Immigranten trachtten voetbal populair te maken in Australië JIMMY BROWN, Socceris goed genoeg voor schooljongens Zeeuwse Almanak Eigen boerderij voor Nederlandse boeren in Canada. MARINEMANNEN VOELEN ZICH THUIS OP DE „EVERTSEN" EERSTE „ZEEPKISTENRACE" IN NEDERLAND WOENSDAG 12 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 99 „Beter goed rugby dan slecht voetbal". (Van onze correspondent). SYDNEY, April. De toenemende stroom van niet uit Engeland afkom stige immigranten begint een steeds duidelijker wordend stempel te druk ken op verschillende zijden van het Australische leven. Reeds eerder in de korte geschiedenis van het vijfde werelddeel hebben dergelijke „vreemde invasies" plaats gehad, die het leven in bepaalde streken merkbaar hebben doen veranderen. De golf Duitsers vóór de eerste wereldoorlog heeft de landbouwstreken rond Adelaide in Zuid-Australlë en in de suikerrietstre- ken van Queensland een onmiskenbaar eigen karakter gegeven, terwijl ook de golf Italianen tijdens de Garibaldi-revolutie en de stoot Grieken het hunne ertoe bijgedragen hebben hier en daar het typisch Engelse van Australië af te schaven. In de jaren na de tweede wereld oorlog zijn opnieuw honderduizenden niet-Engelse immigranten binnenge komen voornamelijk "ontheem den" uit Estland, Letland, Littauen, de Oekraine, Polen en Hongarije. Nu deze ontheemden langzamerhand los beginnen te komen van de verplichte twee jaar arbeid voor de overheid gaan zij opnieuw een ander stempel drukken op het bonte leven van Aus tralië. Men ziet op het ogenblik in de kranten en geïllustreerde bladen haast evenveel plaatjes van in nationale klederdracht gestoken Esten, Letten en Littauers als men in Nederland af beeldingen van Markers, Volendam- mers en Staphorsters aantreft. De Lit tauers en Esten hebben reeds hun ei- Utt tonthM wat jfimkatfbr owtifHvten w< iwnincu. &k tlpordft forocntfe twaav «KHfcttwfeing l**fr feggwlMgt» tai tef «lujcn der feesten ter £eteg««hekf uia Ik* ItöOjahg bssr.u» dezer Sttd. |31Kt en met Augustas 194$ TéBgewtye nM.irum ottze omi? wste een Wijde venn-itrtliteid heeft gefetvjjeu. IttwroKi 0,ui ooit ifenoctud CoRtire uit dt/eeoc- Jw»Kfe <Ksff «Ifftegcyeo on Itwt doeu W-regele» niet Iter fjmofc wHutyemfc r zegel Uercr eemvtuoudc Sr.nl. Qniwh te 'Zkriksec ft» hef Mir emtx.es jkveren MegetWfeuhöR dm.1 iteym vèeeffy op den17*» dag Het Eeuwfeestcomité te Zierikzee heeft aan een aantal medewerkers aan de Eeuwfeesten van vorig jaar een oorkonde uitgereikt, waarin hen dank wordt- gebracht voor het vele werk, dat zjj in het belang van de stad hebben gedaan. Aan deze oor konde is het eeuwenoude Stadszegel gehecht. WAT HEEFT EEN HAAS MET PASEN TE MAKEN? De lieer B. J. de Meij te Ritthem schrijft ons: In 't nummer van Zater dag voor Pasen wordt bovenstaande vraag gedaan, daar de schrijver van 't artikel geen oplossing weet voor de associatie „Haas en Paas", Het volgende kan dienen om hem en mogelijk belangstellende lezers „uit de droom te helpen". Eieren worden als symbolen be schouwd der vruchtbaarheid. Over Paaseieren en hun zinnebeeldige bete kenis zou 't een en ander te zeggen zijn, maar wij willen ons houden aan de beantwoording der vraag: Wat heeft een haas met Pasen te maken? De eieren waren gewijd aan Ostara, de lentegodin en aan Holda, de godin van plantaardige en dierlijke vrucht baarheid. Aan Holda was ook de haas gewijd, die met 't oog op zijn sterke voort planting van ouds gold als symbool der vruchtbaarheid. In Duitsland zoeken de kinderen met Pasen in de tuin naar groen ge kleurde eieren, door de ouders te vo ren aldaar verborgen. De Paashaas, oorspronkelijk een vogel, maar door de godin herschapen in een viervoetig dier, had het vermogen op het feest der godin (Pasen) eieren te leggen. Daarom zingen de Duitse kinderen O Osterhaas, o Osterhaas Leg dyni Eier bald ins Gras. Op Paaskaarten ontbreekt dan ook de eierleggende haas niet. gen weekbladen: „Musu Pastoge" en „Meie Kodu" (resp. „Ons Toevluchts oord" en „Ons Tehuis") en hier in Sydney is momenteel reeds een ten toonstelling van Tsjechische, Estland- se, Hongaarse, Letlandse, Littause, Zuid-Slavische en Oekrainse hand- werkkunst. Deze mensen zijn zich ook met de sport gaan bemoeien en wel in de eerste plaats met de nationale sport van Engeland, Nederland en andere Europese landen: het voetbal! Voetbal, is hier vreemd genoeg steeds op het derde plan blijven staan. Het hier „soccer" genoemde Neder landse en Engelse voetbal vond men goed genoeg voor schooljongens mannen speelden een steviger spel. De vrij onbelangrijke voetbalbond in Nieuw Zuid Wales heeft steeds een noodlijdend bestaan gehad. Het ge halte van het getoonde spel stond laag en er werd doorgaans veel meer op de man gespeeld dan op de bal. De laatste weken is er uit de kam pen voor ontheemden echter een stroom van Europese voetballers los gekomen. Het opmerkelijke hierbij is, hoeveel van die Hongaren, Letten, Estlanders en Oekrainers beweren vroeger internationale spelers te zijn geweest. Meestal vallen zij spoedig door de mand, doch er blijkt toch ook heel wat goed koren onder het kaf te schuilen. BETER RUGBY. Het zal er nu maar om gaan, of de ze Nieuwe Australiërs met hun en thousiasme in staat zullen zijn de voetbalsport hier op te voeren tot het wetenschappelijke Europese peil. of dat zij zoals de Britse voetbalmani ak na enige tijd zullen gaan zeggen: „beter goed rugby dan slecht Soccer." Wanneer de betrokken autoriteiten streng gaan optreden tegen het door gebrek aan techniek ontstane harde spel op de man. zullen al deze Nieu we Australiërs voetbal zeker een be langrijke plaats kunnen geven in het Australische sportleven. Dit jaar 7500 immigranten uit ons land. Ir. A. S. Tuinman, landbouw- en im migratie-attaché van de Nederlandse ambassade te Ottawa, heeft meege deeld, dat in de naaste toekomst een nieuw plan tot uitvoering zal komen om het Nederlandse boeren in Canada mogelijk te maken een eigen boerderij te kopen. Dit reeds enige tijd gekoes terde plan zal bij wijze van proef voor het eerst in practijk gebracht worden in Nova Scotia, een van Canada's be langrijkste kustprovincies. Dit „coöpe ratieve financiële plan" wordt uitge voerd en mogelijk gemaakt door sa menwerking tussen de provinciale autoriteiten en kerkorganisaties in No va Scotia en de betrokken Nederlandse boeren. Daar dit plan zich nog pas in een proefstadium bevindt, zullen om te be ginnen slechts 25 gezinnen, die reeds enige tijd in Canada wonen, de gele genheid krijgen om dit voordeel te ge nieten. In enkele andere provincies wordt dit plan ook reeds bestudeerd, doch daar is het nog niet zo ver gevor derd. Voorts deelde ir. Tuinman mee. dat men het aantal immigranten, dat in 1950 naar Canada zal komen, op het ogenblik op ongeveer 7500 schat, hoe wel men aanvankelijk 10.000 immi granten verwachtte. Verreweg het grootste gedeelte dezer immigranten zou uit boeren met hun gezinnen be staan. Het aantal aanvragen van Ne derlandse boeren schijnt kleiner te zijn dan aan het begin van het jaar verwacht werd. Jeugdige boefjes in Den Haag. In de loop van de vorige week heeft de Haagse kinderpolitie zich met verschillende jeugdige boefjes moeten bezig houden. Een negenja rig jongetje was met een vriendin netje van tien op stap gegaan; het tweetal had goede sier gemaakt met een bedrag van twintig gulden, die de jongen bij een rijwielhandelaar had weggenomen. Drie inbrekers van 17 en 15 jaar wisten een groot magazijn in de bin nenstad binnen te dringen en namen daar nylonkousen, handschoenen en snoepgoed weg. Ze werden gesnapt, toen ze met de buit in een zak door de stad liepen. Een jongetje van tien jaar, dat zo graag wilde fietsen, maar zelf geen karretje had, nam een onbeheerd staande jongensfiets weg. Gelukkig kwam zyn moeder er achter en die zorgde er voor, dat het fietstochtje niet doorging. ALLEEN DIE WACHTLOPERIJ IS BEROERD. (Van onze speciale verslaggever a.b. van de ..Evertsen") Zuid-C'hinese Zee. Veel vertier is er op een jager niet voor de matrozen en daarom moeten zij het weinige wel voor lief nemen. Trou wens over zo bar veel vrije tijd beschikken de opvarenden nu ook weer niet. De zeewacht laat de Jannen weinig rust en als er aan boord van de „Evertsen" dan ook wel eens een hartig woordje valt, betreft het in ne- gen van de tien gevallen ,,die beroerde wachtloperij" (voor be roerde" mag wel iets pittigers worden ingevuld). En niemand zal willen bestrij. den, dat de taak van het waehtsvolk aan boord van een varend schip toch nog heel wat zwaarder en inspannender is dan die in de een of andere walinrlchting. Het grote 46.000 tons dok van Wiiton-Feyenoord te Rotterdam, dat in de oorlog aan geallieerde bombardementen ten offer viel, is thans weer ge heel gerestaureerd en op Tweede Paasdag in gebruik gesteld. Het groot ste schip van Nederland, de 36.600 ton met. ide „Nieuw Amsterdam", was het eerste schip, dat in het dok werd opgenomen, een karwei, dat ondanks zeer ongunstige weersomstandigheden een vlot en gunstig verloop had. DEN HAAG HEEFT PRIMEUR. (Van onze Haagse redacteur). Herinnert u zich nog uit uw jeugd, hoe u van vier oude kinderwagen wielen een plank en een zeepkist uw eigen auto fabriceerde Deze wagen tjes ztfn nog altijd in trek by de graag knutselende en sportieve jeugd, alleen: karretjes zyn geperfectionneerd en de jeugd maakt er niet alleen meer de weg onveilig mee, doch houdt heuselijke snelheidswedstrijden, waarnaar duizenden ouderen komen kijken; althans in Amerika. En als de tekenen niet bedriegen spoedig ook in Nederland, want ook hier staat de eerste „zeepkistenrace" op het programma. Rhenen en Arnhem treffen voorbereidingen, maar Den Hang heeft de primeur. Aan de wal is het ook niet bepaald een genoegen, maar daar heb je in ieder geval de zekerheid, dat je na zo'n wachtperiode weer twee dagen „rust" krijgt, terwijl je aan boord al blij mag zijn als je een paar uurtjes je eigen baas bent. Vier op acht af en dat steeds maar door Een feit is echter, dat vele posten aan boord meer bevrediging bieden en de manschappen meer verantwoorde lijkheidsbesef bij brengen dan dat aan de wal vaak het geval is. Opvallend is aan boord van de „Evertsen" (en op de andere schepen van onze vloot zal het wel net zo zijn gesteld) het geringe aantal derde- en tweedeklassers. Als puppes III behoor je daar tot de uitzonderingen en de eerste dagen aan boord voelden we ons dan ook een tikkeltje onwennig tussen al die hoger geplaatsten: we prezen ons althans gelukkig, dat hier onder de tropenzon het standsverschil uiterlijk niet waarneembaar is. Dat de eerste klassers op deze jager in zulke sterke mate vertegenwoor digd zijn, is zeer zeker voor een, niet gering deel te danken aan het werk van de sergeant-konstabel J. E. C. Wal- last, die behalve de functie van onder officier van politie, ook nog die van leermeester vervult. Overdag kan je hem haast altijd vinden op een van de kanonbordessen, waar hij dan aan een of meer weetgierigen, de werking van Brand in bakkerij te Zaandam. Door tot nog toe onbekende oor zaak brak Zaterdagavond brand uit in de bakkerij van de coöperatie „Een heid" te Zaandam. De Zaandamse brandweer, die met groot materiaal uitrukte, kon na drie kwartier mel den het vuur meester te zijn. De bak kerij heeft schade opgelopen, welke on ongeveer anderhalve ton wordt geraamd. het geschut uitlegt.. En er komt heel wat voor kijken, eer je precies weet wat er zo al moet gebeuren, alvorens een granaat de ruimte wordt inge stuurd. Met de kennis die je tijdens je acht-weekse opleiding in het M.O.K. Loosdrecht hebt opgedaan, kom je slechts een bedroevend klein eindje, dat garanderen we „ZOEK ZE MAAR OP". Een gemakkelijke leermeester is die tamelijk omvangrijke sergeant, die juist tijdens ons verblijf aan boord de zilveren medaille voor 25 jaar trouwe dienst ontving, anders niet. Wij zijn er toevallig getuigen van als hij na scheepstijd in zijn kleine hut een paar tweede-klassers uitvraagt over de be tekenis der verschillende gekleurde leidingen, die je aan boord van ieder oorlogsschip aantreft. Nu, de rode, blauwe en gele leverden geen moeilijk heden op, maar waar die donkerbrui ne nu precies voor dienden, weten de bezoekers niet zo gauw meer. „Dan zoek je ze maar op", meent de ser geant en de beide adspirant-eerste- klassers zijn zo goed niet of ze moeten het halve schip doorrommelen alvo rens ze een bevredigend antwoord op die vraag kunnen geven. „Maar nu weten jullie het ook voor altijd, zie je", knipoogt de sergeant als de lei ding-zoekers na een kwartiertje lich telijk puffend weer in zijn hut ver schijnen Ruim een week hebben we doorge bracht op Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" en gedurende die periode waren we in staat om het leven aan boord van een varend oorlogsschip in al zijn hoedanigheden te leren kennen. Een verre van gemakkelijk leven, on getwijfeld, maar een leven dat de ma rine-man toch meer voldoening schenkt dan het leven aan de wal, om dat hij eerst dan leert beseffen, dat er toch nog wel belangrijker dingen zijn dan baksgewijs of rechts richten. Myron E. Scott, een foto-verslagge ver in Amerika, had een fijne neus, toen hij in de lente van 1933 een foto maakte van een paar jongens, die met hun zelfgemaakt autotje van een helling afreden. De foto bracht de redactie op de idee om voor der gelijke wagentjes een wedstrijd uit te schrijven en daar een prijs voor uit te loven. De race werd een enorm succes en niet alleen de plaatselijke bladen schreven er over, doch de grote Amerikaanse pers toonde grote be langstelling en in korte tijd groeide het plaatselijke wedstrijdje uit tot 'n landelijke gebeurtenis. Toen ten slotte de General Motors door Scott er bij werd geïntersseerd, was de zaak snel in kannen en kruiken en in samenwerking met een dertigtal Amerikaanse bladen geraakte men tot een landelijke organisatie, die tot doel had een kampioen aan te wij zen. Vier en dertig bladen selecteer den elk hun kampioen en deze 34 uitverkorenen kampten tenslotte om de nationale eer, die ten deel viel aan de veertienjarige Robert Turner uit Indiana. Dat was in 1934. KAMPIOEN KREEG STUDIEBEURS. De belangstelling groeide elk jaar, nieuwe reglementen verschenen en in de afgelopen zomer streden niet min der dan 148 plaatselijke prijswin naars om de allerhoogste eer. Deelne mers uit Alaska, Canada en Panama verschenen aan de start voor de fi nale, die door niet minder dan 75.000 toeschouwers werd bijgewoond. De winnaar Donny Strub won de ere- ialm en daarmede tevens een studie beurs aan een der Amerikaanse uni versiteiten! Het Algemeen Haags Comité poogt nu dit soort wedstrijden ook populair Op een mijn gelopen. Op de avond van de tweede Paas dag is 12 mijl ten Noorden van Ter schelling het Engelse s.s. „Fortniss- qually" op een mijn gelopen. Er werden aanvankelijk noodseinen uitgezonden, maar later bleek toch, dat de schade gering was en dat het schip op eigen gelegenheid de reis naar Amsterdam kon vervolgen. te maken. Het ziet in deze sport een mogelijkheid om de knutselzin van de jeugd aan te wakkeren, dus de jeugd van de straat te houden en daarbij de sportiviteit bij de jongeren te ont wikkelen. De bedoeling van deze sport is, dat jongens van 11 tot 16 jaar met door hen zelf vervaardigde wagentjes over een afstand van ongeveer 300 meter elkaar in snelheid bekampen. De Ko ninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de landelijke regeling ter hand genomen en zal eerstdaags de officiële reglementen en bouwvoor schriften bekend maken. Teneinde de Haagse Jeugd reeds thans in de gelegenheid te stellen kennis te maken met deze sport, heelt het Algemeen Haags Comité in sa menwerking met de directies van de Haagse dagbladen een proef race uit geschreven, die op de bevrijdingsdag gehouden zal worden. De bedoeling is, dat daarna de jeugd zelf aan het bouwen gaat om in de grote vacantie te komen tot een officiële wedstrijd, waaruit de Haagse kampioen te voorschijn zal komen. Ook elders in den lande is men tot een initiatiefcomité gekomen, zodat aan genomen kan worden, dat het vol gend jaar een nationale titel verre den kan worden. Dit zal een grote gebeurtenis zijn, want deze kampioen zal, op kosten van het grote Ameri kaanse Comité uitgenodigd worden om aan de internationale races mee te doen. SNELHEDEN VAN 40 KM. Er is ook al een uitnodiging van Frankrijk aan Nederlands toekomsti ge kampioen en Beneluxwedstrijden zijn in voorbereiding. Jongens van 11 tot 16 jaar kunnen aan de races deel nemen. doch voorwaarde is, dat hun wagentjes voldoen aan nauwkeurige voorschriften; de K.N.A.C. houdt daarop toezicht. Op een helling van aanvankelijk 16 graden en tegen het eind van de baan 6 graden bereikte de Amerikaan se kampioen met stilstaande start 'n snelheid van 39.6 km en met vliegen de start van ruim 50 km. Het begin is in Nederland gemaakt. We zien aeze zeepkistenraces nog uit groeien tot spannende nationale wed strijden met legio deelnemers en on telbare, enthousiaste kijkers. (Nadruk verboden). Het Wereldgebeuren Dollars verdienen De E.C.A., de Amerikaanse Mars hall-organisatie onder leiding van Paul Hoffman, heeft een nieuw plan opgesteld om de West-Europese lan den te helpen bij het verdienen van meer dollars. Dit plan heeft als in leiding een oproep aan de betrok ken landen om zich meer inspannin gen te getroosten ten einde de export naar de Ver. Staten op te voeren. Deze aansporing lijkt vrij over bodig. Alle landen doen wat zij kun nen om zich de begeerde plaats op de Amerikaanse markt te verwer ven, zeker niet het minst ons land. Het schort echter aan soepelheid aan de andere zijde van de Oceaan. De Amerikanen, die zich officieel voordoen als kampioenen van de rrjhandelsgedachte, houden niette min nog steeds op eigen gebied een aantal belemmeringen in stand. De- grootste daarvan is het huidige Ame rikaanse systeem voor de douane procedure. Dit verouderde systeem werkt volgens algemeen oordeel hin derlijk, onbillijk en soms zelf dwaas. Het dateert uit een tijd, dat bepaal de Amerikaanse industriën bescher mende maatregelen nodig hadden en heeft derhalve ten doel de invoer van zekere categorieën artikelen zo veel mogelijk obstakels in de weg te leggen. Dat doel wordt nog steeds bereikt, maar nu tot schade van de Ver. Staten zelf. Alle aansporingen aan Europa om het dollartekort in te lopen zyn immers nutteloos als de Amerikanen zelf niet een handje meehelpen. In dat opzicht begint het op het ogenblik in de Ver. Staten te dagen. In leidende Amerikaanse kringen wint de opvatting veld, dat de schuldeiser zyn schuldenaren gele genheid moet geven geld te verdie nen om de vorderingen te voldoen, of, zoals de „New York Times" het uitdrukte: Amerika leert de harde waarheid, dat een land alleen in het buitenland kan verkopen, als het ook bereid is daar als koper op te tre den. Het is de Amerikaanse export industrie die dat aan den lijve on dervindt. Het.wordt steeds moeilij ker het huidige peil van uitvoer te handhaven. Het plan Marshall is nog een kunstmatige injectie, die t Europa mogelijk maakt de lopende leveranties aan de exporteurs te be talen, althans voor een deel. Deze toestand is maar tijdelijk. Binnenkort zal Amerika voor de keus staan of de export aanzienlijk te verminde ren of de import te vergroten. Tegen vermindering van de export hebben de fabrikanten, die daardoor hun af zet bedreigd zien, uiteraard bezwa ren. tegen vermeerdering van de import bestaat verzet bij de indu striëlen, die voor de binnenlandse markt werV -- en concurrentie vre zen. Het ziet er naar uit, dat de eer ste groep het pleit zal winnen, voor al nu de machtige National Associ ation of Manufacturers, een campag ne is begonnen voor grotere uitvoer. Getracht wordt, de tweede groep gerust te stellen met cijfers, die moeten aantonen, dat zelfs een ster ke vergrote invoer uit Europa toch slechts een fractie uitmaakt van de nationale productie. Wijziging van de handelstarieven vereist een nieuwe wetgeving opdat gebied, waarvan thans een ontwerp wordt opgesteld op het departement van Buitenlandse Zaken in Wash ington. Er zal in het Congres stellig een hartig woordje over gepraat worden, omdat vele leden ervan eco nomische groepsbelangen verdedi gen. De aloude strijd tussen vrijhan del en protectionisme, zoals die in de vorige eeuw in Engeland de ge moederen in beweging bracht, her leeft in de Ver. Staten. Hetgeen niet verwonderlijk is nu de dollar het pond heeft verdrongen. Beroemde balletdanser Nijinski overleden. In de leeftijd van 60 jaar is in Londen overleden Vaslaf Nijinski, eens een groot en wereldberoemd bal letdanser, doch tevens een tragische figuur. In 1919 werd Nijinski name lijk geestesziek en sindsdien verbleef hij als patiënt in een sanatorium. Hij is overleden aan een nierontste king. Zijn sterfbed werd door vele vrienden en bloedverwanten bezocht, doch hij was niet meer in staat iemand te herkennen. Nijinski leerde dansen, toen hij drie jaar oud was. Op zijn tiende jaar werd hij toegelaten tot de exclusieve keizerlijke dansschool van het Tsaris tische Rusland. Hier werd zijn genie spoedig erkend en toen hij 18 jaar was vervulde hij rollen met vrouwe lijke sterren als de ballerinas Anna Pavlona en Karsavina. In 19-9, toen Nijinski 29 jaar oud was en op het toppunt van zijn roem stond, openbaarde zich schizophrenia („gespleten persoonlijkheid") bij hem. Nijinski werd in een sanatorium in Zürich opgenomen. 50. Zij waren nog geen tien minuten weg toen nummer vier in aantocht was. Dat moest dus de eerste Hollander zyn. De Friezen trokken zoet zure gezichten want zij wilden de dappere kerel niet alle moed ontnemen, hoewel hij evengoed en eigenlijk veel beter met het trammetje naar Har- lingen had kunnen gaan. Zijn kans was toch ver keken. Toch viel de vaart waarmee de eerste Hol lander de controlepost binnenkwam stuiven, hen nog al mee. „Gnr" zei de eerste Hollander en hij zag er zo verwoed uit, dat de heren van de con trolepost achteruit deinsden. „Goeie grutjes", fluisterde de voorzitter van de Franeker ijsclub, tot zijn secretaris, „dat is de eerste Hollander die ik van m'n leven zie, maar als ik zeg dat-ie knap is dan lieg ik".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3