PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Abdoel Azis vrijwillig naar Djakarta gereisd Walchers slot wordt rusthuis 0E BILT Als vrij man of als gevangene Deze week KONING LEOPOLD SPREEKT VANDAAG VOOR DE RADIO Verbouwing van „Ter Hooge nadert voltooiing Brand nabij Medemblik eist drie doden Vandaag VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 89 Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Balüntqn. Pi.verv.: VV. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; t 3.90 p few.; fr p p. 1 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 April 1950 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2475 (t.g.g 2228); Ocstburg: Pr Mauritsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 VOORLOPIG NOG RUST IN MAKASSAR. Yrydag werd uit Djakarta gemeld, dat Abdoel Azis daar is aangeko men aan boord van een speciaal vliegtuig, waarin zich verder bevonden de Indonesische minister van Voorlichting, een vertegenwoordiger van de deelstaat Indonesië en een Australische waarnemer van de Ü.N.C.I. Wat er precies met Abdoel Azis zal gebeuren is nog niet niet goed dui delijk. Aanvankelijk werd verklaard, dat Azis als vrij ,nan was gekomen, mogelijk om de gevoelens van diens volgelingen te ontzien. Later zei echter de Indonesische minister van Defensie: „Azis is te Djakarta in arrest gesteld. Hy is gevangene." En dat lijkt ook het meest waarschijn lijk. De minister voegde aan zijn ver klaring toe: „De komst van Azis betekent onvoorwaardelijke capitu latie van hem persoonlijk, echter nog niet, dat nu aan de opstand te Makassar ook een eind gekomen is. Ondanks Azis' aankomst is \de op dracht aan de federale troepen, om aan de opstandige beweging een eind te maken, niet ingetrokken. De operaties zullen voortgaan totdat de opstandige beweging zal zijn on derdrukt. De minster ontkende voorts, dat aan Azis beloften waren gedaan om hem naar Djakarta te lokken. Het zou de opstandelingenleider niet toe gestaan worden naar Makassar te rug te keren. IN MAKASSAR. De correspondent van Aneta te Makassar seinde Vrijdag naar Dja karta: De rede van president Soekarno veroorzaakte gisteravond te Makas sar een grote verslagenheid, daar men er tot het laatst had gehoopt op een vreedzame oplossing. In de loop van de dag verbeterde de stem ming, daar in de kringen der inge- wyden bekend was geworden, dat de minister van Defensie der R.I.S. nog geen bevel tot de aanval had gegeven, zodat het nog niet vast stond, dat er gevechten zouden uit breken. Bovendien was het bekend Sombere herinneringen drijven nog boven Nederland aan de Paasstorm 1950, die alle plannen voor genoege- lijke lenteuitstapjes zonder meer wegvaagde. En zorgen beklemmen het Nederlandse hart, als het stilstaat bij de onhoudbare positie, waarin on ze sigarenindustrie verkeert. Eens waren de Nederlandse sigaren, al be weerden dan de Sigaren-Kenners, dat het blazertjes waren en dat je om te weten wat een sigaar- was Brazils, of import-Havannas en wat dies meer zij moest roken, een waarlijk niet on belangrijk deel van Hollands Glorie. Bij menige douaneambtenaar, die te ijverig was, deed je er wonderen mee. Nu is het zover gekomen, dat de Ne derlander geen sigaren meer rookt, omdat hij het niet meer betalen kan. De heer Lieftinck, zondebok voor let terlijk alles wat in Nederland niet naar wens gaat, is ook hier weer de man, die als schuldige gedood verfd wordt. En laat ons eerlijk zijn: met de sigaren maakt hij het bont. Tienmaal zoveel belasting en accijns van ons geliefde rokertje, het gaat te ver. De sigarenindustrie staat op de rand van de afgrond. Dat mag toch nimmer het resultaat van fiscale maatregelen zijn! Indonesië. Het staat voor ernstige uren. Soekarno heeft het bevel ge geven voor gewapend optreden tegen de in opstand gekomen Makassaren. Er gaat dus bloed vloeien, althans daar ziet het naar uit, in een strijd tussen Indonesische volkeren onder ling. Waar zulk een botsing toe kan leiden, vermag niemand te voorspel len. Er zijn in de geschiedenis voor beelden voor het grijpen, van kleine incidenten, die verbijsterende gevol gen hadden. De tijd zal leren, of het federalisme, nu het, vroeger dan ver wacht werd, tot een la-achtmeting komt, innerlijke kracht genoeg heeft om het tegen Soekarno op te nemen. In het buitenland trok het lucht vaartincident tussen -Amerika en Rusland het meest de aandacht. Als nuchter Nederlander waagt men zich onwillekeurig af, wat 'n Amerikaans vliegtuig, bewapend of niet, boven de Ealtische staten moest zoeken. West Europa is allerminst gebrand om conflicten met de gevaarlijke reus in het Oosten en als de Amerikanen met alle geweld boven Europa wil len vliegen, is het ons liever, dat zij dat boven West Europa doen, dan op een plaats waar het bedenkelijk op spelen met vuur gaat lijken. De eerste Amerikaanse wapenen in het leader van het Atlantisch Pact zijn in Europa gearriveerd. De inci denten bleven binnen de perken. En België heeft nog altyd geen re gering. Het wordt een eentonig ver haal, maar ook van Zeeland ziet geen kans om een kabinet in elkaar te zet ten. Hy scheen geslaagd. Maar het bleef bij schijn. En bij dat alles ver scherpt de situatie zich in België van week tot week. Op deze manier kon het koningschap in België wel eens in ernstig gevaar komen. Volgens de jongste geruchten zou Leopold alsnog bereid zijn een com promis te aanvaarden. Gezien de stel lige verklaringen van de vorst schijnt niet veel grond voor deze geruchten aanwezig. Maar wellicht weten we de volgende week meer. geworden, dat de overste Mokoginta en de regering van Oost Indonesië met de uiterste inspanning voortgin gen, een oplossing te zoeken. Omstreeks net middaguur ver scheen er een gemeenschappelijke bekendmaking van de Oost-Indone sische regering en Mokoginta, waar in de soldaten van het K.N.I.L. en de bevolking werden opgewekt, kalm te blijven. Het bevel tot de aanval was nog niet gegeven. In het parlement van Oost-Indo- nesië heeft de minister-president, ir. Diapari, een regeringsverklaring afgelegd, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de regering ook thans nog streeft naar een zo snel en vreedzaam mogelijke oplossing van de kwestie-Azis. Benauwd bad van twee dames in het Damsterdiep. Twee dames, inzittenden van een personenauto, hebben bij Noorddijk in Groningen Donderdagavond enkele benauwde ogenblikken beleefd. De auto reed door een verkeerde ma noeuvre het Amsterdk.) in, vermoe delijk omdat de bestuurder onder in vloed van sterke drank verkeerde. Hij kon zich spoedig bevrijden, de beide dames slaagden daar niet zo gauw in. Enige mannen begaven zich te water en zagen door de lage wa terstand kans de-hoofden der twee vrouwen boven de oppervlakte te houden. De ene dame werd na tien minuten bevrijd, de andere eerst na een half uur, doordat ze met haar be nen bekneld zat. Zij hadden onder weg „gelift". Griekse regering afgetreden. De Griekse regering van premier Venizelos is afgetreden, waarschijn- ïyk onder Amerikaanse druk. De am bassadeur in Athene heeft enige ma len critiek uitgeoefend op de onstabie le situatsie in Griekenland. Koning Paul heeft generaal Pla- styras opgedragen een nieuwe rege ring te vox-men. De rokken blijven 35 c.m. yan de grond. De Fi'anse modeontwerper Jacques Fath heeft na aankomst met de „Ile de France" in New York verklaard, dat bij de aanstaande wintermode de rokken 35 centimeter van de grond zullen blijven. GEEN HULP GEVRAAGD Van bevoegde Nederlandse zijde werd aan Aneta verklaard, dat tot dusverre de regeling van de R.I.S. geen verzoeken heeft ingediend voor het verlenen van militaire hulp in verband met de tegen de opstande lingen in Zuid-Celebes te treffen maatregelen. Men wees er overigens op, dat indien dergelyke verzoeken zouden binnenkomen, hetgeen volgens de R.T.C.-overeenkomst mogelijk is, de regeling in Den Haag hierover dient te beslissen. Inmiddels heeft het ministerie van defensie bekend gemaakt, dat kolonel Kawiiaring benoemd is tot comman dant van alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, die aangewe zen zijn om deel te nemen in de ope ratie in Indonesia Timoer. Hevige koude in groot deel der Ver. Staten. Een groot deel van de Verenigde Staten wordt geteisterd door een he vige koude, die alle vorige records slaat. In het Middenwesten liepen de Ame rikanen te kleumen bij een tempera tuur die laaide tot drie graden onder nul. In plaats van een zacht Aprilre- gentje viel in het Merengebied een llink pak sneeuw. In Ohio, Indiana, Illinois, Missouri, Iowa, Minnesota, Oost-Kansas en Dako ta daalde het kwik tot een punt, nog nimmer bereikt op de 23ste dag van de lente. Bovendien ziet de toekomst er niet veel rooskleuriger uit. Uit Canada wordt steeds meer ijskoude lucht aan gevoerd en voor vannacht wordt vorst voorspeld tot aan Carolina. In Indianapolis daalde de thermo meter tot twintig graden, waardoor het record van 1920 met twee graden gebroken werd. Amerikanen blijven zoeken. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft medegedeeld, dat het zoeken naar het vermiste vliegtuig wellicht nog twintig dagen in volle omvang zal worden voortgezet. Vijftien Amerikaanse vliegtuigen zul len Zaterdag opnieuw opstijgen. Het huidige aantal vliegtuigen en man schappen op het vliegveld Kastrup zal worden gehandhaafd. Koninklijk gezin terug van vacantie. Vrijdagavond zijn H.M. de Koningin en de beide prinsesjes Beatrix en Irene met de „Pieter de Hoogh" op Schip hol geland, terug van vacantie uit Val d'Isère. Prins Bernhard reisde dit keer afzonderlijk en streek met een militai re Dakota op Soesterberg neer. De Prins begaf zich onmiddellijk naar Pa leis Soestdijk, waar hij de koningin en de prinsesjes, die om precies acht uur daar waren aangekomen, begroette. Britse kapitein schoot een Pool dood. Een kapitein van de Britse veilig heidspolitie heeft in Hamburg dwars door een gesloten deur een Pools bur ger. die verdacht werd van spionnage voor een vreemde mogendheid, dood geschoten. Een perschef van het Britse leger verklaarde, dat de kapitein zich naar de woning van de Pool had begeven om hem te ondervragen. De Pool zou de kapitein buiten de deur hebben ge zet en de deur hebben gesloten. De ka pitein vuurde daarop zes kogels dooi de deur. Toen de Britse politie later de deur opende, vond zij de Pool dood. De kapitein is gearresteerd. Vrijdagmorgen is de debarkatie geschied van ruim duizend militairen, die met de „Groote Beer" uit Indonesië terugkeerden. Gedurende de reis uit de tropen vervoerde de „Groote Beer" 348 patiënten in het hospi taalgedeelte van liet schip. Weg open voor een nationale oplossing Koning Leopold zal vanmiddag om 17 uur via de Belgische nationale omroep het volk toespreken. Dit nieuws werd gisteren in Brussel bekend gemaalct, nadat de vorst opnieuw een bespreking had gehad met Paul van Zeeland. Niemand weet uiteraard precies hoe de nieuwe verklaring, welke uit de luidsprekers zal klinken, uit zal vallen. Algemeen wordt echter verwacht, dat Leopold concessies zal bekend maken om de weg te banen voor een nationale oplossing van de Koningskwestie. Het schijnt, dat tot verrassing van de vurige koningsgezinden Leopold zich gekant heeft tegen een regering, die uitsluitend uit leden van de C.V. P. zou bestaan. Om deze reden werd Van Zeeland naar Pregny ontboden. In dat opzicht zou Leopold het stand punt van zijn broer, prins-regent Ka- rel, gedeeld hebben. In erfpacht verkregen voor één gulden per jaar. Vóórdat de Duitsers het kwamen uitwonen, vóórdat het zoute water de eeuwenoude bomen in huiveringwekkende skeletten veranderde, was Ter Hooge in Koudekerks méér dan een slot: het was een lustoord. Wat er van overbleef was bedroevend het eens zo statige landgoed met zjjn trotse torens was niet veel meer dan eep zwijnenstal en het kostelykc park met de gracht en de vyver was hopeloos ontluisterd. Ge moet er echter nü eens een kykje nemen! Een legertje werklieden heeft bezit genomen van het buiten en is bezig het te veranderen in een prachtig rusthuis voor ouden van dagen. Deze arbeid geschiedt in een zodanig tempo, dat men in de loop van de volgende maand klaar hoopt te komen, waarna deze aanwinst van de Zeeuwse gemeenschap officieel geopend zal worden. De Stichting Rusthuizen Walche ren, geformeerd door de Walcher.se plattelandsgemeenten en de Prot. kerken, is nog maar een borelings- ke, maar heeft toch al een kleine feschiedenis achter dé rug. Per 1 anuari 1950 werden de rusthuizen Irma en Der Boede en de geëvacu- eerden in De Dennen te Etten-Leur overgenomen van het Rijk, doch nog vóór dat tijdstip brandde Irma in Domburg uit. De oudjes werden ty- delijk ondergebracht in het barak kenkamp aldaar en verblijven thans in de kazerne Willem Hl te Vlissin- gen, waar ook een aantal verpleeg den uit De Dennen woont. In Ter Hooge wil men zoveel mo gelijk valide ouden van dagen opne men. Er kan een 50-tal mensen ge plaatst worden en dit zullen wel voornamelyk lieden zijn uit „Willem m." Der Boede in Koudekerke wenst men te bestemmen voor chro nische .zieken, niet alleen bejaarden, doch wanneer het kan óók jongeren. De Inspectie v. d. Volksgezondheid dringt op dit laatste sterk aan, daar men hierdoor zou meehelpen in een dringende behoefte te voorzien. GUNSTIGE VOORWAARDEN Het is verheugend, dat de exploi tatie van Ter Hooge op buitenge woon gunstige voorwaarden kan ge schieden. Van de eigenaar, mr. R. W. Graaf van Lynden, werd het huis plus een stukje grond voor de tyd van 25 jaar in erfpacht verkregen voor de kapitale som van1 per jaar. Het Ryk draagt alle res tauratiekosten (een kleine ton!) en zorgt ook voor de inventaris. De strenge voorschriften van de Brand weer kosten eveneens een lieve duit, maar weer is het vadertje Staat, die er zich voor spant. Dat liet Stich tingsbestuur voor dit alles buitenge woon dankbaar is evenals voor het stimulerend en voorbereidend werk van de Stichting Zeeland voor Maat- schappelyk en Cultureel werk, wie be- twyfeit dat? Oude mensen, hoe vitaal ook, kun nen ziek worden en daarom is het felukkig, dat de inmiddels benoemde irectrice en adjunct-directrice bei den gediplomeerde verpleegsters zijn. Directrice is Zr. Apeldoorn, een dia- kones uit Haarlem, die op Walche ren wordt gedetacheerd, adj. direc trice Zr. Davids. Ook zyn reeds de nodige verpleeghulpen en het huis houdelijk personeel aangenomen; tot hoofd van de huishouding werd be noemd mej. Bronkhorst, die lange tyd werkzaam was in huize De Horst van „Kerk en Wereld" te Drieber gen. GEZELLIG EN RUIM. De benedenverdieping van Ter Hooge is nog wat rommelig, maar het is nü al een genoegen om er rond te lopen. De grote salon wordt veranderd in een gezellige, lichte conversatiezaal, die ook als eetzaal dienst zal doen. In de vleugels zijn toilletten, een isoleerkamer voor ernstige zieken, enkele royale zie kenzalen, natuurlyk ook een grote keuken en een bijkeuken en vooral niet te vergeten de conversatiezaal van het personeel en de werkkamer van de directrice, de twee mooiste vertrekken van het slot met prach tige betimmeringen, spiegels, leerbe- hang, zeldzaam fraaie schouwen, waaruit de glorie van het verleden spreekt. Op de eerste verdieping is een reeks van aardige slaapvertrekken voor ten hoogste acht personen en kamers voor legenen, die tijdelijk ongesteld zyn. De zolderverdieping is volkomen vertimmerd en daar door verbeterd; men vindt er knus se kamertjes voor het personeel, als- Naar het onafhankelijke blad „Le Soir" weet te melden, zou binnenkort een onderhoud tussen de koning en de prins-regent verwacht kunnen worden. Volgens het liberale blad „La der- nière Heure" wijst alles erop, dat de koning aan Van Zeeland heeft doen weten, dat hij niet op de troon wenst terug te keren onder bescherming van een enkele partij, ook al heeft deze partij de meerderheid in de Se naat. Deze wending wijzigt natuurlijk meteen de positie van de C.V.P., want het is moeilijk de koning tegen zijn wil naar België te laten terug keren. De onverwachte verandering in de houding van de koning heeft kenne lijk enige verwarring gesticht onder de koningsgezinde journalisten. Het blad Libre Belgique" bracht giste ren een artikel onder de kop „geen troonsafstand", sprak daarin alle ge ruchten tegen en weet deze aan „ver tragingsmanoeuvres". Het Vlaams katholieke blad „De Standaard" daarentegen bevestigde, dat de koning bezwaar had gemaakt tegen het door Paul van Zeeland ont- woroen kabinet. De formateur wei gerde dat aanvankelijk te geloven, maar moest zich tenslotte neerleggen by de verklaring van de secretaris van de vorst. Gezin van de burgemeester van Wervershoof getroffen. Vrydagnacht. is door tot nogtoe onbekende oorzaak brand uitgebro ken te Wervershoof (nabij Medem blik), in de woning van de burge meester, de heer N. J. H. Raat. De twintigjarige dochter van de burgemeester en twee logeetjes, nichtjes van respectievelyk zestien en zeven jaar uit Medemblik, kwa men in de vlammen om. Het vuur greep zo snel om zich heen, dit de burgemeester en diens vrouw zich, toen zy de brand ontdekten, nog slechts met moeite konden redden. Hun poging om de kamer van de meisjes te bereiken mislukte. ...wordt het 150-jarig bestaan gevierd van Washington als hoofdstad van de Verenigde Staten; EN MORGEN ...is het 100 jaar geleden, dat Madame Tussaud, stichtster van de befaamde wassenbeeldenga lerij, te Londen overleed. mede 'n slaapvertrek met zeven bed den voor de meest valide mannelyke verpleegden. Dan is er een enórm grote kelder met bergplaatsen en kachels voor de centrale verwarming, die mét het stromend warm en koud water voor het nodige comfort zorgt. Aan het sanitair is ook alle zorg besteed en er zijn twee liften; de ene. die met handkracht wordt be diend, kan twee personen vervoeren, de andere dient voor het transport van spyzen. Het park om Ter Hooge, dat her- beplant is, behoort niet aan de stichting, maar de oudjes hebben toestemming om er te wandelen. Wel huurde men van mr. Van Lyn den een 1Vz ha. grote moestuin, waaruit een tuinman, geassisteerd door de concierge, straks zeer zeker een behoorlijke hoeveelheid groente voor de rusthuizen zal weten te ha len. Trouwens, ook de mannelijke verpleegden, die nog niet getergd worden door spit en jicht, kunnen in die tuin hun hart ophalen! Ook al zal Ter Hooge niet geken merkt worden door de z.g. grote zaal-verpleging, kamerverpleging is uitgesloten. „Er moet nog een derde rusthuis op Walcheren komen", zegt het stichtingsbestuur, „een huis, dat helemaal nieuw gebouwd is en be stemd voor kamerverpleging." Maar hoe, waar, wanneer? Voorlopig zal op die vragen nog geen antwoord gegeven kannen worden. KORTE PREDICATIE DE CHRISTELIJKE HOOP En ivij hoopten... Lukas 24:21 Wat betekent de hoop oneindig veel voor een mens. Hoop doet immers leven, volgens het oude gezegde: Zon der hoop geen levenAls de hoop weg is, wordt het leven een hopeloos le ven. De hoop is de veerkracht' van hel leven. Men hoort nog wel eens klagen dat hel erge van de tegenwoordige we reld is, dat zij zonder hoop is. Met al de uitvindingen en met al het tech- nisch- vermogen en met alle weten schap, die steeds verder doordringt in de geheimen van het bestaan, wordt de hoop niet meer gevoed. Er is blijkbaar een lijd geweest dat juist de wetenschap en ds uitvindin gen de hoop op de toekomst van deze wereld deden herleven. Dat is nu niet. meer het geval. We huiveren voor nieuwe uitvindingen En de Christenen nu? Staan zij an ders in het leven? Zien zij nog met een blijde verwachting de toekomst in? Bij hen mogen immers verwacht worden geloof en liefde en ook hoop.' Of leven ook zij practisch zonder hoop? De dag van de opstandinglaat ons de discipelen des Heren zien, prac tisch zonder hoop. Erger nog! Ze hebben hoop gehad, maar met die hoop is het ergste gebeurd wat er mee gebeuren kan; ze is gestorven. De ynannen uit Emmaiis zeggen het zo juist; Wij hoopten dat Hij degene was die Israël verlossen zou. Nu hopen zij niet meer. Hun hoop is dood. Zo was het met al de discipelen. Zonder Christus waren zij ook maar ongelovige mensenprecies als toy zijn. Ook na de opstanding zaten zij vol vrees en angst en twijfel, zodat de blijdschap maar heel moeilijk kon doorbreken. Hun hoop was, evenals die van de wereld, een in kwelling stervende hoop. Hoe komt- het, wanneer ook chris tenen even hopeloos zijn als heel de wereld, terwijl ze toch het Evangelie der hoop hebben? Is het niet omdat zij de schriften niet verstaan (zie vs 25 en 45) en daarbij leven? Het Paasevangelie verkondigt ons dat Christus Jezus overwinnaar is over de machten van zonde en dood, die alles in deze wereld in'dodelijke omklemming vasthouden, Waaf Hij in het midden staat, daar komt er weer blijdschap bij de dis cipelen en daar kan gepredikt wor den: Hij alleen is onze hoop. H. AFNEMEND BUnG. Geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt met veelal flinke perioden van zonneschijn en nog enke le verspreid optredende buien. Meest zwakke wind tussen Oost en Noord- Oost. Iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1