N NIEUWS UIT ZEELAND Tegen pijnen! MIDDELBURGER VAN 83 JAAR HEEFT EEN UNIEKE HOBBY IE U W S >n een O T E D O P Westerlings straf ten einde rx] WTTFhRUS Per vliegtuig naar Zuid-Beveland ROBSON PYAMA'S Smaakvolle kleding voor plattelandsvrouwen HULST LEENT 7 TON Dr. ir. P. Verhagen f WALCHEREN Middelburg-Folkestone. Kraamzorg op Walcheren. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 APRIL 1950 Hij bouwt violen, di e de werkstukken van vakmense n evenaren. Huisvlijt, waarin muziek zit. Twee violen klemt de 83-jnrige heer O. Klein uit Middelburg ach tereenvolgens onder de kin en ont lokt er inet zijn strijkstok eenvou dige melodietjes aan. Bij de eerste viool, afkomstig ui£ een fabriek, is de toon koud en hard, vervliedend als water op een hete plaat. De klank van de andere, eigen fabricaat, is daarentegen warm, vol en resone rend. Vioolbouw is de wel zéér wei nig voorkomende hobby van deze vi tale grijsaard en de kleine demon stratie toont aan, dat hij het moei lijke werk van vakmensen weet te evenaren, ja zelfs te overtreffen. Een toeval bracht de heer Klein tot zijn unieke liefhebberij. Vele, vele jaren geleden, toen hij nog in Ter- neuzen woonde, speelde hij in het plaatselijk symphonieorkest. Op een goede dag kon hij beslag leggen op een cello, die echter zeer bouwval lig was. Ais smidszoon stonden zijn handen allesbehalve verkeerd en dus verrichtte hij de reparaties zelf. Dat Advertentie bracht hem op het idee om zelf een cello te bouwen en in het begin van de eerste wereldoorlog voegde hij de daad bij het woord. Het was in het jaar 1920, dat een Berlijnse musicus, die ging emigre ren naar Amerika, enige dagen in Terneuzen vertoefde. Hij ontmoette de heer Klein, beproefde de inmid- veelvuldig bespeelde en zijn reactie, toen hij hoorde, dat- dels reeds VIRGINIA CIGARETTEN pittig en tftch mild 75 ets. Cigaretienfabr. van Kerckhof Sinds 1885 superieur in kwaliteit Onderdanen van Seretse Khama willen hun stam hoofd helpen. ZIJ VERKOPEN HL'X VEE. De inboorlingen van de Bemang- wato-stam verkopen op het ogenblik hun vee, de voornaamste rijkdom van Betsjoeanaland, om een fonds te stichten ten behoeve van de strijd voor de zaak van Seretse Khama. hun verbannen stamhoofd. Reeds duizenden ponden sterling zou bijeen gebracht zijn. De veeverkoop heeft onverwacht een hoge vlucht geno men. Seretse wacht nog steeds te Lobat- si op toestemming om zijn vrouw te bezoeken. Ruth heeft verklaard, hoe wel zij zeer ongeduldig is, niet naar Lobatsi te zullen gaan. tenzij op verzoek van Seretse, omdat zij bang is, dat men haar dan niet meer zal laten terugkeren. Vragen rondom de Franse professor Joliot Curie. Verscheidene Franse bladen houden zich bezig met de vraag hoe het mo gelijk is. dat de communistische pro fessor Joliot-Curie aan het hoofd staat van het Franse atoomonderzoek, zelfs al is het de grootste Franse na tuurkundige. Joliot-Curie verklaarde nog Woens dag op het congres van de Franse communistische partij, dat „commu nistische geleerden nooit iets van hun kennis beschikbaar zullen stellen voor 'n oorlog tegen de Sowjet-Unie". ..France Soir" wijst er echter op, dat het Hoge Commissariaat voor het atoomonderzoek onder de minister president staat, maar dat daarnaast nog een afdeling voor wetenschappe lijk onderzoek onder het departement van Defensie ressorteert. Uitwisseling van atoomgeheimen en kwesties van nationale verdediging lopen over deze laatste afdeling, zodat Joliot-Curie hier niets mee te maken heeft. In de Rotterdamse raad is critiek uitgeoefend op het feit, dat het hoge be tonnen bouwskelet op de hoek van de Coolsingel niet wordt afgebouwd. Het was bestemd voor de Amsterdamse Bank. doch door de fusie met de Incasso Bank heeft dit lichaam er geen behoefte meer aan. Donderdag is een uitspraak gedaan in het geschil tussen Bob Wallagh en de Avro, dat ontstaan was door de her- sengymnastiekuitzendingen. De Avro werd veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van f 1100. Volgens het West-Duitse persbureau ls in de buurt van Oldenburg een bus te water gereden, tengevolge waarvan 9 personen het leven gelaten en 6 andere ernstige verwondingen opgelopen hebben. De bus reed in een kanaal bij een poging van de chauffeur om een tegenligger te ontwijken. het instrument eigen fabricaat was, luidde: „Aber das ist nicht mög- lich!" Prompt besloot hij met deze cello in Terneuzen te concerteren: het succes van deze door honderden bijgewoonde, onverwachte muziek avond was overweldigend. De heer Klein bouwde later nog een cello en besloot toen eens aan 'n viool te beginnen. Nu was dit geen gemakkelijke taak, want van de harmonische stemming, die het we zen van dit instrument bepaalt, wist hij geen greintje af. Met eindeloos geduld en georiënteerd door tijd schriftartikelen en fabrieksviolen slaagde hij er tenslotte in een viool te bouwen, die inderdaad een rjjke klank had. JURY: „EEN VAKMAN." Negen van deze instrumenten had de heer Klein vervaardigd toen* hij (in 1930) overgeplaatst werd naar Middelburg en zijn liefhebberij inde verdrukking raakte. In de dertiger jaren heeft hij echter nog eens een werkstuk ingezonden naar een Mid delburgse huisvlijttentoonstelling. doch kreeg geen prijs, omdatde jury meende, dat hij een vakman was! Een tweede inzending leverde hem echter een medaille op. Nu heeft de heer Klein besloten met zijn dezer dagen gereed geko men viool mede te dingen naar een prijs op de tentoonstelling „Bezige handen", welke in Juni in Middel burg wordt gehouden. Het instru ment bezit niet alleen een verrukke lijke klank, maar is ook een lust .voor liet oog. De bovenkant is van 'dennenhout, de achterzijde, de zijkan ten, de hals en de kam van ahorn hout en de snarenhouder, de toets en de sleutels van ebbenhout. Was het al bezwaarlijk om aan deze hout soorten te komen, ondoenlijk bleek het te zijn om vioollak vroeger door de amateur-bouwer uit Duitsland betrokken te pakken te krijgen. Voor de heer Klein was dat geen probleem: hij maakte de lak eenvou dig zélf. En dat is wel een prestatie apart! Nag slechts twee Westelijke correspondenten in Polen. De Poolse autoriteiten hebben de cor respondent van Reuter te Warschau bevel gegeven het land* te verlaten. Hij wordt beschuldigd van „subjectie ve berichtgeving". Verscheidene ande re correspondenten zijn reeds eerder uitgewezen, zodat thans nog maar twee Westelijke journalisten in Po len zijn, een van de New York Times en een van Associated Press. Angst voor besmetting met pokken in Engeland. Ondanks strenge voorzorgsmaat regelen zijn grote groepen van de bevolking in Engeland <jn Schotland gegrepen door angst voor besmet ting met pokken. Er is sprake van, dat de voetbal wedstrijd SchotlandEngeland, die binnenkort gespeeld wordt, zal wor den afgelast. Daar één der leden van de beman ning verschijnselen van pokken ver toonde, heeft de kapitein van de boot „Treglisson", die naar de Verenig de Staten koers zette, bevel moeten geven terug te keren. toen. hij zich reeds op 800 km. ter hoogte van de Schotse kust bevond. Alle leden van de bemanning zul len worden ingeënt en het vaartuig zal in quarantaine worden gesteld. De Canadese overheid heeft van haar kant besloten geen passagiers uit Groot-Brittannië toe te laten, die niet voorzien zijn van een inen- tingsbewijs. In Birmingham weigerden post ambtenaren brieven, die uit Glasgow kwamen, te behandelen. In Glasgow zijn enkele gevallen van pokken vastgesteld. Wat zullen de Britse autoriteiten nu over hem beslissen De straf van veertig dagen eenza me opsluiting, waartoe kapitein Westerling is veroordeeld, omdat hij een inheemse celgenoot, die hem in het gezicht had gespuwd, een kaak slag had gegeven, valt samen met zijn veroordeling wegens het op on wettige wijze binnenkomen van Sin gapore. Dit betekent, dat de beide straffen, waartoe Westerling werd veroordeeld, Woensdag zijn afgelo pen. Volgens Reuter heeft de Engelse regering dc regering der R.I.S. aan geraden, opnieuw een verzoek tot uit levering van Westerling in te dienen, welk verzoek ditmaal zou moeten be rusten op het bestaande uitleverings verdrag tussen Engeland en Neder land. Dit verzoek zqü dan dienen te wor den gericht tot het Britse bestuur op Singapore, dat in deze zaak een be slissing zal hebben te nemen, in over eenstemmig met het gerechtshof al daar. Op 18 en 19 April zal een aantal Belgische oorlogsinvaliden een bezoek brengen aan Nederland. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap aanvaard van het ere-comité, dat voor dit doel is ge vormd. POEDERS «.CACHETS -TABLETTEN Als de bongerds bloeiei. De V.V.V. Z. en N. Beveland laat zeker niets na om het bezoek aan deze streek zoveel mogelijk aan te moedi gen. Dezer dageD kreeg de secr., dhr. M. Haasdonk, bezoek van 'n KLM-verté- genwoordiger, waarbij men tot een interessant plannetje kwam. Het idee werd geopperd om touristen 'n vlieg tocht van Schiphol naar Woensdrecht te doen maken, met aansluitend daar op een rit per bus door Zuid Beve land. Met de grote Skymasters kan men echter niet op Woensdrecht lan den, terwijl de kosten van een trip met een dergelijk vliegtuig op onge veer 50 zouden komen. Er is nu echter nog een kansje dat met de kleinere Dakota's zal kunnen worden gevlogen. In de aardbeientijd zal de K.L.M. namelijk van Woensdrecht uit, aardbeien naar Engeland moeten vervoeren. In de middaguren komen de vliegtuigen dan met andere lading terug. Daar de tocht van Schiphol naar Woensdrecht en terug zonder la ding moet worden afgelegd, zou deze gelegenheid benut kunnen worden om passagiers te vervoeren. Naar schatting zou de tocht dan op plm. f 15 komen. Een en ander moet nog nader met de directie van de K.L.M. besproken worden, zodat nog geens zins vaststaat of dit plan verwezen lijkt kan worden. Doch interessant is het genoeg en er zal zeker belang stelling voor bestaan. alleen in de betere herenmodezaken, dus natuurlek ook bij ons. Wij ontvingen deze week pracht popeline pyama's in effen en gestreept, 19.75, J9.95 en 23.95. St. Jacóbsstr. 25 Paasjeugdfeest A.J.C. te Vlissingen. Het gewest Zeeland van de Arbei ders Jeugd Centrale zal zijn Paas jeugdfeest dit jaar in Vlissingen hou den. Zaterdag a.s- wórden de besturen ontvangen door het gemeentebestuur in het stadhuis, 's Avonds wordt een bonte avond gegeven met zang, dans en een lekespel. Na afloop van deze bijeenkomst wordt een fakkeloptocht gehouden door de stad (route: Noord straat, Bellamypark, Nieuwendijk, Walstraat, Aagje Dekenstraat, Schel- destraat, Singel, Bloemenlaan, Hoge- weg, Bonedijkestraat). Zondagmorgen is er een stadsspel voor de Trekvogels en een wandeling voor de Rode Wachten, 's Middags gaan beide groepen naar Bresken s, waar gezamenlijk gevolksdanst en ge speeld zal worden, 's Avonds is er voor de Rode. Wachten 'n kernavond. De heer M. van Poelje zal een inlei ding houden. Het feit wordt besloten met een de- monstratietocht op Maandagmorgen. Bondsdagen Chr. Zang verenigingen te Goes. De bondsdagen van de landelijke bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen, welke Maandag en Dinsdag a.s. in Goes zullen worden ehouden, beloven een hele drukte in e Ganzenstad te brengen. Op twee de Paasdag worden ongeveer 600 zangers en zangeressen uit geheel Nederland verwacht. Zoals gemeld, zal des middags een boottocht naar Zierikzee worden gemaakt. Daar de salonboot de sluis aan het Goesse Sas niet kan passeren, zal van Kat- seveer worden afgevaren. Om half één zullen bussen aan het station ge reed staan om de passagiers te ver voeren, terwijl ook op de Grote Kade gelegenheid zal bestaan om in te stappen. Na de gemeenschappelijke bonds- •maaltjjd zal des avonds 7 uur een concert worden gegeven in de Ned. Herv. kerk. waarna de dag besloten wordt met een ontspanningsavond in „de Prins van Oranje". Dinsdags wordt in dezelfde zaal de algemene jaarvergadering van de Bond gehouden. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 5 April Gem ma van Stettin. Vlissingen vertrokken: 6 J^pril Gemma naar Wilmington. Gepasseerd naar Antwerpen: 5 April Magna Pete van Lissabon. Aagtekerk v. Sydney. Merak van Boston naar Gent. Martha van Kingslynn naar Riemen. Ha- sewint van Rotterdam. 6 April Albi- reo van Rotterdam. Lieve Vrouwekerk v. Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 5 April Oud-Beyerland naar Swansea. Frejo naar Strood. Nyenburgh naar Rotterdam. 6 April Rabenhaupt naar Dublin. Pascholl naar Esbjerg. Rapid naar Rotterdam. Roebiah naar Marseille. Prins Maurits n. Montreal. Tentoonstelling te Goes. Woensdag vergaderde het prov. be stuur van de Bond van Plattelands vrouwen te Goes. Medegedeeld werd o.m., dat de landelijke bond in het volgend voorjaar in verschillende delen van het land, o.a. te Goes, een grote tentoonstelling van goede kle ding zal organiseren. De bedoeling hiervan is, de plattelandsvrouwen te leren zich goed en smaakvol te kle den. Aan deze expositie wordt te vens een uitgebreide modeshow ver bonden. Er is een comité gevormd uit vertegenwoordigsters der verschillen de delen van de provincie, om een en ander te propageren. Besproken werd verder de op 11 Mei a.s. te houden vooi'j aarsvergade ring en tentoonstelling te Tholen. Hierbij zal o.m. de voorzitter der Z. L.M„ ir. Geuze, het woord voeren, terwijl de restauratie van de kerk, 't kreeftenpark en de oesterputten be zichtigd zullen worden. Uitvoerig werd ook gesproken ovei de organisatie van de Canadese dag op 14 Juni te Goes. De dag zal o.m. gevuld worden door inleidingen van een tweetal sprekers. Ook zal een groot lopend buffet worden ingericht. Voor stadhuisrestauratie en bouw brandweerkazerne en school. De gemeenteraad van Hulst heeft verstrekkende besluiten genomen. Hij besloot tot een bedrag van 7 ton te lenen om over te gaan tot het aan leggen van uitgebreide rioleringen, tot de inwendige en uitwendige res tauratie van het stadhuis, waaxwan de secretarie tijdelijk in een school gebouw zal worden ondergebx*acht, tot de restauratie van de kex-ktoren, tot de bouw van een brandweerka- zex-ne en tot de bouw van een nieu we jongensschool en een gymnastiek lokaal. In 1951 zullen nog andere plannen uitgevoerd worden t.w, de bouw van een badhuis, de restaui'atie van de Bagijnepoort, het restaureren vandc Dubbele Poort. De tennisclub krijgt een clublokaal, dat 6000 gulden gaat kosten en er worden binnenkort 93 nieuwe woningen gezet systeem Muys cn de Winter, waardoor de de woningnood weer enigszins gele- nigd zal worden. In de stadhuisto ren komt een nieuwe klok, die in Heiligerlee besteld zal worden, ter wijl op het voetbalveld staantribu- nes zullen gebouwd worden. Voor het R.K.Z. Vlaams toneel zal een openlucht theater op de wallen ingericht worden. De kosten bedra gen 950 gulden en ook andere vere nigingen zullen hiex-van gebruik kun nen maken. Het toneel zal een opper vlakte van 80 m2 krijgen. Was supervisor over de herbouw van Middelburg. Na een langdurige ziekte is te Rot terdam in de leeftijd van 67 jaar overleden dr. ir. P. Verhagen, in le ven stedebouwkundig adviseur van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Dr. ix\ P. Verha gen behaalde in 1905 zijn diploma als bouwkundig ingenieur en vestig de reeds kort daarna de aandacht op zich door een prijsvraag van de gemeente Haarlem voox* een ontwerp van twee wijken te winnen. Vele jaren was hij veiwolgens als stede- bouwkundige werkzaam te Wormer- veer, Veenaam, 's-Hertogenbosch en Utrecht, en na de tweede wereldoor log bij het herstel van Middelbux*g en Nijmegen. Gedurende lange tijd was de heer P. Verhagen Lzn., supexwiaor over de herbouw van Middelburg. Als zoda nig heeft hij uitstekend wérk ver richt, ook al werden sommige zijner inzichten op stedebouwkundig ge bied niet door ieder gedeeld. Onder leiding van de heer Verhagen kon evenwel veel goeds voor de herrijze nis van Middelburg worden gedaan. Aanvankelijk trad de thans over ledene op als één van de ontwerpers van het stadsplaxx voor Middelburg. Daarop volgde zijn benoeming als eerste directeur van de toeixmalige Stichting Herbouw Middelburg. Lan ter werd hij officieel supervisor over de herbouw van Middelburg. GROTE FIGUUR. Mr. A. J, v. d. Weel schrijft ons het volgende: Door opeenvolging van telkens wisselende aspecten leven wy zo vlug, dat figuren, die in de laatste tijd minder op de voorgrond traden, spoedig vergeten dreigen te gera ken. Zelfs al warer er jaren, nog niet zo lang geleden, dat zy in wat er gebeurde op hun terrein de toon aan gaven. Bij het overlijdensbericht van ir. P. Verhagen Lzn., nog kort voor zyn verscheiden tot doctor honoris cau sa gepromoveerd, past het ons Mid delburgers een ogenblik stil te staan en een woord van waardering en ei*- kentelijkheid tot uiting te brengen voor het werk van herstel en weder opbouw, dat hij na de verwoesting der stad heeft ondexmomen en ge leid. Critiek is hem, noch toen, noch la ter onthouden, doch niemand, die hem leex-de kennen, kon zich ont trekken aan de bekoring, die uit ging van zijn persoon, van zijn warm enthousiasme voor de goede zaak, zoals hij die zag, van zijn gevoel voor humor, die ook aan precaire bijeen komsten de scherpe kantjes kon ont nemen. Wij allen, ook de tegenstanders van de „kleine niitjes", dxe hij voor stond, hebben in hem de grote fi guur onderkend, die Middelburg, yjjQrOasnWend op wat-3xïj begon, de öórlogBrampen hielp overwinnen. Adviescommissie door B. en W. belast met organisatie. De Middelbxirgse Adviescommissie voor de Sport vergaderde niet de ver tegenwoordigers van de onderschei dene sportverenigingen. Tijdens deze druk bezochte bijeenkomst werd me degedeeld, dat B, en W. van Middel burg de Commissie hebben belast met de organisatie van de sportuitwisse- ling met Folkestone. De reis naar Amersfoort werd de finitief bepaald op 7, 8 en 9 Juli. Tien- takken van sport zuilen samen on geveer 200 vertegenwoordigers naar Amersfoort zenden. Wy komen daar nader op terug. Diverse programma's werden reeds vastgesteld. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. De te Middelburg gehouden collec ten voor de autorit van de ouden van dagen heeft 1250.opgebracht. Geslaagd voor diploma A. als scheeps- werktuigkundige de heren A. Lafarre te Graauw (Z.V.), J. K. Hoogesteger te Goes, Chr. Offenbeek te Middelburg (met lof) en G. van Vliet te Stavenisse, allen leerlingen van de Machinistenschool te Middelburg. St. Laurens VERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Te St. Laui-ens vergaderde de Ver eniging Chr. Kleuterschool onder voorzitterschap van de heer C. J. v. Burg. De secretaris de heer P. Mesu deel de in zijn jaarverslag mede, dat de vereniging 71 leden en 71 begunsti gers telt. De rekening van de pen ningmeester sloot met een nadelig saldo van 57.—. Het hoofd der school mej. Vereist gaf een overzicht van het werk in het algemeen en in het bij zonder van een tekenles. Een der le den overhandigde een gift van 50. voor 't aanschaffen van leermiddelen, een ander lid bood aan, speelgoederen te maken. Als bestuursleden werden herkozen mevr. Hozee-v. d. Hoek en de heer P. Mèsu, als zodanig gekozen mevr. Wattel-Dekker cn mevi\ Koey- ers-Bustraan. De voorzitter bracht het gemeente bestuur dank voor de steun en mede werking. Zoutelande JAARVERGADERING V.V.V. Te Zoutelande hield de vereniging voor Vreemdelingenverkeer haar jaar lijkse vergadering onder voorzitter schap van de heer G. Gabrielse. Er is toestemming gevraagd aan de polder Walcheren het verbindings paadje tussen Noorder cn ?uiderstrand tot 1 m. te verbreden en met beton te verharden. De heren A. Janse en L, D. Ver schuur werden als bestuurslid herko zen, terwijl de heer J. Gabrielse geko zen werd als lid van de controle-com missie. De prijzen van de strandtenten en de conti-ibuties zijn gelijk gebleven. Er is een batig saldo vaxx 687.58. Het totaal aantal bezoekex*s over 1949 bedroeg 2682 (2278 in 1948), als volgt verdeeld: Hotel en Pensions 1390, ge meubileerde huizen 484, gemeubileei-de kamers 275, kampeerders 533, totaal 2682, onder wie 64 buitenlanders. Van de Gids 1949 zijn 1500 ex. ver spreid, terwijl de Gids 1950 in 2500 exemplaren verspreid wordt, Vlissingen EIGENARES GEZOCHT Kort geleden heeft de Vlissingse politie een dievenbende opgerold, die bestond uit schooljongens. Onder de gestolen goederen, die teruggevonden werden behoorde ook 'n rolletje wit zijden stof van 0.75 c.m. breed en 5 meter lang. Het is gestolen uit een tas van een fiets, die in de Walstraatvoor een winkel stond. De eigenares kan het bij de politie terugkrijgen. Domburg AANWINST VOOR DOMBURG Het bekende restaurant „De Dol fijn" te Domburg heeft onder zijn nieuwe eigenaar-, de heer Seydel, een volkomen gedaanteverwisseling on dergaan. Het naastgelegen pand, het oudste van Domburg en daterend uit 1400, is bij de oude Dolfijn getrok ken. Wat men van vroeger kent is nu Bodega geworden, het nieuwe pand herbergt een zeer smaakvol ingericht restaurant, dat op druk bezoek bere kend is. Het geheel mag zeer geslaagd genoemd worden en is voor Domburg zeker een aanwinst. Tegelijk met de Dolfy'n werd ook het bijbehorende hotel „De Wigwam" Donderdag feestelijk geopend. j^genda MIDDELBURG. Vandaag Electro: Danny Kayc in „De verstrooide professor". (14 jr), 7 en 9.15 uux-; Schouwburg: „Opstanding", (18 jr.). 8 uur. Morgen. Schuttershof: Amateur-pa rade.'8 uur; Electro: Danny Kaye in „De verstrooide professor", (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Op standing", 8 uur. Ie Paasdag Electro: Danny Kaye in „De verstrooide professor", (14 jr.), 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Liefde en muziek" (a.l.). 2,30 uur; ..Opstanding' (18 jr.), 8 uur. 2e Paasdag Eelectro: „De verstrooide professor", (14 jr.). 3.30 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Liefdé en muziek", (a.l.). 2,30 uur; „Opstanding" (18 jr.), 8 uur. Dinsdag Electro: „Hat géval Gouzen- ko" (18 jr.). 7 en 9.15 uur. Stichting te Middelburg opgericht Naur wij vernemen is op initiatief van de plaatselijke Groene Kruisver eniging te Middelburg door de ver tegenwoordigers van een aantal Wal- cherse Groene Kruisverenigingen een stichting gevormd, die de kraamzorg op Walcheren zal behartigen. Deze stichting zal dus de werkzaam heden, welke tot op heden verricht werden door 't Centrum voor kraam zorg der Middelburgse Groene Kruis vereniging, overnemen en voortzetten. Deze werkzaamheden zelf zullen hierdoor geen veranderingen van be lang ondergaan. Het Centrum met zijn bemiddelingsbureau en de daarbij aangesloten gediplomeerde kraamver zorgsters en de in opleiding zijnde leerlingen zal echter thans een eigen leven als afzonderlijke rechtspersoon gaan leiden. Als oprichters waren bij het verlij den der stichtingsakte aanwezig de af- gevaai'digden der Groene Kruis-ver- enigingen te Aagtekerke, Dombuirg, Grijpskerke, Koudekerke, Middelburg, Veere, Vlissingen en Westkapelle. De ze afgevaardigden vormen thans het bestuui-, dat nog aangevuld zal wor den met vertegenwoox-digers van de Provinciale Groene Kruis-vereniging, de Commissie voor de Hygiëne van 't Kind, de Kring van Geneeskundigen op Walcheren, alsmede een vroed vrouw. Het bemiddelingsbureau van het Centrum te Middelbux-g blijft geves tigd in het gebouw der Groene Kruis Vereniging, Gortstraat 63. Adviescommissie Woon ruimte bleef in gebreke. B. cn W. VAX MIDDELBURG BEANTWOORDDEN SCHRIFTE LIJKE VRAGEN. B. en W. van Middelburg hebben thans schriftelijk geantwoord op een aantal vragen van het raadslid de heer H. J. Flierman (Arb.) over het optreden van de adviescommissie voor de woonruimte-vordering Het college verklaart o.m., dat inderdaad in een bepaald geval de commissie onjnist heeft gehandeld. De heer Flierman had uit „Het Vrije Volk" vernomen, dat een gezin zo slecht gehuisvest was, dat hierdoor de gezondheid van een baby werd be dreigd. Een vorderingsbesluit was uit gegaan voor een woning, die de eige naar aan iemand anders wilde verhu ren. De Adviescommissie besloot ech ter met algemene stemmen dit huis aan een kinderloos gezin toe te wij zen. Het blad had voorts vermeld, dat enkele leden van de commissie tevo ren waren „bewei-kt", waardoor ob jectief oordeel niet mogelijk was. B. en W. bevestigen, dat de aange haalde feiten juist zijn; de commissie heeft een zakelijk belang zwaarder laten wegen dan een sociaal belang. De vordering van woonruimte ge schiedt krachtens een bepaling van de Woonrxiimtewet door het college van B. en W., echter niet, dan nadat de daarvoor door de raad benoemde commissie van advies is gehoord. De ze commissie moet de persoon, tegen wie de vordering is gericht, in de ge legenheid stellen in haar vexrgadering zijn bezwaren mondeling in te dienen. Wanneer de commissie zo vervolgt het antwoord van B. en W. una niem aanraadt de geadviseerde woon- vordcring af te wijzen, is er voor het college geen reden van dat advies af te wijken. Bommen op Walcheren aangetroffen. Tot tweemaal toe zijn in de afgelo pen dagen onontplofte bommen op Walcherse landerijen aangetroffen, namelijk bij Ritthem, waar de Hulp verleningsdienst van 't ministerie van Birxnenlandse Zaken ter plaatse een bom van 375 kg onschadelijk maakte en bij Koudekerke, waar een projec tiel van 250 kg werd ontdekt. Deze laatste bom heeft men nog niet tot springen gebracht, doch de ontsteking is x-eeds verwijderd. De CJ.M.V.-Bondsdag. De deelname aan de Provinciale Bondsdag van de C.J.M.V. op tweede Paasdag te Terneuzen, waarover wij reeds berichtten, overtreft alle ver wachtingen. De zalen, waarin de sa menkomsten worden gehouden en die plm. 1000 deelnemers kunnen bevat ten. zijn geheel „volgeboekt", zodat deelnemers, die niet van toegangsbe wijzen zijn voorzien, deze bijeenkom sten niet kunnen bijwonen. AIHLBIIEK Hans Harting start in Vlissingen. Hans Harting, de bekende Zeeuwse athleet, die vorig jaar naar A.A.C in Amsterdam is overgegaan, zal a s Za terdagmiddag starten in de Paasveld- loop van „De Zeeuwen". Harting heeft zoals men weet de wisselbeker, welke vorig jaar op gemakkelijke wijze in zijn bezit kwam, nog maar eenmaal te winnen om hem definitief de zijne te kunnen noemen. Verder zij nog vermeld, dat zijn tweelingbroer Herman Harting zijn spikes ook weer heeft opgezocht en a.s. Zaterdag ook in dezelfde loop zal star. ten. Deze laatste is lid van de Bredase atletiekvereniging „Sprint" en brengt van deze vereniging nog twaalf andere athleten mee. De totaal inschrijving is nu 34 deelnemers van wie 22 Senioren en 12 Junioi-en. Zoals men weet, is aan deze wedstrijd tevens het Zeeuwse veldloopkampioenschap verbonden. Favoriet voor deze titel zijn bij de he ren W. Rootsaert van de Gazelle, G. Dobbelaere van Marathon, terwijl ook P. van Leeuwen van Max^thon en H. van Akkeren van Olympus hun kans hardnekkig zullen verdedigen. By de junioren start J. de Waart van Marathon als favoriet met als zijn grootste tegenstander, zijn clubgenoot H. van Damme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2