NIEUWS UIT ZEELAND HONDERDDUIZENDSTE WONING SINDS BEVRIJDING DE FRANSE BEGRAAFPLAATS TE KAPELLE WORDT GEOPEND DRIELING IN WOONWAGEN TE MIDDELBURG GEBOREN WALCHEREN jTgenda Mr. Stikker kan zijn twee functies wel aan Volgende maand beslissing over stro-cellulosefabriek Rotterdams zeeman verdacht van bigamie. Herstel Sint Baafskerk te Aardenburg vordert. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 APRIL 1950 Minister In 't Veld lichtte de aangekondigde premie regeling voor particuliere woningbouw toe. Waar goedkoop wordt gebouwd, wordt anderhalf maal zoveel gebouwd. Cyfers kunnen belangwekkend zijn, vond de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld en hij verstrekte zijn gehoor er talrijke tijdens een lunch te Venlo ter gelegenheid van de ingebruikneming van het honderdduizendste nieuwe huis na de bevrijding. Vierhonderdduizend licht beschadigde woningen werden hersteld, de 40.000 zwaarbeschadigde woningen werden bijna alle hersteld. 100.000 nieuwe wo- ningen werden gebouwd. Van die 100.000 nieuwe woningen zijn 2.650 du. plexwoningen. Door samenwoning, nieuwbouw en woningsplitsing zijn 119.540 nieuwe wooneenheden gescha pen. Bij de opvoering van de jaarlijk se productie tot 55.000 woningen per jaar welk cijfer in 1952 of 1953 be reikt kan worden zal de woning- n(^Jn zÜn opgeheven. Met betrekking tot de woningbouw voorziet een 30-jarig plan, men weet het, in de bouw van 55.000 woningen per jaar. Door de bouw van 72.000 du- plexwoningen in de komende tien jaar zal de woningnood echter reeds in 1960 gelenigd kunnen zijn. gemeentebesturen om met goedkopere plannen te komen op grond van de verminderde bijdragen", is reeds aan 36 gemeenten goedkeuring verleend voor de bouw van in totaal 2340 goed kope woningen. In verband met de aangekondigde premie-regeling voor particuliere vvo. ningbouw deelde de minister mede, dat de premie in contanten zal worden uitbetaald en naar de grootte van de woning zal worden vastgesteld. Zij, die kans zien met een premie van 60 van de normale premie uit te ko. men, zuller sneller tot bouwen kunnen geraken. Deze premie zal ongeveer 2000 bedragen voor de bouw van een woning van 250 tot 260 kubieke meter. Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewezen bouwvolume te gebruiken voor woningbouw met verminderde bijdrage, zullen het hier voor te gebruiken deel met 50 mo gen verhogen. Daar waar goedkoop wordt gebouwd, zal du» anderhalf maal zo veel .mogen worden gebouwd. GOEDKOPE BOUW. Als gevolg van de uitdaging aan de Varkensstamboek Zeeland. Dinsdag werd in hotel „Centraal" te Goes de jaarvergadering gehouden van het Vdvkensstamboek Zeeland. Enkele punten van het huishoude lijk reglement werden gèwijzigd, ter wijl de jaarrekening van de secreta ris-penningmeester, de heer W. Siete- ma uit Middelburg alsmede de begro ting 1950 werden goedgekeurd. De voorzitter, de heer W. C. v. d. Werff uit Rilland, trad als zodanig af. Hij wordt in deze functie opgevolgd door de heer D. Rouw uit Goes. Als bestuurslid van de kring Z. Be veland werd herkozen de heer D. Rouw, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer W. A. Mol te Ovezande. Voorts deed de heer Sietema nog enkele mededelingen, o m. dat een onderzoek heeft uitgewezen dat het aantal tepels bij de zeugen in verge lijking met vroeger vooruitgegaan is. Minister Stikker heeft Dinsdag in de Eerste Kamer bij de voortgezette be handeling van de begroting voor Bui tenlandse Zaken verklaard, dat e.r door zijn benoeming tot voorzitter van de O.E.E.C. sprake is van tijdsbesparing. In de combinatie van functies is eer der een verlichting, dan een verzwa ring van zijn werkzaamheden gelegen. Voor de ambtenaren is dat een ander geval. Wanneer de minister in het buiten land is. krijgt hij dagelijks de dossiers van zijn departement. Niemand be hoeft zich ook bezorgd te maken over het overleg met het parlement. Boven dien is de minister-president bereid hem te vervangen. Voordat de minister het woord kreeg, werd nog gesproken door de heer Al- gra' (A.R.), die zich afvroeg of de Amerikaanse politiek wel zo onschul dig is als vaak wordt voorgesteld. De heer Kerstens (K.V.P.) constateerde, dat sinds het optreden van deze minis ter een veel levendiger geest is gaan heersen op het departement. Aan deze verlevendiging zit echter een gevaarlijk kantje, 'n gevaar van oppervlakkig op timisme. De min. meende, dat groot scheepse emigratie naar de Antillen en Nw. Guinea op grote moeilijkheden stuit De kwestie is echter in studie. De tot standkoming van een Europees gezag achtte hij noodzakelijk. Europa kan volgens hem niet beter doen dan wer ken aan de practische samenwerking, b.v. ten aanzien van de betalingsunie Daar konden de Eerste Kamerleden het wel mee eens zijn. Poolse opdracht voor Nederlandse werven Naar de „Maasbode" verneemt zou deze week worden beslist over het al of niet verstrekken van een Poolse opdracht aan Nederlandse werven voor de bouw van 4 of 5 schepen, elk van 10.000 ton. Reeds geruime tijd zijn vertegenwoordigers van de Poolse re gering in Nederland aanwezig, doch de onderhandelingen hebben tot dus ver nog niet tot een definitieve op dracht geleid. Polen zou ook nog en kele schepen van kleinere afmetingen willen laten bouwen. Alles bij elkaar zou het gaan om een opdracht van ongeveer 40 millioen. Gevecht tussen hond en bever. Dezer dagen ontdekte de heer B. J. Kuipers te Makkum in het veld een verwilderde of wellicht ontsnapte bever. De hond van de heer Kuiper raakte met de bever, een zeer fors exemplaar, in een gevecht op leven en dood, hetwelk in het voordeel van de eerste werd beslecht. Landbouwvoorlichtingsdienst van Schoondijke naar Axel. Het Prov. Bestuur van de Stichting v. d. Landbouw besloot in zijn Dins dag te Goes gehouden vergadering om op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse een modelboerderij te stichten. Hieraan zal ook een bewaar plaats voor consumptieaardappelen en uien worden verbonden. De Commissie Stroverwerking zal in de eerste helft van Mei bijeenko men om een beslissing te nemen in zakt; de vestiging van een strocellu- losefabriek. Voorts heeft het bestuur er zijn te leurstelling over uitgesproken, dat de Landbouwvoorlichtingsdienst van Schoondijke naar Axel zal worden ver plaatst, zonder dat hierover overleg is gepleegd met de georganiseerde land bouw. De heer G. Bruijn. organist der N. H. kerk te Nisse heeft bedankt als dirigent van het N. H. zangkoor te Rilland Bath De heer J. C. M. Glerum te Kruinin ningen, le ambtenaar ter secretarie van Rilland-Bath slaagde voor het schrifte lijk examen gemeente-financiën 2e ge deelte. Plechtigheid op 16 Mei a.s. Op 16 Mei a.s. zal in Kapelle in Zeeland de algemene Franse begraaf plaats geopend worden. Generaal J. A. A. Sitsen, bevelhebber in het derde militaire gewest, zal de leiding hebben van het militaire gedeelte der ceremonie. Verder berust de regeling en leiding by de chef van het protocol. Er worden vierhonderd officiële ge nodigden verwacht, o.a. het gehele corps diplomatique, de generale staf en vele hoge buitenlandse burgerlij ke en militaire autoriteiten. Verder o.a. de Commissarissen der Koningin van de provincies Zeeland en Noord- Brabant. 's Middags zal cr eerst een officiële ontvangst zijn in de veilinggebouwen. Namens de gemeente Kapelle zal bur gemeester van- Suylekom daar een welkomstwoord spreken. Daarna zal de stoet van de veiling vertrekken. Deze stoet zal worden voorafgegaan door 100 kransendragers, waarvoor jongens en meisjes uit Kapelle zich kunnen opgeven. Onder klokgelui zal de stoet naar de begraafplaats trekken. Op de begraafplaats zal generaal Sitsen een inleidend woord spreken, waarna de minister van Oorlog het woord zal voeren. Hierna volgt ko- raalmuziek door de kapel,van de stoottroepen uit Den Bosch (er zal o'ók een Franse militaire kapel aanwezig zijn). Vervolgens zal spreken ds Jos pin namens „Le Souvenir Frangais". Voorts zal het woord worden ge voerd door de Franse ambassadeur. Vermoedelijk zal de Franse ambassa deur zelf het monument onthullen. Na de onthulling zal een Franse oud-strijder een dankwoord spreken, waarna kransen zullen worden ge legd. Militairen zullen in de vorm van een hoefijzer rond het monument staan opgesteld. Verder zullen mili tairen op de begraafplaats een wacht vormen. Op deze algemene Franse begraaf plaats zullen ongeveer 240 gesneu velde Franse militairen uit geheel Ne derland worden begraven. Totaal zijn er in ons land 600 gevallen. De na men van al deze gevallenen worden op het monument vermeld. In verband met de plechtigheid zul len op 16 Mei a.s. de sneltreinen in Kapelle-Biezelinge stoppen. Een po litiecorps varf 120 man zal aanwezig zijn om het verkeer te regelen. Nagekomen advertentiën. Tandarts H. A. Reddlngius, Vlissingen, Donderdag 27 April GEEN spreekuur. Ambtenaren rijkspolitie worden doorgelicht. In verscheidene gemeenten van Zeeland en Noord Brabant, kon men de laatste dagen een wat onge wone gesloten grijze vrachtauto op merken. Deze auto vervoerde een bij zondere inventaris waarmee men de korpsen van de Rijkspolitie in ons land bezoekt. De wagen bevat namelijk een mo dern Röntgen sehermbeeldfotograiie apparaat, van het systeem Schönan- der, waarmee al het personêel van de Rijkspolitie, verder het personeel van i het gevangeniswezen alsmede de gede- tineerden en alle anderen, die onder i het Ministerie van Justitie ressorte ren. hvorden doorgelicht en gefotogra- feerd. Twee man van de geneeskundige- en gezondheidsdienst der Rijkspolitie uit Utrecht, werken met dat apparaat: de opperwachtmeester F. A. J. van Leuven en z\jn assistent de wacht meester J. Felix. Opper van Leuven is ai heel wat jaren bij deze geneeskundige dienst en is gespecialiseerd in de Röntgen afdeling. HET APPARAAT Komt de auto in een dorp of stad aan dart begint men met het toestel te plaatsen op een grondplaat, die eerst waterpas wordt gericht en in nog geen half uur is het bedrijfsklaar. Electrische energie wordt betrok ken van 't normale net, via 'n stop contact. Zodra er iemand in de cabine plaats heeft genomen wordt het beeld op een normale filmband vastgelegd. Het hoofddoel van dit werk is de bestrijding van de T.B.C. Zeer goede resultaten levert dit nu reeds op. Juist door het fotograferen komen soms gevallen aan het licht, welke normaal niet opgemerkt zouden worden. Er wordt gewerkt met een normale 36 mm film. Gemiddeld worden er 40 beelden op een meter strook gemaakt en worden 70 personen per uur be handeld. Tot op heden zijn ongeveer 25000 opnamen gemaakt. Er zijn twee van deze apparaten in Nederland, een bij de B. G. en D. van de Rijkspo litie te Utrecht en een tweede, dat in gebruik is by radiologischinstituut van prof Keijzer te Groningen. R.K. H.B.S. Zoals reeds gemeld, zal in Septem ber te Goes een katholieke H.B.S. ge opend worden, voor het eerste jaar bij wijze van proef. Goes werd geko zen, omdat daar een geschikt lokaal aanwezig is. Voorlopig wordt gestart met een eerste klasse. Mocht de proefneming slagen, dan zullen in an dere steden, in elk geval ook in Mid delburg, parallel-klassen gevestigd worden. Opgravingen te Burg. Kort geleden is in een vergadering van „Stad en Lande" te Zierikzee iets medegedeeld ovgj: opgravingen,, die te Burg verricht zullen worden. Het ligt in de bedoeling het terrein van de zogenaamde „Hoge Burg" na bij het kerkhof aan een nader onder zoek te onderwerpen. Vermoedelijk gaat het hier om een van de oudste bewoonde plekken in Zeeland. Enkele maanden geleden heeft - de Oudheidkundige Dienst ook enig op- gravingswerk gedaan in Renesse, waar men eveneens gezocht heeft naar sporen van de oudste bewoners van Zeeland. De opgravingen te Burg zullen ver moedelijk in het najaar aanvangen. Gewoonlijk volstaat men met het graven van lange smalle sleuven, waardoor de diepere aardlagen bloot- komen en dan aan de hand van scherven, resten van voorwerpen enz. kan \vorden vastgesteld in welke tijd zo'n plek bewoond is geweest en op welke trap van cultuur de bewo ners stonden. L Was in 1935 gehuwd te Vlissingen Drie maanden gevangenisstraf eiste Dinsdagmorgen de Officier van Justi tie voor de Rotterdamse Rechtbank tegen de 47-jarige Varensgezel J. A. F. B. uit Rotterdam. B., die niet op de terechtzitting aan wezig was, om dat hij op het ogenblik op zee is wordt ervan verdacht op 13 September 1947 in Portland (Oregon) in de Verenigde Staten te zijn ge trouwd met Kathleen Fort Mac. Kel- lar. Hij was echter op 11 Februari 1935 te Vlissingen reeds gehuwd met mej. L. B. De Officier merkte op, dat verdachte in Amerika beweerd had van zijn eerste vrouw gescheiden te zijn. Uitspraak over veertien dagen. Torens worden hoger. Langzaam maar zeker vordert de wederopbouw en restauratie van de Sint Baafskerk te Aardenburg. En de kerk zal er zeker mooier op wor den dan voor de beschieting, niet al leen van binnen maar ook uitwendig. Bij de herbouw zullen er ook enkele ingrijpende wijzigingen worden aan gebracht. Het bijtorentje op het schip van de kerk, dat sinds 1821 slechts enkele meters hoog was, zal worden vervan gen door een hoge spitse toren. In 1821 werd de spitse toren afgebroken, men vreesde toen dat de onderbouw te zwak was. Thans komt er weer een spitse toi'en, welke 11 meter bo ven het dak van de kerk zal uitkomen. Van de begane grond af wordt deze toren 40 meter hoog. Het inwendige zal worden versierd met beeldhouw werk dat zal worden vervaardigd door mevrouw Messer. Voor het herstel van de grote to ren is nog geen toestemming verleend. Men hoopt echter ook deze binnen af zienbare tyd op te bouwen. Volgens de plannen zal ook deze toren iets ho ger worden en de top zal meer wor den uitgebouwd, daar volgens deskun digen de top iets te gedrongen was. Mede in verband met de restauratie werkzaamheden aan de St. Baafs kerk zullen opgravingen worden ge daan, Reeds zijn monsters van de grond onder dê kerk genomen. Een en ander geschiedde onder leiding van dr. L. Koch uit Aardenburg. Deze monsters werden onderzocht op de Landbouwhogeschool te Wageningen. Er bleken verschillende zaden in te zitten van sparren die hier niet meer worden aangetroffen. Ook bij de die pere opgravingen zullen bodemmon sters worden genomen, waardoor men nadere aanwijzingen hoopt- te krygen van hetgeen vroeger op deze plaats aanwezig was. 5 3 R.l. naar huis. Met het troepenschip ,,Genei-al Howze", dat onvoorziene omstandig heden voorbehouden, omstreeks 1 Mei te Amsterdam wordt verwacht, repatriëren, zoals reeds gemeld, 53 R.l. en 57 R.l. Zeeuwen en West-Brabanders vormden voor een groot deel 53 R. I. Zij kwamen 1 Juli '47 te Bergen op Zoom onder de wapenen. Met de Slo- terdijk vertrok het bataljon op 4 Dec. '47 naar Paiembang, waar op Oude jaarsdag werd ontscheept. De man nen van 53 R.l. kwamen in het Moesigebied en zyn daar steeds ge bleven, ter beveiliging van de olie velden en de Djambi-weg. Onder commando van de luit.-ko- lonel J. A. den Breemer uit Breda keren zy thans huiswaarts. Gezin met twaalf kinderen werd met drie kerngezonde babies uitgebreid. Moeder Otto „Het viel niet mee, maar ik ben dankbaar". In een gele woonwagen met roze gordijntjes, die geparkeerd staat in het woonwagenkamp te Middelburg, ligt moeder Otto te bed en drinkt voorzichtig een beker melk. „Het is niet meegevallen", vertelt ze, ,,maar ik ben dankbaar, dat alles zo goed is afgelopen". Moeder Otto, een flinke vrouw van 38 jaar, die reeds 12 wel geschapen zonen en dochteren ter wereld heeft gebracht, is Maandag avond laat bevallen van een drieling twee jongens en eert meisje en al len kerngezond en dat is voor Middelburg een unieke gebeurtenis. In het kamp gaat Dinsdagochtend het leven zijn gewone gang. Een vrouw is bezig met de was, kinderen spelen op de trapjes van de woonwa gens, honden van onzeker ras blaffen en stoeien met elkaar. Eerst wanneer wij de wagen van de familie Otto be treden, blijkt, dat er wat bijzonders aan de hand is. Hier is de dagelijkse sleur onderbroken de vader, die in vodden handelt, is ditmaal niet. zoals op andere ochtenden, met zijn kar. op stap gegaan, zijn broer is ook eens 'n kijkje komen nemen en de kinderen zijn al evenzeer uit hun gewone doen en hebben geen lust om in het kamp te ravotten. Het is vol in de kraak heldere wagen en alleen de aampende kandeel ontbreekt om er een gezellige kraamvisite van te maken. De heer N. J. Otto en zijn vrouw, die voor haar huwelijk Marie Raaij- makers heette, zijn van origine Bra banders, maar eigenlijk zijn zij al min of meer „verzeeuwsd", voor zover dat althans mogelijk is bij lieden, die de lust tot zwerven in het bloed voelen kriebelen. Zij hebben twintig jaar in Zeeland gewoond lang stond de wagen in Terneuzen en na enige tijd buiten de provincie te zijn ge weest, zijn zij thans in Middelburg be land. Honkvast? Ach nee, ze zullen wel weer vertrekken,, maar wanneer, dat weten ze nog niet OP EEN RIJTJE Twaalf kinderen, waarvan de oudste dochter 20 jaar is en al getrouwd en waartoe ook een in Terneuzen gebo ren tweeling behoort, nü de ooievaar weer met een drieling, waarop abso luut niet gerekend was, het brengt de nodige drukte en zorgen mee voor de ze klein-behuisde, onbemiddelde men- Maar ook hier werd gelachen, toen de kindertjes binnenkwamen! Vol va dertrots vertelt de heer Otto, dat hij zojuist zijn spruiten is wezen bekij ken in de Kraamkliniek, waar zij door zuster Hamelink voorlopig zijn ondergebracht, omdat de verzorging in de woonwagen moeilijkheden ople verde. .Pracht kinderen", zegt hij. „Ze lagen op een rijtje: eerst het meisje van ruim 6 pond, geboren om 5 minu ten over 10, dan de jongen van ruim 5 pond, die om 10 minuten voor half 11 kwam en tenslotte de boy van ruim 4 pond, die een kwartier later verscheen". Drie schreeuwende wurmpjes, die nog niets bevroeden van de zon en schaduw in hun leven, die alleen maar met grote, verbaasde ogen kij ken naar de vriendelijke zusters en de grote sneeuwvlokken tegen de rui ten*.... Schüoltandverzorging op Schouwen en Duiveland. In het stadhuis te Zierikzjee werd een bijeenkomst gehouden ter gele genheid van het feit, dat de Stichting Schooltandverzorging op Schouwen en Duiveland met haar werkzaamhe den kan beginnen. Daarbij werd gesproken door de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer C Lijnz&ad en de voor zitter van de Maatschappij tot be vordering der tandheelkunde, afd. Zeeland, de heer P. Blaauw. De Stich ting beschikt over een fonkelnieuw instrumentarium,'waarvan de kosten (pl.m. f 4000) gedragen werden door de gemeenten en de ziekenfondsen. Het was tentoongesteld in de raads zaal, die door de heer Schout op plechtige wijze werd geopend. Prepareren van uien op Zuid-Beveland. Zaterdagmiddag zyn te Heinkens- zand een aantal uientelers byeenge- komen om tot oprichting te komen van een vereniging, die een prepa reergebouw kan exploiteren. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. S. Wisse. Als deskun dige was aanwezig de heer Maas uit Kruiningen, die een toelichting gaf op de voordelen, vei'bonden aan het ge meenschappelijk exploiteren van een gebouw. Een voorstel van de initatiefne- mers om daartoe over te gaan werd aanvaard. Het gebouw zal ongeveer 15 m. lang en 7 m. breed worden. De kosten worden geraamd op f 40.000. De heer Vriend uit Baai-land stelde voor 200 aandelen van f 100 uit te geven en dan een deelname van f 500 verplicht te stellen. Er gaven zich 27 personen als deel nemers op. Het bestuur van de nieu we vereniging kreeg opdracht dit jaar een geschikt terrein aan te ko pen en de bouwplannen op te stellen. FILMS VAN DE WEEK HISTORISCHE KLEURENFILM. „Het wrekende zwaard" is de alleszeg gende titel van de in fel cinecolor opge nomen avonturenfilm, die in Alhambra, Vlissingen. wordt vertoond. Waar zwaar den door de lucht zwaaien ,en degens kletteren, zyn musketiers en ridders meestal niet ver in het rijk van de film. Zo ook in deze rolprent, die ons terug- voerd naar de 17e eeuw, toen de oorlogs helden nog geen atoombommen hadden, maar aan moed, vechtlust en zin voor romantiek geen gebrek hadden, althans volgens dit soort films. Larry Parks en Marguerite Chapman vervullen ditmaal de hoofdrollen. Luxor, Vlissingen. brengt ditmaal een cowboyfilm, „De avonturen van Don Coyotte" en Electro, Middel burg prolongeert voor de laatste maai „Jeanne d'Arc" met Ingrid TBer^pi^n. KUNST. Uitstekend Myiord. Opvoering Comedia. Z.V.U., Middelburg. Toen enkele weken geleden in het Westen de première ging van „Uit stekend Myiord", een Engels verkie- zingsblijspel van William Douglas Home, werd dit stuk door de toneel critici gekraakt. Er waren bladen, die er Comedia een ernstig verwyt van maakten, dat uitstekende krach ten gedwongen waren hun tyd te ver knoeien aan stukken als dit. Wellicht is het daaraan te danken, dat het stuk in Middelburg nog al mee viel. De verwachtingen waren laag gesteld en „Uitstekend Myiord" was ten slotte niet ongezellig om naar te kyken. Kwaliteiten heeft het niet, van dit soort blijspelen gaan er dertien in een dozyn, de Engelse poli tieke situaties boezemen een Neder lander niet zoveel belang in, dat hy de humor, die de situatie speciaal voor Engelsen wellicht heeft, kan savoureren. Maar een mens is er niet afkerig van om ook eens een avond enkel naar een aantal dwaze verwik kelingen te zitten kyken, te minder, als die verwikkelingen vlot en met talent ten tonele worden gebracht. DitT laatste was inderdaad het geval. Comedia bracht het stuk fleurig en daaraan was het te danken, dat er telkens een hartelijk applaus kwam, na ieder tafereel en in het bizonder aan het slot. Jules Verstraete en Peronne Ho- sang speelden lord en lady Webster, die hun zoon als conservatief candi- daat de nederlaag zien lijden tegen de arbeiderscandidaat Cleghorn, die on middellijk daarna minister wordt, van Lagerhuis naar Hogerhuis overgaat en lord wordt. Lord Pym, de jonge Webster probeert bij de herkiezing zijn geluk als arbeiderscandidaat, maar dank zy zijn Amerikaanse ver loofde, met wie hy op dat moment ruzie heeft, stélt Beecham, de butler van de Websters zich voor de con servatieven tegen-candidaat en op nieuw lydt Webster jr. de neder laag. Dan bereiken de verschillende verwikkelingen hun hoogtepunt en met het oog op de opvoering, die van „Uitstekend Myiord" vanavond in Vlissingen gaat, zou het onaardig zyn om te verklappen, waar het allemaal op uitdraait. Jules Verstraete en Peronne Ho- sang waren natuurlijk uitstekend, Han Bentz van den Berg als jonge Webster en Ellen Vogel als zijn ver loofde waren het ook. Jan Teulings was als butler niet altijd even aanne melijk, maar had de lachers op zyn hand. Joekie Broedelet, Ton Lutz en Yda Andrea hadden de bijrollen en verdienen voor de weergave daarvan alleen maar lof. Als geheel was de avond, zoals ge zegd, een gezellige meevaller. G. B. Vlissingen EERSTE UITVOERING VAN „D.E.E.S." Na de uitstekende avond in het be gin van het seizoen heeft de toneel- en cabaretclub „D.E-E.S." zich losge maakt van de buurtvereniging Ho- beinstraat. Zaterdag gaf de club in 7t gebouw „Concordia" haar eerste zelf standige uitvoering. Hoewel zonder de leiding van de regisseur gespeeld werd de heer A. G. v. Gclderen was wegens familieomstandigheden niet aanwezig, slaagde de uitvoe ring goed. Men voerde voor de pauze een aantal schetsen met een vlotheid op al viel het doek niet steeds tij dig dicht die aan beroepsspel deed denken. De schetsjes, zoals „De ver geetachtige" en „Welkom moeder", 't relaas van een onwelkome schoon moeder, sloegen in. Ook de accorde on-solo van de heer G. Termeulen viel bijzonder in de smaak. Na de pauze werd „De ratel" een toneelspel in één bedrijf opgevoerd. Het is de geschiedenis van een vrouw op jaren, die zich nog bekoorlijk acht. en meent, dat een jongeman op haar verliefd is. Zij fungeert echter voor hem als een soort „entréebewijs", want deze jongeman zelf is bekoord door de lieftalligheid van een bij de oudere dame in huis wonend meisje. Tenslotte komt alles in orde. Met het zingen van 't clublied der jonge ver eniging eindigde de geslaagde avond, die onder leiding stond van de voor zitter, de heer J. Boogaard. RODE KRUIS REORGANISEERT BLOEDTRANSFUSIEDIENST. In een ledenvergadering van de af deling Vlissingen van het Rode Kruis deelde de secretaris, de heer N. C. J. v. Delft mee, dat de vereniging thans 844 leden telt. In deze vergadering besprak men verder de reorganisatie van de bloedtransfusiedienst in Vlis singen, die onder leiding van dokter Veening zal komen te staan. Mede- fedeeld werd, dat 24 Mei «en grote emonstratie-oefening zal worden ge houden, en dat men dit jaar met het well-farewerk zal beginnen, indien de deelname daarvoor voldoende is. In de bestuursvacature van mevr. Wes- selingPrins werd nog niet voorzien. GELDLENING VOOR WONINGBOUW. Burgemeester en wethouders van Vlissingen stellen de raad voor een geldlening /an 325.000 aan te gaan by de Rijkspostspaarbank te Am sterdam. Deze lening is bestemd voor de bouw van de 24 montagewonin gen voor de woningbouwvereniging „St. Willèbrord." Middelburg WONINGEN OPGELEVERD Deze week zullen de laatste tien arbeiderswoningen van het complex van 30, dat 'achter de Vlissingse- en Poelendaeleweg te Middelburg wordt opgetrokken, voor de eerste maal op geleverd worden. Dezer dagen zullen dus al deze arbeiderswoningen be trokken zijn. NED. KOFFIEHUIS WORDT HERBOUWD. Door de architect J. B. van Wuyckhuyse werd namens diens principaal openbaar aanbesteed, het herbouwen van het café restaurant ..Het Nederlandsch Koffiehuis" aan de Markt te Middelburg, voor reke ning Van de heer A. F. van der Harst. Er werd ingeschreven door: Aann. Be drijf Proper. Oegstgeest f 135.880; fa. Dekker. Middelburg f 138.800; K. J. van Loo, Middelburg f 139.600; Gebr. Janse. Nisse f 141.800; J. Geschiere, Middelburg f 142.790; J. Hendrikse, Middelburg f 143.000; fa. v. Wielingen, Serooskerkc f 143.300; A. C. Haeck, Souburg f 143.322; f 143.322; S. A. Versluys, Middelburg f 143.480; I. Daniëlse en Zoon. Middel burg f 144.150; fa. Janse en v. d. Broek, Middelburg f 144.170; C. Joziasse en Zn., Middelburg f 144.300; L. de Rijk. Middel burg f 144.500; H. v. Aardweg, Vlissingen f 144.800; C. v. Holthuyzen, Middelburg f 145.200; fa. Lindenbergh, Vlissingen f 146.300; Heykamp II. Middelburg f 147.200; D. v. d. Poel, Oudelande f 147.300; C. v. d Klippe. Vlissingen f 148.000; van Loon, Vlissingen f 161.200. MUZIEK IN CAFé'S EN ZALEN De Commissaris van Politie te Middelburg heeft besloten geen ver gunning voor muziek in café's en za len meer te verlenen en geen verlen ging van het sluitingsuur meer toe te staan, wanneer geen bewijs van een ambtenaar, belast met de contróle op de gemeentebelastingen, kan wor den overgelegd, dat de vermakelijk heidsbelasting is voldaan of dat geen belasting verschuldigd is. Dit besluit, is genomen in verband met her haalde klachten over het niet nako men van verplichtingen. De collecte voor het Leger des Heils heeft te Serooskerke f 38.25 opgebracht. De opbrengst van de Emmabloem- collecte te Westkapelle bedraagt f 72.85. AGENDA MIDDELBURG Woensdag: Van Benthem en Jutting Schilderijenexpositie. Electro: Jeanne d'Arc, 7.30 uur. Donderdag: Schuttershof, feestavond buurtver. „Over de Seisbrug", 8 uur. Electro: als boven. Van Benthem en Jutting, als bo ven. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Het wrekende zwaard", 7 en 9 uur; Luxor: „De avonturen van Don Coyote". 8 uur- Concertgebouw: „Uitstekend Myiord"' Morgen: Alhambra:' als vandaag. als vandaag; Luxor: WESTKAPELLE. Vandaag. Zwitsers kamp: Uitvoering „De Krekels", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2