PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington beweert: Er was geen vliegtuig boven Letland DEBAT OVER DE BESTEDING VAN DE MARSHALLGELDEN VEER VLISSINGEN-BRESKENS DOOR 3 BOTEN ONDERHOUDEN 0£ BILT Russische protestnota afgewezen r VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 37 Dagblad, uitgave van de firm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. Pl.verv.: VV. Leertouwer en H A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p kw.; fr p p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 April '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. ingez. mededelingen dubbel tarief. tCleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): MT>urg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 20 Amerikaanse toestellen schonden Zweeds luchtruim. In Washington wordt algemeen verwacht, dat men de Russische protest nota over 't incident by Libau in scherp, gestelde bewoordingen zal afwij zen. Aangevoerd wordt, dat zich Zaterdag geen Amerik. bommenwerper boven Libau heeft bevonden en dat het vermiste toestel onbewapend was. Het kan dus onmogelijk 't Vuur op enig Russisch vliegtuig geopend hebben. Amerikaanse vliegtuigen zyn boven de Oostzee nog steeds onverdro ten aan het zoeken naar de sinds Zaterdag vermiste bommenwerper. Al gemeen wordt nu aangenomen, dat deze door de Russen is neergeschoten. In Scandinavië wint de overtuiging veld, dat de speurtocht niet zozeer eventuele overlevenden geldt dan wel de machine en dat het hier gaat om een toestel, waarvan de technische nieuwigheden onder geen beding in vreemde handen mogen komen. Minister Acheson heeft Woensdag op zyn wekelijkse persconferentie verklaard, dat een „energiek onder zoek" gaande is naar het incident brj Libau. Intussen schijnen de Amerikaan se piloten het toch niet zo strikt te nemen met de territoriale voor schriften, als hun volgens officiële mededelingen voorgeschreven is. De Zweedse regering heeft blijk gegeven van ontstemming over het Amerikaanse optreden. Militaire vliegtuigen zouden gevlogen hebben over de belangryke marinebasis Karlskrona aan de Oostzee, hetgeen verboden is. Een formeel protest is dienaangaande ingediend. Verklaard werd, dat toestellen, die bij het zoe ken over Zweden willen vliegen, daarvoor eerst toestemming moeten hebben. Tot dusver zijn de resultaten van de nasporingen mager. Eén der pi loten meende een vlot waar te ne men, doch verloor zyn object uil het oog. De ruwe zee belemmert het verder zoeken. De communistische pers heeft de gelegenheid aangegrepen om het wantrouwen jegens de Amerikaanse bedoelingen aan te wakkeren. Het incident werd in Moskou zo belangryk geacht, dat Russische avondbladen met extra-edities uit kwamen. Een Oostberlyns blad noemde de „provocatie bij Libau" het eerste gevolg van de benoeming van Fos- ter-DuIlës tot adviseur van minister Acheson. „Dulles is een exponent van de wapenindustrie en een voor stander van militaire operaties te gen de Sovjet-Unie", aldus het blad, dat voorts verklaarde, dat de Sov- In Oldeboorn (Friesland) is men op het ogenblik druk bezig de 70 me. ter hoge toren te restaureren. Deze to ren, behorende bij de Nederlands Her vormde kerk, wykt zeer sterk af van het gewone type Friese dorpstoren. Het kleine Oldeboorn In de gemeente Utingeradeel was eeuwen geleden een aanzienlijke plaats met een druk han. delsverkeer, en toen men in 1736 de grote toren bouwde, leefde men stel lig nog in de glorie van vroeger dagen. Eerste wapenzending ook in Frankrijk aangekomen. Het Amerikaanse vrachtschip „Ame rican Importer" is met de eerste ge heime zending wapens, welke krach tens het Atlantisch Pact door de V.S. aan Frankrijk worden geleverd, te Cherbourg aangekomen. Verscheidene honderden bootwerkers van Cherbourg zullen onder bescher ming van Franse republikeinse garde en politie, vandaag met de lossing be ginnen. De ingangen naar de haven van Cherbourg, dat 'n Franse marine- basis is. zullen, met prikkeldraad wor den afgezet. De communisten belegden een pro testvergadering. Deze werd door vijf. tig personen bezocht. Bommenwerper neergestort. In Nieuw Mexico in de Ver. Staten is Dinsdagnacht een B-29 bommen werper neergestort, vlak bij een basis voor geheime wapens. Het toestel vloog in brand. Er bevonden zich 13 personen aan boord. De weg, die naar de plaats van de ramp voert is afgezet „zich niet zal laten provo jet Unie ceren." TOT DE TANDEN BEWAPENEN.... De republikeinse senator Styles Bridges heeft voorgesteld, dat op pa trouille zynde Amerikaanse vliegtui gen, die in de nabijheid van de Sow- jet-Russische grenzen komen, „tot de tanden zullen worden gewapend" en dat aan de bemanningen der toestel len zal worden opgedragen terug te schieten, wanneer zij worden bescho ten. „De Sowjet-Russische luchtmacht heeft in hinderlaag gelegen, zij heeft in koelen bloede 'n betrekkelijk lang zaam vliegend en ongewapend Ame rikaans patrouille-vliegtuig, dat bij het maken van een normale naviga- tie-vlucht boven het door de Russen bezette Letlandse gebied is geraakt, omlaag geschoten", aldus verklaar de deze senator. Van Zeelands kabinet blijft maar op papier C.V.P. opnieuw ontstemd over de Prins Regent. Van Zeeland is nog steeds aan het onderhandelen. Woensdag heeft hij be sprekingen gevoerd met Spaak, Eys. kens en Devèze. Na afloop hiervan werd aan de pers geen enkele medede ling verstrekt. Ook de Prins Regent heeft het over leg met vooraanstaande politici voort, gezet. In kringen van de C.V.P. verheelt men intussen niet de indruk te heb ben, dat de Prins-Regent vastbesloten is zijn goedkeuring te onthouden aan een homogeen katholieke regering en waarschijnlijk ook de door Paul van Zeeland voorgestelde katholieke rege ring, aangevuld met buiten-parlemen taire personen, zal afwijzen. Men spreekt in deze kringen zijn ver wondering uit over de door de Prins- Regent gevolgde procedure en meent dat het feit, dat deze het noodzakelijk heeft geacht een aantal politieke per soonlijkheden te consulteren, geenszins bemoedigend is voor de kabinetsforma teur. Als Van Zeeland mocht falen, zal waarschijnlijk het demissionnaire ka- binet-Eyskens aanblijven en zullen de parlementaire werkzaamheden worden voortgezet tot Juli, waarna de Kamers worden ontbonden en nieuwe verkie zingen worden gehouden. Van Kastrup uit worden onderzoekingen gedaan naar het Amerikaanse vliegtuig, dat tijdens een oefen- vlucht naar Scandinavië spoorloos is verdwenen. Het toestel Is van het type Lockhcad „Privateer". Links op de foto: Aan de hand van een kaart worden de onderzoekingspogingen geregeld. Midden: Buil toftu. Zweden, uit wordt contact onderhouden met de ingeschakelde vliegtuigen. Rechts: parachutes met voedsel worden klaar gemaakt voor de bemanning van liet verdwenen vliegtuig, wanneer dit eventueel in een moeilijk bereikbaar gebied een noodlanding heeft moeten maken. EERSTE KAMER Voor opvoering van de productie of voor aflossing van sc huid. Leedwezen over het altreden van minister Wijers. De Eerste Kamer aanvaardde Woens dagavond een wijziging van de wet van 18 December 1947 betreffende de beschikking over een gedeelte 240 millioen) van het saldo der te genwaarderekening der Marshallgel- den. De heer Pollema (CH) merkte hierbij op. dat het de vraag is of de gelden gebruikt moeten worden voor aflossing van schuld aan schatkistpa pier bij de Nederlandse Bank of dat men moet trachten allerhande projec ten te financieren. De minister kiest het laatste. Dit is niet sprekers keuze. Hij wenst medezeggenschap der Ka mer over de besteding der geblok keerde Marshallguldens. Vóór alles moet de schatkistbiljettenschuld bij de Nederlandse bank worden afge lost. De heer Pollema informeerde voorts, of men in Amerika liever geen beste ding voor schuldaflossing heeft, maar wel financiering van aantrekkelijke projecten. Minister Lieftinck zeide, dat een volstrekt duidelijk beeld van het standpunt van Amerika niet aanwezig is. Tot dusver is wel gebleken, dat men bijzonder véél instemming heeft betuigd met de aanwijzing van spe ciale projecten. De minister merkte vervolgens op, dat dank zij de financieringsmogelijk heden welke Amerika biedt, een aan tal projecten kan worden uitgevoerd, die anders achterwege zouden zijn ge bleven en die in hoge mate bijdragen tot het productievermogen van ons land. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen met de aanteke ning, dat de comm. fractie wil geacht worden te hebben tegengestemd. De Kamer heeft zich voorts ver enigd met het wetsontwerp tot goed keuring van het op 24 Mei 1949 door de regeringen van Nederland, België en Luxemburg vastgestelde protocol bij de door de drie landen gesloten douaneovereenkomst. MOTIE-MOLENAAK De destijds door de heer Molenaar (WD) ingediende motie om een commissie van 5 leden te benoemen om te rapporteren over de vraag of het K.B. van 3 Augustus 1949 in over eenstemming is met art. 62 van de Arbeidswet, werd met 33 tegen 5 stemmen verworpen. Het eerste lid van art. 62 der Arbeidswet luidt: ,,Bij algemene maatregel van bestuur wor den bepalingen vastgesteld ten aan zien van de arbeids- en rusttijden van arbeiders in koffiehuizen en hotels". Vervolgens werd de minister van Financiën gemachtigd geldleningen aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste anderhalf milliard gulden. BEGROTING VAN JUSTITIE Nadat nog enkele kleine ontwerpen waren afgedaan, werd tegen 10 uur in de avond nog begonnen met de be- handeling van de begroting van Justi- I tie. Daarbij sprak de heer Molenaar (VVD) zijn leedwezen uit over 's mi nisters voornemen heen te gaan. De Kamer heeft hem leren kennen als 'n plichtsgetrouw, rechtschapen bewinds man. die zich met toewijding aan zijn werk gaf. De kwestie van bestrijding van re- volutionnaire elementen besprekend, merkte de heer Molenaar op. dat vol gens de memorie van Antwoord de verwijdering van onbetrouwbare amb tenaren uit overheidsdienst een punt van bespreking heeft uitgemaakt tus sen de regering en de voorzitters van de beide Kamers. Spr. zegt van een zodanig overleg niet veel te begrijpen. De bijzondere rechtspleging aan roerend, vroeg spr. zich af of de lei ders der bewaringskampen niets wis ten van mishandelingen, welke er gepleegd zijn. Dat geeft een onbe haaglijk gevoel. Ook de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) uitte zijn leedwezen over des ministers heengaan. Koninklijke familie Vrijdag naar Nederland terug. H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix 'en Irene zul len deze week hun verblyf in de Fran se Alpen beëindigen. De koninklijke familie Is voornemens a.s. Vrijdag naar ons land terug te keren. Kardinaal Mindszenty naar Rusland overgebracht? Van gezaghebbende Vaticaanse zijde is medegedeeld, dat volgens doorgesij pelde berichten kardinaal Mindszen ty onlangs uit een Hongaarse gevan genis is overgebracht naar de Sow- jet-Unie. Hij zal de rest van zijn straf in een Russische gevangenis door moeten brengen. Berichten, dat de kardinaal aan een hartkwaal zou zijn overleden, worden onjuist geacht. Deense consul vermist. Olaf Poulsen, de 35-jarige Deense consul te Gent, verliet Dinsdagoch tend zijn hotel te Beaulieu na zijn vrouw te hebben meegedeeld dat hij een wandeling in de bergen ging ma ken. Sindsdien h^eft men taal noch teken meer van de consul vernomen. De politie stelt een onderzoek in. •Walvis aangezien voor onderzeeboot. Het Amerikaanse ministerie van marine meldt, dat een buitenlandse „onderzeeboot", welke Maandag op ongeveer 80 km. afstand van San Francisco werd waargenomen, een walvis was. De piloot van het mili taire vliegtuig, die de „onderzee boot" dacht te zien, heeft zich ver gist, aldus het ministerie. Bemiddelaar voor Kashmir benoemd. De Veiligheidsraad heeft de Austra lische jurist Sir Own Dixon benoemd tot bemiddelaar in het geschil over Kasjmir tussen India en Pakistan. Mevr. Roosevelt bij botsing gewond. Mevr. Eleanor Roosevelt is licht gewond, toen Dinsdagavond haar auto in botsing kwam met een an dere auto. Zy keerde juist terug van een zitting der V.N. te Lake Suc cess. Mevr. Roosevelt weigerde me dische hulp. Per taxi zette zij haar reis naar huis voort. Kleinood bleef gespaard. De grote paardendresseur Ot to Schuman is een van de men sen, die ernstig werden getrof Een door de brand bij circus Jo.1 Mullens. Alles heeft hij verloren tot zijn rokcostuums cn kostbare rijzwepen toe. Eén kleinood vond hij echter tussen de ver kooide resten terug: zijn goudei Sankt-Georgmedaille. Deze me daille, waarop de patroon dei ruiters staat afgebeeld, is een onderscheiding, welke vóór de eerste wereldoorlog werd uitge. reikt aan de beste ruiters en paardendresseurs. Zelfs het zil veren geld, dat in het circus aanwezig was, is weggesmolten tot een vormeloze massa. Maar dit kleinood bleef gespaard. Zelfs het lint was niet door net vuur aangetast. Als het ministerie van Voorlichting het zegt... Dan is het nog lang niet altijd waar. De tegenstrijdige'berichten over de toestand te Makassar hebben onder de autoriteiten nogal verwarring gesticht. Minister-president Hatta verklaarde na een onderhoud met de Nederland se legercommandant luitenant-gene- raaj Buurman-vèln Vreeden: „Wan neer ons ministerie van Voorlichting zegt, dat onze troepen zijn geland, dan is dat ook gebeurd. Wij moeten echter afwachten, of Azis zich zal melden". Het vertrouwen van Hatta in zijn Voorlichtingsdienst wordt echter door weinigen gedeeld, zelfs niet door zijn naaste medewerkers, want Woensdag werd in Djakarta erkend, dat de offi ciële berichtgeving van Dinsdag vol fouten zat. Journalisten te Djakarta hebben op een bijeenkomst met de Indonesische Minister van Voorlichting hiertegen geprotesteerd. De regering van Oost- Indonesië deed hetzelfde. ..Er is geen spoor ontdekt van het Indonesische bataljon dat geland zou zijn", aldus het protest. Volgens de laatste berichten is Mo- koginta, de commandant van de fede rale troepen, opnieuw met Abdoel Azis aan het overleggen of deze naar Djakarta zal gaan of niet. Groot auto-verkeer werd Woensdag tijdelijk gestaakt in verband met reparaties aan fuik te Breskens. Belangstellend en critisch keken Woensdagmorgen de passagiers van de „Koningsplaat" bij de ponton te Vllssingen toe, hoe het bootpersoneel er met veel moeite in slaagde om vyf passagiersauto's op het dek van de boot te krijgen. Er moest heel wat heen en weer worden gereden, worden verzet en versjouwd, voordat wagen nummer 5, een Frans man, aan boord was „getrokken". De eigenaar was danig onder de indruk van al dat gemanoeuvreer en greep daarom onmiddellijk zyn camera om een plaatje te maken van de auto, die tegen de slagboom stond aange drukt. „Het gaat op de „Koningin Juliana" vlotter..." mompelde één van de passagiers, inderdaad op de „Koningin Juliana" gaat het met de auto's beter, maar met deze opmerking schoot men weinig op, want de „Koningin Juliana" lag een tiental meters verder aan de steiger, werke loos Woensdag begon de periode waarin geen grote auto's op het veer Vlissin- genBreskens kunnen worden ver voerd en het moet direct worden ge zegd, dat het deze eerste dag met de stagnatie nogal meegevallen is. Enige malen hebben wij de reis meegemaakt en hoewel de overtocht iets langer duurde dan normaal viel het op, dat de dienst zowel te Vlissingen als te Breskens normaal functionneerde. 3 boten onderhouden thans het veer. na melijk de „Koningsplaat", de „Prins Willem I" en de „Prinses Irene". De eerste twee kunnen personenauto's meenemen, de laatste alleen passagiers en fietsen. Als de „Koningsplaat" uit Vlissingen vertrekt, komt de „Prins Willem I" juist in Vlissingen aan en als de „Koningsplaat" in Breskens ar riveert, vertrekt daar juist de „Prinses Irene". Het enige bezwaar, dat deze tijdelijke dienstregeling oplevert, is de late aankomst in Breskens, waardoor de bussen genoodzaakt zijn om ook la ter te vertrekken, waardoor de hand niet kan wqrden gehouden aan de dienstregelingen van de busdiensten. GEEN GROTE AUTO'S Het was opvallend, dat er bijna geen enkele grote wagen in Vlissingen en Breskens kwam aanrijden. Blijk baar is de mededeling, dat het auto verkeer tijdelijk gestremd is, dus vol doende bekend geworden. Wel kwam te Breskens een Belgische autobus met Engelse gasten aan, doch deze lieten hun bus in Breskens staan en zetten de reis verder „gewoon" voort. Bovendien waren zij bij de grens ge waarschuwd, zodat zij op eigen risico verder waren gegaan. Over het alge meen worden alle Belgische automo bilisten, wier wagen te groot is om te worden overgezet, bij de grens ge waarschuwd. Ook bij Kruiningen wordt er door middel van borden de aandacht op ge vestigd, dat de veerdienst voor zwaar autoverkeer gestremd is. BIJ DE FUIK Inmiddels is men te Breskens by de fuik van de ponton met de herstel werkzaamheden begonnen. Woensdag morgen arriveerde de bok ,J)e Sper wer" uit Vlissingen. Men zal trach ten de werkzaamheden zo veel moge lijk te bespoedigen, zodat het onge mak, dat het uitvallen van de „Ko ningin Juliana" veroorzaakt, zoveel mogelijk wordt beperkt. Over dat „ongemak" wordt in Bres kens vrij veel gesproken. Voor zover dit mogelijk was hebben de gedu peerden maatregelen genomen om de last van een gedeeltelijk werkende veerdienst enigszins op te vangen. Toch zijn er vele firma's voor wie de stagnatie minder prettig is. Wie ge woon is zijn goederen per spoor tot Vlissingen te doen vervoeren om ze daarna per auto naar Breskens te transporteren, komt thans voor hoge re transportkosten, omdat het vervoer over de weg van Kruiningen naar Breskens veel duurder komt. Ook voor de Zeeuwsch-Vlaamse zakenlie den, die hun afzetgebied op Walche ren en Zuid-Beveland hebben, geldt dit bezwaar. In Breskens hoopt men dan ook, dat de stagnatie niet te lang zal duren. KRUININGEN—PERKPOLDER. In KruiningenPerkpolder is het nu drukker dan gewoonlijk, maar alleen tijdens de spitsuren vormde zich een file auto's bestaande uit on geveer 20 a 25 auto's. Hierdoor hadden sommige automobilisten een oponthoud van ca. V*1 uur. Manoeuvres op zee onder Nederlandse leiding Evenals in 1949 zullen de in de Wes terse Unie verenigde landen ook in 1950 gecombineerde vlootoefeningen houden. De eerste hiervan, die de naam „Activity" draagt, heeft eind Mei plaats. Deze oefening zal staan onder leiding van een vlagofficier van de Koninklij ke Nederlandse Marine. De plannen voor de oefening worden opgesteld door de Nederlandse marinestaf in sa menwerking met Britse en Franse of ficieren. Militaire besprekingen te Djakarta. IN VERBAND MET SITUATIE OP CELEBES. Zodra de berichten te Djakarta de ronde gingen doen en een officiële be vestiging ontvingen, toen minister president Moh. Hatta aan Aneta me dedeelde, dat door het bataljon Wo- rang geen landing was verricht, zulks in tegenstelling tot hetgeen door de radio-nieuwsdienst gemeld was. zijn op het ministerie van Defensie besprekingen begonnen tussen de mi nisters van Defensie der R.I.S., de waarnemend chef-staf van de APRIS (Federale leger) kolonel Simocpang. de commandant van de Nederlandse troepen luit.-generaal Buurman van Vreeden en de voorzitter van ae sectie defensie van de volksvertegen woordiging der R.I.S. Deze besprekin gen gingen over eventuele militaire maatregelen, die in verband met de situatie te Makassar zouden moeten worden genomen. Aan deze bespre kingen namen ook deel Moh. Hatta en de chef-staf van de Nederlandse troe pen. generaal majoor DR.A. van Langen. Alle beslissingen zijn afhankelijk van het antwoord op de vraag, of de kapitein Abdul Azis al dan niet naar Djakarta zal komen, zeide Hatta na afloop dezer bespreking. Hij deelde mede, dat met betrekking tot verschil lende onderwerpen overeenstemming werd bereikt. Wohltat toch adviseur van Republiek Djocja? De uit de bezettingsjaren in Ne derland bekende dr H. C. - II. Wohl tat, die in de jaren 1940 en 1941 op trad als gevolmachtigde van het Reichskommissariat bij de Neder- landsehe Bank, bevindt zich, volgens „Trouw", wel degelijk in Indonesië. Op 17 Januari 1950 heeft de minister van Financiën der R-I.S. het gerucht, dat Duitse 'deskundigen als adviseurs waren aangezocht, officieel tegenge sproken. Thans blijkt, dat dr. Wohltat momenteel, in Djokja onder de naam Müller optreedt als financieel advi seur van de Repoeblik Indonesia (Djokja). Volgens inlichtingen van een dei- medewerkers op Java is de Hoge Commissaris van Nederland, dr. Hirschfeld, van dit feit op de hoogte. In Djakarta vraagt men zich af of de moeilijkheden, welke het Nederlandse bedrijfsleven voortdurend ondervindt met de Republiek Djokja, met de aan wezigheid van dr. Wohltat in verband kunnen staan. Het Alg. Dagblad meent echter te weten, dat Wohltat zich nog steeds in Duitsland bevindt. Brand in ziekenhuis te Tilburg. In het Sint Elisabethziekenhuis te Tilburg brak Woensdag brand uit. De vuurhaard bleek voor de brandweer, die met groot materiaal was uitge rukt, moeilijk te bereiken. Na een uur blussingswerk was de brandweer echter de vlammen volko men meester, een hoeveelheid oud materiaal, dat op de zolder lag opge slagen, werd vernield. De röytgen- afdeling kreeg geringe waterschade. De oorzaak van de brand is onbekend. WEINIG VERANDERING Wisselend bewolkt met plaatselijk nog enkele buien. Meest matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als «iisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1