N NIEUWS UIT ZEELAND Verkiezing zonder verrassingen? VEERE'S KLANKRIJKE BEIAARD KREEG ER EEN KLOK BIJ IEUWS in een O T E D O P Verdubbel Uw energie! TONICUM NOURY Proefvaart van de veerboot „Prins Bernhard" Man verbrand te Nieuwdorp Polder Walcheren vraagt twee credieten WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 APRIL 1950 Advertentie Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg: 25 zaken over geheel Nederland in N.I.P.O. peilde de publieke opinie één week voor de stemmingsdag. Precies één week voor de verkiezingen beëindigden de enquêteurs en en- quêtrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie hun vraag gesprekken over de verkiezingen met vele mannen en vrouwen over het ge hele land verspreid. Zij stelden aan stemgerechtigde Nederlandse mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking de vraag: „Op welke partij denkt U Woensdag 26 April te zullen stemmen?" Dit zijn de voornemens van het publiek één week voor de verkiezingen: NIPO proefverk. Tweede Prov. 1950 Kamer '48 Stat. 46 K.V.P. 32 31.04% 31,4% P.v.d.A. 26 25,61% 25,8% A.R. 13 13,21% 12,6% C.H. 10 9.19% 9,7% V.V.D. 8,5% 7,94% 6,4% C.P.N. 7 7,74% 11,4% St. Geref. 2 2.37% 2,2% Andere 1,5% 2,90% 0,5% 100% 100% 100% Wanneer het publiek a.s. Woensdag dus zo stemt als het een week geleden dacht te doen, zal de uitslag van deze Staten-verkiezingen wel afwyken van die van 1946, maar weinig van de Twee Kamer-verkiezingen van 1948. De C.P.N. is sinds 1946 sterk terug gelopen en daalt nog steeds. In 1946 haalde zy 11,4% van alle stemmen in 1948 7,74% en op het ogenblik zegt nog ongeveer 7% dat zij a.s. Woens dag op de C.P.N. zal gaan stemmen. Er is enige stijging waar te nemen bij de V.V.D., de P.v.d.a. en K.V.P. maar groot zijn de verschillen niet. De andere partijen en dat zijn er nog al wat hebben elke afzon derlijk op het ogenblik nog weinig succes. Ook de Nationale Katholieke Party haalt op het ogenblik weinig stemmen. (Bij de Tweede Kamer-ver kiezingen in 1948 verkreeg de heer Weiter in de laatste NlPO-peiling vóór die verkiezingen 1,5% en ver kreeg er op de dag der verkiezingen 1.26%). EERSTE KAMER Btfna 10% van de stemgerechtigde ondervraagden is op het ogenblik van de enquête niet van plan te gaan stemmen. Bij de Provinciale Staten verkiezingen in 1946 voldeed rond 8% van de stemgerechtigden niet aan hun „meldingsplicht". Ook in dit op zicht is er dus op het ogenblik weinig sensationeels te melden. Tussen de datum van de proef-enquête en de verkiezingsdag kunnen er natuurlyk nog kiezers van gedachten verande ren. En dat kan tot gevolg hebben dat de stemverhoudingen anders worden dan op het ogenblik het geval is. Maar tot nu toe zyn grote verande ringen in politieke voorkeur een week voor de verkiezingen door de NIPO in Nederland nog niet gevonden. (Ned. Inst. voor de Publieke Opinie) Gemeentebestuur van Ommen liet maar bouwen. Het ministerie van Wederopbouw heeft een nadere toelichting gegeven op het besluit om 't gemeentebestuur van Ommen de bevoegdheid te ont nemen tot het goedkeuren van huizen bouw. Het Rijksbureau, belast met de con trole, heeft in Ommen 34 processen- verbaal opgemaakt wegens bouwen zonder vergunning. In een aantal ge vallen waren bovendien de gemeen telijke bouwvoorschriftten geheel ge negeerd. In vier gevallen had het ge meentebestuur goedkeuring verleend voor de bouw van een kippenhok. In werkelijkheid werden woningen ge bouwd. Dergelijke gevallen hebben het ver trouwen in het gemeentebestuur van Ommen dermate geschokt, dat de verleende bevoegdheid is ingetrokken en overgenomen door het betrokken Rijksorgaan. De invoering van de Werkloos heidswet in de Landbouw. In de Eerste Kamer heeft minister Joekes onlangs medegedeeld, dat op enig uitstel van de invoering der Werkloosheidswet (wachtgeld- en werkloosheidsverzekering), welke aan vankelijk zou geschieden op 1 Juli a.s moet worden gerekend. Voor de land bouw laat deze wet ruimte voor een afwijkende regeling. Wat dit laatste betreft wordt vernomen, dat in de stichting voor de landbouw aanvanke lijk overeenstemming over een afwij kende regeling voor de landbouw is bereikt. Volgens deze zouden voor de bedrijven vaste kernen worden voor geschreven. Het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft dit echter verworpen en beraadt zich thans over 'een regeling, waarbij het voorschrijven van vaste kernen zou kunnen worden vermeden. Nieuw Guinea moet Nederlands blijven. De Eerste Kamer is Maandagavond begonnen met de behandeling van de begroting van Buitenlandse zaken. De eerste spr., de heer Reyers (C.H.) gaf uitdrukking aan de waardering van zijn fractie voor de werkkracht van minister Stikker. Hij vroeg zich af of diens functie als bemiddelaar van de O.E.E.S. niet beter gecombineerd kon worden met die van minister zonder, portefeuille. De Uniezaken behoorden onderge bracht te worden bij de minister van Buitenlandse Zaken. Thans worden ze door twee departementen behan deld. Aan welke minister worden de stukken over Indonesië geadresseerd? De heer Van Heuven Goedhart (Arb.) betoogde dat het van grote waarde is voor Nederland, dat de minister met zó belangrijk internationaal wérk be last is. Zijn benoeming is een eer voor ons vaderland en voor hem zelf. Met alle waardering voor de werk kracht van de minister, meende hij, dat men geen taken op zich moet ne men die boven de kracht gaan. De heer Beaufort (KVP) betuigde eveneens zijn instemming met het be leid van de minister. De heer v. Santen (CPN) vroeg hoe de regering zich een verbetering van de samenwerking met de Sowjet-Unie voorstelt. De heer Wendelaar (VVD) merkte op, dat de Uniepartner in uitlatingen en daden meermalen in strijd handelt met de R.T.C.-overeenkomst. Hij vroeg wat Nederland daartegen doet. De heer Wendelaar, verklaarde Nieuw Guinea te beschouwen als Ne derlands gebied. Er zijn goede kansen het te behouden. Wil de regering dat? Spreker betwijfelt het. Hij wil in ieder geval, dat de Staten-Generaal gelegen heid krijgen in volle vrijheid er over te oordelen. Ook met het oog op emi gratie acht spr. het behoud van Nw.-' Guinea van gewicht. Spr. is van oordeel, dat als West- Europa niet spoedig de weg tot grotere eenheid vindt het uit zal zijn met de vrijheid en de beschaving. Engeland moet niet naar de ogen worden gezien Getracht moet worden, aldus de heer Wendelaar. het naar ons standpunt over te halen. Tegen elf uur breekt spr. zijn rede af. De voorzitter verdaagt de vergade ring tot Dinsdagochtend elf uur. De onlangs te Serooskerke iSch.) ge houden collecte ten bate van het Leger des Heils heeft f 22.— opgebracht. *Op 3 Mei a.s. des avonds om half acht zal op de Noordermarkt te Amster dam het monument voor de gevallenen uit de Jordaan worden onthuld. 4000 Rodms Katholieken uit West- Frankrijk hebben op vier bijeenkomsten besloten voorlopig geen belasting te be talen, zolang de staat aan hun scholen geen subsidie geeft. De gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, en mevrouw Klaasesz zijn Za terdagmiddag voor een bezoek van en kele dagen per vliegtuig op Curasao aan gekomen. Klokkenkoor zingt voor het eerst op Koninginnedag. De voorzitter van de Stichting, de heer D. van Gelder, vond de over dracht van de klok van groot gewicht, niet alleen, omdat zij 368 kg weegt, maar ook, omdat het belang van Vee- re er mede gediend wordt. Waarom deze 36e klok? Destijds werd de beiaardier Ferd. Timmermans geraad pleegd en die adviseerde het carillon nog uit te breiden met een B-klok, Onbekende schonk royale gift; Stichting Veere deed het overige. Veere's carillon is nu compleet. Maandagmiddag heeft de Stichting Veere de enige nog ontbrekende klok overgedragen aan het gemeentebe stuur, een kleine plechtigheid, waarvoor grote belangsteling bestond en die zich afspeelde in de stadshuishal. Buiten, vóór de monumentale trap, was de klok in kwestie een prachtig werkstuk van Petit en Fritsen uit Aarle- Rixtel opgesteld, maar de koude wind en kletterende regen hield de spre kers er van terug hun redevoeringen over haar kroon heen uit te spreken. omdat zij als onderdominant, als grondklank, op de duur voor iedere beiaardier onmisbaar zou blijken te zijn. Een andere onderdominant was echter: „Wie zal dat betalen, zoete, lieve Gerritje". Gelukkig ontving de Stichting van iemand, die onbekend wil blijven, een zeer royale gift en kon het ontbrekende bedrag aange vuld worden uit eigen fonds. De heer Van Gelder betuigde zijn grote erken telijkheid en dank aan de anonymus en degenen, die met grotere en kleine re griften, donaties en contributies de Stichting steunen. Zij bedreven een daad van burgerzin, die het mogelijk maakten, dat de stad Veere weer met een kostbaar monument werd verrijkt. De heer Van Gelder besloot met de wens, dat de stem van de beiaard, die boven Veere het lied van het ver leden zingt en dat verleden overdraagt aan het heden, altijd zal mogen klin ken. IN DE KLANK ONZE DANK Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael citeerde in zyn dankwoord Victor Hugo: „Naast haar toekomst zijn de monumenten het belangrijkste wat de natie bezit". De Stichting Vee re, steeds er naar strevend de glorie va:4 de stad te bestendigen, heeft met haar bijdrage voor het carillon en nu weer met de nieuwe klok de kroon op haar werk geplaatst. Het gemeentebe stuur is haar voor dit vorstelijke ge schenk uitermate dankbaar: „In de klank zal steeds onze dank verscho len zijn", aldus de burgemeester. De klok, waarvan het reliëfwerk m harmonie is met dat der andere klokken, draagt het zinvolle, korte, maar krachtige opschrift „Lest best". Haar bronzen stem zal voor de eerste maal over Veere klinken op Konin ginnedag 1 Mei, wanneer de beiaardier Jan Kwist het eerste con cert in het nieuwe seizoen geeft. De plechtigheid was nauwelijks be ëindigd of de werklieden arriveerden om de klok omhoog te hijsen. Even la ter hing zij. bengelend in de takels, hoog in dc lucht Doven de oude daken èn ae appelbloesems, tevreden nage oogd door de heer Kwist. Voorjaarsmoeheid, slapte, nerveusiteit moet voor TONICUM NOURY on- verbiddelijk het veld rui men. Sterkt Uw lichaam en geest I Schenkt Uzelf veerkrachten weerstands vermogen. NOURY- BETROUW phertna BAAR VAN KOOIEN EN SNATERS De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft in het Provinciaal Blad bekend doen maken, dat in 1950 de kooieenden door de kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 31 Juli tot de dag, waarop in dit jaar 't vangen van waterwild door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan. Brabantse hengelaars komen Zondag naar Walcheren. Zondag komen 180 hengelaars uit Eindhoven op uitnodiging van de Hengelsportvereniging Middelburg hun Walcherse sportbroeders opzoe ken, gewapend met hun vistuig. Te zamen met de Zeeuwse vissers zullen zij een gezellige tocht over het eiland maken en natuui'lijk verloochenen zij daarbij niet de.sport van hun hart. In het kanaal door Walcheren tussen Middelburg en Veere zullen zy hun hengsels uitwerpen en ook zullen zij bij Vrouwenpolder aan de kust hun geluk proberen. Dit laatste heeft voor de Brabanders natuurlyk een bijzon dere bekoring, omdat zij uiteraard in hun provincie de „zeevisserij" niet kunnen beoefenen. Op 5 Mei naar Antwerpen. Op 5 Mei zal de nieuwe veerboot van de Provinciale bootdiensten in Zeeland, de „Prins Bernhard", haar officiële proeftocht maken. Het ligt in de bedoeling te 11 uur van Vlissingen te vertrekken en de Westerschelde op te varen tot Ant werpen. Te Antwerpen zullen Zeeuw se en Belgische Provinciale autoritei ten elkaar ontmoeten en de laatsten zullen gelegenheid krijgen de „Prins Bernhard-' te bezichtigen. Onderweg zal het schip door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" aan de provincie Zeeland worden overgedra gen. Kleren vlam gevat door kunstmoeder. Maandagmiddag rond half drie heeft zich te Nieuwdorp een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan de 68- jarige P, den Engelsman het leven heeft gekost. De heer den Engelsman was op ge noemd tijdstip in zijn kippenhok aan het werk. Vermoedelijk heeft toen zyn jas vlam gevat door ds lampen van de kunstmoeder. De man heeft nog pogingen gedaan om zich van zijn brandende kleren te ontdoen, doch bedwelmd door de rook dan wel getroffen door een hartverlamming, is hy voorover gevallen en verbrand. Eerst een half uur later bemerkte zijn vrouw wat er gebeurd was. Zij wilde haar man waarschuwen dat het kippenhok in brand stord, doch toen zij hem niet kon vinden, begaf zii zichzelf naar het hok, waar zij de vréselijke ontdekking deed. De Caritas l-affaire is eindelijk afgehandeld. De jaarlijkse algemene voorjaars vergadering van het Polderbestuur van Walcheren is vastgesteld op Za terdag 6 Mei a.s. te 10 uur in het gebouw Poelendale te Middelburg. Het dagelijks bestuur vraagt een crediet van f 59.000 voor het zee waarts verlengen met 55 m. van het strandhoofd no. 3 op het Zuiderstrand vóór Zoutelande om verdere achter uitgang van het gedurig afnemende kustvak tussen de strandpalen O en 6 tegen te gaan. Indien deze achter uitgang niet tot stilstand komt, zal in de toekomst een duiitVóêtVérlêiï-" ging ter lengte van 400 m. nodig zijn en dat zou f 250.000 kosteii. Tevens is een crediet van f 18.050 gevraagd voor verandering van de inlaagdyk aan de Zuidwatering. De totale kos ten zijn geraamd op f 88.020, waar- vaii f 14.350 wegens herstel van oor logsschaden en f 3700 wegens wer ken, waarvan de kosten voor re kening van de polder zijn. Tevens wordt voorgesteld een geld lening van f 100.000 met een loop tijd van 25 jaar aan te gaan ter fi nanciering van een aantal werken, alsmede een lening van f 25.000 met een looptijd van 5 jaar met het We genfonds. Aan de alg. vergadering wordt medegedeeld, dat een dading terzake van de door de stranding van het ss. „Caritas I" aan de zeewering van de Zuidwatering toegebrachte schade, thans tot stand is gekomen. Op 1 Maart j.l. zou het met de tegenpar- ty overeengekomen bedrag betaald moeten zijn, doch dit was niet het geval, daar de verdeling van de hoofdsom over de rederijen van de „Caritas I" en de sleepboot „Jan Steen" en over de assuradeuren met grote moeilijkheden gepaard ging. Op 20 Maart werd de hoofdsom betaald, zonder bijbetaling van rente na 28 Februari. Het dag. bestuur van de polder besloot de hoofdsom te accep teren en niet ter wille van enige hon derden guldens de gehele transactie in gevaar te brengen. Daar men de heer M. P. de Bruin als archivaris in vaste dienst wil aan stellen, wordt voorgesteld de salaris verordening aan te vullen. Andere voorstellen behelzen het doen van een extra uitkering over het eerste kwartaal-1950 aan het personeel, ge boren vóór 2 Jan. 1929, het verpach ten voor 5 jaar tegen f 30 's jaars van het jachtre'cht op eigendommen in de Zuidwatering aan W. M. Kny- nenburg en J.'J. Daalhuizen en een gedeeltelijke kwijtschelding van pacht aan A. Gideonse te Veere. Verloren ring na 27 jaar gevonden. De heer W. de Schipper te Kloe- tinge verloor 27 jaar geleden in zijn vorige woonplaats Wemeldinge by het werk op zyn land zijn verlovingsring. Dezer dagen werd de ring door een collega van de Schipper op hetzelfde perceel gevonden. De vinder, die des tijds met de Schipper samenwerkte, herinnerde zich het voorval nog pre cies en het was dan ook niet moei lijk de eigenaar te vinden. De ring werd teruggevonden tijdens het eg gen. Oester-export liep terug. Gedurende de afgelopen week is de oesterverzending sterk achteruitge gaan. Hét binnenland neemt nog slechts zeer bescheiden af, terwijl aan Engeland meer werd geleverd dan ca. 12.000 stuks per week. De aanvoer naar Duitsland is ook sterk vermin derd en zelfs België liep hard terug. De iets warmere weersgesteldheid is daar niet vreemd aan, zodra het weer warmer wordt, vermindert n.l. de oes- terafname. Met dat al zijn de oesters practisch opgeraakt. Dit is in jaren niet voorgekomen. Loodsdienst geslaakt. Te Vlissingen en Hoek van Holland moesten Maandagavond de loodsdien- sten gestaakt worden in verband met de hevige wind. Het K.N.M.I. te De Bilt gaf voor Vlissingen te half tien op een windsnelheid van 30 knopen, dat is 4 knopen beneden storm. Er waren echter uitschieters, die de stormgrens overschreden. De wind kracht was op sommige ogenblikken 11. Toen het bevel tot het staken van de loodsdienst werd gegeven waren 4 schepen met zeeloodsen op weg naar buiten. Deze loodsen moesten dus meevaren tot de eerstvolgende ha ven. welke het schip binnenloopt. Te hèlf zeven Dinsdagmorgen wer den de loodsdiensten te Vlissingen hervat. Brand te Biezelinge. Maandagavond omstreeks kwart over tien ontstond door onbekende oorzaak brand in een houten loods in de Abdijstraat te Biezelinge. De loods is eigendom van de aannemers firma J. de Jonge en Zoon. Aange wakkerd door de felle Westenwind greep het vuur snel om zich heen, zodat de loods spoedig in lichtelaaie stond. De bewoners van de omliggende huizen trachtten met emmers water uitbreiding van de brand te voorko men. Deze voorzorgsmaatregelen kon den worden gestaakt nadat de Ka- pelse brandweer ter plaatse was ver schenen. Spoedig was deze de brand meester. Een auto die in de loods stond, kon worden gered; het gereedschap en het hout ging verloren. R K. H.B.S. te Goes. Blijkens een mededeling van de de ken van Goes, hopen in Sept. a.s. de paters van het H. Hart een R.K. H.B.S. voor jongens en meisjes te openen in Goes. Vrije Universiteitsdagen te Middelburg. Gelijk wij reeds meldden zullen de V.U. dagen 5 en 6 Juli a.s. te Mid delburg worden gehouden. W$j verna men thans nader dat in de weten schappelijke samenkomsten op de eerste dag referaten zullen worden behandeld van dr. L. v. d. Zanden, Gcref. predikant te Groningen en prof. dr. R. Hooykaas te Zeist. In de vergadering van het comité Vrouwen V.U. hulp zullen spreken mevr. S. VerdamOkma te Amster dam en prof. dr. F. de Roos, even eens te Amsterdam. De bidstond zal worden geleid door ds. G. Smeenk, Geref. predikant te Almelo. In de jaarvergadering van de ver eniging voor hoger onderwijs op Ge ref. grondslag die de 6e Juli plaats vindt, zal het woord worden gevoerd door mevr. prof. dr. G. H. J. v. d. Molen te Aerdenhout en prof. dr. S. U Zuidema te De Bilt Met een derde spreker is men nog in onderhande ling. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer B. van Asperen Vervenne, die onlangs is af getreden als Rijkspluimveeconsulent voor Zuid-Holland en Zeeland. MOTORSCHIP IN MOELIJKHEDEN. In de nacht van Maandag op Dins dag is het motorschip Maaike Thijzina, schipper Vierant,» afkomstig van Ros- sum, nabij Katse Veer in moeilijkheden geraakt. Het schip sloeg van de ankers en dreef tegen de dijk: Dinsdagmorgen 6 uur is het schip door de motorveer boot Lady van schipper Noordhoek te Katseveer vlot getrokken en naar een veilige ankerplaats onder de Noordbe- velandse wal gebracht. Het motorschip had een defecte stuurinrichting en het heeft een der ankers verspeeld. Middelburg Fancy-fair van 't Zand werd een groot succes. De fancy-fair van de buurtvereni ging 't Zand ten bate van de inrich ting der kinderspeelplaats, die in de afgelopen dagen in het Schuttershof te Middelburg werd gehouden, is met een volledig succes bekroond. Dui zenden hebben deze attractieve ba zar bezocht en vooral Zaterdagavond was de belangstelling overweldigend groot. Het succes is voor een belang rijk deel te danken aan de grote me dewerking, welke het bestuur der vereniging van vele zijden mocht ont vangen. By de verloting is de radio geval len op nr. 3002. De heer Ploegaert raadde het aantal bonen (1391) prac tisch goéd. De kampioensbeker voor degeen, die op de „home trainer" de beste tijd maakte, ging naar de heer Krjjger, die de 500 m. in de mooie tyd van 30 seconden aflegde. AFLOOP VERKOPING P. J. van Tiggelen, cand. notaris, waarnemende het vacante kantoor van wijlen notaris J. L. Hertogs te Middelburg, heeft Donderdagavond in het Notarishuis publiek verkocht het pakhuis te Middelburg, Noordweg 28. Koper C. Willemse, aldaar, voor 4717—. CURSUS VOOR AMATEURFOTOGRAFEN. Om de eigenaren van fototoestellen het volle profijt te doen trekken van hun bezit, hebben de Middelburgse fo tohandelaren het aardige idee gehad een kosteloze amateur-fotocursus te or ganiseren. Deze bestaat uit vier avond lessen, welke gegeven worden onder leiding van de natuurfotograaf J. Jaco- bi uit Delft. Hij behandelt achtereen volgens de fotografie in het algemeen, de compositieleer, de fotografie met kunstlicht, het werk in de donkere ka mer en de kleurenfotografie. Vele amateurs woonden in café De Vriendschap de eerste cursusavond bij. De heer Jacobi sprak over de diverse soorten camera's en verklaarde hun werking. Na de pauze vertoonde hij lichtbeelden van bijzonder geslaagde foto's en gaf daarbij een verduidelij king. Hij zette ook uiteen, dat fotogra feren bij kunstlicht voor de amateur gemakkelijker is dan bij daglicht. Voorts sprak hij over de fotografie met behulp van een blitzlamp. GEPENSIONNEERDEN BESPRAKEN HUN PROBLEMEN. De afd. Walcheren en W. Z. Vlaan deren van de Algemene Ned. Bond van Gepensionneerden hield haar jaar vergadering in „De Vriendschap" te Middelburg. De secretaris, de heer Butler, memo reerde in zijn jaarverslag over 1949 de stichting van de nieuwe afd. Schou- wen-Duiveland, N. en Z. Beveland, O. Z. Vlaanderen (Tholen e.o. werd bij B. op Zoom gevoegd) per 1 Januari 1950. Dank zij een krachtige propagan da steeg het ledental in afd. Zeeland van 350r+r 850. Deze afd. moest dus wel gesplitst worden. De penningmeester, de heer Prins, gaf een financieel verslag over 1949. Als penningmeester werd de heer Wol- lenberg te St, Laurens gekozen en als leden der kas commissie de heren Lem mers en Wagenaar .te Vlissingen en Hendrikse te St. Laurens. Tot lid van de Bondsraad werd de heer Wijs veld, de voorzitter van Wal cheren en W. Z. VI., benoemd en als afgevaardigden naar de Bondsraadver. gadering te Arnhem op 25 en 26 Mei werden gekozen de heren Butler en Wollenberg. In de vacature Prins werd gekozen mevr. de wed. Schout-Kohier te Oostburg. Het hoofdbestuurslid, de heer G. de Roo, besprak de huidige stand van het pensioenvraagstuk en deelde mede, dat binnenkort in de pers de minister me dedeling zal doen over de komende re geling voor de gepensionneerden. Ver volgens werd de agenda voor de verg te Arnhem behandeld, waarna de heer Wijsveld een pleidooi hield voor een krachtige propaganda in 1950, STICHTING „GOED WONEN" Het bestuur van de Stichting .Goed Wonen" te Middelburg zal, nu de wo ningen aan de Vlissingse weg-Poelen- lendaeweg en het complex de Grif fioen allen betrokken zyn, met drie bestuursleden worden uitgebreid die door het college van B." en W. be noemd moeten worden. Als candida- ten die op de voordracht geplaatst zullen worden, zijn door de bewoners van de Griffioen de heren Reneman en Laan. en voor de eerst genoemde woningen, de heer Everaars aangèwc- zen. Vlissingen Eenrichtingsverkeer te Vlissingen. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Mcl a.s. het éénrichtingsver keer in bepaalde straten van Vlissin- fen nog Rechts verplicht zijn van es^fiiör-gens 6'uur Yót?3es -avonds.22 uur. Na 22 uur des avonds mogen de straten, waarvoor dit verkeer geldt dus in beide richtingen bereden worden. „HET BEGON IN EEN GRACHT", De verwikkelingen, waarin een ou de vrijgezel kan geraken, die na een te vrolijk kegelfeest in een sloot te recht komt, terwijl op dezelfde dag de dochter van zijn werkgever door zijn onbekend gebleven neef uit een gracht wordt gered, vormen het on derwerp van „Het begon in een gracht". Dit komische toneelstuk werd Zondagavond met groot succes door het „Rooms Toneel" in het Concertge bouw te Vlissingen opgevoerd. Dit succes was verdiend, al waren enkele dames en heren speelsters en spelers, niet steeds rotsvast, waaron der op sommige momenten het tempo leed. Bijzondere vermelding verdient Wim de Nijs als de oude vrijgezel met zijn eerst opgedrongen en daarna gretig aanvaarde heldenrol, terwijl Cora van Hijfte een levensechte hospita op het toneel bracht. J3n Knuijt als Frede- rik Katoen's vriend deed vooral in 't eerste bedrijf de zaal gieren van het lachen. Een gezellig bal besloot de avond. O.- en W.-Souburg SOUBURGS MANNENKOOR Zaterdagavond gaf het Souburgs mannenkoor in „De Zwaan" een ge slaagde uitvoering onder leiding van zijn directeur, de heer S. Sanders. Toch had men waarlijk een' niet al te gemakkelijk programma samenge steld, maar op aangename wijze heeft dit koor, met medewerking van het Kleinkoor van St. Laurèns en mevr- S. M. Loeff—Kunst als ^Sopraan dat programma gebracht. De piano-bege leiding werd verzorgd door de heer J. J. van Ginkel en mevr. JanseMin- derhoud bespeelde het orgel. Begonnen werd met het zingen door het mannenkoor van „Schweizer Psalm". Voorts werd l'Angelus de la Mer met sopraan en piano-begelei ding ten gehore gebracht. Ook het kleinkoor begon met het zingen van enkele niet gemakkelijke liederen, o.a. Laudate Domimum van Mozart en het bekende maar steeds weer mooie Nonnenkoor uit Casanova van Joh. Strauss beiden met sopraan- soli en pianobegeleiding. Ook het Kleinkoor beschikt over goede krach ten en het bleek dat men de liederen goed ingestudeerd had. Met grote aandacht luisterde het pu bliek. Evenals het mannenkoor zong ook het Kleinkoor vervolgens enkele bekende liederen en een Zuid-Afri kaans volksliedje. Vooral de Walcher se hoerenliedjes in de bewerking van de directeur oogstten veel succes. Na afloop van het zanggedeelte werd een klucht in 2 bedrijven op gevoerd „Professor Daantje". Het bleek dat er ook goede toneelspelers onder de zangers waren. Het was 'n goed geslaagde avond waar leden en directeur met genoegen op kunnen te rugzien. Een welverdiende bloemen hulde werd gebracht aan mevr. Loeff, mevr. Janse, de heer van Ginkel en de directeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2