ÈLr A Sport en wedstrijden tournooi van Tonido Openbare boksles in1 Met Pinksteren Zeeuwse terreinkampioenschappen UW FILMS ELKE VERDERE VERHOGING VAN UITGAVEN NIET VERANTWOORD KLANKEN UIT DE AETHER WOENSDAG 26 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 24 elftallen tijgen naar Goes. Ook dit jaar organiseert de Goesc handbalvereniging „Tonido" weer haar jaarlijks tournooi en wel op Zondag 7 Mei. Dat het Tonido-tour- nooi zich U> steeds stijgende belang stelling mag verheugen, is geen won- der. Deze wedstrijden immérs kun- nen beschouwd worden als de kracht proef der deelnemende verenigin gen. De gehele dag zullen de Goese sport velden bezocht worden door in kleu rige shirts geklede sportmensen, die het ene moment broederlijk met elk aar omgaan, om straks weer de hand schoen tegen elkaar op te nemen in 'n wedstrijd, waarin men zich tot het uiterste geeft. En nu Tonido dit jaar voor de der de maal haar tournooi organiseert, be tekent dit tevens een record. Niet minder dan 24 elftallen hebben inge schreven, terwijl enkele aanvragen nog afgewezen moesten worden. Het is wel jammer, dat aan deze wedstrijden geen enkele vereniging van buiten Zeeland deelneemt, dit zou toch gezien de sterkte der Zeeuwse elftallen ongetwijfeld tot een zeer interessante strijd geleid hebben. Vooral in de eerste afdelingen zal men hard vechten om de wisselbe kers, welke momenteel in het bezit zijn van de Hellas heren en de Zeeu wen-dames. Het lijkt ons dat Hellas bij de heren een goede kans maakt zich idit jaar definitief in het bezit van de beker te stellen, terwijl bij de dames nu de Zeeuwen niet meer die plaats inneemt als voorheen zich wel een nieuwe candidate zal melden om de trophee voor een jaar mee naar huis.te nemen. De elftallen zijn in twee klassen gescheiden, terwijl de 2e klasse we gens de talrijke inschrijvingen, nog eens in tweeën is gesplitst. De indeling van de elftallen is als volgt: Heren le afdeling: Hellas, Marathon, Tonido, Olympus. Heren 2e afdeling: aHellas 2, Ma rathon 2, Tonido 2, Volharding; b) Tonido 3, Hellas 3, Hellas 4, Mara thon 3. Dames le afdeling: Hellas, Olympus, De Zeeuwen, E.M.M. Dames 2e afdeling: a) Tonido, Hel las 2, Marathon 2, Olympus 2; Ma rathon 1, Volharding, Hellas 3, Mara thon 3. VOETBAL Samenstelling Zeeuws Zaterdagelftal. De samenstelling; van het Zeeuwse elftal, dat Zaterdag in Zwyndrecht tegen het Dordtse Zaterdagmiddag elftal speelt is als volgt: Doel: L. de Nooyer (Arnemuiden). Actltéi*'i TL. "Priester NlèiïvfdorplF f C. Lobbezoo (Rillandia). Midden: J. de Ridder (Arnemui den), H. Marijs (Arnemuiden), H. Poort (Rillandia). Voor: J. Tramper (Krabbendijke), C. v. Dalen (Kloetinge), A. La Grand (Nieuwdorp), J. Lindenberg (Wol- faartsdijk), J. Wisse (V.C.K.). Reserves: M. Dominicus (Nieuw dorp), M. Vermerris (Wemeldinge), J. Bosman (S.V.D.), C. Meerman (Arnemuiden), A. Domisse (Nieuw dorp). SELECTIEWEDSTRIJD ZATERDAGMIDDAGELFTALLEN TE COLIJNSPLAAT Het spel van de twee Zaterdagmid dagelftallen, die Zaterdag op Colijns- plaat tegen elkaar uitkwamen, heeft geen bijzondere nieuwe gezichts punten opgeleverd wat spelersmate riaal betreft. Het ziet er naar uit dat het elftal van vorig jaar niet veel wijzigingen zal ondergaan. De achterhoede van het A-elftal: de Nooijer, Priester en Lobbezoo, was uiterst safe. In de middenlinie was Poort de beste man, terwijl Marijs nog niet geheel fit scheen na zijn ziekte. In de voorhoede waarin La Grand ontbrak, viel eigenlijk alleen Mossel man uit de toon. Hij was als center- voor zeker niet de aangewezen man en zeker geen speerpunt in de voor hoede. C. van Dalen van Kloetinge, die men ter elfder ure nog op het appèl ge roepen had, toonde zijn plaats als blnnenspeler waardig. In het B-elftal speelde Vermerris van Wemeldinge als back een prima partij terwijl Bosman als spil de aandacht op zich vestigde. In de voorhoede was Dommisse nog de beste man. MOTORSPORl 63 Zeeuwen naar Rallye der Floraliën. Op Maandag 1 Mei wordt ter gele genheid van de vijfjaarlijkse bloe mententoonstelling te Gent de Rallye der Floraliën voor motorrijders en automobilisten gehouden. De mo torclub ..Scheldegouwen" zal aan de zen Rallye met niet minder dan 63 leden deelnemen. Zaterdagavond wordt reeds vertrok ken en tot Maandag is men' de gast van de Gentse motorclub „Moto" Sport Gent. TAFELTENNIS Zeeuwse iafeltenniskampiöen- schappen op 8 Mei. De door de Middelburgse tafelten nisclub „Sla Raak" te organiseren Zeeuwse persoonlijke kampioenschap pen zullen aanvangen op 8 Mei. Verwerkt zullen worden de kampi oenschappen voor dames- en heren enkelspel, heren dubbelspel en ge mengd dubbel spel. Voor iedere groep is er een eerste en tweede prijs be schikbaar. „Sohetdegouwen" won eerste prijs van K.N.M.V.-voorjaarsrit. Zoals wij reeds eerder berichtten, maakte de motorclub „Scheldegou wen" een goede kans op de eerste prijs voor de tijdens de Paasdagen ge- houden nachtrit van de K.N.M.V., waarvan de finish in Deventer was. i De eindstrijd moest worden gevoerd met de Friese motorclub. Thans is ze ker, dat de Zeeuwse club de eerste prijs heeft behaald. Mooie prestatie dr. Arends. Zaterdag werd de Gelderland Rit vei-reden, een zware betrouwbaar- heidsrit over een afstand van 260 km. De enige Zeeuwse deelnemer was Dr. J. C. Arends uit Hansweert. Met ir. totaal zeven strafpunten bezette hij de vierde plaats in het eindklassement, een prestatie, waarop en Dr. Arends en „Scheldegouwen" trots mogen zijn. Kampioenschap van Nederland. Dit jaar zal voor het eerst het kam pioenschap van Nederland in drie be- trouwbaarheidsritten worden verre den. De eerste proef wordt Zaterdag gehouden. Het is de uiterst zware rit om de Coupe de la Montagne en als enige Zeeuwse deelnemer heeft de heer I. W. de Jonge van Souburg in geschreven. De beide andere ritten zijn de Zuid Holland Grensrit op Zaterdag 24 Ju ni en de K N.M,V.-kampioensrit op 20 en 21 October. Gezelligheidsrit voor bromfietsen Zaterdagmiddag hield de motorclub „Scheldegouwen een gezelligheidsrit vart de berijders van bromfietsen. De uitslag was: 1. M. Verstelle, Wolfaartsdijk, 267 punten; 2. J. Flip- se. Middelburg, 262 punten; 3. J. Du- vekot, Vrouwenpolder, 247 punten; A. W. Schuiling, Middelburg, 236 pun ten; A. Jobse, Zoutelande, 230 punten; A. H. v. Schaik, Middelburg, 217 pun ten; Mevr. v. d. Harst. Middelburg, 213 punten; Mr. v. d. Harst, Middel burg, 205 punten; 9. P. v. Luyk, Mid delburg, 182 punten. Voortreffelijk programma op 6 Mei. De Vlisslngse boksvereniging DOS zet sportllevend Zeeland dit seizoen een voortreffelijk wedstrijd-program ma voor. Eerst gaf onze nationale kampioen Luc van Dam, op uitnodi ging van DOS in Vllssingen demon straties en nu komen de Nederlandse coming-men Jan de Bruin en Job Roos Zaterdag 6 Mei in het Concertge bouw te VUssingen een openbare boksles van ongeveer een half uur ge ven. Verder zal deze avond de nationale vedergewichtkampioen P. Voorwinde vier ronde van drie minuten boksen tegen zijn grote rivaal W. Doof en boksen J. Schreutelkamp en J. de Haan resp. tegen J. Matthey en A. v. de Meeren. Ook zal 6 Mei een aantal Vlissingse boksers in de ring komen tegen leer lingen van Teo Huizenaar uit Rotter dam. TENNIS COMPETITIE Voor de 3de klasse tenniscompetitie speelde M.L.T.C. I te Qudenbosch te gen het eerste team vairde Oudenbos- se Tennisclub. De nieuwe leden mevr. Vroom-Wellink en de heer Arneveld bleken een geduchte versterking voor de Middelburgse club te betekenen. Werd vorige week van „Zoomgeerd" met 7-1 verloren, nu werd met dezelf de cijfers gewonnen. Het forse en snelle spel van mevr. Vroom wekte een ieders bewondering. Vooral in het lste herenenkelspel tussen Vermolen en Anneveld en in 't hei'endubbelspel Vermolen-Kroon tegen Anneveld- Drost werd vinnig om de punten ge vochten en rees het spelpeil tot goede hoogte. Het tweede team speelde thuis te gen het „Goesse Sla Raak" en ook hier werd het een overwining, 6-2. Mevr. de Jong en A. Rivgeling vor men hun partijen al op zeer overtui gende wjjze, terwijl het in de dubbel spelen opviel, dat A. Tieleman over een heel repertoire van slagen be schikte. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: OTC I-MLTC I 1-7. T. Vermolen-A Anneveld 5-7, 1-6; T. Braat- A. J. Haag 0-6, 0-6; Mej. J. Buys-mevr. A. Vroom-Wellink 0-6.0-6; Mej. D. v. Petering-mevr. W. Koers-Bouman 6-2, 6-4; Mej. W. Braat en F. Vermo- Ien-mevr. Vroom en A. Drost 2-6. 3-6; Mej. J. Buys en H. de Kroon-mevr. Koers en A. J. Haag 2-6, 2-6; Mej. D. v. Petering en mej. W. Braat- mevrouw Vroom en mevrouw Koers 1-6,0-6; T. Vermolen en H. de Krom-A. Anneveld en Drost 9-7, 2-6, 4-6. MLTC Ü-Goesse Sla Raak 6-2. J. A. Tavenier jr.-G. P. v. d. Loo 5-7, 4-6; A. Rangeling-C. Mol 6-0, 6-2; Mevr. E. Anneveld-mevr. B. Meris- son 6-4. 6-3; Mevr. C. de Jong-Mevr. B. Hendriks 6-0, 6-0; Mevr. E. Anne veld en A. Tieleman-mevr. B. Hen driks en A. Kampman 6-1, 6-1: Mevr. M. Haag en A. Ringeling-mevr. R. Kampman en G. v. d. Loo 2-6, 7-9 A. Tieleman en J. A. Tavenier-C. Mol en A. L. Kampman 6-4, 6-0; Mevr. C. de Jong en mej. M. Haag-mevr. B. Meris- son en mevr. 'R. Kampman 6-1, 6-1. SCHAKEN TWEEDE OVERWINNING VAN EUWE OP WIJNANS. Ook de tweede partij van de twee kamp EuweWijnans, in het natio naal schaakgebouw te Den Haag ge. speeld, is door dr. Euwe gewonnen. Met wit spelend dwong hij Wijnans in 25 zetten tot opgeven. i'"L/üa 'H cJürnidc5pRODUCT Circuit ligt in Vrouwenpolderse duinen. Slechts éénmaal per jaar krijgen de Zeeuwse sportliefhebbers de kans, om de grootste motorcracks van ons land in Zeeland aan het werk te zien. Dat is ter gelegenheid van de Zeeuwse ferreinkampioenschappen. Nog maar enkele weken en dan zul. len op Tweede Pinksterdag de ma chines weer door de duinen van Vrouwenpolder daveren. Ook nu weer werden deze wedstrij den georganiseerd door de motorclub „Scheldegouwen" en ook nu weer tel len zij mee voor het kampioenschap van Nederland, En hoewel de in schrijving nog niet opengesteld is, kan men er zeker van zijn, dat de aller- besten weer van de partij zullen zijn. De duizenden bezoekers, die verleden jaar op Hemelvaartsdag de stromende regen trotseerden, hebben kunnen ge nieten van motorsport van het goede soort. Men heeft de beschikking over een ander duinterrein, dat aan de eisen beantwoordt. Het is nu mogelijk om een baan uit te zetten, welke de rijders gelegenheid tot strijd zal ge ven, zodat vele interessante duels te verwachten zijn, terwijl bovendien 't publiek een nog beter overzicht zal hebben. BOKSEN VLISSINGSE BOKSERS TEGEN BELGISCHE. Op 20 Mei zullen in Aardenburg leden van de Vlissingse boksclub D.O.S., tot nu toe de enige boksclub in Zeeland, propagandawedstrjjden boksen tegen boksers uit Brugge. Voor de Zeeuwsch-Vlamingen een uitnemende gelegenheid om een in ternationale boksontmoeting te zien en voor de bökssport een uitstekende propaganda. Motie tegen de regering van Oost-Indonesië. Door het parlement van Oost In donesië is een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op het aftreden van de huidige regering. De minister-president deelde mede. dat zijn regering direct haar mandaat ter beschikking van president Soeka- wati zal stellen. De minister van on derwijs, de heer I. H. Doko, ver klaarde dat door de vorming van een nieuw kabinet de situatie kan worden verbeterd. Weistandsgrens sociale verzekering wordt 4500. Naar „De Volkskrant" vernoemt, zal op 1 Juli aanstaande het wets ontwerp van la-acht worden, dat de weistandsgrens voor de sociale voor zieningen stelt op 4500 gulden. Aan vankelijk zou dit* al op 1 Januari ge beuren, maar bezwaren van de zijde der geneesheren brachten vertraging. In onderhandelingen tussen de art sen, de ziekenfondsen en de overheid z|jn deze bezwaren uit de weg ge ruimd. De sociale voorzieningen, waarvoor de nieuwe weistandsgrens gaat gelden, z|jn de ziekteverzeke ring, de ziekenfondsen en de onge vallen-verzekering. vandaag gebracht, morgen klaar FOTO HENNING MARKT MIDDELBURG Slorm stagneert scheepvaart. De scheepvaart heeft Dinsdag veel hinder ondervonden van de storm. In de oude haven van Scheveningen raak te de mijnenlegger „Douwe Aukes" op drift. Het duurde ruim een uur, voor dat de boot weer vast gelegd was. Bij de Velzer Spoorbrug zonk een binnenvaartuig en onder Zaltbommel twee Duitse schepen. De schippers en hun families konden zich in veiligheid brengen. Bij Rottum geraakte een klein kustvaartuig aan de grond. KERKNIEUWS. BEVESTIGING DS. BARENDRECHT Door de hoofdlegerpredikant, ds de Kluis te Rotterdam, werd te Noord- gouwe ds. J. M. Barendrecht, voorheen legerpredikant te Oosterbeek, als predikant van de Ned. Herv. Kerk bevestigd. Ds. de Kluis had als tekst voor die bevestigingsrede 1 Corinthe 4 vers 1 gekozen, 's Middags hield ds. Barendrecht in een stampvolle kerk zijn intreepredikatie naar aan leiding van Matth. 5 vers 13. Na zjjn rede dankte de nieuwe predikant be vestiger, consulent, collega's en bur gemeester voor de hartelhke ont vangst, die hem te beurt viel. Namens het classikaal bestuur sprak ds. Pijnacker Hordjjk uit Zierikzee. in verband met het feit, dat ds. Baren drecht door de classis is aangewezen als predikant voor het plaatselijk ziekenhuis. Hierna voerden nog het woord ds. Cramer te Renesse als praetor, ds. J. Eckenhausen te Brouwershaven als consulent, ds. de Kluis, die ds. Baren drecht dankte voor zijn werk in In donesië. burgemeester Z. Cornelis, na mens de burgerlijke gemeente, en ouderling Janse namens de kerkeraad. Op verzoek van ouderling Janse zong de gemeente de nieuwe predikant ge zang 263:1 en 5 toe. Het Chrsït. Ge mengd Koor verleende aan deze dienst zijn medewerking. CHR. GEREF. KERK. Op de j.l. Classisvergadering van de Chr. Geref. Kerk te Amersfoort kwam de vraag aan de orde hoe te staan tegenover de kunstmatige in seminatie bjj het vee. Zonder uitzondering was men hui verig voor een dergelijk ingrijpen in de scheppingsordinantiën. Besloten werd, deze moeilijke materie voor te leggen aan het oordeel van de Part. en Generale Synode, om zo nodig hiertegen een krachtig protest te doen uitgaan. Economische ontwikkeling in West-Europa ging nóg in opwaartse richting. Door de prijs, die U tot mij wou richten, Was mijn huis vol met blijde gezichten, 'k Schreef mijn dank op papier. En zo ziet U dan hier. Hoe een TIP je begeestert tot dichten Inz. Hr. P. F., Oosterhout. ontv. 1 fl. TIP. Optimistisch en waarschuwend woord van president der Nederlandse Bank. AMSTERDAM, 25/4 BI |i kens het verslag van de Nederlandse Bank N.V. over het boekjaar 1949, uitge bracht in de algemene vergadering van aandeelhouders, is volgens de winst- en verliesrekening een netto winst gemaakt van 14.538,182 (v.j. 14.074.424). Krachtens artikel 36 van de Bankwet 1948 wordt daarvan gestort in het reservefonds 20 pro cent of 2.907.636 2.814.885). Het resterende ad 11.630.545 (ƒ11.259.539) is aan de staat uitge keerd. In een overzicht van de internatio nale conjunctuurontwikkeling zegt dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, dat de belangrijk ste oorzaken van de in 1949 vermin derde bedrijvigheid gezocht moeten worden in de verminderde voorraad- vorming door handel en industrie, op haar beurt een reactie op de reeds in 1948 begonnen prijsdaling, en in de circa 7 procent verminderde investe ringsuitgaven van het bedrijfsleven. De ontwikkeling van de Amerikaanse conjunctuur had een belangrijke in vloed op de internationale handelsbe weging. Het resultaat van de Ameri kaanse buitenlandse handel was te leurstellend, want het betekende, dat het dollar-tekort van de overige we reld, voorzover veroorzaakt door het goederenverkeer met de Ver. Staten, in 1949 slechts een verbetering ver toonde van 159 millioen dollar. Deze ontwikkeling is van grote betekenis ?;eweest voor de zo belangrijke mone- aire gebeurtenissen van September 1949. In West-Europa ging de ecohomi- sche ontwikkeling in het algemeen nog in opwaartse richting, maar het tempo was aanmerkelijk vertraagd. Een vergelijking voor een tiental landen van de bereikte e.vportresulta- ten doet zien, dat Frankrijk in 1949 het .beste resultaat bereikte. Neder- Hoffmann voor Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie be handelde de zaak tegen K. Hoffman, die in de jaren 1943 en 1944 in Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam was. Hij werd er van beschuldigd hier ar restanten te hebben mishandeld. Voorts zou hij in 1945 in Drente zes gevangenen zonder vorm van proces hebben laten neerschieten. Volgens di verse verklaringen, die door de verde diger waren verzameld, zou H. vrij humaan zijn opgetreden. De procureur- fiscaal zal hiernaar een nader onder zoek instellen. Berucht smokkelaar gearresteerd De douane-recherche heeft wegens overtreding van deviezenbepalingen dezer dagen „Oom Tom", de 52-jarige Nederlander A. K„ gearresteerd, die in 1946 naar Antwerpen is uitgeweken om uit de handen van de justitie te blijven. K., van wie men vermoedt, dat hij bij bijna alle grote smokkel- zaken na de bevrijding is betrokken geweest, is overgebracht naar Rotter dam. Zijn activiteit schijnt zich te hebben uitgestrekt over België, Frank rijk en Zwitserland. Het is niet uit gesloten, dat zijn arrestatie aanleiding zal zijn tot het oprdllen van een der grootste smokkelbenden van deze tijd. Paiar bereidt zich voor op reis naar Moskou. Zelfs na diep nadenken kon de ver tegenwoordiger van Indonesië bij de Ver. Naties, de heer Palar, Dinsdag op Schiphol gearriveerd, geen antwoord geven op de vraag van een A-N.P.- correspondent, wie Indonesisch am bassadeur in Moskou zal worden. Ongeveer een week hoopt de heer Palar- in de Russische hoofdstad te vertoeven. Het hoofddoel van zijn be zoek is de uitwisseling van diploma tieke vertegenwoordigers te bespre ken en te arrangeren. Over de huidi ge situatie in Indonesië liet de heer Palar zich aldus uit: „De politiek van Van Mook heeft veel ellende gebracht in Indonesië en Nederland. Uw land plukt er nu de wrange vruchten van". Terwijl regen plensde, hielp „Karei Doorman" bananenschuit. Een Noorse bananenschuit seinde naar het vliegkampschip Karei Doorman", dat men een ernstige zie ke aan boord had; een lid van de be manning leed in hevige mate aan bloedvergiftiging. Een sloep werd ge streken, een chirurg en een arts van de Kon. Marine stapten er in en kort daarna, terwijl de regen neerplensde, werd de patiënt liefderijk op de „Ka- rel Doorman" opgenomen. Nederlandse dag op de Gentse Floraliën. Op de Florialiën te Gent is Dinsdag 'n Nederlandse dag gehouden die o.a. werd bijgewoond door de burgemees ters van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Vlaardingen, Nijmegen en Terneuzen. 's Middags gaf het Concertgebouw orkest een galaconcert in de Koninklij ke Opera. De commandant van de Ne derlandse mijnenlegger „Willem van der Zaan" gaf 's avonds een ontvangst aan boord van zijn schip. De Floraliën werden besloten met een concert door de Nederlandse marinekapel en een baL De prijsregeling in de „sector" ser viesgoederen is beperkt tot een kleine groep aardewerkartikelen in eenvoudige witte of crème uitvoering. Minister Schokking naar Justitie In Haagse politieke kringen wordt er over gesproken, dat mr. IV. F. Schokking, minister van Oorlog, ver huizen zal naar Justitie en van dat dopartement de portefeuille zal aan vaarden. Marktberichten VIS VEILING BRESKENS. Week van 16—22 April. 570 kg. pellerij garnalen max. prijs. 177 kg binnenland garnalen, max. prijs. 11.968 kg. export garnalen van f 10.52; 6806 kg. bot van T'0.28—0.08. 2830 kg. schar van f 0.53—0.09; 39 kg. schol (klein midd.) van f 0.22. 31 kg. tong. groot van f 1,SO- I.lS. 46 kg. tong, klein van I 1,38—0,09. VEILING ZIERIKZEE. Van 24 April. Appels: Standaard 54; Huishoud I 25; Pe ren: Standaard 36; Huishoud 27. Spi nazie 27—31; Andijvie 26—36; Stoofsla 32 35; Postelein 61: Rabarber 16—24; Asperges 139; Rode kool 6. alles per 100 kg.; kropsla 6—19; Bloemkool 45—90; Ra dijs 78, alles per 100 stuks en bos. EIERMARKT GOES. Grote kipeieren 8%. Vuilschalige 6. Poelje-eieren 6. Eend-eieren 6. Kalkoen eieren 12. Gans-eieren 15. VEILING GOES. 25 April. Appels: Jonathan 57—112. Gol den Delicious 55106. Bramley Seedling 4472.10. Zoete Ermgaarde 60. Appels stek 30—39. Peren: St. Remy 26—38. Groenten: Kropsla A 14—18, id. B 6.50— II. Bloemkool 51—71. Witlof 45—56. Spi nazie 22—35. Rabarber 12—17. Uien 18— 40. PJrei 34. Radijs 8—8.50, alles per 100 kg. bos of stuks. land, dat aanvankelijk een zeer be langrijke achterstand had, wist ge leidelijk z|jn positie te herstellen. Gezien tegen de achtergrond van de internationale conjunctuur mag de economische ontwikkeling van Neder land in 1949 reden tot tevredenheid geven, zo zegt de president. Voor de landbouw was 1949 een bijzonder gunstig jaar, dankzij de buitenge woon goede oogstresultaten en de gunstige afzetverhoudingen. De ont wikkeling van het veiwoerswezen blijkt niet ten volle gelijke tred te hebben gehouden met de algemene ontwikkeling van de bedrijvigheid. De samenstelling van de vloot is achter uitgegaan: zy' bevat thans een groot aantal schepen, dat eigenlijk slechts voor oorlogsdoeleinden was gebouwd. De arbeidsmarkt vertoonde een iets verdere ontspanning. De devalua te van de gulden vormde de aanlei ding tot een prijs- en loonaanpassing. die in wezen een voortgezette daling van de koopkracht van de gulden be tekende. Ondanks verruiming van de con sumptiemogelijkheden. was de con sumptie kleiner dan in 1948. Dr Hol trop acht deze ontwikkeling een be langrijke stap op de weg naar een ge zonde en evenwichtige economie, hoe zeer ook een hoog consumptiepeil uiteindelijk gezien moet worden als het doel van alle economische in spanning. WAARSCHUWEND GELUID De overheidsfinanciën hebben zich gunstiger ontwikkeld dan verwacht mocht worden, dankzij vooral de bij zonder hoge belastingopbrengsten. Het gunstige verloop van 's Rijks kaspositie mag echter niet uit het oog doen verliezen, hoe nog steeds het hoge peil der Rijksuitgaven het finan ciële en economische evenwicht van ons land bedreigt. Wanneer niet zeer spoedig groter overeenstemming wordt verkregen tussen 't peil van normale inkom sten ennitgaven kunnen consequenties niet uitblijven. Dr. Holtrop acht elke verdere verhoging der uitgaven uit mu netair oogpunt volstrekt onverant woord en een rechtstreekse bedrei ging voor de handhaving van de waarde van de gulden. Ook waar schuwt hjj tegen lichtvaardige aan drang tot belastingverlaging. Amsterdamse Beurs 24 April 25 April Nederland 1948 (3%) 100% 100% dito 1947 (3%) 95% 98% dito 1937 3 98 97% Dollar-lening 1947 3% 98% 9814 In vesten ngscert. 3 99% 99% Nederland 1962—64 99 99% Nederland N.W.S. 2% 81 81 Spaare. a f 100 2%^ 100% 100% Indië 1937 A 3 95 95% Grootboek 1946 3 98% Ned. Ind. Hand. B 91% 91 Ned. Handelmij. 148% 148% AKU 170% 172 Bergh's Jurgens 318 316 Calvé-Delft 135 134 Centrale Suiker 178 Kon. Ned. Hoogovens 162 163 Unilever 213 212% Ned. Kabelfabriek 265% 265 Philips 222 Wilton Feyenoord 145% 146 Kon. Petrol. Mij. 277% 278% Amsterdam Rubber 133% 134% H.A. Lijn 155% 154 Kon. Paketvaart 122% 122% Ned. Scheepv. Unie 129% 129% Rotterdamse Lloyd 127 126% Stv. Mij. Nederland 139% 133 Handelsver. A'dam 131% 132% Deli Bataria Mij. 106% Deli Mij. 126% 125 Anaconda 30% 30% Bethlehem Steel 115% 115% General Motors 84% 84% Kennecot 54% 53% Shell Union 42% 41% Baltimore Spw. 11% Miss K.T. Spw. 14% Pennsylvania 18% 18% In tegenstelling tot Maandag opende de Amsterdamse effectenbeurs iets lager. Nieuws was er niet en de beurs vertoon de uiterst weinig activiteit. Er was geen enkel actief fonds, ook niet Kon. Olie. dat regelmatig in iedere tape tot note ring kwam. Tegen slot werd de stem ming vooral voor Olies iets beter, zodat de slotnoteringen vrij dicht die van Maandag benaderden. Waar zijn onze schepen? Abbedijk 24 April van Bahia naar New York. Alamak 25 April te Genua. Armil- la 24 April van Singap. naar Saigon. Ar- keldijk 23 April van Houston naar Lon den. Baarn 24 April te Liverpool. Bali 25 April te Liverpool verw. Bantam 24 April van Aden naar Belawan. Blijden- dijk 23 April te, Colombo. Boschfontein 24 April te Bremen. Boissevain 23 April van Bangkok naar Singap. Coryda 25 April te Abedan. Cuanza 24 April ie Pro- bolingo. Dundalk Bay 24 April van Port Said thuisr. Enggano 24 April te Basrah. Erinna 25 April te Singapore verw. Ga- roet 25 April te Djakarta verw. Hoog kerk 24 April te Port Swettenham. Ja para 24 April van Parepare naar Menado. Japara 25 April van Menado naar Ma kassar. J. v. Oldenb. velt 24 April te Co lombo. Kota Inten 25 April te Palem- bang. Langkoeas 25 April van Port Said naar Mars. Leersum 27 April te Takora- di verw. Lombok 24 April van Beyrouth thuisr. Maashaven 25 April te Las Pal- mas verw. Mapia 24 April van Kantang n. Colombo. Madoera 24 April te Londen. Nieuw Holland 24 April van Sydn. naar Brisb. Oranjefontein 24 April van Tener. .naar South. Ovula 24 April van Pladjoe naar Singap. Polydorus 25 April te Gi braltar. Poseidon 24 April in Monapassa- ge. Phrontis 24 April van Djakarta naar Pladjoe P.oelap Laut 24 April van Ta- maka naar Bint. Polyphemus 24 April te Aden verw. Roepat 24 April van Suez n. Port Said. Salland 24 April te Recife. Si- bajak 24 April te Port Said. Singkep 24 April te Beypore. Sumatra 24 April van Singap. naar Belawan. Slamat 24 April nog te Bandarshapoer. Tankhaven I 24 April van Tj. Uban naar Sing. Tasman 25 April te Belawan. Tjipondok 24 April van Singapore naar P. Sw ham. Tabian 24 April van Port Said. Tabinta 25 te Colom bo. Telamon 24 April van Trinidad naar Curasao. Titus 24 April te Gibraltar. Va lerius 25 April te Djakarta. Waterman 24 April van Aden uitr. Willemstad 24 April van Madeira naar Laguaira. DONDERDAG. Hilversum I: 7. 8, 13. 19. 20 en 23 Nws. 7.25 Gram. muz. 7.45 Morgengebed. 8.15 Commentaar verkiezingsuitslag. 8.25 Pluk de dag. 9 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10 Max Zimoloog, hoorn. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Orgelconcert. 11 De Zon nebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunch concert. 12.33 Lunchconcert. 13,20 „Ondes Martenot" en piano. 14 Promenade-orkest. 14.45 Tussen de bedrijven door. 15.30 Uit 's werelds liederenschat. 16 Bijbellezing. 16.50 Radiojeugdjournaal. 17.15 Metropo- le orkest. 17.50 Regeringsuitzending. 13 NCRV.-koor. 18.25 Land- en tuinbouw. 18.40 Leger des Heilsmuziek. 19.15 Lon- dens Philh. Orkest. 19.40 Vandaag. 20.05 Brabants bont. 22.15 De vaart der vol ken. 22.45 Avondoverdenking. 23.1524 Concertgebouworkest. Hilversum II: 7. 8. 13. 18 en 23 Nieuws. 7,15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Potpourri 8.15 Gram. muz. 9 Pianotrio's, 9.30 Croon- cren. 10 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvi taminen. 11 Gram. muz. 11.45 Uw dage lijkse vriend. 12 Chansons. 12.38 Instru mentaal allerlei. 13.15 Trio, zang en orgel. 14 Met naald en schaar. 14.30 Pianovoor dracht. 15 Klimop. 16 Van vier tot vijf. 17 Kaleidoscoop. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.05 Theateror kest. 19.30 Radio volksmuziekschool. 20.15 Kamerorkest. 21.15 Bondetafel discussie. 21.45 Viool en claveeïmbel. 22 15 Taalkun dige aauserie. 22.30 Dansmuziek. 23.15 Sportactualiteitcn. 23.30—24 Nieuwe aan winsten in April,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5