Duizenden middenstanders dit jaar onder het mes JIMMY BROWN, sportheld no.1 Zij gaan Middenstandsexamen doen Zeeuwse Almanak POLITIEHONDEN KRIJGEN EEN DEGELIJKE OPLEIDING Drie dagen werken en drie dagen rust DINSDAG 18 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Een goede opleiding en vestigingseisen zijn noodzakelijk (Van onze speciale verslaggever) Met rasse schreden nadert weer die wonderlijke periode des jaars, waar in de ene helft van Nederland de andere examineert. Ook duizenden a.9. middenstanders gaan zich dan onderwerpen aan het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis. Waarom? Omdat de Vestigingswet Klelnbedrtft van 1937 voor vele bedrijven en winkels een drietal vestigingseisen heeft gesteld. Ten eerste algemene handelskennis. Ten tweede vakbekwaamheid, door een speciaal vakexamen. En ten derde credietwaardigheid. Voor vele bedrijven en winkels gelden deze eisen, maar nog niet voor alle. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt thans op het departement van Economische Zaken gewerkt aan een nieuw ontwerp-Vestigingswet Kleinbedrijf, waaronder al le winkels en bedrijven zullen komen te vallen, zodat een strengere politie controle op de naleving der Vestigingswet, welke in feite een bescherming van de consumenten en van de bonafide middenstand betekent, wordt mo gelijk gemaakt en de clandestiene vestigingen van onbevoegden en onge- wensten niet meer zullen kunnen voorkomen. Want de middenstand is een onmisbare schakel in ons maatschappelijk bestel en de middenstanders zijn de dragers van het ondernemersrisico In het kleinbedrijf op het terrein van handel, nijverheid en verkeer. sen twee jaar studie eisen van hen, die alleen de lagere school doorlopen hebben en één jaar vor degenen, die een Mulo-diploma bezitten. Zij, die het eindexamen Gymnasium en Lyceum, of wel bijv. de onder wijzersakte hebben, zijn van het exa men alg. handelskennis vrijgesteld. Het is de ervaring der examinato ren, dat de vrouwelpke candidaten in het algemeen veel ijveriger zijn dan de mannelijke en dat menig lid van het zwakke geslacht ook hierin uit- Zeshonderdduizend middenstands- .ndernemers zijn er bij de desbetref fende vakgroepen in totaal inge schreven en men mag schatten, dat familieleden en werknemers meege rekend, 2.500.000 mensen in ons land voor hun levensonderhoud afhanke lijk zijn van de goede gang van za ken in het middenstandsbedrijf. Een goede opleiding voor de mid denstand mag, zo gezien, een lands belang heten en de vestigingseisen moeten noodzakelijk geacht worden voor het verkrijgen en behouden van gezonde en doelmatige midden- standsbedrijven. De drie grote mid denstandsbonden in ons land, de Kon. Ned., de Ned. Kath. en de Chr. Middenstandsbond werken in de vorm van het Instituut voor Mid denstandsontwikkeling de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs en de Centrale voor Christelijk Handels onderwijs in de overkoepelende stich ting Middenstandsexamen Algemene Handelskennis met de Directie voor de Middenstand van het Ministerie van Economische Zaken ten nauwste samen, teneinde de eerste vestigings eis ten volle tot zijn recht te doen komen. Ten kantore van het (neutrale) I.M.O. aan de Zwarteweg in Dén Haag onder het portret van de grijze, maar nog immer bezielde en bezie lende prof. R. Casimir, die eerst voorzitter, thans nog paedagogisch adviseur van het I.M.O. is, hebben de heren K. van Panhuis en A. M. J. Akkerstaf, die de dagelijkse leiding aan de opleiding en de contröle daar op geven, ons verteld van het alles zins nuttige werk, dat hier voor de jonge middenstanders verricht wordt. De cursisten van het I.M.O., die nog niet tot enige Middenstands bond zijn toegetreden, kunnen zich in de I.M.Ó.-Jongerenorganisaties verenigen en worden gedurende him één tweejarige studietijd o.a. door een eigen keurig uitgevoerd cursis tenblad „Theorie en Techniek van het Middenstandsbedrijf" en door confe rentie-dagen in het fraaie Lyceum gebouw Remmerstein te Rhenen tot een gemeenschap van gelkwillenden, die na hun vestiging zelf Kunnen kie zen, welke organisatie him voorkeur heeft, opgeleid. Ook de 300 leraren van het I.M.O. die overal in den lande een 125-ta.l cursussen leiden, hebben een eigen lerarenorgaan voorlopig nog ge stencild waarin middenstands problemen vakkundig behandeld wor den. En ook zij hebben in Huize Rem merstein een driedaagse conferentie gehouden, waar middel en doel der middenstandsopleiding in het middel punt der vaak levendige discussies stonden. Doel moet zijn, aldus prof. Casi mir en zijn opvolger, de huidige voorzitter, de heer J. C. Deering, on derschrijft dit volkomen vorming van de middenstander, niet in snelle, oppervlakkige dril, maar in gesta dige groei. Vandaar, dat de cursus- Coördinatie van landbouw tentoonstellingen. Te Utrecht heeft een bespreking plaats gevonden van alle landelijke or. ganisaties in de agrarische sector over de coördinatie van het landbouwten toonstellingswezen. De besprekingen werden gehouden aan de hand van een nota, welke was ingediend door de stichting voor de landbouw. Besloten werd tot instelling van een studiecom missie voor het agrarische tentoon stellingswezen. In deze studiecommis sie zullen enkele deskundigen zitting hebben, gekozen uit de diverse secto ren, zoals de stands- en vakorganisa ties, de coöperaties, de stamboeken, handel en industrie. DE KATTEN De katten of de katers zijn nog altijd druk. in de weerEn soms krijgt wellicht menig man, die er door uit zijn slaap gewekt wordt, de nei ging om iets tegen de lawaaischoppers te ondernemen. Een goede raad: doe het verstandig! In Montgomery (Alabama) werd mevr. Marion D. Perry wakker ge houden door de blaffende honden van de buren. Zij werd veroordeeld tot 40 boete omdat zij voor haar slaap kamervenster was gaan zitten en in arren moede terug had geblaft. Burengerucht blinkt dat zij gehuwd of verloofd met een jongeman die niet goed le ren kan zelf een diploma haalt, om samen een zaak op te zetten. Zo deed ergens in het Noorden een juffrouw, die al vier kruisjes achter de rug had examen, omdat haar man, die garagehouder is, zich daar toe niet capabel achtte. En in Hoogeveen deed een moe der van vijf kinderen, wier man in valide is, met succes examen, om een kruidenierszaakje te kunnen draven en zo in het levensonderhoud van het gezin te kunnen voorzien. Hulde aan zo'n wakkere moeder In Terneuzen was er een mevrouw, die voor het diploma studeerde en slaagde, alleen om haar zoontje aan te tonen, dat het met wat doorzet tingsvermogen en ijver best gaat. Maar ook onder de heren der schepping zijn er, die zich niet laten afschrikken zelfs door hun gevor derde leeftjjd. En zo was er het vo rige jaar onder de Amsterdamse candidaten een van 66 jaar, die trots als een pauw met het diploma zwaaiend de examenzaal kon verla ten Op 31 Mei a.s. zal in Indonesië het derde en laatste Middenstandsexa men voor de daar nog vertoevende Nederlandse militairen gehouden worden. Het examen ginds wordt uitsluitend schriftelijk afgenomen en het werk filer te lande volgens de zelfde normen als ten onzent gelden beoordeeld. Hoe voortreffelijk vele jongens overzee de schriftelijke éénjaarscur- sussen met hun vormingsofficieren hebben doorgewerkt, blijkt wel uit de resultaten, welke bij de beide vorige examens behaald zijn, waarbij het geviel, dat de soldaten, die uiteraard trouw naar huis plegen te schreven, vooral in het vak Nederlandse taal en correspondentie uitblonken. Bij het eerste examen in 1948 slaagden 116 candidaten of 63 Het vorige jaar 701 militairen of' 70.5 cfc. Het percentage geslaagden in ons land was daarentegen slechts56 S» J Zy „vossen" op hei schriftelijk examen, onze a-s. gebrevetteerde jonge middenstanders. Nieuwe brug over de Thames. Over de Thames in Londen zal een nieuwe brug worden gebouwd, die een directe verbinding tot stand brengt tussen de Noord-oever en het gedeelte langs de Thames, waar de grote ten toonstelling van het „Festival of Bri tain" het volgend jaar zal plaats vin den. De 385 m. lange brug wordt ge construeerd volgens hetzelfde principe als de Britse Baily bruggen, die tijdens de oorlog het snel overtrekken van ri vieren, waarvan door de Duitsers alle bruggen waren vernield mogelijk maakten. Volgens dit systeem worden gedeelten van de brug op het vaste land gebouwd en deze worden later met hijskranen in positie gebracht op een tijdelijke stellage. Deze stellage wordt daarna vooruitgeduwd over de rivier en de 600 ton wegende brug wordt op zijn plaats gezet. De brug kan echter niet eerder voltooid worden dan tot het grote Festival-restaurant gebouwd is, aangezien dit aan één kant als steunpunt voor de brug moet fungeren. Bond van Hobbyclubs opgericht. GEEN BESTUURSLEDEN BOVEN DE 23 JAAR. Zondag eindigde te Amsterdam het driedaags congres van „hobby-clubs", waarop tot de oprichting van de Ne derlandse bond van Hobby-Clubs is overgegaan. Van de 80 in ons land, se dert September van het vorig jaar als paddestoelen uit de grond gerezen hob by-clubs, waren er 60 op dit congres vertegenwoordigd. De nieuwe bond stelt zich ten doel Nederlandse jongens en meisjes van alle groeperingen in één jeugdgemeen schap-werkplaats-verband in de ge legenheid te stellen technische, natuur wetenschappelijke en artistieke hob bies te beoefenen en in gemeenschap pelijke objecten samen te werken. Tot voorzitter werd gekozen de 17-jarige Ayolt Brongers uit Den Haag, tot se cretaris Sam Segal uit Amsterdam, ter wijl verder in het ll-man sterke be stuur o.m. zitting hebben drie meisjes uit Deventer, Alkmaar en Bussum en één vertegenwoordiger van de Belgi sche hobby-clubs. - De minimum leeftijd voor. het lid maatschap is voorlopig op 12 jaar ge steld een maximum leeftijd is er niet, zodat ook volwassenen lid kunnen worden. Voor bestuursfuncties komen echter alleen personen tussen 16 en 23 jaar in aanmerking. De schrijver Leonard de Vries, die met zijn hobby-club-boeken de stoot tot deze nieuwe jeugdbeweging gaf, hield op het congres een rede, waarin hij een snelle en grootscheepse ontwik keling van de bond voorspelde. 2000 artisten zullen 130.000 Vara-feestgangers bezig houden. De organisatoren Van het Vara-jubl- leumfeest, dat op 11 Juni a.s. naar verwachting omstreeks 130.000 perso nen naar het Hilversumse sportpark zal voeren, zijn thans met de grote lijnen der voorbereidingen gereed. Aan dit feest, waarop de Vara haar zilve ren jubileum zal vieren, zullen ruim tweeduizend artisten, onder wie ook amateurs, medewerken. In het grote sportpark zullen vijf podia verrijzen. Op deze podia zullen die dag van des morgens acht uur af alle populaire ensembles, die voor de Vara-microfoon concerteren, optreden, benevens uitgenodigde zangverenigin. gen en muziekcorpsen uit het gehele land. Een der oprichters der Vara, de heer J. W. Lebon, zal 's morgens om negen uur in het Parkhotel te Amster dam, waar de Vara 25 jaar geleden werd gesticht, een fakkel ontsteken, die door athleten in 3 uur tijds naar Hilversum wordt gevoerd. Met deze brandende fakkel, het symbool, dat de ze omroepvereniging ook in haar em bleem voert, zal in het Hilversumse sportpark een grote fakkel worden ontstoken. Direct daarop spreekt de Var'a-voorzltter, nu-. Burger, een rede uit, waarna vele duizenden postduiven worden gelost en ballonnetjes om hoog gaan. Hierna zal het grote herdenkingsspel aanvangen, waarvan de tekst is ge schreven door S. de Vries Jr. Aan het slot zal de Franse chan sonnier Jean Sablon optreden. In de pauze tussen het Middenstandsexamen voor onze militairen in Soeritbaja (iNov. 1949). Een bezoek aan de Rij ksspeurhondenschool. (Van onze speciale verslaggever). Enkele weken geleden ontvluchtte uit de psychopatheninrichting te Avercest een patiënt. De man, die nog niet zo geestesziek bleek als z\|n verbiyf in die inrichting deed vermoeden, had zyn poging om te ontsnap pen listig opgezet Even voor het avondmaal nam hy zyn kans waar en trok cr tussen uit. Het was echter nog niet voldoende donker om zich op de openbare weg te vertonen, want zyn gestiehtskleding zou hem spoedig hebben verraden. HU nam geen risico en hield zich op enkele kilometers afstand van de in. richting in de bossen schuil. Zodra hij werd vermist, deed men alle mogelijk moeite om hem op te sporen, doch zonder resultaat. Aan gezien de mens had gefaald, was er nog slechts één mogelijkheid om de man op korte termijn te vinden. As sistentie van een speurhond zou het gewenste resultaat kunnen opleve ren. In een motor met zyspan kwam een politieman, vergezeld van zyn af gerichte hond, naar Avereest. Vrij gemakkelijk vond het dier daar het goede spoor. Het liep dood op een brede sloot, waardoor de vluchteling gewaad moest zijn om zijn achter volgers op een dwaalspoor te bren gen. Nadat de hond naar de over kant van het water gebracht was,, was het nog slechts een kwestie van ogenblikken en de schuilplaats van de man was ontdekt. In minder dan een uur, nadat de expeditie was be gonnen, zat de vluchteling weer op de plaats, vanwaar hg gekomen was. Dit is een van de vele gevallen, die in het uitgebreide archief van de Rjjksspeurhondenschool zijn opgete kend. Niet altyd slaagt men er in om een misdadiger met behulp van een speurhond te vinden, maar er zijn talloze voorbeelden op te noemen, waarbij een boosdoener uitsluitend aan een intelligente viervoeter zyn verblijf in de gevangenis te danken heeft. Het is interessant te weten, hoe de opleiding geschiedt en welke honden in het bijzonder voor dit werk geschikt zyn. DE OPLEIDING. Aan het eind van de Oude Waals- dorperweg in Den Haag staat in een ideale omgeving de Rijksspeurhon- denschool. Wie een bezoek aan deze wel zeer uitzonderlijke inrichting brengt en het hek van de voortuin, die het gebouw van de straatweg scheidt, opent, wordt plotseling ver gast op een orverdovend geblaf. Om dat wjj nu eenmaal een afspraak met de commandant, de heer Bouma, hebben, verzamelen wy alle moed en lopen toch maar dor. Op dat moment gaat de deur van de school open en komt de heer Bouma met uitgesto ken hand lachend op ons af, HU weet wel, dat wij niet de eersten zijn, die bang zyn onze toch al karige garderobe met een pantalon te zien verminderen. Even later zitten wij veilig en wel in het kantor van de commandant aan wie wij duizend en één vragen over honden kunnen stel len. Hy kent alle soorten en rassen en in zyn twintigjarige practyk heeft hy heel wat stof opgedaan om over L vertellen- Welke honden voor het africhten gebruikt kunnen worden Wel, alle honden Voor een adspirant-politie- hond komt het er op aan, dat hij karakter heeft en niet te vergeten een grote dosis moed en schrander heid. Wij leren de honden hier identi ficeren, surveilleren en het volgen van een spoor, zegt de heer Bouma. „Als de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn, kan een hond nog een spoor volgen, dat reeds twee dagen oud is". EEN „LES". De heer Bouma weet precies, waar zijn pupillen zich in het land bevin den. Ook wanneer zy de school reeds lang hebben verlaten, blijft hij hun verrichtingen met belangstelling vol gen. ,,U hebt er geen idee van, hoe pienter die honden zyn. Wanneer een hond voelt, dat zijn begeleider hem niet tot gehoorzaamheid dwingen kan, verricht hij zijn speurderswerk niet meer naar behoren. Hij wordt dan onhandelbaar. Het is dus nood zakelijk, dat de karakters van de man en het dier geheel overeen stemmen". We hebben geluk gehad. Enkele uren geleden is er juist een spoor gelegd. „Als u zin hebt", nodigt de heer Bouma uit. „kimt u meegaan". Zo maken wij kennis met een prachtige herdershond, die vrolyk kwispelstaartend om en voor ons uit dartelt. Wilton zo heet hij ziet er niet naar uit, dat hij een vlieg kwaad zal doen. Aangekomen op de plaats, waar het spoor begint, wordt hij met de lucht daarvan vertrouwd gemaakt. Men laat hem ruiken aan een voorwerp, dat de „misdadiger" heeft achtergelaten. Vastgehaakt aan een lange lijn begint nu zyn speurtocht door velden en bosjes. Als hij een weggegooid voorwerp gevon den heefF, .blijft hij staan, neemt het in zyn b'ek en geeft het aan zijn baas. By de schuilplaats van de ..misdadiger" gekomen kondigt hy door een luid geblaf aan, dat de ar restatie nog een kwestie van secon den is. Iedere poging om te ont vluchten zou thans fataal zijn, want Wilton heeft grote en scherpe tan den, Wanneer hij zou toehappen, zou hij zyn prooi voor geen kluif meer loslaten. Die krijgt hij later trouwens toch wel (Nadruk verboden.) Het Wereldgebeuren Wapens, lossen In Cherbourg, de grote Franse haven op het schiereiland Cotentin en nog meer bekend geworden di rect na de invasie der galllccrdcn, zijn dezer dagen de eerste Ameri kaanse wapens gelost, die voor Frankrijk waren aangevoerd met 't Amerikaanse vrachtschip „American Importer". Er was veel actie door de communisten gevoerd om die los sing te verhinderen en anders ten minste zo te stagneren en te sabo teren, dat er een chaos zou ont staan. Ronduit gezegd: de commu nisten zijn er niet aan te pas geno men. Op geen enkele manier hebben zij voet aan de grond gekregen tij dens het lossen van de wapens die Frankrijk van de V.S. krygt in het kader van het Atlantische Pact. By aankomst van dit wapenschip was de Franse minister van defen sie, Pleven, zelf aanwezig. Hy heeft er gesproken om de arbeiders van de Cherbourg-haven te pryzen (en 50.000 frs, in de handen te drukken als premie) en om door zyn aanwe zigheid juist nog meer nadruk te leggen op het éenee van de commu nistische agitatie. Natuurlyk zyn er wel enkele pamfletten rondgestrooid, maar de arbeiders, die aan het los sen waren, namen deze rustig van de communist-colporteur aan en verscheurden ze voor de ogen van de onthutste propagandist. Dat is alles. Men moet toegeven dat Frankrijk by deze gelegenheid een ongekende discipline en kracht heeft vertoond. Men had het niet verwacht. Want 't laatste wat van Frankrijk gezegd kan worden is, dat het rustig en koel van hoofd is. Dat hebben de laatste maanden toch wel overdui delijk aangetoond. Relletje op relle tje en staking na staking golfden over het Franse land. Regerings crisis na crisis verzwakten de po litieke positie van het land. Party- politiek daalde tot bedenkelijk laag peil. Inderdaad, Frankrijk beleeft op het ogenblik stellig een van de moeilijkste perioden van zijn na-ooriogse geschie denis. Dat wil zeggen dat de machtige oppositiepartijen van links zowel als van rechts de democratische regerings vorm het vuur nog nooit zo na aan de schenen hebben gelegd als thans. Van links wordt het bestaan van de toch al zwakke minderheidsregering door al lerlei stakingen en acties belaagd. De objectieve toeschouwers zijn van oor deel dat de aanvallen van rechts op het ogenblik misschien nog wel ge vaarlijker zijn dan die van links. Men kan generaliserend zeggen, dat er sinds het voorjaar in Parijs een stemming hangt van „zo kan het niet langer meer, er moet verandering komen een stemming die men in aile rangen en standen kan aantreffen. Minister Bidault, wiens verstandig optreden overigens door vriend en vijand wordt erkend, moet maar zien dat zijn rege ring in het zadel en dat hij de toe stand meester blijft. Hij moet het hoofd bieden aan de felle sociale ontevreden heid en aan de verwijten over corrupt heid in zyn regeringsorganen. Minister Stikker naar Rome. Minister Stikker zal zich vandaag naar Rome begeven, waar hij een rede zal houden in de bijeenkomst van de raad van advies uit de vak beweging voor 't Europees herstel program. Woningwet en Onteigeningswet. Zaterdag heeft de Staatscommis sie voor de herziening van de Wo ningwet haar rapport aan de rege ring aangeboden. Het rapport bevat een ontwerp van wet ter regeling van de Volkshuisvesting (woning wet), een wetsontwerp voor de ruim telijke ordening (ruimtewet) en een wetsontwerp tot wijziging van de onteigeningswet. Deel-arbeid als oplossing van de moeilijkheden in de sigaren-industrie Steeds meer werkloze sigarenmakers. Werkgevers en werknemers in de si- garenindnstrie zoeken op het ogenblik een oplossing voor de moeilijkheden waarin deze bedrijfstak door de Bene. lux-accijns is geraakt. Naar het ANP uit bevoegde bron verneemt staan aan de partijen „deelarbeid" voor ogen. Het personeel zou dan bijvoorbeeld halve werktijden krijgen en voor het overige overbruggingssteun. Dit zou neerkomen op bijvoorbeeld drie dagen of een week werken en nadien over eenzelfde periode niet werken. 55. Over de besneeuwde wegen tufte hij voort en het duurde niet zo heel lang of hij kreeg contact met de drie koprijders. Die waren in de beste stemming en wuifden hem vrolijk toe. Zij reden er zo stevig op los, dat zij er niet aan twijfelden of hun ernstigste concurrent Stijn Stuntel uit Warmenhuizen (Holland) lag ver bij hen achter. „Hard gaat-ie!" riep Bouk Bikkel, terwijl hij even een tussensprintje maakte, zo maar voor de grap en alleen maar om te laten zien aan die persvent hoe kiplekker hij nog was. „Ja hard gaat-ie wel", schreeuwde Piet Potlood terug, „maar toch lang niet hard genoeg, want als je niet voortmaakt dan rijdt iemand jullie nog voor Harlingen voorbij!" De besprekingen worden door het mi nisterie van sociale zaken met welwil lende aandacht gevolgd. Volgens de volkstelling 1947 waren toen 12.104 mannen en 2327 vrouwen in de sigarenindustrie werkzaam, waarvan arbeiders in loondienst 9798 mannen en 2076 vrouwen. Van deze ar beiders waren 7327 sigarenmakers, 748 sigarenmaaksters. 646 sorteerders en 96 sorteersters. De rest van het perso neel heeft andere functies. Volgens de werkloosheidstatistiek van 31 Maart stonden 2387 tabaksbewerkers als werkloos ingeschreven, doch dit aan tal is sindsdien opnieuw gestegen. Ook in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp ver hoging invoerrecht op benzine wordt 's ministers aandacht er op gevestigd, dat de catastrophale ontwikkeling in de Nederandse tabaksindustrie, zeer speciaal in de Nederlandse sigarenin dustrie, de noodzakelijkheid met zich brengt, de geprojecteerde unificatie van de tabaksaccijns aan een her nieuwd onderzoek te onderwerpen, en met name na te gaan. of een ingrij pende verlaging van deze accijns in het bijzonder ten aanzien van de siga ren niet dringend geboden is. De le den waren van mening, dat zulk een verlaging wellicht zou kunnen wor den tot stand gebracht, zonder dat dientengevolge de uit deze accijns voor de schatkist voortvloeiende provenuen zouden behoeven te verminderen. Nieuwe Kerk-toren te Delft gerestaureerd. De restauratie van de toren van de Nieuwe Kerk te Delft, waaraan om streeks twaalf jaren geleden werd be gonnen, zal in de loop van Juni geheel zijn voltooid. Dezer dagen zijn de stei gers verdwenen en thans moeten nog slechts enige werkzaamheden aan bet kerkportaal worden verricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3