de Koran, beriep „Zeker ?af meviouw Arling toe. zich op de wet der zwaartekracht en„Maar het gebeurde een derde van de leer van Montessori en juist toen zyn leeftijd geleden. Letty en ik dacht, dat hij meneer Beel en de toen waren ze" beiden nog zo jong. Een jonge liefdesgeschiedenis heeft altijd iets bijzonder aandoenlijks, maar de een^felle roep om erbarming." jaren gaan voorbij, en ik geloof niet. Het werd drie weken en de winke- 1 dat Rufus ooit zyn leven als totaal liers krijgen hun aantrekkelijkheden verwoest heeft beschouwd, omdat die terug. Als U zich haast, lieve lezeres- j arme kleine Elise is gestorven. Negus van Abbessvnië te hulp zou roepen, eindigde hij abruptelijk met 1. Het hij uit sen. hebt ge er misschien een koopje verbaast me intussen wel, dat hi_ aan. Zo goed als nieuw en vlot van zich zelf je over zijn vroegere liefde snit. heeft verteld". door MARY BURCHELL „Hij deed het niet uit zichzelf", zei Letty, zich plotseling de gang van zaken herinnerend. „Ikik vroeg hem. of hij niet iemand anders had liefgehad, maar ik dacht aan heel iemand anders. En hij gaf toe, dat er een echte liefde in zijn leven was geweest. Misschien ze fronste peinzend het voorhoofd misschien dacht hij, dat ik meer zou gevoelen voor een huwelijk met-hem, als ik de indruk kreeg, dat hij van zijn kant ook streefde naar een kalmer, min der romantisch soort geluk". „Misschien", hernam mevrouw Ar ling. ofschoon blijkbaar niet over tuigd. „Maar in elk geval besloten jelui, het er samen op te wagen. En toen „Toen liep alles verkeerd en ik denk. dat het in hoofdzaak kwam, omdat ik een idioot, zonder gezond oordeel was", riep Letty bitter uit. Immers, als ze in bijzonderheden de gebeurtenissen van de laatste paar weken naging, bekroop haar de on ontwijkbare, koel-zekere overtuiging, dat ze, op welke manier dan ook, de schijn voor het wezen had aange zien Intussen, ze had beloofd, mevrouw Arling alles te vertellen *n dus ver- haaldè ze, zonder zich zelf te sparen, hoe ze heen en weer was geslingerd tussen haar liefde voor Edenfield en haar liefde voor Alec. „Bedoel je", vroeg mevrouw Ar ling ernstig, „dat Rufus zelf er nau welijks toe deed „O, neen, dat bedoel ik helemaal niet", riep Letty erg onthutst uit. „Maar je spreekt van een keuze tussen je huis en die Alec van je." „Zo bedoelde ik dat niet", riep Letty opgewonden. „Rufus en Eden- field zijn onafscheidelijk met elkaar verbonden. Ik kan me de een niet zonder de ander denken en Eensklaps hield zij op en sprong overeind. „Ik kan me de een niet zonder de ander denken", herhaalde ze lang zaam. terwijl ze verbleekte. „Maar Rufus behoort eigenlijk niet tot jouw Edenfield", zei mevrouw Arling zacht, terwijl, ze Letty aan dachtig gadesloeg. (Wordt vervolgd). Er bestaan plannen voor stichting van een roterij en vlasfabriek in Lag-» Zwaluwe. De roterij zou een jaarcapaci teit van één millioen kilo vlas krijgen. Wissekerke GEEN RIJWIELBEWAARPLAATS Onder voorzitterschap van burge meester J. J. v. d. Maas. kwam de raad van Wissekerlce in openbare ver gadering bijeen. In zijn openings woord herdacht de voorziter de on langs overleden ontvanger, de heer B. Kramer. Hij dankte verder wet houder L. J. Hoveijn, die tijdens de ziekte van de burgemeester, deze als waarnemend-burgemeester had vervangen. Namens het gemeente- personeel heette de secretaris, de heer N. D. v. d. Heijde, de burge meester na zijn ziekte van harte welkom bij zijn terugkeer. De voor zitter deelde mee, dat de gemeente voor de schoolvoetbalwedstsryden 'n medaille beschikbaar heeft gesteld. Van Gedep. Staten was bericht ge komen, dat deze voor de bouw van een rijwielbewaarplaats bij dè-school te Kamperland geen toesteming ge ven. Verzoeken van de Chr. school te Wissekerke om 224,20 voor een nieuwe taalmethode, van de Ned. Herv. school te Kamperland om 230 voor een kast, van de Geref. school te Geersdijk om 200 voor een stel gordijnen werden ingewil ligd. Ook werd het aanschaffen van benodigdheden voor het onderwijs in lichamelijke oefening in de scholen te Geersdijk en Wissekerke goedge keurd. De gemeente zal tot een be drag van 100 deelnemen in het garantiefonds voor de Zeeuwse ten toonstelling, die in 1953 te Middel burg wordt gehouden, mits de ten toonstelling op Zondag niet geopend is. Tegen de laatste voorwaarde maakte de heer M. J. Büstraan be zwaar. De voorzitter deelde mee, dat overwogen wordt in de toekomst 'n sportterrein te Geersdijk aan te leg gen. De heer J. J. v. d. Maas werd als lid van het Burgerlijk Armbe stuur herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heel de Smit naar een verbetering van de afwatering op de Dorpsdijk, de heer J. Dingemanse naar het herstel van de windvanger van de toren te Geersdijk en verbetering van de mu ren in het schoollokaal aldaar. De heer Bustraan vroèg een verbetering- van de weg bij de weegbrug te Kam perland en de heer J. v. Halst ves tigde de aandacht op het voetbal terrein. De voorzitter zegde in al deze kwesties een onderzoek toe. UIT HET ZAKENLEVEN. Achter Nieuw-Middelburg groeit een geheel nieuwe woonwijk en waar woningen in gebruik komen, ver schijnen meestal na kortere of lan gere tijd ook nieuwe winkels. Zo is Zaterdag in de Koningin Juliana- straat de nieuwe aardappel-, groente en fruitwinkel van de heer P. J. Ven- devïelle geopend. Een keurige zaak, die daar ter plaatse wel in een be hoefte voorziet. teur zelf zouden op het Nadorstter rein eens tonen, dat zij ook op een voetbalveld een goede voorstelling kunnen verzorgen. Toen echter de sneeuw begon te vallen, besloot men maar in het hotel te blijven; de lec tuur van de sportbladen was aangena mer dan het nemen van modderba den... O.- en W.-Souburg 55-JARIGE BRUILOFT Het echtpaar KasteleijnPolderman te Souburg, dat Maandag zrjn 55-ja- rige bruiloft vierde heeft het niet aan belangstelling ontbroken. Des avonds bracht het muziekkorps „Vlijt en Volharding" een serenade. Arnemuiden RODE KRUIS SPEELDE TONEEL. De afd. Arnemuiden van het Ned. Rode Kruis gaf een toneelavond in het verenigingsgebouw. De uitvoering werd uitgevoerd door werkende en betalende leden. Na een korte opening door de voor zitter werden de stukken opgevoerd, getiteld: „Neef Hein uit Hollywood" en „Liefde zoekt list". Beide toneelstukken, die bijzonder in de smaak vielen, werden keurig opge voerd. Serooskerke ONTEIGENING VOOR UITBREIDINGSPLAN Te Serooskerke kwam de gemeen teraad bijneen onder voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans. De exploitatiekosten over 1949 voor de school voor chr. Volksonderwijs wer den vastgesteld op 1264 en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven op 1267.89. Ook over het tweede kwartaal 1950 zal aan het ge- meentepersoneel de 5% loonsverho ging worden uitgekeerd. Het voorstel van burgemeester en wethouders om aan de vereniging „Wederzijds Belang", werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, een renteloos voorschot te verlenen van 437.86 werdz.h-st. aangenomen. Besloten werd tot aankoop van de benodigde grond van een tiental eige naren voor het ontsluiten van het uit breidingsplan. Acht eigenaren zijn be reid de benodigde grond te verkopen. Voor de totale oppervlakte van 1.20.82 ha zal 9297.15 uitbetaald worden volgens de door de taxateurs geschat te prijzen. De heren H. Geschiere en D. Coppoolse zijn nog niet bereid ge vonden het benodigde gedeelte van hun perceel grond te verkopen, zo dat via een onteigeningsprocedure de beschikking hierover zal moeten wor den verkregen. De benodigde straat klinkers voor de aan te leggen nieuwe straat zullen worden aangekocht. De begroting voor 1950 werd op enige punten gewijzigd. De voorzitter las een adres voor van de bewoners van de Vrouwenpolder- eg om de percelen voor waterleiding aan te sluiten. De voorzitter deelde hierover mede. dat de Waterleiding maatschappij Midden Zeeland geen nieuwe aansluitingen tot stand kan brengen wanneer het water van de ge meente Middelburg moet worden ver kregen. hetgeen hier het geval is. De gemeente Middelburg heeft geen ge noeg water ter beschikking. Er zal noodgedwongen gewacht moeten wor den tot de uitbreiding van het bedrijf tot stand is gekomen. St. Laurens OUDERAVOND. De Chr. Schoolvereniging te St. Laurens hield een ouderavond, onder voorzitterschap van ds. C. Boon, die in zijn openingswoord in het bijzon der burgemeester en wethouders ver welkomde. Het bestuur wilde deze ge legenheid gebruiken om de ouders de geheel herstelde en vernieuwde schoolgebouwen te laten bezichtigen. Ds. Broon bracht dank aan het ge meentebestuur voor zijn ruime mede werking. Het hoofd der school, de heer G. F. Weeda, hield een leerza me causerie over de leerplichtwet. Bij stemming voor verkiezing van een bestuurslid (vacature G. Vreeke) werd gekozen de heer A. Simonse. In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd. De onderwijzer, de heer A. Schet- tens, sprak daarna over „De Chr. la gere school en de zedelijke opvoe ding". Bij de rondvraag kwamen o.m. de schoolreisjes ter sprake. Vrouwenpolder DUIVEN SCHADE Dezer dagen kwam de raad der ge meente Vrouwenpolder in vergade ring bijeen. De nieuw benoemde raadsleden, de heren Janse en de Vos, werden be ëdigd. Besloten werd aan het garantie fonds van de Vereniging van Neder landse Gemeenten t-b.v. de tentoon stelling in 1953 in Middelburg te hou den deel te nemen ten bedrage van f 0.06 per inwoner. Ter bestrijding van de schade ver oorzaakt door uitvliegende duiven werd de algemene politieverordening met enkele artikelen aangevuld. Besloten werd alsnog gelden be schikbaar te stellen voor aankoop van meubilair voor de Bijzondere school te Vrouwenpolder. UITVOERING „KINDERZOBG". Te Vrouwenpolder gaf het kinder koor „Van Knop tot Bloem" zijn jaar lijkse uitvoering, ol.v. van zijn direc teur Jan Hekhuis. De voorzitter van de Chr. Zangver eniging „A.D.V.E.N.D.O." opende de bijeenkomst. He programma, dat bestond uit zang stukjes, voordrachten en spel, werd met veel animo afgewerkt. In zijn slotwoord wees de voorzitter op de financiële moeilijkheden van het kinderkoor. Hij deed een dringend be roep op de aanwezigen om dit koor tje te steunen. VERGADERING BOUWARBEIDERSBÖND De Eouwarbeidersbond kwam te Vrouwenpolder in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Joosse Sr opende met gebed en schriftlezing. Hierna brachten secre taris en penningmeester hun jaar verslag uit. De boeken van de pen ningmeester sloten met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. Joosse Sr en J. J. Sturm, resp. als voorzitter en secre taris herkozen, terwijl de heer L. Heihuis als nieuw bestuurslid werd gekozen. Vervolgens sprak de heer H. Koetsveld over „Wettelijke Wacht geld- en Werkeloosheidsverzekering". Koudekerke OUDERAVOND CHR. HERV. SCHOOL Vrijdagavond werd in het vereni gingsgebouw te Koudekerke de jaar lijkse ouderavond gehouden van de Chr. Herv. school. De voorzitter van de schoolvereniging, ds L. D. v. Dyl, verwelkomde in het bijzonder burge meester Dregmans, wethouder De Kroo en het hoofd van de BKO-school te Middelburg, de heer R. Nonnekens die nadat de secretaris, de heer G. v. d. Voorde, zijn jaarverslag had uit gebracht, een causerie hield over het onderwijs aan BLO-scholen, in het bij zonder aan die te Middelburg. Hij wees er op, dat niet alleen onderwijs wordt gegeven aan imbecielen, doch ook aan overigens normale kinderen, die het les-tempo op gewone lagere scholen niet kunnen bijhouden. Men beoogt kinderen met beperkte vermo gens toch tot nuttige mensen in de maatschappij te maken. Men bepaalt de kinderen niet bij de fouten, welke ze hebben gemaakt, doch wijst juist op het goede, wat gepresteerd is. Met enige werkstukken toonde de spreker aan. wat met het BLO-onderwijs kan worden bereikt. Burgemeester Dregmans, lid van 't bestuur der BLO-school, prees het werk van de heer Nonnekens, die ook een oogje houdt op zijn pupillen, wan neer zij de school hebben verlaten. In de pauze werd het werk der leerlin gen bekeken, waarna de onderwijze res, mevrouw van Eldik, sprak over het onderwijs in de lagere klassen. Het hoofd der school, de heer C. Schipper, besprak enige algemene on derwerpen: schoolreisje, onderwijsver nieuwing, het achtste leerjaar. Tot slot hield de onderwijzer de heer Vis ser nog een lezing over de schoolprac- tijk. Ds. van Dijl sloot de avond met dankgebed. Oostkapelle UITVOERING •ONDER ONS" Te Oostkapelle werd door de to neelclub „Onder Ons" in het vereni gingsgebouw opgevoerd het toneel stuk in drie bedrijven „Boerinne". Het werd gespeeld in -Zeeuws costuum en Zeeuws dialect onder regie-leiding van de heer A. J. de Broekert. De be langstelling was groot. Het spel viel bij de aanwezigen in de smaak en oogstte een langdurig applaus. VERGADERING C.H.U. De C. H. kiesvereniging te Oostka pelle hield haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer F. C. de Roo.- Na de notulen werden*1 de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester uitgebracht. Tot be stuurslid werd herkozen de heer J. Riemers. Uitvoerig werd gesproken over de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing en over de a.s. Sta tenverkiezing. Westkapelle VERGADERING PLATTELAND S VROUWEN. Te Westkapelle hield de plaatse lijke afdeling van de Plattelands vrouwen haai- jaarvergadering. Na opening door de presidente, brachten secretaresse en penningmeesteresse verslag uit over het afgelopen jaar. De aftredende bestuursleden, de da mes N. FlipseRoelsc en M. Minder- lioudMinderhoud werden herkozen. NAAR DE BOLLENVELDEN. De Hervormde Vrouwenvereniging te Westkapelle lieeft per bus een be zoek gebracht aan de bollenvelden. Te Sassenlieim zag men het bloemen corso. dat juist die dag werd gehou den. Te Warmond, een van de plaat sen die de Ned. Herv. Gemeente te Westkapelle adopteerden, werd de lunch gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 10