PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paul van Zeeland heeft een nieuwe Belgische regering gevormd BILT Steun van slechts twee liberalen nodig Deze week IK VERKIES DE „ONVRIJHEID" ZEGT AMERIKAAN WHEELER NIEUW ULTIMATUM AAN AZIZ ZESHONDERD BEZIGE HANDEN KOMEN TOT RUST .r DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 81 Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p kw.; fr p p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 April 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.o0. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8regels): van 1—5 regels l L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel 2475 (b-g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Temeuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 3 Indien de Kamer geen vertrouwen schenkt, dan nieuwe verkiezingen. Kabinetsformateur Paul van Zeeland is erin geslaagd een nieuwe Bel gische regering te vormen bestaande uit katholieke ministers en enkele liberalen, die geen zitting hebben in het parlement. „Ik heb het kabinet reeds op zak", zei de formateur Vrydagmiddag op een persconferentie. De Prins-Regent zal vandaag Van Zeeland ont vangen. Daarna wordt de samenstelling van de regering bekend gemaakt en zullen de nieuwe ministers de eed op de Grondwet afleggen. Dinsdag reeds zal de regering zich aan de Kamers voorstellen om een votum van vertrouwen te krygen. Van Zeeland zet er dus haast achter. Hij zeide trouwens op de perscon ferentie, dat geen tijd meer verloren gaan en dat de constitutionele instellingen zo snel mogelijk haar taak moeten hei-vatten. Op een vraag van de journalisten ot het parlement ontbonden zou Einde der Unieconferenlie protest van Sjahrir tegen al te veel centrali satie, voortgaande actie van Djocja tegen het federalisme, opstand in Ma kassar, afzetting en arrestatie van Ha- mid II, een der voorvechters van het federalisme.Het begint er bedenke lijk op te lijken, dat de door velen uit gesproken vrees, dat na het vertrek der Nederlanders in Indonesië een chaos zou ontstaan, werkelijkheid wordt. Het is natuurlijk mogelijk, dat men hier staat tegenover de groeistui. pen, die een jonge natie natuurlijk te overwinnen heeft. Het kan echter ook zijn, dat de R.I.S.-regering niet tn staat is om orde en rust te handhaven Als men op buitenlandse oordeelvel lingen af mag gaan. dan is het zelfs zo. dat zij bovendien hoogst onverstan dige maatregelen neemt, die wanorde m de hand werken. Als dit zo is, dan wordt er een voedingsbodem voor het communisme geschapen, waarvan de niet communistische wereld do nodige last zal krijgen. Tot dusver bespeurt men er gelukkig nog niet veel van communistische agitatie Op het nabije Malakka echter zoveel te meer Ideaal is de gang van zaken in ieder geval allerminst. Wat gaat er met Westerling gebeu ren? Het schijnt, dat de Britten alsnog zijn uitlevering overwegen. Verstandig lijkt deze ons in de huidige situatie niet. In Nederland zijn eensklaps de ver. goedingen aan onze Kamerleden weer actueel. Er is namelijk een voorlopig verslag verschenen over het wetsont werp tot verhoging dezer vergoedin gen. Een deel der Kamerleden stelt zich op het standpunt, dat de vergoe ding veel te laag is. Kamerlid zijn is geen sinecure en van de vergoedingen moet heel wat betaald worden. Er blijft uiteindelijk vaak wat minder van over, dan een burgerman verdient. Er zijn echter ook Kamerleden en dat is ook in het voorlopig verslag tot uitdrukking gekomen die vinden dat Kamerlid zijn geen ..vak" is en dat, waar de meeste Kamerleden naast hun parlementaire functie ook nog een beroep vervullen en daaruit inkomsten trekken, een verhoging eigenlijk over bodig is. Persoonlijk voelen wij het meest voor het standpunt van deze laatste groep. Want Kamerlid zijn is inder daad geen baantje en als een Kamer lid een vergoeding ontvangt, die ruim schoots zijn parlementaire uitgaven dekt. dan lijkt ons dat voldoende. De vergoeding behoeft niet zodanig van omvang te zijn, dat men er beter van Wordt. Misschien echter dat anderen er heel anders over denken, ook al zijn zij zelf geen Kamerlid en hopen zij het ook nooit te worden. Internationaal was van betekenis, dat België nog steeds laboreert aan de regeringscrisis, die het gevolg is ge weest van de volksraadoleging, dat Ko ning Leopold nog altijd in balling schap vertoeft, maar dat het zo lang zamerhand wel duidelijk wordt, dat de Koning terug zal keren. Verder was er de defensieconferentie in Den Haag van de staten van het At lantische Pact. Er is een gemeenschap pelijk defensieplan opgesteld, dat ook van Nederland een krachtige weer. macht eist. Het zal ons geld kosten maar in de huidige wereldconstellatie is een stevige defensie de beste waar borg voor ons aller veiligheid en wij zullen dus blijmoedig onze defensieof fers moeten leren brengen. De spionnenrage in Amerika is nu zover gestègen. dat men aan een En gels minister geen defensiegeheimen meer durft toevertrouwen en de voor naamste assistent van Acheson voor communist wordt uitgekreten. Wat te zeggen daarvan? De tegenstellingen tussen de grote mogendheden zijn blijkbaar zo groot dat het wantrouwen kans heeft gekre. gen tot in de hoogste regionen door te dringen. Nu is voorzichtigheid nooit iets anders dan een deugd geweest, on gemotiveerd wantrouwen heeft echter in de historie herhaaldelijk tot cata strofes geleid Alles draait dus om de vraag, of het wantrouwen, dat zich alom manifesteert, gemotiveerd is of niet En die vraag ka- niemand beant woorden. worden indien de regering in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers geen meerderheid krijgt, was het antwoord: „Dat is vanzelfsprekend. Indien het parlement de regering zijn vertrouwen niet geeft is het aan het land zich opnieuw in ver kiezingen uit te spreken." In de Kamer komt de C. V. P. twee stemmen tekort. Het gaat er nu om of er Vlaamse liberalen ge vonden zullen worden, die zich aan de partijdiscipline zullen onttrekken. De kans hierop is niet groot. De nationale raad van de liberale party heeft Vrijdag met de stemmen van alle 784 aanwezigen vóór een motie aangenomen, waarin de on voorwaardelijke terugkeer van Ko ning Leopold wordt afgewezen. In de motie wordt gezegd, dat alle mo gelijke pogingen gedaan moeten worden om een oplossing in nationa* le zin te vinden. Daar ook de Vlaamse liberalen voor de motie stemden, wordt ver wacht, dat zij zich zonder uitzonde ring aan de partij-discipline zullen onderwerpen. „UITGESTELDE AFSTAND." TROOXS- Paul Spaak heeft Vrijdag in een radiorede verklaard, dat de katho lieken strikt genomen het recht heb ben Koning Leopold op de troon te rug te brengen, doch dat het hun „plicht" was om niet tot 't uiterste te gaan. Terugkeer van Leopold zou twist en tweedracht in België bren gen en missch-en-wol het einde van ao staat betekenen. De Belgische socialisten zuilen zich meedogenloos blijven verzetten en burgerlijk verzet organiseren. Als Leopold terugkeert zal de na tie verdeeld worden, doch wanneer hy aftreedt ten gunste van zijn zoon Boudewyn, zal het land rustig en voorspoedig kunnen blyven. Spaak meende, dat een eervol compromis tussen deze mogelijkhe den te vinden is. In Brussel werd het opmerkelijk geacht, dat de socialisten zich bij monde van Spaak bereid verklaard hebben de liberale idee van „uitge stelde troonsafstand" te aanvaarden. Tot dusver waren zij ook tegen te rugkeer van Leopold op de troon voor een beperkte, tevoren vastge stelde tijd. Hulp voor circus Mullens. De Nederlandse organisatie van mu sici en artisten heeft een voorlopig comité gevormd, dat zich ten doel stelt door het inzamelen van gelden en 't organiseren van weldadigheids voorstellingen bij te dragen tot we deropbouw van het door brand geteis terde Circus Mullens. Vlaamse liberalen aanvaarden partijdiscipline. Het congres van de Belgische libe rale party heeft de motie, waarin de on voorwaardelijke terugkeer van koning Leopold wordt afgewezen, aanvaard. Ook de Vlaamse liberalen stemden voor, omdat zy zich niet aan de partij-discipline wilden onttrekken. Hierdoor is het zeer onwaarschyniyk geworden, dat een homogeen katho lieke regering het vertrouwen zal krijgen van de Kamer. Dit kan ontbinding van de Kamers en nieuwe verkiezingen tot gevolg hebben. PAUL VAN ZEELAND een nieuwe regering. Frankrijk vraagt hulp voor strijd in Indo-China. De Franse generale staf in Indochi na heeft een dringend verzoek gericht tot Engeland en Amerika om militai re uitrusting. Washington heeft het verzoek ..in gunstige overweging" ge nomen. Het Franse hoofdkwartier zegt. dat de strijdkrachten van de Vietminh bij de Chinese grens vele zendingen wa penen en munitie hebben ontvangen uit het door de communisten beheer ste China. Weer nieuwe gebieden bij Republiek van Djocja. Bij besluit van de president van de R.I.S. zijn de gebieden Bandjar. Da- jak Besar, Z.O.-Borneo, Bangka, Billi- ton, Riouw en het zelfbestuursgebied Kotawaringin, bij het grondgebied van de Republik Indonesia gevoegd- Driehoeksconferentie opnieuw uitgesteld. Anak Agoeng Gde Agoeng heeft ver klaard. dat de conferentie tussen de R.I.S.de Republiek Djocja en Oost- Indonesië, die vandaag zou beginnen, opnieuw enige dagen uitgesteld zal worden. Het eerstvolgende nummer J S yan de Provinciale Zeeuwse 2 Courant verschijnt op Dins- 2 8 dag 11 April. Omzetdaling in de detailhandel. Reeds- geruime tijd kan worden ge constateerd. dat in de verscheidene branches van detailhandel en am bacht een kentering in het omzet- verloop is ingetreden. Vergelijking van de Februari-om- zetten in 1950 met die van de over eenkomstige maand in 1949 brengt aan het licht, dat in verscheidene branches omzetdaling is ingetreden. Dit was o.m. het geval in het kruide- niersbedrijf, in de detailhandel in zuivelproducten en in de detailhan del in drogisterijartikelen. In enkele andere takken van de detailhandel zijn de omzetten in Februari jL nog wel hoger dan die in de overeenkom stige maand van 1949. maar toch schijnt ook hier het hoogtepunt vrij wel te zijn bereikt, dan wel over schreden. Dit laatste is zeer waar» schijnlijk het geval in het slagersbe- drijf. Verdachte van moord vrij. De rechtbank te Amsterdam heeft de 21-jarige J. S. uit Hilversum, die er van verdacht werd enige jaren ge leden de moord op de boswachter Van de Schacht te Hilversum te hebben gepleegd, in onmiddellijke vrijheid gesteld. S. heeft drie maanden ge vangen gezeten. Het arrestatiebevel is opgeheven, omdat de rechtbank ge bleken is. dat de omstandigheden, die tot de arrestatie leidden, met meer aanwezig zijn. Asyl ■gevraagd aan de Tsjechische autoriteiten. Dc Amerikaan George Wheeler, voormalig ambtenaar in dienst van het departement van oorlog in Washing ton, heeft besloten de Tsjecho-Slo. waakse autoriteiten asyl te verzoeken voor hemzelf, zijn vrouw en zyn vier kinderen. Wheeler werjtt in Praag als corres pondent van een Amerikaans links dagblad en als hoogleraar aan de eco. nomische hogeschool. Op een persconferentie zette hij Vrijdag de motieven tot zijn besluit uiteen. Op grond van een hele reeks ondervindingen met het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland, zeide hij. was hij tot de conclusie gekomen, dat de Ver. Staten er een enorme spi- onnagedienst op na hielden. Generaal William Draper, destijds economisch leider in Duitsland en Robert Murphy, voormalig adviseur in Duitsland, zou den er de leiders van zijn. Wheeler vertelde, dat hij na de oorlog een offi ciële opdracht kreeg om de Nazi's uit de leidende functies te ontzetten en te vervangen door anti-fascisten. Spoedig echter stuitte hij op ambte naren. die relaties hadden met interna tionale kartels en trusts. Hij zag in. dat Draper en Murphy geheime over eenkomsten hadden gesloten met Duit se industriëlen om de belangen van Wallstreet te behartigen en dat zijn werk onbegonnen was. Wheeler werd van communisme be schuldigd en moest zich in 1947 voor een militaire raad verantwoorden. Hij wil federale troepen uit Djakarta laten verhongeren De regering der R.I.S. heeft in een verklaring bekend gemaakt, dat aan kapitein Abdoel Aziz viermaal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Djocja te reizen, lenolndjj verantwoording van zyn optreden af te leggen. gerde toestemming tot landen te ge ven EEN POGING. De Oost-Indonesische minister-pre sident Diapari. heeft op het laatste ogenblik Vrijdagmiddag een poging gedaan om voedsel en water naar de leden van het bataljon-Worang en hun gezinnen, die zich in de schepen op de rede van Makassar bevinden, tc krij gen. De Oost-Indonesische minister van voorlichting heeft in opdracht aan de regering der R.I.S. verklaard, dat de Oost-Indonesische regering niets heeft uit te staan met de actie van Aziz en dat geen der gezagsapparaten van de negara zich in deze kwestie gemengd hebben. Voorts werd medegedeeld, dat ten minste 300 niet-gereorganiseerde leden van het K.N.I.L. aan de actie deelna men. In verband hiermede vertoeft luit.-generaal Buurman van Vreden te Makassar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta besprekingen met de rege ring der R.I.S. voeren. Oost-lndonesië wil niets met actie te maken hebben. De Indonesische regering heeft Vrij dag verklaard, dat de motieven, die Aziz in een brief aan Hatta omtrent zijn opstand geeft „niet als een rechtvaardiging voor zijn daden kon den worden aanvaard". Volgens Reuter heelt Aziz medege deeld. dat hij de federale troepen uit Djakarta zou laten verhongeren, zodat zij naar Djakarta zouden moeten te rugkeren. Hij zeide, dat de schepen gebrek aan voedsel en water hadden, doch dat hij weigerde de instructies van de centrale regering in Djakarta, om hen op zee van voedsel te voorzien, op te volgen. Vrijdag zijn nog 250 vroegere guerillastrijders van Bali te Makassar aangekomen, doch Aziz wei- Ongedeerd na botsing tussen trein en auto. Toen de electrische trein Den BoschUtrecht Vrijdagmiddag een onbewaakt overweggetje tussen Den Bosch en Orthen passeerde, naderde juist op dat ogenblik een vrachtauto. Deze werd gegrepen, een eind weegs meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder had gelukkigerwijze totaal geen letsel opgelopen. Middelburgers stellen resultaten van hun huisvlijt ten toon. Veelzijdige expositie. De meeste Middelburgers zyn hui- seiyke lieden. Zy prefereren het om 's avonds gezellig bij moeder de vrouw te blyven en te lezen, te kaar ten, aan de knop van de radio te draaien ofte knutselen. Vooral die laatste bezigheid staat bij velen in hoge ere, dat biykt uit het grote aantal inzendingen voor de huis- viyttentoonstelling „Bezige Handen", die eind Juni in het Schuttershof en het Kunstmuseum te bezichtigen zal zijn. Wat byna zeshonderd bezige handen tot stand wisten te brengen, zal daar op aantrekkeiyke wyze worden uitgestald, om te demonstre ren, dat handenarbeid wel de schoon ste, de nuttigste, de meest voldoe- ninggevende vrye tijdsbesteding is. Een nuttige besteding van de vrije tyd te stimuleren, ddt was het doel, dat de bestuursleden van de Kon. Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" voor ogen zweefde, toen zij hun actie gingen organiseren. Vele Middelburgers togen aan de slag en thans is bekend, dat 250 300 per sonen aan de tentoonstelling zullen deelnemen, sommigen met meer dan één inzending. De organiserende vereniging, die besloot de expositie te houden van af Dinsdag 20 t.m. Vrijdagavond 23 Juni a.s., legde beslag op de grote zaal van het Schuttershof en het Kunstmuseum, maar bij het zien van de wassende vloed van inschrij vingsformulieren, werd Ijlings ook optie genomen op de groene zaal en de zg. bakkerskamer van het Schut tershof. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de afmetingen van de diverse inzendingen. TWEE GEDEELTEN. De tentoonstelling zal min of meer in twee delen worden gesplitst één deel de voortbrengselen van de winterse uurtjes huisvlijt, de han denarbeid, het andere de werken van onze amateur-schilders en -teke naars. Hun scheppingen krijgen een plaatsje in het Kunstmuseum, waar zy uiteraard beter tot hun recht ko men dan in het Schuttershof. Behalve individuele inzendingen zyn ook enkele collectieve te ver wachten, zoals van de Bond van Plattelandsvrouwen en de afdeling Middelburg van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Een drietal scho len geeft acte de presence met voor werpen, die onder leiding zyn ge maakt. Men wil daarmede het nut van het onderwijs in handenarbeid voor het later leven aantonen. Waar schijnlijk komt voorts de Avond school voor Nijverheidsonderwijs met een aantal tekeningen van leerlingen voor het voetlicht. Tevens zal Kin- derzorg vertegenwoordigd zyn. Een bijzonder aantrekkelyk aspect van deze tentoonstelling is de mede werking van de Ned. Ver. van Mo delbouwers, die met het neusje van de zalm voor de dag komt. Zij zal goede modellen van schepen laten zien, terwijl ook model-locomotieven van enorme afmetingen geëxposeerd worden. By deze voorwerpen zyn er, die op de tentoonstelling „Gouden handen" in Ede werden bekroond. Ook enige in Zeeland wonende le den van deze vereniging zullen mo dellen inzenden. VELE INZENDINGEN. Penseel en tekenstift zyn ijverig gehanteerd: in de afdeling schilde ren komen 35, in de afdeling tekenen 32 inzendingen. Ook de resultaten van hout- en metaalbewerking zal men uitvoerig kunnen bezichtigen. Zo is er een spoorwegemplacement (met rijdende trein) van 4x5 meter. De afdeling speelgoed is slechts klein, maar het aantal dameshand- werken legio. De grootste aantrek kingskracht zal wel uitgaan van een prachtige, in Ede bekroonde collectie kloskant. In de afd. scheepsbouw zyn 24 inzenders, waarvan sommige met meer dan éên model. De deelname aan de afd. vliegtuigbouw valt ech ter tegen. Tenslotte herbergt de af deling diversen nog tal van verras singen. zoals een viool, gebouwd door de heer O. de Kleijne (wij schreven daar reeds over), een modelboerderij, een draaimol ;n en een rupsbaan. bam boe-vlecht- en leerwerk, eigen ge bouwde radiotoestellen, enz. De beste inzendingen worden bekroond. De organiserende vereniging over weegt nog een demonstratie hand- weven en kantklossen te laten geven by wijze van extra attractie. In ieder geval staat ook een lotery op het programma. De tentoonstelling zal Donderdag 22 Juni de gehele dag en de overige dagen 's middags en 's avonds geopend zijn. In de ochtend uren zullen scholieren in klassever- band een rondgang kunnen maken. Goede Vrijdag in Jeruzalem. Op Goede Vrijdag is te Jeruzalem de kruiswegprocessie gehouden. Aan het hoofd ging de Latijnse patriarch mgr. Alberto Gori. gevolgd door Maronieti- sche, Koptische en Armeense bisschop pen. De menigte knielde op straat bij het voorbijgaan van de stoet en bij het heilig graf werd een korte plechtig heid gehouden. Veroordeling wegens doodslag „uit genade". De 36-jarige Harold Mohr te Allen- town in de Amerikaanse staat Penn- sylvanie is schuldig bevonden aan „opzettelijke doodslag" wegens het doodschieten, op diens verzoek van zijn 55-jarige broer Walter, die blind was en aan kanker leed. De Jury kwam pas in tweede zitting tot haar conclusie en beval clementie aan. Een wet op trouwfeesten. In het parlement van Pakistan is een wetsontwerp ingediend om de uitgaven voor een huwe lijksplechtigheid, de cadeaux in begrepen, tot ongeveer 500 gul den te beperken en het aantal gasten tot honderd. Een Moham medaans huwelijksfeest duurt thans weken en er wordt door ïonderden gasten aan deelgeno men. Volgens een Oostbengaals parlementslid valt de familie van het gelukkige paar vaak in handen van geldschieters en ver liest daardoor kostbare bezittin gen. Een huwelijk wordt door vele families als een financiële ramp beschouwd, aldus het par lementslid. Volgens het wetsontwerp kan overtreding worden gestraft met een half jaar gevangenisstraf en 3000 gulden boete. De Band Nederland-Indonesië heeft een telegram gezonden aan de minister van oorlog, met het verzoek om de mili tairen. die dagstudie gaan volgen, met groot verlof te zenden. „Ofschoon ik mijn optreden geheel kon rechtvaardigen en van alle blaam werd gezuiverd, werd ik later zonder opgaaf van redenen ontslagen", aldus zei hij op de persconferentie. De politicus Allen Dulles in New York, die als assistent van generaal Draper werd genoemd, gaf als com mentaar op Wheelers beweringen: „louter kletskoek". KORTE PREDICATIE PASEN ,Jiij is opgestaan" Markus 16 6c. Op Goede Vrijdag volgt Goddank Pasen. Immers het kruis zonder opstanding zou slechts de verborgenheid ten top gedreven zijn. Op de kale heuvel Golgotha, glad als een doodshoofd, is niets meer te vinden van de heerlijk heid van de Zoon van God. De liefde is veranderd in haat; de verering in verachting; het gejuich in ge jouw. De vervreemding en verkilling heb ben een diepe kloof gegraven rondom de kniiseling. Als h\j sterft, sterft ook het geloof en de hoop in de harten tuin zijn vol gelingen. Een dode Messias is geen Messias; een dode koning vestigt geen koninkrijk. Zonder Pasen blijft de Schrift een gesloten boek, worden de gelijkenis sen tot raadsels, de profetieën tot dweperijen, de beloften Gods tot hol le klanken. Het slot van het Markus evangelie omvat slechts een paar ver zen, maar als het ons bekend was ge worden zonder deze verzen, zou het een onbegrijpelijk boekje voor ons zijn. Zonder Pasen restte er slechts de herinnering aan Jezus en van her inneringen kan geen mens leven. Aan herinneringen alleen gaan we juist dood; ze benemen ons de moed om verder te leven. Zonder 't laatste opstandingshoofd stuk was Markus geen beschrijving geworden van het ene Evangelie. Immers: dit is de blijde Boodschap, dat God niet voor de dood blijft staan, zoals wij mensen altijd weer verslagen blijven staan voor het graf. Het kruis blijkt op de Paasmorgen de verbreking te zijn van deze totale heerschappij van de dood in deze we reld- Pasen is: God spreekt Zijn leven wekkend woord over een dode we reld. Het graf op de Paasmorgen is geopend en dit éne geopende graf is een proclamatie over alle gesloten graven op deze aarde. Pasen is; de opgestane Heer is de eersteling van een nieuwe wereld, die aan het doorbreken ts in deze wereld van de dood. Daarom is Pasen de oproep tot 'n nieuwe verwachting, een nieuwe toe komst. een nieuw leven in Christus. De grote doorbraak van God in het machtsgebied van de duivel en de dood is begonnen. En Christus is overwinnaar.' G. H. v. Willenswaard Domburg Nog 60 millioen vluchtelingen in de wereld. De heer Paul Ruegger, president van 't internationale Rode Kruis, heeftin Genève meegedeeld, dat de wereld op het ogenblik meer vluchtelingen telt dan ooit in de geschiedenis, volgens zyn schatting meer dan 60 millioen. In de kampen van de internationale vluchtelingenorganisatie verblijven er 600.000, 900.000 in het Midden-Oosten, 700.00C in Griekenland, 800.000 in Kasj mir. 800.000 in Birma, elf millioen in India en Pakistan, bijna vijftien milli oen in Centraal Europa en ongetelde millioenen in China en Indonesië. „Alle grote migraties in de oude ge schiedenis zijn slechts kinderspel ver geleken by de huidige toestand. Zo iets is nooit tevoren gebeurd", aldus de heer Ruegger. Oostduitsers betalen 73 mark per jaar aan Rusland. Oost-Duitsland betaalt jaarlijks een bedrag van bijna anderhalf milliard Oostmark aan Rusland voor herstel betalingen en bezettingskosten. Dit komt neer op 73 mark per jaar per hoofd van de bevolking. Dit werd in een rede te Berlijn ont huld door de perschef van de regering. De inwoners van West-Duitsland be talen per jaar ongeveer evenveel aan bezettingskosten, maar dan aan de Westelijke mogendheden. TOENEMENDE BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Geleidelijk meer bewolking vooral in het Westen van het land, maar nog overwegend droog weer. Matige en later in de kustgebieden vrij krachti ge wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1