PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Abdoel Azis niet naar Djakarta Nederlandse zangkoren hadden een natte bondsdag DE BILT Hatta deed een beroep op Indonesiërs te Makassar Treinbotsing bij Susteren PAUL VAN ZEELAND FAALDE OP HET LAATSTE OGENBLIK Tuinbouw-export door Duitse heffingen bedreigd. Ministers van den Brink en Götzen uit Indonesië teruggekeerd Met de Minister Lely" naar Zierikzee VOORSPELT: 193e Jaargang' - No. 83 Dagblad, uitgave van üe firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintijn. Pl.verv.: W, Leertouwei en H. A Boss hardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r p. p. t 4.13 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 11 April 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1230. Ingcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi: van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): MTrurg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurits^.r. 12. tel. 102; Tcrr.cuzen: Bro uwerijslr. 2: Z.eiikzee. X. EogardsU^h^^O TRIPARTITE CONFERENTIE BEGONNEN. Kapitein Abdoel Aziz heeft te Makassar verklaard dat h(j zich niet naar Djakarta zal begeven, om zich aan de regering van de V.S.I. over te geven. Inmiddels heeft de Indonesische premier, Moh. Hatta, in een radio uitzending een beroep gedaan op de Indonesiërs in en by Makassar, om niet deel te nemen aan de acties van kapitein Abdoel Aziz, die tot resul taat zouden kunnen hebben, dat geheel Indonesië in stukken verscheurd wordt. Eenheid is de basis van onze vryheid en indien de eenheid verbro ken wordt, zal onze pas gewonnen vrijheid wederom verdwijnen, zo zeide Hatta. In zijn radiotoespraak gaf Hatta toe, dat een scherpe strijd tussen 't federalisme en unitarisme in Oost- Indonesië wordt gevoerd, doch hij ontkende, dat de opstand van Aziz op enigerlei wijze daarmede verband hield. Deze politieke strijd moet op sportieve manier worden gevoerd, aldus Hatta, on het volk zelf moet beslissen, welke politiek gevolgd moet worden. Wij moeten niet ver geten. dat wij één volk zijn met één vaderland. Onze politieke opponen ten zijn onze eigen medeburgers. Daarom is het volstrekt onjuist, dat er wapens aan te pas komen. De toestand in Makassar kan slechts worden opgelost op de basis van onze nationale eenheid. Hatta ontkende, dat Djocja aan sluiting van de staat Oost-Indonesië bij de Republiek wenste, maar men moet niet vergeten, dat het gehele Indonesische volk de republiek be schouwt als een nationaal symbool. Hatta zinspeelde op de mogelijk heid, dat een derde macht de op stand van Abdoel Aziz gebruikt om de eenheid te ondermijnen tot het bereiken van het door haar gestelde doel. DE TROEPEXSCHEPEN. Aan boord van één der twee troe penschepen, die sedert 5 April, toen strijdkrachten van kapitein Aziz zich van de stad hebben meester ge maakt, ter hoogte van Makassar 't anker hebben geworpen, is een pas geboren kind gestorven. De moeder van het kind, echtgenote van één der 900 uit Djakarta gezonden sol daten, aan wie kapitein Aziz verbo den heeft te landen, is ernstig ziek. Kapitein Abdoel Aziz heeft zijn deel neming betuigd. Volgens de militaire waarnemers van de commissie der V.N. in Indo nesië, die zich aan boord van de schepen hebben begeven, zouden er genoeg levensmiddelen zijn tot 12 April, buiten de 30 ton corned-beef van de lading. Abdoel Aziz heeft verklaard de schepen te zullen pro vianderen wanneer deze terstond de terugreis naar Djakarta zouden aan vaarden. Naar Aneta uit doorganas welin gelichte kringen verneemt, ïs Sultan Hamid overgebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta, waar zyn verhoor wordt voortgezet. CONFERENTIE TE DJAKARTA. Inmiddels is op Pasen te Djakarta de „tripai'tite-conferentie" tussen de Goed afgelopen, maar wel materiële schade en vertraging. Op Eerste Paasmorgen, ongeveer half elf, is een personentrein Amster dam—Maastricht by Susteren in bot sing gekomen met een stilstaande trein, bestaande uit ledige kolenwa gens. Een vierwagentreinstel vloog daarby in brand. De wagenvoerder van de personen trein alsmede de conducteur van de goederentrein werden gewond. De reizigers bleven echter ongedeerd. Het reizigersverkeer ondervond vooral gedurende de rest van de Eer ste Paasdag natuurlijk enige vertra ging doordat men in Roermond moest overstappen in een Diesel- electrische trein, welke nu het ver keer tussen de bisschopsstad en Maastricht onderhield. Het spoorwegpersoneel heeft ech ter met man en macht gewerkt om de ravage, welke door de botsing was aangericht, op te ruimen en op Twee de Paasdag was het verkeer om streeks 9 uur in de morgen dan ook weer geheel normaal: beide sporen konden toen weer met electrische tractie bereden worden. Amsterdams pyromaan weer in actie. In Amsterdam is tijdens de Eerste Paasdag in alle vroegte opnieuw een pyromaan in actie geweest. Kort na het middernachtelijk uur, ontdekten twee voorbijgangers, dat uit een auto, die voor een hotel in de Twee de Helmerstraat geparkeerd stond, rook te voorschijn kwam. Zij waar schuwden de brandweer, die de wa gen voor grote schade kon behoeden. In de Derde Helmerstraat geschiedde bijna hetzelfde. Ruim één uur later moest een wagen aan de Looiers gracht het ontgelden. Ook hier werd tijdig ingegrepen, zodat geen dei- auto's vernield werd. De politie deelde mede, dat de da der voortvluchtig is R.I.S., de Republiek van Djocja en Oost-Indonesië aangevangen. De lei ders van de delegaties hebben in een gezamenlijke verklaring medege deeld, dat het duidelyk was. dat aan de zijde van de Republiek van Djocja niet het voornmen bestond enig ge bied onder haar jurisdictie te bren gen. De wens van het volk zal be slissend zijn voor elke verandering in de politieke structuur. De drie vergaderende partijen heb ben besloten, aldus werd verder me degedeeld, dat met het oog op de moeilijkheden, die kortgeleden ont staan zijn de kwestie met betrek king tot de staat Oost-Indonesië op gelost zal worden op basis van de zo sterk mogelijke eenheid van het Indonesische volk. Paasplechtigheden in Rome, Jeruzalem en Parijs. INCIDENT IX DE XOTHE DAME. Op Eerste Paasdag heeft de Paus vanaf een balcon van de St. Pietêr te Rome zijn zegen gegeven aan een menigte van ongeveer een half mil lioen mensen. In de baseliek van het Heilige Graf te Jeruzalem vond een Paasplechtig- heid plaats, waarby mgr. Gori, de La tijnse patriarch van Jeruzalem offi cieerde. In Parijs woonden duizenden de Paasmissen bij. Een persoon slaagde erin om op het ogenblik, dat de mis in de Notre Dame zou beginnen, voor de komst van de priester de preekstoel te bestijgen en daar felle be schuldigingen tegen de katholie ke kerk te uiten. Hij stelde de kerk verantwoordelijk voor alle kwalen, waaronder de weréld op het ogenblik gebukt gaat. Onder de ge lovigen ontstond een hevige beroe ring en toen enkele mannen, die men als medeplichtigen beschouwt, voor de rustverstoorder partij kozen, ont stond er een schermutseling. Eerst in de basiliek en later op het plein. Paasdag in Val d'Isère. H. M. de Konigin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben op Eerste Paasdag in Val d'Isère een kerkdienst bijge woond, waarin een Franse predikant voorging. Daar in Val d'Isère geen protestantse kerk bestaat, werd de dienst gehouden in een plaatselijk hotel. Socialisten kondigen „onverzoenlijke strijd" aan. Tegen de verwachting in heeft kabinetsformateur Paul van Zeeland Zaterdag niet de samenstelling van de nieuwe Belgische regering bekend kunnen maken. Op 't laatste ogenblik rezen moeilijkheden, waardoor hij zich genoodzaakt zag de Prins Regent 48 uur uitstel te vragen. Deze ver klaarde zich in verband met het Paasfeest bereid de formateur eerst Dins dag te ontvangen. Het schynt dat Van Zeeland, die Vrijdag verklaarde reeds een kabinet „op zak te hebben", moeilijkheden heeft gekregen in eigen lering. In de leiding van de C.V.P. is na melijk volgens berichten uit Brussel enige verdeeldheid ontstaan over de te volgen koers. Vooral de Waalse vleugel van het katholieke vakver bond zou bezwaar hebben gemaakt tegen de samenstelling van het nieu we kabinet, omdat Van Zeeland er enkele figuren in wilde opnemen, die uitsluitend tot de financiële wereld behoren. Het kabinet zou daardoor een duidelijk „kapitalistisch" stem pel dragen. Volgens andere berichten hebben de buitenparlementaire libe ralen, met wie de formateur bespre kingen had gevoerd, zich op het laat ste ogenblik teruggetrokken. De secretaris van de koning, Pirenne, heeft tydens de Paasdagen in Brussel geconfereerd met verschei dene politieke leiders, o.a. met Paul Spaak. De 900 gedelegeerden van de Na tionale Raad der Belgische socialis tische partij hebben Maandag een resolutie aanvaard, waarin het be sluit is vervat om rusteloos en onver zoenlijk te strijden tegen de terug keer van Koning Leopold op de troon. De resolutie werd door Spaak in gediend kort nadat deze een bespre king had gevoerd met de secretaris van de koning, prof. Pirenne. De raad, die als zijn mening uit sprak, dat de jongste verklaring van de Koning geenszins als een veran dering in diens houding kan worden beschouwd, besloot de strijd op een geschikt ogenblik te beginnen. In de ochtend leek een compro mis nog mogelijk. Zax Buset, de par tijvoorzitter, zeide dat er mogelijk heden waren waardoor de stakings- Arabische landen verscherpen strijd tegen Israël. De Arabische landen, waarvan ver tegenwoordigers op 't ogenblik in Cairo bijeen zijn, hebben hun houding jegens Israël aanzienlijk verscherpt. De verzoeningscommissie van de Ver. Naties kreeg het advies maar naar Lake Success terug te keren, „daar zij volkomen heeft gefaald". De Arabische leiders verklaarden: Geen compromis is mogelijk, zolang Is raël de internationalisatie van Jeru zalem niet accepteert en niet terug keert tot het verdelingsplan van 1947. Besloten is de economische blokka de van Israël te verscherpen. De bevoorrading van schepen, die op Is raël varen, zal geweigerd worden. Verder is een verdrag opgesteld, dat de zeven Arabische Staten militair verbindt. Vierling geboren in Amerika. In de Amerikaanse staat Alabama heeft de vrouw van een landbouwer het leven geschonken aan een vier ling, alle meisjes. Twee babies zijn enige uren na de geboorte gestorven, de twee andere maken het goed. Het gezin had reeds zes kinderen. actie misschien kon. worden afgelast. De atmosfeer veranderde tóen Spaak van zijn onderhoud met prof. Pirenne terugkeerde en met som bei- uiterlijk verklaarde: „De resolutie, die aan het Congres zal worden voor gelegd, zal meer het karakter van strrjd dragen dan de redevoeringen van hedenochtend. Sinds hedenoch tend heeft de toestand zich zodanig ontwikkeld, dat wij energiek onze verantwoordelijkheid moeten aan vaarden". Spaak liet zich over de aard van de jongste ontwikkeling verder niet uit. Reeds maanden is men te Leiden bezig met de verbetering van het station en de verkeerswegen, en er zal nog wel geruime tijd overheen gaan voor de werkzaamheden zijn geëindigd. Op de voorgrond van deze foto: de oude goederenloods, die plaats gaat maken voor een ruim parkeerterrein. Op de achtergrond het stationsgebouw, waarvan de rechtervleugel reeds is weggebroken. Men is aan deze zyde tans bezig de spoorbaan over een zeer groot gedeelte op te hogen, omdat er zeven viaducten worden gemaakt. Een dodelijke steek In de Duitse Staatscourant is een verordening gepubliceerd, waarbij heffingen boven de bestaande invoer rechten worden ingesteld. In Neder landse tuinbouwkringen heerst hier over grote opwinding. „Wij aarzelen niet deze heffingen dodelijk voor on ze export naar Duitsland te noemen", aldus een zegsman van het Centrale Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Deze heffingen, die men als ver- eveningsbedragen kan beschouwen, beogen de Duitse bedrijvigheid te be schermen. Speciaal met het oog op de aanzienlijke Nederlandse export van tuinbouwproducten naar Duits land, maakt men zich over deze nieu we maatregelen ernstige zorgen. In tuinbouwkringen meent men. dat deze heffingen de pryzen van Nederlandse producten ver boven de koopkracht van het Duitse publiek zullen brengen. Als gevolg hiervan verwacht men een catastrofale prijs- druk over de gehele linie. Gevoelens als in de tuinbouw over deze nieuwe Duitse heffingen vindt men ook in de branches, die zaden, vis, chocolade, suikerwerken, bakke rij- en meelproducten naar Duitsland exporteren. Aan de regering is ver zocht stappen te onderne'men bij de Duitse regering teneinde te bevorde ren, dat de uit de verordening voort vloeiende moeilijkheden voor de Ne derlandse bedrijvigheid en export on gedaan worden gemaakt. Nederlander door steenstorting gedood. TIJDENS UITSTAPJE IN TYROL De 28-jarige Nederlander F. B. Ley heeft te Soelden, een klein plaatsje in Tyrol, de dood gevonden toen hij verrast werd door een steenstorting. Ley verbleef met. een groep Neder landse touristen in Oostenrijk. Hij zal op de plaats van het ongeval worden begraven. Normale verhoudingen keren terug op Java. Voor ambtenaren moeten functies in Nederland gevonden worden. Met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Djakarta zijn Zaterdagmiddag de ministers prof dr J. R. M. van den Brink en L. Götzen. op Schiphol te ruggekeerd. Zoals bekend, hebben de ministers deelgenomen aan de Unie conferentie in Djakarta. Minister van den Brink verklaarde bij zijn aankomst, dat het in Djakaxda gesloten handelsaccoord, dat tot 1 October aanstaande loopt; in feite een verlenging is van de op de R.T.C. be reikte regeling, die tot 1 April van kracht was. In het komende half jaar zal de export van Nederland naar In donesië 128 millioen gulden bedragen en die van Indonesië naar Nederland 175 millioen gulden. Vijftig millioen hiervan komt in mindering op het Premiers van India en Pakistan zijn het eens. India en Pakistan hebben plechtig het beginsel aanvaard van de leken staat. met volledige democratische rechten voor allen met inbegi'ip van de ï'eligieuze minderheden. Deze overeenkomst werd Zatei'dag te New Delhi gesloten door de pre miers van beide landen om een einde te maken aan de moordpartijen tus sen Hindoes en Mohammedanen en de daaruit volgende spanning tussen beide dominions. De premiers kwamen overeen, dat alle minderheden volledige vrijheid en bescherming zullen genieten. Gedwongen godsdienstige bekeringen zullen niet worden erkend. De twee premiers zullen van tijd tot tijd .bijeenkomen om de toestand te bezien. De Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen in Goes bijeen. „De winter is verganghentinkelde het Maandagmiddag van het Goese carillon, doch de vele zangers en zangeressen van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland, die in Goes huil nationale bondsdag hielden, merkten er maar bitter weinig van. De regen striemde op hun parapuies en plasticregenjassen en de wind gierde om de hoeken van de nauwe Goese straatjes. Dat was echter nog maar een voorproefje van hetgeen de zangers te wachten stond. Met bussen gingen zy namelijk naar het Katse Veer, waar de salonboot „Minister Lely" gereed lag voor een boottocht naar Zierikzee. Toen eerst' begon het goed te worden, want pas in de Zandkreek en op de Oosterschelde merkte men eigenlyk, dat het wijsje van de Goese beiaard het niet hele maal by het rechte eind had: de winter was weliswaar voorbij, maar „zomeren" deed het ook niet bepaald De kajuiten van de „Minister Lely" waren volgepropt met leden van de Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen uit/ geheel Nederland en de honderden zangers en zangeressen werden of ze wilden of niet mee genomen in het elgenardige rhythme van een woelige zee en een stox-mach- tige wind: op en neer en van links naar rechts. Gelukkig werd de stem ming er niet door bedorven, integen deel. er werd gezongen en gespeeld alsof er geen r-egen en wind bestonden. „Eén in geest en strevenfier klonk het bondslied door de kajuiten en over de verregende dekken en de wilde golven rond de havenhoofden van Zierikzee konden deze muziek niet overstemmen al gingen ze nog zo te keer. AAN BOORD. Aan boord sprak de voorzitter van de regelingscommissie, de heer H. Wol zak uit Goes, woorden van welkom tot de deelnemers aan de bondsdag en tot het Hoofdbestuur. De heer Wolzak be treurde het, dat het weer niet beter was, doch hoopte dat de Bondsdagen niettemin goed zouden verlopen. Hij dankte de velen, die aan de voorberei ding hadden medegwerkt en besloot zijn toespraak met de waarschuwing: „Zorgt er voor, dat ge niet zeeziek wordt!" Deze waarschuwing had blijkbaar een nuttig effect, want zover ons be kend had niemand in ernstige mate last van zeeziekte. Dat was ongetwij feld mede te danken aan het optreden van het muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes, dat tijdens de reis voor vro lijke muziek zorgde. Men kreeg een voudig geen tijd om aan zeeziekte te denken! De toespraak van de heer Wolzak werd namens het Hoofdbestuur beant woord door de heer Leo Mens uit Lei den. IN ZIERIKZEE. De Monstertoren was in grijze re gennevels gehuld en de poorten van het oude Zierikzee leken al even grauw als de. voortjagende wolken, toen de fluit van de „Minister Lely" de komst van de bondsdagbezoekers aan de oude veste aankondigde. In de stromende regen zong „De Lofstem" van Zierikzee bü de ponton van dc Provinciale boot het bondslied ter be groeting, waarna een bezoek werd ge, bracht aan de Grote Kerk. Hier speel de Leo Mens een werk van Handel. Daarna werd de terugtocht naar Goes aanvaard, waar in de „Prins van Oranje" de traditionele bondsmaaltijd werd gehouden. Bij deze maaltijd wer den enige toespraken gewisseld. In de Maria Magdalena kerk werd vervolgens .een concert gegeven door de Chr. Zangvereniging „Asaf" uit Axel onder leiding van de heer P. C. Brakman, de Chr. Zangvereniging „De Lofstem" uit Zierikzee onder leiding van de heer J. Schouls, een klein or kest onder leiding van de heer Mau rice Noël uit Brussel en voorts door instrumentale en vocale solisten. Er werd tijdens dit concert goed ge musiceerd. „Asaf" bewees opnieuw, dat zij onder de bekwame leiding van de heer Brakman werk kan leveren, dat boven het gemiddelde van een plattelandskoor uitgaat. Vooral in de Bachcantate „Es ist euch gut, dass ïeh hingehe" kwam dit tot uiting. In dit werk viel ook de zang van de solisten, met name van de alt, mevrouw Paula Lindbergh te roemen. De violist Elle- giers, die in Zeeuwsch Vlaanderen reeds meermalen optrad, heeft daar te recht een goede naam verworven. Ook Maandagavond was zijn spel zeer te loven. Jammer bleven de prestaties van „De Lofstem" uit Zierikzee enigs zins beneden de maat. Vermelden wij tenslotte dat het concert begonnen werd met een fraaie vertolking van het Es-dur preludium en tripelfuga door de organist Adriaan Kousemaker. Ds. A. W .M. Odé, Ned. Herv. predi kant. sprak het slotwoord. Een ontspanningsavond in de Prins van Oranje besloot deze eerste bonds dag. In de vergadering van vandaag worden o.a. huishoudelijke zaken be handeld en zal de Leeuwarder organist R. Beintema een referaat houden. deficit, dat ontstaan is in het dien stenverkeer. Dit deficit wordt voor twee derde gefinancierd uit het door Nederland verstrekte crediet. Voor 'n derde deel zal de afrekening geschie den in Indonesische valuta. De minis ter merkte op, dat hiermede in prin cipe het voor de oorlog bestaande driehoeksverkeer is hersteld. LEERZA.ME TOCHTEN Minister van den Brink deelde voox-ts mede, dat hij en minister Göt zen enige tochten hebben gemaakt door West- en Oost-Java en daar vooral cultures hebben bezocht. Hun indruk is, dat op West-Java de nor male verhoudingen zeer snel terugke ren. Op Oost-Java bleek de onzeker heid groter, doch men dient respect te hebben voor de wijze, waarop de be drijven ook daar weer op gang zijn gebracht. Op enige tochten zijn de ministers vergezeld geweest door dr Hirschfeld, dr. Hatta en de heer Roem. Minister Götzen merkte hierover op, dat deze tochten uitermate nuttig zijn geweest, omdat zij een daadwerkelijk samen werken tussen de ministers van de R.I.S. en de Nederlandse ministers tonen. Ministers Götzen zeide voorts, dat op de koffie- en rubbercultures in Oost-Java en speciaal ook op de ta bakscultures in Oost-Java onder de planters 'n sterke ongerustheid heerst ten gevolge van de vele rondzwerven de benden, die men niet geheel in de hand heeft. De minister voegde hier aan echter onmiddellijk toe, dat ook in de Oosthoek van Java de regene ratieve krachten hoe langer hoe meer tot ontwikkeling komen. AMBTENAREN Wat de positie der Nederlandse ambtenaren In Indonesië betreft, merkte minister van den Brink op, dat in Indonesië de wens bestat Ne- derlanders op belangrijke plaatsen te doen vervangen door Indonesiërs. „Het is een logisch streven van een souvereine staat aldus de minis ter vooraanstaande plaatsen niet door buitenlanders bezet te hebben". Voor deze ambtenaren zal men in Nederland andere functies moeten vinden. In Mei invasie verwacht op Formosa. In Hongkong doen berichten de ronde dat de Chinese communisten liet plan hebben in Mei een invasie op Formosa uit te voeren. De invasie zou voorafgegaan worden door een aanval op de Tsjoesun-eilandengroep. Men zou meer dan een millioen manschappen gebruiken, gesteund door 200 vliegtuigen. Naar verder verluidt is de communistische lucht macht in de laatste tijd aanzienlijk uitgebreid. Volgens het nationalistisch nieuws bureau heeft een communistische in- vasxevloot van 120 schepen getracht te landen op het eiland Hainan voor de Zuidkust van China. De aanval werd afgeslagen en 13 schepen tot zinken gebracht. De Chinese nationalistische verte genwoordiger bij de Vei-. Naties heeft geprotesteerd tegen Russische in menging in de strijd om de laatste steunpunten van de nationalisten. Hij voerde aan, dat de Russen tal van vliegtuigen met bijbehorend perso neel naar China hebben gezonden. I Paarden-tweeling. De vosmerrie van de heer E. Schim mel te Barneveld heeft het leven ge schonken aan twee veulens: een mer rie en een hengst. Moeder en kinde ren maken het goed. VEEL WIND Geldig tot Dinsdagavond. Guur en wisselend bewolkt weer met enkele buien. Harde, af en toe stormachtige wind tussen West en Noord-West.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1