PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westeuropese ministers bespraken opnieuw defensie-plannen Gerstveredeling op Walcheren had bijzonder resultaat BILT De kosten vormen een moeilijk punt Wat Amerikanen mochten vragen thans de Russen. Communistische protestactie in Brest eist slachtoffers. „BETOGING" IN DE TUIN VAN SERETSE KHAMA'S WONING ABDOEL AZIS BEKENDE SCHULD De heer C. W. van Delzen kweekte een opmerkelijk ras, de Nova DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 91 Directie E van de Velde en ff. E. den Boer Adj VV de Pagter. Hoofdred. G Ballintijn. Pi.verv.s VV Leertouwei en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per tveek; f 3.90 p kw.; ff p p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 April 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1230. tn g+7. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60 te) 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Ocstburg: Pr Mauritsstr 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Eogardstr. C 160, tel. 26 36 divisies „om de Russen eventueel op te houden". Maandag zyn tc Brussel de besprekingen geëindigd van de ministers van Defensie, Financiën en Buitenlandse Zaken der vyf landen van de Westeuropese Unie. Blijkens een officieel communiqué werden opnieuw enige verdedigingsplannen besproken, vooral ook in verband met de wijze van financiering. In principe werd overeenstemming bereikt over stan daardisatie van militair materiaal, op dezelfde grondslag als die van de Amerikaanse productie. De kosten van de militaire plannen zullen geza menlijk worden gedragen. De verdeling naar draagkracht blyft echter een moeilyk punt. Het Franse persbureau A.F.P. be lichtte Maandag nadere bijzonderhe den over het militaire verdedigings plan, dat onlangs in Den Haag is be sproken tjjdens de bijeenkomst van de Atlantische ministers van Defen sie. Volgens welingelichte kringen in Londen is het eerste concrete doel, dat men zal trachten te bereiken de vorming van een Westeuropese strijd macht van 36 divisies. Engeland zou vijf of zes van deze divisies leveren, stuk voor stuk zeer Verzoek aan Denemarken om kotter te bergen. De Sowjet-regering heeft in Ko. penhagen een verzoek ingediend om op Deens gebied een Russische kot ter te mogen bergen, die in Februari van dfc jaar voor het eiland Born- holm aan de grond liep en zonk. Daartoe zou een groot bergings vaartuig gezonden moeten worden benevens verscheidene kleinere sche pen. Op Bornholm zelf zouden enkele depots voor materialen ingericht moe ten worden. Het bergingswerk zou naar verwachting dertig dagen du ren. Een woordvoerder van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde Maandag, dat de gevraag de toestemming zal worden verleend. In Kopenhagen wordt het Russische verzoek in verband gebracht met de Amerikaanse nasporingen naar de ver miste Amerikaanse bommenwerper. De Amerikanen konden daarbij vrij elijk gebruik maken van Deense vliegvelden. Blijkbaar wil Moskou be proeven in hoeverre soortgelijke faci liteiten ook aan de Sowjet-Unie wor den verleend Er is althans geen reden te zien, waarom de berging van de Russische kotter plotseling noodzake lijk geworden is. Parlementslid gearresteerd. Maandagmiddag is te Brest een gro te protestbetoging gehouden tegen de arrestatie van de communistische af gevaardigde Marie Lambert, en van twee leiders van het algemeen vakver- band (C.G.T.). Een demonstrant werd gedood en tien anderen werden ge wond in gevechten tussen de orde dienst en de betogers. Een twintigtal leden van de ordedienst werd gewond. Na de betoging braken drie tot vier duizend personen door een eerste po- litieversperring heen, ten einde het stadhuis en het gebouw van de onder prefectuur te bereiken. In alle hier heen leidende straten stonden sterke politiecontingenten opgesteld. Er moest van traangas gebruik worden gemaakt. K.A.B. staat afwijzend tegenover personeelsverenigingen. Tijdens de te Utrecht gehouden ver gadering van de Nederlandse Katho lieke arbeidersbeweging, werd een re solutie aangenomen waarin de ver- bondsvergadering als haar oordeel te kennen geeft, dat de katholieke arbei dersbeweging afwijzend staat tegen over deelneming en het verlenen van medewerking aan personeelsverenigin gen en dat tegen het organiseren van bijeenkomsten van het gehele perso neel, beperkt tot éénmaal per jaar, geen bezwaar bestaat, doch daartoe een in vast verband georganiseerde personeelsvereniging niet nodig is. Het lidmaatschap van dergelijke verenigin gen moet ten sterkste worden ontra den. Geen vrachtauto's voor kampeerders. In verband met. de veiligheid en de verantwoordelijkheid tegenover ouders en verzorgers van minderja rigen zullen voor het vervoer van kamperende jongens en meisjes in het aanstaande seizoen geen vracht auto's kunnen worden toegelaten, zo meldt de Telegraaf. Slechts in uitzonderingsgevallen, waarin naar het oordeel van de rijks inspectie voor het verkeer tegen het gebruik van autobussen overwegen de bezwaren bestaan, zal het vervoer met vrachtauto's kunnen worden toe gestaan? bewegelijke eenheden. Deze divisies zouden voornamelijk de verdediging in de lucht en op zee tot taak brij gen. Frankrijk zou twintig divisies leve ren, hoofdzakelijk strijdkrachten voor de verdediging te land. De ove rige tien divisies zouden moeten ko men van de Beneluxlanden en de ove rige leden van de Atlantische fjnie in Europa. De taak van dit Europese leger zou bestaan uit liet ophouden van een eventuele aanvaller, totdat machtige Amerikaanse en Canadese contingen ten zouden zijn aangekomen. De Amerikaanse luchtmacht zou de stra tegische bombardementen uitvoeren. Over een mogelijke deelneming van Duitsland meent men in kringen te Londen, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten het er over eens rijn geen Duitse herbewapening toe te laten, zolang die van Frankrijk niet tot stand is gekomen. Aangenomen wordt dat dit vraagstuk eerst later aan de orde zal komen. Duits blad meldt zelfmoord van Russische generaal. Het Duitse blad „Der Tagesspiegel", dat in de Amerikaanse zóne van Duitsland verschijnt, heeft groot opge maakt de zelfmoord gemeld van de Russische generaal P. A. Kwasjnin, die als chef van de afdeling transport een belangrijke rol heeft gespeeld by de stopzetting van het spoorwegver keer tussen Berlijn en Westduitsland. Naar verluidt zou Kwasjnin in onge nade gevallen zyn omdat hij zich te slap had getoond by de spoorwegsta. king te Berlijn in Juni vorig jaar. Stilte in België voor nieuwe politieke storm. In België is een pauze gekomen in de onderhandelingen over de konings kwestie als gevolg van de ministers bijeenkomst in Brussel van de Europe se Unie, waaraan ook Van Zeeland deelnam. Opmerkelijk is een artikel in ,,Le Soir" waarin een jurist betoogt, dat de Belgische grondwet geen ruimte laat voor de instelling van een luite nant-generaalschap voor de kroon prins- De indruk in Brussel is dan ook veelal, dat eerder dan tot een ver zoening der standpunten bij te dragen, de Koninklijke boodschap tot nog fel lere polemieken aanleiding zal geven en de toestand nog gecompliceerder zal maken dan hij reeds is. „Wij willen, dat ons stamhoofd blijft". Honderden dansende en schreeu wende leden van de Bamangwato-stam in Beetsjoeanaland (Zuidelijk Afrika) verzamelden zich Maandag in de tuin van Seretse Khama's woning om voor hun stamhoofd te demonstreren. Een aantal „demonstranten" had daartoe grote afstanden moeten afleggen. Se-' retse Khama heeft zoals bekend van de Britse regering toestemming gekregen voor een vijfdaags bezoek aan zyn blanke vrouw, die in verwachting is. Seretse sprak ondanks een streng verbod zijn bezoekers toe. Hij zei: „Ik ben uit mijn land verdreven, doch deze demonstratie weerlegt de bewering van de Britse regering, dat de Bamangwato's mij niet meer als hun stamhoofd willen erkennen. Ik weet nog niet, wanneer ik in Beets joeanaland zal kunnen blijven. Ik ben voor vijf jaren verbannen, omdat er, volgens de Britse regering, wanorde lijkheden zouden komen, indien ik mijn functie van stamhoofd zou uit oefenen. U bewijst, hoe onjuist deze bewering is". Toen Seretse Khama was uitgespro ken, verwijderden de mannen zich rustig, doch de meeste vrouwen ble ven. Zij hurkten, terwijl vijf harer zich naar de veranda begaven. Ont roerd sprekend, waarbij een tolk de woorden vertaalde, verklaarden deze vijf (oudere) vrouwen dat zij in het openbaar de bewering van de Britse regering, dat de Bamangwato's Seretse Khama niet meer als stamhoofd wen sen, wilden weerleggen. „Wij willen zo graag, dat hij, en zijn vrouw, bij ons komen en blijven: er is niemand, die "hen kan vervangen". De oudste woordvoerdster, een 75-ja- rige vrouw, zeide: „De vrouwen der Bamangwato's willen rechtstreeks met de Koning in Engeland spreken". Se retse Khama's vrouw stond zwijgend bij de deur. Zij barstte echter in tra nen uit, toen een harer verklaarde: „Zij is onze koningin en wij zullen sa men met haar sterven". De deputatie der vrouwen vertrok weer met de woorden: „Seretse moet ons niet opnieuw verlaten". Ned. gezantschap in Soedi-Arabië aan R.I.S. overgedragen. Op het ministerie van buitenlandse zaken van de R.I.S. te Djakarta is een protocol ondertekend, waarbij het Nederlandse gezantschap te Saudi- Arbie wordt overgedragen aan de re gering van de R.I.S. Voorts is in dit protocol een clausule opgenomen, waarbij de behartiging der Neder landse diplomatieke belangen aan de gezantschap van de R.I.S. wordt toe vertrouwd. Het protocol werd getekend na mens de regering van de R.I.S. door drs. Moh. Hatta, en namens de rege ring van Nederland door dr. H. M. Hirschfeld. De Nederlandse post te Djeddan, oorspronkelijk als consulaat in 1872 geopend, is in de loop der jaren hoofdzakelijk werkzaam geweest in het belang van de Islamietische be devaart uit Indonesië. In 1931 werd het consulaat verheven tot gezant schap. Behalve het gezantschap te Djeddah omvat de Nederlandse ver tegenwoordiging in Saudi-Arabië een vice-consulaat annex kliniek te Mek ka, welke eveneens worden overge dragen aan de republiek der Verenig de Staten van Indonesië. Nederlander in Verviers beroofd. Te Verviers is de 54-jarige kellner O. uit Vaals door een drietal onbe kenden beroofd. De man was te goe der trouw ingegaan op de praatjes van twee van hen, volgens welke in België gemakkelijk en veel geld te verdienen zou zijn. De kellner, die een sommetje van f 10.000 had over gespaard, zag hierin de gelegenheid een eigen zaak te beginnen. By aan komst in Veniers werd de man van zijn portefeuille beroofd, die behalve de f 10.000 nog 4000 Belgische francs bevatte. Reeds dadelijk na het begin der tweede helft van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland gelukte het dc Belgen het eerste doelpunt tegen Nederland te maken. Bovenstaande luchtopname, direct na de hervatting van het spel na de rust gemaakt, toont een overzicht van de situatie in het Deurne-stadion. (Luchtopname Anpfoto). Man wilde vliegtuig doen verongelukken. Een 31-jarige laborant uit Los Angelos wilde Maandag een koffer met een tijdbom aan een vliegtuig van de „United Airlines" meegeven om uit zyn financiële moeilijkheden te geraken. Hy had verzekeringen tot een bedrag van 25.000 dollar op het leven van zijn vrouw, zyn doch tertje van zes en zijn zoontje van vijf jaar, die zich onder de passa giers bevonden. Op het laatste ogenblik waar schuwde hij echter een landingsbe- diende. „Laat het vliegtuig niet ver trekken", riep de 31-jarige uit. „Ik heb er een koffer vol benzine in gezet". Grant, die gearresteerd werd, ver telde aan de politie, dat hij veel schulden had en dat hij geen andere manier wist om daar een einde aan te maken. Door middel van een. uurwerk zou de bom vijftig minuten na het ver trek van het vliegtuig zijn ontploft. Alle passagiers waren al aan boord toen de laatste bagage, die van Grant, zou worden ingeladen. Op dat ogenblik kon Grant het niet meer uithouden en waarschuwde hij de mannen, die met het inladen van de bagage bezig waren. Prinses Elizabeth verwacht een tweede baby. Officieel is thans bevestigd, dat prinses Elizabeth van Engeland deze zomer haar tweede baby verwacht. In een bekendmakingvan Bucking ham Palace werd gezegd: „H. K. H. prinses Elizabeth, zal niet meer aan het openbare leven deelnemen". Dit is de gebruikelijke manier om een ge boorte in de koninklijke familie aan te kondigen. Prinses Elizabeth vertoeft thans te Malta bij haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, die sedert 1949 dienst doet bij de marine in de Middellandse Zullen gijzelaars in Makassar worden doodgeschoten? Landing van federale troepen. Het Indonesische Hoge Commissa. riaat in Den Haag heeft een tele gram van het Indonesische ministe rie van Voorlichting ontvangen, vol gens hetwelk Abdoel Azis schuld heeft erkend en heeft verklaard, dat hy vrijwillig naar Djakarta Is geko men. Toen hem medegedeeld werd, dat hy zou worden behandeld als zich onvoorwaardelijk te hebben overge geven, aangezien hy na de presiden tiële boodschap van 13 April was aangekomen, zeide hy, dat hy de toestand begreep. De operaties van het federale leger worden, voortgezet onder commando van kolonel Kawilerang, de comman dant van Noord-Sumatra. Volgens berichten zouden verschei dene gijzelaars in Makassar gedood worden, indien Azis niet zou terugke ren. Dit was door de regering overwo gen, voor de minister van Defensie het leger bevel gaf tot de actie over te gaan. Het' zal worden beschouwd als een consequentie van het bevel, betreurenswaardig en droevig. Dege nen, die bij deze zaak zijn betrokken, zullen echter geen pardon krijgen bij de regering. VROEG NEDERLAND OM AMERIKAANSE INTER VENTIE? Aneta heeft zich tot autoriteiten van het Statedepartment gewend inzake een bericht van de Christian Science Monitor uit Den Haag, vol gens hetwelk minister Stikker naar Washington telegrafeei'de, dat de V. S. de Indonesisché leiders er mis schien toe kunnen brengen hun ge schil by te leggen. Deze autoriteiten ontkenden, dat men een telegram met een verzoek tot interventie door de V. S. in de moeilijkheden te Ma kassar van de Nederlandse regering had ontvangen. Aneta vernam ech- Het eerste kind van prinses Eliza beth, prins Charles, werd op 14 No- vember 1948 in Buckingham Palace ult betr5uwbare bron, dat vraag- geboren. stukken, die met deze moeilijkheden Prmses Elizabeth wordt Vrijdag 24 Ln verband staan, enige dagen gele- 3aar. den onderwerp van diplomatieke be- Vandaag vertrekt hij naar Amerika. Vandaag vertrekt per „Niemv Amsterdam" naar de Ver. Staten voor een studiereis van tenminste een jaar, de heer C. W. van Belzen uit Nieuw- en St. Joosland, één van do weinige Zeeuwen, die zich toeleggen op plantenveredeling en de enige in de provincie, die zich bezig houdt met de gerstveredeling. Hij is er na jaren geduldige arbeid in geslaagd, het nieuwe- gerstras „Nova" te kweken, dat zeer byzondere eigenschap pen bezit en waarvoor in de kringen van-wetenschap en landbouw dan ook grote belangstelling bestaat. Vóór zijn vertrek maakten wij in Middelburg een praatje met de heer Van Belzen, die ons iets vertelde over de resultaten van zijn arbeid. Vier grote factoren, zo vertelde hy ons, spelen bij de plantenveredeling een belangrijke rol: het opbrengst vermogen, de kwaliteitszekerheid (voor gerst b.v. de brouwkwaliteit), de oogstzekerheid (van jaar tot jaar een gelijkmatige, goede opbrengst) en ae weerstand tegen bepaalde ziekten. De veredeling, de verbetering van het assortiment dus, is óp verschil lende manieren te bereiken. Men kan een selectie toepassen uit een landras ('n ras, waarvan de planten in eigenschappen van elkaar afwij ken) en daardoor een nieuwe soort kweken met een betere productivi- met een landbouwstamboon; hij kweekte de Candida, die thans in de officiële rassenlyst is opgenomen. Dat is wel een succes, want op die lijst komen slechts 12 bonenrassen voor! Nieuwe vormen kunnen ook ver kregen worden (wanneer men maar voldoende vakmanschap en geduld bezit en teleurstellingen weet te dragen!) door middel van kruisin- teifc De heer Van Belzen lukte dit I naaide gerst (dus zonder de voor de verschillende typen, waar uit dan het beste materiaal moet worden geput. HET WERD EEN NOVUM. Naast de gewone kruising bestaat de terugkruising. Door middel daar van heeft de heer Van Belzen onge- boeren zo hinderlijke kafnaalden) gekweekt, die een behoorlijke indruk maakt, doch nog niet op de proef velden is. Het betreft hier een syste matische opbouw van- een nieuw ras. Een cultuurras werd gekruist met Abessijnse en Aziatische gerstras sen, die dus nog dicht by de natuur staan en een grote droogteresistentie hebben. Het resultaat daarvan werd teruggekruist met een cultuurras en vervolgens had nog weer kruising met brouwgerst plaats. Zes jaar duurde het kweken van het niemve ras Nova, dat inderdaad een novum vormt. Het werd verkre gen uit kruising van twee cultuur rassen. de Kenia en de Saxonia, le vert een vroegryp en stevig gewas, is het enige Nederlandse gerstras, dat brouwkwaliteit bezit en wat uitermate belangryk is het is practisch resistent, d.w.z. nagenoeg niet vatbaar voor stuifbrand, een hlocniinfectie. De boeren behoeven dus byiia geen bestrydingsmiddelen aan te wenden. Geen enkel ander cultuurras (en er bestaan maar wei nige, voornamelijk buitenlandse) kan daarmee vergeleken worden! De Nova wordt nu een paar jaar op de proefvelden bestudeerd, waar na zal blijken, of het ras in de ras- senlijst kan worden opgenomen. De productiviteit is nog onvoldoende, maar de heer Van Belzen is bezig deze met behulp van X-bestraling op te voeren. Ook daarmee is hy ieder ander vooruit. Hij gebruikt de' installatie van een specialist-genees heer. „PROFFEN-WERK". Een derde veredelingsmethode is de kunstmatige mutatie, zoals ge- sprekingen tussen Amerika en Ne derland geweest waren. De staatspolitie te Makassar arres teerde een negental personen, onder wie de voorzitter van de „Angkatau Pemoeda Indonesia". Er waren aanwij zingen, welke het bestaan van illegale activiteiten doen vermoeden. Bij an dere personen werden slechts huiszoe kingen verricht, zoals bij de afdelings voorzitter der Masjoemi. LANDING Volgens le Makassar ontvangen berichten zijn Indonesische federale troepen op Zuid.Celebes geland, als deel van de operaties die tot, doel hebben de opstandelingen te bestry. den, die Makassar bezet houden. Volgens de berichten zyn ongeveer 300 man geland te Djcneponto, 120 km ten Zuiden van Makassar, en an dere troepen te Karama, ongeveer 25 k,m. Noordelijker. Gestolen kostbaar schilderij achterhaald. De Duitse politie te Lübeck heeft twee.mannen gearresteerd, die in het bezit bevonden werden van een kost baar schilderij van de zeventiende eeuwse Nederlandse schilder Adriaan van de Velde. Men meent, dat het schilderij is gestolen uit een te Ber lijn in de oorlog ingerichte bergplaats voor kunstschatten, die bomvrij werd geacht. De waarde van het in beslag genomen schilderij wordt op tachtig duizend mark geschat. De beide arrestanten verklaarden 't schilderij voor honderd mark van een andere man te hebben gekocht. C.A.O. voor de tuinbouw goedgekeurd. (Van onze Haagse redacteur). Naar we vernemen, is de eerste collectieve arbeids-overeen- komst voor de tuinbouw voor het contractjaar 19501951 door het Col lege van Rijksbemiddelaars goedge keurd. Zij betreft de provincie-Gro ningen. Engelsman in Hongarije verdwenen. Volgens een diplomatieke corres pondent van het Britse blad „Daily Telegraph" is opnieuw een Brits bur ger in Hongarije verdwenen kort voor zijn vertrek naar Engeland. Het is een 60-jarige directeur van een fabiek van mineraalwater. De fabriek is onlangs genationali seerd en was een dochteronderneming van een Britse maatschappij. noemde X-bcstraling, waarmee de heer Van Belzen reeds bereikte, dat hij twee aren op één stengel kreeg. Ook de bruine Candida-boon is be straald. waardoor er twee witte ty pen uit gekweekt konden worden. Nadat ae heer Van Belzen de landbouwschool in Goes had door lopen (dat was in 1941), heeft hij zich doelbewust toegelegd op de ver edeling, hoewel een leraar hem waarschuwde, dat dit „proffenwerk" moet blijven. Hy heeft nu een klein bedryf in Nieuwland, maar hoopt over enkele jaren een groter in de Sloepolder te kunnen stichten. Op grond van zyn theoretische en prac- tische kennis ontving hij een voor keursvisum voor Amerika, waar hij de veredelingsmethoden gaat bestu deren. Eerst voert zyn reis hem naar Michigan, later zal hij zich naar Bellsville (Md.) begeven, dat een centrum is van de Amerikaan se plantenveredeling, zoals in ons land met Wageningen het geval is. VEEL BEWOLKING Geldig tot Dinsdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Aanvanke lijk matige tot krachtige Zuidelijke wind. Later meest matige wind uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1