De moedige haan van Boer Fikse redde een Amerikaanse piloot 0 Bergen op Zoom wil zijn rioolwater lozen bij Bath Akkertjes Een Paasvertelling uit de bezettingsjaren r~ -tandpasta, Zeer goed! Rheumatische Pi/NEN Leiding naar Wester Schelde Gewoon maagzout of Chefarox? CHEFAROX ZATERDAG 8 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 r Tien eieren voor de Duitsers waren niet genoeg. Maandag na Palm-Zondag trol ik myn vriend Jan Fikse Ezn op de markt. De begroeting was als altyd allerhartelijkst en gezellig gingen we samen een kopje koffie drinken in de „Poort van Kleef". In letterlijke en figuur lijke zin werd er gepraat over koetjes en kalfjes. Myn vriend, een veehou der in hart en nieren, vertelde me, dat de koeien de winter best doorgeko men waren, maar toch begonnen te verlangen naar het malse jonge gras. Het verheugde hem, dat het gras al zo lekker begon te groeien, ondanks de wat schrale Noordenwind van de laatste dagen. Na het eerste kopje koffie namen we er nog een en ik haalde mijn porte- monnaie voor de dag om de gezamenlijke consumptie te betalen. „Laat zit ten Fikse, die vertering is voor mij". En toen kwam het verzoek waar ik feitelijk op had zitten wachten. Of meneer een paar dagen voor Pasen nog even op de boerderij kwam om een paar paaseieren op te halen. Verheugd beloofde ik present te zullen zyn. Och, ieder jaar voor Pasen kreeg ik een dergelijk verzoek van boer Fikse en dan ga je er zo langza merhand al op rekenen. Dat ik een dertig eieren meekreeg was op zichzelf al een aardige verrassing, maar prompt werden er ieder jaar een paar dik ke ganzeneieren bij gedaan, als een tractatie voor de kinderen. Met de groei van myn gezin was ook steeds het aantal ganzeneieren gegroeid en leder jaar was het Paas-Zondag de grote verrassing voor de kinderen dat geweldige ganzenei naast hun bord te vinden. Voor de paaseieren betaalde ik een heel zacht, voor-oorlogs, prijsje, maar de ganzeneieren waren altijd een geschenk van de boer. Die goedkope paaseieren en die gratis ganzeneieren had ik te danken aan de hulp die ik boer Fikse in de oorlogsjaren verleend had. Boer Fikse was een groot liefhebber van een pijpje tabak, maar in de oorlogsjaren kwam van die liefhebberij niet veel terecht. Boer Fikse had niet veel smaak in inlandse tabak, maar dank zij mijn relatie met een sigarenfabriek was het mij mogelijk nog wel eens aan „piepekaart" te komen, het afval van de si- garenindustrie dat op de fabriek nog in flinke hoeveelheden aanwezig was en deze fijne tabak was uitstekend in de pijp. Heel veel zaTcjes „piepekoart" heb ik dan ook naar de boerderij gesleept, in ruil voor een paar eieren, een stukje spek of een zakje tarwe. Fikse had dat blijkbaar zo op prys gesteld, dat hij mij ook na de oorlog nog steeds aan een goedkoop paaseitje hielp. En zo toog ik dan ook dit jaar, enkele dagen voor Pasen naar de boerde rij om mijn paaseieren In ontvangst te nemen. Toen ik op de boerderij aankwam liep ik, zoals gewoon was, direct naar de keuken, waar ik de 20-jarige doch ter Mina alleen aantrof. Ik verbeeldde mij, dat het meisje er een beetje bedrukt uitzag toen ze op myn hartelijk: „o Mina, hoe gaat het tegenwoordig", met een ,,'t gaat wel meneer" antwoordde. Ik kreeg een stoel en toen zei Mi na: „Vannacht is hij gestorven". Ver schrikt keek ik op. Meteen dacht ik aan de oude grootvader die de laatste weken niet al te goed was geweest. „Och Mina", zei ik, „is grootvader misschien overleden?" „Nee", zei Mina bedrukt, „onze haan". Ik moest glimlachen of ik wilde of niet, maar meteen verwonderde het my, dat het meisje zich het ver lies van een haan zo aantrok. Ik Een verhaal door VIERENTACHTIG CENTEN De ronde man met de kale kruin schudde onophoudelijk 't verbouwe reerde hoofd. Wat de massieve vrou welijke getuige over hem oplepelde schokte hem tot in de fundamenten. Hetgeen bleek uit de ontzette kreet jes, die hy losliet; Ochoch. Welwel. Nou-nou. Tot de rechter hem gebood zijn lijden in stilte dragen. Dus, zei de rechter tot de vrouw, deze verdachte heeft gezegd, dat U stonk als een varkenshok en dat uw huis de woning van een viezerik was? Hoe kwam hy daartoe, wat ging er aan vooraf? Nee, weledele, het was net an dersom met permissie. Ze mocht zeggen hoe het dan wél was geweest. Welaande man had ge proclameerd dat zij de viezerik was en dat haar woning stonk als het hok van een zwijn. O juist, zei de rechter. Het was dus andersom? Nee, zei de jufrouw, het was zo als ik zei. Maar het is helemaal niet zo, want als het zo was zou de buurt het getuigen en zou ik mijn hand als een slot op m'n mond leggen. Maar ik heb zes wurmen van kinderen en U mag ze komme bekrjke; twee nog niet zindelijk maar allemaal knapjes en zonder kapotte hemmetjes en dat ken van zijn vrouw niet gezegd worden. Het hemd van mevrouw de groen teboerin kwam niet verder in discussie want de rechter ging in het voorspel wroeten en dat bleek een leverantie van ondeugdelijke groente te zijn, waarvoor betaling was geweigerd, alhoewel volgens de ronde man de groente prima-vers en rijk aan sap pen was geweest. Laat naar je kijken, zei de getui ge. Weledele, die groente was zo ver lept asasdat laken op die tafel hier. En die man sting maar an de deur te roepen van vierentachtig centen, vierentachtig centen! en die rommel was al drie dagen met de vuilniskar mee. Me centen groeien me niet op me rug. En volgens meneer was ik toen een stinkend zwijn Andersom, hielp de rechter. Eerst viezerik en dén het huis van het zwijn. Zo was het toch? De groenteboer bleef alles ontken nen dwars tegen het getuigenis van twee slagvaardige buurvrouwen in. Hij had gezegd, dat ze een vleesneus was en da's heel wat anders dan viezerik. En dat stinkende huis?, wilde de rechter weten. Maar de man beschreef een wijde cirkel met beide armen en zei hol: allemaal fantasie. Het baatte niet, want de stand was 3-1. Dertig gulden boete. Ondanks de advocaat, die zelfs vei- lingstaten en grossiersfacturen op ae tafel wierp. Een kar vol vitami nen is minder dan één scheldwoord. De maag zit lager dan het eergevoel. JAN VAN ALM weet, dat men op menige boerderij gek is met de beesten maar ten slotte laat je om een dode haan toch geen traan, de wereld is immers vol hanen en de meeste hanen komen ten slotte in de soeppot terecht. „Daar moet U niet om lachen", zei het meisje, „want die haan nam een grote plaats bij ons in." Mijn verwondering werd nog groter, wat vreemd, een haan die een grote plaats inneemt. Meteen Icwam boer Fikse de keu ken binnen stappen. „Zo", zei de boer, „is meneer er al, dat is prachtig." En toen zei de boer tegen z'n dochter: „Nou Mina, ik heb hem netjes achter de hooi berg begraven." Ik wist meteen dat dit ook al op de haan sloeg, maar nu begreep ik er helemaal niets meer van; de boer had het blijkbaar ook al te pakken. Wat was er toch met die haan? Op een boerdery sterft zo vaak iets van de veestapel, als je je ieder sterfgeval onder het gedierte ging aantrekken had je geen leven meer. Boer Fikse zag mijn verwonde ring. Hij pakte een stoel en ging tegenover my zitten. „Weet meneer al, dat onze haan vannacht gestorven is?" „Ja Fikse, dat heb ik net van je dochter gehoord. Het was zeker 'n mooie haan, want jullie schijnen er een beetje van overstuur te zijn, 't is jammer, je had de haan beter tijdig in de soeppot kunnen stop pen." „Die haan", zei Fikse plechtig, „is zyn natuurlijke dood gestorven, hij was zeven jaar oud en ik heb hem netjes achter de hooiberg begraven. Dat zal meneer wel vreemd vinden, want de meeste hanen sterven geen natuurlijke dood, maar deze haan was wat bijzonders, die haan heeft ons het leven gered." „Toe Fikse", zei ik, „vertel me de geschiedenis eens." „Dat zal ik doen", zei de boer, „en dan zal meneer ook begrijpen waar om we allemaal zo op die haan ge steld waren." Vijf jaar geleden, tegen het einde van de oorlog, ongeveer een week voor Pasen kregen we op een avond een Amerikaanse piloot in huis. LI weet dat we regelmatig onderdui kers in huis hadden en dat is altijd best gegaan, omdat ik op deze oude boerderij heel wat schuilplaatsen had om ze in tyd van nood te verstoppen. Het verbergen van een piloot was echter heel wat gevaarlijker. Als de Duitsers een piloot bij je vonden, kreeg je onherroepelijk de kogel. En fin, we deden er een goed werk mee, het was met de onderduikers altijd goed gegaan, het zou met deze piloot ook wel lukken. Ik maakte een prachtige schuil plaats voor hem gereed. Het was 'n aardige kerel, alleen was het jam mer, dat we nooit eens praten kon den, omdat we geen woord van elk aar konden verstaan. Met gebarentaal moesten we het zo'n beetje redden, maar dat ging wel aardig. De vliegenier had al geruime tijd gezworven van het ene adres naar het andere, zo dat hij. er niet best uitzag. De vrouw en de dochters hebben hem echter goed aan de eieren, de melk en het spek gezet en met een paar dagen begon hij al op te knappen. Op de morgen van Goede Vrijdag zaten we hier in de keuken samen pap te eten, toen ik toevallig naar buiten keek. Tot m^jn grote ontstel tenis kwam er een moffenauto aan rijden, die precies by ons huis stop te. Dat was mis. Ik vlóóg in de be nen en schreeuwde: „Duitsers!" We waren helemaal overrompeld en er was geen tijd meer om de piloot in de schuilplaats te verbergen. „Weg", schreeuwde ik tegen de piloot. De jongen hield gelukkig het hoofd koel. Hy kon nog net de achterdeur uitkomen en ik zag hem achter de hooiberg langs in het grote nacht hok van onze kippen verdwynen. Ik hield myn hart echter vast; hoe zou dit aflopen! Mina was een meisje van 15 jaar. maar ze was zo pien ter het vuile papbord van de piloot in de pappot te laten verdwynen, zodat niet te zien was, dat er nog een persoon aan tafel gezeten had. Meteen waren de Duitsers al bin nen. U kent dat nog wel, met veel geschreeuw en lawaai. We 'werden allemaal tegen de muur gezet, be halve Mina die ze lieten lopen. Er was ook een zogenaamde Hollander bij en die schreeuwde tegen ons, dat we een piloot verborgen hadden. We keken allemaal heel verwon derd en ik zei, dat ze abuis waren. Meteen had ik al een klap in myn gezicht te pakken. Ze zouden wel eens even huiszoe king doen en de piloot voor de dag halen. Onder bewaking van twee soldaten met gëladen geweren moes ten we tegen de muur blyven staan. De Duitsers gingen het gehele huis door, overal werd gekeken en ge klopt, maar ze vonden natuurlijk niets. Ik begon een klein beetje hoop te krijgen dat het goed zou gaan, toen de „Hollander" me vertelde, dat ze paaseieren wilden hebben. Mina ging naar de kelder en kwam met een schaaltje met 10 eieren voor de dag. We hadden er ook wer kelijk niet meer, want iedere dag kregen we bezoek van mensen uit de stad om eieren. Tien eieren was niet genoeg; de „Hollander" zou zelf wel eens in 't kippenhok kijken. Meneer, U begrijpt, toen zonk me de moed in de schoenen. Toen wist ik, dat ik alle hoop kon laten va ren, de piloot zou ontdekt worden. Ik bereidde my op het ergste voor, want voor het verbergen van een pi loot bestond bij deze rabauwen geen pardon. De „Hollander" ging de achter deur uit én begaf zich naar het kip penhok. U weet dat het nachthok met de legnesten bij ons slechts te bereiken is door het loophok heen. Ik sloot mrjn ogen en in gedach ten zag ik reeds de woedende Duit sers voor mij als de piloot werd ge vonden. Nu moet U weten, meneer, dat we in ons kippenhok een haan van een paar jaar hadden. Het was een kwaadaardig beest. Ons deed hij niets, maar als er een vreemde op het erf kwam en de haan liep los, dan vloog het beest woedend op de vreemde aan. Hij had al een paar maal 'n kind lelijk toegetakeld en diezelfde mor- fen hadden we besloten de haan met e Pasen op te eten. De komst van de Duitsers had dat voornemen ver hinderd, zodat de haan nog tussen de kippen liep. Nu, toen we daar zo tegen de muur stonden en ieder ogenblik kon den verwachten dat de „Hollander" met de piloot terug zou komen en we allemaal op het ergste voorbe reid waren, hoorden we buiten in eens een geweldig spektakel. Op 't erf klonk geschreeuw en gevloek. De Duitsers die nog binnen waren vlogen naar bulten. De bewaking was ineens opgeheven en wij liepen achter de Duitsers aan. Wat we toen zagen vergeet ik mijn hele leven niet. De „Hollander" die zin in paaseieren had, lag op de knieën in het kippenhok en de woe dende haan zat hem boven op z'n kop en pikte en krabde uit alle macht op het gezicht van de man. In alle ellende moesten we lachen of we wilden of niet, maar de Duit sers, die toch al niet veel moesten hebben van die zen. Hollanders, wa ren niet meer te houden. Ze stonden krom van het lachen. De „Hollan der" ging te keer als een mager varken. Met handen en voeten sloeg hij naar de haan en hoe harder hij "oeg, hoe razender het beest werd. Toen de Duitsers een beetje tot bedaren waren gekomen, trokken ze de „Hollander" aan de benen uit het kippenhok. Nu meneer, van zijn glorie was niet veel meer over geble ven. Zyn gezicht zat vol krabben en hij had wel drie gaatjes in de wang, waaruit het bloed met een straaltje liep. De „Hollander" greep zijn auto matisch pistool en wilde de haan te lijf, maar de commandant sloeg het wapen naar beneden. Als ik het goed begrepen heb zei hij zoiets van „Te moedig om te sterven." De razende „Hollander" werd door de Duitsers meegenomen en nog gie rend van het lachen reed het zaakje weg. Aan de piloot werd helemaal niet mer gedacht. De piloot kroop onge deerd uit het nachthok en we heb ben heel wat moeite gehad hem aan het verstand te brengen, wat er al lemaal gebeurd was. Hij had het la waai wel gehoord, maar er niets van begrepen. Diezelfde dag ging de pi loot naar een ander adres, maar De grootste helicopter ter wereld, de XH-17 vap Howard Hughes, heeft te Culver City (Californlë) voor de eerste maal 'n proeftocht gemaakt. Deze helicopter, de „vliegende kraan" genaamd, heeft twee turbine straalmotoren, en kan een kleine tank in vlucht meevoeren. we hebben de haan uit het hok ge haald en we hebben het dier aan ons hart gedrukt. Die „moedige kerel" was op zyn eentje de vyand te lijf gegaan en door zyn optreden waren wQ gered. We hebben hem midden in een zak met tarwe gezet en hem laten eten tot hy niet meer kon en wc hebben plechtig beloofd, dat deze haan zyn hanenleven zou uitleven tot het na tuurlijke einde. Wat zou er gebeurd zijn, als we de haan geslacht hadden vóórdat de Duitsers kwamen? Dan had U ver moedelijk dit verhaal niet kunnen vertellen, meneer. En begrypt C nu, hoe wy allemaal aan die haan gehecht waren en we werkelyk onder de indruk waren toen het dier vanmorgen dood in 't hok lag?" „Ja Fikse", zei ik, „nu heb ik het begrepen en nu weet ik wat die haan voor jullie betekende." „Kom Mina", zei de boer, „haal meneer even de paaseieren uit de kelder, ze staan al klaar en drie ganzeneieren voor de kinderen en dan hoop ik dat ze lekker zullen smaken en U een gezegend Pasen zult hebben." Nederlandse export naar Amerika onvoldoende Het in Amerika verschijnende Ne derlandse „Knickerbocker Magazine" publiceert de resultaten van een door dit blad ingesteld onderzoek naar de Nederlandse exportcampagne in de Verenigde Staten. Hierin constateert de redactie, dat er geen tekenen zijn, die wijzen op een aanzienlijke toe neming van de Nederlandse export naar de dollargebieden gedurende de laatste maanden en dat er in de Ver enigde Staten een kostbaar Neder lands overheidsapparaat is opgebouwd ter bevordering van de export, waar mede naar schatting ongeveer een be drag van een half rr§llioen dollar per jaar is gemoeid. Het blad merkt op: „Er moeten heel wat Goudse of Edam mer kaasjes, bloembollen, chocolade, textielgoederen, enz., boven het hui dige kwantum verkocht worden om dit bedrag er uit te halen". Het blad komt tot de volgende con clusie: „Slechts wanneer het produc tie- en verschepingsapparaat in Ne derland in staat is de importeur in de Verenigde Staten op de snelste wijze te kunnen bevoorraden, kan de wer kelijke verkoop aan het Amerikaanse publiek in volle ernst beginnen. Eerst dan is de derde phase aangebroken, waarin de handelscommissarissen te New York (de stad, waarop thans 85 pCt van de Nederlandse export naar de Ver. Staten wordt gericht) en an dere plaatsen met behoorlijke kans op succes hun werk kinnen verrich ten". Advertentie Duldt loch niet longer die folterende pijnen, die Uw leven vergallen en U tot een hall men» maken. Doé toch Iets tegen die pijn scheuten die U zo kwellen, aai euce oeweglng U pilokrampen geeltl Bestrijdt de kweal met ..AKKERTJES -, die de gllUge stollen verwijderen. „AKKERTJES" werkon zweet-bevorderend en zijn ideale pljnverdrijvers, ook bij spit, spier- en zenuw pijnen. Let vooral op bet AKKER-merkl helpen direct Nederlandse geleerden ontwierpen de „flonkermeter". Als resultaat van onderzoekingen, die Nederlandse geleerden in Amerika verrichten, is een nieuw apparaat voor het opsporen van uraniumertsen ont worpen. Het wordt op 't ogenblik in serie gebouwd in Canada. Het opsporingsapparaat. dat de naam „flonkermeter'' draagt, is twee honderd maal gevoeliger, dan de tot dusver gebruikte Geiger-Müller-appa- ratuur, die met geluidsindicatie werkt. De „flonkermeter" is het technisch resultaat van een door Nederlandse ge leerden, die in de nieuwe wereld wer ken, aangewezen principe. Tot nu toe zijn de resultaten van het onderzoek naar uranium in de Canadese bodem teleurstellend geweest. Vele onderzoe kers hebben hun opsporingswerk stop gezet. De „flonkermeter" echter opent nieuwe perspectieven. Oom overreed zijn neefje. De 3-jarige Theo Verhulst uit Ge- mert, kwam op ongelukkige wijze on der de vrachtwagen van zijn oom te recht. Eén der wielen .ging het kind over het hoofd. Het was vrijwel on middellijk dood. De bestuurder had van het ongeval niets bemerkt. Toen hij uitstapte om de aanhangwagen aan te koppelen, zag hij zijn neefje liggen. De gemeente Bergen op Zoom heeft al geruime tijd last met de lo. zing van het rioolwater. Op het ogenblik wordt dat water ongezuiverd geloosd in de Ooster Schelde en omdat er vele Industriële ondernemingen zjjn, die haar afvalwater in die riolen spuien veroorzaakt het rioolwater heel wat ongerief. Bovendien is de toestand uit hygiënisch oogpunt niet houdbaar. De stank en de waterverontreiniging in de haven en in het Scheldewater nabij Bergen op Zoom nemen namelijk ongewenst grote vor men aan. De lozing heeft hoofdzakelijk plaats via twee wegen. De eerste voert langs de Grebbe, de haven en de buitenha ven naar de Schelde en de tweede loopt via het hoofdriool naar Oud Borgvliet. In verband met het getij kan tweemaal per etmaal gespuid wor. den. De bezwaren tegen de huidige toe stand zijn in vier punten samen te vatten: voor de inwoners van Bergen op Zoom is de onfrisse toestand aan de haven een ergernis, de oesterkwekers hebben ernstig bezwaar tegen de wa terverontreiniging, de vissers hebben bezwaar tegen de verontreiniging en de zwem- en badliefhebbers maken zich ongerust. HET ONTWERP. B. en W. van Bergen op Zoom heb ben nu na overleg met de betrok ken autoriteiten opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor een pers leiding, die het afvalwater zal brengen naar de Westerschelde. Het voorlopige plan houdt rekening met een leiding, die bij Bath in de Westerschelde uitmondt. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat ook het afvalwater van Halsteren, Woensdrecht en Ossen- drecht langs deze leiding wordt afge voerd. Als meest economische oplossing ziet men thans het concentreren van de perspompen, die voor de vijf stadsdis tricten en voor Halsteren nodig zijn, in een pompstation. Als plaats voor dat pompstation heeft men de keuze uit twee terreinen namelijk een terrein bij de haven van de voormalige suiker fabriek Zeeland en een bij Oud Borg vliet. Uit het rapport van lr. R. Bongaerts, de ontwerper van het voorlopige plan. blijkt, dat vestiging bij de suikerfa briekhaven iets voordeliger is al Is het verschil niet groot. Een betekenisvol voordeel van vesti ging bij de haven is, dat men eventu eel overloop-rioolwater toch in de Oos terschelde kan spuien, hetgeen bij Oud- Borgvliet bepaald ongewenst zou zijn, omdat daar het water in het voor bad en zwem gelegenheid bestemde deel van de Oosterschelde niet mag vervuilen. DE LEIDING. De persleiding zal een lengte krijgen van 14.200 meter en een inwendige diameter van 0.90 m. De buis begint bü het persstation „Kijk to de Pot" t« Bergen op Zoom. Zij wordt vorstvrjj ingegraven langs de Westelijke rand van het militaire oefenterrein, loopt achter de kogelvan gers om en dwars door de voormalige slikbatterij heen. naar het schor of strand langs de Oosterschelde. Zij volgt het strand talud langs de St. Geertruidsbron, het Strandbad en Oud-Borgvliet tot aan de Augusta-pol- der. Vervolgens loopt zij langs de buiten dijksteen van deze polder tot de hoge buitengronden ten Zuiden en dan voorbij Hildernisse tot Hoeklaag, al waar zij de spoorwegdijk bereikt. Hier dringt de persleiding door de spoordijk heen en zij volgt de binnen steen van deze dijk tot bij km.-paal 23, passeert onder de Rijksweg naar Zee land en onder de aansluitende polder dijken en de opritten naar de spoor dijk. Bij km.-paal 23 verlaat ze de spoor dijk om zich Zuidwaarts te richten naar de binnensteen van de Westelijke dijk van de Kreekrakpolder (tevens Oostelijke dijk van de Bathpolder) en zij bereikt dan de Zuidelijke dijk van de Kreekrakpolder, waar ze door deze zeedijk heen breekt en verder loopt door het schor. Daar wordt zij ingegraven op korte afstand van de dijken, achtereenvol gens van de Bathpolder en de Reigers- bergse polder tot bij de haven van Bath. Met gewoon maagzout kunt U tijdelijk het overtollige maagzuur binden. Maar het mag niet in verdubbelde mate terugkeren I Neem eens Chefarox, want dit be schermt bovendien uw maag wand met een geleiachtige genezende laag, Bij het Paviljoen loopt zij met een syphon onder de scheepvaart en uit wateringsgeul van de Bathpolder door. Zij buigt bij Bath tenslotte geleidelijk omlaag om in dieper water in de Wes terschelde uit te monden. Zoals uit het rapport blijkt, is de persleiding niet een eenvoudige door gaande gesloten buis. die in het pers station begint en die in de Wester schelde eindigt, maar zij wordt door enkele kunstwerken onderbroken. Het voornaamste kunstwerk, dat voor de onderdoorgangen moet worden gebouwd is dat bij de zeedijk van de Kreekrakpolder. De persleiding wordt daar plaatselijk verruimd tot een koker van gewapend beton en behandeld als een uitwate ringssluis met twee wachtdeuren en met schermen tegen achter en onder- lpopsheid. De koker van de wachtdeuren is uiteraard er op ingericht dat hij kan worden afgesloten zowel van het op dringende vloedwater uit zee als van het afkomstige perswater. Een tweede belangrijk kunstwerk wordt vereist voor de uitmonding van de persbuis in de Westerschelde. Zolang deze in het schor kan worden ingegraven, doen zich geen bijzondere moeilijkheden voor. doch zodra het slik-tdlud met zijn vrij steile en ten slotte plotseling naar grote diepte da lend verloop wordt betreden eist de constructie voorzorgen voor de in standhouding. De kosten van aanleg worden ge raamd voor de persleiding op een af gerond bedrag van 1.950 000. en de kosten voor de bouw van het perssta tion op 420.000, totaal dus 2.370.000. Het is dus een millioenenplan, maar de toestand zoals die nu is, kan. ge zien uit een oogpunt van hygiëne, niet blyven voortbestaan. Aan gasverstikking ontsnapt. Twee bewoonsters van een winkel in de Okkernootstraat in Den Haag, de zusters Van L., zijn Donderdag ter nauwernood aan gasverstikking ont snapt. Voordat zij Woensdagavond naar bed gingen, hebben zij op 't gas nog iets opgewarmd. De hoofdkraan werd niet afgesloten. Een bovenbewo ner bemerkte de volgende ochtend de gaslucht en belde aan. Toen de ge zusters hem wilden opendoen, zakten zij in elkaar. In een tuin kwamen zij later weer bij. Het bleek, dat de gas slang lek geweest is. Bombay „drooggelegd". Dr. Radjendra Prasad, president van India, heeft Donderdag in de staat Bombay een algeheel drankverbod af gekondigd. Hij deed een beroep op de bevolking een edel voorbeeld te stel len, niet alleen aan de rest van India, maar ook aan „de volken van het Wes ten." Het drankverbod is thans een feit. verklaare de president voor ongeveer 100.000 mensen en ,#r Is geen terug weg mogelijk".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 9