Nieuws uit Zeeland JIMMY BROWN, sportheld no. ZUID-BEVELAND SNIPPERS EEN NIEUW SCHOOLGEBOUW VOOR WATERLANDKERKJE DE STADHUIS-RESTAURATIE TE HULST TEN DELE KLAAR SAHAPIRIN 8 -PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 APRIL 1950 WALCHEREN Middelburg OUDERAVOND GEREF. ONDERWIJS. De vereniging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg hield in het Schuttershof haar jaarlijkse ouder avond, die werd geopend door de heer J. Olthoff, voorzitter van het school bestuur. Een grote groep leerlingen van de Ulo-school zong vervolgens on der leiding van hun onderwijzer, de heer C. Fuijkschot, op keurige wijze een aantal meerstemmige liederen. Daarna kwam de heer B. H. Lavooij, hoofd van de school in de Gravenstraat, met acht leerlingen declameren. Een welgemeend applaus bewees, dat ook dit programma-onderdeel in de smaak van de ouders viel. Na de pauze sprak de heer G. Venhuizen, onderwijzer aan de Ulo-school, over het onderwerp „Zondag 12 in verband met ons onder wijs", waarnaar met aandacht werd ge luisterd en waarop een brede bespre king volgde. Nadat de heer Mollema, onderwijzer aan de Herengracht- school, nog een tweetal liederen van Guido Gezelle op voortreffelijke wijze had gezongen, werd deze goedbezochte ouderavond met dank aan God geslo ten door de heer J. IJsselstein, hoofd van de Ulo-school. Vóór de aanvang van de vergadering bestond voor de ouders gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen en met de onderwijzers te spreken. MABINEWERV IN G SGROE P In de etalage van een der noodwin- kels op de Dam heeft de afdeling Voorlichting van de Marinewervings- groep een kleine, maar aantrekkelijke tentoonstelling ingericht, die onder meer een indruk geeft van het werk der onderzeedienst, van de vloot, de technische dienst en de mariniers. Zo is een aantal werkstukken van de technische opleiding geëxposeerd, ter wijl men ook kennis kan nemen van diverse soorten „zeemansknopen". FANCY FAIR 'T ZAND Het bestuur en vele leden van de buurtvereniging 't Zand te Middelburg ontplooien momenteel een grote acti viteit in verband met de bazar, welke van 18 t.m. 22 April in het Schutters hof te Middelburg ten bate van de speeltuin wordt gehouden. Men heeft thans beslag weten te leggen op twee „home trainers": op twee rijwielen zullen bazarbezoekers tegen de k'ok kunnen rijden. De winnaar van elk tweetal ontvangt een klein geschenk en de snelste rijder zal aan het einde van de fancy-fair als kampioen uit geroepen worden en beloond worden met de kampioensbeker. Zoals bekend zal ook een televisie-demonstratie worden gegeven. Leerlingen van de Ambachtsschool hebben reeds een hek geplaatst rond om het speeltuinterrein aan de Ver lengde Baarsjesstraat en leden van de buurtvereniging hebben daar in middels gaas langs gespannen. GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bu reau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te verkrijgen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur: di verse hulssleutels, linker glacé hand schoen, br. wollen das. rammelaar, grij ze mantel ceintuur, koperen handvat, grijze wollen want, rozenkrans, wollen stjaal. nmmerbord van auto, K 12417, wit kinderwantje, boodschaptas met rit- sluiting. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden: passer, bruin wollen das, zwar te portemonnaie, motorzeiltje, vulpen, zwarte dameshandschoen. vulpotlood, windjack, bruine das, zilverbon, rozen krans, zilveren ringetje, kinderporte- monnaie, grijze heren handschoen, kin dertasje, koperen gewicht, portefeuille m. ïnh.. gekleurde bal. rood kinderwantje, rode portemonnaie met inh., haarstrik, sigaren aansteker, step met rode wieljes. De adressen zijn te verkrijgen op het bu reau van politie. Vlisslngen NUTS SPAARBANK. Wij ontvingen de volgende cijfers van de Vlissingse Nutsspaarbank over de maand Maart 1950. De tussen haakjes ge plaatste cijfers hebben betrekking op de zelfde maand van het vorig jaar. Tegoed bij het begin f 7.460.863.63 (0.631.712.32); Inleg f 240.925.86 (174.416.42); Terugbetaling f 197.564.17 (159.575.26); Verschil f 43.361.69 (14.841.-16); Tegoed op het einde f 7.504.225.32 6.646 553.48); Aan tal inlegposten 2850 (1273); Aantal terug betaalde posten 747 622): Aantal reke ningen begin 14.777 (13.445): Nieuwe re keningen 166 (138); Afbetaalde rekenin gen 79 (82): Verschil 87 (56); Rekeningen op het einde 14,864 (13.501). GEREF. MANNEN VERENIGING. De Geref. Mannenvereniging „Beza" te Vlissingen kwam Woensdagavond in jaarvergadering bijeen, onder voor zitterschap van de heer A. de Klerk, die na opening met Schriftlezing en gebed, wees op het grote belang der Mannenverenigingen ter verdieping van de Bijbelkennis. Het ledental is stijgende, doch. kan veel groter zijn. Spr. begroette afge vaardigden van Mannenverenigingen uit de omgeving en van de kerke- raad. Na een familie-competitie, wel ke zeer in de smaak viel, hield ds. H. Veldkamp, Geref. predikant te Middelburg een inleiding over „Het ambt aller gelovigen", op welke boeiende rede nog bespreking volg de. Ds. Veldkamp eindigde met dank gebed, SCHILDERIJEN-EXPOSITIE. De grote belangstelling voor de Ten toonstelling van Schilderijen, die thans in het gemeente-museum te Vlissingen gehouden wordt bij het 30-jarig jubi leum van de Kunstkring „Het Zuiden", voornamelijk op de Woensdagavonden, heeft het bestuur doen besluiten in de Paasweek de tentoonstelling behalve overdag ook op Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond, van 8 tot 10 uur open te stellen. Er is voor een uitstekende verlichting gezorgd. GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een da- mesrijwiel. twee huissleutels, rechter glacé handschoen, een wollen kinder wantje, zwarte portemonnaie, ceintuur, bruin lederen damesportemonnaie, en dat inlichtingen zijn tè bekomen omtrent de navolgende voorwerpen: zwarte vul pen. een papieren gulden, een oude rose sjaal en een grijze kinderwant. een zak mes, sierspeldje (vleugels van de RA. F.), een soort Lipssleutel no. 219, blauwe dameshandschoen, bruine padvinderspor- temonnaie, oorbel met snoer parels, rood trekwagentje, blauwe kinderwant, een huissleutel, gekleurd vulpotlood, blauw kinderwantje, 2 stuks breiwerk, elk met 2 pennen. Bij een breiwerk was een kaartje met de naam: L. Rose velt, een zwarte vulpenhouder, gouden? armband, gevonden in kieedlokaal op het sport terrein. aan de Keersluis, bruine band van regenmantel, een paar gebreide j&- gerwanten, bruine herenhoed, een vul pen en een duimstok. Koudekerke V.C.K. ORGANISEERT BAZAR. Tweede Paasdag- zal tg Koudeker ke in het gemeentelijk verenigings gebouw de bazar van V.C. „Koude kerke" worden geopend. Tevoren zal het muziekgezelschap „Voorwaarts" een rondgang maken met V.C.K. en een elftal uit Ostende. Op het voetbalveld aan de Bigge- kerksestraat zal een wedstrijd wor den gespeeld. De ere-voorzitter van V.C.K., burgemeester J. L. Dreg- mans, zal op verzoek van het bestuur van V.C.K. de aftrap verrichten. Na de wedstrijd zal de voorzitter van de bazar-commissie de bazar openen. Aagtekerke AANBESTEDING. De uitslag van de openbare aanbeste ding voor de- bouw van een landbouw- scliuur met veestalling en wagenberging te Aagtekerke voor rekening van de heer P. de Visser Gzn. luidt als volgt: C. Min- derhoud Jzn., Aagtekerke f 16.388.C. Minderhoud Szn., Aagtekerke f 15 St. Laurens STRAATVERLICHTING BRANDT VOORTAAN TOT 12.10 UUR. Onder voorzitterschap van burgemees ter J. W. van 't Hoff vergaderde de ge meenteraad van St. Laurens. Besloten werd in het garantiefonds van de Zeeuw se tentoonstelling - in 1953 zes cent per inwoner te storten. Voor de bestrating van de Ooststraat, die door de gebr. Gel dof geschiedt, zal door B. en W. een aan vullend bouwvolume worden aangevraagd. Op een vraag van de heer J. Koole Dzn. antwoordde de voorz. dat de prij zen, die sedert de begroting voor dit werk werden opgemaakt, belangrijk zijn geste gen. De heer Marinissen drong op een spoedige uitvoering van het werk aan. De mogelijkheid van een duiven uitvlleg- verbod zal door B. en W. onder ogen worden gezien. Besloten wérd een garantie te verstrek ken voor een electrische kabel, die zal worden gelegd van het transformatorsta tion te Buttinge naar de percelen aan de Middelburgse weg. De gemeente zal hier voor per jaar ten hoogste f 132.02 be talen. Op verzoek van het gemeentebestuur van Middelburg werd besloten een nader vast te stellen aandeel voor rekening der gemeente te nemen, indien de gemeente Middelburg wordt aangesproken voor de betaling van rente en aflossing van een door het bestuur der vereniging voor Chr. B.L.O. aangegane kasgeldlening. De vergoeding over 1949 ingevolge art. 101 der L.O.- wet 1920 voor de bijz. lage re school, werd vastgesteld op f 1522.50, en het bedrag der voor vergoeding in aarimèrkjng komende uitgaven op f 2107.89. De vergoeding voor vakonder wijzers over 1949 werd vastgesteld op f 119.11. Naar aanleiding van een voorstel van 'mevr. P. L. van de Voorde om de straat verlichting tot 12.00 uur te laten bran den en bij het perceel Noordweg 56 een nachtbfander te plaatsen adviseerden B en W. verlichting tot 11.40 te laten bran den en de nachtbrander bij „Rust Bui ten" te plaatsen .Na bespreking werd be sloten de verlichting tot 12.10 te doen branden en de plaats van de nachtbran der door B. en W. te laten bepalen. Op een vraag van de heer J. Riemens deelde de voorzitter mede, dat het aan brengen van grint op de bermen van de Noordweg wacht op het leggen van een telefoonkabel. De heer Koole vroeg of de buitenwe gen direct kunnen worden verlicht als de daarvoor benodigde klokjes beschik- Jac. Passenier -Jzn. en C. Vreeke Jzn., baar komen. Voorts informeerde hij of Domburg f 14.394.—; K. Francke en Zn., j de nog niet op het electrisch net aange- Oostkapelle f 15.750.—; W. Jongepier, Aag- sloten percelen van electricitei-1 kunnen tekerke f 15.255.J. Mesu en Zn., St. wórden voorzien. De voorzitter antwoord- Laurens f 15.275.H. Mcsu, Domburg de, dat de buitenwegen terstond zullen f 15.500.worden verlicht. Wat de tweede vraag De architect is de heer K. Boot te Mid- betreft adviseerde hij Koole zich tot do delburg. P.ZE.M. te wenden. VOOR SOALt VOETBAL fOTO^J Rilland-Bath GROND VOOR KLEUTER SCHOOL. In de gemeenteraad van Rilland- Bath, die onder voorzitterschap van burgemeester J. A. de Goffau, in openbare vergadering bijeenkwam werd het verzoek besproken van het bestuur van de Herv. Kleuterschool om huur van een perceel grond met recht van koop aan de Burg. van Gorselstraathoek" Vliedbergstraat voor het bouwen van een nieuwe kleu terschool. De voorzitter lichtte toe, dat het bestuur van de school finan cieel enigszins moeilijk zit en dat men daarom het perceel voorlopig wil huren. B. en W. stellen voor, de gevraagde medewerking te verlenen, daar er in deze gem. een grote be hoefte bestaat aan kleuteronderwijs. De heer M. A. Frangoijs drukte er zijn spijt over uit, dat het initiatief van Herv. zijde komt. De voorzitter deelde hierover mee, dat men gepro- beerd heeft gezamenlijk tot oprich ting van een kleuterschool te komen maar deze pogingen zijn steeds mis lukt. Hij juichte het daarom toe, dat in deze zin een oplossing gevonden is, temeer omdat iedereen, van welke gezindte ook, lid kan worden van de kleuterschoolvereniging. De heren D. Butijn en J. A. Boot stelden voor de huurprijs zo laag mogelijk te houden. De heer Frangoijs deed in verband hiermee de suggestie de interest van de koopprijs als huurprijs te reke nen. De heer L. A. Boonman juichte het plan ten zeerste toe en wilde dan ook niet zozeer- op de financiële zijde zien, maar op het belang. Op voor stel van de heer A. A. Mol besloot men het gevraagde perceel af te staan voor de thans geldende pacht prijs gedurende tien achtereenvol gende jaren. De raad besloot om over te gaan tot de bouw van 12 woningen volgens het voordeligste van de door archi tect le Clerque opgemaakte plannen. De heer le Clerque gaf in de verga dering de nodige toelichting. De huurprijs van deze woningen zal on geveer f 5.per week bedragen. Van de N.V. Spoorwegen was be richt ontvangen, dat bij de spoor wegovergang aan de Derdcweg een automatische flikkerlichtinstallatie wordt aangebracht. Afwijzend .werd beschikt op een verzoek van de Ver. van Ned. Gemeenten afd. Zecland om deel te nemen in een garantiefonds voor de Zeeuwse tentoonstelling Van het „Groene Kruis" was be richt ontvangen dat het aanbod Van de gemeente tot het bouwen van, een badlokaal in het nieuw te stichten wjjkgebouw is aanvaard, onder voor waarde dat bij een nadelige exploi tatie de badgelegenheid gesl^en kan worden. De raad ging hiermede, ac- coord. De legesvèrordening werd in die zin gewijzigd, dat voor bewijzen van Nederlanderschap, die als reispapier dienen, f 3.gerekend wordt en voor alle overige bewijzen van Ne derlanderschap f 1.Tot voorzit ter van het algemeen burgerlijk armbestuur werd de heer P. G. Wind- horst benoemd. Verder werd B. en W. de bevoegdheid gegeven tot on derhandse verhuur van de woning wetwoningen. De rijwieltoelage van de gemeentebode werd verhoogd van f 25.tot f 60.per jaar. Tot schoonhouder van de O. L. school werd met algemene stemmen be noemd de heer B. de Jager. Ten slotte werd het ontwerp uitbreidings plan in hoofdzaak en de plannen in onderdelen voor de kom Rilland- Bath en de Stationsbuurt met alge mene stemmen onveranderd vastge steld. 48. Jimmy toonde inmiddels gelijkenis met Jan Langendük, als deze met op elkaar geklemde tan den en met een grijns op z'n gelaat, er een eind spurt uitperst. Alleen reed hij nog tweemaal zo hard. Er waren rijders, die toen ze hem voorbij zagen flitsen met lamheid geslagen werden. „Waarom", zo vroegen zij zich af, „zullen wij nog voortsukkelen als er zulke schaatsenrijders be staan". Zij gingen mistroostig aan de kant zitten en schop ten onverschillig hun schaatsen uit. Merendeels waren het Hollanders, die er zo over dachten, maar er was toch ook een doodenkele Fries bij. Zo'n sukkelaar begreep dat hij de volgende dag zijn vaderland zou moeten verlaten. 's H. Hendrikskinderen OUDERAVOND In de Chr. School te 's Heer Hen drikskinderen is een Ouderavond ge houden, die vrij goed was bezocht. Na opening door de voorzitter ds de Roos werd het werk en de taak be sproken van de oudercommisie. Een voorlopig reglement werd vast- jesteld. De oudercommissie werd ten slotte als volgt samengesteld: A. Boone, Jac. de Schipper, P. Verburg. Het hoofd der school hield een cau serie over het vervolg onderwijs. Na. afloop was er nog ruim gelegenheid tot bezichtiging van het werk aer kin deren. Yerseke UITVOERING V.Z.O.S. Te Yerseke gaf de dames- en heren afdeling der gymnastiekvereniging „V.Z.O.S." een uitvoering in, de zaal Nolet. In zjjn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder de bur gemeester A. C. Willemsen welkom die door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn belangstelling voor de gym nastiek. Verder deelde de voorzitter mede, dat het in het voornemen ligt om in September a.s. een grote ju bileumuitvoering te geven in de open lucht. Hierna werd onder leiding van de heer P. Sturm een uitgebreid pro gramma afgewerkt, bestaande uit diverse oefeningen, zowel rhythmi- sche oefeningen als oefeningen aan brug en rek. De muzikale begeleiding der oefeningen was in handen van de dames T. Manneke en D. Bom. In de pauzes wes er accordeonmuziek door Bas Hollestelle. Wolfaartsdijk AANBESTEDING. Te Wolfaartsdijk werd in café Os- sewaarde aanbesteed het bouwen van een woonhuis met garage voor de heer P. Blok. Ingeschreven werd fals volgt Gebr. Janse van Nissè 22.495 C. Beenhakker 26.888 J Hopmans 28.150; fa. Le Grand 26.461J. P. van de Linde 23.421; C. de Jonge 28.200; P. van der Poel 25.400; C. Priem 27.980; A. den Herder, Wolfaarts dijk 24.260; W. Bosschaart 24.898; C. Sinke 24.869. De door het Leger des Heils te Baar land gehouden collecte heeft opgebracht f 87.25. Als reserve-weger bij de weegbrug Eendracht-Haven-Wolfaartsdük Veer is benoemd, de heer P. Flateeuw Pz.. Wol faartsdijk. Voor het examen van de Nijverheids akte N XIX (landbouwhuishoudkundige) slaagde mej. W. van der Werff te Ril land-Bath. Inwoners maakten zelf bouwterrein gereed Er is vréugde in Waterlandkerkje, vreugde, omdat er eindelijk toestem ming is verkregen om een nieuwe school te bouwen. De tegenwoordige school in deze kleine gemeente is nu eens geen oorlogsslachtoffer, maar een zeer verouderd gebouw, dat In de verste verte niet meer voldoet aan de eisen. Men begrijpt, dat het niet eenvou dig is geweest eén bouwvergun ning te krijgen, maar het ijverige ge meentebestuur, onder leiding van burgemeester M. C. Verbrugge, wist van geen wijken, waarbij niet weinig steun werd ondervonden van de in specteur van het lager onderwijs. Het spreekt dat, nu de plannen eenmaal zijn goedgekeurd, er spoed wordt be tracht en zo zal reeds Woensdag 12 April a.s, de aanbesteding plaats vin- dién, Het nieuwe schoolgebouw, dat naast de kerk zal verrijzen, krijgt 3 leslo kalen en één onderwijzerskamer. Tussen 2 leslokalen zal een draaibare wand wórden aangebracht, waardoor het mogelijk zal zijn van 2 leslokalen één groot lokaal té maken, geschikt vóór hét houden van ouderavonden, grote vergaderingen enz. De lesloka len worden bereikt via een brede gang, terwijl de toiletten aan de ach terzijde van het gebouw komen. Vóór de school zal eén flinke schooltuin Wprdèn aangelegd, waarin de leer lingen zelf hun eigen tuintje zullen verzorgen.. Voor deze tuin komt dan een rui me speelplaats, een weelde die men tot-op héden-niet kende. EENSGEZINDHEID Dé plaats waar de school zal wor den gebouwd- was tot voor enkele da gen nog een stuk weiland, dus moest deze grond bouwrijp worden ge maakt. Zou dit door een aannemer zijn gedaan, dan had dat zeker 1000 moeten kosten. Dat was voor de landbouwers van Waterlandkerkje aanleiding om even de hoofden bij elkaar te steken en zo kon men deze week zien dat, prac- tlscli alle landbouwers van 't Kerkje eensgezind aan het werk waren om het terrein bouwrijp te maken. Het weiland werd gescheurd, trac toren en andere werktuigen reden on ophoudelijk heen en weer. Graszoden werden afgevoerd, zand werd aangevoerd en het terrein werd in orde gemaakt. Zoals gezegd, hier aan werkten allen mede. ongeacht van welke gezindte, want het ging om de eigen school! Er is maar één school. In Waterlandkerkje gaan alle kin deren van de zeer gemengde bevol king naar deze éne dorpsschool. Meester de Bruijne, het hoofd der school, met wie wij een onderhoud hadden, is over de eensgezindheid vol lof. Het is hier zo prettig werken, al dus de heer de Bruijne, juist door die eensgezindheid. Heeft de school iets nodig, het komt er. Dezer dagen werd er een schooluitvoering gegeven door de leerlingen. Het batig saldo was ruim 300.—. En dat voor zo'n kleine gemeente! Het spreekt, dat er veel geld nodig De toren kwam gereed Wanneer men in Hulst aankomt en van dc wallen, waarbinnen het oude stadje schijnt to sluimeren, een blik over de huizenmassa slaat, dan wordt het oog getrokken naar twee gebouwen, die boven de omgeving uitsteken en de sfeer van de stad bepalen. Dat" zijn do basiliek, een prach tig bouwwerk, waarvan de torenspits tijdens de oorlog werd beschadigd, en voorts het stadhuis, dat uit de middeleeuwen dateert. Men heeft zich over dat stadhuis nogal ongerust gemaakt. Het verkeer de namelijk in ernstige staat van ver val en pessimisten meenden, dat het wellicht niet meer te i-edden was. De experts, de men er bij haalde, kwamen echter tot de conclusie, dat het ge bouw nog heel goed gerestaureerd kon worden en voor het nageslacht be waard kon blijven. De fundamenten bleken nog in uit stekende staat te verkeren. Boven de grond vertoonde het gebouw evenwel ernstige ouderdom'sverschijnselen. Het houtwerk van de toren was zo goed als geheel vergaan, de natuur steen was ernstig verweerd, de eikèn balken in het stadhuis waren door de tand des tijds aangevreten, terwijl scheuren en verzakkingen schering en inslag waren VERWOEST. Dit prachtige stadhuis, dat eertijds de fiere naam „de Halle" droeg, heeft een bewogen verleden gehad. Ook de naam Schepenhuis vindt men vermeld als men in oude archieven snuffelt. Verschillende malen werd het door de oorlog getroffen en voor de eerste maal werd het in 1452 door de Gente naren, die naar Hulst getrokken waren om de stad te tuchtigen, verwoest en praclisch met de grond gelijk gemaakt. De nijvere Hulstenaars begonnen ech ter aan herstellingswerken en reeds in 1455 prijkte het weer in zijn oude juister op de markt. Gen, dat steeds in oorlog met Hulst leefde, zond in 1485 een grote menigte krijgsvolk onder aanvoering van een Engels kapitein, „de Lange" genaamd, naar Hulst. Deze bende drong onverwacht de stad bin nen en leverde een zwaar gevecht te gen de Hulstenaren, die de stormklok luidden en van overal versterking ont vingen. Meer dan 100 inwoners sneu velden. Toen er hulp kwam opdagen trokken de aanvallers zich in het stad huis terug. IN BRAND. Ze trachtten de Hulstenaren ervan te overtuigen, dat zij nu de heren ge worden waren, maar men maakte kor te metten met hen en stak het stad huis in brand. De Gentenaren kwamen er jammerlijk in om. Op 11 Mei 1528 verleende Karei V octrooi om een nieuw stadhuis te bouwen en reeds in hetzelfde jaar begon men aan de bouw, die in 1534 voltooid werd. Zou men in die tijd het stadhuis be treden hebben, dan moest men zoals uit oude kronieken blijkt, een bordes opklimmen en een poort doorgaan, waarna men in een ruime zaal kwam. waar gewoonlijk misdadigers voor de vierschaar moesten verschijnen. Men was in die tijd niet mals met straffen en velen ondervonden wat het bete kende tegen het Recht gezondigd te hebben. DE TOREN. Het tegenwoordig stadhuis heeft nog ongeveer dezelfde indeling als in die dagen. Ten Westen van het stadhuis bevindt zich de in 1539 gebouwde to ren. De buitenkant bestaat uit zeer fraaie natuursteen en de op deze toren aangebrachte ommegang was voorzien Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn helpt altijd zal zijn voor de inrichting van de nieuwe school, maar wij zijn over tuigd, dat men in Waterlandkerkje alles zal beroiken, wat men zich voorstelt! KLEUTERSCHOOL Wat gaat er met het oude schoolgo- tjouw gebeuren, vroegen wij de heer De Bruijne. Dat gebouw zal bestemd worden voor verenigingslokaal, ver gaderzaal, enz-, enz., terwijl er plan nen zijn voor een kleuterschool. Want ook een kleuterschool ontbreekt in deze gemeente, terwijl er een grote behoefte aan is. Deze kleuterschool zal er dan ook ongetwijfeld komen, maar vermoedelijk zal dit nog een goed jaartje duren. De vaste lasten voor een kleuterschool zal men wel kunnen betalen, maar vóór de in richting. leermiddelen, etc., is nogal wat geld nodig, en daarover moet nog even gewikt en gewogen worden. van een fraaie balustrade. In de toren hing destijds een fraai uurwerk. Ze was gedekt door een glazen lantaarn en boven deze lantaarn bevond zich een tweede ommegang, gelijkvormig aan de eerste, waarop een peervormige spits was die prijkte met een Keizer lijke Kroon. Deze kroon prijkt ook in het wapen van Hulst en is een herin nering aan de periode toen de graven van Vlaanderen leenplichtig waren aan de Duitse Keizer. CACHOT. De Fransen braken de toren in 1806 tot aan het voetstuk van de lantaarn af en daarop werd een seinpaal ge plaatst, die de overweldigers gebruik ten om seinen door te geven. Uurwerk en klokken kwamen op een vendutie. De komst^der Fransen had geen goede invloed óp het onderhoud van het fraaie gebouw en het kwam zelfs zo ver, dat het geheel bouwvallig en to taal onbruikbaar werd. In 1830 ge bruikte men het gebouw als cachot voor in Hulst gelegerde militairen, ter wijl er bovendien de waag in was on dergebracht. Op 9 Mei 1844 werden de herstellingswerken aanbesteed, maar veel ging daarbij van de oude luister verloren. DE ADELAAR. In Hulst zelf hoopt men het nog eens zover te krijgen, dat het gehele stad huis gerestaureerd zal worden, maar het begin is nu toch gemaakt door de toren onderhanden te nemen. De fa. Woudenberg uit Utrecht heeft er onder architectuur van de heer Sturm uit Goes aan gewerkt en wie thans in Hulst komt staat versteld, wat in betrekkelijke korte tijd verricht Het Rijksbureau voor monumenten zorg maakte een ontwerp en aan de hand daarvan heeft men de restauratie uitgevoerd. Rijk en provincie gaven een behoorlijke subsidié het gaat hier om tienduizenden guldens en thans is men zover, dat de restauratie zo goed als voltooid is. pe keizerlijke adelaar prijkt weer fier op de toren, ze is in een nieuw kleed gestoken en al zal de nieuwe kleur nog vele jaren nodig hebben om zich aan te passen aan die van de oude stenen, toch kan er gezegd worden, dat het begin ge maakt is en dat deze restauratie iets is, waarop de Hulstenaren terecht trots mogen zijn. In stilte hopen ze nu, dat ook de rest van dit historische gebouw spoedig een beurt zal mogen krijgen. Contactavond Zeeuwse Vereniging Dordrecht. De Zeeuwse Vereniging „Luctor et Emergo" te Dordrecht hield in het café-restaurant „Paviljoen" aan de Toulonselaan haar laatste contact avond van het seizoen. De voorzitter, de heer P. A. Ver sprille, sprak na het zingen van het Zeeuwse Volkslied een kort openings woord, waarin hij mededeelde, dat de aangekondigde mosselmaaltijd door onvoorziene omstandigheden geen doorgang kon vinden. Vervolgens werd de onlangs overle den ere-voorzitter de heer G- J. Mol hoek herdacht, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de her-oprichting van de vereniging. De zoon van de overle den heer Molhoek betuigde zijn dank voor de waarderende woorden. Hierna werd één minuut stilte in acht geno men. Daar mevr. I. Overtveldt, wegens Ziekte haar bestuursfunctie tijdelijk niet kan waarnemen, werd tot tijde lijk bestuurslid gekozen de heer C. Molhoek. Nadat het huishoudelijk gedeelte der vergadering was afgehandeld bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij de dames Rosseel,. Slabbe- koorde en Verschuren voor muzikale afwisseling zorgden. Ook de heer D. van Helden hield de aanwezigen met zijn praatje en liedje enige tijd aan genaam bezig. Deze vergadering, die zeer druk be zocht werd, was bijzonder goed ge slaagd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd in vaste dienst bfl de Provinciale Waterstaat in Zeeland tot kantonniers: J. v. d. Houten, J. A. v. d. Lijcke. R- Maas. A. J. v. d. Bosch. J. J. Korneüs, J. Oppeneer, P. C. den Beer, C. Hoebeke. A. P. Flikweert, A. D. C. Din- gemanse en J. Versprille.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 8