PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië zal waarschijnlijk een eenheidsstaat worden De bloeiende boomgaarden van Zuid-Beveland MOSKOU ACHT AMERIKAANSE EISEN GEHEEL ONGEGROND 0£ BILT Makassar, einde van het federalisme Deze week De Benelux-persexcursie KORTE PREDICATIE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 95 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie 6 van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoptdred. G Bailintqn, Pl.verv.: VV. Leertouvvei en B A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p kw fr p p. 1 4.15 per kw Losse-nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 April 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 CL per mm. Minimum p. advertentie t2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllssingen WalstT 58—60 tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); MTrnrg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Ocstburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerljitr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. CJGj^teh^B Deelstaten kunnen niet meer tegen de stroom op. In een vraaggesprek met Aneta's correspondent te Makassar heeft pre sident Soekawati van Oost-Indonesië nogmaals verzekerd, dat zyn rege ring absoluut niets te maken heeft met de opstand van de troepen van Azis. Zij heeft hieraan geen hulp verleend cn geen leiding gegeven. De regering van de deelstaat is steeds loyaal gebleven aan de Il.I.S. Het vraaggesprek kwam kort na een bericht van United Press, dat vol gens hoge ambtenaren in Djakarta de Ver Staten van Indonesië bin nenkort zullen worden ontbonden voor de vorming van een eenheidsstaat. De president hoopte, dat de komende vierhoeksconferentie over de staatkun dige structuur van Indonesië een bevre digende oplossing zou brengen. Hij achtte het een goed idee om het „seri- kat" (verenigd) in de naam R.I.S. te annuleren en een eenheidsstaat van ge heel Indonesië te scheppen onder de naam „Republik Indonesia Raya" Voorwaarde voor zulk een eenheids staat zou moeten zijn een ruime decen tralisatie met voldoende aandacht voor de deelgebieden. Aan Soekarno zal worden gevraagd zo spoedig mogelijk een bezoek te bren gen aan Oost-Indonesië. De voorberei dingen voor ontvangst zijn al gereed. Inmiddels is Makassar thans geheel door troepen van de Apris, het leger der R.I.S. bezet. De intocht verliep ge heel zonder incidenten onder gejuich van de bevolking. Aan de havenkant was een menigte samengestroomd om Neen, aan schokkende gebeurtenis sen heeft het deze week bepaald niet ontbroken! Daar is in de eerste plaats de beslissing van het Nederlandse episcopaat, dat aan Katholieken het lidmaatschap van personeelsverenigin gen moet worden ontraden. Men streeft naar verhoging der arbeids- productie, men streeft naar de ver sterking van de band, die er bestaat tussen leden van het personeel der bedrijven. De Katholieken zullen zich hiervan voortaan hebben te onthou den, zij scheiden zich af, zij trekken een slagboom op tussen zich en het n iet-Katholieke deel van ons volk. Dit besluit der bisschoppen heeftiri Nederland begrijpelijkerwijs een on miskenbare deining veroorzaakt. Men behoeft niet zo ver te gaan als som migen doen, die menen, dat het be sluit der bisschoppen op het niet Ka tholieke deel der Nederlanders een stempel van minderwaardigheid drukt. Omgang met niet-Katholieken zou dan volgens deze redenering ge vaarlijk zijn, zoals omgang met me laatsen. Men behoeft, herhalen wij, zo ver niet te gaan. Maar toch kan men het betreuren, dat deze scheidslijn zo scherp wordt getrokken, dat zelfs het lidmaatschap van een personeelsver eniging ontraden, dat wil in dit geval zeggen: verboden wordt. Tante Pos heeft in Nijmegen gewei gerd een verkiezingsmanifest te ver spreiden van de A.R. partij. Nu zijn de A.R. niet bepaald communisten en al evenmin ordeverstoorders. En het Nijmeegse besluit doet dus wonderlijk aan. Zelfs rijst de vraag, of Tante Pos wel het recht heeft om postbestellin gen om hun inhoud te weigeren. (Er zouden in dit manifest beledigende passages voorkomen). Zij oefent daar door in zekere mate censuur uit en censuur kent onze reeds zo vaak met voeten getreden grondwet immers niet. Tante Pos heeft op vragen in die richting geantwoord, dat de directeur- generaal der posterijen het recht heeft te beslissen, dat ongeadresseerde post bestellingen geweigerd worden, als zij volgens hem niet beantwoorden aan het maatschappelijk doel van de post. Het wil ons voorkomen, dat als dit inderdaad zo is, het hoog tijd wordt, dat aan de directeur-generaal deze bevoegdheid wordt ontnomen. Een dergelijke bevoegdheid komt al leen aan Vrouwe Justitia toe en niet aan een ambtenaar, die er naar wille keur gebruik van kan maken. En daar zijn zowaar in deze week de regering en de aardappelmensen elkaar in de haren gevlogen, hetgeen een onverkwikkelijk iets is in deze tijd van schrale beurzen en daar hebben zowaar gemaskerde bandie ten een Haagse rouletteclub overval len en beroofd! Men kan natuurlijk de zeer juiste opmerking maken, dat de mensen dan maar niet naar een speelhol moeten gaan. Maar zelfs in een speelhol dient de Nederlandse burger gewaarborgd te zijn tegen der gelijke Wild-Westsensaties. Over Indonesië is deze week al het nodige gezegd Abdoel Azis is gevan gen genomen, de opstand zonder strijd geliquideerd. Hoopgevender ziet de situatie er met dit al nog niet uit. In het buitenland heeft de heer Adenauer het Deutschlandlied weer eens laten zingen en het ligt ons nog niet bijzonder, dat volkslied. Er zijn te bittere herinneringen voor millioe- nen aan verbonden. Willen de Duit, sers weer als volwaardig worden op genomen in de menselijke samenle ving, dan zouden zij er goed aan doen die melodie in een museum op te bergen De slachtoffers van het Duit se volk worden aan zwarte bladzijden in de wereldgeschiedenis herinnerd door tekst en wijze. Pétain, de grijze Franse maarschalk, die volgens velen een landverrader De aanstaande vierhoeksconferentie 'zitten kan geen ander resultaat opleveren dan de ontbinding der federatie en de stich ting van een eenheidsstaat. Wordt dit resultaat niet bereikt, dan zullen de interne moéllijkheden tussen de fede ralisten en de unitaristen voortduren, met alle nadelige gevolgen van dien. De kwestie, die op de a.s. vierhoeks conferentie zal moeten worden uitge maakt, is eigenlijk niet meer: een heidsstaat via Republiek of via de be staande R.I.S. Het is reeds duidelijk gebleken, dat de nog bestaande niet- republikeinse deelstaten zich op het standpunt stellen, dat zij de eenheids staat niet langer meer zullen tegen houden. de landingen van Apris-troepen te aanschouwen. De speciale correspondent van het A.N.P. tekent hierbij aan: Het gebeurde te Makassar betekent waarschijnlijk het definitieve einde van de federale structuur, zoals deze bij het ontstaan der R.I.S. in werking trad. Sowjet-Unle wil Indonesië niet in V.N. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft een te legram van dr. Mohammed Hatta ont vangen, waarin Indonesië om het lid- maaatschap van de Verenigde Naties verzoekt, aldus wordt gemeld uit La ke Success. De Sowjet-Unie heeft reeds duide lijk te kennen gegeven, dat zij haar veto over de Indonesische aanvraag zal uitspreken, doch het is niet be kend, of de veiligheidsraad bij afwet- zigheid van de Sowjet-Unie een be slissing over de toelating van Indone sië zal nemen. Clementis gevangen gezet Volgens onbevestigde, langs een om weg te Londen ontvangen berichten,' 'oormalige Tsjecho-Slowaakse te zou de minister van Buitenlandse Zaken, Vla. dimir Clementis, in een kasteel in de buurt van de Poolse grens gevangen Lagere eis tegen drs. Bos. HIJ KRIJGT BINNENKORT VERZETSKRUIS Voor het gerechtshof in Den Haag stond in hoger beroep terecht drs. W. Bos, eertijds secretaris van de Haagse oud-burgemeester mr. Visser. Hij werd wegens overtreding van bet Deviezenbesluit op 4 Januari jJ. ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf en een boete van 2500.Drs. Bos was in hoger beroep gegaan, daar hij deze straf te hoog achtte. In zijn requisitor zeide de procureur- generaal: „Wij mogen aannemen, dat Bos eerbare doeleinden en bedoelin gen had, maar misbruik, bewust of on bewust, van de ambtelijke waardig heid geldt ernstig". Hij wenste, mede in verband met het, feit, dat Bos uit zijn carrière gestoten is, de gevange nisstraf teruggebracht te zien op 5V* maand, de tijd van het voorarrest. De geldboete moest blijven gehandhaafd. De verdediger, mr. Beelaerts van Blokland, merkte op: „Dat drs. Bos een belangrijk man voor inlichtingen is, moge blijken uit het feit, dat hij voor zijn arbeid, ondanks deze straf zaak, binnenkort met het verzetskruis wordt onderscheiden". Nieuwe premieregeling particuliere woningbouw. Tijdens een Vrijdagmiddag gehou den lunch van de Maatschappij van Nijverheid en Handel te Groningen, deelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld mede. dat met het ministerie van Fi nanciën volledig overeenstemming is bereikt over een premieregeling voor de particuliere bouw. Afgestapt zal worden van de tot op heden gegéven jaarlijkse bijdrage. Deze nieuwe pre mieregeling houdt in, dat de regering ineens een vast bedrag beschikbaar stelt, zodat de band tussen overheid en bouwer meteen wordt afgesneden. De volgende week zal naar alle waar schijnlijkheid een definitieve regeling bekend worden gemaakt. Verkiezingen in Berlijn. De drie geallieerde bevelhebbers ga ven Vrijdagavond nadrukkelijk uiting aan de hoop, dat dc commandant van Sowjet.Russische sector van Ber lijn, generaal Kotikof, in zal stemmen met het voorstel van de Westberlijnse gemeenteraad voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Berlijn. Expositie over reis van Z.K.H. Prins Bernhard. Naar wij vernemen bestaat het voor. ;men een expositie in te richten, waarin talrijke door Prins Bernhard op zyn reis naar de West bezochte lan den stands zullen verzorgen. Verschei, dene Nederlandse maatschappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld hebben, zullen even eens exposeren. Voorts hebben ambassadeurs en ge zanten het plan om soirées te verzor gen. De baten van de tentoonstelling zul len ten goede komen van de nazorg voor gedemobiliseerde militairen. was, volgens anderen voor Frankrijk onder het Hitleriaanse regime tracht te te bereiken, wat er te bereiken was, schijnt een kans te hebben op revisie van zijn vonnis. Als de Fran sen er toe over willen gaan, moeten zij zich haasten. De maarschalk is niet jong meer. De heer Stafford Cripps heeft de Engelsen een begroting voor ogen getoverd, die nog al onthutsend heeft gewerkt. Soberheid, gedwongen so berheid, is nu eenmaal nooit popu lair... En koning Leopold heeft enig wa ter in zijn wijn gedaan om de situa tie te redden. Het werd tijd, want 't Belgische koningschap verloor zien derogen aan prestige. De overigens niet al te duidelijke concessies schij nen het voor de heer Van Zeeland ge makkelijker te maken een nieuwe re gering te vormen. Vermoedelijk brengt dus de komende week Bel gië een nieuw kabinet. Microfoondebat over de belastingen. Vanmiddag van kwart over vier tot vijf uur zal in het pro gramma van de Vara over Hil versum H een microfoondebat worden gehouden tussen een vertegenwoordiger van de P. vd.A. en een van de V.V.D., over de verkiezingsleuze van deze laatste partij „De belastin gen moeten omlaag". Voor de P. v. d. A. zal spre ken ir. H. Vos, oud-minister van Economische Zaken en voor de V V.D. de heer G. Rit meester, lid van de Tweede Kamer. In onderling overleg zal een onpartijdig voorzitter worden aangewezen. Het debat zal in drie ronden worden gevoerd: tn de eerste ronde krijgen beide sprekers elk tien minuten, in de tweede elk vijf en in de der de ronde elk drie minuten. Een politiek debat van dit ka rakter is in de Nederlandse ra dio nog niet eerder voorgeko men. Kapiteinsvrouw en vier kinderen verdronken Tragische aanvaring op de Oude Maas. Een aanvaring van een sleepboot op de Oude Maas ter hoogte van Utrecht heeft het leven gekost van een schip persvrouw en vier kinderen. De sleepboot „Martien" voer 's mor gens zes uur de rivier af en werd plotseling aangevaren door een snel- arende motorvrachtboot. De „Mar- tien" werd daardoor ernstig bescha digd cn zonk bijna onmiddellijk. De UaDitein sprong van boord en wist zich zwemmende te redden. Zijn echt genote en vier kinderen, die zich even eens op de boot bevonden, konden echter niet meer gered worden en ver. dronken. De kapitein werd, totaal overstuur, in het ziekenhuis opgeno men. In de loop van dc dag kon hij eer huiswaarts keren. De slachtoffers zijn de 36-jarige me vrouw van de VeewijkRobbers, haar drie dochtertjes van 5. 3 en 1 jaar en haar zoontje van 2 jaar. Kapitein van de Veewijk werd uit het water gehaald door schipper Bos- ,sers van het motorschip ..Leon'-. Deze werd door gegil opmerkzaam gemaakt op de 'aanvaring en sprong onmiddel lijk in een bootje; Met grote moeite kon kapitein van de Veewijk in be dwang gehouden worden. Hij wilde naar zijn boot terug om zijn vrouw en zijn 4 kinderen, die nog in bed lagen, te redden. Dat was echter niet meer mogelijk, want binnen enkele ogen blikken was de sleepboot gezonken. De sleepboot is Vrijdagmiddag gelicht. K.L.M.-lijn New York—Hamburg. Vrijdag werd de lijn New York Hamburg door de K.L.M. geopend. Des middags vloog de uit New York ko mende ..Constellation" („Arnhem") na een tussenlanding op Schiphol naar Hamburg. Daar waren ter verwelko ming aanwezig de burgemeester van Hamburg. Max Brauer, en de consul- generaal van Nederland aldaar, de heer A. J. Schrikker. De „Privateer" kwam om te fotograferen. De Sowjct-regering heeft VrUdag ge antwoord op de Amerikaanse nota, waarin op scherpe toon geprotesteerd wordt tegeii het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig, een Privateer. In de antwoord-nola wordt herhaald, dat op 8 April een Amerikaans vlie gend fort de Sowjet-grens heeft ge schonden boven Libau en na een luchtgevecht Is weggevlogen. Het Amerikaanse protest wordt dan ook volkomen afgewezen. De Amerikaanse eis tot schadever goeding wordt volkomen ongegrond genoemd. De Sow jet-regering wist niet of er een Amerikaans vliegtuig was neergestort, maar indien dit zo was waren de Amerikanen er voor verant woordelijk, daar zij een vliegtuig uit zonden om de Russische defensiewer ken in het Oostzeegebied te fotografe ren. De eis om instructies te géven ter voorkoming van dergelijke incidenten wordt eveneens afgewezen. Begrijpelij kerwijs hebben alle luchtmachten in structies om de onschendbaarheid van de grenzen te verdedigen. Carl Vinson, voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten in net Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft zich Vrijdag op wel zeer felle wijze uitgelaten over het vlieg tuigincident boven de Oostzee. Hij be schuldigde de Sow jet-regering van een „gemene, geniepige en verachtelijke handelwijze". De tien mannen in het fiegtuig, zei Vinson verder, zijn op zettelijk neergeschoten, waarbij moed willig alle begrippen van fatsoen en recht met de voeten zijn getreden. Dat is een Russische aanvalsdaad De Ver. Staten moesten nu een zodanige mili taire kracht handhaven, dat de Russen ontzag ingeboezemd zou worden. ACHESON TELEURGESTELD In 'n persconferentie heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson het Russische antwoord van de hand gewezen. Het is duidelijk, zeide hij, dat de Sow- jetregering geen poging heeft gedaan om een werkelijk onderzoek naar de zaak in te stellen. Acheson geloofde Personeelsstop op de ministeries. Voorlopig zal door geen enkel mini sterie nieuw personeel worden aange steld.. aldus het Alg. Dgbl. Dit betekent dus een «tijdelijke personeelsstop, waar door het overtollige personeel de plaat sen zal kunnen gaan bezetten in die functies, die door pensionnering of vrijwillig vertrek openvallen. Nieuwe nummerborden gekkenwerk en geldsmijterij. De Commissaris van de Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinolda, heeft op een bijeenkomst in Den Haag op scherpe wijze zijn misnoegen geuit over de nieuwe rijksdienst in wording, die alle auto's van nieuwe nummerbor den moet voorzien. „Gekkenwerk en geldsmijterij" noemde hij dit. KREEFT EN OESTERS IN YERSEKE. „Het Californië van Nederland" zo werd Donderdag; Zuid-Beveland ge noemd, toen een vijftigtal Nederlandse en Belgische journalisten werd geleid langs de bloesemweelde van de boomgaarden. In de stralende zonneschijn stonden daar de duizenden kersenbomen en pcrebomen In hun schoonste tooi. De appelbomen vertoonden reeds het eerste tere rose van de zwellende knoppen en over enkele dagen zullen de zak van Zuid-Beveland en de omgeving van Kapclle en van Krabben- dijke een juichende en geurende glorie van voorjaarsontwaken zijn. Initiatiefnemer tot deze tocht was de heer Haasdonk van. het V.V.V.-bestuur voor N.- en Zuid-Beveland. De leiding berustte bij de voorzitter van deze V V.V.. de heer E. N. C. van Riessen, die blijkbaar een afspraakje met de ..weer goden" had gemaakt, want na dagen van kou en naargeestige regenbuien welfde zich Donderdag een prachtige blauwe hemel over de Bevelanden. BONTMANTEL GOEDKOPER! In de grote A.M.Z.-bus, die het ge zelschap vervoerde door de bekwa me chauffeur met aalgladde vaardig heid langs de smalle landwegen van Beveland gereden bevond zich ook een groepje Wemeldingers in Zeeuws costuum, waai-van in het bijzonder mej. Dominicus de algemene bewonde. ring verwierf, omdat ze met gratie het oude Zeeuwse costuum uit het begin van de vorige eeuw droeg, een toilet, dat met zijn schittering van kleur, z'n aardige stroohoedje en zijn overvloed van gouden en zilveren sieraden wel heel sterk afwijkt van het stemmige zwart, dat thans bij de Zeeuwse dracht overheerst. Overigens moeten we ons gelukkig prijzen, dat deze kostbare dracht niet meer algemeen gangbaar is, want een kleine berekening leerde, dat voor het aankleden van een Zeeuwse schone op het ogenblik een bedrag van 3000 neergeteld zou moeten worden, zodat men er met een hedendaagse bontman tel heel wat goedkoper afkomt! WEMELDIN'GE. In Wemeldinge, waar het gezelschap de vliedberg bezocht achter het huis van de oud-burgemeester, de heer F. Wabeke, hield deze 87-jarige oud-bur gemeester - hij is ere-voorzitter van de V.V.V. voor de Bevelanden een kort toespraakje, waaruit bleek, dat zijn gevoel voor humor nog groot is. Het deed hem veel genoegen, dat er nu eindelijk eens 'n gezelschap jour nalisten in de bloeitijd naar Beveland kwam, want in de zomervacantie is Beveland wel aantrekkelijk, maar het is toch in het voorjaar op z'n mooist. Tijdens de tocht langs de bloei ende boomgaarden werden de dagbladmensen uitvoerig voor gelicht over de betekenis van de fruitteelt op de Bevelanden, de verwachtingen, die men heeft van de grote koelhuizen, welke deels gebouwd, deels in aanbouw zijn, de betekenis van moderne verpakking voor het Zeeuwse fruit zakjes appelen van standaardgewicht in cclophaan- verpakking werden aan de jour. nalisten aangeboden cn ten slotte over de exportvooruitzich. ten. IN YERSEKE. Na deze belangwekkende rit langs dc zoetgeurende boomgaarden, arri veerde het gezelschap 's middags in de zilte geur van Yerseke. Daar werd het kreeftenpark bekeken. Het woord park is enigermate onge woon. want dit park bestaat uit be tonnen bakken, waarin de kreeften ie- ven. totdat de hotelhouders een beroep op hen doen. Vooraanstaande oesterkwekers ver telden van de belangrijke oestercul tuur en tot slot werd een tocht met een vissersvaartuig gemaakt naar een oes terperceel, waar met de kor op oesters werd gevist. Zo levendig was de belangstelling voor het verse product van Yerseke. dat ieder zich haastte het voorbeeld van Yerseke's burgemeester, de heer A. C. Willemsen. te volgen en 'n oester- tje naar binnen te laten glijden. Bij de daaropvolgende ontvangst in Hotel No- let waar kreeft en oesters geserveerd werden— zong één van de Belgische journalisten een loflied op dit befaam de restaurant, waarbij hij opmerkte, dat ieder, die in Gent. Namen of Brus sel zegt: „Ik ga naar Nolet", daarmee een bezoek aan het oester-hotel van Yerseke bedoelde. Burgemeester Willemsen greep de gelegenheid aan om de persmensen nog eens te vertellen hoe bitter hard Yerse ke verlegen is om 'n grotere haven en hoezeer daarvoor zijn hoop gevestigd is op het departement van financiën in Den Haag. dat niet gemakkelijk kan besluiten de nodige middelen uit te Itrekhen. IN DE KORENBEURS. Het slot van de voortreffelijke ex- overigens niet. dat de wereld naar 'n gewapend conflict afgleedw. De Rus- siche beschuldigingen inzake Triest nioemde Acheson onzin. John Mac. Cormickv de leider van de democraten in het Amerikaanse huis van afgevaardigden verklaarde, dat de tijd gekomen was om de di plomatieke betrekkingen met Rusland te verbreken. Intussen heeft Trygve Lie verklaard dat de toestand in de Verenigde Na ties thans erger was dan ooit. De im passe tussen Oost en West dient ver broken te worden. Amerikaans vliegtuig neergestort. Een viermotorig Amerikaans tran sportvliegtuig dat met 27 passagiers en een bemanning van 8 koppen van Okinowa naar Tokio is vertrokken, wordt vermist. Het Amerikaanse luchtmachthoofd kwartier te Tokio heeft Zaterdagoch tend vroeg meegedeeld, dat het toestel op 100 km ten Westen van Tokio is neergestort. Het is niet bekend of er nog over levenden zijn. Vliegtuig door bliksem getroffen. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat boven Virginia een transportvliegtuig door de bliksem is getroffen. De bemanning en de 29 pas sagiers, onder wie 16 zieken, bleven ongedeerd. Een der vier motoren vloog in brand en er werd een gat in de staart geslagen. „Vrede zij ulieden". Lucas 2436b. Wanneer er iets isf waar de mensen al de eeuwen door naar verlangd heb ben, dan is het wel naar vrede. Maar nu schijnt het helaas zo te zijn, dat vrede in deze wereld een onbereik baar ideaal is. Is niet de hele wereld geschiedenis één aaneenschakeling van oorlogen? En nog steeds is de oorlogsdreiging niet van de lucht. De waterstofbom hangt als het zwaard van Damocles boven ons hoofd. Is het een tvonder, dat onder deze omstan digheden velen pessimistisch zijn en niet meer geloven in de mogelijkheid van vrede? En toch is die vrede niet een onbe reikbaar ideaal, al mislukken ook steeds weer al de pogingen, die men sen ondernemen om tot die vrede te komen. Er is er Eén, die deze vrede schenken kan, dat is Jezus Christus, de Opgestane Heer. Wanneer Hij na Zijn opstanding aan Zijn discipelen verschijnt, begroet Hij hen met deze groet: ..Vrede zij ulieden". Wanneer Hij deze woorden gebruikt, worden ze niet gedachlenloos uifBesproken, zoals wij dat zo dikwijls doen, wan neer we iemand goedendagwensen. Bij Jezus zijn ze zwaar van inhoud Wanneer Hij zegt: „Vrede zij ulieden", wordt die vrede ons ook werkelijk ge schonken. Er is in deze wereld, die zo vol is van oorlogsrumoer, dus toch vrede mogelijk. Jezus tml ons die geven. Nu is het echter de grote fout van ons mensen, dat wij die vrede overal zoe ken, behalve bij Hem, die alleen ons die vrede schenken kan. Daarom is er hier juist zo weinig vrede. Want wie het in dezen van mensen ver wacht, zal steeds weer bedrogen uit komen. Waarom? Omdat er maar Eén is, die de oor zaak van alle onvrede weg kan ne men en dat is Jezus Christus. Hij heeft door Zijn kruis en Zijn opstan ding de breuk, die er is tussen God en ons (de oorzaak van alle onvrede) overbrugd en daarom is er hier in deze wereld, waar zoveel strijd en haat en nijd is, toch vrede te vinden voor ieder, die in Hem gelooft. Veere C. D. Otte cursie langs de land- en watercultures van de Bevelanden. speelde zich af in Hotel De Korenbeurs te Goes, waar een bescheiden, maar uitnemend diner werd opgediend Burgemeester mr. W. C. ten Kate die ook des ochtends de tocht langs de boomgaarden had meegemaakt vestigde daarbij de aandacht op de betekenis van Goes als centrum voor het toerisme op de Beve landen. Hij roemde de hotelaccommoda tie in zijn stad en de activiteit van zijn stadgenoten, die er een eer in stellen gasten zo aangenaam mogelijk te ont vangen. Uiteindelijk dankte een der journa listen voor de keurige organisatie van deze Benelux-persexcursie. die ruime stof zal opleveren om het Nederlandse en het Belgische publiek voor te lich ten over de Bevelanden. NOG VRIJ ZONNIG. Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Aanvankelijk vrij veel bewolking, later licht tot half bewolkt. ^Droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere middagtempe- raturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1