N "-W NIEUWS UIT ZEELAND NIEUWE MEISJESSCHOOL TE MIDDELBURG GEOPEND IEUWS in «eD O T E D O P éZomn Brandbeveiliging van Middelburgse kerken WALC [IEREN |T-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 18 APRIL 1950 „Jonge jufvrouwen" krijgen eindelijk in een prettige omgeving les. De „scliool voor jonge jufvrouwen" is een kostbaar bezit van Middelburg. Deze onderwijsinrichting nu beter bekend als de melsJes-ULO kan stoffen op een uitstekende reputatie; sedert haar oprichting in 1817 roemt men de uitstekende leiding en de toewijding der leerkrachten. Na tien jaar zwerven en behelpen heeft de school thans weer een eigen gebouw gekregen en wat voor gebouw! Fris, gezellig, licht en ruim, een sieraad voor de stad en één van de mooiste panden, welke na de oorlog m Middelburg zijn verrezen. Maandagmiddag heelt de waarn. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, liet, in 't bijzijn van vele genodigden, officiëel ge opend. Sieraad voor de stad. Deze begon zijn rede met aan te stippen, dat de bouw10 jaar duurde (8 jaar op papier). Er waren vele ups and downs, hoopvolle ver wachtingen werden gevolgd door die pe teleurstellingen, een treurspel, waaraan uiteindelijk toch een happy ending is geweven. Hij herdacht het voormalige, overleden hoofd mei. de Cleyn Brem, die op 17 Mei 1940 haar oude school aan de Haringplaats in vlammen op zag gaan, maar helaas de opening' van de nieuwe niet meer mocht beleven en gaf 'n aardig his torisch overzicht. Het spreekt van zelf, dat een school met zo'n eerbiedwaardig verleden niet gehuisvest kan worden in een ultramodern gebouw. Ir. P. Briët uit Hilversum, de architect, heeft dit be grepen toen hy zijn plannen ontwierp. Door de bouwstop van 1942 moest de bouw echter worden uitgesteld. Na de bevrijding kwamen de grote moeilijkhedenHet ontwerp diende dermate gewijzigd en versoberd te worden, dat er van de oorspronkelijk ontworpen schoonheid weinig over bleef. Onrustig;, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten itexken en kilmeren Uw zenuwen. Personeel bestal firma. De centrale recherche te Amster. dam heeft na een uitvoerig onderzoek een belangrijke diefstal van damesmo de-artikelen en fournituren bij een handelsonderneming opgelost. In totaal is vQor ruim tienduizend gulden aan goederen verdwenen. De zaak kwam aan het rollen door dat rechercheurs constateerden, dat op verschillende markten in de hoofdstad ritssluitingen en shawls werden aange boden voor een prijs, die opvallend laag was. Bij het onderzoek kwam men tenslotte bij de handelsonderneming te recht en al ras bïèek, dat dé heler van de shawls een broer was van een van de personeelsleden. Deze broer werkte met andere personeelsleden samen 'n een complot, dat dagelijks voor ruim honderd gld. aan goederen stal. Huis zoekingen werden verricht en het re sultaat is, dat thans vijf personeelsle den en twee helers in een cel op het hoofdbureau verblijven. Langer dan een jaar zijn dagelijks goederen uit de onderneming verdwenen, zonder dat het de directie was opgevallen. Brand aan boord van een Britse tankboot. Als gevolg van een ontploffing in een pompstation op het eiland Poelau Samboe, 20 km. van Singapore, is Zon dagavond laat brand uitgebroken op de 6.445 ton metende Britse tankboot „Lingula". Een tank met 4.500.000 liter vliegtuigbenzine geraakte ook in brand. Twee matrozen kwamen in de vlam men om. Tien matrozen worden ver mist. maar 'de mogelijkheid bestaat, dat sommigen hunner met walverlof zijn. Vijf drijvende brandspuiten ruk ten uit Singapore en een nabij gelegen eiland aan. Brand in opvoedingsgesticht. Omstreeks zeven uur brak Zondag avond brand uit in het opvoedingsge' sticht voor jongens „Valkenheide"' te Maarsbergen. De brand, die ontstaan was op de zolderverdieping, waar kle ding lag opgeslagen, had zich weldra uitgebreid tot het paviljoen, waar jon gens van 16 en 17 jaar zijn on dergebracht. De. brandweren van Maam. Leersum en later ook die van Doom, waren spoedig ter plaatse en slaagden er in de brand te beperken tot 't middenge deelte van het paviljoen. De zijvleugel van het paviljoen heeft men weten te behouden. Maandag sloeg bij Leeuwarden een paard op hol. dat voor een boerenwagen was gespannen. De voerman, de heer A. An der Berg uit Leeuwarden, werd van de wagen geslingerd en overreden. Hij was op slag dood. De beperkingen op het bouwen van schepen door West-Duitse werven voor rekening van buitenlandse reders zullen waarschijnlijk binnen enkele weken door de geallieerde Hoge Commissaris worden herzien. De politie te Hamburg en Berlijn zal binnenkort de beschikking krijgen over auto's, van waaruit naar alle rich tingen een krachtige waterstraal kan wor den gespoten, om opgewonden betogers te kalmeren. To Waspik, is de vrouwelijke helft van Nederlands oudste tweeling, de wed. Cornelia Montens—Straver, overleden. Met haar broer, Melchior Straver, zou zij 6 Augustus a.s. 94 jaar geworden zijn. Dit bleek volslagen onmogelijk te zijn. B. en W. hebben toen de per soonlijke tussenkomst van minister In 't Veld ingeroepen. Hij toonde ge lukkig begrip voor de bezwaren en nan hem is het te danken, dat de school In de tegenwoordige vorm kon worden gebouwd. Het gemeentebe stuur is hem daarvoor zeer erkente lijk. STIJL EN DEGELIJKHEID De heer Kögeier hoopte, dat ook spoedig een gymnastieklokaal mag worden gebouwd. Hy bracht hierna dank aan allen, die aan de totstand koming van het gebouw hebben mee gewerkt. daarbij herinnerend aan de vele bemoeienissen van de vroegere in specteur L. O., wijlen de heer Wit. Speciale dankwoorden werden o.m. ook gericht tot de tegenwoordige in specteur, de heer A A. Leenhouts, de hoofding.-dir. van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, de architect, de aan nemer (Ing. bur. v. d. Bouwnijver heid), de uitvoerder en opzichter, de heren Zonneveld en Dessing, de beeld houwer van de topversiering, de heer Maas en Gemeentewerken. Tenslotte wenste spreker het hoofd der school, mej. C. Siebenga, en de overige leer krachten geluk met het nieuwe ge bouw en eindigde met het uitspreken van de hoop, dat het onderwijs aan deze school in stjjl en innerlijke dege lijkheid en beschaving een karakter moge vertonen, dat overeenstemt met de oude traditie en met de schoonheid van het bouwwerk. Namens de minister, die niet zeit aanwezig kon zijn, en de Prov. dienst voor Wederopbouw voerde de neer Glerum het woord. Hij wenste het ge meentebestuur geluk met deze aan winst en merkte op: „Wij zijn weer wat verder gevorderd op de hinder- nisbaan van Wederopbouw". Ook de heer Leenhouts was vol lof over jde nieuwe school, waarmede in zijn inspectie alleen de nieuwe school te 's Gravenzande enigszins lean wed ijveren. „Het zal mij een genoegen zijn nog nader kennis te maken met de wijze, waarop dit huis bewoond wordt", zo besloot hij. ZELFS EEN AULA Mcj. Siebenga gaf uiting aan haar grote dankbaarheid jegens gemeente bestuur en alle anaeren, die mede werkten aan de totstandkoming van de school. Zij haalde herinneringen op aan de moeilijke jaren, die thans zijn afgesloten en dankte de ouders voor hun trouw, aan de meisjesschool betoond. Vervolgens namen de genodigden de inrichting van het gebouw in ogen schouw. Gelijkvloers zijn de lokalen voor eerste en tweede klas, een juweel van een natuurkundelokaal, een do centenkamer en de kamer van het Hoofd. Boven liggen het tekenlokaal (de brillante tekeningen van de lerares op het bord waren een verrassing!), de lokalen voor derde en vierde klas en een handwerklokaal, waar keuri ge handwerken van de meisjes lagen te pronken. Op de zolder treft men een ruime „aula" aan, waar vier leerlingen ver dienstelijk musiceerden. Achter het gebouw bevindt zich een betegelde „speelplaats", en een rijwielberging, terwyl nog een grasveld en een school tuin zullen worden aangelegd. Voor het toekomstige gymnastieklokaal is de nodige ruimte gereserveerd. Noordzee wordt leeggevist. Op een vergadering van de Ned. Vissersbond betoogde de directeur van het Instituut voor visserij-onder zoek, dr. B. Havinga, dat tie over» bevissing vair de Noordzee de laat ste tijd een ernstig feit is geworden. Wanneer de visstand het gunstigst is, kan de Noordzee per jaar 375 millioen kg. vis opleveren, haring en makreel nog uitgezonderd. Wordt er echter meer vis gevangen, dan is het mis. Getracht wordt een internatio nale overeenkomst te sluiten ten- einde de kleine vis te sparen. De maaswydte van het trawlernet moet 8 cm. bedragen, doch alleen de voor schelvis, tong en heek vastgestelde maten zyn hiermee in overeenstem ming. De andere maten voor ver schillende vissoorten houden geen rekening met de voorgeschreven maaswfcdte van de kuil. De secretaris van de Vissersbond merkte, op, dat de omstandigheden in de kustvisserij zorgelijker worden, vooral de positie van de garnalen- vissers. Juwelendief achter slot. Zaterdagmorgen om 6 uur is in een logement te Rotterdam aangehouden de 34-jarige kok-huisknecht J. van H. uit Den Haag. Zoals wij reeds meldden, werd van H. er van verdacht juwelen ter waarde van 10.000 van zijn werk- gever, jhr. B.. gestolen te hebben, als- mede een bedrag van 300. Bij zijn aanhouding bleek dit geld verbruikt te zijn. De juwelen zijn weer terecht. Deze vertegenwoordigen evenwel een waarde, d>e belangrijk minder is dan was opgegeven, namelijk 3 4000 gul den. Van H. had in Rotterdam twee kostbare ringen verkocht aan de 39- jarige caféhouder J. van der V. op de Aelbrechtskade. Deze is wegens heling aangehouden. Bij de juwelier W. A. werden een gouden ring en een kost bare dasspeld in beslag genomen. baoIoOarlBa 13-VUpdIfiT onxüaxx «AjxuXuund oor* U ta, nwtoL. QUOb Opening gemoderniseerde Ambachtsschool te Hulst, Morgen zal in tegenwoordigheid van vele autoriteiten de R.K, Techni sche school „St. Bernardus van Clair- veau" te Hulst wórden geopend. Het leerlingental van de ambachtsschool te Hulst was de laatste tijd zodanig gestegen, dat uitbreiding zeer noodza kelijk bleek, niet alleen voor de dag school maar ook voor de avondschool Toen de school in 1906 begon, startte men met 33 leerlingen, thans telt de dagschool 360 en de avondschool 90 leerlingen. Zaterdagmiddag werd door de afd. Zeeland van de Nederlandse Vereni ging van Brandweerlieden een con tactbijeenkomst gehouden in het Herv. Verenigingsgebouw te Vlissln- gen. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der afdeling, de heer W. de Voogd, die het woord gaf aan de spreker, de heer H. de Jong uit Rotterdam, algemeen voorzitter van de N.V.B.P., die het woord voer de over „Onze taak als brandweer man". Deze bracht naar voren, dat na de oorlog de behoefte is ontstaan de brandweerman ook vaktechnische kennis by te brengen. Daarvoor is naast de practyk zelfstudie nodig. Hierdoor is ontstaan de Vereniging van Brandweerpersoneel, die met cursussen, lezingen, films en het uit geven van een technisch maandblad haar doel tracht te bereiken. Ook de preventie speelt in het brandweer vak een zeer grote rol. Spreker haal de jn zijn rede voorbeelden aan als inspecteren van kerken, scholen e.d. en het plaatsen van branddeuren en muren in gebouwen, hetgeen veelal uitbreiding van brand voorkomt. In 1948 ging in ons land voor een bedrag van 140 millioen verloren door brand; dit komt neer op f 13.per hoofd van de bevolking. Na de leerzame lezing werd de mid dag besloten met enkele interessante brandweerfilms. COMMISSARIS KONINGEN BESCHERM- liEER DIERENBESCHERMING AFDELING ZEELAND-NOORD. De Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft het bescherm heerschap van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren, afd. Zee land-Noord te Middelburg aanvaard. De gepensinnneerde wachtmeester der Rijkspolitie, M. de Jonge, werd tot inspecteur van de vereniging be noemd. Marinier uit Koiidekerke in Soerabaya gedood. SLACHTOFFER VAN STRAATGEVECHT. Zoals gemeld, heeft een Indonesi sche militaire patrouille tijdens een straatgevecht te Soerabaya gescho ten op twee Nederlanders, een mari nier en een koopvaardijmatroos, die beiden werden gedood. Wij vernemen thans, dat de mari nier een inwoner van Koudekerke was, n.l. de heer L. Treffers. Het medeleven met zyn getroffen familie, is in Koudekerke begrijpëlykerwys groot. Zeeuwse uien naar alle windstreken. Van de uienmarkt is er deze maand geen nieuws omdat er eenvoudig geen uien meer zyn. In Nederland worden nu om in de behoefte te voorzien Egyptische uien ingevoerd. Ditzelfde is het geval in Engeland waar Egyptische- en Italiaanse uien aan de markt komen. De prijs is daar ongeveer 35 cent per kg. Er hebben enkele voorkopen plaats op levering 15 Augustus, doch druk is het niet, omdat men in Engeland 'n herhaling van 1948 verwacht. Toch kan niet gezegd worden, dat er abnormaal "eel uien zyn gezaaid. In de maand Maart werden ver zonden naar Engeland 3.979.381 kg.. Duitsland 2.397.148 kg.. België 172.426 kg.. West-Indië 163.725 kg., Engels leger 102.825 kg., Ierland 26.735 kg., Frankrijk 25.450 kg.. Oos- tenryk 10.000 kg., Afrika 1000 kg., Finland 1000 kg. Totaal 6.878.722 kg. Deze verzending in Maart brengt de totale hoeveelheid geëxporteerde uien op 131.809.879 kg. Ruim een derde gedeelte van dezè hoeveelheid kwam uit Flakkee. De afleveringen verdeeld over de verschillende maanden geeft het vol gende beeld: JuniJuli 2.197.184 kg.. Augustus 18.273.774 kg.. Sep tember 12.037.867 kg., October 6.120.142 kg.. November '28.202.487 kg., December 19.441.079 kg., Janu ari 22.126.780 kg.. Februari 16.531.844 kg., Maart 6.878-722 kg. Verdeeld naar de verschillende landen was de export als volgt: En geland 54.259.124 kg., Duitsland 28.377.091 kg., Frankrijk 27.388.457 kg.. België 10.923.804 kg., Ierland 3.665.388 kg„ West-Indië 2.517.650 kg., Engels leger in Duitsland 1.466.874 kg., Noorwegen 1.101.807 kg.. Noord Amerika '581.905 kg., Afrika 357.260 kg., Midden Amerika 222.265 kg.. Zuid Amerika 149.950 kg.. IJsland 152.300 kg.. Amerikaans leger in Duitsland 136.428 kg.. Cuba 132.080 kg.. Canada 104.951 kg., In donesië 97.155 kg.. Zwitserland 82.850 kg.. Yersey '21.830 kg., Oos tenrijk 20.000 kg., Luxemburg 16.675 kg.. Gibraltar - -10.000 kg., Israël 18.800 kg-, Malakka 2500 kg., Thai land 500 kg.. 'Finland 135 kg., Hon- kong 50 kg. en Arabië eveneens 50 kg. Ook in het seizoen 1949-1950 zijn de Hollandse uien weer geëxporteerd naar alle windstreken en naar alle werelddelen behalve Australië. De collecte van het Leger des Heils heeft re Ovezande f 46.66 opgebracht. Groot gebouw ingestort te Jaffa. Te Jaffa Is een gebouw van vier verdiepingen ingestort, waardoor een aantal personen bedolven werden. Toen politie en brandweer enkele lij ken hadden geborgen brak er brand uit, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. Zes honderd geniesoldaten helpen de politie met de reddingswerkzaamheden. Tot hu toe zijn dertien lijken geborgen. Het is niet bekend hoeveel personen zich in het gebouw bevonden, toen dit .met het geluid van een aardbeving" instortte. Verwacht wordt dat het red dingswerk minstens twee dagen zal duren. Haven v^n Bergen op Zoom verdwijnt. Te Bergen op Zoom is een aanvang gemaakt met het leggen van de dam. wand die het gedeelte van de Bergen op Zoomse binnenhaven dat gedempt wordt, moet afsluiten. Spoedig zal men tot volledige demping van de bijna 300 m. binnenhaven kunnen komen. Installatie Nieuwe- en Koorkerk beproefd. De Middelburgers behoeven wei nig vrees te koesteren dat hun Nieu we- en Koorkerk nogmaals door vuur wordt verwoest. In beide kerk gebouwen komt een doeltreffende waarschuwlngs- en blusinstallatie, die bij brand snel ingrijpen mogelyk maakt. Voor een belangrijk deel is deze installatie reeds aangebracht. Maandagmorgen werd zij in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten beproefd cn daarbij bleek, dat zij volkomen aan de verwachtingen be antwoordt. Wanneer op bepaalde plaatsen in de kerk aangebrachte zekeringen tengevolge van grote hitte doorsmel- ten, worden, doordat lucht vrijkomt, aan de buitenzijde van de gebouwen te plaatsen claxons in werking ge steld. Bovendien zal t.z.t. met be hulp van P.T.T.-kabels de brand weerkazerne automatisch gealar meerd kunnen worden. De brandweerlieden kunnen, na gearriveerd te zyn, vier slangen koppelen aan een dikke buis, in een speciale ruimte aan de kant van de Nieuwe kerk en door deze buis, die naar de gewelven loopt, wordt het water omhoog gepompt. De bulzen in de gewelven krijgen aftakkingen in de vorm van dunne buisjes, waar in zich een aantal openingen be vindt. Door deze openingen, die klei ne fonteinen veroorzaken, kan het water bij brand in de kerkruimten worden gestort. Ter gelegenheid van de proefne ming waren op de beide daken der gelijke buisjes geplaatst. Toen om 11 pur de glimmend gepoetste Magirus van de brandweer en de genodigden, onder wie de wethouders Berenpas en Van 't Westende, de gemeente secretaris, de directeuren van Ge meentewerken te Goes en Gemeen tebedrijven te Middelburg, de advi seur van Monumentenzorg voor brandbeveiliging, de heer Van Gus- senhove, de brandweercommandant de heer A. J. W. Mathyssen e.a., ter plaatse waren aangekomen, wer den onmiddellijk vier slangen aan de brandblusinstallatie in de kerk aan gesloten. Weinige ogenblikken latei- spoot het water uit de gaten in de buisjes op 't dak en stroomde het over de leien naar beneden. De genodigden waren na afloop zeer tevreden over deze methode van brandbeveiliging, die ook reeds in de Oostkerk in Middelburg wordt toegepast. Voor één man had de proefneming een onaangename con sequentie: doordat één van de slan gen barstte, liep de brandmeester Van Roo een kletsnat colbertje Op! Zeeuwse vervoerders op weg om Franse zaaloesters. Vandaag is de eerste colonne vrachtauto's naar Frankrijk vertrok ken om de ca. 250 ton door Yerseke aangekochte zaaioesters te halen. Het gehele transport werd opgedragen aan de In Interzeeland Verenigde Zeeuwse buitenlandse vervoerders. De eerste tocht gaat naar Arcachon ten Z.-W. van Bordeaux. Een onzer redacteuren, die deze reis meemaakt, hoopt in enkele artikelen o.m. te ver tellen-hoe de Zeeuwse vervoerders zich van deze eervolle opdracht kwij ten. KIND IN PUT MET WATER. Te Hoedekenskerke geraakte een kind van de familie B. Vroonland, spelenderwijs in een put met water. Een omwonende begaf zich onmid dellijk in het water en haalde de kleine drenkeling op het droge. Dok ter A. P. Kole, die spoedig ter plaat se was, verleende ae eerste hulp. Middelburg WERPHENGELSPORT Daartoe uitgenodigd door de Hen gelsportvereniging „Middelburg" ga ven twee deskundigen, de heren Roelfs en Peeters, voor de leden van deze vereniging een uiteenzetting van de werphengelsport. Zaterdagmiddag experimenteerden enige bestuursleden, tezamen met bei de heren, op verscheidene plaatsen van de Walcherse kust met de werp hengel. Het bleek, dat deze kust nog vele moeilijkheden oplevert, welke echter niet van onoverkomelijke aard zyn, maar tevens voor het gebruik van de werphengel grote perspectie ven opent. Ook daar. waar andere me thoden falen, kan veel bereikt wor den met de schuifdobber jnet de z.g.' made. Men kan met zwevend, drij vend aas en op de bodem vissen. Het is interessant te zien op welke afstand van de kust gevist kan worden. In een Zaterdagavond gehouden bij eenkomst hield de heer Roelfs een causerie, waarin hij iets vertelde over de ontwikkeling van de werphengel- sport. Hij wees op het belang voor de werphengelaar van de nylonlijn. Ook demonstreerde hij hoe een volwasse ne een nylonlijn ter dikte van 22/100 mm. opgetuigd óp een werphengel, niet stuk kan trekken. Hij behandel de in het kort de opgedane ervaringen en de diverse materialen. Zondagmorgen werd door de heer Peeters een werphengel-demonstratie op het Molenwater gegeven en wer den de leden in de gelegenheid ge steld hun krachten te beproeven. De demonstratie met de vliegenhengel (forel) wekte groot enthousiasme. MANNENKOOR ZONG IN GASTHUIS. Zondagmorgen heeft in Middel burg de mannenzangvereniging „Sou- burgs Mannenkoor", onder leiding van de heer S. Sanderse, in het Gast huis enkele liederen ten gehore ge bracht ten behoeve van patiënten en personeel. Zowel de stemmige liede ren (met orgelbegeleiding van mevr. Janse) in het gebouw als de vrolyke klanken voor de barakpatiënten, in de tuin, werden door allen zeer op prijs gesteld. De directrice van het ziekenhuis dankte na afloop het koor voor dit optreden. Vlissingen VAN BROMFIETS GEVALLEN. Door een onverklaarbare oorzaak viel Zondagmiddag op de Prins Hen- drikweg te Vlissingen de 71-jarige heer B. van zyn bromfiets. B„ die een 12-jarige joggen achterop had, sloeg met het hoofd op de tegels. In be wusteloze toestand werd ny naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. B„ die een hersenschudding heeft, was Maandagmiddag nog niet bijgeko men. Zyn toestand was zorgwekkend. FEESTAVOND NIWIN-JEUGDACTIE. Hoewel de Nederlandse militairen in Indonesië in steeds groter getale naar Nederland terugkeren, beslaat er bij degenen, 'die in overvolle kampen en kazernes op hun repatriëring wachten, toch nog grote behoefte aan het Niwin- werk. Om daarvoor gelden in te zame len hiëld de Niwin Jeugdactie te Vlis singen Zaterdag in het Concertgebouw een feestavond. Aan deze avond welk ten de leerlingen van verscheidene scholen mee. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. Swart èn accor- dèonmuziek door het virtuoze duo Huib en Rinus werd een blijspel in drie bedrijven opgevoerd onder de titel „De familiedictator". Dit blijspel van Pieter van der Valk werd geregisseerd door de heer J. de Waard. De fabriek van een druk zakenman is 4°or een economisch bureau uitste kend georganiseerd. Men wil nu ook het moederloze gezin van deze zaken man, die vrijwel nooit thuis is, „eco nomisch" organiseren. Dit wekt grote ontstemming bij de drie kinderen, die dan ook besluiten, dat Gerda, de oud ste dochter (uitstekend door mej. E. Wegeling gespeeld) de econoom, die dan als familiedictator moet optreden (behoudens enkele zwakke plekken, goed door de heer D. Fijtsma vertolkt) op het terrein van de liefde zal bestrij den. Dit lukt natuurlijk niet en een happy-ending is het gevolg. Na dit blijspel was er nog het optre den van The Four Rythm Brothers, vier als negers verklede jazz-fans, waarna de heer J. de Waard „De bra menplukker" uit Sprookjes van God fried Bomans voordroeg en de heer C. A. v. Wijngaarden met pianomuziek voor een muzikale omlijsting zorgde. The Four Rythm Brothers zorgden voor een daverende finale van deze avond, die niet zo druk bezocht was. MOBILISATIE-OORLOGSKRUIS UITGEREIKT Aan de heer W. Wierstra te Vlis singen. is wegens zyn verdiensten bij de convooivaart op Antwerpen, door de Minister van Oorlog het Mobilisa- tie-Oorlogskruis verleend. Koudekerke STRENGERE BEPALINGEN VOOR DUIVENHOUDERS. Maandag is in de zitting van de Koudekerkse gemeenteraad het nieu we raadslid de heer K. v. Sparrentak geïnstalleerd. Burgemeester J. L. Dregmans, die de heer Sparrentak als nieuw raadslid verwelkomde, zei, dat hij hem in tal van verenigingen als een verantwoordelijk man had leren kennen. De heer Sparrentak dankte de voorzitter voor zijn hartelijke wel komstwoorden en lichtte het program van de A-R., voor welke partij hij zit ting in de raad heeft, toe. Bij 't voor stel van B. en W. om garantie te ver lenen voor het aansluiten van drie percelen op het electrisch net, dat met algemene stemmen werd aangenomen, roemde de heer P. Flipse de activiteit van B. en W. Ook nam de raad een voorstel aan om een zeker risico van de W.M.Z. over te nemen in verband met het leggen van kabels in de nieu we wegen. Verder zal Koudekerke deelnemen in het garantiefonds voor de Zeeuwse tentoonstelling, die in 1953 in Middelburg wordt georgani seerd, voor een bedrag van zes cent per inwoner, mits de tentoonstelling niet op Zondag wordt gehouden. Een voorstel van B. en W, om de politieverordening zodanig te wijzigen dat het voortaan verboden zal zijn behoudens toestemming van B. en W. om duiven te houden en dat tussen 15 Maart en 1 Juni de duiven slechts zodanig mogen worden gehouden, dat zijn niet op gronden van anderen ko men, ook hier behoudens toestemming van B. en W„ ontmoette nogal wat te genstand in de raad. De heer J. Vos was van mening, dat de gestelde ter mijn te kort was, hij wilde die verlen gen tot 1 Juli. En de heer Flipse was daar entegen van oordeel, dat deze politie verordening de duivensport in Koude kerke de nek om zou draaien. Hij meende, dat het voorstel van B. en W. niet goed doordacht was en hij wilde dan ook (ie termijn stellen van 15 Maart tot 15 April en van 15 Juni tot 15 Juli. Dan zouden de oude dui ven oefengelegenheid krijgen en de jonge duiven de kans om door oefe ning wedstrijdduiven te worden. Het voorstel van de heer Vos, noch het voorstel van de heer Flipse vond ge nade van de raad. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen, waarbij de -voorzitter nog meedeelde, dat men van de zijde van de over heid welwillend zal staan tegen de wedstrijdduivenhouders. Bij het voorstel om de z.g. Daal- bouwwoningen in beheer en exploita tie over te dragen aan de woning bouwvereniging „Couburg" deelde de voorzitter mee, dat volgens een schrij ven van de woninginspectie deze wo ningen in Koudekerke de beste van deze soort in Zeeland zijn. Wat be treft de bouwverordening besloot men de keukons 3M2 in plaats van 6 M- groot te maken. Bij de rondvraag vroeg de heer Flipse of de sloot aan de Middelburg se straat bij de wed. Kesteloo niet ge dempt kon worden. De voorzitter zeg de hierin een onderzoek toe. RODE KRUIS OEFENING. De transportcolonne van het Rode Kruis, afd. Koudekerke, hield Zater dagmiddag een geslaagde oefening bij Hotel Zee-Duin. OUDERAVOND. De Ver. Chr. Herv. school te Kou dekerke belegt a.s. Vrijdagavond een ouderavond in het gem. Verenigings gebouw. Zoulclande BOTSING. Zaterdagmiddag kwam een beryder van een „bromfiets" naby Zouteland- de in botsing met een auto. Hij kwam te vallen en werd licht verwond. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Fancy-fair 't Zand, 8—11 uur; Schuttershof: Prof. Berghoef3.30 uur; Electro: Jeanne d'Arc, (14 jr.), 7.30 uur; Schouwburg: C.FA., 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2