„INNIGE SAMENWERKING" MET EEN KORRELTJE ZOUT Kcsppie en hei wrak van de Lupine' id het /ncbezett at&Mwu waa/ut\ f2.-per UforfUdfracuft Uw uUJceUer. J i acht adviezen voor de moderne man LETTY'S moeilijke KEUZE VOORJAARSPROBLEMEN KLANKEN uit oe AETHER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 APRIL 1950 Hoe wordt economisch de band met Indonesië (Van onze economische medewerker) Zo op het oog- vlot het wel met de samenwerking op economisch gebied tussen Indonesië en Nederland. Het handelsverkeer in beide richtingen heeft een stevige ruggesteun gekregen door de pas door onze ministers in Dja karta gesloten verdragen, wy kunnen naar onze uniepartner uitvoeren voor 128 millioen (w.o. 30 millioen aan textiel- en 50 millioen aan metaal producten) en zullen importeren voor 175 millioen (palmolie, copra, thee, koffie, tinerts enz.) en dat alles in de periode 1 April tot 1 October 1950. Bovendien zullen wij Indonesië een •ediet geven van 200 millioen. Wel levert dit land ons meer dan wg aan Indonesië (zodat uit dien hoofde van een vordering van Indonesië op ons sprake is) doch hier staat tegen over, dat wij uit anderen hoofde (transito- en dienstverkeer) grotere vorderingen op Indonesië krijgen. On ze uniegenoot kan nu voor 2/3 van deze schuld gebruik maken van de le ning van 200 millioen, waartegen over zij de verplichting op zich heeft genomen de resterende een derde inaar keuze) in dollars of ponden te betalen. Afgaande op de ministeriële uitla tingen is het alles botertje tot de boom. Jammer is het alleen, dat de Indonesiërs zelf deze prettige stem ming bederven. Wij doelen hier niet op de nog steeds voorkomende terreur en molestaties van planters en hun personeel noch op speciale heffingen, die bepaalde groepen aan de onderne mingen willen opleggen. Hoewel erg en zeer destructief voor een gezonde opbloei van het econo mische leven aldaar, vormen dit kin derziekten die door de bevoegde auto riteiten toch zeker niet verergerd maar integendeel, zoveel als in hun macht ligt, genezen zullen worden. Alleen een rustige, productieve arbeid na de doorgevoerde deviezenregeling en geldzuivering zal de beoogde voor oorlogse welvaart kunnen terugbren gen. CONCURRENT K.M.P. Neen, wij denken aan andere ver schijnselen, waardoor wg die „innige samenwerking" voorlopig nog met een korreltje zout nemen. Daar heb ben wij bijv. de geruchten, sterker, de berichten omtrent de oprichting- van de Djakarta Lloyd, die tot taak zal krijgen het scheepvaartverkeer, dat thans door de Kon. Paketvaart Maatschappij wordt onderhouden, over te nemen. Hiervoor zijn natuurlijk schepen nodig en deze wil men (o, ironie van het lot) in Nederland laten bouwen, de eerste opdracht aan een Neder landse werf zou reeds gegeven zgn voor acht zeeschepen tot een totaal bedrag van 14 millioen. Men veron derstelt, dat deze uitgaven (in totaal gelaxeerd op 30 millioen) eveneens zullen vallen onder de hierboven ge noemde Nederlandse lening van 200 millioen Latere berichten melden weer, dat het Indonesische gouvernement de K.P.M. wel als „monopolist" wil hand haven, mits het een meerderheid in 't aandelenkapitaal krijgt. Zolang deze gelden niet zijn betaald kon het be heer bij de huidige directie der K.P.M. blijven. Wat er nu uiteindelijk ook uit de LEZERS SCHRIJVEN... Schelde-wee. Wanneer U in Uw blad schrijft, dat alleen voor groot autoverkeer het veer Vlissingen Breskens v.v. Woensdag j.l. gestaakt werd, dat heb ik wel het tegendeel ondervonden! Donderdagmorgen om even over half twaalf kwam ik bij het veer aan met mijn Fordson Bestelwagentje. Let wel; wagentje! Ik was de eerste auto mobilist, die daar stond. Mij werd toen direct al duidelijk gemaakt, dat ik met mijn bestelwagentje niet mee kon. Op mijn vraag waarom niet, ant woordde men mij. dat de instructie van de directie luidt; Geen enkele be stelwagen medenemen. Mijn wagentje weegt slechts 600 kg en wanneer het helemaal volgeladen zou zijn geweest 1100 kg. Personenauto's worden wel medege nomen tot een gewicht van 1500 kg. Expres ben ik blijven wachten tot de Prins Willem I vertrok (half een). Er bus komt, zeker is dat het bestaan van de K.P.M. in Indonesië 'n doorn in het oog der autoriteiten aldaar is. Van inbeslagneming, zoals bij fabrie ken het geval zou kunnen zijn, is hier natuurlijk geen sprake, omdat de K.P.M. eventueel haar gehele vloot zou kunnen terugtrekken en zou kun nen proberen deze elders te laten va ren. Dat het hier overigens om een enorm bedrijf gaat, blijkt wel uit het feit, dat de K.P.M. 'n kapitaal heeft van 33 millioen en reserves van z 100 millioen. HET TINBEDRIJF Indonesië is ook een enorm tinbe- drijf rijk het Banka- en Billitonbe- drijf. Het eerste was sedert jaar en dag eigendom van het Ned. Indische gouvernement, terwijl dit gouverne ment in het tweede bedrijf een meer derheid van aandelen had. De minder heid dezer aandelen was in handen van de Nederlandse Billiton Mij, die ook elders (Suriname bgv.) grote be zitingen had. We moeten aannemen, dat de rechten in Billiton zgn overge gaan op de huidige /souvereine Indo nesische staat, zodat van een ont eigening der tinmijnen geen sprake meer behoeft te- zijnmen heeft deze al grotendeels. In dit verband is het ook begrijpe lijk. dat de Indonesische regering kon weigeren de tinopbrengst als onder pand te geven voor de schulden aan Nederland. De verhouding van deze overheid ten opzichte van de Nederlandse Bil liton Mg is zeer subtiel. Niet alleen omdat men gezamenlijk bezitter is van de tinexploitatie- en de bauxiet- maatschappij in Indonesië en van de Hollandse Metallurgische bedrijven te Arnhem, doch ook omdat er gedok terd wordt aan een internationaal tincontract (om de tinprijs op peil te houden), waarbij vroeger altijd de Ned. Billitonmg. een voorname plaats innam. Het zal ons benieuwen in hoe verre Nederland hier een vinger m de pap kan houden. (Nadruk verboden) 4. Signor Rivaldi ruk te de hoed van Pro fessor Quibus van Kappie's bureau, hol de toen de hut uit, en rende achter de Pro fessor aan. „Hierdaar mijn hoeddeksel!" riep hij. „Wat zijn ik wegzonder mijne hoeddeksel!" Professor Quibus keek verbaasd om zich heen, toen hij een ruk aan zijn hoofd voelde. „Ach, Uw hoed!" zei hij. „Maar dat is niet belangrijk! Alleen de „Lupine" is belang rijk!" ,,Dat is me een stel!" dacht Kappie. „Daar kan ik nog wat mee beleven!" Maar ja, het brengt veel geld op! Kom, ik zal eens naar de Maat gaan. om het hem te vertellen!" Kappie klopte op de deur van de Maat z'n hut, en nadat hij een gegrom had gehoord, stapte hij naar binnen. Hij wist niet wat hij zag! Heel de hut lag overhoop, en temidden van de rommel was de Maat bezig om een scheeps kist te pakken. „Wat moet dat betekenen?" vroeg Kappie streng. „Wat ben jij daar aan het doen, klont?" ,,Ik houd het niet langer uit!" jammerde de Maat, „Ik ga weg! Ik neem m'n ontslag! Al die onrust... al die ellende... al die narigheid... ik kan er niet meer tegen... ik wil rust... en ik heb die dikkert gezien... ik weet wel, wat dat betekent... hij gaat natuurlijk mee... en geen kok aan boord... ik alles koken... nooit rust... allemaal ellende... ik ga weg... een baantje aan de wal zoeken..!" Burgerlijke Stand KOUDEKERKE. Overleden: L. Wielemaker. 81 j.; A. Puype. 79 J.; J. J. Mink, 88 j.; J. S. Gi- deonse. 5 j. Bevallen: D. SerierMarkusse, d.; C. Jobse—Klijfhout, z.; K. de Witte—Ovaa, d. Getrouwd: A. W. Kleinepier, 38 j. en J. Maas, 37 j.: I. A. van Houte, 25 j. en L. Blaasse, 23 j.; L. Boone. 22 j. en M. Boogaard, 23 j.; J. A. Lobs. 20 j. en A. L. Klok, 18 j; L. W. Roose, 23 j. en P. Jobse, 20 j. DRIEWEGEN". Bevallen: J. L. Koens—Koens, z. OVEZANDE. Bevallen: B. M. Uitterhoeve—Mulller, z.\ K. de Winter—Vermue, z. "3. Span steeds de huid met Uw vingertoppen tegen de rich ting van dc. haargroei in cn vlak boven of onder de plaats, waar U zich scheert. Morgenavond het volgende advie», N,V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN FEUItLETONj door MARY BURCHELL 87 Maar nu het met. mij, in de vorm van Edenfield. niet gaat. moet je naar wat anders omzien. Dat is alles". „Je wilt mezelf een ploert doen voe len. nietwaar?" vroeg Alec. „O. neen, Alec! Ikik dacht maar hardop, zou ik zeggen. Ik stelde stonden'toen óp de boot V grote aulo me voor. wat je eigenlijk wilde en van 1440 kg en 5 kleine wagens. Er was toen nota bene nog voldoende plaats om minstens 10 auto's mede te nemen. Maar desondanks moest mijn wagen van slechts 600 kg blijven staan. Wanneer de boot geheel volgeladen was vertrokken, had ik niets te zeg gen gehad, alhoewel het dan nog niet geheel in orde was geweest, omdat ik als No. 1 in de file stond. Als zakenman blijf je daar dan staan, terwijl mensen, die voor hun plezier op stap zijn, meekunnen. (Ove rigens van harte gegund). Is het dan niet erg sneu. dat je moet blijven staan, omdat je wagentje aan de ach terzijde gesloten is? Dat je onze boot, zo goed als niet geladen, gefinancierd met onze centen, voor je neus ziet vertrekken, terwijl je gemakkelijk had meegekund? Ik hoop. dat de directie van de Prov. stoombootdiensten en de Gede puteerde Staten hun instructies zullen herzien en dat in het vervolg geen le ge boten vertrekken, terwijl er nog auto's staan te wachten (dit is trou wens ook niet economisch verant woord) of het nu personen of bestel auto's zijn, beneden de 1500 kg al thans. Ik heb alle eerbied voor de beman ningen. die plichtsgetrouw het bevel ..b.stelauto is bestelauto" opvolgen, maar durven zij dan in het geheel geen verantwoordelijkheid te dragen een kleine bestelauto of jeep met ge sloten carrosserie toch mede te ne men, ondanks de instructies, wan neer een boot zo goed als leeg moet vertrekken? Men kan toch immers een bestel wagentje van 600 kg niet vergelijken met een 6 tons trailer! Hoe zou een lid van Gedeputeerde Staten of de directie van Prov. Stoom bootdiensten reageren, wanneer zij niet mee mochten, terwijl de boot zo goed als leeg zou vertrekken?- Middelburg. W. Roos. waarom je zo hebt gehandeld' ..En wat wil jij werkelijk?" Letty keek op haar handen, die hety hek vasthielden en glimlachte even. „Ik denk, dat het jou mal en dom zal lijken. Eerst dacht ik, dat ik meer van Edenfield hield dan van iets an ders ter wereld; toen dacht ik, dat jij het was. Maar nu „Welnu, Letty?" Hij keek haar nieuwsgierig aan. „Nu weet ik, dat ik meer dan wat ook wens, de achting voor me zelf te bewaren! Daarom kon ik Edenfield niet nemen, als ik er niets voor in ruil gaf, daarom kan ik niet met je trouwen, omdat je mij feitelijk be geerde als de eigenares van een huis, dat me door een andere man was ge geven!" „Wat denk je nu te doen? Je verlo ving met Arling weer aanknopen?" „Neen, natuurlijk niet!" „Maar, als je niet met mij wilt trouwen, Letty, waarom zou je dan niet proberen om, zoals je zelf zei, „de man die mij dan het naast stond" gelukkig te maken?" ,,Je schijnt te vergeten, dat ik al aan Rufus geschreven heb, dat ik niet genoeg van hem houd om met hem te trouwen en dat ik Edenfield niet kan aanvaarden", zei Letty geduldig. „O, -daar zou je je wel uit kunnen praten", verzekerde Alec, die zelf heel zelden er niet in geslaagd was, zich uit een minder prettige situatie te redden en zich nu lichtelijk verbaasd afvroeg, waarom hij in de huidige zulk een pover figuur had geslagen. „Ik geloof niet, dat ik er mij uit wil praten", hernam Letty vrij beslist- „Maar in elk geval is dat mijn zaak". „Natuurlijk", gaf hij wat verdrietig toe. „Ik vroeg me alleen af, wat je dacht te zullen doen als je Edenfield voorgoed verlaat". Letty vroeg zich dat eveneens af, voor zover haar geest niet in beslag werd genomen door de schok en de narigheid van de laatste tien minuten. Maar ze was niet van plan, daarover met Alec te spreken en zei dus een voudig: „Ik zal wel wat bedenken. En misschien kunnen we nunu be ter afscheid nemen." „Je bent niet van plan, dadelijk te vertrekken?" „Neen, ten minste, dat denk ik niet. Ik bedoelde „afscheid nemen" meer figuurlijk dan letterlijk". „O, juist". Hg nam haar hand en hield die met de juiste maat van te der berouw vast. ,,'t Spijt me, dat het zo is afgelopen Letty". Zijn blonde hoofd was ietwat voor over gebogen en hij zag er enigszins neerslachtig uit. Maar Letty wist, dat achter dit uiterlijk grote en vreugde volle opluchting school, omdat hij zonder ernstig „letsel" uit een situa tie, die noodlottig kon zgn geworden, was ontsnapt. Ze kon niet verklaren, hoe het kwam. dat zij die steeds zo romantisch blind ten opzichte van Alec was geweest hem nu zo hel der doorzag en begreep! Maar het had er veel van, dat de vreselijke ont dekking van zijn ware huwelijksmo tief haar een schier dodelijk inzicht had gegeven wat betreft al zijn doen en laten. Bij dit afscheidstoneeltje voelde ze haar hart niet zozeer gebroken als wel ontzettend beklemd en ze trok haar hand zo snel mogelijk terug. „Tracht niet al te slecht over me te denken, Letty". zei hij. „Ik zal het proberen". beloofde Letty haastig. „Vaarwel, Alec". Toen wendde zij zich om en liep door de laan terug naar Edenfield, zo vlug als 't ging zonder de schijn van een vlucht of een verlangen om tra nen te verbergen te wekken. Dit was misschien nog het wonder lijkste van alles. Ze had geen behoef te om te schreien. Er waren geen tra nen, die verborgen moesten worden en ze zou niet graag hebben gewild, dat Alec de Alec, die zij nu kende er prat op was gegaan, dat ze hem schreiend ontvlucht was. Later, wanneer ze zich ten volle rekenschap gaf van de manier, waarop alles rondom haar was ineen gestort, zou ze ongetwijfeld willen schreien. Ze zou waarschijnlijk vele bittere tranen storten over haar ver loren liefde en in duigen gevallen verwachtingen. Maar voor het ogen blik nam ze alles merkwaardig koel en onpersoonlijk op. (Wordt vervolgd). (dóór onze Mode-medewerkster). Bent U ook*geschrokken, toen U de zomerjurkjes van Uw dochter voor de dag haalde? Dit was veel te kort en dat, kon ze onmogelijk meer aan! Daar zal iets aan gedaan moeten worden. Van zelfsprekend willen wij U graag helpen en dus ziet U hier een patroontje, dat zich bijzonder leent voor het vermaken van te klein geworden jurkjes en ook leuk is voor een nieuw exemplaar. Het heeft een schouderpas en een rokje met heupstuk en een diepe plooi voor en achter. De patronen van pasje en heupstukje knipt U langs de ingetekende lijn los. U legt in de rok X op vallend de plooien en stikt het heupstuk op, waarna U de zij naden sluit. Aan het rugpas wordt het 3 cm brede beleg naar binnen gevouwen en de knoopsluiting aangebracht. U stikt de pasjes op voor- en rugpand, sluit de zij- en schoudernaden en zet het rokje aan het even ingerimpelde lijfje. De mouwtjes voorziet U van een man chetje van dubbele stof. Bij het inzetten worden ze over de kop ingehouden. Het halsje wordt met reepjes stof aan de bin nenkant afgewerkt of omgeboord. Vooral bij effen stof is het aardig, als U een extra stiksel langs pasje en heup stuk maakt. Is dit modelletje ook geschikt voor een wat warmer overgangsjurkje, het tweede heeft een uitgesproken zomers cachet. De mouw is verdwenen en langs het gehele schouderstuk is een ingerimpelde of een geplooide strook gezet van 4 a 6 cm breed, totaal lengte ca. 160 cm. U rijgt de strook eerst langs het pasje, vóór U dat op het lijfje stikt. De arms gaten worden met schuine biezen afge werkt. Langs halsje en heupstuk kunt U des gewenst een kantje meenaaien. U ziet wel, dat deze modelletjes ook leuk zijn om een streep of ruitje in ver schillende richtingen te verwerken. Maakt U het van nieuwe stof, dan heeft U voor de leeftijd van 8 9 jaar nodig ca. 2 m. stof van 90 cm breed. Officiële publicaties. MIDDELBURG. HINDERWET. NIEUWE VOORWAARDE VERGUN NINGEN BENZINE-INSTALLATIES. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij het voornemen hebben in enkele vergunningen, verleend ingevolge de Hinderwet, voor het hebben van henzine-installaties een nieuwe voor waarde toe te voegen, zulks ter vervan ging van 2 andere. De betrekkelijke installaties zijn ge plaatst bij: L. Blaas. Markt 45; Gebr. Blanker, Pottenmarkt 18; P. Kievit en Zn. wel, Noordpoortplein 18; P .Kievit en Zn.. St. Janstraat 49; C. de Leeuw, Vlissing- sestr. 39-41; Fa. Mullié en Kunst, Seis- singel 18-20 Eventuele bezwaren kunnen worden in gediend tot 1 Mei 1950. MIDDELBURG, DRANKWET. VERZOEK OM VERGUNNING. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat bij hen is ingeko men een verzoek van E. W. Flipse, wo nende te Bergen op Zoom, domicilie kie zende te Middelburg, Naereboutstraat 14, om een verlof A voor de beneden vóór- locaüteit van het perceel Plein 1940 (café in aanbouw). Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verienen van het verlof schrif telijke bezwaren bij hen inbrengen. ZON EN MAAN. 19 April Zon: Op 5.36 Onder 19.43 Maan: Op 5 59 Onder 22.39 3/- 8a. Q JAAP |f| *9. f2. Jtfi. 3<9 Amsterdamse Beurs 14 April 17 April Nederland 1948 (3*4) 100% 100% dito 1947 (3%) 3 98% 98% dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1947 3 99% 98 Investeringscert. 3 98% 99% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 81% 81% Spaarc. a f 100 2% 100% 100% Indië 1937 A 3 95% 95% Ned. Ind. Hand. B 94% 94 Ned. Handelmij. 148% 149 AKU 171% 175 Bergh's Jurgens 324 324 Calvé-Delft 134% 136% Centrale Suiker 180 179 Kon. Ned. Hoogovens 170 170 Unilever 212% 213% Ned. Kabelfabriek 269 269 Philips 228% 229 Wilton Feyenoord 148 148 Biliton 340 Kon. Petrol. Mij. 279% 279% Amsterdam Rubb. 134 135% H.A. Lijn 157% 156% Kon. Paketvaart 124% 127 Ned. Scheepv. Unie 132% 132 Rotterdamse Lloyd 128% 128 Stv. Mij. Nederland 139% 139% Handelsver. A'dam 132% 132% Deli Batavia Mij. 106% Deli Mij. 123% 123 Anaconda 30% 29% Bethlehem Steel 110 108% General Motor 82% 83 Kennecot 54% 53 Shell Union 42% 42% Baltimore Spw. 11% 11% Miss K.T. Spw. 5% New York Centr. Spw. 14% 14 Pensnylvania 18% 18% Het weekend heeft voor de effecten handel geen nieuwe aspecten gebracht. Nieuws van enige betekenis was er niet en ook uit het binnenlandse bedrijfsleven waren geen resultaten of verslagen ont vangen. In de algemene beurssituatie kwam dan ook weinig verandering. Het herstel werd in lichte mate voortgezet, maar van een bepaald vaste stemming kon niet gesproken worden. Het publiek blijft merendeels afzijdig en de handel had weer niet veel te betekenen. Toch lagen de koersen over het algemeen weer iets boven het slotpeil van Vrijdag, hoe wel ditmaal het marktverloop een onze ker en ietwat onregelmatig karakter droeg, waarbij tegen het slot een afbrok keling viel waar te nemen. In Engeland is Zondag de zo mertijd ingegaan, welke tot 22 Octo ber zal duren. De klok werd een uur voorgezet. De Britse zomertijd valt nu samen met de Nederlandse. Volgens de „Sunday Pictorial" verwacht prinses Elizabeth van En geland haar twee baby. Volgens het blad zal geen officiële mededeling gedaan worden voor dat prinses Eli zabeth uit Malta is teruggekeerd. HOOG WATER LAAG WATER 19 April U.+NAP u.+NAP u.— -NAP u.—NAP Vlissingen 3.03 1.95 15.22 1.97 9.23 2.28 21-27 2.12 Terneuzen 3.32 2.13 15.52 2.13 9.59 2.45 22.02 2.27 Hansweert 4.15 2.16 16.39 2-19 10.41 2.61 22.47 2.41 Zierikzee 4.40 1.27 17.02 1.35 10.12 1.78 22.17 1.58 Wemeldinge 4.54 1.55 17.14 1.62 10.23 2.05 2237 1.84 WOENSDAG. Hilversum I: 7. 8. 13. 19. 20 en 23 Nws. 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Muziek bij het werk. 9 Ochtendbezoek. 9 35 Richard Wagner- concert. 10.30 Morgendienst. 11 Clarinet en piano. 11.10 De speeldoos, hoorspel. 12 Dat wil ik nog eens horen. 12.33 Orgel concert. 13.15 Zingende wereld. 13.45 Po pulair concert. 14.30 Bas-bariton. 15 Ra dio Philharmonisch Orkest. 15.5$ Piano duo. 16.15 Voor onze meisjes en jongens. 17.30 Accordeon-orkest. 17.45 Regerings uitzending. 18 Onze Nederl. koren en korpsen. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommen- taar. 19.40 Vandaag. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Orgel en sopraan. 20.45 Tien jaren, klankbeeld. 21.05 So- iistenparade. 21.45 Orkest en solisten 22.45 Avondoverdenking. 23.15—24 Radio kamerorkest. Hilversum II: 7. 8. 13. 18. 20 en 23 Nws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muz. 8.18 Orgelspel. 9 Hongaars Strijkkwartet. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 11 Populair nonstop. 12 Accordeonmuziek. 12.38 Weens radioorkest. 13.15 Omroep orkest. 14 Gesproken portert. 14.15 Jeugd- concert. 15 „De Roodborstjes". 15.20 Voor de jeugd. 16 Vragen staat vrij. 16.30 De regenboog. 17 Het stond in de krant. 17.30 Metropole orkest. 18.30 Voor de strijd krachten. 19 Parlementair overzicht. 19.15 Gram. muz. 20.15 Groot omroeporkest. 20.45 Amusementsmuz. 21.15 Dansmuziek. 21.45 Avond, hoorspel. 22.15 Hawaiian- muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek. 24 Melanchino-orkest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4