PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stafford Cripps stelt Engeland voor nieuw jaar van soberheid Nieuw Walcheren" geeft het eiland de oude luister terug 0£ BILT Begroting brengt weinig verandering 10.000 MAN T.N.1.-TR0EPEN OP WEG NAAR 00ST-IND0NES1E SCHERPE AMERIKAANSE NOTA NAAR MOSKOU GEZONDEN Bemiddeling verleend bij inplant van 662.150 bomen en struiken Schepen onder Panamese vlag worden geboycot. VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 92 Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G Balllntljn. Pl.verv.i W. Leertouwei en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p kw fr p p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 April '50 [ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven oi adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5860. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 1 of 2160); M"burg Londense Kaai 5 tel. 2077 en 2924; Goes; L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Ocstburg: Pr Mauritsstr 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C^iaVtel^ Tarieven voor de laagste klassen der inkomstenbelasting worden verlaagd. In een overvol Lagerhuis heeft Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, Dinsdagmiddag de jaarlyksc begroting ingediend. In span ning werd afgewacht of Cripps het land voor een nienw jaar van soberheid zou stellen dan wel gehoor zou geven aan de dringende eisen van grote groepen arbeiders om tot verlaging van de kosten van levensonderhoud over te gaan. Het bleek algauw dat Cripps had besloten niet voor de druk der vakbonden te zwichten. .Evenmin toonde hy zich geneigd de midden stand het hof te maken door de belastingen te verlagen. In grote lynen blijft de bestaande toestand gehandhaafd. De.toon van Cripps' rede was echter minder pessimistisch dan anders. De grootste concessie, die Cripps in zijn begrotingsvoorstellen heeft ge daan, is een verlaging van de tarieven voor de laatste klassen der inkomsten belasting met een zesde. Het tarief voor de hoogste klasse handhaafde hij echter onveranderd op 9 shillings per pond sterling. Als resultaat van deze concessie zullen vele belasting betalers jaarlijks ongeveer 11 pond en vijf shillings minder aan de schat kist behoeven af te staan. De minister van Financiën, wiens begroting voorziet in een totaal aan ontvangsten van bijna 4 milliard pond, kondigde behalve genoemde concessie de volgende veranderingen aan: Het standaard-benzinerantsoen, dat de automobilisten thans in staat stelt iedere maand 150 kilometer te rijden, zal worden verdubbeld, doch de benzinebelasting zal met 9 pence Statenverkiezing Vandaag over een week worden de verkiezingen gehouden voor de Provinciale Staten. Doordat de op roepingen voor liet uitbrengen der stemmen, voor de vervulling van de stemplicht, werden thuis bezorgd, zullen de meeste Nederlanders het bemerkt hebben. Sedert de oorlog is de van huis uit toch al geringe politieke belang stelling van ons volk nog aanzien lijk gedaald. Gaat het om de Ka mer of om de gemeenteraad, ach dan leeft althans in de laatste we ken voor de stemdag de aandacht even op. Maar gaat het om de Pro vinciale Staten, dan is er van strijd der partijen en van belangstelling als gevolg daarvan practisch niets te bespeuren. Zo onverschillig als ditmaal zijn we echter nog nooit ter stembus gegaan. En zo weinig als ditmaal hebben de politieke partijen nog nooit van zich doen horen. Men kan dit natuurlijk toeschrij ven aan het feit, dat de kiezer nau welijks weet wat de Prov. Staten doen. Tweemaal per jaar ver gadert dit lichaam en als er een derde vergadering nodig is, is daar toestemming van de Kroon voor nodig. Het publiek bemerkt van de Provinciale Staten niet veel. En interesseert er zich dientengevolge ook niet voor. Maar in ieder geval komt uit de Provinciale Staten het college van Gedeputeerde Staten voort en verder worden uit de le den de Eerste Kamerleden gekozen. Met name de werkzaamheid der Gedeputeerden is voor de provin cie van zeer groot belang. Vormen immers de Provinciale Staten de rechtstreeks gekozen provinciale vertegenwoordiging, die onder voorzitterschap van de Com missaris des Konings belast is met het bestuur der provincie, het col lege van G.S. is belast met de da gelijkse leiding der provincie. De Provinciale Staten hebben zeggenschap over de provinciale eigendommen en geldzaken, zij stellen ook de provinciale verorde ningen vast. Gedeputeerden berei den de besluiten der Provinciale Staten voor en voeren die uit. Zij beheren en onderhouden tal van kanalen, wegen, dijken, enz. maar houden ook toezicht op alle water staatswerken, waterschappen en polders. Bovendien houden Gedepu teerde Staten toezicht op de ge meentebesturen. Een zeer belang rijke taak dus, die waarlijk meer belangstelling verdient. Helaas, zij is er niet. Ons volk per gallon worden verhoogd en nu drie shillings worden. De omzetbe lasting op dure personenauto s zal worden verlaagd. Van voertuigen voor zakelijk gebruik zal echter voortaan ook omzetbelasting worden geheven. SUBSIDIES GEHANDHAAFD Cripps deelde verder mede. dat subsidies op levensmiddelen, die thans 410 millioen pond per jaar belopen, niet verlaagd zullen worden. Dit tot grote verlichting van de Labour-af- gevaardigden. Voor de komende drie jaar zal het woningbouwprogram weer voorzien in de bouw van 200.000 nieuwe wonin gen per jaar. De verlaging van dit getal, waartoe de regering vorig jaar overging met als gevolg felle protes ten is dus ongedaan gemaakt. De rede, die de minister van finan ciën bij het indienen van zijn begro ting hield, beoogde het land ervan te overtuigen, dat men soberheid zal moeten blijven betrachten en dat de beperking van lonen, pryzen en win sten gehandhaafd moet worden om het grote kwaad van inflatie en werkloosheid te vermijden. Cripps verklaarde, dat de devalu atie van het pond sterling in Septem ber j.l. volgens de huidige aanwijzin gen aanmerwelijk gunstiger resultaten voor Engeland heeft opgeleverd dan was verwacht. Zo is de uitvoer aan merkelijk gestegen. x De onmiddellijke reactie van het parlement op de begrotingsrede was echter een teleurstelling. Vele politi ci verklaarden het onwaarschijnlijk te achten, dat de regering nieuwe aan hangers of stemmen zal winnen in de algemene verkiezingen, die volgens vele voorspellingen in het komende najaar zullen worden gehouden. De vakverenigingsleiders waren enigszins sceptisch gestemd ten aan zien van de uitwerking, die de begro ting zal hebben op de arbeiders. Ver wacht wordt, dat de aangekondigde belastingconsessies niet voldoende zijn om de toenemende aandrang op loons verhoging tegen te gaan. Ongetwijfeld zullen de conservatie ven trachten om naar aanleiding van de begroting de regering ten val te brengen. Grootmoeder zou klein zoontje vergiftigd hebben. Onlangs is In Geldermalsen een tweejarig jongetje ziek gewordeh en even nadat het naar het ziekenhuis was overgebracht, overleden. De om standigheden waaronder het jonge tje overleed, .:yn voor de politie aan leiding geweest om de grootmoeder, waar het in huis was, te arresteren. Het lijkje, dat al begraven was, zal nu door de politiedeskundige, de heer Van Ledden Hulsebos, worden onderzocht. De zaak schijnt -zich als volgt te hebben toegedragen. De vrouw, die uit Amsterdam kwam en die met een weduwnaar uit Geldermalsen was getrouwd, had het plan opge vat om' haar man te vergiftigen. Hiertoe had zij worst vergif tigd. In plaats van de man at het tweejarig kleinzoontje deze op. Kort Djakarta beschuldigt het Nederlandse opperbevel. Tot dusver zyn nog slechts kleine groepjes van de T.N.L op Celebes geland, die de toestand in Makassar zuilen verkennen. De landing van grotere groepen wordt Donderdagmorgen verwacht. Er lopen geruchten, dat de troepen van Abdoel Azis 200 gevangen genomen R.I.S.-officieren als gyzelaars willen gebruiken. In Djakarta werd naar aanleiding hiervan verklaard, dat geen pardon zal worden gebruikt jegens degenen, die het leven van één der 200 officieren in gevaar brengen. De nieuw benoemde bevelhebber van de R.I.S.-strydkrachten, kolo nel Kajiwarang, is Maandagmiddag uit Djakarta vertrokken naar zijn nieuwe hoofdkwartier „ei'gens in Oost-Indonesië." Hij heeft ongeveer 10.000 man onder zijn commando, hierna werd het jongetje ziek. Uit- j die behoren tot de verschillende on- latingen tijdens een heftige ruzie derdelen van de T.N.I. De troepen tussen het echtpaar waren voor de zijn niet aueen voor Celebes bestemd, politie aanleiding de vrouw te arres- doch Zullen ook elders in Oost-Indo- teren. 'nesië worden gestationneei-d. Russen zouden vermiste „Privateer" moedwillig hebben neergeschoten. De Amerikaanse regering heeft in een antwoordnota het Russische pro test in vérband met het vliegtuigincident, dat zich boven Letland zou heb ben afgespeeld, geheel verworpen. Van haar kant protesteert de Amerikaanse regering in scherpe bewoor dingen tegen het neerschieten boven open zee van en onbewapend Ameri kaans toestel. Geëist wordt, dat de Sowjet-regering een snel en diepgaand onderzoek zal instellen naar het incident en degenen, die ervoor verant woordelijk zyn, streng zal straffen. De vermiste „Privateer", waarna langer dan een week gezocht is, was het enige Amerikaanse vliegtuig, dat op 8 April in het gebied van de Oost zee in de lucht was. Van toestel en be manning is sindsdien geen spoor meer gevonden. Een diepgaand onderzoek heeft de Amerikaanse regering de overtuiging gegeven, dat de beman ning zich strikt aan de instructies om niet boven buitenlands grondgebied te vliegen had gehouden. De conclusie moet dus worden getrokken, aldus de nota. dat Russische vliegtuigen boven open zee een onbewapend Amerikaans toestel hebben beschoten, tengevolge waarvan het toestel thans wordt ver mist. De Amerikaanse regering verwacht dat de Russische regering herhaling zal voorkomen, haar spijt zal betuigen over het onwettige en uitdagende ge- dra van haar piloten en een schadevergoeding zal betalen. EEN CORRECTIE. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Wash ington zeide, dat de nota „een valse „R.T.C." over konings kwestie in overweging. Volgens het Belgische socialistische blad „le Peuple" overweegt kabinets formateur Paul van Zeeland de moge lijkheid socialisten, katholieken en li beralen in een Ronde-Tafel-Conferen tie te verenigen, teneinde met hen ,,de practische verwezenlijking van de Ko ninklijke boodschap" te bespreken. is onverschillig voor de politiek. Na de oorlog is, zoals gezegd, deze onverschilligheid toegenomen, in- stede van gedaald. Vermoedelijk omdat men het gevoel heeft, dat Nederland volkomen afhankelijk is van de grote mogendheden. Dit gevoel heeft de tegenstellingen tus sen de politieke partijen verzwakt. Het is moordend voor het politieke leven. Zo gaan we dus een belangrijke verkiezing tegemoet zonder strijd, in volmaakte onverschilligheid. Dat is verkeerd. De samenstelling van Prov. en Gedeputeerde Staten is voor het provinciale leven van de grootste betekenis. Ieder geve zich daarvan terdege rekenschap voorstelling van feiten corrigeerde" Hij prees de Scandinavische landen voor hun medewerking aan de opspo ringswerkzaamheden en stelde daar tegenover de houding van de Sowjet- Unie. „die zich niet in het minst scheen te bekommeren om het lot van vliegtuig en bemanning maar inte gendeel een agressieve toon aansloeg om de actie te rechtvaardigen. De zaak van de vrede wordt niet bevorderd indien Russische piloten worden onderscheiden op een manier, die de indruk geelt, dat zij worden beloond voor het neerschieten van een weerloos Amerikaans vliegtuig, zeide de woordvoerder. 18 April is de datum waarop de Engelse minister van Financiën, Sir Staf ford Cripps, zijn financiële geheimen prys geelt. Dan zal het wereldbekende oude „budget"-koffertje open gaan en de gehele Engelse bevolking met gretigheid van de inhoud kennis nemen. Zal de soberheid weer zo'n grote plaats innemen? Het antwoord op deze vraag is niet op Sir Stafford's ge zicht te lezen. De regering der R.I.S. onderzoekt in hoeverre de regering van Oost- Indonesië by de opstand van Abdoel Azis betrokken is, zo zeide een of ficiële woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dat de regering der R. I. S. niet zal terugdeinzen bij het ne men van maatregelen tegen hen die het gezag willen ondermijnen, zoals duidelijk is aangetoond met de ar restatie van Sultan Hamid. Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft in een communi qué het Nederlandse militaire com mando ervan beschuldigd de ver plichtingen in de R. T. C.-conferen- tie niet te zyn nagekomen. De eerste maal geschiedde dit ge durende de actie van Westerling. „Tot dusver heeft de militaire lei ding gefaald in haar pogingen de serteurs terug te brengen naar de barakken", aldus de mededeling. „In hoeverre dit uitsluitend aan onmacht is te wijten, zal de tijd leren. Hoe het zy, de laatste gebeurtenissen strekken niet tot versterking van 't vertrouwen der Indonesiërs in de op rechtheid van de Nederlanders en hun werkelyk verlangen tot samen werking. Tenzjj de Nederlanders hun goede wil tonen door meer concrete daden zal het vertrouwen van de In donesiërs in hun oprechtheid voor lange tijd slechts beïnvloed zijn dooi de gebeurtenissen van de laatste da gen." Naar een woordvoerder van het mi nisterie voor Overzeese Rijksdelen mededeelde, is de Nederlandse rege ring pijnlijk verbaasd over een uitla ting van het ministerie van Voorlich ting in Djakarta. Aan de Hoge Commissaris in Indo nesië is verzocht terzake opheldering aan de regering van de R.I.S. te vra gen. De Indonesische regering heeft Car los Romulo, president van de algeme ne vergadering der Ver. Naties, uitge nodigd voor een bezoek aan Djakarta in de maand Mei. Dit bezoek zou dan samenvallen met dat van Pandit Neh- roé, de premier van India. Romulo is afgevaardigde bij de VN. voor de Philippijnen. Roulette blijft verboden. De regering overweegt geen wets- wijziging, waardoor voortaan het spelen aan de roulette mogelijk zou worden. Dit is medegedeeld aan een ondernemer in Scheveninj^n, die een actie voert om het exploiteren van 'n roulette in Scheveningen toegestaan te krijgen. Prijzen voor sigaretten vrijgelaten. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van Dinsdag zijn de prij zen van sigaretten met ingang van vandaag vrijgelaten. Prinses Alix van Luxemburg verlooft zlcfi. Te Luxemburg is de verloving be kend gemaakt van prinses Alix, de dochter van groot-hertogin Charlotte en prins Antoine de Ligne, de zoon van de Belgische ambassadeur in In dia- De 20-jarige prinses Alix is de jongste der zes kinderen van groot hertogin Charlotte en prins Felix, die twee zonen en vier dochters hebben. Prins Antoine, die 25 jaar is. is de jongste zoon van prins Eugène de Lig ne. Hij is een telg van het aloude Bel gische prinselijke geslacht de Ligne, welks stamboom tot in de 11de eeuw teruggaat. Meer dan de helft voor rekening van de Stichting. Wanneer nog eens de geschiedenis van Walcheren's herrijzenis wordt ge- sohreven, zal daarin de Stichting „Nieuw Walcheren" met grote letters ver meld moeten worden. Aan haar initiatief en haar doorzettingsvermogen toch is het te danken, dat het ontluisterde eiland in zo'n korte tyd en op zo'n omvangrijke wyze herbeplant is. Dermate verantwóórd herbeplant, dat de komende generaties weer in Zeeland's tuin, schoner wellicht dan ooit te voren, zullen leven en werken. Beter dan woorden illustreren nuchtere, maar buitengewoon sprekende getallen, wat de stichting sinds het droogvallen van Walcheren heeft be reikt. Vanaf November 1946 tot November 1949 slechts drie jaar dus konden door bemiddeling van het Landsehapsarchitectonisch Bureau van de Stichting maar liefst 662.150 bomen, struiken en heesters in de grond worden gezet voor totaal 170 objecten. Maar daar bleef het niet by! Meer dan de helft van deze enorme hoeveelheid plantmateriaaJ (380.786) was bovendien voor rekening van „Nieuw Walcheren"! Er kunnen meer interessante getal len genoemd worden. Voor reke ning ..Herstel" waren 219.197 stuks plantmateriaal. voor rekening van particulieren 62.167 stuks. Bij het le zen van deze cijfers kunt ge U nau welijks al die bomen, struiken en heesters, de kapitalen, welke er mee gemoeid zijn, het voorbereidend en 't uitvoerend werk, dat de inplant ver eiste, voorstellen HET EERSTE JAAR. Tussen 1 November 1946 en 1 No vember 1947 gingen 151.211 stuks plantmateriaal de grond in; het me rendeel (86.389) toen nog voor reke ning Herstel, de rest voor die van particulieren (48.545) en stichting (16.277). De grootste aantallen waren in dat tijdvak bestemd voor de Middel burgse bolwerken (12.169) en de N Kreekoever van Westkapelle (39.825). Van de andere objecten noemen wij o.a. in Middelburg de P.Z.E M.-tuin en de R. K. Begraafplaats, in Vlissin- gen het Bellamypark, de Singel, Ha vendorp, Koudekerkse weg. Bethesda en het sportveld, in Souburg het raad huis, de begraafplaats en het Oranje plein, in Koudekerke de begraafplaat sen, de dorpskern en de scholen, ver der begraafplaatsen in Biggekerke, Domburg, Westkapelle, Grijpskerke, Zoutelande, Meliskerke, Aagtekerke en Serooskerke en dorpskernen in Biggekerke, Grijpskerke, Melisker ke, Aagtekerke en Serooskerke. In Zoutelande werd bovendien de duin rand herbeplant. STEEDS GROTER AANTALLEN Het daaropvolgende tydvak 1 No vember 19471 November 1948 wer. den nog veel meer bomen en strui ken geplaatst, namelijk 264.297, waarvan voor rekening van „Nieuw Walcheren" 223.245, van herstel 28.086 en van particulieren 12.966! De grootste aantallen gingen toen naar Westkapelle (het Pr. Wilhelmi- nabos 86.490, het Royal Nscy-bos 34.215), naar Koudekerke (zomerhui- zencomplex 28.645) en naar Middel burg ('t Zand, etc. 27.239). Van dc tientallen andere objecten noemen wij nog de sportvelden en 't industrie terrein in Middelburg, diverse stra ten en de Noorder begraafplaats in Vlissingen, het waterleidingterrein in Biggekerke, rioolzuiveringsterrein en straten in Souburg, de ruïne van Hoo- gelande in Westkapelle en de begraaf plaatsen van Ritthem. In de periode 1 November 19481 November 1949 tenslotte werden 246.642 bomen en struiken geplant, waarvan voor rekening van de stich ting 141.264, van herstel 104.722 en van particulieren656. De inplant van een gedeelte Nollebos (wordt pas dit jaar beplant) vroeg niet minder dan 102.149 stuks plantmateriaal. het re creatiegebied in Domburg 64.600 stuks, het zomerhuizencomplex Vrouwenpol der (waarvan de beplanting waar schijnlijk in gedeelten wordt uitge voerd) 11.855 stuks en de woning bouw Breeweg te Middelburg 14.175 Indonesië verzoekt toelating tot de V.N. De Indonesische premier, Moh. Hatta, heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, verzocht om toelating van Indonesië tot de organi satie der Ver. Naties. Besluil van de zeelieden- conferentie. Op de internationale zeeliedencou. ferentle, die Maandag en Dinsdag te Amsterdam werd gehouden, is beslo ten over te gaan tot boj-cof van de schepen, die onder Panamese vlag varen. Vastgesteld werd. dat de Pa namese regering haar Deloften niet is nagekomen. Aan de abnormale toestanden, die op vele schepen heer sen, is geen einde gemaakt. De conferentie was georganiseerd door de afd. zeelieden van de intern, transportarbeiders.federatie. Er werd een speciale commissie be noemd die zich zal belasten met de maatregelen voor het uitvoeren van de boycot. Het zal nog wel enige tijd duren voordat met de practische uit voering kan worden begonnen. Er zijn vele Panamese schepen onderweg en de commissie zal moeten proberen om contact met deze schepen op te ne men, wanneer zij in de een of andere haven binnenlopen, en op welke wyze de federatie steun zal verlenen aan de zeelieden, die niet meer op schepen onder Panamese vlag zullen varen, is nog niet beslist. stuks. Andere belangwekkende objec ten zijn het industrieterrein en de Griffioen in Middelburg, woningcom plexen in Vlissingen, Kinderzorg in Serooskerke en de N. kreekoever in Westkapelle. Men mag bewondering koesteren voor de wijze waarop de directeur van liet Landsehapsarchitectonisch bureau, de heer C. P. Broerse, deze 170 plannen heeft gemaakt en voor het ontzaglijke werk, dat hij daar voor verzette. Maar de arbeid is nog niet voltooid! „Nieuw Walcheren" zet door en oogst daarmee de bewon dering en dankbaarheid van allen, die het thans weer groenende eiland een warm hart toedragen. IETS KOUDER. Half tot zwaar bewolkt met op en kele plaatsen enige lichte regen, voor namelijk in de Zuid-Oostelijke helft van het land. Meest matige Noordelij ke wind. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1